Fietsendief kan slag rustigs daan 'Haast met Sternstraat' rond wurgmoord Raadsels Oudste raadslid (71) terug Leiderdorper nam proef in zijn woonplaats menigmaal op de som Zoeterwoudse 'Klimop' basisschool PAGINA 2 WOENSDAG 27 NOVEMBER 1985 WASSENAAR - Het oudste lid van de Wassenaarse gemeente raad, J.W. Harting (71), is op de ledenvergadering van Partij Wassenaar gekozen tot lijst trekker voor de komende ge meenteraadsverkiezingen. Klaarblijkelijk heeft hij, na aan vankelijke aarzelingen of hij er nog wel vier jaar aan vast wilde knopen, de knoop doorgehakt. Harting, die ook in alle raads commissies zit en bovendien onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand is, maakt van af 1982 deel uit van de Wasse naars e raad. De huidige fractie van Partij Wassenaar heeft mo menteel twee zetels in de raad. Echter, als gevolg van de lang durige ziekte van fractievoor zitter en partijoprichter A. Lod der is er sinds het najaar van 1983 slechts één zetel bezet. Sindsdien heeft Harting als fractievoorzitter opgetreden. Harting wordt op de lijst ge volgd door, zoals hij ze zelf noemt, "twee jongeren", te we ten drs. P.L.M. Kortekaas en mr. F.J.J. Kroeze. De definitie ve volgorde van de kandidaten lijst wordt op 17 december be kendgemaakt. J.W. Harting: toch nog vier jaarverder... (archieffoto) LEIDERDORP - Waarom heeft de gemeente Leiderdorp zo'n haast met de bouw van acht woningen in de Sternstraat, op de plek waar Vroeger de kleuterschool heeft ge staan? Dat was gisteravond de hamvraag tijdens een vergadering van de commissie beroep- en be zwaarschriften. Drie Sternstraat- bewoners zijn daar in beroep ge gaan tegen de bouwvergunning die Leiderdorp voor het plan heeft ver leend en de verklaring van geen bezwaar die zij bij Gedeputeerde Staten hebben aangevraagd. Nood zakelijke handelingen, omdat het bouwplan in strijd is met het ter plaatse geldende bestemmings plan 'Zijllaan en Meijepolder'. De bezwaren van de drie bewo ners richten zich voornamelijk te gen het gegeven dat door de komst van de woningen een speelterrein (het voormalige schoolplein) zal verdwijnen. "Een aanmerkelijke achteruitgang voor de kinderen uit de buurt", zo voeren ze aan. Boven dien wordt de nieuwbouw negen meter hoog, en dat is aanmerkelijk hoger dan de kleuterschool, die niet verder kwam dan drie meter. "Een verslechtering van ons uit zicht", aldus de bewoners. De gemeente heeft die bezwaren terzijde geschoven. De raadscom missie ruimtelijke ordening, die zich een paar weken geleden over het plan boog, eveneens. De raad zal volgende maand het laatste oor deel uitspreken. Vooruitlopend daarop zijn burgemeester en wet houders volop bezig met het bouw plan. En dat deed voorzitter Olivier van de commissie beroep- en be zwaarschriften de vraag ontlok ken: waarom al die haast? Immers, de mogelijkheid om bezwaar te maken wordt enorm beperkt zodra Gedeputeerde Staten de verkla ring van geen bezwaar hebben af gegeven. Gemeentelijk woordvoerder Van Dieten verklaarde die haast gister avond als volgt: er is een groot aan tal belangstellenden voor de ge plande huizen. Bovendien levert de lange wachttijd aanzienlijke renteverliezen op. De commissie zal binnenkort ad vies over de kwestie uitbrengen aan de gemeente. GS blijven bij goedkeuren bouwplan Christina DEN HAAG/WASSENAAR - De bouw van landhuis Eiken horst voor prinses Christina en haar gezin in de Wassenaarse Horsten is landschappelijk in pasbaar, tast de natuur slechts in zeer geringe mate aan, even min als de mogelijkheden voor dagrecreatie en ook de cultuur historische aspecten van het gebied verzetten zich er niet te gen. Dat zegt het college van GS, het dagelijks bestuur van de provincie, op het bezwaar schrift dat de Algemene Ver eniging voor Natuurbescher ming voor 's-Gravenhage en omstreken tegen het bouwplan had ingediend. Het provinciebestuur geeft evenwel toe dat de natuurwe tenschappelijke waarden van het landgoed door toename van het verkeer kunnen worden aangetast. Maar de toezegging van de toekomstige bewoners dat alleen gebruik zal worden gemaakt van de