CDA wijst Voetnoot' PvdA af De Ruiter: met ET naar Geneefse besprekingen 'Geld voor thuiszorg gehandicapt kind' 'Eén voor Afrika': 96 miljoen besteed 'Verwoeste stad' op sokkel beeld Hitier PvdA: geen coalitie met klein ]inks/D66 Mogelijk proef met 'liftbus' DINSDAG 26 NOVEMBER 1985 PAGINA 5 Den Uyl wil ondanks raketten regeren DEN HAAG (GPD/ANP) - Volgens CDA-fractieleider De Vries kan de PvdA een 'voetnoot' over de kruisraketten in het regeerakkoord van een volgend kabinet wel vergeten. Hij voelt niets voor zo'n 'ingebouwde crisis', zo maakte hij gisteravond duidelijk op een spreekbeurt in Zuidwolde. De Vries reageerde hiermee op uitspraken van PvdA-frac- tieleider Den Uyl gisteren bij de presentatie van wijzi gingsvoorstellen naar aanleiding van het PvdA-ontwerp- verkiezingsprograma. der hebben goedgekeurd', aldus Den Uyl vindt, dat de bouw kruisrakettenbasis in Woensdrecht De Vries moet worden uitgesteld als zijn partij in de regering komt. Deze wens zou moeten worden opgeno men in een 'voetnoot' in een re- - ,oon geerakkoord van zijn partij met de Pas 9ind }988 meest voor de hand liggende coali- standpunt dat Volgens Den Uyl staat de plaat sing van de raketten nog lang niet vast. Hij wees erop dat de plaatsing i de orde is. "Het alles al beslist i tiepartner, het CDA. De eerste op- drachten voor de «douw 1 on a *v,q ketbasis zullen naar alle i Den Uyl. Die termijn zou 'met enige inventiviteit' ruimte moeten schijnlijkheid direct na goedkeu- £ied®n. .^oor een. voetnoot ring van het raketverdrag met de PvdA-leider meent, dat VS door de Tweede Kamer begin raketverdrag 'in alle redelijkheid' volgend jaar de deur uitgaan. De kunnen worden onderhan- verkiezingen voor de Tweede Ka- deld met de Amerikanen en dat er mer zijn op 21 mei met emSe vindingrijkheid' best een oplossing is te vinden. Bij de formatie van het kabinet Van AgVDen Uyl in 1981 was even- een voetnoot over de kruisra- Verdrag ZOETERMEER (ANP) - De Nederlandse ruimtevaar- de medaille in brons van de academie voor kunsten en der Wubbo Ockels is benoemd tot Officier in de Orde wetenschappen. Academievoorzitter De Wied: "De van Oranje Nassaü. Minister Deetman (onderwijs en space-shuttle lijkt een ivoren toren, maar mede door wetenschappen) speldde hem gisteravond in het Sche- uw optreden voor de camera is hij dat niet geworden, veningse Kurhaus de onderscheiding op. "Uw optre- U bent een ambassadeur voor de wetenschap". Eerder den aan boord van de Challenger heeft zeer veel in- kreeg Ockels al een Duitse onderscheiding voor zijn druk gemaakt, u was de held in de Nederlandse kran- prestaties aan boord van het ruimteveer Challenger, ten", zo prees Deetman de astronaut. Ockels kreeg be- Op de ANP-foto Deetman en de kersvers onderscheiden halve een koninklijke onderscheiding gisteren ook nog Ockels. CDA-fractievoorzitter De Vries sloeg gisteren alle hoop op een 'voetnoot' meteen de bodem in en zei niets te voelen voor opschor ting van bouwactiviteiten die DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis- bijdrage ketten overeengekomen. Dat kabi- ter De Ruiter (defensie) wil probe- Wars-programma. net viel al binnen een jaar, zei Den Uyl, niet over die voetnoot. Den Uyl herhaalde dat zijn partij de nieuwste wapentechnieken het wapenbeheersingsoverleg in Genève te betrekken. Of dat tot voortvloeien uit het verdrag met de plaatsing zal blijven afwijzen, ook iets zal leiden, is de minister volle- Het verkennende debat spitste zich toe op de vraag of de ontwik keling van ET in de hand is te hou den en of de nieuwe conventionele VS. Het CDA is ook niet bereid als opieuw te gaan onderhandelen met wordt bereikt waarbij het aantal i de VS over de beëindiging van een West-Europa te plaatsen