Jong zijn in Burkina Faso Feministische theologie nu ook in Kampen Klapstuk-prijswinnaars I Jeugdseks houdt gemoederen bezig Cadeautjes1 Versnelling maakt brommen duurder Spreekuur jongeren over dienstplicht f J^KoudougoJ»"M"U60U Kan,char>0 VDeo790u i^^^\^=5T^=:=,Fa<la N'GourmaSj °vjs V? «Tenkodogo y VT'"0 BENIN WOENSDAG 27 NOVEMBER 1985 PAGINA Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 Leidenhet klapstuk van Nederland. Onder dat motto organi seerde de 3 October Vereeniging vorige maand een wedstrijd voor Leidse scholieren waarbij het de bedoeling was een verhaal, ge dicht, tekening, foto of ander werkstuk te maken over de stad Lei den. Gisteren werden de prijswinnaars met een cadeau verblijd en dat bracht op enkele scholen de nodige vrolijkheid teweeg, zoals op de Lucas van Leijden-school op het Pieterskerkhof (foto boven) waar Calun Yp en Jilles Heemskerk (beiden zittend) cadeaubon nen in ontvangst konden nemen. Op het Stedelijk Gymnasium aan de Fruinlaan (foto onder) werd er een jaarabonnement op een computerblad uitgereikt aan winnaar Adriaan Bloem terwijl de zieke Franklin Veldhuizen (foto midden) van Het Galjoen aan de Oosterstraat bij zijn oma thuis een speelgoedbon kreeg toebedeeld. Voor de klasgenoten van de prijswinnaars was er gisteren een tractatie terwijl de scholen werden bedacht met een boekenbon. Eveneens e< 8ste kring v i tractatie plus een eervolle vermelding ging naar de n De Morskring. (foto's Holvast) Als je in Burkina Faso geboren wordt verloopt je leven wel wat anders dan dat van je Europese lotgenoten. Een groot deel van je leven zal worden beheerst door de vragen 'Heb ik vandaag te eten?' en 'Is er genoeg water in de put?' Twee vragen waar Euro pese jongeren niet bepaald mee zitten. Veel jongeren in Burkina Faso zullen echter nog nooit van kruisraketten, milieuvervuiling en voedseloverschotten hebben gehoord. Eén probleem hebben Europese en Afrikaanse jonge ren echter wei gemeen: Hoe kom ik later aan een baan? Burkina Faso ligt in West-Afri- ka. Het land ligt ingeklemd tus sen Mali, Niger, Benin, Togo, Ghana en Ivoorkust. Dat wil zeg gen: geen open verbinding met de zee. Het wegennet is slecht ontwikkeld en van een buitenge woon slechte kwaliteit. Er is maar één asfaltweg. De overige wegen bestaan uit keien en zand. riet land heett maar één spoor lijn. Veel reizen is er voor Burki- nese jongeren dus niet bij. Velen blijven hun gehele leven in het dorp of de streek waar ze gebo ren zijn. Geen tienertoer, geen fietsvakanties. Vakantie bete kent trouwens in de meeste ge vallen hard werken bij je vader op het land of bij moeder thuis. Het noordelijk deel van Burki na Faso ligt in de Sahelzone. Het is er droog, heet, kaal en stoffig. Het leven is er erg hard. Het zuidelijk deel is groener, daar valt ook meer regen. Over regen gesproken. Dit jaar viel er voor het eerst in tien jaar weer over vloedig regen. Sommige jonge ren in Burkina Faso hadden nog nooit zoveel water bij elkaar ge- Fijn, zul je zeggen, want regen betekent goede oogsten. Over het algemeen is dat ook zo, maar teveel regen betekent weer over stroomde velden waarbij de vruchtbare aarde wordt wegge spoeld, huizen instorten, gewas sen worden overwoekerd door onkruid, wegen veranderen in ri vieren. Het bestaan is altijd een wankel evenwicht: net wel of net niet genoeg te eten. Veel jonge ren zijn constant ondervoed. Voor alle inwoners van Burki na Faso is het 's morgens heel vroeg opstaan, zodra het licht wordt. Dan is de zon nog niet zo onbarmhartig heet als midden op de dag. Als je het geluk hebt een plaatsje op een school te ver overen, moet je vaak al vroeg op pad. Op het platteland zijn af standen van 5 tot 10 kilometer lo pen voor je op