Profs zwijgen over Filmnet Oranje tegenstander van DDR en West-Duitsland vrij-**** Jeugdinterland op veld Blauw Zwart KAPITAALMARKT- RENTEREKENING Zes landen geplaatst voor WK Schaaktitel kan Russen nauwelijks meer ontgaan Tahamata bij Sleutels nutsspaarbanks DINSDAG 26 NOVEMBER 1985 SPORT PAGINA 13 |k -1 DOOR RUUD PAAUW Van FC Utrecht-Ajax weten we allen dat het iets is waarmee heel voorzichtig moet worden omge gaan anders kan het heel vlug de schappelijk kwaad of een bedrei ging voor de volksgezondheid. Sinds er na veel geiirm een vei ligheidsfunctionaris door de KNVB werd aangesteld, mag je zelfs verwachten dat dat tot het bondsbureau in Zeist is doorge drongen, al willen die merk waardige lieden daar in princi pe nooit verder kijken dan de comervlag. Het feit dat de bond. tot aan de Raad van State proce deert om burgemeester Waal van Deventer het recht te ontnemen ter handhaving van de openbare orde enkele competitiewedstrij den van woensdagavond naar zondagmiddag te verschuiven, zegt genoeg. Toegegeven: de KNVB kan het vandalisme niet tegenhouden, het is niet bij machte het gajes tot de orde te roepen, daarvoor heeft de bond de middelen niet. Het enige dat wordt gevraagd is: bij een beperkt aantal wedstrijden de uiterste zorgvuldigheid te be trachten en niets aan het toeval over te laten. Dat is toch niet iets onmogelijks. Maar het blijkt vooralsnog te veel gevraagd. Hoe haalt men het nou toch in zijn hersens om met het besluit over het al dan niet doorgaan van een wedstrijd als FC Utrecht-Ajax tot het laatste mo ment te wachten? Dat is een kwestie van niet-nadenken of puur routineus denken en in bei de gevallen braag je dan om el lende. Ik begrijp de sectie betaald voetbal van de KNVB niet, ik be grijp de veiligheidsfunctionaris van de KNVB niet, ik begrijp de scheidsrechterscommissie niet. In deze weersomstandigheden had de scheidsrechter voor FC Utrecht-Ajax, Mulder, veel eer der naar Utrecht moeten worden gestuurd. Je kunt op je vingers natellen dat als je zó lang wacht met afge lasten de supporters al op weg zijn en die worden niet direct menslievender als ze bij aan komst horen dat het feest niet doorgaat. Terecht dat de Utrechtse politie nijdig is op de KNVB. Tweehon derd man extra opgeroepen, dui zenden guldens aan overuren - terwijl het niet nodig was ge weest. Door goed contact tussen de politiekorpsen van Utrecht en Amsterdam kon nog juist worden voorkomen dat een trein met Am sterdamse supporters op weg ging naar Utrecht. Maar stel nu eens dat men net te laat was ge weest? Scheidsrechter Mulder heeft in tussen verklaard dat er doeltref fender richtlijnen moeten komen op dit gebied. Dat is natuurlijk goed, alleen zul je bij dat soort wedstrijden nooit dlies kunnen vangen in keurige regeltjes. Daarom is er vooral intensief overleg en ruimte voor improvi satie nodig. Anders gezegd: de bureaucra tie moet bij duels als FC Utrecht- Ajax op elk moment wijken voor het nuchtere, gezonde verstand, anders blijf je achter de feiten aanmarcheren. Maar ja, nuchter en gezond verstand in Zeist.... Nasmaak Wat kleine Kees niet kon. dat bleken Michels en Beenhakker ten slotte ook niet te kunnen: het Ne derlands elftal onder druk orde lijk laten spelen. Rijvers ging door die zwakte de boot in tegen Hongarije en de z.g. sterke man nen die hem opvolgden, leden er, toen het er echt op aankwam, schipbreuk mee tegen België. Het verschil was alleen dat de Hon garen doortastender en slagvaardiger waren dan de Bel gen, dus al veel eerder de beslis sing forceerden. Ik vond het weer een bewijs voor de stelling dat coaches/trai ners/ technische directeuren op dat niveau danig worden over schat. Als je de voetballers niet hebt die overzicht houden in moeilijke situaties kun je des noods een generaal met getrok ken sabel voor de troepen zetten - het haalt niet veel uit. Matige spelers kunnen niet meer dan ze kunnen. En tegen jongens als pakweg Terlouw, Van der Hart, Israël en Krol hoefde een coach nooit