rakette verdrag 'dat we drie maanden eer- drastisch wordt verminderd. dig duister, omdat onzeker hoe de systemen een volgende wapen wapens er precies uit zul- wedloop oproepen. De Ruiter zeg- len Het zal een 'uitermate de toe de kamer regelmatig op de ten. kele slagen om de arm, bijvoor beeld wat betreft de financiering. Een tweede bezwaar van V?m den Bergh was dat de nieuwe conven tionele wapens zo'n gruwelijk uit werking hebben, dat ze net als nu bij de atoomwapens op steeds gro tere morele bezwaren zullen stui- DEN HAAG (GPD) - De PvdA zal na de verkiezingen niet streven naar een coalitie met klein links en D66. Het partijbestuur vindt, dat er pogingen moeten worden gedaan 'Europese aanpak milieu muurvast' tot overeenstemming te komen met CDA of VVD. Andere coalities worden niet op voorhand uitgeslo ten, maar zijn voor de PvdA geen inzet bij de formatie. Het PvdA-bestuur schrijft dit in een nieuw voorstel voor het verkie zingscongres van half februari. Voorstellen vanuit de partij voor een coalitie met klein links zijn het afgelopen weekeinde door de par tijtop verworpen. De PvdA blijft een beroep doen op de kiezers om LEIDEN - Hoewel de milieuver- voortzetting van de huidige CDA- vuiling in toenemende mate een in ternationaal probleem is gewor- den, is een internationale aanpak De PvdA-afdelingen hebben in sterk achtergebleven Als Neder- totaal 4125 wijzigingsvoorstellen land het komende halSaar voorzit- ingediend op het ontwerp-verkie- ter van de EG wordt, verwacht nu- zingsprogramma, maar die zijn nister Winsemius (milieubeheer) niet ingrijpend. Net als het partij- moeilijke opgave' zijn de nieuwste hoogte te houden van de belang- Navo-wapens te vergelijken met rijkste beslissingen die in NAVO- die van de Sowjet-Unie, waardoor verband genomen worden over de het Oost West-overleg extra ge- ET. De Ruiter zal volgende week compliceerd wordt. De bewindsman zei dit gisteren tijdens een debat over de emerging technologies (ET), een verzamel naam voor de allernieuwste wa pentechnologie. Deze wapens vor men een antwoord van de Navo op het Russische overwicht op het ge bied van conventioneel (niet-nu- cleair) wapentuig. ET omvat niet de nieuwe wapens 'ons door de VS alleen hypermoderne raketten, worden opgedrongen' zonder dat met zijn collega-ministers dachten wisselen en Nederland zal zich daarbij volgens hem in elk ge val nergens politiek op vastleggen. Miljarden Vooral PvdA-woordvoerder Van den Bergh wees op het gevaar dat mijnen en bommen, maar ook waarnemings- en doelgeleidings- apparatuur. Volgens de bewinds man vormt ET in elk geval geen ingetoond dat ze werkelijk dig zijn. Het kabinet staat in begin sel echter niet negatief tegenover de invoering, maar houdt nog en- (Van e r verslaggevers) bestuur hebben de meeste afdelin gen vastgehouden aan de eerder daarom niet dat er dan resultaten worden geboekt op het gebied bijvoorbeeld de grensoverschrij- Sitgezëtte kóërs. Op"sociml-u dende zure regen. Het zit inde EG misch terrein betekent dit zo vast als een huis. Om er wat be- voortzetting va weging in te krjjgen gaat ongeloof- huidige fractie lijk lang duren", aldus Winsemius mer.. Den Uyl 2 gisteren tijdens een actualiteiten college op de Leidse universiteit. van Volgens hem komt dat door het zijn veto-recht dat elk van de EG-lid- staten heeft en ervoor zorgt dat 'de het beleid a de Tweede Ka- in verband daar- economische groei drie procent haalbaar moet De PvdA-leider zei verder te niet als een extra struikel blok. Een analyse van de besluit vorming op milieugebied PRINSENBEEK - Een botsing tussen drie vrachtwagencombinaties weft het verkeer op rijksweg 16 bij Prinsenbeek gisteren vijf u stilgezet. Het ongeval gebeurde toen een van de combinaties