Een vaste hoge rente* en uw rente-opbrengst per kwartaal? Duidelijke nederlaag voor koploper LUSV sms* Rabobank 9 Schaaknacht in Alph en IOC in zee met frisdrankfirma Sprinters vooraan bij selectieduel Vertraging hockeyteam Zwitserse verbetert uurrecord Korps Rijkspolitie viert het veertigjarig bestaan Joe Turner overleden geld en goede raad DINSDAG 26 NOVEMBER 1985 SPORT PAGINA 15 SINGAPORE (ANP) - De terug reis van de nationale hockeyselec- tie naar Nederland is maandag ern stig vertraagd. Halverwege de vlucht van Perth naar Singapore besloot de piloot terug te keren naar het Australische vliegveld waar hij vandaan kwam wegens een kapot venster in de cockpit. De landing verliep zonder problemen. Het duurde evenwel negen uur voordat het euvel was verholpen en opnieuw kon worden opgeste gen. Het gezelschap kwam veilig aan in Singapore, waar de nacht wordt doorgebracht. Vandaag wordt de reis voortgezet. ZURICH (AFP) - De jonge Zwit serse Barbara Ganz (21) is er gister avond in geslaagd bij haar eerste poging het werelduurrecord op overdekte banen te verbeteren. In Zurich reed ze in zestig minuten 42 kilometer en 319 meter. Een ruime verbetering van het drie jaar oude record van Olga Sidorenko. De Russin was sedert 20 oktober 1982 recordhoudster met de afstand van 41,087 kilometer. De record-aanval van Baba Ganz, geboren op 25 juli 1964 in Schlatt in het kanton Zürich, was opgenomen in het voorprogramma voor de start van de zesdaagse. De 1 meter 65 kleine Ganz, verkoop ster met een deeltijdbaan in een kledingzaak, gebruikte voor haar poging een speciale fiets met een gewicht van 7,425 kilogram en twee schijfwielen. Het voorwiel had een diameter van 56,2 centime ter, het achterwiel van 61,8. Ganz geldt al langer als de beste vrouwelijke renner in Zwitserland. Tijdens het wereldkampioenschap op de baan in Barcelona eindigde ze als vijfde op de achtervolging. Op de weg kwam ze in Bassano del Grappa als tiende over de streepr Barbara Ganz werkte voor haar aanval een speciaal trainingssche ma af onder leiding van de Zwit serse bondscoach Savary. Tijdens de aanval in Zürich reed ze na der tig kilometer plat. Het kon haar rit me evenwel niet verstoren. Ook DAC 2 valt terug LEIDEN - De koplopers brachten het er in de eerste klasse van het rayon Leiden slecht vanaf. Bij de mannen verloor DAC 2 met 1-3 van RW en bij de vrouwen vond het eveneens nog ongeslagen LUSV z'n Waterloo bij S '70. De volleybalploeg uit Woubrugge zegevierde met 3-0- Drieduizend gulden prijzengeld ALPHEN a/d RIJN - De liefhebber van snelschaak zal De voorronden beslaan voor de deelnemers het spe- zich komende vrijdag en zaterdag danig kunnen uitle- len van een drietal vierkampen, met telkens indeling ven in de Alphense Opstandingskerk. Ter gelegenheid naar behaalde score. Daarna volgt herindeling in fina- van haar 50-jarig bestaan organiseert de Alphense legroepen van tien, opnieuw naar behaalde resultaten. Schaakclub namelijk in de vorm van een complete Per partij krijgt een speler tien minuten bedenktijd, schaaknacht een pittige marathonzitting van snel- Plaats van handeling is de grote zaal van de Opstan- schaakpartijen. dingskerk aan de Prinses Marijkestraat. Om half tien 's avonds zal in de speelzaal van de Het fikse prijzengeld heeft nog geen kopstukken uit ASC het startschot klinken, waarna de geplande 110 de schaakwereld weten te lokken, maar daarentegen deelnemers elkaar tot zeven uur 's morgens het leven wel een dammer van formaat. Wedstrijdleider Wim zuur gaan maken. Ofschoon veel schakers een derge- Barenbrug stond even raar met zijn ogen te knippe- lijke masochistische uitdaging met graagte ter hande ren, toen niemand minder dan oud-wereldkampioen nemen, zullen in