CJW: steek wir-gelden in scholing Inteelt bedreigt roodbonten Supervezel Akzo taboe in VS GATT somber over groei wereldhandel Grafische bedrijven: niet verder dan 36 uur Philips investeert 50 pet meer Homburg knapt slachterij op; toch kans op sluiting sriifALi Tel.01720-31)02 DINSDAG 26 NOVEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 IJsselvee kan melkproduktie niet bijbenen Heeft het roodbonte melkvee zijn tijd gehad? Grazen op den duur nog alleen zwartbonte koeien met veel Amerikaans bloed in de aderen op onze wei den? Van de twee miljoen melk koeien in ons land behoort het grootste deel tot het zwartbonte veeslag. Ongeveer dertig procent is roodbont Maas-Hijn-IJsselvee. door Harry Wonink Het zwartbonte vee is door krui sing met het Amerikaanse Hol- stein-Frisianvee steeds melkrij- ker geworden. Wat de melkpro duktie betreft, beginnen de rood bonten achterop te raken. Vanuit Noord-Brabant komen de laatste tijd berichten die het einde voor het MRIJ-ras lijken aan te kondi gen. "Het voortbestaan van het roodbonte veeslag wordt inder daad bedreigd", aldus voorzitter B. Schrijver van de MRIJ-bond Gelderland/Overijssel, die aan de rand van Zwolle een boerderij van het Limburgse type, dus met binnenplaats, bewoont. Zelf houdt hij een honderdtal rood bonten, maar is zeker niet van plan op zwartbont over te scha kelen. "Het houden van roodbont vee is nog altijd rendabel. Dat heb ben de cijfers over 1985 van het Landbouw Economisch Insti tuut opnieuw uitgewezen. Qua opbrengst kunnen onze rood bonten de concurrentie met de zwartbonten nog altijd aan. Le veren de laatste gemiddeld meer melk, het MRIJ-vee brengt door de betere vleeskwaliteit weer meer op als het wordt afgestoten voor de slacht of als 'nuka' (nuchter kalf) naar de mesterijen gaat. Daarom spreken we ook van een dubbeldoelkoe". Inteelt "De betere geschiktheid voor de vleesproduktie maakt voor de MRIJ-fokker de wat achterblij vende melkproduktie weer goed. Ik denk dus dat de MRIJ-fokke- rij nog steeds toekomst heeft". Toch stelt Schrijver dat het rood bonte veeslag door een groot ge vaar wordt bedreigd. Het gevaar van de inteelt door de vrij kleine populatie. Want behalve in ons land vindt men roodbonten al leen in België, Frankrijk en Duitsland, terwijl het zwartbonte vee wereldwijd is verspreid. "Vooral door nieuwe ontwik kelingen is het gevaar van inteelt - met als gevolg kleinere koeien en minder melk - nóg groter ge worden. Heel lang is bij kunst matige inserminatie (KI) met diepvriessperma gewerkt. Dat maakt het mogelijk dat een stier per jaar rond 30.000 nakomelin gen krijgt. De laatste tijd wordt echter weer meer met vers sper ma gewerkt, dat meer verdund kan worden, met als gevolg dat een stier per jaar indirect wel 150.000 kalfjes kan verwekken. Daardoor wordt het mogelijk de beste stieren optimaal te gebrui ken, maar dat betekent wel dat binnenkort de Nederlandse MRIJ-veestapel maar van enkele stieren afkomstig is". Daarnaast wordt de steeds nauwere bloedvoering volgens Schrijver ook nog eens in de hand gewerkt door de embryo- transplantatie, het systeem van 'draagmoeders'. Mindere koeien krijgen dan een kalf van de bete re soortgenote, zodat de laatste in een jaar wel vijf of zes nako melingen kan krijgen. Slachthuis "Daarom is moeilijk te zeggen hoe de toekomst voor het MRIJ- vee er uit ziet", aldus Schrijver. "Onder de roodbontfokkers is "Het fokken van roodbont vee is daarnaast een discussie gaande over het totaal toespitsen op de melkproduktie of op melk én vlees, zoals nu nog het geval is. Maar ik geloof dat de dubbel doelkoe toekomst heeft, omdat het in de melkveehouderij nog altijd zo is dat 85 procent van de geboren kalveren, of ze nu rood- of zwartbont zijn, voor de vol wassen leeftijd van drie of vier jaar naar het slachthuis gaat". "De helft van de kalveren komt als stiertje op de wereld en gaat dus naar de kalvermesterij. nog altijd