Veel jonge muzikanten haken helaas af 0b if* 0b 0» 4* m m 0 m m m m m m m Met twee hongerig scherpe ogen, naar indrukken DOBBES HOEVE 'Gehandicapten 'Spoorhaven' dupe slechte busverbinding' Bom gemaakt van vuurwerk Gewond bij aanrijding Voorzitter J. Kerpershoek van jubilerende Katwijkse muziekvereniging UNI Inbraak j fj. it j A 4* v |f' jf. <•-. Twijfels over voortbestaan Kulturele Raad in Woubrugge DINSDAG 26 NOVEMBER 1985 REGIO LEIDEN PAGINA 19 ALPHEN AAN DEN RIJN - De bom die vrijdagavond ontplofte op het kofferdeksel van een auto in de garage van de Ridderhof, was van vuurwerk gemaakt. Volgens de po litie is een vermoedelijk loden pijp volgestopt met vuurwerk en.ver volgens aangestoken. Over de da- der(s) is nog niets bekend. De bom sloeg een gat in het kofferdeksel en vernielde de spoiler en de achter ruit. ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een aanrijding op de kruising Van Eijkstraat/Willem de Zwijgerlaan/ Lijsterlaan, gistermorgen rond half negen, is een 26-jarige fietser uit Alphen gewond geraakt. Hij is met onbekend letsel overgebracht naar het Rijnoordziekenhuis. De man, die vanaf de Willem de Zwijgerlaan de Prinses Irenelaan wilde oprij den, negeerde een rood stoplicht en kwam daarbij op de kruising in botsing met een auto, bestuurd door een 34-jarige Hazerswoudse, die van de Lijsterlaan de Van Eijk- straat in wilde rijden. Telefooncellen opengebroken ALPHEN AAN DEN RIJN - De toestellen van in totaal tien, door heel Alphen verspreid staande te lefooncellen zijn afgelopen week end opengebroken en van hun gel delijke inhoud ontdaan. De 'op brengst' bedroeg 3650 gulden, de braakschade het driedubbele: 11.000 gulden. De toestellen wer den vermoedelijk met een groot formaat schroevendraaier gefor ceerd. WD'er Blom boos over gedrag van partijgenoten ALPHEN AAN DEN RIJN - Het VVD-raadslid R. Blom, dal op de kandidatenlijst voor dc verkiezingen in '86 slechts"een twaalfde en dus onverkiesbare plaats toebedeeld heeft gekre gen, heeft een boze brief naai zijn bestuur geschreven. Hij schrijft 'verbijsterd' te zijn over de argumenten die zijn ge bruikt om hem niet verkiesbaar te stellen. Volgens Blom heeft het bestuur bij de verkeerde personen inlichtingen over hem ingewonnen en vindt hij het verder onjuist niet zelf met het bestuur gesproken te kun nen hebben. Blom ziet zelf de bezwaren die hij tegen de komst van een golfcomplex heeft geuit, alsme de het vervaardigen van een boekje over de RSV-kwestie mede als aanleiding dat de VVD-leden hem hebben laten vallen. "Toch zal ik in de toe komst gebruik blijven maken van het verworven recht te mo gen spreken en schrijven. Ik zal dat ook doen indien de waar heid pijnlijk is voor partijgeno ten, ook al zijn deze minister", aldus Blom in zijn brief aan het VVD-bestuur. KATWIJK - "Schamen jullie je niet?" Dat schijnt aan het eind van de vorige eeuw nog wel eens in Katwijk aan Zee te zijn gezegd toen de 'Harmonie' uit Katwijk aan den Rijn ter gelegenheid van een visserij-tentoon stelling een concert gaf. Het zeedorp had geen korps, zodat de organisatoren wel waren aangewezen op de 'Binders'. Het kon dan ook niet uitblijven: in 1900 kreeg Katwijk aan Zee een eigen muziekkorps. Het korps kreeg de naam U.N.I. (Uit spanning Na Inspanning). Dit jaar wordt het 85-jarig jubileum gevierd. Ter gelegenheid daar van geeft het korps vrijdagavond onder leiding van dirigent Jan Rouwenhorst een concert in de sporthal Cleijn Duin. Aanvang 20.00 uur. Het initiatief voor de muziek vereniging in Katwijk aan Zee kwam van de heer Zwitser, ter wijl N. Verkaik de naam van het korps bedacht. Verkaik verge leek de mensen van die tijd met werkpaarden. Ze werkten hard en lang. Na een inspannende dag werd het paard