Leiden versoepelt verordening voor toewijzen woningen Koop- en huurprijsgrens omlaag Botsing Langegracht Geen nieuwe oproep toegestaan aan oud-verzetsstrijdster EEN FEESTVAN BEN FILM D66 kiest lijsttrekker uit huidige raadsleden DINSDAG 26 NOVEMBER 1985 LEIDEN - De prijsgrens waaronder in Leiden een woonvergunning nodig is, wordt verlaagd tot 650 gulden voor huurhuizen en 174.000 gulden voor koopwoningen. De Leidse gemeenteraad is daarmee gisteravond akkoord gegaan. De raad bepaalde tevens dat huurders met een inkomen beneden de 2976 gulden en woonlasten die een kwart van het netto of een vijfde van het bruto-inkomen bedragen en bewoners van een eigen huis, met onoverkomelijke financiële kopzorgen, sneller een goedkope huurwoningen krijgen. Tevens komen voor de beide vrouwenopvanghuizen in Leiden meer woningen beschik baar. Verlaging van de zogenaamde huur- en koopprijsgrens is zinnig, denkt de raad, omdat woningen boven deze grenzen toch nauwelijk meer aan Leidse woningzoeken den worden verkocht of verhuurd. Voor de flats en appartementen in de koopsector komt de grens op 121.800 gulden te liggen. Wat de huurwoningen betreft zal de grens dezelfde blijven als voor huursub sidie. De koopprijsgrens wordt ge koppeld aan de prijs voor premie- B-woningen. De woonruimteverordening, de leidraad voor de toewijzing van woningen, is nu tevens nu zo ver anderd dat ook bepaalde groepen economische gebonden woning zoekenden eerder in aanmerking komen voor eèn woning in Leiden. Geheel naar de zin van Links Leiden (PSP/PPR/CPN) waren de voorgestelde versoepelingen van de verordening echter niet. Raads lid De la Mar diende onder meer een motie in om verschil te bren gen in de huurprijsgrenzen per soort woning of per wijk. "Voor ga lerijflats zou die bijvoorbeeld best op 500 gulden kunnen liggen. En voor woningen in de binnenstad wat hoger", stelde deze voor om al dus de toewijzing van populaire woningen wat strakker in gemeen telijke hand te houden en van de minder gewilde wat meer los te la ten. "Bovendien kunnen we door het hoog houden van de huur- en kooppprijsgrens zo veel mogelijk voorkomen dat we voor Hagenaars bouwen. De motie van Links Leiden viel echter niet in goede aarde. Ver schillen in prijsgrenzen maken de woonruimteverordening nog weer ingewikkelder, meende de over- LEIDEN - Door de zigzagmanoeu vres van een 22-jarige Hagenaar werden gistermorgen omstreeks tien over half negen op de Lange gracht zes auto's beschadigd en moest een fietser in het ziekenhuis worden opgenomen. De Hagenaar die in een Rover reed, wilde met hoge snelheid door een licht rijden dat net op groen was gesprongen, aldus de politie. Dat ging ging echter niet omdat het verkeer nog stilstond voor het licht ter hoogte van de Korte Mare. Daarom probeerde de Hagenaar de auto's links te passeren. Hij botste echter tegen de verho ging op het middengedeelte van de Langegracht, schoot vervolgens naar rechts en knalde tegen een goed zo als nieuw auto die door z'n assen zakte. De Rover pakte ook nog een tweede geparkeerde auto. Vervolgens schoot de Hagenaar, die de macht over het stuur nu he lemaal kwijt was, naar links. Ook deze handeling had een botsing tot gevolg. De aangereden auto kwam, op de 'verkeerde' rijbaan terecht en botste tegen een tegenligger. De Rover was inmiddels weer van koers veranderd en reed op nieuw tegen een geparkeerde auto. Hierna reed de Hagenaar een fiet ser ondersteboven, waarna zijn au to met een geweldige klap tot stil stand kwam