rendabel". (archieffoto) Datzelfde lot ondergaat ook een deel van de vaarskalfjes. Veel vee gaat al op tweejarige leeftijd naar het slachthuis, omdat het niet drachtig wil worden, niet goed afkalft of een tegenvallende melkproduktie heeft. Daarom is de geschiktheid voor de vlees produktie zo belangrijk. Met de zelfde kosten beurt de roodbont- fokker extra geld. Zelfs als de vleesmarkt slecht wordt, is het vlees van de roodbonte nog meer waard dan dat van de zwartbon te, vooral het HF-veeslag wel te verstaan". GENEVE (UPI/AP) - De wereld handel zal dit jaar met nog geen drie procent in volume groeien ten opzichte van vorig jaar, toen de handel nog groeide met negen pro cent. Dat heeft de voorzitter van de GATT (Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel), Felipe Jaramillo, gisteren verklaard bij de opening van een bijeenkomst van zijn organisatie in Genève. Deze bijeenkomst wordt van groot be lang geacht, omdat er een beslis sing kan vallen over een nieuwe ronde van wereldhandelsoverleg. Jaramillo noemde de GATT-bij- eenkomst van deze week van cru ciaal belang, gezien de verslechte ring van de vooruitzichten voor de wereldhandel. In september ging de GATT nog uit van een toene ming van de wereldhandel met iets minder dan vier procent. Volgens Jaramillo is een herziening van die raming noodzakelijk doordat de economische groei in de Verenigde Staten, Japan en delen van Zuid- oost-Azië, die in 1984 de drijvende kracht was achter de recordcijfers voor de internationale handel, dit jaar kleiner is dan was verwacht. De voorzitter deed een beroep op de negentig leden van de GATT om een "duidelijk en samenhan gend" signaal aan het bedrijfsleven te geven dat de GATT in staat is om de neiging tot protectionisme, subsidiëring en handelsafspraken "snel om te keren". In de jongste gegevens van de GATT zijn 94 voorbeelden opgeno- Kort Zakelijk Habitat Het Britse woninginrichtings concern Habitat gaat fuseren met British Home Stores (BHS), een warenhuisketen met zo'n honderd vestigingen in belangrijke winkel centra in Groot-Brittannië. Habitat fuseerde in 1982 al met Motherca- re, een keten van winkels voor ba by-artikelen, en verkreeg daarmee toegang tot 750 detailhandelzaken. Het concern brengt verder meube len op de markt via Upmarket Heals Store in Londen en modear tikelen via de Now and Richards Chains. British Home Stores heeft 128 zaken, waaronder een aantal supermarkten. Tincrisis/ABN De Algemene Bank Nederland verwacht geen verlies door de in ternationale tincrisis. De bank, me de-financier van de Internationale Tin Raad, heeft tin als onderpand. Als dit metaal de prijs zal opbren gen die bij de huidige taxaties wordt genoemd, dan zal de ABN geen stroppen lijden, zo zei be stuursvoorzitter mr. R. Hazelhoff gisteren. Toen op 24 oktober de tin crisis losbarstte gold een prijs van 8140 pond sterling per ton. Inge wijden spraken bij het instorten van de markt van prijsdalingen van een procent of 50. Sinds 24 ok tober is de Londense tinmarkt ge sloten. Oud papier Als eerste vouwkartonfabriek in Nederland en een van de weinige in Europa gaat KNP Vouwkarton in Eerbeek celstof vervangen door hoogwaardig oud papier. Het be drijf investeert daarvoor f 22 mil joen. Na gereedkomen van het nieuwe systeem is KNP in staat vouwkarton voor 75 procent uit oud papier te fabriceren. KNP Eer beek is met 75;000 ton per jaar de grootste producent van vouwkar ton in Nederland. Het resterende deel wordt gevormd door in eigen beheerde geproduceerde houtve zels van populieren. men van regelingen ter beperking van de export buiten de GATT om. Die beperkingen variëren van de handel in staal en auto's tot de han del in textiel en landbouwproduk- ten. Ook worden er voorbeelden genoemd van gesubsidieerde land- bouwexport en gesubsidieerde ex portkredieten, aldus Jaramillo. Volgens Jaramillo is het wereld handelsstelsel de afgelopen jaren ondermijnd, niet alleen door