AUTO VANCREY'S Autobedrijven B.V Daihatsu denkt aandeel te vergroten met Cuore 850 Renault 21 voor 'hoge middenklasse' Lancia Thema i.e.: luxe zonder overdaad f red men ken Opel viert jubileum en record AUTO-JAARBOEKEN Rijksstraatweg 338, Wassenaar. Tel. 01751-19342 Lezers Schrijven WOENSDAG 27 NOVEMBER 1985 PAGINA 17 Samengesteld door Koos Post Daihatsu verwacht geen wonde ren van de nu in de showrooms verschenen nieuwe kleine Cuore 850, maar wèl een flinke verstevi ging van het marktaandeel. Tot nu toe heeft de Cuore slechts een gering aandeel gehad in toch altijd al bescheiden ver kopen van Daihatsu in Neder land. In het eerste jaar in ons land (1978) zette dit Japanse merk in totaal ongeveer 2.000 au to's om. De verwachte groei bleef daarna uit. En nog steeds is het aandeel op de markt met 6.000 wagens dit jaar niet groot. Voor volgend jaar hoopt men 7.000 Daihatsu's te kunnen verkopen. Een weliswaar trage, maar toch gestage groei. In de personenwagensector is de Charade tot nu toe de belang rijkste troef geweest. Hij maakte bijna de helft van de verkopen uit. Het kleinste model, de twee cilinder Cuore bleef daarbij ver in de schaduw. Maar nu deze ge heel is gewijzigd en een drie-ci lindermotor in de neus heeft ge kregen koestert men in het Rot terdamse hoofdkwartier goede verwachtingen. Voor volgend jaar rekent men om te beginnen op 2.000 verkochte Cuores. Misschien halen ze dat ook wel met dit grappige karretje. Een leuke wat vierkante carrosserie met veel glas rondom. Een 850 cc motor, die de wagen in nog geen zestien seconden op 100 km/uur snelheid kan brengen en een top snelheid van nog altijd 135 km/ uur garandeert. De fabriek spreekt van 'de zuinigste benzi nemotor in produktie': een ge middeld gebruik van 1 op 20 zou haalbaar zijn. De buitenafmetingen zijn exact gelijk aan die van het oude model, maar door de wielen op de uiterste punten te zetten heeft men meer binnenruimte kunnen creëren. Het interieur is completer en luxueuzer geworden. Daarnaast heeft de wagen onafhankelijke wielophanging rondom, schijf remmen met bekrachtiger, halo geen-koplampen, interval-scha- kelaar op ruitenwisser, geschei den achterbank en desgewenst een vijf-versnellingsbak. Zo'n lijstje kan niet bij elke kleine au to worden overlegd. Opel gaat op 1 februari in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy niet alleen het veertigjarig be staan van General Motors Ne derland vieren. Het zal daar dubbel feest worden omdat dit jaar zal wor den afgesloten met een verkoop record. Het ziet er naar uit dat op 31 december meer dan 90.000 Opeis zullen zijn verkocht. Een getal dat nooit eerder werd ge haald. 'Met zo'n achtduizend Opel- medewerkers uit het gehele land zullen wij deze mijlpaal vieren', zei een enthousiaste verkoopdirecteur Ger van Wel- senes. Een keur van artiesten, onder wie Lee Towers, zal tij dens de gala-avond in Ahoy op treden. De importeur zal zich in zijn re clame vooral richten op de da mes. 'Onze grootste doelgroep wordt gevormd door vlotte, snel le zelfstandige jonge vrouwen. Maar daarnaast zullen ook de jonge gezinnen en de gepensio neerden onze klanten zijn', me nen ze bij Daihatsu in Rotter dam. Daar hadden ze overigens ook graag gezien, dat het grotere mo del (de Charmant) in een nieuw pak was gestoken, maar dat zal nog wel twee jaar op zich laten warhten. De oude Charmant be vat namelijk veel Toyota-com- ponenten. Daar willen ze vanaf. Daarom kost de ontwikkeling meer tijd. Ze moeten het dus doen met de nieuwe Cuore 850, die zowel op normale als ongelode benzine kan rijden. De