school bent heel gewoon. Ontbijten is er meestal niet bij en een boterhammetje voor tus sen de middag ook niet. De meeste mensen moeten het doen met één maaltiid Der dag. De da gelijkse maaltijd bestaat uit 'to' (een dikke pap) met saus. Vlees is voor feestelijke gelegenheden. Woon je niet zo ver van school, dan moeten er voor schooltijd vaak de nodige taken worden verricht: werken in de tuin of op het land, voor de beesten zorgen, water halen of het erf aanvegen. Op school leer je alle dingen die ieder Hollands kind ook moet weten. Er zijn echter wel verschillen. Je moetje eigen pen nen en schriften betalen, evenals schoolgeld. Als je ouders daar geen geld voor hebben, heb je pech gehad. Dan kun je niet naar school. In de klas moet je goed opletten want meestal is er maar één boek, dat van de meester. Veel naar het bord kijken, veel uit je hoofd leren en heel stil zit ten want de meeste kinderen moeten met z'n drieën in één bank. Het meubilair is heel een voudig, vaak erg slecht. Hetzelf de geldt voor de lokalen en het schoolbord. De meeste klassen tellen ongeveer 70 leerlingen, maar klassen van over de hon derd kinderen komen ook voor. Tijdens en na schooltijd wordt er ook nog op kollektieve velden gewerkt. De huidige regering heeft namelijk het werken op de velden voor iedereen - van minis ter tot schoolkind - verplicht ge steld. De regering stimuleert alle aktiviteiten rondom het boeren bedrijf. Ongeveer 90 procent van de bevolking is boer. Je toe komst staat dus in vele gevallen al vast. Voor een meisje betekent dat trouwen en dan heel hard werken, voor een jongen bete kent dat z'n vader opvolgen en dus boer worden. In de stad ligt de situatie wat anders. De afstand naar een school is niet zo groot maar het is veel moeilijker om een plaatsje te bemachtigen op school. Er zijn te weinig scholen voor te veel kinderen. Als je niet op school te recht kunt dan wordt het een kwestie van lanterfanten op straat of op alle mogelijke manie ren proberen wat geld te verdie nen, bijvoorbeeld door op brom mers te passen, door schoenen te poetsen, door koffers te sjouwen, noem maar od. Uitkeringen voor zonder baan, daar doet men in Burkina Faso niet aan. De regering heeft geen cent Trouwen doe je doorgaans jong. De meeste meisjes k^jgen al heel vroeg kinderen (vaak ruim voor het twintigste jaar), die op jonge leeftijd al weer hard moeten aanpakken. Veel tijd voor 'jong zijn' is er dus niet in Burkina Faso. Overigens bestaat er sinds 1976 in Noord wijk een werkgroep die zich bekommert om het lot van de mensen in Burkina Faso. Men beijvert zich onder meer voor de bouw van scholen. Wil je meer weten van de bezigheden van de werkgroep, dan kun je bellen naar het Noordwijkse gemeente huis, tel. 01719-19230, toestel 246. BABS CASSEE Een jongen van achttien die naar deaus, geld of snoep. Of op een Hn vond het een soort vrijbrief 'Wtéw'f v Een jongen van achttien die bed gaat met een meisje van vijf tien is - strikt genomen - straf baar. Maar geen hond die er iets van zegt. Logisch ook. Je gaat zoiets meestal niet aan de grote klok hangen. Doe je dat wel, dan wil je flink doen of je ouders pes ten. Of misschien wel allebei. Sommige ouders hebben er be zwaar tegen dat hun zoon of dochter van veertien of vijftien seks bedrijft. Anderen helemaal niet. In het eerste geval zullen ze het proberen te verbieden, in het andere geval natuurlijk niet. Daar heb je dus geen wet voor nodig, zou je zo zeggen. En dat is ook zo. Daarom is de wet - de ze delijkheidswetgeving - op dit punt eigenlijk wel verouderd. Toch wil dat niet zeggen, dat dan iedereen maar z'n gang moet kunnen gaan. Het kan bijvoor beeld gebeuren dat een oudere man of vrouw seks bedrijft met een kind