'Ik ben zo bang om gekunsteld over te komen' Sempre Crescendo: concert op niveau Kleding is grootste kracht van ijsshow Smaak en stijl staan bij Sade voorop HELC: modern maar toch leuk WOENSDAG 27 NOVEMBER 1985 Concert door het Studenten Muziek gezelschap 'Sempre Crescendo' o.l.v. Bastiaan Blomhert. Programma: W.A. Mozart, Ouverture 'Die Entfüh- rung aus dem Serail'; J.W. Kalliwo- da, Concert voor hobo en orkest, so list: Joost Bonenkamp, hobo; A. Bo rodin Symfonie nr. 3 'Unvollendete'; G. Puccini, Messa di Gloria door koor en orkest o.l.v. Piet Hulsbos, so list: Piet Korteknie, bas-bariton. Ge hoord op 26 november in de Stadsge hoorzaal. LEIDEN - 'Sempre Crescendo' gaf het extraatje vóóraf: niet ge programmeerd maar wel ge speeld en meegezongen door een staand publiek opende het stu denten muziekgezelschap het najaarsconcert met het Sempre- lied. De ouverture van Mozarts suc cesvolle opera 'Die Entführung aus dem Serail' gaat zonder slot over in de eerste scène. Dirigent Bastiaan Blomhert ontdekte in 1984 een bewerking voor blaas- octet waarin Mozart de ouverture wèl afsluit. Bastiaan Blomhert vergrootte deze bewerking tot symfonische bezetting en deze ouverture beleefde gisteravond haar première. Veel lof aan Bas tiaan Blomhert, want deze ope ning van het programma klonk fantastisch. De vrij onbekende componist Kalliwoda was een tijdgenoot van Beethoven en Schubert. Zijn concert voor hobo en orkest op. 110 heeft een mooie, voor de ho boïst dankbare solopartij. Zoals vorig jaar de eerste violiste een kans kreeg om te soleren, zo was nu de beurt aan de hoboïst van het orkest, Joost Bonenkamp. Bescheiden, maar met duidelijk plezier gaf hij aan dit concert ge stalte. Een knappe prestatie voor iemand die volgende week weer vier tentamens heeft. Als student medicijnen vertoont hij toch eni ge verwantschap met de derde componist van het programma, Alexander Borodin. De Rus Bo rodin (1833-1887) was nl. van be roep medicus en chemicus en beoefende de muziek 'slechts' als een bijvak. Zijn derde (door Gla- zoenow voltooide) symfonie werd door het S.M.G. Sempre Crescendo mooi gespeeld. Onder de geïnspireerde leiding van Bastiaan Blomhert kwam Rus land tot leven: warme, aan het volkslied verwante melodieën die uit het diepst van de aarde lijken te ontstaan. Het koor van 'Sempre Crescen do' voegde zich na de pauze bij het orkest voor de uitvoering van de 'Messa di Gloria' van Giaco- mo Puccini (1858-1924). Een in drukwekkend jeugdwerk waar Puccini zelf blijkbaar niet veel waarde aan hechtte; na het horen van Verdi's 'Aïda' heeft hij zich voorgoed gewijd aan het compo neren van opera's. Zowel koor als orkest vertoonden een goed niveau onder de vakbekwame leiding van koordirigent Piet Hulsbos. De bas-bariton Piet Korteknie soleerde in het Credo en het Sanctus en dwong hierin volledige aandacht af met een duidelijk geschoolde stem. FRANCIEN HOMMES IJsshow 'Holiday on ice'. Met o.a. Atoy Wilson, Ami Carter, Susan Firth, Laszlo Vajda en Philippe Pau- let. Gezien op 26 november in schaatscentrum De Uithof in Den Haag. Nog te zien tot en met 1 de cember. DEN HAAG - Dat de Ameri kaanse ijsrevue ook 40 jaar na het ontstaan van Holiday on ice nog steeds springlevend is, werd gisteravond bewezen. Een nage noeg uitverkochte Haagse schaatshal applaudisseerde lang en uitbundig voor en wervelend stukje showwerk op de gladde piste. Weliswaar geen programma met spectaculaire drievoudige sprongen en evenmin bekende namen uit de wedstrijd wereld. Maar wel een uiterst geraffineer de en goed getimede show, die de toeschouwer gemakkelijk deed wegzwij melen in een we reld van romantiek en glitter. De show is een aaneenschake ling van goede choreografie vol licht-, geluids- en verrassingsef fecten op een ondergrond van bekende muziek. Uiteenlopend van Zuidamerikaanse ritmen via charleston en het bekende 'moodwerk' van Glenn Miller tot aan het klassieke Zwanenmeer Vooral Tsjaikowski's ballet muziek kreeg een uitstekende glaciale