wagen is alleen in vergelijking met het oude model anderhalf mille duurder gewor den. De goedkoopste versie kost nu op één gulden na 13 mille. Twee deuren meer kost 700 gul den meer. De meest luxueuze versie haalt net de 14 mille niet. Renault komt met een nieuw model in de 'hoge middenklas se'. Deze Renault 21 zal op de au totentoonstelling van Genève in maart voor het eerst aan het pu bliek worden getoond. Waar schijnlijk zal hij een maand later in ons land te koop zijn. Hoewel die zogenaamde hoge- middenklasse nog steeds een kwart uitmaakt van de gehele au tomarkt is daarin de laatste jaren geen nieuw model verschenen. Men moet zelfs tot 1982 terug gaan om de laatste introductie in dit marktsegment te vinden. De economische teruggang heeft ge maakt dat de kleinere auto's meer in de belangstelling zijn ge komen. En de fabrikanten heb ben gretig op dit gegeven inge haakt. De Fransen menen nu dat deze ontwikkeling de Renault 21 in de kaart speelt. Ze zien goede kan sen voor een auto met stijl, die goede prestaties levert. De bijna 4V2 meter wagen wordt vanaf het moment van introductie gele verd in elf verschillende uitvoe ringen. Dit als gevolg van de combinatiemogelijkheden met vijf verschillende motoren, twee versnellingsbakken en vier uit rustingniveaus. Er komen drie benzinemoto ren - twee van 1,7 liter (76 en 90 pk) en één van 2 liter (120 pk) - en twee dieselmotoren: een 2,1 li ter van 67 pk en een 2,1 liter tur bo van 88 pk. Het zijn allemaal voorwielaandrijvers. In de ver sies met de 1,7 liter motor is de deze dwars geplaatst, in de ande re versies staat de motor in de lengterichting. Door de zeer sterk doorgevoer de stroomlijnvorm heeft de Re nault 21 een (zeer lage) cw-waar de van 0.29. Volgens de fabriek is hij erg zuinig. De kunststof brandstoftank bevindt zich tus sen het reservewiel en de achter as. De toch al royale bagageruim te kan nog worden vergroot door gedeeltelijk terugklappen van de achterbank. Nagenoeg alle ge wenste luxe kan worden gele verd. Het is te begrijpen dat Renault zo lang voor de introductie nog niets loslaat over de prijs. Wie voor een 'autofiel' nog iets passends zoekt voor het feest der vrijgevigheid op 5 decem ber kan in de boekwinkels te recht. Zoals elk jaar om deze tijd zijn er weer verscheidene auto-jaar boeken verschenen. Van klein tot groot. Van dik één tot dik drie tientjes. Wat ze gemeen hebben is dat ze stuk voor stuk een opsom ming geven van alle auto's, die er op de Nederlandse markt te koop zijn. Compleet met foto's en technische bijzonderheden. En een prijslijst, die echter door de wijzigingen in de bijzondere verbruiksbelasting per 1 januari de nodige wijzigingen zal on dergaan. 'Alle auto's 1986' - De kleinste van de club is die welke voor de KNAC werd samengesteld door Huub Dubbelman. Maar goed verzorgd. Met het in ons land meest verkochte model, de Opel Kadett, op de voorkant. In to taal geeft de auteur de bijzon derheden van 396 modellen, on derverdeeld in de rubrieken: benzine, diesel, terrein en com bi's. Prijs 12,50. 'Auto '86' - Een iets grotere boekje van Fred van der Vlugts 'Wereld op wielen'. Het is de achtste maal, dat dit catalogus- boek verschijnt. Ook met foto's van alle modellen, waarmee zes tig automerken in ons land ope reren. Daarnaast de rubriek 'Al tijd nieuws', waarin per merk wordt aangegeven wat er in de komende tijd is te verwachten. Prijs 19,25. 