wat te zeggen, want die gingen in het uur van het gevaar gewoon béter spelen dan ze al deden. Om het hoogste voetbaltrai nersdiploma in Nederland te ver werven heb ik wel eens de indruk dat je eerst een academische graad in de wiskunde moet halen en tevens de hogere magiërs- school met vrucht moet hebben doorlopen, omdat anders de im mense diepten van het spel niet te peilen vallen. Het is een magnifieke faqade. Hoe voetbalde Nederland na rust tegen de Belgen? Van de zij lijn alles hoog voor doel en dan maar kijken hoe ver je komt. U hoort mij daar niet over klagen, hoor, want er gebeurde tenminste wat na die eerste driekwartier van zielloos geschuif. Beenhak ker betitelde het als "een noodza kelijke opportunistische benade ring" -jwant zo leer je dat in Zeist te omschrijven. Het heeft ook iets sjieks en 'salarisverho- gends. Wat hij bedoelde was, dat de Oranjeklanten teruggrepen naar het simpele middel van de tweede klasse onderbond. Maar zoiets zég je natuurlijk niet. Het laatste kwartier was wat Nederland betreft voornamelijk gevuld met wat ik, om in stijl te blijven, maar een variant van het 'agrarische systeem' zal noe men. Wie nu roept dat hij er alle kenmerken van 'boerenvoetbal' in herkende, raad ik ten sterkste af ooit op te gaan voor het Oefen- meester I diploma, want die heeft op geen stukken na de juiste in borst. Moment Als mij iets van Nederland-Bel- gië zal bijblijven dan zeker de manier waarop Beenhakker di rect na afloop zijn spelers de rug toekeerde en verdween in de ca tacomben van het Feyenoord- complex. Als Nederland nou wél Mexico had gehaald, zou hij dan ook zo snel zijn opgestapt? Nee natuurlijk. Hij had ongetwijfeld meegehost en gejuicht. Wat hij nu deed, vond ik zo'n vlucht. Wat je ook van de spelers van het Nederlands elftal kon zeggen, niet dat hun inzet beneden de maat was geweest. Ze hadden er voor gedaan wat ze konden. Dat was niet genoeg geweest en zoiets komt hard aan. De meesten wa ren na het eindsignaal ten prooi aan een mengeling van uitput ting en diepe teleurstelling. Daar hoort een coach zijn kont niet naartoe te keren, daar moet hij op afgaan. Zeker, hij heeft uiter aard. ook te kampen met zijn emoties. Maar hij moet die op zo'n moment meester zijn, al TIES KRUIZE thans er niet door overmeesterd wórden. Dat vereist een grote mate van beheersing en zelfdisci pline, maar daarvoor is hij (dan ookde coach. Hij schildert zichzelf toch ook zo graag af als de kapitein op het schip? Welnu, dat vereist een be paalde houding in onplezierige situaties. Daarom behoorde Beenhakker in een toestand als deze pas nd zijn laatste speler de catacomben in te gaan. Ik weet het: dit zal in veler oren wel weer sentimenteel en predi- kanterig klinken. Nou, dan maar sentimenteel en predikanterig. Kloof Steeds kleiner lijkt de kloof te worden die de top van het ama teurvoetbal van de semi-p^ofs scheidt. De resultaten van het be kervoetbal van dit weekeinde zijn daarvoor wederom een aan wijzing. Behalve PSV, Feye- noord en Ajax kan geen enkele betaalde club tegen een amateur team op zijn lauweren pitten. Eredivisie-club Heracles werd uitgeschakeld door zaterdageer steklasser Marken, Haarlem kwam niet verder dan 2-2 tegen VVOG, Volendam werd op eigen grond smadelijk verslagen door Papendrecht dat niet eens in de hoogste klasse van het amateur voetbal uitkomt, Telstar reikte niet verder dan een gelijkspel te gen Oostkapelle en datzelfde gold voor Heerenveen tegen RCH. Hoe zou dat nou komen? Doen de scouts van het betaald voetbal hun werk soms niet goed meer? Laten ze op hun strooptochten langs de amateurvelden het ko ren zitten en kopen ze het kaf Een cynicus heb ik horen fluis teren dat ik het heel anders moet zien: "Bij de amateurs betalen ze steeds meer en bij de semi-profs steeds minder". Kruize Een paar maanden terug heeft veelvoudig hockey-international Tom van 't Hek, algemeen be schouwd als Neerlands beste spe ler, zich uit de selectie voor het Oranjeteam teruggetrokken, om