tegen de gevel van een groothandel. De fietser, een 21-jarige jongen, moest met een hoofdwond en een lichte hersenschudding naar het AZL worden vervoerd. De Hage naar moest eveneens naar dat zie kenhuis; hij liep een beschadigde linkerlong op. En een negenjarig meisje dat achterin één van de aan gereden auto's zat werd met een wond aan haar mond naar het zie kenhuis vervoerd. LEIDEN - Oud-verzetsstrijdster mevrouw Schouten-Escher heeft tijdens de nationale herdenking van het universitair verzet in de ja ren 1940-'45 maandag in Leiden, geen oproep mogen uitspreken tot verzet tegen de vrede-bedreigende ontwikkelingen van nu. De organi satoren van de plechtigheid in de Pieterskerk voorkwamen dat zij het woord richtte tot koningin Bea trix en de honderden aanwezige academici. Mevrouw Schouten-Escher (71) haar man verloor het leven tijdens een verzetsdaad - had erop willen wijzen dat wij leven in „een tijd waarin alle leven door een nucleai re oorlog wordt bedreigd en alom uiterst onrechtvaardige verhoudin gen bestaan, en dat juist nu verzet geboden is". Jaar in jaar uit woonde zij stil zwijgend talrijke herdenkingen bij. Dit keer, zo was haar mening, moest iemand nogmaals een daad van verzet stellen en met nadruk wijzen op de verantwoordelijkheid van wetenschappers in déze tijd. "We kunnen niet alleen stil blijven staan bij het verleden". Mevrouw Schouten-Escher - haar vader was in 1945-1946 rector-mag- nificus van de Leidse Universiteit - had de organisatie om spreektijd verzocht. Die kreeg zij niet. Zij vond de huidige dreiging en het noodzakelijke verzet hiertegen echter zo urgent, dat zij aanvanke lijk ook zónder toestemming het woord hadwillen nemen. Maar: „Ik ben moreel zo onder druk gezet door de organisatie, die mij liet be- grote meerderheid van de raad. Een PvdA-motie, waarin burge meester en wethouders wordt ge vraagd om te werken aan een dui delijke en overzichtelijke verorde ning werd door de gehele raad ge steund en door B en W overgeno- "Ik ben het met die motie eens. Maar de raad zelf maakt de veror dening steeds ingewikkelder. Ei genlijk is het een motie van de raad aan zichzelf', concludeerde PvdA- wethouder Tesselaar van volks huisvesting. Tevens merkte hij op dat een nieuwe woonruimteveror dening moet wachten op de Huis- vestingswet, waaraan momenteel wordt gewerkt. De socialist Eikerbout liep daar op desondanks vooruit door te sug gereren dat de nieuwe verordening flexibeler moet zijn en meer reke- ning moet houden met de woonlas ten van de woningzoekenden. Te vens moeten mensen die langdurig in een flat wohen sneller in aan merking komen voor een eenge zinswoning, liet Eikerbout weten. Vrouwen De raad spraak gisteravond ook uit dat aan de vrouwen die in Cor- tona en het Vrouwenopvangcen trum terecht komen jaarlijks meer woningen moeten worden toege wezen dan het dozijn dat daarvoor momenteel beschikbaar is. Met in gang van 1 januari 1986 kan de ge meente daarvoor zorgen, zegde wethouder Tesselaar toe. Hoe groot de uitbreiding wordt, moet echter nog blijken. Een motie van Links Leiden om alle opgevangen vrouwen de hóóg ste voorrang te geven bij de toewij ding van eên woning haalde het daarentegen niet. PvdA'ers Boot en wethouder Van Dongen stem den samen met Links Leiden als enige hiervoor. Vanuit de gemeen teraad werden allerhande argu menten tegen deze motie aange dragen. LEIDEN - De Morspoortbrug is gisteren officieel heropend door wethouder Peters. Hij trok een vlag weg en maakte daarmee het Leidse