'Autotest '86' - Een boek op kwarto formaat, vol foto's. Ook in kleuren. Uitgegeven door Kluwer Technische Boeken. Voor de zeventiende maal. Met zoveel mogelijk actuele infor matie. Bij het merk en de be schreven modellen kan men de testen vinden. Zeventig in to- Fred van der Vlugt gokt al ja ren goed, steeds heeft hij de 'au to van het jaar' op de voorplaat van zijn autoboek. Ditmaal koos hij de Ford Scorpio. Een vinger wijzing? taal. Aan een aantal testen werd meegewerkt door deskundigen van de 'HTS voor Autotechniek' in Apeldoorn. Die zorgden voor de realistische cijfers. Een aan tal extra artikelen zorgt ervoor dat men er niet alleen in kan bladeren, maar ook in kan le zen. Prijs 29,75. 'Autovisie Jaarboek '86' - Ook op kwarto formaat. 'Het meest uitgebreide en dikste autona slagwerk in het Nederlands taalgebied', zegt de redactie zonder door bescheidenheid te worden geplaagd. De vijftig au totests van het afgelopen jaar in het weekblad 'Autovisie' vindt men er in terug, naast alle auto's in details gerubriceerd. Met een aantal artikelen. Over de Grand Prix, over het auto-eeuwfeest, over de geluidsapparatuur in de auto, over terreinrijden, over de windtunnel als vormgevings- dictator en de - in de acht jaar van verschijnen traditie gewor den - prijsvraag. Het is niet al leen de dikste (544 pagina's) maar ook de duurste: 32,50. Het is natuurlijk geen toeval dat de nieuwe topmodellen van Saab (9000), Lancia (Thema), Fiat (Cro- ma) en Alfa Romeo (t.z.t.) zoveel gemeen hebben. Het ontwikkelen van een nieu we model is in de autobranche een uiterst kostbare onderne ming. Daarmee is veel tijd, man kracht en geld gemoeid. Dus kan men zich voorstellen dat (vooral kleinere) fabrikanten de hoofden bij elkaar steken. Men heeft bij dit project echter niet tezamen en in vereniging de eindstreep gehaald. In Zweden werd men halverwege de ont wikkeling toch een beetje ang stig, dat men in die gezamenlijk heid te veel eigen identiteit zou moeten prijsgeven. Daarom gin gen de Zweden in hun eentje op de eenmaal ingeslagen weg voort, de Italianen ploegden als trio verder. Het resultaat: de wa gens lijken op elkaar zonder identiek te zijn. Er zijn zelfs wezenlijke ver schillen. Is de als eerste verschenen Saab 9000 een vijfdeurs wagen, de nu ook hier geïmporteerde Lancia Thema is - evenals de binnenkort komende Fiat Croma - een nadrukkelijke sedan met vier deuren en een (kolossale) kofferbak. Heeft de super-Saab een starre achteras, de Lancia kan bogen op vier onafhankelijk op gehangen wielen. Is de Saab er voorlopig alleen nog als een twee liter zes tienklepper met turbo (eenvou diger edities komen pas volgend jaar), de liefhebber van de Lancia kan uit vier uitvoeringen kiezen: 2,0 i.e., 2,0 i.e.Turbo, V6 en Turbo Diesel. De gunstigst geprijsde aanbie ding van de Lancia Thema is na tuurlijk de 2,0 i.e., die in de cata logus net onder de vierenveertig mille blijft. Die heb ik een tijdje ter beschikking gehad. Een wa gen met een formidabele weglig- ging en een uiterst plezierig rij- ■eedrae. Als ik zeg, dat ik deze Thema een fraaie, stijlvol gebouwde li mousine vind, geef ik daarmee meteen een gunstig oordeel over de produkten van de drie andere merken, die uit diezelfde ontwik kelingskoker komen. Want al zijn ze niet hetzelfde, ze lijken wel veel op elkaar. Ze zijn ruim en zeer goed ogend. Daar computer en windtunnel vandaag de dag een bijna alles overheersende rol spelen bij het ontwikkelen van een nieuw mo del is het niet verrassend te ver nemen, dat de luchtweerstand tot het minimale is terugge bracht. Men heeft bij Lancia zelfs een cw-waarde van niet meer dan 0.30 weten te bereiken. Dat heeft uiteraard ook zijn uitwerking in de prestaties en het verbruik. De prestaties