'Negen op de tien gaan nog tamelijk lollig naar school' Spionage-kwestie doet relatie VS- Israël geen goed Drie ton voor onderzoek relatie kerk - jongeren Interview Staatssecretaris Nell Ginjaar-Maas: Achtergrond DINSDAG 26 NOVEMBER 1985 PAGINA 11 ZOETERMEER - Het enige in het onderwijs dat echt klaar is voor de toekomst, is het gebouw van het ministerie in Zoetermeer. Het ruimteschip Galactica is geland, zo heet het in de volksmond. En dat zegt veel over het gebouw dat 220 miljoen gulden kostte en dat misschien ook wel een illustratie is van de vooraanstaande plaats die het onderwijs in het overheidsbeleid inneemt. De drie gezagvoerders van het logge slagschip heten tot de verkiezingen in mei volgend jaar Deetman, Van Leijenhorst en Ginjaar. Daarna is het maar afwachten welke illustere politici 'be windspersoon' mogen worden en het volk gaan trakteren op uitspraken als: 'Goed onderwijs is belangrijk', en, waar het mis dreigt te gaan: 'Daar moeten we ingrijpen'. Ginjaar: 'Goed ze blijven een keer zitten, maar door de bank geno- men gaat het heel behoorlijk'. (foto gpd> Van het drie-mens-schap op on derwijs neemt bewinds-persoon (zoals ze zelf stug volhoudt) drs. Nell Ginjaar-Maas een bijzonde re positie in: tussen de wat stijve CDA'ers (met onvervalst CHU- bloed) Deetman en Van Leijen horst zorgt deze van huis uit libe rale dame voor leven in de brou werij. Deetman is de doordou wer van het drietal, het politieke dier, de man van de marathon- vergaderingen en de harde on derhandelingen. Van Leijen horst heeft onder journalisten een weinig sprankelende reputa tie. Hij wekt bovendien de in druk zwaar te leunen op zijn ambtenaren. door Ben Rogmans In de modern ingerichte, lichte kamer van staatssecretaris Gin jaar liggen of staan her en der trofeeën uit haar nu bijna vier jaar lange bewindsperiode. Het mooiste kleinood is een onge veer twintig kilo zware ijzerén schoen (zo eentje als de vangst van een onfortuinlijke hengelaar in stripverhalen), gemaakt door leerlingen van de Holec-vak- school in Sliedrecht. „Héérlijk" vond ze het om die te krijgen. „Moet je je voorstellen, dat heb ben die jongens voor mij ge maakt Haar enthousiasme is oprecht: we herinneren ons zelfs dat ze het verhaal al eerder heeft verteld. Ginjaar is de WD-waakhond op onderwijs. Van haar fractie in de Tweede Kamer heeft ze opval lend weinig 'support' gekregen, behalve als het ging om het blok keren van de middenschoolplan nen. Toch zegt ze: „Als ik ge vraagd word, dan ben ik beschik baar om in het volgende kabinet opnieuw vier jaar staatssecreta ris van onderwijs te worden". Ze- ker nu de grootste ellende voor bij is: de bezuinigingen zijn door gevoerd en de politieke proble men rondom de middenschool naar het begin van de jaren ne gentig verschoven. Wie dan leeft, wie dan zorgt en dat zal een pret tige gedachte zijn als je weet dat de WD ronduit tégen en het CDA uitgesproken vóór het voortgezet basisonderwijs (mid denschool) is. Alle kans dus dat er in de komende vier jaar in het onderwijs veeV positieve dingen gaan gebeuren. Geklaag Er is wat afgeklaagd, de afgelo pen tijd. 