ging 1 Een achteropkomende tankwagen kon zijn voorganger niet meer ontwij ken en botste vervolgens op een in de berm geparkeerde truck met opleg- langzaamste het tempo bepaalt'. In wachten dat de werkloosheid in de ^rSZSZZTuurZZ aan all?s niet,mee' Deze fra dat verhand ziet hü de tnetredinu komende jaren verder kan worden neyl net verveer op rtjKsweg to oij rrinsenoeev gisieren vijj uur lang sprak van'gevoelens van groot Spanje eTpSrtugalperlja beperkt dSor uitbreidingstilgezet. Het ongeval gebeurde toen een van de combinaties ging scharen. „Le wJl „„L vorming op muieugeoiea indTaf- 40;0Ö0 tot 50.000 nieuwe aëbeldë- ger. Omdat de tankwagen niet was gevuld met het brandbare polyamide, gel^^jarenhteeftgele^d^afhet plaatsen kunnen worden gescha- met koelvloeistof voor vliegtui- pen. Uitbreiding van het aantal beidsplaatsen moet verder bereikt niet het 'arme zuiden' van de EG i geweest, maar juist de industries- - taten die steeds dwars hebben ge- worden door korter werken, legen. gen, werd de omgeving voor een ramp gespaard. De ravage was desal niettemin enorm. De drie chauffeurs moesten alleen met verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. (foto anp) Qg' ADVERTENTIE Kamer wil financiering uit ziekenfondsen Onze ervaring berust op honderden Poggenpohl- keukens. Voor u betekent deze Poggenpohl-dege- lijkheid: zekerheid, even als kwaliteit, een maxi male montageservice, perfekte planning en ad vies. Verliest u deze voor delen niet uit het oog. Ipoggenpohll nOUHFkoakens I I Al 21 jaar de betrouwbare keukenspecialist Industrieweg 14 De Grote Polder I Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-89 92 06 DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil, dat de regering snel geld beschikbaar stelt voor thuis hulp aan gezinnen met een gehan dicapt kind. Daarbij zou de rege ring zich moeten buigen over in middels uitgebrachte adviezen van de Ziekenfondsraad en van de Raad voor de Volksgezondheid. Deze hebben geadviseerd om ex perimenten in die richting te finan cieren via de ziekenfondsen, dicaptenbeleid. In een motie, die door een kamermeerderheid wordt ondersteund, wordt met zoveel woorden gezegd, dat er niet op nieuw met de thuishulp moet wor den geëxperimenteerd. Eerdere experimenten met thuishulp, gefi nancierd door het rijk, zijn inmid dels gestaakt. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) toonde zich ta melijk terughoudend tegenover het verlangen van dë Kamer. Hij vindt dat plannen voor landelijke invoering van gefinancierde thuis hulp eerst weer moeten worden voorgelegd aan de adviesorganen. Dat nadere advies zou op zijn vroegst eind 1986 binnen kunnen zijn. Die voorzichtige opstelling wek te wrevel bij mevrouw Muller-Van Ast (PvdA). Zij zei dat de Kamer er al sinds 1978 op aandringt om het probleem van opvang van gehandi capte kinderen thuis financieel op te lossen. Tot nu toe zijn ouders met gehandicapte kinderen thuis aangewezen op het kruiswerk - dat komt neer op 's ochtends snel aan kleden en voeden - of hier en daar in het land de gezinszorg. Voor die laatste vorm van zorg wordt een ei gen bijdrage verlangd die al gauw enkele honderden guldens per maand bedraagt. Een meerderheid van de Kamer wil verder gaan dan het advies van de ziekenfondsen, zo bleek giste ren tijdens een uitgebreide com missievergadering over het gehan- Een landelijke standaard-rege ling ontbreekt. De Kamer zal over dit aspect van de gehandicapten zorg nog nader in de slag gaan met Van der Reijden tijdens een mon deling overleg dat binnenkort wordt verwacht. DEN HAAG (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) zal zich beraden over een experimentele invoering van 'liftbussen' voor rolstoel gebruikers in het openbaar