Steeds meer belangstelling voor natuurstudie Stakingsactie bij overslagbedrijf Expositie over visserij in School voor Zeevisvaart Schilderij van paus niet naar Vaticaan Leidenaar wil afdeling NJN in bollenstreek oprichten Openbare verkoping bij doopsgezinde hoogleraar Opperpriester Gouden Tempel zwaar gewond WOENSDAG 27 NOVEMBER 1985 REGIO LEIDEN PAGINA 21 lenstreek kennis te laten maken met het werk van de NJN, staat er de komende weken al een aan tal excursies op het programma. Zo zijn er tochten naar de Am sterdamse Waterleidingduinen, de pier in IJmuiden en naar de Kagerplassen. Ook het natuurgebied bij het 'Huys te Warmont' staat op de lijst. Deze plek is een zogenaam de 'roestplaats' voor uilen. Vol gens Van der Keur worden daar onder meer de gevonden 'braak- ballen' van die vogels door de le den van de NJN onderzocht. "Op die manier komen we te weten op welke wijze de uil in zijn le vensonderhoud voorziet. Een boeiende bezigheid", vertelt hij enthousiast. Zo zijn er nog meer plaatsen die de Leidse afdeling in de weekeinden bezoekt en die ook in het excursieprogramma van de afdeling bollenstreek worden opgenomen. Zoals de natuurge bieden 'Berkheide' in Katwijk, de 'Vlietlanden', het natuurge bied op de grens van Zoeterwou- de en Leiden en het park 'Cro- nesteijn' in Leiden. "Daar is een veelheid aan on derwerpen te vinden die kunnen worden aangepakt Je kunt wel zeggen, dat iedereen wel iets van zijn of haar gading weet te vin den in die gebieden. Zijn het niet de planten, dan wel de vogels of de zoogdieren die de belangstel ling van onze leden trekken zegt Van der Keur. Natuurbescherming Ook besteedt de NJN aandacht aan de problematiek van de na tuurbescherming. "Zoals de zure regen. Dan vragen we een des kundige, bijvoorbeeld van de Leidse universiteit, om over dat onderwerp het een en ander te komen vertellen. Die wetens waardigheden kun je dan weer gebruiken bü het onderzoek in een natuurgebied. Je kunt dan bepaalde zaken signaleren en dat in een rapport verwerken", zegt het bestuurslid van de NJN. De nieuwe leden uit de bollen streek kunnen een half jaar lang gratis meedraaien bij de NJN Van der Keur: "Dat betekent dat ze aan alle activiteiten mogen mee doen en ze komen in aan merking voor alle informatie die de landelijke bond en de afdeling verstrekt. Na dat half jaar wor den ze officieel lid". Eigen benen Het is de bedoeling om de af deling bollenstreek zo snel mo gelijk op eigen benen verder te laten gaan. "Op dit moment rege len wij en ook de afdeling Haar lem de activiteiten, maar het is zeker onze bedoeling om ze zo snel mogelijk los te laten. Dat hangt echter af of er mensen bij zitten die genoeg weten om an deren leiding te kunnen geven. Ik ben daar optimistisch". Bollenstrekers in de leeftijd van 12 tot en met 23 jaar kunnen zich opgeven of informatie in winnen bij Henk van der Keur. telefoon 071-314429. STREEK - Er komt waarschijnlijk een afdeling van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN) in de duin- en bollenstreek. Dat althans verwacht Henk van der Keur, bestuurslid van de Leidse afdeling van de NJN, na de eerste 'verkenningen' die door het be stuur van de afdeling Leiden in de streek zijn gehou den. De NJN is een vereniging van natuurliefhebbers van 12 tot en met 23 jaar. De leden van de jeugdbond houden zich bezig met natuurstudie in de ruimste zin van het woord: planten en beesten kijken, inventariseren van natuurgebieden en onder- zoekjes doen. Bovendien worden er verenigingsavonden gehou den, waar onderwerpen op het gebied van de natuur aan de orde komen. Elke afdeling organiseert in het weekeinde excursies, in de meeste gevallen per fiets. Als de reis wat te ver is wordt gebruik gemaakt van een busje. Op die excursies kunnen de jongere le den het een en ander opsteken van de ouderen, die al langer meedraaien in de NJN. Tevens worden er, zowel in de winter als in de