uitgespannen en kon iict genieten van de rust, evenals de mensen, die na een in spannende dag vrij waren om hobby's te beoefenen. Jan Toorop Met een intekenlijst gingen de initiatiefnemers het dorp in om geld bijeen te garen voor het korps. Burgemeester De Ridder gaf 25 gulden, hij werd echter overtroffen door de kunstschil der Jan Toorop, die het dubbele gaf. Elke avond gingen ze op pad en de dubbeltjes en kwartjes door Kees van Kuilenburg stroomden binnen. En dat terwijl een visser rond moest komen van zes gulden per week en een geschoold vakman van negen gulden. Van de opbrengst, 1410 gul den, werden 19 instrumenten aangekocht. De oprichtingsver gadering werd gehouden in hotel 'De Rhin' aan de Boulevard. Eer ste dirigent werd de Leidenaar J A. Hupkens. Hij maakte als klarinettist deel uit van het korps van het toenmalige 'Leidse Vier de'. Hupkens honorarium be droeg 3,50 gulden en een flesje bier bij Gerrit Pluimgraaf. Niet minder dan 26 jaar bleef hij als dirigent verbonden aan UNI. Al zal zijn 'salaris' in die loop der ja ren wel zijn gestegen. Was de muziekvereniging in de beginjaren neutraal, in 1927 kwam daar verandering in. De hervormde predikant ds. W.M.A. Kalkman dreigde zelf een christelijke muziekvereniging op te richten, als UNI geen kleur zou bekennen. Uit angst voor le denverlies werd door de leden besloten in het vervolg als christelijke vereniging door het Een 'statiefoto' leven te gaan. Ds. Kalkman werd prompt lid en tevens voorzitter van UNI. Voor enige leden was die ommezwaai van UNI een re den om te bedanken. In 1937 kreeg het korps het eer ste uniform. Voor die tijd droe gen de leden bij uitvoeringen en concerten een witte pet, met daaronder de eigen kleding. Via acties werd geld bijeengebracht. Maar ook verschenen er fraaie advertenties in de kranten, waar in de Katwijkers werd opgeroe pen UNI te bedenken. In 1948 ging een grote wens van UNI in vervulling: een eigen repetitieruimte. Voor het niet ge ringe bedrag van 25.000 gulden werd een fraai gebouw aan de Weth. H. Ouwehandstraat neer gezet. Niet door een aannémer, maar de leden zelf verrichtten de werkzaamheden. "Een prestatie waar we nu nog steeds trots op zijn", vertelt de huidig voorzitter (archieffoto UNI) UNI, Jan Kerpershoek. In de geschiedenis van UNI zijn de straatoptredens altijd be langrijk geweest Dat geldt na 85 jaar nog steeds. Per jaar heeft UNI ongeveer 15 straatoptre dens. Het hoogtepunt vormen meestal de optredens op Konin ginnedag. Een ander hoogtepunt waren de reisjes naar het Duitse Wuppertal. Wat de straatoptredens betreit kwam er na 1974 een grote veran dering. In dat jaar deden de da mes intrede bij UNI. "De andere verenigingen in Katwijk hielden beetje de boot af en wij zagen wel wat in die majorettes. Het is een bloeiende afdeling geworden. En daar zijn we trots op", zegt Kerpershoek. Nu beschikt UNI over 112 le den. Een aantal dat in de geschie denis van de Katwijkse muziek vereniging nog nooit zo hoog is geweest. Maar toch zijn voorzit ter Kerpershoek en penning meester Jaap Ouwehand niet he lemaal tevreden. In de opbouw van de vereniging is wat mis. UNI beschikt over een bloeiende jeugdafdeling tot 18 jaar en ook de groep van 40 tot 72 jaar is goed vertegenwoordigd. "Het probleem is dat veel jon ge leden afhaken. Veelal door school, maar ook omdat ze het na verloop van tijd voor gezien hou den, omdat het te moeilijk is. Naar schatting valt er tweederde van de leerlingen af. Dat is jam mer, niet alleen voor de mensen die die jongens en meisjes oplei den, maar ook voor de vereni ging. Op een gegeven moment valt er een gat en dat komt de kwaliteit van het korps niet ten goede. Ondanks die verkeerde op bouw zien Kerpershoek en Ou wehand de toekomst van UNI met