interpretatie van Nata- scha de Visch en Rudy Matysik. Belangrijk onderdeel vormen de komische nummers waarbij de uit Italié afkomstige Rastellis, ook al staan ze dan niet op de ij zers, hun wel schaatsende vak broeders in de schaduw stellen. Wat de show echter zijn aller grootste kracht geeft is de werkelijk oogstrelende kleding die veel zorg en raffinement ver raadt. BRAM VAN LEEUWEN 15 (25) 16 (19) 17 (34) 18 (30) 19 (16) 20 (24) 26 (14) 27 (20) 28 (23) 29 (35) 30 31 32 (18) 33 34 (15) 35 (32) 36 (38) 37 38 (39) 39 (27) 40 (26) Don't break my heart - UB 40 I'll bee good - René and Angela Sun city - Artists United Against Apartheid Cloudbusting - Kate Bush If 1 was - Midge Ure It's only love - Bryan Adams Tina Turner Ticket to the tropics - Ge- ra rd Joling Fall down - Tramaine The sweetest taboo - Sa- de Gambler - Madonna Aljouw woorden zijn te veel - André Hazes Sunday bloody Sunday - U2 Sisters are doin it for - Eurythmics A. Franklin Zolang je bij me bent - Benny Neyr Love take Star Takes a little time - To tal Contrast One vision - Queen Only the rain - Dolly Dots alles wat ademt - Rob de Nijs One of the living - Tina Turner Something about youy - Level 42 Soul kiss - Olivia New ton John Life's what you make it - Talk Talk So I say - Roberto Jac- ketti Scooters Say I'm your number one - Princess Holiday - Madonna (Stichting Ned. Top 40) - Five Sylvain Poons (89) overleden AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse revue-artiest Sylvain Poons is gisteren op 89-jarige leel tijd overleden. Sylvain Poons heeft zeker zestig jaar op de planken gestaan, niet al leen als revue- en operettekomiek maar ook als conferencier en caba retier. Hij speelde ook mee in een aantal films, waaronder 'De Jan tjes' en 'Bleke Bet'. Jarenlang maakte hij deel uit van de hoor spelkern van de radio Sinds de Tweede Wereldoorlog speelde Poons veelal in vrije pro- dukties. Ook op de televisie was hij een bekende verschijning. Liedjes als 'Goocheme Sally' en de Zuiderzee-ballade zijn dank zij hem populair geworden. De Bvpop is een belangenorganisatie voor popmuzikanten, die met deze prijs de waardering voor Nederland se popmuziek wil stimuleren De prijs, een beeldje, is uitgereikt in '36 op de Schaal van Richter' m Amster dam. Bik vind de grafische vormge ving van de meeste Blue-No- teplaten uit de jaren vijftig heel verzorgd. Mijn favoriete elpeehoes is die van Sonny Rollins. Daar staat hij op afgebeeld als cow boy,. met de armen over elkaar ge slagen en gefotografeerd op een woestijnlocatie. De hele illustratie lijkt gebleekt. Het sluit perfect aan bij de sfeer die Sonny Rollins toen met zijn muziek wilde oproepen. Ik houd van heel gewone, simpele hoezen. door John Oomkes De nieuwe elpee heet Psomise. Ik heb het woord gehaald uit een brief van mijn vader. Daar stond een zin in: belofte van hoop... We wilden een titel kiezen die een krachtige mededeling inhoudt. Eerst dachten we aan honesty, eer lijkheid. Maar Curtis Mayfield heeft drie jaar terug een elpee met die titel uitgebracht. Promise, be lofte kwam daar wat gevoel betreft het dichtste bij. Ik denk helemaal niet dat zo'n woord zonder betekenis is. We hebben nog veel werk vóór ons lig gen, nog een heel lange weg af te leggen. Belofte... ik denk datje op zo'n manier elk woord kunt af zwakken. Als je zo sceptisch bent... Maar zo'n titel is belangrijk voor me. Ik denk dat we daar een heel simpele hoes bij kiezen. Iets sim pels, eerlijks, niet een foto die te gestileerd overkomt. Het wordt een foto van mij, in zit tende positie. Ja... wat bedoel je nou? Denk je dat ik er behagen in schep om foto's van mezelf te zien? Insinueer je dat? Sade is een groep, ja. Maar groepsfoto's zien er niet uit. Groepsfoto's zijn afschuwelijk. Een portret van een enkel persoon doet veel aardiger aan, doet elk in dividu ook veel meer recht. Je kunt een portret van ieder bandlid op de binnenhoes vinden. Probeer maar eens een bepaald gevoel op één foto te vangen waarop vier