de vroege morgen de behendigste Jannes van der Wal zijn komst in het gezelschap van vluggeraars toch ook niet met lege handen huiswaarts een Groninger schaakmaat aankondigde. Kennelijk keren. In totaal heeft de organiserende vereniging na- moet de damsport een fenomeen als damnacht (nog) melijk een prijzengeld van ruim 3000 gulden te verge- ontberen en probeert Van der Wal het alvast ir ven. De winnaar van de hoofdfinalegroep sleept daar- ter het schaakbord. Liefhebbers kunnen zich van 700 in de wacht. teel nog bij Barenbrug opgeven: tel. 01720-22386. De LUSV-vrouwen hadden in de uitwedstrijd tegen S '70 een off day. De geroutineerde formatie uit Woubrugge is in dergelijke geval len kien genoeg om daarvan te pro fiteren. Het klopte de Leidse kop loper gedecideerd met 3-0 (15-11, 15-7 en 15-11). Voornaamste ver schil tussen de twee teams was dat LUSV veel en S '70 praktisch geen onnodige fouten maakte. Leython 4 - NOVO 3 eindigde in 1-3. Alleen de eerste set (15-11) kon Leython winnend afsluiten. Daarna toonde NOVO, de laatste weken toch goed op dreef, meer teamverband. Ook het tweede vrouwenteam van NO VO trok aan het langste eind met 1-3. Bij opponent Liusna viel het slechte serveren op. Een absoluut dieptepunt voor de Lisser équipe was de tweede set. Toen draaide NOVO op volle toeren en kreeg Liusna de ene na de andere bal om de oren (2-15). Orion profiteerde gretig van de misstap van LUSV door het derde team van Leython een 3-1 nederlaag toe te brengen. de partij bij het Hoewel niet echt in vorm was de (archieffoto) ploeg uit Hazerswoude toch een stuk sterker dan Leython, dat al leen de tweede set met 8-15 pakte. In de overige speldelen noteerde Orion scores van 15-7, 15-8 en 15- Zonder tot grote hoogten te stij gen bedwong RW Gemini/Kange- roes 3 met 3-0. Het Voorschotense gezelschap had in dit treffen de grootste moeite met de stop. Als RW al niet meteen uit de serve scoorde, dan was het opvangen zo matig verzorgd, dat er van een re delijke aanvalsopbouw geen spra ke kon zijn. RW zag een en ander met genoegen aan en klaarde het karwei binnen het uur: 15-3, 15-5 en 15-6. Het tweede vrouwenteam van DAC haalde de eerste winst binnen ten koste van Blok '77. In Alphen werden standen van 15-13, 15-12 en 15-12 genoteerd. Cardien Wille en Paulien van Bodegraven blonken uit aan Alphense kant. Mannen werkt, de topwedstrijd. De beide ploegen speelden in hoog tempo en zorgden ervoor dat het gebeu ren het aanzien zeker waard was. Het was uiteindelijk RW dat na veel spanning aan het langste eind trok (1-3). Met name DAC's beste aanvaller, Hans Schimmel, had het moeilijk. Hij vond steeds de uitste kend blokkerende Marinus Pool tegenover zich. DAC nederlaag afgezakt n plaats achter RW en Gemini/Kan- geroes 3. Gemini bracht de moeilijke uit wedstrijd tegen VCS tot Met de jeugdige Don van Hal als vormgever en Marien Korevaar als beste aanvaller kende de studen- tenploeg weinig problemen. Orion slaagde er, mede door een gebrek aan lengte, nimmer in LUSV het vuur echt na aan de schenen te leg gen. Via een 3-0 overwinning op SKC verwijderden de mannen van Ridderveld zich enigszins uit de door deze gevarenzone, de derde De Alphenaren konden weer be schikken over Mark van Klooster, die overigens slechts een paar pun ten meedraaide. Na een aarzelende start kon Ridderveld het tij i einde. VCS eiste het eerste bedrijf eerste set nog net op tijd keren (16- nog\ r zich op, maar moest daar- 14). Gesterkt door de winst liepen i het hoofd buigen. De équipe uit de zaken in het tweede speldeel Voorschoten, beschikkend over i leien dakje (15-2). Ook de harde aanval, derde set bood de aanblik van een pakte de drie volgende sets. Orion en WVC speelden i zerswoude tegen