dat hij het niet eens was met de werkwijze van coach Van Heu- men. Hij had dat trouwens al eer der gedaan, maax zich vervol gens weer laten bepraten. Hij bleef echter vinden dat de coach hap-snap te werk ging, hij kon er geen lijn in ontdekken. De druppel die zijn emmer met onge rief deed overlopen was Van Heumens besluit de 'oude', door menigeen al afgeschreven Ties Kruize weer op te nemen in de se lectie. Was dat nou werken aan een nieuw Oranjeteam? Van 't Hek spuwde er uitgebreid zijn gal over. De kritiek van Van 't Hek was in het algemeen gesproken be grijpelijk, al had hij wel wat meer geduld mogen oefenen. Na de Olympische Spelen haakt al tijd een aantal spelers af en het duurt dan enige tijd voor er in de selectie dan weer rust en even wicht is gevonden. Bovendien wekte Van 't Hek min of meer de indruk (ongetwijfeld niet zo be doeld, maar het pakte wel zo uit dat hij kon bepalen wie wel en niet in de selectie thuishoorde. Daarmee ging hij op de stoel van de coach zitten en op die zetel hoort een speler niet thuis. Laat nu uitgerekend Ties Krui ze in de zojuist beeindigde lan- denwedstrijden om de hoog in aanzien staande Champion's Trophy tot beste speler van het toernooi worden uitgeroepen Van 't Hek zal het wel met zeer gemengde gevoelens hebben ver nomen. Het is fantastisch wat Kruize heeft gepresteerd. Om zó terug te komen dan moetje een hele grote zijn. Het minste dat Van 't Hek nu zou behoren te doen is verkla ren dat hij ten onrechte Kruize als druppel van zijn overvolle emmer heeft laten fungeren. Het mooiste zou zijn als hij het met de KZ-speler eens was. Die heeft al tijd beweerd: "Van 't Hek hoort in het Nederlands elftal thuis, maar ik ook". Helaas, een dergelijk happy end komt in de sport slechts hoogst zelden voor. Daarop maakt die keurige hockeysport geen uitzondering. Van der Louw: VARA aansprakelijk voor schrappen Indoor Soccer Jan Huybregts, Aiidré van der Louw en Jan Hogewoning (v.l.n.r.) buigen zich over de vraagstukken (foto ANP) ZEIST (ANP) - Het Nederlands elftal zal in het voorjaar in ieder ge val twee interlandwedstrijden spe len. Op het programma staan uit wedstrijden tegen de DDR (12 maart) en de Bondsrepubliek Duitsland (14 mei). Bovendien ont moet een jeugdploeg, spelers tot 23 jaar, de Italiaanse leeftijdsgenoten op 8 januari in een uitwedstrijd. Maandagmiddag is er overleg ge weest tussen de technische staf en de clubs PSV, Ajax, Feyenoord, Utrecht en Groningen, die de meeste internationals leveren. De verenigingen waren in principe be reid, om de opbouw van het Neder lands elftal te kunnen voortzetten, een serie wedstrijden toe te staan. Wanneer er later nog aanbiedingen zouden komen voor meer wedstrij den, zal daarover overleg met de clubs worden gepleegd. Die wed strijden zullen, indien mogelijk, worden vastgesteld op woensda gen waarop ook Europees-beker- voetbal plaats vindt. De aanbiedingen voor januari die er waren van Koeweit en Cana da, zijn niet geaccepteerd. Volgens bondsmanager Michels was het niet gewenst daarop in te gaan, om dat die uitwedstrijden op kunst gras of in een zaal zouden moeten worden afgewerkt. ceren, dan zal de zaak opnieuw worden bezien. De Olympische Spelen van 1988 vinden namelijk plaats in de periode van 17 septem ber tot 2 oktober, midden in het na tionale voetbalseizoen dus. De selectie voor het Olympische kwalificatievoetbal zal geschieden uit het betaalde voetbal. ZEIST (ANP) - De vergade ring van het Betaalde Voet bal, dat toch na betrokken is bij de ontwikkeling van de nieuwe media, is vrijwel zonder een woord voorbij gegaan aan de overeen komst met Filmnet. De clubs die vóór zijn hadden niets te zeggen, de tegen standers (Feyenoord bij voorbeeld) kunnen hun pij len nog op de bondsverga dering van 7 december af schieten. Het mediabeleid, dat volgens voorzitter Van der Louw de een heid in de bond niet zal mogen ver storen), was een hamerstuk. De clubs die bereid zijn uitzendingen van hun thuiswedstrijden toe