per sonen staan afgebeeld. Dat is het moeilijkste wat er is. Er staat er al tijd wel een in een bepaalde pose op. Het ziet er gekunsteld uit. Geen wrok We hebben ook aan harmony, harmonie gedacht. Er bestaat tus sen de vier leden van de band we derzijdse gevoelens van groot res pect en harmonie, in weerwil wat velen graag zouden geloven. Er is geen jaloezie, geen wrok. Maar ik vond harmonie als titel een wat te voor de hand liggende vondst. Liefde is een centraal thema op deze plaat, maar dan niet noodza kelijk altijd in de betekenis van de man-vrouw-relatie. Songs als Is it a Crime, Sweetest Taboo en War of the Hearts gaan daar wèl over, maar Never as good as the first Ti me niét. Dat gaat over het op groeien en ontdekken van je emo ties en gevoelens. Sweetest Taboo beschrijft de opwinding bij het be gin van een relatie, hoe al je inner lijke gevoelens onbelangrijk wor den. Is it a crime lijkt veel over Your Love is King. Het zijn beide teksten over hoe zwaar liefde kan wegen, hoe diep de genegenheid kan gaan. War of the Hearts gaat juist over het afbreken van een re latie. Het zijn geen - of niet uitsluitend - autobiografische songs. Het zijn vooral observaties, niet altijd de neerslag van persoonlijke ervarin gen. Als je ons werk afzet tegen de instelling van de oorspronkelijke soulbands, dan is alles waar je over schrijft óók autobiografisch, want het gaat over de manier waarop ik tegen dergelijke zaken aankijk. Als het van mij komt, als het mijn tek sten zijn, dan heb je gelijk... dan spelen autobiografische factoren een rol... We zijn geen extraverte mensen, geen band die het er dui- mendik boven oplegt. Dus wat we doen weerspiegelt dat karakter. Evenwicht Natuurlijk doen zich wel extre men voor in onze muziek, als je on- is niet het resultaat van bereke ning. Ik weet wat ik mooi vind, en wat fijn klinkt, maar ik bezit daar geen controle over. Mijn creativi teit, mijn smaak beheerst mij. Als ik een klank hoor die me niet be valt, krijg ik een vieze smaak in mijn mond. Waarom? Geen idee. Ik denk er maar niet over na. Ik denk niet dat zoiets zich onder con trole laat brengen. Zo zit je in el kaar. Het is deel van je. Het is geen last om creatief te zijn, maar ik voel ook niet voortdu rend de drift om dingen te maken. Ik ga er niet voor zitten. Ik denk niet: ik ga nu teksten schrijven die over vijftig jaar nog gezongen wor den. Zo werkt het niet. Je doet het. Het gebeurt, het heeft je in zijn greep. Je kunt er niet eens een in tellectuele verklaring voor geven. Het is een reflex. Je hebt geen keus als je zo bent. Ik wilde geen zangeres worden, ik werd het. Nu het zover is, moet ik het zo goed mogelijk doen. Ik denk niet: nu maak ik iets van mijn le ven. Ik denk: zó is mijn leven. Dit zingen bèn ik. Ik kan ook niet acte ren, niet toneel spelen op een po dium. Ik zou me generen. Als ik performers zie die zich kunnen uit leven in welke rol dan ook, dan krimp ik al in elkaar. Als ik een act heb dan is het een spel om met un derstatements aan te geven waar over ik zing. Ik houd me zelf in, Ik ben zo bang om gemaakt over te komen. Zo bang om showbusi- ness-achtig te lijken dat ik me in houd. Neem nou Diana Ross. Elke vijf minuten tegen het publiek zeg gen dat ze van de mensen houdt, terwijl iedereen op zijn klompen kan aanvoelen dat het niet zo is. Misschien ben ik er wel een beetje paranoia over. LEIDEN - Naast de opvatting, dat er maar twee soorten muziek zijn, namelijk goede en slechte, is ook de mate waarin je ver wachtingspatroon voor een be paalde muziek doorbroken kan worden erg belangrijk. Afgaande op eerdere ervaringen, opgedaan tijdens een concert van de groep rond cellist Ernst Reyseger en de in 1943 in het Oostduitse Halle geboren trombonist Conrad Bauer, kon er felle en intense muziek worden verwacht. Maar we werden op het andere been gezet. Reyseger begon met een mooie gedragen cellosolo, die slechts aan het einde iets ritmi scher en brutaler werd. Bauer liet in zijn solo hierna