Raaphorstlaan om het huis te bereiken heeft bij de provincie zwaar gewo gen. De provincie meent bo vendien dat de bouw van het landhuis kan bijdragen aan de instandhouding en het onder houd van het gebied door de extra stimulans die van de be woning van het landhuis door de eigenaar van het landgoed kan uitgaan. Zoals bekend is de koninklijke familie eigenaresse van de Horsten. Het bezwaarschrift van Was senaarder drs. J. van Gogh is door het provinciebestuur niet- ontvankelijk verklaard. Vol gens de provincie woont Van Gogh op geruime afstand van landgoed de Horsten, heeft hij er geen uitzicht op en onder vindt hij geen hinder van de realisering van het landhuis. De Raad van State heeft al eerder een schorsingsverzoek van de verleende bouwvergun ning voor het landhuis verwor pen. Gewonde overleden LEIDEN - De 31-jarige Delftenaar die op 15 november zwaar gewond raakte bij een aanrijding op rijks weg 4, even voorbij de afslag Euro- paweg tussen Leiden en Zoeter- woude, is gisteren overleden. De man die met zwaar hersenletsel was overgebracht naar het AZL is niet meer bij kennis geweest. LEIDERDORP - Hij stal tientallen fietsen. Achteraf ver zucht Leiderdorper Carl Steinmetz dat een béétje fietsen dief rustig z'n gang kan gaan. Het overgrote deel van de mensen die hem bezig zagen, 97 procent om precies te zijn, loopt toch gewoon door. Klaarblijkelijk voelt men zich niet geroepen om zich met 'andermans zaken' te be moeien. Dat onthutsende gegeven brengt de Leiderdorper, die menige fiet sendiefstal ensceneerde, tot de conclusie dat het fenomeen sociale controle op een uiterst laag pitje staat. Van Leiderdorp, waar hij opereerde bij zwembad De Does, de markt en het gemeentehuis, is bekend dat sociale controle amper in het woordenboek voorkomt. Dat in een grote stad als Den Haag mensen stug doorlopen mag als be kend worden verondersteld. Maar dat inwoners van landelijke dor pen als Woubrugge, Rijpwetering, Hoogmade en Oud-Ade ook stug door plachten te lopen als hij aan kettingen en sloten zat te prutsen is ontluisterenden Zo oordeelde ook de Leiderdorpse rijkspolitie, die de onderzoeker menigmaal as sisteerde. Een verklaring voor dat onver schillig gedrag heeft Steinmetz niet. Wel onderscheidt hij bepaalde groeperingen die steevast reage ren: "Kinderen reageren heel spon taan. Ze rennen op je af of begin nen te roepen. Stelletjes: man en vrouw die iets met elkaar te maken hebben. Daarvan reageert meestal de man. Om indruk te maken mis schien, in elk geval krijg je van die groep veel meer reactie dan van een man of vrouw die alleen loopt. En ten slotte de groep die zich di rect verantwoordelijk voelt. Bij voorbeeld bij het Leiderdorps zwembad. Als ik daar in het zicht bezig was, reageerde men. Stal ik een fiets die wat meer achteraf stond, dan kon ik rustig m'n gang gaan. Klaarblijkelijk voelde nie mand zich dan verantwoordelijk. Datzelfde gold op de markt. Daar komen mensen uit de hele omge ving. Mensen die niets met elkaar te maken hebben. In tegenstelling tot wanneer iets in cle directe om geving gebeurt. Als ik de fiets van m'n buurvrouw zie stelen, dan zeg ik wat, ook omdat ik weet van wie die fiets is". Staren Eerste conclusie van Steinmetz: het maakt wel degelijk uit of je je fiets in het zicht zet. 'Achterafplek- jes' zijn zeer verleidelijk voor een aspirant-fietsendief. Conclusie nummer twee: men sen die getuige van een fietsendief stal zijn hebben vaak de neiging naar de dief te gaan staren. Of, als die in de buurt is, naar de politie. Maar zeggen doen ze niets. Steinmetz: "En dan heb je nog de categorie die je aanspreekt om dat ze denkt dat je je sleutel kwijt bent. Dat soort mensen vraagt dat dan ook". Steinmetz is de laatste die een dergelijke uitslag had verwacht ("ik dacht: dit kan niet waar zijn"). Wat deed hij vervolgens: een natio nale enquête houden met als ham vraag: bent u getuige geweest van een fietsendiefstal en hebt u iets gedaan? Prompt antwoordde 34 procent met ja. Daarvan zegt acht procent de dader te hebben wegge jaagd en negen procent zou iets te gen hem of haar hebben