Drie plannen voor gebied St. J oris steeg/Levendaal Gemeente kan kiezen uit ontwerpen architecten Een goed gesprek met de rechter kan helpen PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 26 NOVEMBER 1985 LEIDEN - De gemeente Leiden moet een keuze ma ken uit drie kant en klare bouwplannen voor het braakliggende terrein waar vroeger de Camera-bio scoop, de Barbaraschool en het klooster Cunera ston den. door Jan Rijsdam Drie architectenbureaus hebben de gemeente een plan gepresen teerd voor de bouw van een com plex woningen, winkels en kanto ren voor dit gebied dat wordt om sloten door het Levendaal, St. Jo- rissteeg, Hogewoerd en Koenes- teeg. De bouwplannen zijn geba seerd op, in mei van dit jaar, door de gemeente vastgestelde rand voorwaarden. Centraal daarin staat dat men, op een steenworp afstand van de Sanders-parkeergarage, een aantrekkelijk bouwplan wil dat een goede oplossing biedt voor de moeilijke combinatie van wonen, winkels en kantoren in een stukje stad dat thans beheerst wordt door het verkeersknooppunt Leven- daal/St. Jorissteeg. Om een keuze te kunnen maken uit een aantal plannen organiseer de het gemeentebestuur een com petitie. In principe mocht elke ar chitect meedoen, mits hij met een kant en klaar bouwplan op de proppen zou komen, zich aan de gestelde voorwaarden hield en zelf een belegger zou meenemen. Een aantal architectenbureaus had een streepje voor omdat ze door de ge meente gevraagd werden, maar elk ingediend plan zou serieus worden bekeken. Kwaliteit Reijenga Postma: Baksteen en binnenstraat Het bouwplan van het Voorburgse architectenbureau Reijenga Post ma bv volgt in hoofdzaak de oor spronkelijke rooilijnen langs de St. Jorissteeg en Levendaal. De be bouwing op de begane grond wordt, ten opzichte van de gevel op de verdiepingen, ongeveer tweeën halve meter naar achteren gelegd zodat een arcade ontstaat waar voetgangers beschut kunnen wan delen. Om te voorkomen dat men op het aan de Koenesteeg gelegen den beoordeeld lokte aanvankelijk kritiek uit omdat onduidelijkheid bestond over de selectiecriteria en over wie er in de jury zouden zit ten. Die kritiek was niet geheel on juist. In Leiden heeft het nogal eens ontbroken aan een serieuze en geïnspireerde planbeoordeling. Veel eerder was er sprake van een architectuur-vijandige benadering: als de woningen maar goed en goedkoop waren, de rest deed er niet toe. De laatste jaren heeft bij bewo ners en stadsbestuurders in de gro te steden de opvatting postgevat dat woningbouw en architectuur een even belangrijke plaats moe ten innemen. Ook in Leiden wint de opvatting terrein dat naar een vergroting van de kwaliteit van de stedebouw en architectuur moet worden gestreefd en dat ook eigen tijdse ontwerpers aan bod moeten komen. De thans ingediende bouwplan nen zijn te beschouwen als een proef op de som. Toegegeven: het beoordelen van bouwplannen is al tijd een moeilijke zaak die met per soonlijke smaak te maken heeft. Op de vraag wat kwaliteit heeft valt moeilijk een eenkennig ant woord te geven, omdat objectieve maatstaven ontbreken. De rijks bouwmeester, Dijkstra, heeft on langs de laatste hand gelegd aan een notitie waarin hij een aantal kwaliteitsaspecten op een rij zet die enige houvast bieden. Het is kortgezegd een samenspel van hoe het gebouw op zichzelf staat, hoe het zich gedraagt in de omgeving en de wijze waarop met maten en verhoudingen wordt omgegaan. Centraal in het beleid van de rijks bouwmeester staat voorts dat jon ge architecten een kans moeten krijgen. Traditioneel De beoordeling van