vervoer. Zij denkt daarbij aan Arnhem, waar 'Het Dorp' is gevestigd. CDA-kamerlid De Kok drong gisteren via een motie aan op een 'be perkt' experiment met de (Amerikaanse) liftbus. Die bus heeft een trede die zover kan zakken dat de rolstoel er eenvoudig opgereden kan worden. Smit-Kroes waarschuwde tegen het wekken van 'valse verwachtingen' en verwees naar een eerdere afwijzing van de 'knielbus' in het openbaar vervoer. Die bus kan door zijn assen zakken om het instappen voor ge handicapten te vereenvoudigen. Het CDA heeft zich eerder neergelegd bij de weigering van de minister om met die knielbus te experimenteren, omdat de exploitatielasten daardoor te hoog zouden worden. De bewindsvrouw waarschuwde er gisteren voor dat de 'liftbus' bij het instappen van gehandicapten langer op de halte zal staan, waardoor de frequentie van de busdienst achteruitgaat. Het openbaar vervoer in Ne derland is, anders dan in de VS, gestoeld op hoogfrequente busdiensten, aldus Smit-Kroes. De schattingen over de te maken kosten voor de NAVO lopen uiteen van 150 tot 300 miljard gulden voor de komende tien jaar, bedragen die overeenkomen met een jaarlijkse extra stijging van het defensiebud get met 1 tot 2 procent. De Ruiter durfde echter geen bedragen te noemen, omdat veel afhangt van welke wapens met ET zullen wor den uitgerust (anti-raket-raketten, anti-tank-wapens of waarnemings- apparatuur). De WD toonde zich veel minder huiverig voor de invoering van ET dan de PvdA en de kleine linkse partijen. Ook het CDA is overtuigd van de noodzaak van de invoering, zij het met enkele slagen om de 'Van Agt is veel te weinig in Brabant' DEN BOSCH (ANP) - Oud-premier Van Agt en tegenwoordig commis saris der koningin in Brabant is te veel afwezig, vinden de Provincia- le-Statenfracties van VVD en PvdA. Bovendien trekken Gede puteerde Staten zich maar weinig van de staten aan. Het beleid is ver worden tot een 'subcultuur van ou de jongens krentenmik', aldus D66-er Prop, die ertoe leidt dat veel besluiten 'in politiek donkere ach terkamertjes' worden genomen. Het CDA, Van Agts partij, deed dit alles niet mee. Deze fractie (HMIBHiMI res pect' jegens de persoon van Van Agt en diens functioneren. VVD-woordvoerster Sengers- Van Gijn stelde vast dat sedert ge ruime tijd geen fundamentele ge- dachtenwisseling meer heeft plaats gehad tussen de Staten en DEN HAAG (GPD) - Van de actie 'Eén voor Afrika' - met een totale opbrengst van ruim 100 miljoen gulden - is 96 miljoen gulden daad werkelijk besteed voor de hongeri- gen in Afrika. De stichting die het ingezamelde geld een bestemming moest geven, heeft voor vier mil joen kosten gemaakt. Van het be stede bedrag is 26 procent opge gaan aan blijvende hulp en de rest aan noodhulp. Schijnhuwelijken nemen sterk af in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - Het aantal huwelijken tussen buitenlanders en Nederlanders is in Rotterdam is spectaculair gedaald sinds 1 janua ri van dit jaar de nieuwe wet op het Nederlanderschap in werking trad. In de Maasstad trouwden de eerste negen maanden van dit jaar 244 buitenlanders, van wie 116 of min der dan de helft vrouwen. In 1984 waren het er 628, van wie 403 of bij na tweederde vrouw was. Dit staat in een nota van de Rot terdamse politie over schijnhuwe lijken en vrouwenhandel. Met de wet op het Nederlanderschap kan tegenwoordig drie jaar na het slui ten van een huwelijk worden nage gaan of men samenwoont of een gemeenschappelijk huishouden voert. De politie kan daardoor ook meer inzicht krijgen in aspecten van vrouwenhandel. Volgens de politie wijst echter niets erop dat er in Rotterdam sprake is van vrou wenhandel van enige omvang. Naar schatting werken er in Rot terdam op het totaal van 900 