vertrouwen tegemoet. "We hebben op dit moment een aan tal goede muzikanten in de har monie en de drumband, terwijl onze majorettes op tal van con coursen goede resultaten boe ken. Wat moeten we ons nog meer wensen, als wat meer le den?", zegt Kerpershoek. Oud-burgemeester Z. Bruins Slot overleden ALPHEN AAN DEN RIJN - De oud-burgemeester van Alphen aan den Rijn, Z. Bruins Slot, is zondag op 82-jarige leeftijd overleden. Bruins Slot was van 1957 tot zijn pensionering in 1968 burgemeester van Alphen en heeft in die tijd met de bouw van de wijk Ridderveld veel werk verzet voor de uitgroei van de gemeente. Hij werd voor zijn verdiensten benoemd tot ere burger van de gemeente en ook werd een straat, de Burg. Bruins Slotsingel, naar hem vernoemd. Bruins Slot begon zijn carrière in Hoogeveen als ambtenaar en werd in 1939 burgemeester van Nijkerk. Na een lang burgemeestersschap van achttien jaar werd hij in '57 in Alphen benoemd. In de Adventskerk in Alphen zal morgen om 10.00 uur een herden kingsdienst worden gehouden. De begrafenis heeft plaats in Hooge- ALPHEN AAN DEN RIJN - Uit een woning aan de Louise de Co- lognystraat zijn in de nacht van za terdag op zondag een stereo-instal latie, een munten- en een zegelver zameling ontvreemd. De daders verschaften zich toegang tot de wo ning door een raam aan de achter zijde van de woning open te bre ken. Kunstenares Erika Veld noemt zich 'vertaalster' Erika Veld, zeefdrukken. Te zien in de Kunstuitleen, Wilhelminalaan, Alphen aan den Rijn. Open: maan dag, dinsdag, donderdag en vrr dag van 9.00 tot 16.30 uur, vrijdag avond van 19.00 tot 21.00 i terdag van 10.00 tot 13.00 u 21 december 1985. Zeefdruk van Erika Veld genaamd: Deze Zomer. ir. Tot ALPHEN AAN DEN RIJN - Erika Veld reist met twee scherpe ogen de werelddelen af, alleen en hongerig naar in drukken. Op de tentoonstelling hangen de souvenirs van enke le van haar bestemmingen: een schuimspaan uit India, een be stek uit Zuid-Afrika, een bor stel uit Turkije. Maar Veld is geen toerist. Belangrijker dan dit internationaal samengestel de keukenrek zijn natuurlijk haar weergegeven indrukken van die landen. "Als ze me vra gen wat ik doe, dan zeg ik dat ik vertaalster ben. Ik vertaal van indruk naar zeefdruk". Een toerist plakt na afloop van de vakantie foto's, toe gangskaartjes en caférekenin gen in een ringband. Vrolijke teksten erbij, dan kun je later lachen. Voor Veld is het 'plak boek' geen bijprodukt maar juist de reden van de reis. Werken is reizen is werken. Zo werkte ze in het hoogge bergte aan de reeks 'Determi naties van een wandeling'. De ze prenten kennen een over eenkomstige opbouw. Twee landschappen in een kader, verbonden door een afbeelding van alpenbloem en een lyrische regel tekst. Zij laat bij voor beeld zien hoe huiveringwek kend de natuur op je kan over komen als je er verlaten aan bent uitgeleverd, nergens me demensen te zien, über alle Gipfel ist Ruhe en daar krijg jij het zo benauwd van. Ook reisde ze naar Zuid-Afri ka waar ze ervoer hoe een para dijselijk oerlandschap onge nietbaar is door het besef van de scoiale tegenstellingen ter plaatse. Actueel is de prent 'Es cape', de Tafelberg gezien door een tralievenster. Onmiddellijk gaan dan de gedachten uit naar Nelson Mandela van wie hard nekkige geruchten gaan dat de regering van Zuid-Afrika hem naar Zambia wil laten vertrek ken. De uren van de dag, de sei zoenen van het jaar, Erika Veld is dicht bij de aarde. Ze maakt er zeefdrukken van die ze sa menbind tot boeken van enorm formaat. Milieubewust doet ze ook aan recycling. Afgekeurde drukken past ze weer toe in zo genaamde scheursels. Van iemand die zo veel over de wereld zwerft, verwacht je onrustig werk. Dat is bij Veld niet het geval. Ook