naast een fantasierijk vertoon van zijn trombonespeelwijze met circu laire ademtechniek (het in- en uitblazen gebeurt tijdens het spelen) ook enige herkenbare melodieën doorklinken. De Haagse alt- en tenorsaxofo nist Luc Houtkamp, bekend om zijn felle staccato, liet zich hierna tot een voor zijn doen lyrische solo verleiden. De verrassing van de avond was de bekende uit Loenen afkomstige slagwerker Han Bennink. Hij staat borg voor de theaterkant van deze muziek. Hij begon zijn show met een lan ge stok, waarmee hij ritmisch wapperde naar de andere musici. Het instrumentarium bestond uit een grote rode zelfgemaakte trommel en als bekkens gebruik te hij op de grond gelegen dek- selblikken, waarop hij met zijn voeten ritmisch kon stampen. Daarnaast was er de hele handel aan blokken, doosjes in allerlei soorten en formaten en tamboe- Bauer, Bennink c.s. in de Burcht HELC bij Stichting Burcht. Op de foto v.l.n.r. Luc Houtkamp, Ernst Reyseger, Han Bennink en Conrad Bauer. (foto Holvast» rijntjes, waarmee op alle mogelij-, ke manieren gerammeld kon worden. En dat kon soms zeer hard zijn. De man zocht constant naar manieren, waarop met (een niet te imiteren) gevoel voor ritme muziek wordt gemaakt, al is deze niet zo swingend als in de hoog tijdagen met pianist Misha Men gelberg. Op sopraansax en klari net heeft hij een wat swingachti ge oude stijl. Om van de mega foon, die overigens steeds groter wordt, maar te zwijgen. Het samenspel dat hierna volg de, was in het begin niet veel dan de som van de individuele delen, maar toch werden later ouder wetse momenten van intensiteit bereikt. Muzikaal werd er meer aandacht gegeven aan duo's van Bauer en Houtkamp of Reyseger en Bennink. Ze werken veel aan de vorm en maken gebruik van hun eigen muzikale vondsten, zoals een over de vloer bewegen de cello of gesmijt met een kist vol drumstokken. Het moderne, maar toch leuke en plezierige concert eindigde ruim een half uur na de pauze omdat alles voor dat moment was gezegd. WILLEM WINSEMIUS 1 4) Take on me - AHA 2 (2) Alive and kicking - Sim ple Minds 3(3) Slave to the rhythm - Grace Jones 4(7) Nikita - Elton John •5(1) Maria Magdalena Sandra 6(11) Say you say me - Lionel Richie 7(8) The power of love - Jen nifer Rush 8(9) Road to nowhere - Tal king Heads 9 (10) Trapped - Colonel Abrams 10 6) Only love - Nana Mous- kouri 11 (12) Thats what fnends are for - D. Warwick Friends 12(5) Dress you up - Madonna 13 (28) I'm your man - Wham 14 (21) Election day - Arcadia MATHILDE SANTING - De zange res Mathilde Santing heeft gister avond de dit jaar ingestelde prijs van de Bvpop gekregen. Kiem en The Nits, die door de jury ook voor een prijs waren voorgedragen, moesten met een oorkonde genoegen nemen. LONDEN GPD- Twee jaar geleden begon de jonge, in Nigeria geboren Engelse mode-ont werpster Sade Adu (Voluit: Helen Folasade Adu, spreek uit: Sjardé Adute zingen in de Londense funkband Pride. Min of meer per on geluk bepaalde haar warm-sensuele, maar be perkte vokale mogelijkheden de repertoire keus. De band werd omgedoopt in Sade en met de tengere, galante, maar nogal gesloten kleur linge op het voorste plan ontpopte het geheel zich als een sensatie. Sade werd een van de debuten van 1984 en ze stond om die reden tus sen de groten van Live Aid. Alleen al in Neder land verkocht het debuutalbum Diamond Life stilletjes het ongehoorde aantal van 300.000 exemplaren. Dezer dagen verschijnt het twee de album Promise -dat zich al in de voorbe stelling een 'gouden' status heeft verworven. De muziek van Sade is niet opdringerig, houdt het midden tussen cocktailjazz, elegante soul en easy-listening pop, maar bezit in de aanwezigheid van de 25-jarige Sade Adu een zangeres met de glamour van Astrud Gilberto en Chris Connor. Haar versies van Smooth Operator, Your Love is King en Timmy Tho mas' Why can't we live together zijn in korte tijd klassiek geworden. De band bestaat ver der uit Stuart Matthewman (sax, gitaar), And rew Hale (toetsen) en