prosti- tuées ongeveer 250 vrouwen van buitenlandse afkomst. Bij onderzoek van tachtig bui tenlandse prostituées is de politie in Rotterdam gebleken dat een op de vijf hier illegaal was. De helft van de illegalen werd uitgewezen, de anderen mochten hier blijven omdat ze uit landen van de Euro pese Gemeenschap kwamen. De vrouwen uit landen buiten de EG bezaten op een enkeling na alle maal de Nederlandse nationaliteit en die was veelal verkregen door huwelijk, aldus de politie. Meer minima krijgen eenmalige uitkering DEN HAAG (GPD) - Minima die vorig jaar wel recht hadden op een eenmalige uitkering maar er geen gebruik van hebben gemaakt, mo gen dit jaar toch een aanvraag in dienen. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) komt daarmee zijn toezegging na, gedaan tijdens een door de PvdA aangevraagde inter pellatie. Hij voegt er echter aan toe dat dit niet betekent dat tevens als nog de eenmalige uitkering van vo rig jaar kan worden aangevraagd, zoals het CDA had gesuggereerd. Wie voor dit jaar de eenmalige uit kering wil aanvragen, kan daar voor tussen half december en 15 fe bruari terecht bij de gemeente. Dit rapporteerde J. van Kemena- de gisteren. Hij is voorzitter van de stichting 'Eén voor Afrika', die zich vandaag heeft opgeheven. Het is vandaag precies één jaar gelden dat de actie begon met een mara thonuitzending op radio (17 uur) en televisie (10 uur). Vijfentachtig procent van het in gezamelde geld kwam van particu lieren, terwijl de regering met 15 miljoen voor de transportkosten een duit in het zakje deed. De lan den Ethiopië, Soedan, Tjaad, Eri trea, Niger, Mali en Mozambique kregen het merendeel van de hulp. De stichting heeft een volledig verslag gepubliceerd, waarin alle projecten worden genoemd. Vol gens Van Kemenade staan er niet alle details in, omdat een aantal hulporganisaties op slinkse wijze de officiële regeringen heeft om zeild en dat liever geheim willen houden. Minister Schoo (ontwikkelings samenwerking) kwam enige tijd geleden uit Afrika terug met het bericht dat er misschien wel te veel hulp was gegeven. Volgens sommi ge hulporganisaties liggen er veel goederen te rotten in de pakhuizen en heeft het grote aanbod voedsel boeren ontmoedigd zelf te produ- Van Kemenade ging er van uit dat die opmerkingen geen betrek king hadden op de 'Eén voor Afri- ka'-hulp, omdat die juist via al lang bestaande hulporganisaties is be steed. Die organisaties kenden ter plaatse goed de weg. Zij wisten volgens de voorzitter precies wat waar nodig was. Zodoende konden ook de kosten laag blyven. Van Kemenade benadrukte dat het leed in Afrika nog lang niet ge leden is. Maar dat is volgens hem ook niet op te lossen met telkens een actie. Daar is voortdurende steun en betrokkenheid voor no dig. Van Kemenade riep daarom iedereen op zich aan te sluiten bij een van de vijftien organisaties die 'Eén voor Afrika' hebben gedra gen. Iraniërs laten zeesleper gaan DEN HAAG (ANP) - De sleper Am sterdam van het bedrijf Wijsmuller is weer op vrije voeten. De Iraanse autoriteiten hebben het vorige week wegens 'spionage' opge bracht schip vrijgegeven. Het schip is volgens de Nederlandse ambassade in Teheran op weg naar een haven buiten Iran. Alle opva renden bevinden zich in goede toe stand. De 'Amsterdam' was op 5 no vember onderschept door de Iraanse marine nadat de sleper de Griekse olietanker Canaria op sleeptouw had genomen, dat was getroffen door twee Iraakse raket ten. De sleper werd in eerste in stantie opgebracht naar een Iraans olielaadstation bij Sirri, maar werd volgens Wijsmuller vastgehouden in de haven Bandar Abbas. Staatssecretaris De Graaf (socia le zaken) zegde toe dat gehandicap ten die thuis blijven wonen met een aangepaste voorziening, niet