elkaar gelijk (6- slotte eindigde in 3-1 (15-9, 15-17, 15,17-15,15-8 en 8-15). Als de War- 15-8 en 15-2). Gemakzucht brak monders in de tweede set niet een Leython in de tweede set op. Via 11-14 voorsprong uit handen had- enige omzettingen geraakte de de den gegeven, was de wedstrijd mo- Leidse ploeg gelijk anders afgelopen. LUSV toen was klopte het zwakke Orion 2 met 3-0. Drie keer eindigde een set in 15-9. bij de les de debuterende tegenstander geen houden meer HEERENVEEN (ANP) - Geert len winnares over twee afstanden. Kuiper en Jan Ykema, de sprinters Pe marathonrijdster bleek op de de kernploeg, hebben gister- korte afstand niets aan snelheid te avond de selectiewedstrijden hebben ingeboet. Ze het gewest Friesland voor del Jsei- .^eter 1" 43.5, een tiende sneller cup naar hun hand gezet. Op de dan kemploeglid Alie Boorsma. kunstijsbaan Heerenveen Boorsma moest over twee afstan- maakte het duo op de 500 meter de- den Grietje Mulder naast zich dul- zelfde tijd (39.3). Op de 1500 meter den. Dit drietal vertegenwoordigt was Geert Kuiper verreweg de zaterdag in Deventer het gewest de twee: 2.03.6 tegen Friesland bij de dames. rach- 5 de strijd tus- ri Alphen afge- Queens Park in kwartfinale Engelse beker LONDEN "(Rtr) - Queens Park Rangers heeft gisteravond door twee doelpunten in de laatste mi nuten de kwartfinales bereikt van het toernooi om de Engelse league beker ten koste van Nottingham Forest: 3-1. Rangers speelt in de volgende ronde tegen Chelsea of Everton. Bij Forest werd international Pe ter Davenport in de slotfase uit het veld gestuurd wegens wangedrag. De bezoekers waren toch al geprik keld omdat Terry Fenwick Queens Park Rangers al na acht minuten op voorsprong schoot uit een aan vechtbare strafschop. Nigel Clough maakte tien minuten voor tijd de gelijkmaker. Gary Bannis ter en John Byrne schoten vlak voor tijd Forests hoop op een re play aan flarden. Geld komt ten goede aan 'Olympische familie' NEW YORK (Reuter/AFP) - Juan Antonio Samaranch, de voorzitter van het internatio naal Olympisch comité (IOC) heeft gisteren een vergaand plan geopenbaard, dat een nieuw tijdperk inluidt voor we reldwijde sportsponsoring van de Olympische beweging. Het IOC sloot in New York een langjarig contract af met de fa brikant van Coca Cola. De enorme som geld die daarmee is gemoeid - de president van de Amerikaanse frisdrankgi gant Donald McKough sprak over een orde van grootte van tenminste 350 miljoen dollar, het bedrag dat NBC betaalt voor de uitzendrechten van de Olympische Spelen van Seoel - komt volgens Samaranch ten goede aan de 'gehele Olympi sche familie'. De Spaanse IOC-voorzitter zei tijdens een persconferentie, dat het project, dat bekend werd als Het Olympische Pro gramma, een betere verdeling van de sponsorgelden over alle aangesloten landen betekent en tevens de geldschieters voor het eerst garanties biedt. "Met dit programma zal elk lid van de Olympische familie meer dan ooit profiteren van de op brengsten van het sponsoren van de Olympische beweging", zei Samaranch. In het verleden werden de sponsoronderhandelingen al tijd gevoerd door het plaatse lijk organisatiecomité in het gastland van de Olympische Spelen. Het recht om gebruik te maken van de symbolen of mascottes voor promotiedoel einden buiten het gastland was daar niet automatisch aan ver bonden. Voordat sponsors zich met dat materiaal op de buiten landse markt konden begeven, moest eerst afzonderlijk over eenstemming worden bereikt met de betrokken nationale Olympische comités. In het nieuwe IOC-programma krij gen deelnemende sponsors uit gebreidere rechten zich met Olympische symbolen op de marÖt te richten. Voor speciale wensen moet nog worden on derhandeld met de