slech te beleidsmaatregelen, maar ook door een sterke vermindering van het vertrouwen in het functioneren van het internationale handelsstel sel. De indruk dat de GATT niet meer in staat is afdoende regels voor de wereldhandel op te stellen heeft bijgedragen aan bilaterale handelsafspraken en afspraken over verdeling van de markt, aldus Jaramillo. De bijeenkomst van de GATT zal donderdag of vrijdag worden afgesloten. UTRECHT (ANP) - De grafische bedrijven hebben grote moeite om de 36-urige werkweek, die in deze bedrijfstak is afgesproken, ook daadwerkelijk tot stand te bren gen. Van verdergaande arbeids duurverkorting kan dan ook geen sprake zijn. Dat bleek vandaag uit woorden van voorzitter M. Hand- graaf van het Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen, in een rede voor de algemene leden vergadering van het Verbond in Utrecht. Contract is contract, aldus Hand- graaf, maar de uitvoering roept bij velen van ons problemen op. De organisatorische problemen zijn groot, ondanks de overeengeko men ruimte voor flexibiliteit en voor invulling binnen de eigen on derneming. De voorzitter wees er voorts op dat het werkgelegen heidseffect door velen wordt be twijfeld, gezien de ervaring van el ke dag dat er sprake is van een te kort aan arbeidskrachten. De - zij het voor 1986 wat afne mende - investeringsdrift van de ondernemingen wijst er volgens Handgraaf op dat men zoekt naar apparatuur en systemen om de prijs per eenheid produkt, die door de problemen met de arbeidsduur verkorting dreigt te stijgen, in de hand te houden. Hij waarschuwde overigens voor een te forse investe- ringsdrang, tegen de achtèrgrond van nog steeds bestaande overca paciteit in de grafische industrie. Wat de branche als geheel be treft, toonde Handgraaf zich rede lijk optimistisch. Dit jaar heeft 94 procent van de ondernemingen een positief resultaat (1984: 90 pro cent). Over de omvang daarvan is nog niets bekend. Voor 1986 wor den verder verbeterende omzetten verwacht. De werkgelegenheid stijgt volgend jaar verder, na een stijging dit jaar met 2,9 procent. De investeringen blijven eveneens toenemen, zij het minder dan dit TOPMAN POSTBANK - G. J. A. van der Lugt (45) wordt per 1 sep tember 1986 president-directeur van van de Postbank, waarin de gi ro en de gelddiensten van de PTT gaan samenwerken. Hij is thans bestuursvoorzitter van de Neder- landse Credietbank in Amsterdam, een onderdeel van Chase Manhat tan. Dat heeft het ministerie van fi nanciën meegedeeld. In de tijd tus sen januari 1986, de oprichtingsda tum van de Postbank, en 1 septem ber zal zoals bekend ex-PTT top man drs. Ph. Leenman mend voorzitter zijn. AMERSFOORT (ANP) - De rijksoverheid steunt huurders fi nancieel anderhalf keer zoveel als huiseigenaren. Van vergro ting van het particuliere woning- bezit in Nederland komt dan ook weinig terecht, hoewel dat één van de doelstellingen is van de regering-Lubbers. Deze conclu sie trekt de vereniging Eigen Huis in haar decembernummer van de „Woonconsument", na de begrotingen van de ministeries van financiën en volkshuisves ting, samen met de miljoenenno ta, aan een onderzoek te hebben onderworpen. Op het ogenblik woont 56 pro cent van de bevolking in een huurhuis. Voor deze groep trekt het rijk in 1986 zeven miljard gul den uit. Voor de huiseigenaren is 'Huurder is beter af dan huiseigenaar' per saldo 3,5 miljard gulden be schikbaar. Wordt rekening ge houden met de verhouding tus sen huurders en eigenaren (44 procent), dan zit er voor de eerste groep nog altijd 1,5 keer meer in de schatkist. Van de bijna zeven miljard gul den die ten goede komen aan de huurders, gaat volgens Eigen Huis vier miljard op aan object subsidies. Dat zijn de bijdragen die het rijk aan woningbouwver enigingen geeft om de exploita tiekosten van huurwoningen te drukken. Daardoor zijn de huur prijzen van de meeste woningen lager dan ze eigenlijk zouden moeten zijn. Nog eens 