dat eigenlijk niet wil of er nog niet rijp voor is. Je hoeft dan niet meteen te denken aan incest ('bloedschande') of seksu eel geweld. Het kan ook zijn, dat een kind wordt verleid met ca deaus, 'geld of snoep. Of op andere, subtiele manier onder druk wordt gezet. In zo'n situatie kan je niet altijd zeggen, dat een kind uit vrije wil naar bed gaat met een ouder iemand. De moeilijkheid is nu hoe je een en ander moet regelen in de wet. De minister die over de ze delijkheidswetgeving gaat, Kort hals Altes, heeft daar inmiddels wel enige ervaring mee. Hij kwam begin deze maand met een plan dat veel stof deed opwaaien. Hij wilde seks met kinderen tus sen twaalf en zestien jaar niet langer strafbaar stellen, als ze daar 'uit vrije wil' aan hadden meegedaan. De minister wilde op die manier de wet aanpassen, omdat in de praktijk al veel jon geren naar bed gaan met (iets) ouderen. De minister kreeg de steun van zijn partij, de WD. Maar de meeste reacties op het plan wa ren overwegend negatief. De jeugdpsychiater Mik, die ook nog voor D66 in de Tweede Ka mer zit, zei dat het wetsvoorstel van Korthals Altes onvoldoende bescherming biedt aan het kind. Hij vond het een soort vrijbrief j voor seksueel misbruik. "Kinde ren van twaalf tot zestien jaar hebben nog niet definitief een ei gen identiteit gevonden", zei hij. "De ontwikkeling van hun sek sualiteit is nog gaande, en boven dien is de vorming van hun intel ligentie en hun visie op hoe het in de wereld gaat, nog niet vol tooid". Met andere woorden: de minis ter moest zijn plan maar verge ten. Dat vond uiteindelijk ook de WD. De partij van de minister was geschrokken van de vele, en soms heftige reacties op het wetsvoorstel. En veranderde prompt van koers. De minister zelf volgde snel. Hij wilde van zijn voorstel geen halszaak ma ken, en slikte het dus in. Hij zei ook, dat seks van kinderen ei genlijk geen zaak van de wetge ver is, maar van de ouders. Toch is het laatste woord over 'jeugdseks' nog niet gesproken. Want lekker vrijen met een denk beeldige politieagent op de ach tergrond, dat blijft natuurlijk vreemd. WIM WIRTZ Jongeren die een brommer met versnellingen rij den, moeten volgend jaar waarschijnlijk 25 gulden meer verzekeringspremie betalen. Dat zal dan 185 gulden per jaar gaan kosten. De premie voor auto maatjes, meestal damesbrommertjes, blijft onge veer negen tientjes. Een club van grote verzekeringsmaatschappijen heeft deze verhoging van de premie tenminste geadviseerd aan alle verzekeraars. De reden voor dit advies is het feit dat brommers met versnellin gen vaker schade veroorzaken dan de automaatjes. De maatschappijen moeten daarom meer geld uitkeren voor brokken die bromfietsers met ver snellingen veroorzaken. Dat geld komt uit de pre mies, dus als de verzekeringsmensen geen verlies willen maken moeten de premies voor deze brom mers omhoog. Het is overigens al een paar jaar zo, dat de verzekering meer geld wil hebben voor de brommers met versnelling dan voor die zonder. Dat betekent dat de bromfietsers die 'versneld' rijden aardig wat meer moeten betalen voor hun gemakkelijke en snelle manier van vervoer. De ver zekeringspremie is voor de meeste bromfietsrij ders jaarlijks de grootste uitgave voor de brommer. Wij vroegen aan Edward Kranenburg en Robert Zierikzee, allebei in het bezit van zo'n snel monster met versnellingen en allebei zestien jaar oud, of zij het ermee eens zijn dat met brommers met versnel lingen vaker ongelukkewn gebeuren. "Dat slaat nergens op", roepen ze eerst. Maar later zegt Edward toch dat hij al twee keer schade heeft gereden met zijn brommer. "De mees te brommers met versnellingen zijn ook wel opge voerd", weet hij. Robert vindt het daarentegen een voordeel