bouwplan nen houdt dus meer in dan alleen de vraag of een gebouw mooi of le lijk is. Wat direct opvalt bij de drie ingediende bouwplannen is dat die van Klunder en Barkema e.a. in stedebouwkundig opzicht veel op elkaar lijken. De situering van de bouwblokken, de rondgaande hoekbebouwing en de gevels ver tonen een grote mate van overeen stemming. Het plan van Reijenga Postma steekt bij de twee andere af, maar niet in gunstige zin. Het is een tra ditioneel, om niet te zeggen melig, ontwerp. Een dat al vaker is ver toond. De Voorburgse architecten zijn elk contrast uit de weg gegaan. Het plan doet eigenlijk al verou derd aan voordat het gerealiseerd is en voegt hoegenaamd niets toe aan de indentiteit van de stad. De bebouwing aan het plein is bovendien een ongelukkig keuze. Van het plein blijft niet veel meer over dan een trapveldje terwijl het argument dat het er zoveel aardi ger uitziet als aan het plein ge woond wordt ernstig afbreuk wordt gedaan door op de begane grond verdieping vrijwel alleen blinde bedrijfsgevels te situeren. torentje Het plan van Barkema en con sorten ziet er daarentegen fris uit. Het is een helder concept vol ver rassingen. Een oorspronkelijk ont werp ook waarin duidelijk de ta lentvolle hand merkbaar is van jonge architecten (Van den Eeren- beemt en Van Veen). Het ontwerp plan is tot in detail uitgewerkt, geeft blijk van een grote betrok kenheid en van de opvatting dat ar chitectuur en wonen beide een be langrijke plaats innemen. Het torentje in het plan van Bar kema, Van den Eerenbeemt en Van Veen is een vondst en tegelij kertijd een logische stedebouw- kundige inpassing. De voorzetge- vel, met trekstaven opgehangen aan consolus, brengt een lijnenspel teweeg die doet denken aan schui ne daken. De belijning in de gevel maakt dit eigentijdse bouwplan, door de suggestie die er van uit gaat, merkwaardigerwijs ook heel| aanvaardbaar voor de aanhangers van de aanpasarchitectuur. Veel aandacht is door Barkema, Van den Eerenbeemt en Van Veen besteed aan de inrichting van het plein. De maquette die het drietal Leidse architecten heeft gemaakt ziet er ook heel fraai uit. Nadeel van het plan is dat het aantal wo ningen relatief klein is: 62 tegen 93 in het plan Klunder. Zoals gezegd: de ontwerpen Barkema en consorten en dat Klunder lijken veel op elkaar. In beide gevallen zijn de gevels strak en sober. Maar het ontwerp van Klunder is er één zonder poeha. Het heeft evenwel een regelmaat en ritme dat aan de grove kant is, te weinig aansluit bij de binnenstad- se bebouwing en in z'n nadere uit werking daarom veel meer detail lering behoeft. Aan het plan Klunder kleeft het zelfde nadeel als aan dat van Reij enga Postma. Namelijk dat aan de pleinkant een weinig aantrekkelij ke achtergevel ontstaat. In dit ge val een opstapeling van galerijen met daarvoor een glazen pui. Plus punt van Klunder is de inpassing van studenten/jongerenhuisves ting en het relatief grote aantal wo ningen. We zeiden het al: in het oordeel over architectuur spelen subjectie ve maatstaven een belangrijke rol. Wie wordt de aannemer, de erva renheid van de architect en of hij misschien ook nog een huurder voor de winkels en kantoren mee neemt, de grondopbrengst, de hoogte van de huur en woontech- nische aspecten. De komende maand zullen tal van mensen zich over alle facetten van de plannen buigen. Gemeentelijke afdelingen, de welstandscommissie, de pro jectgroep Hogewoerd en de raads commissie. Vervolgens zullen B en W in januari de knoop doorhakken. De bedoeling is dat medio 1986 de bouw gaat