te staan, zullen 700.000 gulden mogen verdelen. Voor de verenigingen die schade ondervinden door uitzen dingen in de regio's Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, is volgens een bepaalde verdeelschaal 150.000 gulden beschikbaar. Dat laatste be drag zal aan de clubs als „recette" worden toebedeeld, waardoor voetballers die voor hun inkom sten voor een deel afhankelijk zijn van de toeschouwersopkomst ook enigszins worden schadeloos ge steld. De vergadering liep met grote Stappen door de agenda en stokte op zijn weg naar het einde alleen even bij de bedragen die aan de prietpraat en de eigen belangen de boventoon voerden in de algemene vergadering betaald voetbal. ZEIST (ANP) - Het sectiebestuur betaald voetbal zal binnen enkele weken de contractbesprekingen beginnen met de bondstrainers. Renze de Vries, verantwoordelijk voor het technische beleid binnen het sectiebestuur, stelde dat het in de bedoeling lag de eerste bespre- Geen VOetbfll kingen te houden met Rinus Michels. Behalve de bondsmanager staan ook de trainers Leo Beenhakker en Dick Advocaat aan het einde van hun contract. strijkstok blijven hangen bij con tracten met anderen (zo'n 200.000 gulden), de tegenvallende op brengst van de sponsorinkomsten en bij de winterstop. Gerard Bou wer (DS '79) vond dat de KNVB te veel geld door de vingers liet glip pen en bepleitte een eigen aanpak. Penningmeester Henk Hut gaf hem gelijk, maar stelde dat in ieder geval tot in 1986 commissie aan be middelaars zal moeten worden uit gekeerd. Dé Stoop had bezwaren tegen de verlenging van de winterstop met 26 december omdat de na-competi tie in de eerste divisie dan nog lan ger samenloopt met de eindronde van het toernooi in Mexico. Zijn verzoek om twee weken van de winterstop te gebruiken voor wed strijden uit de eerste divisie werd slechts halfhartig gesteund. Er zal nog onderzocht worden of er één programma in de winterperiode kan worden ingelast. In zijn openingswoord had Van der Louw gezegd dat de VARA aansprakelijk zal worden gesteld voor financiële gevolgen van het niet doorgaan van Indoor-Soccer. Het door de Centrale Spelers Raad gewraakte bestuurslid Hogewo ning zal opnieuw kandidaat wor- Jeugdelftal Het sectiebestuur betaald voet bal heeft besloten in te schrijven voor de kwalificatieronden voor het Olympisch toernooi van 1988. In die kwalificatieronde zal wor den gespeeld met een jeugdploeg van spelers tot 21 jaar. De technische staf van het be taalde voetbal achtte een dergelij ke inschrijving van belang voor de ontwikkeling van de jeugdige voet ballers. Het besluit geldt alleen de kwalificatieronde. Zou het elftal zich eventueel voor Seoel kwalifi- LEIDEN - Het terrein van Blauw Zwart in Wassenaar is morgen het decor van de jeugdinterland Nederland-Portugal voor spelers onder de zestien jaar. Het betreft de tweede wedstrijd in het kader van de UEFA-competitie. Nederland verloor eerder van Zwitser land (2-0). Twee van de drie ploegen plaatsen zich voor de Europese eind ronde in Griekenland. Daar wordt ook uitgemaakt welke landen in 1987 in Chili om de wereldtitel gaan spelen. In het Nederlands jeugdelftal zijn Joop Tegelaar (UVS) en Cor Heemskerk (Rijns- burgse Boys) vaste keus. Het duel op het sportpark aan de Dr. Mansveltkade begint om 14.00 uur. ZURICH (Reuter) - Vier Europese en twee Zuidamerikaanse deelne mers zijn door de voetbalwereldfe deratie (Fifa) geplaatst als groeps- aanvoerder in de eerste ronde van het eindtoernooi om het wereld kampioenschap voetbal, dat vol gend jaar in Mexico wordt gehou den. Het zijn Italië, Polen, Bonds republiek Duitsland, Frankrijk, Mexico en Brazilië. Italië is titelverdediger, Mexico gastheer. De andere vier danken hun bijzondere positie aan hun sterke optreden tijdens het WK van 1982 in Spanje. Dat deelde maandag een woordvoerder van de Fifa in Zürich mee. Italië zal de eer ste ronde spelen in Puebla, Mexico in Mexico-Stad, Brazilië in Guada lajara, Frankrijk in Leon, de Bondsrepubliek