dat de brommers met versnellingen veel grotere remmen hebben. Maar hij heeft het geluk dat hij de premie niet zelf hoeft te betalen. "Als ik dat wel zou moeten, werd het wel erg duur". Als een Nederlandse jongen 18 jaar is geworden moet hij wor den gekeurd voor militaire dienst. Dat wil niet zeggen dat hij ook per se het militaire pak zal aantrekken. Integendeel, dat 'overkomt' uiteindelijk maar drie van de tien jongens. Als je bij de aangewezenen behoort zullen er waarschijnlijk heel wat vragen naar boven komen. Wat gebeurt èr allemaal als je de kazernepoort binnenstapt? Welke rechten heb je? Is er uit stel mogelijk en zo ja, voor hoe lang? Ook over de financiën be staat vaak veel onduidelijkheid. Officieel krijgt een soldaat het minimum-jeugdloon, maar in de praktijk wordt per maand een bedrag van 550 gulden aan 18-ja- rigen uitgekeerd. Een 19-jarige krijgt een bedrag van 650 gulden en als je 20 jaar of ouder bent ont vang je 750 gulden op je girore kening. Jongeren die met vragen zitten over de dienstplicht kunnen in Leiden terecht op een wekelijks spreekuur van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM). Dat spreekuur is op donderdagavond in het Bree- huys (Breestraat 19) tussen 7 en 10 uur. Eventueel kun je met vra gen ook terecht bij het landelijk bureau van de WDM, Mojelka- zerne, Utrecht, telefoon 030- 930731. (Wordt vervolgd) Schriftelijke reacties sturen naar Leidsch/Alphens Dagblad, t.a.v. KITS, antwoordnummer 10050, 2300 AB Leiden. Een postzegel plakken is niet nodig. De gereformeerde theologi sche hogeschool in Kampen krijgt een docente 'feministische theologie' (deeltijdbaan). Daar toe besloot de synode gisteren in Lunteren. Met grote meerder heid verwierp de synode een amendement om deze functie te schrappen. De motie was afkom stig van de predikant G. Mink uit Arnemuiden, die de docenten dogmatiek bekwaam genoeg achtte om de plaats van de vrouw in de kerk aan de orde te stellen. De rector van de Kamper hoge school, professor K. Schippers, ontkende, dat deze functie een modegril zou zijn. Ongeveer de helft van de studenten is vrouw. De meeste theologische oplei dingen besteden al aandacht aan de feministische theologie. De opleiding in Kampen krijgt een bredere opzet. Studenten kunnen nu ook voor andere functies dan die van predikant worden opgeleid, zoals gods dienstleraar. Op dit moment kiest bijna 20 procent van de af gestudeerden voor een andere functie dan die van predikant in een gemeente. Behalve voor fe ministische theologie komen er ook nieuwe posten voor sociolo gie en godsdienstpsychologie en voor didactiek. 'Kampen' heeft nu 425 studen ten, van wie 61 eerstejaars. Van de eerstejaars komen er 18 uit het buitenland. Voor de jaren 90 wordt een daling van het aantal studenten tot rond 300 verwacht. De synode stemde ook in met een samenwerkingsovereen komst tussen de christelijke so ciale akademie 'De IJsselpoori' in Kampen en de theologische hogeschool voor de opleiding van kerkelijke werkers. De oplei ding 'agogisch geschoold kerke lijk werker' is al in augustus 1984 met twaalf studenten begonnen. Dit jaar meldden zich vijf stu denten. Afgestudeerden kunnen in een of meer plaatselijke ker ken de predikant(en) helpen bij gemeente-opbouw, diakonaal werk, evangelisatie en werk on derjongeren. Volgend jaar wordt f. 250.000 besteed aan herbezetting van arbeidsplaatsen in het Dien stencentrum van de Gerefor meerde Kerken in Leusden, dit in het raam van de arbeidstijd verkorting. De synode ging daar gisteren mee akkoord. De synodecommissie die de al gemene kerkelijke begroting vooraf had beoordeeld, deelde mee, dat de bijdrage aan het In terkerkelijk Vredesberaad vol gend jaar ter discussie zal wor den