Weloverwogen Pernix in poule met De Danaïden Cruijff: 'Het was niet echt lobbyën' 'Misdaad loont in het voetbal' £2* nva i.iid 'Paarden kregen doping' Anderlecht rukt weer op Olympische delegatie in VS Zoetemelk in brons FIFA wil WK indoor Arbiter nekt Heracles WOENSDAG 27 NOVEMBER 1985 SPORT PAGINA 13 Loting LD-cup LEIDEN - Tijdens de vergadering van de Leidse Korfbal Federatie is gisteravond de loting bekend ge maakt voor de voorronden van de strijd om de Leidsch Dagblad-cup. Aan het toernooi, dat op Tweede Kerstdag en zaterdag 28 december wordt gehouden, zullen zestien CHICAGO (DPA/ANP) - Anderhalf jaar geleden reed de vrouwelijke jockey Patti Parton haar laatste wedstrijd. Haar paard leidde na 400 meter in het Fairmont Park en stortte toen in elkaar. Drie paarden in de achtervolgende groep kwa men eveneens ten val. Ze waren ter plekke dood. Patti Parton beland de met gecompliceerde beenbreu ken in het ziekenhuis. De carrière van Amerika's meest succesvolle rijdster (3600 overwinningen en een winstsom van 2.5 miljoen dol lar) was voorbij. Naar zij dezer dagen in een tv- programma verklaarde, heeft Patti Parton de wedstrijdleiding en de trainer van het paard aangespro ken voor een schade-vergoeding van enkele miljoenen dollars. De invalide jockey is ervan overtuigd, dat op de 8ste juli 1984 - haar onge luksdag - diverse paarden doping toegediend hadden gekregen. De 'zwarte dag van Fairmont', zoals de gebeurtenissen eenstem mig worden betiteld, bleef geen op zichzelf staand geval. Op 25 mei 1985 kwamen in Maywood Park drie dravers ten val. In totaal von den in de afgelopen elf maanden op de renbanen van Illinois 85 paarden de dood. Honderdvijftig dieren werden zo zwaar gewond, dat zij blijvend kreupel zijn. Overheidscontrole heeft aan het licht gebracht, dat 84 paarden met het verboden stimulerende middel apomorfine waren ingespoten. Bij één start bleken zes paarden posi tief. Volgens Patti Parton kregen niet alleen de renpaarden verboden sti mulantia toegediend. Dikwijls genoeg zitten schuimbekkende jockeys op zieke dieren", aldus haar verklaring. Stichting NOP De Stichting Nederlands Olym piade Paard (NOP) heeft de helft van de eigendomsrechten verwor ven van het veelbelovende spring paard Olympic Sunrise. Met de aankoop is een aanzienlijk bedrag gemoeid. Het NOP, daartoe in staat gesteld door zes sponsors, kocht de helft van het paard van de eigena ren Klaver (Schoorl) en Zoer (Ech ten), die gezamenlijk voor even eens vijftig procent blijven partici peren in Olympic Sunrise. Olympic Sunrise is een 8-jarige merrie van Nederlandse afstam ming. Het paard komt sinds augus tus van dit jaar op nationale en in ternationale concoursen uit en heeft in twee maanden tijd meer dan tienduizend gulden aan prij zengeld gewonnen. Daarbij was onder andere een zege van Rob Eh- rens in de Grote Prijs van Leeu warden. Ehrens blijft Olympic Sunrise voorlopig rijden, onder an dere bij de wereldbekerwedstrij den van Brussel en Bordeaux. Eh rens andere paard, de door het NOP vastgelegde Oscar Drum, wordt in die periode gereden door Toon Holtus. verenigingen uit de regio deelne- De beide grote favorieten voor de eindstrijd, hoofdklasser Fides Pacta en het eveneens landelijk spelende Pernix, kunnen tijdens de voorronden elkaar al aftasten. Beide teams spelen op Tweede Kerstdag hun voorronde namelijk in de Universitaire sporthal, zij het wel in verschillende groepen. Pernix is ingedeeld met De Da naïden, Velocitas en Tempo en zal vooral in eerstgenoemde eer steklasser een geduchte tegenstan der vinden. Voor Fides Pacta lijkt de weg naar de eindstrijd minder verraderlijk. De hoofdklasser vindt in haar poule Crescendo, Ons Ei land en afdelingsploeg Warmond tegenover zich. Een werkelijk volledig open strijd zal zich voor doen in de sporthal van het Rijnlands Ly ceum in Oegstgeest, waar het lot Fiks, Fluks, Madjoe en Zuiderkwartier bijeen bracht. Fiks en Zuiderkwartier lijken hier op papier wat sterker. Het