gemeentewapen zicht baar. De wethouder noemde de vernieuwde brug bij de Mors- poort "een sieraad voor de Leidse binnenstad, waar we trots op moeten zijn". Dat was ruim een jaar geleden wel anders, want toen werd ge constateerd dat de brug op in storten stond en afsluiting onver mijdelijk was. In verband met instortingsgevaar werd de bo venbouw verwijderd, maar ook de onderbouw bleek danig ver- rot. In mei van dit jaar werd be gonnen met de herstelwerkzaam heden. Boven- en onderbouw werden vernieuwd, evenals een aangrenzend stuk walmuur. Voor fietsers en voetgangers werd een noodbrug gebouwd; au to's moesten hun weg elders zoe ken. Zij kunnen nu weer over de brug rijden en vervolgens door de Morsstraat; of dat laatste zo blijft, is maar de vraag, gelet op de woorden die wethouder Peters gisteren uitsprak op een bijeen komst in café Het Huis de Bijlen. "Nu er weer auto's van de brug door de Morsstraat kunnen, ko er misschien wel klachten. Eigenlijk hoop ik dat". Met ande woorden: wat de wethouder i verkeer betreft verdwijnt de auto geheel of gedeeltelijk uit de Morsstraat, omdat hij er een mooie fietsroute in ziet en omdat hij wil voorkomen dat de Mors straat als 'sluiproute' wordt ge bruikt door auto's richting cen trum. De kwestie zal volgend jaar aan de orde komen, als de gemeenteraad het verkeerscircu latieplan onder de loep neemt. (foto Holvast) Oud-partijvoorzitter nummer twee LEIDEN - De leden van D66 kie zen vrijdag een van de twee zitten de raadsleden, Hoekema of Snel- ders, tot lijsttrekker voor de ge meenteraadsverkiezingen van maart. Zij zijn de enige twee kandi daten hiervoor. Degene die niet wordt gekozen, verspeelt in principe zijn raadsze- tel in de nieuwe periode, althans in eerste instantie. Dit is het gevolg van de procedure die bij D66 wordt gehanteerd. De leden van deze par tij bepalen eerst schriftelijk hun voorkeur voor de volgorde van de lijst. Vervolgens wordt in een apar te vergadering de lijsttrekker geko zen uit diegenen die hebben laten weten voor deze functie in aanmer king te willen komen. Bij de schriftelijke stemming heeft Ruby van Essen, voormalig landelijk voorzitster van D66, de eerste plaats behaald. Zij is echter niet beschikbaar voor het lijsttrek kerschap en komt daardoor auto matisch od de tweede plaats. Het- Pand gekraakt Ververstraat LEIDEN - De woning aan de Ver verstraat 49 E is gekraakt door een man en een vrouw, aldus de Leidse politie. De woning stond leeg sinds juli; toen werd het huis ontruimd in verband met een huurschuld. Het pand is eigendom van de Leid se Woningstichting. geen zal leiden tot een terugkeer van de voormalige partijvoorzitter (in de jaren 1971-1973) in de actieve politiek, mits D66 op hetzelfde aan tal zetels uitkomt als nu. Van be roep is Van Essen gemeente-amb tenaar in Wassenaar. Zij wordt gevolgd door Pex Lan- genberg, die als nummer drie op de verkiezingslijst bij winst voor D66 ook een verkiesbare plaats in neemt. Langenberg is ambtenaar bij het ministerie van binnenland se zaken en was in de periode 1981- 1984 medewerker van de Tweede- Kamerfractie van zijn partij. Na hem zijn bij de schriftelijke proce dure de meeste stemmen toege kend aan respectievelijk Snelders, die sinds februari van dit jaar raadslid is en Hoekema. Laatstge noemde is fractieleider en was lijst trekker bij de vorige verkiezingen. Hij heeft aanvankelijk laten weten dat hij voor de komende periode een niet-verkiesbare plaats op de kandidatenlijst prefereerde. Op dat voornemen