in den vreemde voelt ze zich ver trouwd, zo lang er maar grassen geuren, zo lang er maar planten groeien. Zij heeft plant en land schap in haar naam en deze prachtplaneet is haar huis. Al leen jammer dat er mensen wo nen die hekjes zetten, heuvels afgraven en weiland onder zand bedelven. Dat wekt haar verlangen naar 'een onbekend land, ver weg'. HENK STRENG De Rijn- en Veenstreek kent ve le mooie boerderijen getooid met vaak nog fraaiere namen. Veel bekende, maar ook onbe kende. Over de laatste categorie en dan vooral over hun namen gaat deze rubriek. Vandaag de vierde aflevering: De Dobbes Hoeve in Nieuwveen. NIEUWVEEN - De Dobbes Hoeve, aan het begin van Blok land in Nieuwveen, oogt nog niet zo oud, maar de historie van deze boerderij begint toch al in de veertiende eeuw. In de tijd dat in Nieuwveen nog maar nauwelijks was begonnen van de afgraving van de veenlaag, stroomde in de nabijheid van de huidige boerde rij een wetering, die bekend stond onder de naam De Dobbe. Volgens oud-gemeentesecretaris J. Roovers, die een boekje over de geschiedenis van Nieuwveen heeft geschreven, stamt die be naming af van de familie Van der Dobbe, die in het verleden aan deze wetering woonachtig was. Van de familie Van der Dobbe is een akte bekend, gedateerd 21 juli 1331, waarin staat dat de Hol landse Graaf Willem III toestem ming geeft tot verkoop van een 'veenacker, leggende bi der Ker- clane te Nieuwenvene aan Ar- noude van der Ghoude Vrederix- sone van der Dobbe'. Uit deze vergunning valt onder meer af te leiden dat die familie Van der Dobbe aan hun bezittingen in Nieuwveen toen een akker toe voegde en dat er in de tegen woordige Kerkstraat een kerkje moet zijn geweest. In de zeventiende eeuw was op dezelfde plaats als de tegenwoor dige een 'Dobbes Hoeve' be kend. Door de afgraving van hel veen en de daaropvolgende over stromingen is de boerderij verlo ren gegaan, maar na de droogleg ging der veenplassen weer op nieuw en op dezelfde plaats ge sticht. Dat was in 1868. Johannes Re kelhof was destijds de eigenaar. Zijn kleindochter trouwde in 1927 met Gerardus van der Weij- den, die de boerderij nu huurde van zijn schoonvader. In 1932 kwam de hoeve op zijn naam te staan. Op 17 september 1935 brandde een gedeelte van de boerderij af. Hierbij werden vijf hooibargen en de stal verwoest. Dat de bar- gen afbrandden, was niet zo erg. Deze waren verouderd en nu kon men een nieuw bedrijfsgebouw neerzetten. Dat de stal verloren ging, leverde meer problemen op. Maar er werd een grote krachtsinspanning geleverd en precies drie maanden later kon het vee in een i De rode haan kraaide op 27 de cember 1964 opnieuw. Nu gin gen het woonhuis en de stal in vlammen op, het bedrijfsgebouw bleef behouden. Na deze brand werd een dubbel woonhuis neer gezet. De boerderij werd door Martinus van der Weyden ge kocht, maar wegens de hoge kos ten van onder andere de nieuw bouw moest hij deze meteen doorverkopen aan een verzeke ringsmaatschappij. Martinus van der Weyden woont thans op de boerderij en is beheerder. RUUD MOLLERS ALPHEN AAN DEN RIJN - B en W voelen niets voor de suggestie van de vier gezinsvervangende te huizen in Alphen om de route van buslijn 76 door middel van een hal te op de hoek Handelsweg/Be- drijfsweg uit te breiden, teneinde het vervoer van en naar de sociale werkplaats 'De Spoorhaven' aan de Einsteinweg voor de werkne mers gemakkelijker te maken. Uit breiding van lijn 76 zou de aanslui ting met de treinen in de weg staan, stelt het college, terwijl voorts het reizigersaanbod in dat gedeelte van de gemeente buiten de spitstijden te gering is om er re gelmatig een bus te laten rijden. De tehuizen Lupinehof, Duck- dalf, de Hoeve en Bezembinder hebben de gemeenteraad om een