gezegd. Hetgeen bij Steinmetz weer een conclusie doet opborrelen: "In een enquête is men meer geneigd zich zelf goed te verkopen. Je reageert alleen als je de dader of het slacht offer kent en ook als je een betaal de toezichthouder bent. Als je niet zeker van je zaak bent denk je al gauw dat het niet echt is wat je ziet gebeuren. Dat zo iemand z'n sleu tel is vergeten. Je reageert alleen als je de dader of het slachtoffer kent en ook wanneer je een betaal de toezichthouder bent. Wat in overeenstemming is met het resul taat van het onderzoek". Op zijn beurt voelde Steinmetz zich tijdens het plegen van de 'daad' ook allebehalve zeker. "Ik heb gemerkt dat het echt heel eng is om te doen. Je loopt met zo'n be- tonschaar, een enorm ding, haalt dat uit een plastic zak, knipt de ketting door - dan hoor je die scha kel hard knappen. En je voelt je ontzettend bekeken. Eén keer werd ik bijna aangevlogen. Nee, m'n hart bonste in m'n keel als ik bezig was". Zo is Leiderdorper Carl Steinmetz ettelijke keren bezig geweest: al prutsend aan een slot om een fiets te stelen, wachtende op reacties van passanten. Voor de fotografe deed hij het nog één keer voor in de Leiderdorpse Eikenlaan. (foto Ellen Martens) Kinderen Als ervaren dief weet Steinmetz inmiddels dat een ANWB-gekeurd slot allesbehalve toereikend is. Ke ten je tweevoeter maar met een he leboel kettingen om een paal, dat helpt nog het beste, zo luidt zijn ad vies richting fietsenbezitters. Maar zijn filosifie gaat eigenlijk van een veel diepgravender aanpak uit. We moeten volgens hem terug naar de betrokkenheid die mensen vroeger bij elkaar had den in een tijd dat het diefstal alles behalve gewoon was ("De fietsen dieven van nu zijn kinderen van een jaar of 12 tot 18, die zien hoe gemakkelijk het gaat en van wie misschien zelf ook al een of zelfs meer fietsen zijn gestolen"). "Waar mee ik maar wil zeggen: mensen denken in eerste instantie aan nieuwe soort technologieën om hun bezit te beschermen. Ingewik kelde sloten en zo. Maar zo werkt het volgens mij helemaal niet. In plaats van een duur slot voor je voordeur te kopen kun je beter be denken wat een goede manier is om met je buurman om te gaan. Het moet ook weer normaal wor den dat je andermans kinderen te rechtwijst als ze bezig zijn met din gen die niet mogen. Zodat je die sociale controle weer krijgt en je dat hele slot niet meer nodig hebt. Vakantieregistratie, ook zo'n maf systeem. Goed bedoeld van de po litie, maar op die manier hoeven buren helemaal niet meer op el- kaars huis te letten. Terwijl de poli tie toch ook niet overal bij kan zijn. Die politie is alleen redder in de nood, we moeten zelf nadenken over een mogeliike aanpak van cri minaliteit. Een goed plan zou je in een gemeente als Leiderdorp moe ten hebben. Een plan waar alle par tijen aan meewerken in plaats van maar weer een stil alarm in een school aanbrengen". Voorbeelden? "Nadenken bij watje doet. Een fietsenstalling niet achter de marktkramen zetten, maar er tussen in. Zo'n raar fietser stunneltje bij de Hoge Rijndijk, waar onvoorspelbare bochten in zitten, daarvan weet je dat het moeilijkheden oplevert. En, in het algemeen, wonen, werken en re creëren weer bij elkaar brengen in plaats van die zaken zoals nu heel ver bij elkaar vandaan te zetten. De kaartjesjuffrouw bij het zwembad laten zitten in plaats van er weer een apparaat voor in de plaats neerzetten. Maar ja, het is de vraag of we dat met z'n allen willen". Agenda WOENSDAG Leiden Gulden Vlies - Breestraat, commissie voor Volkshuisvesting, 20 uur. Kantine Louise de Coligny - Kager- straat, eerste oprichtingsvergadering van de ver. Vrienden van de Leidse Hout, 20 uur. De Klinker - Berlagestraat, informatie avond bouwplan Jacob van Campen- laan, 20 uur. Restaurant Hans Menken - Boshuizer- laan, algemene ledenvergadering ten- nisver. in oprichting Zuid-West, 20.15 In den Vergulden Turk - Steenstraat, openbare ledenvergadering afd. Leiden van het CDA, 20 uur. Rijksmuseum van Oudheden - Rapen burg, Clerambault Ensemble, 20.15 uur. Kapelzaal K&O - Oude Vest, Ariëlls Vernède, piano, 20.15 uur. De Lakenhal - Drs. P. Bitter spreekt over 'Bewoningssporen in Marendorp', 20.15 uur. Oegstgeest Kantine Agrarische School - Lange Voort, thema-avond Humanistisch Ver bond over 'de toekomst van de arbeid', 20 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - raadscommissie onder wijs, 20 uur. DONDERDAG Leiden Morspoortgebouw - Morspoort, 'City Scenes', workshop door Stichting Toch Theater. 