1,5 miljard gulden wordt volgend jaar uitge geven aan individuele huursub sidie. Ruim een miljard gaat naar de stadsvernieuwing. Het belastingvoordeel dat huiseigenaren hebben door de aftrek van hypotheekrente scheelt het rijk 5,5 miljard gul den, zegt Eigen Huis. Daar staat tegenover dat huiseigenaren door het huurwaardeforfait en de extra onroerend-goedbelasting ruim twee miljard gulden moe ten opbrengen, zodat er per saldo 3,5 miljard gulden in hun voor deel overblijft. MIDDELBURG (ANP) - Van het totale investerings bedrag van Philips wordt dit jaar 20 procent of 1,1 miljard gulden in Nederland besteed. Dat betekent een stijging met 50 procent ten opzichte van vorig jaar. Voor volgend jaar zit er weer een aanzienlijke stijging Mr. ir. Rauwenhoff, voorzitter van de hoofddirectie van Philips Nederland heeft dit gisteren gezegd bij de opening van de nieuwe lampenvoetenfabriek van Phi lips in Middelburg. Volgens Rauwenhoff wordt Phi lips weer meer kennisintensief, wat blijkt uit de veel hogere bedragen die worden uitgegeven aan onder zoek en ontwikkeling. Het grootste deel van de inves teringen dit jaar is bestemd voor computersystemen. Rauwenhoff uitte kritiek op het overheidsbeleid ten l de recente afschaffing van de negatieve aanslag van de WIR. Hiermee wordt volgens Rauwen hoff gesuggereerd dat ondernemend Nederland de achterstand, die het de afgelopen tien jaar heeft opge lopen, volledig te boven is. Volgens Rauwenhoff is dit absoluut niet het geval. Rauwenhoff nam voorts stelling tegen collectieve arbeidstijdverkorting. Hij verwacht dat de voordelen van deze collectieve arbeidstijdverkorting beperkt blijven tot het laaggeschoolde produktiepersoneel, waardoor de werkelijke voordelen laag blijven. Rau wenhoff baseert zich daarbij op de bestaande schaar ste van personeel op voor het bedrijf van vitaal belang zijnde posten met name in de research- en ontwikke lingssectoren. UTRECHT (GPD/ANP) - Het CNV wil dat binnen enkele jaren zo'n 5 procent van de beroepsbevolking deelneemt aan de een of andere vorm van beroepsscholing. In de praktijk zou dat betekenen dat iedere werkende Neder lander eens in de vijf jaar drie maanden terug moet naar school. De kosten daarvan wil het CNV voor een deel uit de investeringssubsidies (wir-geld) financieren. Het scholingsproject is een van de beleidspunten uit het sociaal-poli tiek program voor de jaren 1986- 1990 'In actie voor Morgen'. Het CNV ziet scholing als een van de middelen om de werkloosheid om laag te brengen, maar wil het liefst dat de tijd die er voor moet worden vrijgemaakt buiten de arbeidstijd verkorting valt. De bonden van het CNV zullen zelf in het cao-overleg 1986 moeten uitmaken of zij extra scholing als gedeeltelijke invulling van atv wil len. Per bedrijfstak of onderne ming wil de vakcentrale fondsen oprichten, waaruit de scholingsac tiviteiten moeten worden betaald. Van de overheid verwacht het CNV een bijdrage van minstens 4000 gulden per deelnemer. In de opbouwtijd van het scholingspro gramma ('86 en '87) zou ongeveer 500 miljoen gulden overheidsgeld nodig zijn, uitgroeiend tot 1,5 tot 2 miljard in 1990. "Wij vinden", aldus CNV-voor- zitter Harm van der Meulen, "dat de wir-gelden moeten worden ge bruikt om te investeren in mensen als een vorm van sociale innovatie. De kern van het vraagstuk is dat voor jongeren de drempel naar de arbeidsmarkt dikwijls te hoog is en door het ontbreken van een slui tend systeem van om-, her- en bij scholing werknemers van de ene op de andere dag tot 'ongeschool de' kunnen worden verklaard". Het CNV is er vanuit gegaan dat er per jaar circa 100.000 mensen ge schoold worden. Dat is ongeveer 2 procent van de beroepsbevolking. Halvering van de werkloosheid is in de visie van het CNV alleen mo gelijk (naast economische groei en een verder doorvoeren van de ar beidsduurverkorting) wanneer er een forse scholingsinspanning wordt geleverd en dan is 2 