plaatselijke organisatoren van een Olym pisch evenement. Volgens de Canadees Dick Pound, een lid van het lOC-be- stuur, zullen meer dan honderd landen (161 zijn lid) hun in stemming betuigen met het sponsorprogramma. "Het geld wordt eerlijk verdeeld. Ieder deelnemend NOC krijgt een be paald minimumbedrag. De uit eindelijke hoogte hangt onder meer af van het aantal atleten dat naar Olympische Spelen wordt afgevaardigd", zei Pound. Samaranch voegde er nog aan toe dat het voortbe staan van de Olympische bewe ging op deze manier goeddeels is te garanderen. „Olympische Spelen zijn zo gemakkelijker te billijken en te organiseren, fi nancieel gezien. Alle betrokke nen hebben er profijt van", al dus Samaranch, die verzekerde dat de nieuwe overeenkomst niet zal leiden tot een 'uitstal ling' van reclameteksten. "Het IOC verbiedt bij Olympische Spelen het maken van reclame op tenues of in stadions. Dat verandert niet". snelste 2.05.4. De tijd van Kuiper op de metri sche mijl was voldoende voor de afstandszege. Yep Kramer was op dit nummer eentiende seconde langzamer (2.03.7) en werd tweede. De allrounder uit Oudeschoot stel de teleur op de sprint. Hij kwam uit op 40.6 en eindigde daardoor na twee afstanden als vierde. Lieuwe de Boer uit Ureterp was eveneens van de partij. De winnaar van het Olympisch brons bewees op zijn specialiteit, de 500 meter, nog altijd tot de snelsten te behoren. Met 39.4 kwam hij dicht in de buurt van Kuiper en Ykema. Hoewel de Boer door een zwakke 1500 meter (2.13.7) naar de dertiende plaats in het klassement duikelde, werd hij op grond van zijn prestatie op de sprint als reserve aangewezen voor de Friese ploeg. De Friese ploeg bestaat uit Geert Kuiper, Jan Yke ma, Tjerk Terpstra, Yep Kramer en Bouke Jonkman. Harm van der Pal viel juist uit de boot met zijn zesde plaats. Zijn vriend Hilbert van der Duim was niet aanwezig. Hij volgt op de maandagavond in Leeuwarden een cursus economische wetenschap pen. Van der Duim had overigens geen belangstelling voor deelne ming aan de wedstrijden om de IJselcup. Zaterdag wordt een ma rathon voor de KNSB-beker gere den en daar verleent de Fries voor rang aan. Bij de dames werd Boukje Keu- Sunrise in handen van stichting NOP DEN HAAG (ANP) - De Stichting het Nederlands Olympiade Paard (NOP) is voor de helft eigenaar ge worden van de achtjarige, talent volle merrie Sunrise. De oorspron kelijke bezitters Klaver (Schoorl) en Zoer (Echten) nemen voor de andere vijftig procent deel. De sponsors van het NOP stonden ga rant voor het forse bedrag, dat voorkomt dat Sunrise (nu Olympic Sunrise) aan een kapitaalkrachtige buitenlander wordt verkocht. Het paard komt pas ongeveer een half jaar uit op nationale en in ternationale concoursen en heeft in twee maanden tijd al een prij- zenbedrag verdiend van 10.000 gul den. Rob Ehrens won onlangs met Sunrise de Grote Prijs van Leeu warden. De Limburger zal het dier voorlopig blijven berijden en inzet ten bij de wereldbeker-wedstrijden in Brussel (28 november-1 decem ber) en Bordeaux (6-8 december). Ehrens' belangrijkste troef tot nu toe, Oscar Drum die eveneens door het NOP is vastgelegd, wordt toe vertrouwd aan Toon Holtus. Brandweer in Den Haag stemt in met voorstel DEN HAAG (ANP) - De AbvaKa- bo- en CFO-leden onder de Haagse brandweer zijn gisteravond met 146 stemmen voor en 5 stemmen tegen akkoord gegaan met de voor stellen van de gemeente. De acties zijn hiermee voorlopig opgeschort, aldus een woordvoerder van de brandweer. D'ie voorstellen houden in: be handeling vóór maart 1986 van de door de Haagse brandweer inge diende knelpuntennota, inrooste ring per 1 januari van de drie uur werktijdverkorting per week, een maaltijdvergoeding en 175 gulden