beginnen. Barkema c.s.: pleintje tegen de achterkant het vijf verdiepingen tellende bouwblok, op de hoek Levendaal/ St. Jorissteeg, aankijkt heeft het Voorburgse bureau er voor geko zen ook woningen aan de plein kant te situeren. De toegangen van deze ondiepe woningen liggen, net als die voor de woningen aan de St. Jorissteeg aan een smalle binnen straat, tussen de bouwblokken in. Over die binnenstraat is een licht- kap aangebracht. De bebouwing aan het plein is wel één verdieping lager dan die aan de St. Jorissteeg en het Levendaal. Op een strook grond die haaks op het hoofdgebouw aan het plein staat, wordt het ondiepe woningty- De tekening van het plan Reijenga Postma laat z plan wordt gerealiseerd. pe ook weer toegepast. Deze be bouwing telt maar drie lagen en maakt de wanden van het plein (aan de Koenesteeg staan al wonin gen) compleet. Het overgrote deel van de wonin gen in het plan Reijenga Postma heeft drie kamers. Incidenteel kan op de hoek van een blok eventueel een vierkamerwoning worden ge realiseerd. Op de bovenste verdie pingen zijn steeds maisonnettes gesitueerd. In het kleine blok haaks op de Koenesteeg, kunnen zes tweekamerwoningen komen. Deze woningen zijn door de ligging op de begane grond geschikt als bejaardenwoning. Voor alle bouwblokken geldt dat ze worden opgetrokken uit een rood-bruine baksteen en dat de bo venste bouwlaag naar achteren springt zodat ruimte ontstaat voor een terras of een dakvlak waarmee het gebouw een duidelijke beëindi ging krijgt. De woningen zijn op verscheidene punten direct vanaf de begane grond te bereiken, maar aan het begin van de St. Jorissteeg is een hoofdtrap en een lift ge maakt waarmee alle woningen be reikbaar zijn. Voor de invulling van de groot ste begane grond ruimte aan de St. Jorissteeg en Levendaal wordt ge- Soms wil er wel eens een flink stuk van je boete afgaan, wan neer je een zaak laat voorkomen. Een rustig gesprek met de kan tonrechter kan begrip voor je si tuatie kweken. Gisteren waren er twee gevallen, waarin dat lukte. Een aardappelhandelaar had op het Engelendaal in Leider dorp verkeerd voorgesorteerd, om het maar zacht uit te druk ken. Het kwam erop neer dat hij met een vaart van 110 kilometer per uur een rij auto's, die in het vak voor rechtdoor stonden, links had ingehaald, om vervol gens als haantje de voorste ook rechtdoor te rilden. door Annemiek Ruygrok "Dat is wel wat hard hè om 110 te rijden in de bebouwde kom, waar je slechts 50 mag?", merkte kantonrechter Morshuis fijntjes op. Tja, dat gaf de verdachte wel toe. Of het nu precies 110 was ge weest, daar wilde hij vanaf we zen. Want volgens hem lag het meer in de richting van 85, 90. Maar goed, het was te hard. "Het is gebeurd en ik heb er spijt van". Maar hij had wel erge haast gehad. "Hebt u een bedrijf?", luidde daarop de vraag van de kantonrechter. Ja, dat had hij. Een aardappelhandel. "Dat wor den dan dure piepers", merkte de officier van justitie op. Boete voor te hard rijden: 275 gulden; boete voor verkeerd voorsorte ren: 50 gulden. "En m'n spaar varken heeft al ingevallen wan gen", was het commentaar van de verdachte. Mr. Morshuis toon de begrip: hij verhoogde welis waar de boete tot in totaal 350 gulden, maar de helft van de straf legde hij voorwaardelijk op. Met een proeftijd van een jaar Keuringsbewijs Het keuringsbewijs van de vrachtwagen was twee maanden verlopen. Dat was de man op een boete van 500 gulden komen te staan. "Dat is te veel, daar moet ik twee weken voor werken", was zijn commentaar gisteren- voor de kantonrechter. "Maar u weet toch