in de kou zullen komen te staan als in het eerste kwartaal van 1986 de subsidie van de bedrijfsverenigin gen voor het onderhoud van bij voorbeeld een gehandicaptenlift (al gauw drieduizend gulden per jaar) wordt gestaakt. In overleg met staatssecretaris Brokx (volks huisvesting) wordt nog gezocht naar een afspraak wie wat gaat subsidiëren. Als die afspraak bij de jaarwisseling niet rond is, zal De Graaf met een tijdelijke subsidiere geling komen. WD en CDA dringen er in een motie op aan dat in het Rijksbouw besluit een clausule wordt opgeno men die bepaalt dat openbare ge bouwen moeten voldoen aan rede lijke eisen van toegankelijkheid ook voor gehandicapten. Dat kan bij zowel nieuwbouw als verbouw. Staatssecretaris Brokx noemde die uitspraak een voorbarig schot voor de boeg. Hij zal over dat onderdeel van het bouwbesluit overleg ple gen met de Gehandicaptenraad. Hij voorziet dat gemeenten gehou den zullen zijn aan de toegankelijk- heidseis te voldoen. ROTTERDAM (GPD) - Het beken de oorlogsmonument 'de verwoes te stad' van Zadkine in het cen trum van Rotterdam blijkt op een voetstuk te staan dat oorspronke lijk was bedoeld voor een groot standbeeld van Hitier. Tot deze verrassende ontdekking komen Jana Beranova en Jim Postma, de samenstellers van een boek over Zadkine dat deze week verschijnt. In het boek staat beschreven hoe de Duitsers begin 1943 de toenma lige Rotterdamse Steenhouwerij opdracht gaven de twee meter ho ge sokkel te maken voor het beeld van Adolf Hitler dat in Berlijn had moeten verrijzen. Het niet voldoen aan die opdracht zou deportatie be tekenen. Door het werk aan het uit Noorwegen afkomstige blok gra niet te saboteren is de sokkel ech ter niet op tijd gereedgekomen. Zo werd er slechts aan gewerkt op mo menten dat de Duitse bezetters controleerden hoe het werk vor derde. Vlak voor hun bezoek werd de steenhouwerij steeds tijdig ge tipt. Na de oorlog werd de natuur steen als oorlogsbezit in Den Haag gemeld en enige tijd later door de steenhouwerij teruggekocht. De sokkel werd ten slotte bij de ont hulling van het beeld in 1953 ano niem geschonken. Eerder was al bekend dat het beeld zelf een schenking was van het Bijenkorf- concern, dat op die manier het ver lies tijdens de oorlog van 737 van z'n joodse medewerkers wilde her- denken. Uit het boek, waaraan veertig schrijvers, fotografen en beelden de kunstenaars hebben meege werkt, blijkt allerminst dat het beeld met het weggerukte hart een man voorstelt zoals tot nu toe altijd werd gedacht. Zo wordt de toen malige Parijse correspondent en latere hoofdredacteur van Het Pa rool, Henri Sandberg, geciteerd die in 1952, nog voor de onthulling, ly risch schreef over 'de vrouw die Rotterdam, de martelaarsstad, uit beeldt'. Het beroemde beeld van Zadkine dat aan het bombardement op het centrum van Rotterdam in de mei dagen van 1940 herinnert. «fotoGPD» In mei dit jaar kwam het zes me ter hoge beeld in het nieuws, nadat een actiegroep van Rotterdamse architecten, journalisten en kun stenaars Zadkine uit protest had den ingepakt in een grote zak. Zij vinden dat het oorlogsmonument aan de Leuvehaven door de bouw van het nieuwe Maritieme Mu seum er vlak naast aan het oog wordt onttrokken en willen er een betere plek voor. Uit een enquête onder de Rotterdamse bevolking is gebleken dat een grote meerder heid het beeld verplaatst wil zien naar het Hofplein, vlak by het stad huis aan de Coolsingel. Het Rotterdamse gemeentebe stuur voelt er voorlopig niets voor om het monument een prominen tere plaats in de binnenstad te ge ven. Het college wil eerst afwach ten hoe het beeld er over een jaar bijstaat, als de nieuwbouw van het i klaar is.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5