bruto per maand erbij. UTRECHT (ANP) - "Bij de kwali teit van de Rijkspolitie zijn in de discussie over het bestaansrecht van het korps en de toekomstige politie-organisatie nooit vraagte kens gezet. Daar zit het wel goed mee. We moeten nu een punt zet ten achter de discussie over de po litie-organisatie: we gaan meer sa menwerken met de gemeentepoli tie en moeten onze kwaliteit bewa ken en zomogelijk verhogen." Dit zei de algemeen inspecteur van het Korps Rijkspolitie, generaal W.F.K.J.F. Frackers, gisteren ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van het korps. Dit jubileum werd pas in februa ri van dit jaar reëel toen de "politie ministers", Rietkerk en Korthals Altes, wegens te hoge kosten afza gen van de samenvoeging van Rijks- en gemeentepolitie tot één provinciale politie. Reden te meer voor de 11.000 politie- en 3.000 bur gerambtenaren van het korps om deze weken uitbundig feest te vie ren, onder meer met een bijeen komst voor zo'n duizend RP'ers in Apeldoorn en de uitgave van een jubileumboek. In dat boek 'Korps Rijkspolitie 40 jaar' zegt generaal Frackers dat "het mogelijk moet zijn een kli maat te scheppen waarin als van zelfsprekend het in gang gezette proces naar werkelijke eenheid van de Nederlandse politie verder zal kunnen groeien: eenheid die, met handhaving van een even wichtig stelsel van Rijks- en ge meentepolitie, de zichtbare over heid presenteert als dè Nederland se politie". Nauwere samenwerking met de gemeentepolitie heeft volgens Frackers alleen kans van slagen als ■de bij de Algemene Inspectie in Voorburg gecentraliseerde beheer staken worden overgedragen aan de zeventien rijkspolitiedistricten. Districtscommandanten krijgen een eigen budget en meer be voegdheden over personeel en ma terieel; "Big Brother" in Voorburg moet stappen terugdoen ten gun ste van de RP'ers in den lande. Vrouwen Evenzeer van belang is volgens Frackers het in dienst nemen van vrouwen en allochtonen. De wer ving is onlangs in gang gezet. Bin nen tien jaar moet het personeels bestand van de Rijkspolitie voor een kwart uit vrouwen bestaan. De Rijkspolitie zal zich "slacht- offervriendelijker" moeten opstel len. Landelijk gezien moet de ver houding tussen specialismen en generale taakstelling in balans ko men, aldus het verlanglijstje van de algemeen inspecteur. LOS ANGELES (Rtr.) - Big Joe Turner, de blueszanger uit Kansas die begin jaren vijftig een nieuw muzikaal tijdperk opende met hits als 'Shake, Rattle en Roll', 'Corina, Corina' en 'Flip, Flop en Fly', is zondag op 74-jarige leeftijd overle den. Turner, die kon lezen noch schrijven en in armoedige omstan digheden aan zijn einde kwam, is waarschijnlijk de blueszanger van wie. de meeste opnamen zijn ge maakt en die het meest is gepla gieerd. Zijn werk wordt be schouwd als de opmaat voor de Elsa Morante De Italiaanse romanschrijfster Elsa Morante, die tot het begin van de jaren zestig gedurende een jaar of twintig de vrouw was van de schrijver Alberto Moravia, is giste ren op 67-jarige leeftijd in haar ge boortestad Rome overleden. Elsa Morante, die tot een van de beste hedendaagse schrijvers be hoorde en de auteur was van het succesrijke "La Storia" uit 1974 over haar ervaringen in de Tweede Wereldoorlog, was sinds geruime tijd aan bed gebonden. ADVERTENTIE Adviesrente tot 63/4%, per 15-ll-'85. Wijzigingen voorbehouden. Bij de Rabobank heeft u alle vrijheid, wanneer het om de uitbetaling van uw rente-opbrengsten gaat. Wilt u het per kwartaal? Dat kan. Of per maand of per jaar? Kan óók. Zelfs vóóraf, als u wilt! Bij het afslui ten van een Spaar-Vast-Rekening bepaalt u zèlf op welk moment de rente-opbrengst wordt uitbetaald.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15