zomer, kampen gehouden in natuurgebieden. De jongens en meisjes overnachten in tenten of op een boerderij. Overdag worden er onder meer excursies gemaakt en gegevens van het betreffende gebied ver werkt. In de avonduren staat ont spanning, zoals volksdansen en muziek maken op het program- door Kees van Kuilenburg Sassenheim Het is de bedoeling van Van der Keur en zijn medebestuurs leden van de Leidse afdeling de activiteiten in de bollenstreek in Sassenheim te beginnen. Van der Keur, die voor de afdeling Leiden ook de voorlichting ver zorgt, heeft een aantal oud-leden van de Jeugdnatuurwacht Sas senheim aangeschreven. Dertig van hen reageerden positief op de vraag om eens kennis te ko men maken op een avond van de NJN in Leiden. De Jeugdnatuurwacht in Sas senheim wordt gevormd door leerlingen van de zevende en achtste groep van de basisscho len in het bollendorp. "Dat is een prima begin", zegt Van der Keur, "die jongens en meisjes weten door hun werk als jeugdnatuur wachter al veel over de natuur. Die kennis kunnen ze bij ons ver der ontwikkelen en gebruiken bij onderzoeken". Het is zeker niet de bedoeling dat de afdeling bollenstreek tot Henk van der Keur: "Afdeling in Sassenheim alleen beperkt blijft. Volgens Van der Keur zijn er vooral in Hillegom en Noord wijk jongeren actief betrokken bij de vogelbescherming. "Die hebben we onlangs in Den Haag op een is zeker levensvatbaar". dag over vogelbescherming ge troffen. Ze wilden zich graag bij ons aansluiten, maar de afstand van Hillegom en Noordwijk naar Leiden was bezwaarlijk. Tenslot te moet je eerst naar Leiden fiet sen en daarna nog eens op de fiets naar een of ander natuurge bied in de omgeving en dan weer terug naar huis. Begrijpelijk dat dat op bezwaren stuit". Om de nieuwe leden uit de bol Bedrijfstak leeft nog steeds in Katwijk KATWIJK - In de Katwijk- se School voor de Zeevis- vaart wordt van 16 tot en met 19 december een ten toonstelling gehouden met als thema: 'Katwijk: vijftig jaar visserij in beeld'. Aan leiding voor deze tentoon stelling is het gouden jubi leum van de Katwijkse Ver eniging van Schipperseige- naren, de organisatie die de belangen behartigt van de Katwijkse kottervloot. Net als de opzet van de Katwijkse Visserijdagen, die dit jaar voor het eerst sinds lange tijd weer werden gehouden, is de bedoeling van de ze tentoonstelling het onderstre pen van de band die Katwijk met de visserij heeft. "In het dorp zelf merk je nog maar weinig van de visserij-activiteiten", aldus een van de organisatoren, A. van Duijn, "maar onder de mensen leeft deze bedrijfstak nog enorm. Het is ten slotte nog niet zo lang geleden dat de Katwijkse economie voor 80 procent van de visserij afhankelijk Nog steeds is de visserij voor Katwijk van betekenis, al spelen de activiteiten in deze bedrijfstak zich voor een groot deel buiten de gemeentegrenzen af. Anders ligt het met de visverwerkende indus trie, die in Katwijk wel vaste voet aan de grond heeft gekregen en ook zal blijven houden, verzekert Van Duijn. "Anders dan onlangs in een economisch onderzoek voor deze regio werd gesteld, geloof ik niet dat de viswerkende industrie uit Katwijk zal verdwijnen. Daar voor bestaat er binnen de gemeen schap nog teveel belangstelling voor deze bedrijfstak. Dat merken wij bijvoorbeeld aan het aantal in schrijvingen voor allerlei cursus sen die hier op school worden ge geven, zoals bijvoorbeeld visfile- ren, en ook aan het leerlingenaan tal van de school". Familiekring Van Duijn is bij de tentoonstel ling betrokken als leraar en dekaan van de School voor de Zeevisvaart, die samen met de Vereniging voor Schipperseigenaren en het Comité Visserijdagen tekent voor de orga nisatie van 'Katwijk: vijftig jaar visserfj in beeld'. Voor de visserij- school, zoals deze vorm van lager- en middelbaar beroepsonderwijs door veel Katwijkers nog altijd wordt genoemd, maakt de tentoon stelling