dat een bedrijfsauto een geldig keuringsbewijs moet hebben voordat hij de weg op mag?", was de vraag van mr. Morshuis. Ja, de verdachte wist dat. Maar het was een noodgeval. Want het ging om de reserve vrachtwagen. Die had hij moeten inzetten. Het keuringsrapport was aangevraagd, maar dat had vertraging opgelopen, omdat de keuringsambtenaar met winter sportvakantie was. De officier van justitie eiste 350 gulden. Kantonrechter Morshuis: "Ik wil aannemen dat het gegaan is, zo als u zegt. Ik leg u de helft van de boete voorwaardelijk op, met een proeftijd van twee jaar". Een aantal rechtenstudenten dat de zitting bijwoonde, vond dat je op die manier wel erg ge makkelijk strafvermindering kunt krijgen. Mr. Morshuis legde daarop uit, dat het in dit geval toch terecht was. "De boete voor het niet in bezit hebben van een keuringsbewijs is 600 gulden. Dat is een gemiddelde. Een vrachtwagen die al vijf jaar zon der keuringsbewijs rijdt, krijgt dat ook. Aangezien het in dit ge val om een overtreding van slechts twee maanden ging. vind ik deze boete redelijk". Herrie Kinderen worden in de rechts zaal niet toegelaten. Maar mr. Morshuis maakte gisteren een uitzondering voor een peuter, die door zijn moeder was meege bracht. Het ventje maakte buiten de zaal meer herrie, dan binnen. Mevrouw had zonder kente kenbewijs deel 3 gereden. De volgende dag echter had zij het op het politiebureau kunnen to nen. Maar in het proces-verbaal stond dat het pas enkele weken later was toegestuurd. Hoe was dat mogelijk? Het bleek dat me vrouw wel degelijk dat kente kenbewijs in haar bezit had, maar dat de officiële invoerda- tum later was gesteld. Wegens overstelpende drukte tijdens de 'deel 3-maanden'. Mevrouw had schriftelijk contact gehad met het hoofd van de deel 3-afdeling. Ze had zijn schriftelijk antwoord bij zich. De Officier van Justitie kon niet anders dan vrijspraak eisen. Mr. Morshuis: "Mevrouw, ik zal u vrijspreken. U hebt al zo veel moeite gedaan. U hebt vrij spraak verdiend". De peuter was inmiddels op het hekje geklommen. Van mr. Morshuis mocht hij daar nog wel even blijven zitten. Maar zijn moeder nam hem toch maar mee, de vrijheid tegemoet. Parkeerbonnen Voert de Leidse parkeerpolitie een ongelijk beleid? Ook die vraag kwam gisteren aan de or de. Een bewoner van de Stille Rijn had een aantal parkeerbon nen opgespaard. Hij was al regel matig in discussie met de par keerpolitie getreden, omdat hij bemerkt had dat sommigen wèl een boete krijgen - hijzelf bij voorbeeld - en anderen niet. Mr. Morshuis vond het een ernstige beschuldiging, maar "een dis cussie over onaanvaardbare wil lekeur moet u met de burge meester voeren of met de hoofd officier van justitie". Niettemin wilde hij de zaak aanhouden. Vrijdag heeft hij een gesprek met de politie en de wethouder van verkeerszaken. Dan zal hij de kwestie meteen aan de orde stel len. Op bovenstaande luchtfoto is de maquette te zien die Barkema, Van den Eerenbeemt en Van Veen hebben iplan. kantoren in de hoekbebouwing. Bovenop staat een voor reclame bestemde stellage. Aan de zijde van de Koenesteeg is, in de 'oksel' van het L-vormige bouwblok, een pleintje gesitueerd. Aan dit pleintje liggen de portie ken die toegang geven tot de drie kamerwoningen in de hoekbebou wing. Dwars daarop staat ook een derde bouwblok met onder meer een zestal bejaardenwoningen. Het pleintje valt op door speelse trap jes, keermuren, trapleuningen, een vijvertje, de bestaande bomen en hellingbanen. De gevels van de verschillende bouwblokken wor den in een lichte tint gestucd of