'Uit wetenschappelijk onderzoek is gebleken dat...', zo lazen we de afgelopen weken veelvuldig. En dan volgde een verhaal over functioneel analfa betisme in het basisonderwijs, het standenonderwijs, de rende mentsproblemen in het beroeps onderwijs en ga zo maar door. Ginjaar heeft daar wel wat op af te dingen. Ten eerste is,het on derzoek van het onderwijs sterk verbeterd, dus komen er ook meer kwalijke zaken aan het licht. Ten tweede: wat goed is, is goed en daar hoor je dus niks Ginjaar: „Er wordt altijd al ge klaagd over onderwijs. Toen ik net in de Tweede Kamer zat en onderwijs ging doen, dacht ik: je moet de lijn uit het verleden voortzetten. Ik ben dus allerlei oude stukken gaan doorlezen. Nou, en dan kan je teruggaan tot het jaar NUL en dan lees je dus keer op keer klachten over het onderwijs. En die gaan over pre- cies dezelfde dingen waarover ook nu weer geklaagd wordt". „Je moet niet zeggen: komt het ooit goed met het onderwijs. Ne gen van de tien jongens en meis jes gaan tamelijk lollig naar school en als ze dat een tijdje doen, halen ze hun examen. Ze spijbelen niet excessief, ze heb ben nog nooit gehoord van func tioneel analfabetisme of van ren dementsproblemen, ze kunnen behoorlijk lezen en schrijven. Goed, ze blijven een keer zitten, maar door de bank genomen eaat het heel behoorlijk". „Het rare met onderwijs is al leen dat het ALTIJD BETER moet. De maatschappij veran dert. Er worden steeds hogere ei sen gesteld. Kijk, ik ben dus in Rusland geweest. Daar hebben ze volledige werkgelegenheid. Maar je moet niet vragen wat voor werk: als je in het hotel met de lift naar boven wil, staat er een juffrouw en wee je gebeente als je zelf aan de knop durft te komen. Je voelt wel dat je niet veel onderwijs genoten hoeft te hebben om dat soqrt werk te doen. Dat was vroeger hier ook: je kon altijd nog wel terecht in een warenhuis of desnoods in de huishouding. Maar dat soort werk wordt nu bij ons veel min der gedaan. Het hele economi sche bestel is veranderd en je zal echt iets moeten meebrengen, want anders kom je niet aan de bak. Ik bedoel niet dat iedereen naar de universiteit moet: ook gewoon vakmanschap is ontzet tend belangrijk". Boos We herinneren ons de vooral in WD-kringën veel gehoorde uit spraak dat de leerlingen in het beroepsonderwijs nog geen ha mer kunnen vasthouden. Gin jaar: „Er is geen mens in dit land die tegen mij durft te zeggen dat ze geen hamer meer kunnen vasthouden. Want dan word ik toch «o-ver-schri-kke-lijk BOOS Dat vind ik zó onredelijk en zó bezijden de waarheid... Iemand die dat zegt praat ik één-twee drie de put in. Goed, het is na tuurlijk een tijdje mode geweest om af te geven op het onderwijs, maar dat van die hamer vasthou den heb ik nu al een hele poos niet meer gehoord. Doordat we zijn gaan overleggen met het be drijfsleven over het beroepson derwijs, is er aan die kant veel meer begrip ontstaan". Behalve op het beroepsonder wijs richt Ginjaar zich op de emancipatie van vrouwen en meisjes in het onderwijs en op het voortgezet onderwijs. Om met dat laatste te beginnen: zo juist is het overleg met de onder wijsorganisaties over de lyceum plannen afgerond. Ginjaar wil de laatste jaren van havo en vwo sa menvoegen, het aantal vakken vergroten (velen denken met weemoed terug aan de oude hbs), het zittenblijven afschaf fen, de keuzemogelijkheden ver ruimen. Probleem is alleen de kans die leerlingen met een ma vo-diploma hebben om naar dat lyceum door te stromen. Ginjaar: „Ik heb meteen al dui delijk gemaakt dat ik met het on derwijsveld over dat probleem een open, eerlijke discussie wil de. De aansluiting met het mavo is inderdaad een probleem en we proberen er alles aan te doen om daar iets op te vinden". Tijdens het overleg met het veld is er wat geschoven met