deel uit van de activiteiten die jaarlijks rondom het thema vis serij worden georganiseerd. In het verleden zijn in de maand december door de school al film voorstellingen verzorgd, evenals enkele specifiek op de visserij ge richte exposities. "Het zijn activi teiten die niet zozeer direct met het onderwijs te maken hebben", ver telt Van Duijn. "De school maakt een belangrijk onderdeel uit van de Katwijkse gemeenschap en is voor veel Katwijkers nog altijd een symbool van de betrokkenheid met het visserijbedrijf. Op open da gen hebben we hier zo'n 4000 men sen binnen". Als het unieke van de tentoon stelling 'Katwijk: vijftig jaar visse rij in beeld' noemt Van Duijn de belangrijke rol die de Katwijkers zelf spelen bij de samenstelling er van. Een groot deel van het ten toongestelde materiaal is afkom stig van vissersfamilies en is tot op heden nog nooit buiten de familie kring vertoond. Het gaat hier om honderden foto's, maar ook om modellen van schepen, vistuig, schilderijen, films en allerlei attri buten die aan boord van de sche pen zijn gebruikt. Visserijmuseum De bedoeling is ook dat met het materiaal dat boven water komt er varingen van oude vissers worden vastgelegd. Er zijn enkele deskun digen ingeschakeld (vissers, oud vissers en gepensioneerde leer krachten van de visserijschool) die gegevens bij het tentoonstellings materiaal zullen verzamelen, waar door kennis en ervaring van oude generaties kan worden doorgege- Die gegevens worden voor de be zoekers van de tentoontelling op schrift gezet, maar zullen ook V/or den gebruikt bij andere activitei ten rondom de visserij, zoals de Visserijdagen die in 1986 in Kat wijk worden gehouden. De organisatie van de tentoon stelling houdt zich overigens nog steeds aanbevolen voor materiaal. Katwijkers kunnen zich met dat materiaal aanmelden bij de School voor de Zeervaart. Juist door de inbreng van parti culieren de enthousiaste medewer king van het Katwijks Museum en het Visserijmuseum in Vlaardin- gen, toeleveringsbedrijven voor de visserij en andere organisaties, kunnen de kosten van de tentoon stelling laag worden gehouden. De toegang is dan ook gratis. De tentoonstelling wordt op 14 december geopend door de Katwij- ker L. Ouwehand, in zijn functie van voorzitter van de Redersver eniging voor de Nederlandse Zee visserij. De openingsdagen (14, 15 en 16 december) zijn zodanig geko zen dat de bemanningen van de schepen de tentoonstelling even eens kunnen bezoeken. In deze week liggen de schepen namelijk stil, een gevolg van de vangstbe perkende maatregelen. De openingstijden van de ten toonstelling zijn dagelijks van 15.15 tot 17.30 uur en van 19.00 tot 21.30 uur. Bepaalde groepen, zoals bijvoorbeeld bejaarden, kunnen op afspraak ook in de ochtenduren te recht. Gladheid oorzaak slippartijen NOORDWIJKERHOUT/HILLE- GOM - Als gevolg van de plotseling optredende gladheid hebben gis teravond en vanochtend op ver schillende plaatsen in de bollen streek aanrijdingen plaatsgehad. Er raakte een automobilist ge wond. In Hillegom is een 25-jarige auto mobiliste uit die plaats lichtge wond geraakt aan het hoofd. Zij reed met haar auto op de le Loos- terweg, slipte en kwam tot stil stand tegen een lantaarnpaal. Na behandeling in de Mariastichting in Haarlem kon zij huiswaarts ke- Op de hoek van de 3e Looster- weg en de Veenenburgerlaan in Hillegom zijn vanochtend vier au to's van de dijk afgegleden. De au to's moesten met een takelwagen uit de greppel worden gehaald. In Noordwijkerhout waren er ze ven slippartijen. Bij een daarvan was een 20-jarige Noord wij ker be trokken die volgens de politie van Noordwijk te veel had gedronken. Na een bloedproef is hem een rij verbod van acht uur opgelegd en is proces-verbaal opgemaakt. LETSEL - Een 8-jarig meisje uit Katwijk is gisteren by een ongeval op het kruispunt Koningin Julia- nalaan/Industrieweg gewond ge raakt. Het kind stak