op gebouwd uit witte betonelemen ten. In totaal zitten in het plan van Barkema, Van den Eerenbeemt en Van Veen 62 woningen, 1900 vier kante meter kantoorruimte, 180 vierkante meter winkelruimte en 140 vierkante meter horeca. De huurprijs van de woningen wordt geschat op 550 tot 600 gulden per maand. Als risicodrager heeft de Leidse architectengroep Domus vastgoedontwikkeling bv, uit Epe, aangetrokken en als bouwonder nemer het aannemingsbedrijf Versloot bv, uit Bodegraven. gemaakt van hun bouwplc Het plan van de Leidse architec tengroep Barkema, Van den Ee renbeemt en Van Veen bestaat uit vier bouwblokken waarvan het grootste, by het kruispunt Leven- daal/St. Jorissteeg, wordt geken merkt door een L-vormig complex met een rondgaande gevel. De driekamerwoningen in dit bouwblok krijgen een reeks bal kons aan de straatzijde die, afhan kelijk van het klimaat, met schuif ramen van de buitenlucht afsluit baar zijn (een zogenaamd winter- balkon). Het totale stelsel van schuiframen is uitgevoerd als een opvallende aluminium voorzetge- vel, een soort scherm, die met trek staven aan consoles hangt. De constructie van dit scherm met hekken en afwisselend, geslo ten of geopend, voorkomende schuiframen geven de gevel een le vendig karakter. Dit wordt nog versterkt doordat de voorzetgevel, die ook een functie heeft als ge- luidscherm, in primaire kleuren zou worden geschilderd. De begane grond van het vijf ver diepingen tellende bouwblok, die door middel van vide's in open ver binding staat met een tussenver- dieping, is geheel bestemd voor kantoren en met name geschikt Torentje en glazen scherm voor kantoren met een baliefunc tie, zoals banken. Op de hoek St. Jorissteeg/Hoge- woerd staat een kleiner, uit drie verdiepingen bestaand, bouwblok dat ten opzichte van het grotere bouwblok naar achter springt zo dat in de St.Jorissteeg een ver keersplein ontstaat. De begane grond op de hoek van de Hoge woerd is bestemd voor een café of restaurant, met terras op de zon. De overige ruimte op de begane grond is voor één of twee winkels. Op de verdiepingen komen wonin gen. De overgang tussen dit bouw blok en het eerst genoemde wordt gemarkeerd door een kubusvor mig torentje met een gekartelde glazen hoek. Het torentje maakt deel uit van de kantoorruimte en zou dienst kunnen doen als repre sentatieve hoofdentree voor de i hoe de hoek LevendaaUSt. Jorissteeg er zou uitzien als dit dacht aan een showroom, bijvoor beeld voor een tapijten- of meubel bedrijf. Aan het plein bij de St. Jo rissteeg kunnen kleine kantoren met een baliefunctie worden on dergebracht (een bank of uitzend bureau) en is een plek voor een koffieshop met een terras op de In het plan van Reijenga Postma zitten in totaal 80 woningen en 1730 vierkante meter kantoor en/of winkelruimte. Het bouwbedrijf Wessels BV, uit Gouda, is bereid het plan, op basis van een koop/ aannemingsovereenkomst voor de Stichting Verantwoordelijk Wo nen, te realiseren. Bovenstaande tekening van het plan Klunder toont de rondgaande bebouwing bebouwing op de hoek Leven daaUSt. Jorissteeg. Het Rotterdamse architectenbu reau H. Klunder bv heeft een bouwplan ontwikkeld dat bestaat uit een tweetal hoofdgebouwen waarmee enerzijds wordt inge speeld op de grootschalige bebou wing aan het Levendaal (waaron der de parkeergarage) en ander zijds op de kleinschalige pandjes aan de St. Jorissteeg en Hoge woerd. Het grootste, vijf verdiepingen tellende bouwblok op de hoek Le- vendaal/St. Jorissteeg wordt, net als in het plan Barkema, geaccen tueerd door een rondgaande gevel met