Paul S. Denman (bas) en live past de groep uitstekend in de oplevende waardering voor elegante jaren vijftig jazz. Glamour, stijl, elegance, klassiek - het zijn grote woorden. Temeer als je ervaart dat Sade gewoon over straat loopt, niet herkend wordt en er in het dagelijks leven eigenlijk verbluf fend gewoontjes uitziet. In een Londens kan toortje ontpopt ze zich als een jonge zaken vrouw met haar op de tanden, een grote dosis nuchterheid en een kwetsbare persoonlijk heid. ze beperkte mogelijkheden ten minste in ogenschouw neemt. Er zitten in Is it a Crime en in Fear hele grote uitschieters naar boven en beneden, en in Sweetest Taboo. Maar zelfs zulke uitschieters zijn bij ons ingebed in een gevoel van evenwicht. Niemand domineert de muziek. Ik overheers de sax niet of andersom. Dat is heel essentieel voor onze muziek. Niemand over schaduwt een ander en dat hoor je ook in de sound terug. Je straalt als een team iets uit in plaats van ieder voor zich. Het lied Maureen gaat over mijn boezemvriendin, die vijf jaar gele den overleed. We gingen vaak sa men uit dansen, lachten ons gek en ontdekten samen wat het leven in petto heeft. We hadden de zelfde leeftijd. Ik wilde er geen droevig lied van maken, want ik heb aan haar geen trieste herinneringen. Als je aan iemand in positieve zin terugdenkt, moet je dat gevoel overbrengen. Ik wilde al veel lan ger een lied over haar schrijven, maar ik kon het niet. Het kwam niet langs natuurlijke weg in me op. Uiteindelijk werd dit lied in twee uur tijd geschreven, door Paul, Andrew en mij. De song geeft onze vriendschap heel goed weer. Je denkt aan men sen niet als lijken terug, maar als levende wezens. Je hebt géén voor stelling van een koude vleesklomp op een wit laken. Je herinnert je hen als levende mensen, alsof ze nog steeds onder ons zijn. Zolang de herinnering levendig zijn ze ook levend. Zo zie ik de dood. Je bent alleen maar onvrijwillig van de do den verwijderd. Twee meiden Ik denk dat we dezelfde smaak hadden, dezelfde humor. Er deed zich geen concurrentie, geen jaloe zie tussen ons voor. Echte vriend schap - eigenlijk wilden we voor elkaar het beste. Daar komt vriend schap op neer. In vriendschap is geen plaats voor jaloezie. Er komt een strofe in voor waarin ik be schrijf hoe we door een metrosta- Sade: 'Groepsfoto's zien er niet uit'. tion lopen op weg naar een club in Ipswich, waar de disc-jockey altijd Amerikaanse importplaten draai de. Je kan zo'n situatie in de song zelf niet helemaal kwijt, want dan lijkt het nogal gladjes... maar in die situatie - twee meiden sarnen op stap - hoorden we achter ons vier Amerikaanse jongens Loving You van Minnie Riperton zingen. Het sfeertje alleen al! Er kwarn ons een andere jongen tegemoet en onze reaktie was identiek: die moeten we hebben. Ik kreeg hem, maar Maureen maakte het niets uit. Zul ke dwaze voorvalletjes kleuren je herinnering. Vrij onlangs verloor ik mijn va der. Het was voor mij niet zo'n klap als voor mijn moeder. Ik zag hem allang niet meer. De band die mijn moeder en ik met Nigeria - waar ik geboren ben - voelen, is nog steeds heel groot. Ik werd heel kwaad toen ik las wat Cosmopolitan over ons schreef - dat we Nigeria had den verlaten omdat dat zo'n ge vaarlijk land was. Ik was vier toen, maar mijn moeder (een Engelse) vertelde ons altijd hoe mooi dat land was. Mijn vader behoort tot de Yoru- ba-stam. Hij was zeer creatief, ont wierp zijn eigen kleding en zijn ei gen meubels - dat is behoorlijk vreemd voor een vijftigjarige man. Hij was werkzaam als econoom en haatte het beroep, denk ik. Als hij in Engeland was opgegroeid was hij een architect of modeontwreper geworden. Die ruimte had hij in Nigeria niet. Mama, mijn groot moeder dus, had hetzelfde. Altijd bezig, altijd creatief in de weer. Vieze smaak Nee, ik ben me niet bewust van mijn eigerï creativiteit. De manier waarop ik me kleed en de manier waarop ik tegen het leven aankijk

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25