mo gen er zijn. Ik had ook nauwe lijks anders verwacht. De veijongde vier-cilindermo- tor (met Bosch-brandstofinspui- ting) van 2 liter inhoud levert zeer rustig een indrukwekkend stuk werk af. Binnen de tien se conden heeft men de ruim 4,5 meter lange en 1120 kilo wegen de wagen op een snelheid van 100 km/uur. En het is heel wel mogelijk de naald van de snel heidsmeter in de buurt van de 200 te krijgen. Een bezoek aan de benzine pomp leert dan later dat voor 10 of 11 van die snelle kilometers toch maar één liter superbenzine nodig is. Beslist niet beroerd voor een wagen van zo'n pos tuur. Het ligt voor de hand dat de Lancia Thema wat minder lu xueus is aangekleed dan zijn veel duurdere Saab-collega, maar dat wil nog niet zeggen dat het inte rieur te sober is. De stevige stoe len zitten goed, het dashboard ziet er aantrekkelijk uit en men kan er de noodzakelijke informa tie op vinden. Maar ook niet meer dan dat. Of het zou de grafische afbeel ding van een auto moeten zijn rechts van het stuur. Daarop wordt aangegeven of alle belang rijke functies naar behoren wor den vervuld en of alle portieren goed zijn gesloten. Hoe nuttig zo'n brokje infor matie kan zyn heb ik toen tijdens de testperiode on deraan het autootje een peilstok- je rood opgloeide. Het mini mum-niveau was bereikt, er kon best een liter olie bij. Voorkomen bleek weer gemakkelijker dan genezen. Zoals gezegd, de aankleding en uitrusting is aan de eenvoudige kant. Maar wie meer wil kan meer krijgen. Stuurbekrachti ging, schuifdak, airconditioning, hoofdsteunen achter, ja zelfs een anti-blokkeer remsysteem is als extra verkrijgbaar. Overigens is dat laatste geen bittere nood zaak, want de schijfremmen op alle wielen (voor geventileerd) functioneren opvallend goed. Trouwens, de gehele auto vol doet voortreffelijk. tor Technische gegevens Lancia The- 2,0 i.e. Vier cilinder injectiemo- 1995 cc. Compressieverhou- ding 9,8:1. Maximum vermogen 120 pk. Brandstof super. Tankinhoud 70 liter. Vijf versnellingen. Onafhanke lijke wielophanging rondom. Schijf remmen voor en achter. Tandheu gelbesturing. Lengte 469 cm. Draai- cirkel 10,6 m. Gewicht 1120 kg. Max. trekgewicht 1620 kg (geremd). Acce leratie 0-100 km/uur 9,7 sec. Top snelheid 195 km/uur. Prijs 43.990,- ADVERTENTIE Leiden Korevaarstraat 43 tel. 071-142146 Off. Lancia dealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. Leiderdorp Weversbaan 12 tel.071-896151 ADVERTENTIE Off. Lancia dealer voor Wassenaar, Den Haag e.o. Verzet Er zijn dingen, die gebeuren zon der dat men daarover het juiste te horen krijgt. Dit slaat thans voor mij op wat in de krant van zaterdag 23 november, onder Extra pag. 21, over de toenmalige rector A. W. Byvanck is geschreven. Hem wordt verweten, dat hij "bij het (i.e. Cleveriga's) protest niet aanwezig wilde zijn". Waarom niet? En hoe is dat gelopen? Dat is niet bekend. Als enige, die er meer van weet, lijkt het mij nodig de kans te grij pen en hier een verklaring toe te voegen. Dat er een ontslag voor de joodse hoogleraren dreigde, was de rector bekend. Een reactie van de rech ten-faculteit voor geval de Leidse hoogleraar Meyers ontslag zou krij gen, kon worden verwacht. Intus sen is van die zijde geen sprake ge weest van enig overleg met de rec tor. Pas op het allerlaatste ogenblik (dinsdagmorgen omstreeks half tien: Meyers college zou om 10 uur beginnen) kwam van Cleveringa, per telefoon, een 'mededeling' over zijn plan; vervolgens werd, na een korte, terecht gestelde vraag van de rector, aan de andere zijde zon der meer de telefoon op de haak