kwam Hoekema later terug, hetgeen bij de schriftelijke stemming echter nog niet alge meen bekend was. Voor Snelders en Hoekema geldt dus dat wie van de twee niet tot lijsttrekker wordt gekozen, de vier de plaats op de kandidatenlijst res teert. Gevolgd op de vijfde plaats door afdelingsvoorzitter Van Lookeren Campagne. D66 vergadert vrijdagavond in Nieuw Minerva aan de Vrouwen- steeg. De aanvang is om acht uur. Overeenkomst gemeente en arbeidsbureau LEIDEN - De gemeente Leiden en het Gewestelijk Arbeidsbureau te kenen op dinsdag 3 december een overeenkomst, waarmee zij vast leggen in goede harmonie de an derhalf miljoen voor arbeidsvoor zieningsmaatregelen uit te geven. In 1984 besloot het kabinet extra geld te geven aan zestien grote en middelgrote gemeenten die te ma ken hebben met problemen op het gebied van huisvesting, welzijn, onderwijs en werkgelegenheid. In Leiden zullen de wijken Groenoord. Noorderkwartier, de Kooi, en Slaaghwijk van het geld gaan profiteren. Een greep uit de projecten: opleiding vaklieden, ex tra formatie peuterspeelzalen, aan leg sportveld voor migranten, re novatie Kraaierbrug, bouw recrea tieve ruimte buurthuis Groenoord, opknappen flats Slaaghwijk, jon gerenwerk, herhuisvesting inter nationaal kinderdagverblijf Sin- bad. Voor zover nu bekend komt ook de periode 1986-1989 jaarlijks miljoen beschikbaar voor ver gelijkbare projecten. Het gaat om zowel eenmalige projecten als pro jecten die een aantal jaren in be slag nemen. Het is de bedoeling dat voor 1986 en volgende jaren de wijk inspraak heeft in de nieuw te ontwikkelen projecten. Voor 1985 was dit volgens de gemeente, van wege het onzekere beleid van de overheid, niet mogelijk. De gemeente heeft nog een aan vraag voor subsidie lopen bij de minister van binnenlandse zaken over een sportopbouwwerker, spij- belopvang, schoolcontactperso- nen, project Marokkaans-Neder landse krant, kinderopvang en wij- kwelzijnsplanning. Luxor wijzigt entreeprijzen LEIDEN - In navolging van enkele grote bioscoopconcerns gaat Lu xor, de bioscoop aan de Stations weg, binnenkort andere prijzen hanteren. Doordeweeks wordt een kaartje anderhalve gulden goedko per (zaal 7,50 en balcon 8,50), in het weekeinde een gulden duurder (zaal 10,- en balcon 11,-). Eerder ging onder meer Jochem's Thea ters dat Euro in Alphén bezit hier al toe over. Hout verspert rijbanen LEIDEN - Op de Rijksweg 4 ter hoogte van de afslag Zoeterwoude raakten vanochtend omstreeks ze ven uur vijf wagens - drie perso nen- en twee tankauto's - bescha digd doordat er 48 pallets van een Belgische vrachtcombinatie (af komstig uit Wevelgem) vielen. Er ontstonden flinke files omdat het hout, deels versplinterd, beide rij banen versperde. Het duurde drie kwartier eer de pallets waren opge ruimd, aldus de politie. loven absoluut niets te onderne men dat ook maar enigszins de rust zou verstoren, dat ik mij daarbij moest neerleggen. Zonder deze be lofte zou mij de toegang ontzegd zijn". Mevrouw Schouten-Escher kreeg wel toestemming haar op roep na de herdenking schriftelijk te verspreiden. Hermine Linne- bank-van Leeuwen van 'Vrouwen voor Vrede' was een van degenen die de oproep uitreikten. Hermine: "De reacties waren veelal schok kend. De historicus prof. Blom merkte in zijn toespraak op dat het universitaire verzet destijds zeer langzaam op gang was gekomen en dat 'maatschappelijk en politiek engagement zeer ongebruikelijk, ja zelfs afkeuringswaardig was'. Wat ik in deze kring constateer, is dat er wat