gesteld. Voor 1986 wordt de ze post ongemoeid gelaten, maar voor het jaar daarop zal er een 'overweging' plaats hebben. Ongehoorzaam. In antwoord op de nota 'De maat is vol' heeft het moderamen (bestuur) van de Hervormde Kerk het Interkerke lijk Vredesberaad te kennen ge geven, dat het inzake het ver schijnsel 'burgerlijke ongehoor zaamheid' terughoudend moet zijn. "Als het IKV of de kerk hiertoe uitdrukkelijk zou oproe pen, zou dit zijn doel voorbij schieten", schrijft het kerkbe stuur. Volgende week zaterdag be spreekt de campagneraad van het IKV de nota. Het kerkbe stuur wijst op het gevaar, dat de kerk betrokken zou kunnen ra ken in partijpolitieke strijd. "Krachtens haar wezen mag zij zich daar niet bevinden". Boven dien zou de kerk dan mee verant woordelijk zijn voor alle emoties die hierdoor in de samenleving worden opgeroepen. Wel maakt het hervormde kerkbestuur onderscheid tussen geweldloze vormen van burger lijke ongehoorzaamheid en han delingen die de samenleving ont wrichten. Tegen dat laatste dient de kerk 'ten stelligste te waken'. In grote lijnen kan het modera men zich verenigen met de standpunten van de hervormde raad voor overheid en samenle ving (ROS). Er kan een grens zijn aan de gehoorzaamheid van een christen aan de overheid. De ROS pleit meer voor symboli sche acties. Mensen die op grond van kerkelijke uitspraken tegen kernwapens besluiten tot bur gerlijke ongehoorzaamheid heb ben recht op een gewillig oor van de kerken. In ieder geval, zegt de ROS, moet de kerk de betrokke nen zelf horen voordat een stand punt over hen wordt bekendge maakt. Bevriezing. De Raad van Kerken in Nederland is vóór be vriezing van de defensie-uitga ven volgend jaar op het niveau van 1985. De voorgenomen stij ging van 3 procent kan dan ge bruikt worden voor bestrijding van honger in de wereld. Vol gens de raad is dat een 'beschei den poging' om zowel de spiraal van de honger en de stagnerende economieën als van de wapen wedloop om te buigen. De Raad van Kerken stelde zich geheel achter een rapport van zijn werkgroep 'Kerk en ont wikkelingssamenwerking' waar in dit voorstel wordt gedaan. Het rapport, getiteld 'Over de armoe de in het Nederlandse ontwikke lingsbeleid', is vanmiddag in Den Haag gepresenteerd. De Raad van Kerken wil daarmee een grondige herbezinning op het ontwikkelingsbeleid op gang brengen. Dat beleid versmalt meer en meer tot hulpverlening zonder meer, zegt het rapport. Het is te zeer geïsoleerd van het andere beleid, zoals van buitenlandse zaken, financiën en economische zaken. Kernwapens. De bisschop pen van de Verenigde Methodis- tenkerk in de Verenigde Staten (de naar grootte tweede protes tantse kerk van het land met ruim 9 miljoen leden) wijzen in een pastorale brief over oorlog en vrede elk gebruik van kern wapens onvoorwaardelijk af. Zij verklaren, tot het inzicht te zijn gekomen dat afschrikking met kernwapens nooit de zegen van de kerk mag krijgen. Volgend jaar april praten alle methodistische bisschoppen op nieuw over de zaak. Dan zullen zy hun brief definitief vaststellen voor discussie op elk niveau bin nen de kerk. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar Win schoten kandidaat J. Zwart Kampen, naar Dronten B. Luiten De Lier; beroepen te Enumatil (Gr.) P. Lameris Vollenhove, te Rotterdam-Oost H. Drost Eem- dijk; bedankt voor Mariënberg J. Groeneveld Ridderkerk, voor Rotterdam-Delfshaven J. Kry- tenburg Sliedrecjit. Gerefor meerde Gemeenten: bedankt voor Amersfoort J. C. Weststrate 's GravenDolder. Tambao] NIGER Ouahigouya Kaya S» f J Touflan* B U R'K IN A\„\ tf 0ebougour %Tj /togo/ JBanlora V. HT f Gao'ua GHANA T" Spoorweg IVOORKUSTj V V

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11