thuisvoor deel van tweedeklass» Fiks kan wellicht de doorslag geven. In de andere poule in Oegstgeest komen TOP, De Algemene, KNS en Vrien denschaar uit. TOP start in deze groep als grote favoriet. De vier poule-winnaars zullen op de daaropvolgende zaterdag middag uitkomen in de eindronde. In de Vijf Mei-hal wordt dan ge streden om de LD-cup, het offi cieus kampioenschap van Leiden, terwijl ook een prijzengeld in de vorm van waardebonnen op het spel staat. Na halve finales, een de monstratiewedstrijd van een junio renselectie en de strijd tussen de beide verliezers, begint om 21.30 uur de finale. BRUSSEL (ANP/AFP) - Ander- lecht heeft gisteravond de inhaal wedstrijd voor de Belgische eerste divisie gewonnen. In het Astrid- park werd voor 10.000 toeschou wers Waterschei met 4-1 verslagen. Door de zege passeerde de lands kampioen op de ranglijst AA Gent. Met drie punten achterstand op koploper Club Brugge bezet de Brusselse ploeg nu de tweede plaats. In het duel tegen Waterschei be hoorde Frank Arnesen niet tot de selectie van veertien spelers. Wal ter de Greef was evenmin van de partij. Hij werd vervangen door Pierre Janssen. De doelpunten van Anderlecht, dat bij de rust met 1-0 leidde, kwamen op naam van Loza- no (2), Frimann en Grun. Renquin De Belgische international Mi chel Renquin speelt zondag zijn laatste wedstrijd voor de Zwitserse club Servette. Daarna treedt hij in dienst bij Standard Luik. Renquin miste de interlandwedstrijd in Rot terdam tegen Nederland door een blessure. Hij werd vervangen door De Wolf van AA Gent. Afgelopen zomer verlengde Ren quin zijn contract bij Servette tot 1991. Hq nam een clausule op, waardoor tussentijdse terugkeer naar België mogelijk bleef. Van die passage heeft Standard, dat na het corruptie-schandaal bezig is een nieuwe, sterke ploeg op te bouwen, gebruik gemaakt. Renquin zelf voelde met het oog op de voorbe reiding op de eindronde van het wereldkampioenschap in Mexico veel voor een rentree in de Belgi sche competitie. Alle partijen von den elkaar snel. Met Servette werd de afspraak gemaakt dat de verde diger tijdens de winterstop in Zwitserland (1 december -1 maart) de overstap zal maken. NEW YORK (GPD) - De burge meester van New York, Ed Koch, had een paar brandende vragen voor zijn Amsterdamse collega Ed van Thijn, toen deze even langs kwam tijdens zijn tweedaagse blik sembezoek aan de VS. Waarom doen jullie zo moeilijk met die kruisraketten? Hoe zit het met die Molukkers? Hoe gaat het met prins Claus? En wanneer ben je geko zen? Van een beleefdheidsbezoekje werd deze ontmoeting zo een kans voor Van Thijn om drie kwartier lang Koch en de verzamelde Ame rikaanse pers uit te leggen dat: Ne derland zijn eigen weg gaat wat de fensie betreft, dat de Molukkers geen probleem meer zijn, dat het met prins Claus goed gaat en dat Van Thijn al twintig jaar voorstan der is van een gekozen burgemees ter en zal opstappen als de Amster damse gemeenteraad hem niet meer wil. Waar bent u het meeste trots op, wilde Koch ook nog weten. Van Thijn: „Dat de Zeedijk is schoon- ADVERTENTIE Als het om een levens verzekering gaat laat u dan adviseren door een assurantie kantoor met dit vignet. Tóp-Adviseurs in Assurantiën Het advies van ;n NVA-assurantie-adviseur is altijd weloverwogen. A/l/A Koningin Wilhelminalaan 72.3878Hf3 Amersfoort De ontmoeting met Koch was niet de reden van het bezoek, Van Thijn was eigenlijk in New York om een groepsportorganisatoren en -sponsors te vertellen dat Am sterdam graag de Olympische Spe len wil hebben in 1992. Voormalig judokampioen Anton Geesink en ex-voetballer Johan Cruijff waren met Van Thijn meegekomen om te lobbyën. En, zo zei Geesink, „we hebben hard gewerkt. Van het werkontbijt om zeven uur 's och tends tot na elf uur 's avonds". Beide topsporters hebben onder meer erg veel interviews gegeven. Beiden zijn hier bekend: Cruijff heeft in de VS gevoetbald en vele Amerikanen hebben van hem ge hoord. Ook mensen die meer