procent onvoldoende. Vandaar het percen tage van 5 procent. Het CNV vindt dat de uitwerking van het plan door werkgevers en werknemers moet gebeuren. De nota 'Scholing en nieuwe technolo gie' wordt deze week aangeboden aan werkgevers en overheid. De vakcentrale is verder in gesprek met het ministerie sche zaken om te komen tot een ei gen technologie-adviespunt. Dat adviescentrum, waarvoor de over heid een subsidie zou moeten ver stekken, moet de CNV-bonden kennis en begeleiding leveren op het gebied van automatisering en nieuwe technieken. Ook de FNV wil een dergelijk centrum en heeft eveneens om subsidie gevraagd. Samenwerking tussen CNV en FNV op dit punt ziet Van der Meulen niet zitten. "De FNV heeft laten weten dat we mee mogen doen, maar wij willen dit vanuit ons eigen hoofdkantoor doen als onderdeel van onze totale dienstverlening aan onze achter ban". EG-steun voor opleiden van staalarbeiders BRUSSEL (GPD) - De Europese Commissie heeft 3,6 miljoen gul den beschikbaar gesteld voor om- scholings- en aanpassingspro gramma's ten behoeve van 526 werknemers van Hoogovens, die zijn getroffen door de sluiting van bepaalde afdelingen van het Vel- sense staalconcern. Dat bedrag maakt deel uit van een som van 141 miljoen gulden, die de Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Gemeen schap, heeft uitgetrokken voor der gelijke omscholingsprogramma's voor staalarbeiders en mijnwer kers in België, West-Duitsland, Ier land, Italië, Luxemburg, Groot- Brittannië en Nederland. Het meeste geld - ruim 78 mil joen gulden - gaat naar West- Duitsland, waar met name 6500 mijnwerkers (67 miljoen gulden) en 2990 staalwerknemers (11 mil joen gulden) profiteren. Groot- Brittannië krijgt ongeveer 35 mil joen gulden en Luxemburg 12 mil joen gulden voor hun staalarbei ders en mijnwerkers. CUIJK (ANP) - De directie van het vleesverwerkende bedrijf Hom burg is bereid 170.000 gulden uit te trekken voor het uitvoeren van achterstallig onderhoud in de slachterij „Salland" in Olst. Dit heeft Homburg meegedeeld aan de Voedingsbond FNV. Met het geld kan de slachterij, een dochter van Homburg waar 85 mensen werken, dusdanig worden opgeknapt dat weer wordt voldaan aan de eisen op het gebied van hy giëne en kwaliteitszorg. De Rijks dienst voor de keuring van Vee en Vlees kwam in augustus na inspec tie tot de conclusie dat Olst wegens achterstallig onderhoud geen recht meer heeft op het keurmerk dat toegang geeft tot de Amerikaanse afzetmarkt.Met de toezegging dat in de slachterij zal worden geïnves teerd, is het kort geding van de baan dat de centrale onderne mingsraad van Homburg begin de ze maand tegen het bedrijf heeft aangespannen en dat gisteren voor de president van de rechtbank in Zutphen zou worden voortgezet. Inzet was de eis dat het vleesver werkende bedrijf zou investeren in het meest noodzakelijke achter stallige onderhoud in de slachterij in Olst. Een woordvoerder van Homburg zei overigens, dat het voornemen om geld in de Olster slachterij te steken niets afdoet aan de plannen om dat bedrijf op korte termijn te sluiten. De directie presenteerde die plannen al eerder. De onderne mingsraad bracht daarover vervol gens een negatief advies uit. Vol gens de raad heeft de slachterij nog toekomst, mits in het bedrijf een groot aantal onderhoudsmaatrege- len wordt getroffen. De ondernemingsraad heeft aan gekondigd, een eventuele sluiting van Olst aan te zullen vechten via de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam. ST NICOLAASGA - Een lege kaasfabriek 'De Toekomst' in het Friese St Nicolaasga. De werkne mers zijn in staking uit protest te gen plannen van de zuivelcoöpera- tie Noord-Nederland (Frico-Domo) de fabriek te sluiten, evenals die in Koekange, Dokkum en Donker broek. Ook de werknemers van de Domo-zuivelfabriek Beilen (350 man) en die in Kolderveen (40 men sen) hebben zich bij de stakingsac tie aangesloten. Het aantal stakers is daarmee