volgens de Katwijkse politie plotseling met haar fietsje de weg over. Een 38- jarige automobilist uit Hazerswou- de kon haar niet meer ontwijken. De jeugdige fietser is met onbe kend letsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. NOORDWIJKERHOUT - De Noordwijkerhoutse schilder Wil liam Edouard Halewijn is bijzon der teleurgesteld dat zijn paus schilderij niet in het Vaticaan te Rome komt te hangen. De paus kreeg het fraaie kunstwerk aange boden tijdens zijn bezoek aan Ne derland in mei van dit jaar. "De paus was zeer enthousiast en ver telde dat hij het schilderij of mee zou nemen naar Rome of zou schenken aan het klooster in Polen dat op de achtergrond van het schilderij is afgebeeld. Zijne Hei ligheid bestempelde het werk als magnifiek", aldus Halewijn. Hij is dan ook verbaasd over de Negen maanden cel voor incest DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Tot twaalf maanden gevan genisstraf waarvan drie voorwaar delijk heeft gisteren de Haagse rechtbank een inmiddels geschor ste Alphense hoofdmonteur bij de NS veroordeeld wegens het seksu eel misbruiken van zijn dochter. Dat hij haar met geweld zou heb ben verkracht, zoals hem primair was tenlastegelegd, achtte de rechtbank niet bewezen. Aan het voorwaardelijke deel van zijn straf is een proeftijd van drie jaar ver bonden en de aan alcohol verslaaf de man moet zich tevens onder toe zicht stellen van het Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs (CAD). Tegen de Alphenaar was achttien maanden gevangenisstraf geëist. De achttienjarige dochter van de man had bij de politie verklaard negen jaar door haar vader seksu eel te zijn misbruikt. Zij was uitein delijk op aandrang van haar vriend naar de politie gegaan. De verdach te zelf noemde zijn verslaving aan alcohol de grote boosdoener. Die zou hij in 1981 hebben afgezworen, maar met Pasen 1985 was hy weer voor de byl gegaan. mededeling dat het kunstwerk nu in het gebouw van de nuntiatuur, zeg maar de ambassade, van de paus in Den Haag komt te hangen. Volgens de directeur van de Stich ting Pausbezoek, H.B. van den Biggelaar dreigde het doek anders in de kelders van het Vaticaan te worden opgeslagen. In dat licht is de schilder toch weer een beetje verheugd^dat zijn werk een plekje krijgt in Den Haag. Halewijn heeft het werk met lief de geschilderd, maar is over de gang van zaken verder niet erg te b pieiten. De opdracht tot vervaar diging van het kunstwerk kwam van de ijlings opgerichte Stichting Pausschilderij die de kerkvader een blijvende herinnering aan zyn bezoek aan Nederland wilde aan bieden. "Maar veel te laat is met ac ties begonnen om de benodigde gelden bij elkaar te krijgen. Ik was al vier maanden aan het schilderen en toen was er nog niets binnen. Eigenlijk op de valreep, twee maanden voor de komst van de paus, is de inzamelingsactie pas echt begonnen", vertelt de Noord- wijkerhouter. Die inzameling bleek een flop. De stichting haalde niet meer dan 24.000 gulden op waarvan 14.000 gulden terechtkwam bij Halewijn. "Een fractie van de prijs die ik met de stichting was overeen gekomen. Vijf gewonden WOUBRUGGE - Bij een frontale botsing tussen een vrachtwagen en een personenauto op de provincia le weg 7 (Alphen-Leimuiden) zijn vanmorgen rond half zeven vijf mensen gewond geraakt. De vrachtwagen, bestuurd door een negentienjarige man, raakte ter hoogte van de brug over de Leidse- vaart in een slip, vermoedelijk door de gladheid. De vrachtwagen botste daardoor frontaal op een vanuit de richting Alphen komen de personenwagen, waarin vier Goudenaren zitten. Alle betrokke-, nen zijn met onbekend letsel over gebracht naar het Rij noordzieken huis in Alphen. Onvoorstelbaar eigenlijk dat mil joenen katholieken zo weinig geld bij elkaar brachten. Maar ik wijt dat aan de late start van de actie. De stichting zou 252.000 gulden be talen voor het kunstwerk". Dank zij pater Koopman van de