gein- teresseerd zijn in het Amerikaanse football. Volgens Cruijff was het „geen echt lobbyën", want er waren maar weinig gesprekken met mensen die straks gaan stemmen over de Olympische Spelen. „Het was meer ons even laten zien". Dat is belangrijk, met name voor het inte resseren van sponsors. „Commer cie speelt nu eenmaal een belang rijke rol in de Olympische Spelen", zo voegde Anton Geesink daar aan toe. Voor de delegatieleider, burge meester Van Thijn, was het bezoek een manier om Amsterdam in de lucht te steken. De Olympische Spelen waren eigenlijk maar bij zaak. Typerend waren het al eerder genoemde gesprek met burge meester Koch en een rede voor de Netherlands Club, een vereniging van Nederlanders in New York. Van Thijn hield zijn gehoor telkens voor dat de criminaliteit in Amster dam inderdaad nog steeds een pro bleem is, maar dat er veel vooruit gang is geboekt. En pas aan het einde van zijn speech kwam de aap uit de mouw. „Nu onze problemen een oplossing naderen", zo hield Van Thijn zijn gehoor voor, „heeft Amsterdam de brutaliteit om naar de toekomst te kijken en zich kan didaat te stellen voor de Olympi sche Spelen". Te meten naar bijvoorbeeld de reactie van de gewoonlijk nogal sceptische en cynische leden van de club - een groep die meestal blij lijkt uit Nederland weg te zijn - heeft burgemeester Van Thijn suc ces gehad met zijn peptalk. „We moeten er niet meer tevreden mee zqn dat we op de tweede plaats ko men bij dit soort gelegenheden", verkondigde Netherlands Club voorzitter John Bertram. „We moe ten ook eens een keertje durven te De Rotterdamse kunstenaar Waakop Reijers bezig met het kleimodel ROTTERDAM (GPD) - Het beeld terdamse kunstenaar enkele wie van de wielrenner Joop Zoete- lerwedstrijdjes in de directe omge- melk, dat eind januari bij de start ving afgelopen. „Zo ontdekte ik van de Rotterdamse Zesdaagse in dat een racefiets van een totaal an- het Ahoy-sportpaleis wordt ont- der model is dan een gewone huid, begint vorm te krijgen. Op de fiets", zegt hq onbevangen. „Het foto is de Rotterdamse kunstenaar frame is korter Tom Waakop Reijers weliswaar Het is eigenlijk nog bezig met een kleimodel van Zoetemelk, maar dat heeft hij no dig om de mal te kunnen maken voor het bronzen beeld dat het wiel hoger, vrij kleine fiets ten opzichte van degene die erop zit". De mooiste onderdelen van het honderd kilo zware beeld zijn vol- zijn verwachting over vier weken gens Waakop Reijers de herken klaar zal zijn. De sculptuur is be- baarheid van Zoetemelk doeld als hommage aan de wielren ner wegens zijn verdiensten voor de wielersport. Zij geeft het mo ment weer waarop hij begin sep tember in Italië zegevierend over de finish kwam en daardoor we reldkampioen werd. De kunstenaar Waakop Reijers is allerminst een sportfanaticus. Zoe temelk zag hij begin deze maand bij de prijsuitreiking van de wiel- renner-van-het-jaar pas voor de eerste keer. Onbewust spreekt hij dan ook over de „wielrijder-van- het-jaar". Over de kennismaking met Jopie (volgende week wordt hij 39) zegt Waakop Reijers: „Hij lijkt op het eerste gezicht zo mager, maar als je goed kijkt zie je hoe enorm gespierd hq is. Dat moet na tuurlijk ook in het beeld tot uit drukking komen". Reijers werkt in zijn atelier in Crooswijk voornamelijk aan de hand van tientallen ijlings verza melde foto's, videobeelden en in de afgelopen maanden heeft de Rot- Criminoloog Hoefnagels: Ook Ria Stalman maakte deel uit van de Nederlandse delegatie die in Brussel sprak over sport en geweld. (archieffoto ANP) het vinden van het juiste evenwicht van de juichende wereldkampioen op de fiets. „Het moet natuurlqk niet zo zijn dat als je de bronzen Zoetemelk aanraakt, hij onmiddel lijk voorover dondert en met zijn tanden door het stuur slaat". BRUSSEL (GPD) - Vele honder den deskundigen en pseudo-des- kundigen hebben in de voorbqe ja ren hun oordeel gegeven over het verschijnsel 'sport en geweld'. Het drama in het Brusselse Heizel-sta- dion