opgelopen tot 600. Verheviging octrooistrijd met Dupont ARNHEM (ANP) - De International Trade Commission (ITC) in de Verenigde Staten heeft Enka, een divisie van Akzo, vandaag een invoerverbod opgelegd van Enka's nieuwe su persterke kunstvezel aramide. De beslissing volgt op een door het Amerikaanse chemie concern Dupont de Nemours tegen Akzo aan gespannen procedure. Dat heeft Enka van daag bekend gemaakt. De klacht van Dupont hield in dat deze on derneming, tot nu toe de enige producent en verkoper van aramide (onder de naam Kevlar), in de VS ernstige schade zou leiden door de invoer van op zich geringe hoeveelheden Twa- ron, de merknaam voor het aramidevezel van Akzo (Enka). Volgens een woordvoerder van Enka zou de beslissing zijn gebaseerd op de vaststelling dat Enka bij de produktie in Nederland één onder deel van een Amerikaans werkwijze-octrooi zou toepassen. Dat zou onbillijk zijn ten op zichte van Dupont. Hoewel de Amerikaanse octrooiwet de produktie in Nederland niet kan verbieden en ook ook de invoer van Twaron in de VS niet kan verhinderen, is Dupont er nu toch in geslaagd een invoerverbod voor het Enka-produkt te doen opleggen. De Akzo-dochter zal alles in het werk stellen om een herziening van de ITC-maatregel door de president van Amerika te verkrijgen. Deze heeft gedurende zestig dagen de mogelijkheid om de ITC-maatregel te wijzigen. Mocht de be slissing niet ongedaan worden gemaakt dan gaat Enka volgens de woordvoerder bij de fe derale rechter in hoger beroep. Een uitspraak zal dan medio 1987 volgen. Productie Inmiddels zijn de voorbereidingen voor de aramide-produktie bij Enka in volle gang. Vol gend jaar komt het concern met Twaron op de markt. Het in werking stellen van de fabrieken in Emmen en Delfzijl vindt volgens de Enka- woordvoerder normaal doorgang en datzelfde geldt voor de commerciële activiteiten. Twa ron is een door Enka ontwikkelde, ijzersterke maar vederlichte vezel, waarvoor volgens het concern op tal van toepassingsgebieden een grote toekomst is weggelegd. Dupont kwam in de jaren zeventig overigens al met een soortgelijk vezel die onder de merk naam Kevlar op de markt wordt gebracht. En ka wijst er overigens op dat de produktie van Duponts aramide, die in de VS plaatsvindt, on der een octrooi van Enka valt. In de VS is hier over door Enka een aanklacht tegen Dupont ingediend. Een uitspraak wordt midden vol gend jaar verwacht maar met deze omstandig heid wenste de ITC in haar nu genomen beslis sing volgens de Enka-woordvoerder geen re kening te houden. Enka zegt op grond van de beslissing van de ITC en op grond van de maandag bekend ge worden plannen van Dupont om in Noord-Ier- land, Enka's thuismarkt, een spinnerij te bou wen, een verscherping van de tegenstellingen op het gebied van aramide te verwachten. Octrooistryd Akzo/Enka en Dupont zijn al geruime tijd in een octrooistrijd rond Twaron en Kevlar ge- wikkeld.'Enka vervolgt het Amerikaanse con cern in verscheidene Europese landen wegens octrooi-inbreuk. In Frankrijk verloor Dupont in oktober de strijd tegen Enka toen een rech ter in Parijs de beschuldiging, dat Enka in breuk pleegt op Dupont-octrooien, ongegrond verklaarde. In het Verenigd Koninkrijk (inclu sief Noord-Ierland) deponeerde Enka eind september een klacht tegen Dupont bij een rechtbank in Londen. De president van de rechtbank in Arnhem stelde Enka begin dit jaar in het gelijk ten aan zien van de klacht dat Dupont bij de produktie van Kevlar gebruik maakt van een Enka-oc- trooi. Dat werd onlangs, tijdens het hoger be roep dat Dupont tegen het vonnis van de Arn hemse rechtbankpresident heeft ingesteld, overigens niet door dat concern weersproken. „Enka zal zo snel mogelijk haar positie in Eu ropa innemen en daarnaast alles in het werk stellen om de uitsluiting van de Amerikaanse markt ongedaan te maken", aldus de woord voerder.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9