dat betreft nog maar zeer weing veranderd is". Mevrouw Schouten-Escher voegt daaraan toe: "Het is tenslotte de wetenschap, die verantwoorde lijk is voor de huidige ontwikkelin gen. Deze verantwoordelijkheid kunnen zij niet naast zich neerleg gen, maar moeten zij bewust op zich nemen". LEIDEN - Een 14-jarige jongen uit Voorschoten moest gistermiddag omstreeks vijf uur met een gebro ken rechterbeen en schaafwonden naar het AZL worden vervoerd na een botsing op de Apollolaan. De jongen reed op zijn fiets rechtdoor en botste tegen een 20-jarige auto mobiliste uit Lisse die linksaf de Beethovenlaan op wilde. Aktief (1 H. Kwik, secretaris van de wijk- vereniging Aktief, de vereniging in Zuid-West die dit jaar het vijf tienjarige jubileum viert: "Vóór Aktief was er niks in de wijk en eigenlijk is er nog niks. Het klinkt misschien vreemd, maar zo zie ik het toch wel". G. Verlind, de tweede voorzit ter: "Zeker. Je moet weten: Zuid-West is een grote wijk en er zouden best nog een paar vereni gingen bij kunnen, maar wij zijn alleen gebleven. Je hebt Aktief en verder helemaal niks. Dat be doel je toch?" H. Kwik: "Ja. Maar waar het nou aan ligt...kijk, in de oudere wijken is de situatie anders en dat is ook wel begrijpelijk: de huizen zijn van voor de oorlog, je krijgt mankementen en dan is het voor zo'n buurt belangrijk dat de bewoners een vereniging oprichten om zich sterk te mar ken. Wij zitten in een nieuwe wyk. De neiging tot groepsvor ming is minder, hoewel er toch genoeg gebeurt in de wijk". Op 7 december 1970 kwamen zestig bewoners uit de 's Graven- sandestraat bij elkaar om te pra ten over een probleem waar ie dereen in die donkere dagen mee worstelde: kapotte geisers. "Nou ja, en omdat we toch bij elkaar waren, dachten we: waarom rich ten we geen wijkvereniging op?" Wie de naam bedacht? Kwik en Verlind denken diep na. Het is eerstgenoemde die na een tijdje zegt: "Een vrouwtje uit de Jacob van Campenlaan kwam met die naam op de proppen. Maar hoe ze heette?". Vijfhonderd leden telt de ver eniging. "En die leden betalen al lemaal een gulden contributie per maand", zegt Verlind. "Al sinds jaar en dag hanteren we dat systeem". Hij stelt het niet zon der trots vast. "Jongelui die in de buurt ko men kunnen we maar moeilijk strikken", zegt Kwik even later. "Ik weet echt niet waarom. Aan ons ligt het niet. Wij zijn actief genoeg". Waarna hij begint op te i wat de vereniging zoal organiseert: sjöelmiddagen, kla- verjasavonden...."en we schrij ven veel brieven naar de ge meente hè. Daar kennen ze ons wel". "En vergeet de ziekencommis- sie niet", zegt Verlind. Kwik: "Ja, de ziekencommissie. Is er ie mand ziek en krijgen wij dat te horen, dan gaat er even iemand langs. De vrouw die zich daar mee bezighoudt, doet dat trou wens al vijftien jaar. Ook zij viert dus een jubileum". Aktief (2) De vereniging is er voor de ditjes en de datjes - kun je het onbenul liger stellen? Nee. Maar toch vindt Kwik dat je het karakter van Aktief met die woorden goed typeert. "En denk nou niet dat we ons alleen met onbelangrijke dingen bezighouden, dat is niet waar. We zijn ook niet te beroerd om ergens tegen te protesteren als het moet. Mag ik je bijvoor beeld wijzen op het zwartboek dat wij indertijd hebben ge maakt over de woningruil!" Hij vervolgt: "Je moet alleen niet vergeten dat wij een wijk vereniging zijn en geen actie- of wijkcomité". "Maar soms voeren we ook wel actie hoor", vult Verlind aan. En hij neemt een duik in het verle den: ze hebben nog