heeft die discussie een nieu we impuls gegeven. De Nederlandse Europese parle mentariër mevrouw Jessica Lari- ve-Groenendaal (WD) was overi gens al ruim voor die 29e mei met een kruistocht tegen het geweld op en vooral rond de voetbalvelden begonnen. Zij pleit voor gemeen schappelijke Europese maatrege len tegen het sportgeweld. De Europese regeringen hebben dergelijke verzoeken van het Euro pees parlement tot nog toe naast zich neergelegd. Sportbeleid hoort nog niet tot de taken van de EG, en men praat daarover liever in ande re kaders. Gisteren werd deson danks in Brussel op initiatief van mevrouw Larive een hoorzitting over dit thema gehouden. Gezien het vele dat er al over ge zegd is, was het niet verwonderlijk dat de 'deskundigen', die door de commissie voor sport- en jeugdza ken uit het Europese Parlement waren opgetrommeld, de nodige open deuren kwamen intrappen. Het begrip deskundigheid bleek ook zeer betrekkelijk. Vier van de negen gastsprekers waren Nederlanders: oud-voetbal ler Piet Keizer, oud-discuswerp ster Ria Stalman, de criminoloog prof. Peter Hoefnagels en Han Tjan, adjunct-directeur van de sponsor van FC Utrecht. De bui tenlandse deskundigheid bestond uit UEFA-voorzitter Jacques Geor ges, een Italiaanse sportjournalist, een Duitse sportarts en twee verte genwoordigers van de Engelse en Schotse voetbalbonden. Nieuwe gezichtspunten op oor zaken en therapie van het sportge weld, leverde de hoorzitting niet op. Hoefnagels weet het geweld op de tribunes aan het geweld op het veld. Dat laatste ontstaat door be velen aan de spelers van trainers en coaches, levert voordeel op (be letten scoringskans), wordt be loond door de scheidsrechters (de verdedigende partij krijgt immers de kans zich te reorganiseren), en levert ook een financiële beloning op. „Misdaad loont", aldus de cri minoloog. Dat geweld dient te worden be streden door spelers die geweld ge bruiken, zoals het neerleggen de tegenstanders, meteen van het veld te sturen en voor enkele we ken te schorsen. Als dat conse quent wordt toegepast, dan zal het geweld op de sportvelden binnen enkele weken zijn verdwenen. De 'hooligans' die daarna op de tribunes toch geweld blijven uitoe fenen, dienen volgens Hoefnagels speciaal te worden aangepakt, waarbij de goedwillende toeschou wers niet het slachtoffer mogen worden. De politiële aanwezigheid dient alleen op die kleine groepen te worden gericht. „Een pincet-be- leid", aldus de professor. Oud-Ajax-voetballer Piet Keizer legde de verantwoordelijkheid voor het geweld op de sportvelden vooral bij de 'leiders', dus de sport bestuurders en trainers. De spelers ziet hq vooral als slachtoffers van de drang van deze mensen om met hun clubs financieel succes te be halen. De spelers doen daar nood gedwongen aan mee. De sport is volgens Keizer daar door geheel gericht op resultaten. De leiders bepalen de geldstroom, het transfersysteem wordt door de leiders gehandhaafd, de leiders straffen de spelers die het niet goed doen. „En omdat de spelers zich daardoor onzeker voelen rea geren zq hun financiële frustraties af op het veld", aldus de oud-inter national. Alle betrokkenen dragen vol gens Keizer zo bij aan het voetbal geweld, maar het zijn de feitelijke buitenstaanders (de leiders) die de macht hebben om iets te verande ren. Veel verwachtingen daarvan koestert Keizer overigens niet: „Geweld is een onderdeel gewor den van de bedrijfstak voetbal". Sponsors De sportsponsors spelen in die zakelijke belangenstrijd een grote rol. Nissan-directeur Tjan kwam uitleggen dat het sportgeweld door de sponsors zeker beïnvloedbaar is. Hij zei dat zijn bedrijf er bijvoor beeld alles aan gedaan heeft om de slechte naam die de FC Utrecht supporters hebben, op te poetsen. ZURICH (SID) - Er moet in 1988 een indoor wereldkampioen- schap voetbal komen. Dat vindt het bestuur van de Internatio nale voetbalfederatie (FIFA) blijkens een persbericht van giste- De FIFA kondigt aandat volgend jaar de regels