in Queretaro en Polen in Monterrey. LUZERN (Reuter) - Door tus senkomst van China kan het schaakteam van de Sovjetunie de eerste wereldtitel voor lan denteams nauwelijks meer ont gaan. Op de voorlaatste dag haalden de Chinezen maandag in Luzern verrassend uit. Ze versloegen op knappe wijze de Hongaren, de voornaamste concurrenten van de Russen. Hongarije was er tegen China op uit een perfecte score te be reiken. Alleen bij een hoge uit slag bleef de wereldtitel binnen bereik. De riskante opdracht werd door Guyla Sax volmaakt uitgevoerd. Hij zorgde voor het eerste Hongaarse winstpunt. En naar later bleek, tevens voor het laatste. Bij de Chinezen zet ten Yu Jun en Wu Xibin hun tegenstanders voor nul aan de kant. Daar de overige drie par tijen in remise eindigden, won China met 3.5 - 2.5. Het verlies van de Hongaren paste in het straatje van de Rus sen, die zwaar verzet ondervon den van de jonge Engelse ploeg. Lev Poloegeyevski won van Jim Plaskett, de rest werd Inclusief het duel tus sen de eerste bordspelers Tony Miles en Anatoli Karpov. De winst ging naar de Sovjetunie, voorlopig met 3-2 plus een hangpartij. ■Door deze ontwikkelingen op de laatste kliekjesdag, waarop de afgebroken partijen werden uitgespeeld, nam de Sovjetunie met nog een ronde te spelen een voorsprong van drie pun ten op Hongarije en vier op En geland. De uitslagen van de duels uit de achtste ronde zijn: Hongarije-China 2.5-3.5; Frankrijk-Roemenië 3-3; Ar- gentinië-BR Duitsland 4-2; Sovjetunie-Engeland 3-2 1 afg.); Zwitserland-Afrika 3-1 2 afg.). Stand na acht ronden: 1. Sovjetunie 32 punten 2 afg.); 2. Hongarije 29 1 afg.); 3. Engeland 28 2 afg.); 4. Roe menië 25.5; 5. Frankrijk 25 1 afg.); 6. China 24.5; 7. Zwitser land 21 3 afg.); 8. Argentinië 21 2 afg.); 9. BR Duitsland 20 1 afg.); 10. Afrika 6 4 afg.). den gesteld in zijn eigen vacature wanneer het advies van de arbitra gecommissie positief zal zijn a het sectiebestuur. De voorzitter vertelde dat danks de teleurstellende uitkoms'. van Mexico de clubs toch bereid zijn in de toekomst spelers af te staan voor het nationale elftal. Hei eerste bewijs daarvan, twee wee strijden voor het A-elftal en één voor Jong Oranje, werd gegeven een bijeenkomst tussen de „Hofle veranciers van Oranje" en de tech nische staf van de KNVB vo< Het sectiebestuur betaald voet bal heeft besloten het oorspronke lijk voor Tweede Kerstdag vastge stelde programma uit te stellen. De wedstrijden van 26 december zul len het eerste programma na de winterstop worden, in het week einde van 1 en 2 februari dus. Alle volgende programma's worden een week opgeschoven en het sei zoen zal daardoor ook een week la ter eindigen, 10 en 11 mei. Het ligt niet in de bedoeling com petitie- of bekerwedstrijden vast te stellen in de winterpauze. Het nieuwe seizoen zal, doordat Nederland niet in Mexico speelt, beginnen in het derde weekeinde van augustus (16/17 augustus). LEIDEN - Simon Tahamata is met zijn familieteam de grote trekpleis ter van het zaalvoetbaltoernooi, dat De Sleutels op 19 januari in de Groenoordhallen organiseert. De international van Feyenoord komt met acht broers en een zwa ger, die tesamen het team Tahama ta vormen, naar het zaalevene ment, dat de zaterdagvierdeklasser voor de tweede maal op touw heeft gezet. Aan het toernooi nemen, op ASC na, alle KNVB-clubs uit Leiden deel, aangevuld met DWO en DSO uit^Zoetermeer en titelverdediger Als extra attractie zal een team van old stars meedoen. Grootste trekpleister is evenwel Tahamata, speciaal gecontracteerd door de sponsor van De Sleutels, Wim Kooreman. ADVERTENTIE Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapi taalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastge steld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2'/i% retourrente. Het minimumsaldo bedraagt f 1.000,-. Het rentepercentage s\ r\r\n voor de maand L (J Jl)/ december is: \J,UL. /O DE DICHTBIJ HUIS BANK

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13