eens gezorgd voor een goede portiekverlich ting. En dan was er die ene tele fooncel ook nog. Tientallen brie ven moesten er geschreven wor den eer men tot het inzicht kwam dat die cel inderdaad ge plaatst diende te worden. "Ho rendol werd je ervan", aldus Kwik. "Nee, even zonder gek heid", gaat hij door. "Waar we trots op kunnen zijn is de wijk- markt. Daar hebben we ons echt voor uitgesloofd". In het bestuur van Aktief zit ten vier vrouwen. "En dat is toch wel bijzonder", meent Kwik. "In welk verenigingsbestuur zitten zoveel vrouwen. En weet je wat het is: het is reuze handig. Die vrouwen kijken echt op een an- Het bestuur van wijkvereniging Aktief. Zittend van links naar rechts: Trudy Kwik, Simon Pijnacker, Gé Verlind, Leo Knippels en Helène Secci. Staand: Henny Kwik, Wim Boom en Ko de Ligny. Els Kriek ontbreekt op de foto (foto Holvast) dere manier tegen de dingen aan. Dus bijvoorbeeld: tijdens de re ceptie willen we liever geen bloe men - dan krijg je weer zo'n zee - maar geld, als het even kan. Dat .was, als ik het goed heb, hun idee". De droom van de vereniging? Ja, daar vragen we wat. Kwik mompelt: "Een feest met naakte, jonge meiden". Zegt dan: "Ik hoop dat het op koninginnedag nou eens een keer niet regent. Daar word je echt helemaal gek van; heb je net de kraampjes op gezet, begint het te regenen". "Een eigen onderkomen, is dat niet onze droom?", vraagt Ver lind. "Dat we niet meer van an deren afhankelijk zijn". Hij heeft gelijk, meent Kwik. "Een eigen onderkomen hebben we nodig. Zou het lukken, ik zou zeggen: dan mag het nog één keer rege nen op koninginnedag". Dienstfietsen Weieens een ambtenaar zien fiet sen? Nee, wij ook niet, eerlijk ge zegd, maar ze doen het wel. Ze hebben zelfs dienstfietsen. Dat wil zeggen: nog wel, want bin nenkort wordt het contract dat de gemeente had met een fiet senhandelaar niet verlengd. Het gemeentebestuur heeft een nieuwe regeling bedacht: "De ambtenaar krijgt toestem ming om zijn privé-fiets te ge bruiken en overeenkomstig de bestaande regeling krijgt hij hiervoor een vergoeding". Ver der worden de hoofden van de directies gemachtigd "fietsen ten behoeve van de directie aan te schaffen en deze in eigen beheer te doen onderhouden". "Met andere woorden", ver klaart ambtenaar Janssen, "de mensen die echt niet zonder dienstfïets kunnen, worden nog in de gelegenheid gesteld om op een fiets van de gemeente te rij den. De anderen maken in de toekomst gewoon gebruik van hun eigen stalen ros. Tegen een vergoeding, inderdaad. Het is na tuurlijk logisch dat we dit doen, immers: je spaart geld uit door niet meer zoveel dienstfietsen te huren of aan te schaffen. En we moeten bezuinigen hè". Ook het contract dat de Leidse politie had met de Leidse fietsen handelaar wordt niet verlengd; daarover schreven we al in deze rubriek. De politie huurt in de toekomst geen fietsen meer, méar schaft ze zelf aan. "Dat is een stuk goedkoper volgens ons", zegt voorlichter Graveland. "Zo'n fiets gaat tenslotte wel een jaar of vijf mee". Hy heeft overi gens goed nieuws, de voorlich ter. "We hebben ons gebogen over de vraag welke fiets nu het meest geschikt is voor de politie en inmiddels hebben we een kar retje gevonden dat aan de eisen voldoet". Een robuuste fiets? "Nee, het is karretje. Niet i aantrekkelijk i zwaar geval. En met drie versnellingen". La ten we nou in eerste instantie verstaan: en met drie wielen, maar dat is natuurlijk geen ge zicht.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3