14-17 uur. Verzet tegen toelatingsbeleid OEGSTGEEST - De afdeling Oegstgeest van de vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) zal zich altijd blijven verzetten tegen het gemeentelijk toelatingsbeleid. Tevens wacht het VOO met span ning af wat de prognoses zullen zijn van het aantal leerlingen voor de komende jaren. Prognoses, die de gemeente via een extern onder zoeksbureau in januari volgend jaar ter beschikking heeft. Behalve het te verwachtën aantal leerlingen vindt de VOO het erg belangrijk te weten wat precies het "verlangd onderwijs" is. Dit werd gisteravond tijdens een ledenvergadering geconcludeerd door het bestuur van de Oegstgees- ter VOO. Het gemeentelijk toela tingsbeleid heeft, tot grote teleur stelling van de VOO, voor het ze vende achtereenvolgende jaar ge resulteerd in het afwijzen van de belangstellenden voor de Gevers- Duetz/Terweeschool. Omdat ou ders eerder kiezen voor (loopaf stand dan voor onderwijsrichting, komt het merendeel van de afge wezen leerlingen niet bij het open baar onderwijs terecht. "De gemeente holt achter de fei ten aan", werd gesteld door een van de leden. De gemeente wordt verweten niet voldoende in te spe len op de grote vraag naar het openbaar onderwijs. Een aanwezi ge woordvoerder van het provin ciaal bestuur van de VOO bena drukte dat het volgens de grond wet slechts een plicht is van een gemeente te zorgen voor voldoen de openbaar onderwijs. De pro bleemsituatie van een teveel aan leerlingen doet zich vooral voor in de buurt van de G.D./Terwee- school. Haaswijk dreigt echter ook zo'n knelpunt te worden. Het bestuur van de VOO denkt eraan de ge meente voor te stellen eën depen dance van een bestaande openbare basisschool in Haaswijk te vesti gen. De VOO wil alvorens actie te on dernemen eerst de prognoses van het aantal te verwachten leerlingen afwachten. In januari zal er dan voor het nieuwe beleid wederom een ledenvergadering worden be legd. School wordt straks trefpunt WASSENAAR - "Een goed plan", zo oordeelde mevr. Tamboezer (WD) gisteravond in de vergade ring van de commissie welzijnsza ken over het voornemen van de ge meente Wassenaar om het voorma lige schoolgebouw aan de St. Willi- brordusstraat aan te kopen voor sociaal-culturele doeleinden. Met de aankoop is een bedrag van in totaal 230.000,- gemoeid. De aanschaf van het gebouw hangt samen met de doelstelling van het gemeentebestuur om der gelijke voorzieningen zoveel moge lijk over heel Wassenaar te ver spreiden. "Ik zou willen dat meer bestuurders zo sociaal zijn", aldus De Vries (D66). Verschillende commissieleden vroegen zich echter af in hoeverre de aankoop van het gebouw nog extra kosten voor de gemeente met zich mee zou brengen. Wethouder Van der Wiel-van der Flier liet we ten dat er een behoorlijk achter stallig onderhoud is terwijl ook het vandalisme "er aardig heeft huis gehouden en dat zal wel het een en ander met zich mee brengen". De gemeente heeft in ieder geval nog een bedrag van ƒ60.000,- be schikbaar voor het opknappen van het gebouw, dat in het verleden al voor dit doel was gereserveerd maar nog niet gebruikt. Bovendien hoopt men op een subsidie in het kader van het flankerend ouderen beleid. Het is namelijk de bedoe ling dat er een groot lokaal als tref punt voor ouderen wordt inge richt. Daarnaast wordt het gebouw nog gebruikt door de buurtvereni ging Oostdorp en Omgeving en Scouting Willibrord, terwijl er ook een peuterspeelzaal in is onderge bracht. Eén lokaal krijgt een multi functionele bestemming, bijvoor beeld als oefenruimte voor de plaatselijke EHBO. cheurs en gewone agenten "vele onderzoeken" gedaan, waaronder een uitgebreid buurtonderzoek. Ook is gesproken met bekenden van Willeke, onder wie haar ver loofde. Het was geen verhoring. De vriend is geen verdachte, nu nog niets in zijn richting wijst. In de woning zijn geen sporen van braak gevonden. Tot nu toe heeft de politie niet veel tips gekregen. Ze vraagt ieder een, die inlichtingen kan verschaf fen, zich in verbinding te stellen met het politiebureau: tel. 01717 - 4993. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088, F. Terwijn, tel. 02522-14192. D. Vink, tel 079-412440 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19-30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071)144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 67,45 per post (binnenland) 92,55 per half jaar. aan huis bezorgd 134,90 per jaar. aan huis bezorgd 256,90 per post (binnenland) 357.20 Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A, van Leeuwen Plv alg redactiechef. J M J. Post Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H I J Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature. W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograat) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel. Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome. Madrid, Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet. ZOETERWOUDE - Sinds vandaag heeft Zoeterwoude-Rijndijk 'offi cieel' een protestants-christelijke school. De 'Klimop', die voor het begin van dit schooljaar alleen als onderkomen voor kleuters diende, kreeg toestemming van de hogere overheden om als basisschool ver der door het leven te gaan. Doordat de katholieke Bernardusschool aan de Oranjelaan ruimte over had kon de vernieuwde 'Klimop' daar een aantal lokalen plus een hal krij gen. Ook heeft de school er een ei gen ingang. Voor sommige jeugdi ge inwoners van Zoeterwoude- Rijndijk betekent dat een hele ver betering: voorheen moesten ze, om christelijk onderwijs te genieten, elke dag naar Leiderdorp uitwij ken. Momenteel telt de 'Klimop' 24 leerlingen. Dat aantal dient in de loop van de komende jaren wel groeien tot ongeveer 50. Volgens de prognose moet dat aantal haal baar zijn. De naam van de schooi vormde vanmorgen bij de officiële opening duidelijk een bron van inspiratie. Zo plantte burgemeester Houdijk een klimop langs de muur en ont hulden leerlingen van de school een eigengemaakt wandkleed waarop deze groene plant weer een centrale plaats inneemt. VOORSCHOTEN - De politie heeft nog geen enkel idee in welke kringen zij de dader van de moord op de Voorschotense Willeke Bak ker (20) moet zoeken. Evenmin is bekend met welk voorwerp zij tus sen zaterdagavond en maandag morgen is gewurgd. De halshuid is niet opengehaald. En de patholoog-anatoom, die dinsdag sectie heeft verricht op het maandag gevonden lichaam, moet nog enkele nadere onderzoeken doen. Volgens hem kan moeilijk het exacte tijdstip worden vastge steld waarop de dood is ingetre den. Het was namelijk zeer koud in de kamer aan de Bethlehemstraat, toen de hospita daar maandag te gen het middaguur het levenloze li chaam in bed aantrof. Vanaf zaterdagavond was ze niet thuis geweest, zoals wel vaker ge durende de twee maanden dat de uit Den Haag afkomstige Willeke in Voorschoten woonde. Ook na het ontdekken van het lijk heeft zij het pand verlaten, in goed overleg met de rijkpolitie, die 20 mensen op de moord heeft gezet. Agenten zorgden er vervolgens voor dat de woning maagdelijk blijft. Omdat de woning ouder wetse sloten had, geschikt voor zo geheten lopers, hebben gisternacht twee rechercheurs in een auto de wacht gehouden. Afgelopen nacht was dit niet meer nodig. De wo ning had, op verzoek van de poli tie, nieuwe sloten gekregen. Daarnaast hebben de recher- BRAND - De totale inventaris van een kapsalon aan de Voorschoten se Pauwstraat is gisteren verloren gegaan bij een brand. De (rook- )schade op de bovenverdiepingen viel mee. In totaal heeft rook en water voor een kostenpost van 100.000 gulden gezorgd. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een storing in de meterkast.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2