van het Zaal voetbal gestandariscerd zullen worden en het eerste wereld kampioenschap met 24 ploegen in januari of februari 1988 in Europa of Noord-Amerika zal plaatsvinden. Bij het profvoetbal in de Verenigde Staten heeft een indoor kampioenschap (MISL) de inmiddels failliete NASL opgevolgd. De regels daarvan wijken af van de twee in Europa gebruikelij ke zaalvoetbal versies. In Zuid-Amerika wordt volgens weer an dere regels gespeeld. „Wq besloten als eerste in Neder land van sponsorzijde de suppor tersvereniging met zijn harde kern een eigen supportershome aan te bieden. Het directe contact dat daardoor ontstaat kan preventief werken. Je weet bijvoorbeeld wan neer er moeilijkheden op komst zijn". UEFA-voorzitter Georges be toogde dat het met het voetbalge weld allemaal een stuk beter zou gaan als alle landen maar bereid waren de UEFA-aanbevelingen op te volgen. „De sport is het slachtof fer geworden van haar eigen popu lariteit. Strenge straffen bestaan al. De UEFA schorst regelmatig spe lers die over de schreef zijn gegaan. Maar de nationale bonden volgen die gedragslijn onvoldoende", vond hii. De Fransman pleitte voor meer nationale straffen tegen clubs waar veel geweld op de tribunes voor komt. De UEFA legt al vaak zware straffen op voor bijvoorbeeld het afsteken van vuurwerk bij interna tionale ontmoetingen, zei hij, maar ook dat voorbeeld wordt op natio naal niveau maar zelden gevolgd. Alcoholverbod De voorzitter van de Schotse voetbalbond, Ernie Walker, kwam uitleggen dat sinds het absolute al coholverbod in de Schotse sta dions enkele jaren geleden van kracht werd, het tribunegeweld daar flink is teruggelopen. Een der gelijke in de wet vastgelegd ver bod, heeft dus wel degelijk effect. Mevrouw Larive-Groenendaal en prof. Hoefnagels hielden een ge lijkluidend pleidooi voor de instel ling van een Europese commissie van deskundigen die zich op het probleem van het sportgeweld moet gaan storten. Een commissie die zou moeten bestaan uit een UE- FA-bestuurslid, een scheidsrech ter, een trainer, een politieman, een criminoloog, een massapsycho loog, een dopingdeskundige, een mediaspecialist, een schoolsport- dekundige en een (Europees) poli ticus. Die commissie zou de natio nale en Europese maatregelen te gen sportgeweld kritisch moeten begeleiden en voorstellen moeten doen om het sportgeweld te beteu gelen. GRONINGEN (ANP) - Heel lang heeft Heracles, dat zich afgelopen zaterdag nog blameerde in het be kertoernooi door van de zaterdag- eersteklasser Marken te verliezen, weer eens uitzicht gehad op een positief resultaat. De hekkesluiter van de eredivisie zit echter in de bekende hoek waar de klappen vallen. En daar is het moeilijk weg komen. Zeker niet als de scheids rechter ook nog eens een black-out heeft. Gisteravond in het licht be sneeuwde Oosterpark werd Hera cles genekt door arbiter Van der Niet, die bij het scheiden van de markt in een theatrale val van Roossien trapte en de thuisclub een strafschop cadeau deed. Hout man greep dit vroege Sinterklaas geschenk gretig aan. Met een sim pele trap passeerde de Groninger topscorer de Almelose doelman •Tukker, die tegen zqn oude werk gever op een prima prestatie kan terugzien. Met een andere routinier in het Twentse gezelschap, de grij zende Gritter, vormde Tukker een qzersterk koppel in de defensie van Heracles. Veel te genieten viel er overigens niet voor de kleumende toeschou wers. De profs van Groningen kon den weer eens niet aan de verwach tingen voldoen. Het inhaalduel te gen de voornaamste degradatie kandidaat bleek een prima gele genheid om het geschonden bla zoen weer eens wat op te poetsen. Daar kwam het echter niet van. De ploeg van Berger, die zelf halver wege afhaakte wegens een snel op komende griep, zat muurvast. Het morrende publiek had zich al neergelegd bij een bloedeloze puntendeling, toen Groningen uit onverwachte hoek - van Van der Niet dus - hulp kreeg aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13