daaronder de centrale entree van de woningen. Het bouwblok vormt met de in aanbouw zijnde parkeergarage aan de overzijde van de St. Jorissteeg een straat met aan weerszijden een overdekte ar cade met op de begane grond win kels en/of kantoren. De woningen op de verdiepingen krijgen inpan dige balkons. In de vormgeving van het gehele plan is de bovenste verdieping steeds een balkondiepte achter de eigenlijke gevel gelegd zodat de mogelijkheid ontstaat voor een schuine dakopbouw, in de vorm van een glazen serre. Een kleiner uit vier verdiepingen bestaand bouwblok, op de hoek Klunder: Pergola en ronde hoek Hogewoerd/St. Jorissteeg, is naar achter geplaatst ten opzichte van de vroegere bebouwing zodat hier een ruime open plek ontstaat. Ook hier op de begane grond winkels met op de hoek een ronde glazen hoek, over twee verdiepingen, met daarachter ruimte voor een café of restaurant met terras. De wonin gen zijn via een portiek toeganke lijk. Gedacht wordt om dit gehele bouwblok voor jongerenhuisves ting te bestemmen. De stichtingen studentenhuisvesting en huisves ting werkende jongeren, die door het architectenbureau over dit iaee zijn gepolst, hebben positief gerea geerd. Een woonblok, dat door een bre de galerij wordt ontsloten en gele gen is aan een stil binnengebied, is daarentegen juist bestemd voor ouderenhuisvesting. Dit binnenge bied ligt, in de luwte van de hoek bebouwing, aan de Koenesteeg. Het krijgt een besloten karakter met veel groen, waaronder de be staande bomen, een plek voor een betonnen tafeltennistafel en een kinderspeelplaats. De galerijen aan de achterzijde van de hoekbebouwing zijn door middel van een glazen pui afge schermd zodat de privacy van het binnenterrein gewaarborgd is. Aan de Koenesteeg is bovendien een tuinmuur gedacht om het privéka- rakter van het terrein te verzeke ren. Het binnenterrein ligt behalve aan de Koenesteeg ook aan een haaks daarop door de gemeente ge plande voetgangersroute in het verlengde van de Paardesteeg. Om het binnengebied niet helemaal af te schermen wordt gedacht aan de plaatsing van een pergola tussen het binnenterrein en de voetgan gersroute. In het plan van Klunder zit het grootste aantal woningen, 93 in to taal, en 800 vierkante meter ver huurbare winkel- en kantoorop pervlak. Als beleggers zijn aange trokken Planoform uit Arnhem en een bouwcorporatie uit Hoofd dorp. Het plan is door Klunder ont wikkeld in opdracht van het aan-, nemingsbedrijf Van der Vorm Wo ningbouw BV, uit Papendrecht. Archeologie Dr. C. Stibbe houdt vanavond in het Rijksmuseum van Oudhe den een lezing, getiteld 'Satri- cum, een stad in Latium'. Aan vang: 20.00 uur, dienstingang achterzijde museum. Eerste communie De werkgroep eerste c houdt vanavond in de dagkerk van deAntoniusBoshuizerlaan 13, een informatie-avond voor ouders van kinderen die hun willen gaan doen. Ook voor oudeers van kinderen, ou der dan 8 of 9 jaar, is de avond bestemd. Aanvang: 19.45 uur Postzegels De Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars houdt vanavond haar maandelijkse bijeenkomst in restaurant 'Post- hof, Wassenaarseweg 1, Leiden. Aanvang: 20.15 uur, de zaal is om half acht open. Behalve de vergadering en de verenigings veiling is er ook een lezing met dia's. Zwemwedstrijden Morgen worden in zwembad 'De Zijl' schoolzwemwedstrijden gehouden. De wedstrijden begin nen, in afwijking van wat in de programmaboekjes staat ver meld, om 12.45 precies. De wed strijden worden gehouden voor leerlingen van het basisonder wijs.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4