gelegd. (vgl. Gedenkschriften van mr. R. P. Cleveringa, 1983, pag. 19). Op de ze weinig collegiale wijze benaderd heeft de rector in zijn verantwoor delijke functie rechtstreekse me dewerking gevaarlijk geacht voor de universiteit (hij kon niet weten, dat Cleveringa tevoren reeds over leg had gepleegd met studenten om een rustig verloop van de rede te verzekeren). Bovendien wilde hij vermijden, dat zijn aanwezig heid belemmerd zou werken. De enige keuze was niet persoonlijk aanwezig te zijn. Ik moge toevoegen, dat de rector magnificus van 1940/41 in mei 1942 - toen hij wèl als zelfstandig per soon op kon treden - tegelijk met vele van zijn collega's ontslag heeft gevraagd. L. Byvanck- Quarles van Ufford Burggravenlaan 24 Leiden Codicil 1. Het was op woensdag 20 novem ber in deze krant voorpagina nieuws dat het dbnorcodicil voor artsen geen vrijbrief zou zijn orga nen uit het lichaam van de overle dene te verwijderen (naar ik be grijp: en die vervolgens bij iemand anders te implanteren). Nabestaan den zouden de arts dan toch toe stemming moeten geven. Ik acht die mening onjuist. 2. In principe wordt een lijk bij ons begraven of verbrand. De over ledene kan dat van te voren bij co dicil of ander testament bepalen (art. ld van de Wet op de Lijkbezor ging) en ook overigens wordt de wens van de overledene zoveel mo gelijk gevolgd (art. lc tweede zin). Iemand kan ook zijn lichaam voor ontleding bestemmen, eveneens bij codicil of andere testaments- vorm. In dat geval is (zoals bij alle ontledingen) toestemming van de burgemeester nodig, maar niet van de nabestaanden (art. Ie lid 1). 3. Een redelijke wetstoepassing brengt mee dat ook mengvormen denkbaar zijn, zodat iemand bij ui terste wil kan verklaren dat eerst een of meer organen worden ver wijderd en dat daarna zijn lichaam wordt begraven of verbrand. Bij zo een mengvorm zijn de bepalingen van crematie of begrafenis te ener zijde en die van ontleding te ande- rer zijde wellicht cumulatief van toepassing, maar ook dan speelt ae wil van nabestaanden geen rol. 4. Een open vraag is of een arts een orgaan vervolgens in een ander mag inplanten. Twee vuistregels wil ik hier in herinnering roepen. In de eerste plaats dient de wil van de testateur zoveel mogelijk ge volgd te worden (ook de Wet op de Lijkbezorging gaat daarvan uit), in do tv ecde plaats is wat niet is ver boden dus niet verboden en ieder kan het niet-verbodene straffeloos en rechtmatig doen. De Wet op de Lijkbezorging zwijgt terecht over deze vraag: na de ontleding en de begrafenis of crematie is de lijkbezorging in principe voltooid. Bij mijn weten zijn er ook geen andere wettelijke regelen. Bij het zwijgen der wet mag een arts het niet-verbodene doen, daarmede de wens van de overledene honorerend, en een or gaan bij een ander inplanten. Mr. A. J. H. Pleysier, cand. notaris Pieterskerkstraat 4 Leiden Scorpio auto van het jaar DEN HAAG - De Ford Scorpio heeft de verkiezing voor de auto van *het jaar 1986 gewonnen. Ver antwoordelijk voor deze verkie zing waren 56 autojournalisten uit verschillende Europese landen. De Ford Scorpio kreeg 337 punten. Nummer twee en drie, respectie velijk de Lancia Y10 en Mercedes 200 300 gaven elkaar bijzonder wei nig toe en behaalde achtereenvol gens 291 en 273 punten. Op de vier de plaats eindigde de nieuwe Hon da Accord-serie met 198 punten en op de vijfde plaats de Saab 9000 met 104 en de Renault Espace met 100 punten. Het is de tweede keer dat Ford de prijs wint. De Escort werd auto van het jaar in 1981.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17