uitbreiding van de busroute (over de Eikelaan/Bedrijfsweg en de Eu ropasingel) gevraagd daar zij me nen dat de huidige vervoersrege- ling. die inhoudt dat een bus van Centraal Nederland de SWA-werk nemers 's morgens rond acht uUr naar de Einsteinweg brengt en 's middags rond acht uur weer op haalt, nadelige gevolgen heeft voor de bewegingsvrijheid en zelfstan digheid van de werknemers. Im mers, zfi kunnen voor bij voor beeld tandartsbezoek of een halve vrije dag niet van een bus gebruik maken. Tenzij zij lijn 76 pakken, maar de dichtsbijzijnde halte is vanaf de Spoorhaven twintig mi nuten lopen en die afstand was vol gens de tehuizen nu juist reden voor de gemeenteraad om de heen- en terugregeling met Centraal-Ne- derland te treffen. Dat de werknemers in hun bewe gingsvrijheid worden beperkt, noemen de tehuizen in hun brief een 'trieste ervaring'. "Juist omdat wij in onze gezinsvervangende te huizen in de bevordering van het zelfstandig reizen hoog in het vaan del hebben staan". Met de komst van een bushalte zou volgens de te huizen ook meteen een einde wor den gemaakt aan het in haar ogen stigmatiserende karakter van het groepsvervoer aan het begin en einde van de dag. B en W, wiens antwoordbrief nog door de gemeenteraad moet wor den goedgekeurd, bestrijden de opvatting van de tehuizen dat de dichtstbijzijnde halte twintig mi nuten lopen weg ligt. Zij komen op een tijd van ongeveer tien minuten uit, wat 'in de gegeven omstandig-. heden aanvaardbaar moet worden geacht'. Ook het stigma-argument wijzen zij van de hand daar zij vin den dat de situatie niet minder is dan voorheen. Het vervoer heeft zelfs een neutraler karakter, vindt het college, bij voorbeeld omdat ie dere werknemer die van de bus ge bruikt maakt in het bezit moet zijn van een geldig plaatsbewijs voor het tracject. "Het belangrijkste is naar ons oordeel, dat er onder de gegeven omstandigheden een ver- voersmogelijkheid is". van de Kulturele Raad brugge zullen volgend jaar hun functie neerleggen. Daarmee komt het voortbestaan van dc raad ernstig in gevaar. De leden hebben twijfels geuit over fiet nut van de Kulturele Raad, omdat er te weinig publiek komt naar de georganiseerde culturele evene menten. Vier leden tekenen in geen geval bij voor een volgende periode, die gelijk loopt aan de zittingsperiode van de gemeente raad. Dc vijfde, voorzitter J.C. An- ceaux, stapt op om gezondheids redenen en wegens verhuizing naar Leiderdorp. Volgens bestuurslid W. Kortc- ling moet een gemeenteambte naar het werk maar overnemen, 'met steun van iemand die al een aantal jaren met zo'n bijltje heeft gehakt'. Voorzitter J.C. Anceaux vindt dat een dergelijke wijziging niet de verantwoording is van de ze culturele raad, maar van de ge meenteraad. Aan het college van B en W wordt het advies gegeven het voortbestaan van de Kulture le Raad ter discussie te stellen. Afgezien van het succes van de jaarlijkse amateurconcerten heeft 't Kliekske, dat op 8 novem ber in De Schuur te Hoogmade op trad, ook nog een succesje opgele verd. De christelijke basisschool zal namelijk enige leden van deze groep uitnodigen om een cursus instrumentmaken te geven. Ver der was er voor deze groep, die twee jaar geleden in Woubrugge werd geengageerd, ook maar wei nig belangstelling. De Kulturele Raad heeft daar om voorlopig maar twee evene menten voor 1986 op de kalender gezet. Op 7 februari treedt Flairck op in de hervormde kerk in Wou brugge. Abonnementhouders heb ben op 14 maart nog een optreden tegoed van de Vlaamse cabaretier Miel Cools, die zich voor de ge plande voorstelling van een paar maanden geleden ziek meldde. Dit optreden wordt gehouden in de hervormde kerk van Hoogma de.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19