congregatie van het Heilig Sacra ment, de priester die ook bekend is van acties tegen abortus, is Hale wijn nu een opbrengst van een ton gegarandeerd. Hij heeft al een voorschot gekregen van 10.000 gul den. Koopman wil dat geld bijeen brengen door de verkoop van re producties. "Ik heb vertrouwen in de pater die al jaren een goede vriend van mij is. Maar het kan misschien nog wel tien jaar duren voordat dat geld er is". Inmiddels hoopt de schilder van internationa le allure weer snel opdrachten te krygen om zijn hoofd boven water te kunnen houden. AMSTERDAM (ANP) - Bij de Doopsgezinde hoogleraar theolo gie dr. H.B. Kossen uit Amsterdam vindt volgende week woensdag een openbare verkoping plaats om dat hij weigert de zogenaamde de fensiebelasting te betalen. Vorig jaar heeft hij 572 gulden ingehou den van zijn inkomstenbelasting en het bedrag gestort in het vredcs- fonds van de Beweging Weigering Defensiebelasting. ROTTERDAM (ANP) - Bij het ertsoverslagbedrijf Europoort CV (270 werknemers) in de Rotterdam se haven is vandaag een staking uitgebroken als gevolg van de vast gelopen cao-onderhandelingen. De Vervoersbond FNV heeft tot deze staking opgeroepen. De nacht ploeg legde in de loop van de nacht het werk neer en de dagploeg is niet aan het werk gegaan, zo heeft bestuurder J. Verroen van de Ver voersbond FNV meegedeeld. Volgens Verroen heeft de sta- wordt niet gewerkt wanneer er king een selectief karakter: er schepen voor de wal liggen en mo gelijk wel wanneer er geen sche pen zijn. Op die manier wil de bond voorkomen dat schepen naar andere in het havengebied of mo gelijk naar andere havens uitwij ken. Vanmiddag lagen er twee sche pen bij de EECV voor de wal, de 160.000 ton metende Bristol Maru en de 105.000 ton metende Amazon Carrier. Deze schepen zijn geheel of gedeeltelijk geladen met ijze rerts. AMRITSAR (Rtr./AP) - De opper priester van de Gouden Tempel van de sikhs in de Indiase stad Am- ritsar is vanochtend bij een aanslag in het tempelcomplex ernstig ge wond. Een lijfwacht werd gedood. De geestelijke kreeg twee kogels in zyn rug. De moordaanslag werd uitgevoerd terwiil de opperpriester het complex bflrad voor een ge bedsdienst in verband met een reli gieuze feestdag. Het is vandaag de geboortedag van de goeroe Nanak. de grondlegger van het sikhsge- De aanslag werd uitgevoerd door drie mannen. By de tempel hadden zich op dat moment 20.000 sikhs verzameld. Volgens het Indiase persbureau PTI brak er grote pa niek en verwarring onder hen uit waardoor de daders wisten te ont snappen. De als gematigd bekend staande opperpriester was bedreigd door extremistische sikhs vanwege zyn sussende optreden na de bloedige bestorming van de tempel door het Indiase leger, vorig jaar juni. Kossen baseert de inhouding van dit symbolische bedrag onder meer op een uitspraak van de We reldraad van Kerken dat produk- tie, plaatsing en gebruik van kern wapens een misdaad tegen de mensheid vormen. Verder wil hij met deze daad pleiten voor een wettelijke regeling voor mensen met gewetensbezwaren tegen kernwapens. Zij zouden het deel van de belastingen dat voor defen siedoeleinden is bestemd, moeten kunnen storten in een overheids- fonds dat bijdraagt aan vrede en gerechtigheid. Een van de eerste weigeraars van defensiebelasting was in 1980 me vrouw Loes Wessels, lid van de Doopsgezinde Gemeente Eindho ven. Toen een verkoping werd ge houden reageerde zy: "De vrede is mij meer waard dan mijn meu bels". GEWOND - Een 52-jarige i van Lisse is gistermiddag rond twaalf uur gewond geraakt bij een ongeval op de ryksweg A4 (Am sterdam-Rotterdam). Ter hoogte van Abbenes raakte hij door nog onbekende oorzaak met zijn auto in een slip, kwam daardoor in de berm terecht en reed vervolgens tegen een boom. Hij is met onbe kend letsel overgebracht naar het Diaconessenziekenhuis in Heem stede.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21