aantallen vakken en combinaties daarvan, maar we kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat de politiek links-georiënteer de organisaties (lees: de ABOP) zacht gezegd niet helemaal over tuigd zijn van de noodzaak van zo'n lyceum. Gipjaar: „Er zijn onderwerpen die erg gepolitiseerd zijn. Neem hou de lyceumnota. Voordat de discussie echt begonnen was, hoor ik mevrouw Vogelaar (be stuurslid ABOP, red.) al roepen dat er niks van in komt en dat zij haar best zal doen om het lyceum te vertragen en als de PvdA dan weer in de regering komt, dan gooit die het hele plan in de prul- lebak. Dan denk ik: dat vin-ik' nou jammer. Dan zitten we daar in dat overleg en dan zegt me vrouw Vogelaar iets. En dan denk ik: ja, jij zegt nou wel iets, maar jij wilde het toch alleen maar in de prullebak stoppen. Dat is heel iets anders dan wan neer anderen het probleem van de aansluiting met het mavo sig naleren en bereid zijn daar se rieus over na te denken". Frisjes In de begroting voor 1986, die deze week in de tweede kamer aan de orde komt, wordt een aan tal maatregelen aangekondigd om de deelname van meisjes aan het onderwijs te vergroten, voor al op het gebied van de techniek en informatica. Ginjaar: „In het begin dacht ik: informatica, dat is een nieuw terrein, daar gelden die oude, traditionele regeltjes niet. Daar kunnen we frank en fris beginnen en de hele historie even terzijde laten liggen. Maar het blijkt dat meisjes bij informa tica toch weer allerlei relaties leggen met wiskunde, natuur kunde en techniek. Daar moeten we dus iets aan doen. De toe komst van ons land*is vooral af hankelijk van technische en technologische kennis. We kun nen het ons niet permitteren om talenten te verspillen". „Afgezien nog van net sneven naar gelijke kansen voor jongens en meisjes, zit er dus ook een heel duidelijk economisch as pect aan. In andere westerse lan den kampen ze met hetzelfde probleem. Vreemd genoeg in het Oostblok niet. Als je daar vraagt of ze ook zo'n moeite hebben om meisjes voor wiskunde te inte resseren, beginnen ze hard te la chen. Het is daar eerder ander som: de jongens kiezen eeh be roepsopleiding, de meisjes dui ken meer in de theorie en krijgen daardoor later de kaderfuncties". „We proberen er iets aan te doen door de onderwijsprogram ma's te veranderen. Die van nu blijken de meisjes minder aan te spreken. Misschien zijn meisjes wat dire<?ter, wat praktischer. wat aardser. Als je de program ma's zo kan maken dat ze beter aansluiten bij de ervaringen van meisjes, dan zal blijken dat het beter gaat. Maar dan heb je nog de kwestie van de leraren. Die stralen - bewust of onbewust - heel vaak iets uit van: meisje, dat is toch niks voor jou, automon teur of stenen sjouwen in de bouw. Hetzelfde geldt yoor de werkgevers. Laatst hoorde ik weer een verhaal over een werk gever die bij het examen - voor loodgieter - van een meisje zat: het is een ontzettend leuke meid, de prestaties zijn meer dan ge middeld, maar toch komt ze er bij mij niet in. Dat soort dingen moet bestreden worden". Boodschap Met de verkiezingscampagne in zicht ziet Ginjaar een mooie gelegenheid om een groot pu bliek deze boodschap te bren gen: „Je bereikt dan altijd heel veel mensen. Naast het WD-ver kiezingsprogramma zijn op on derwijsterrein in de komende campagne voor mii de belang rijkste dingen: 1. het voortgezet onderwijs is investeren in de toe komst van het land; 2. de kwali teit van het onderwijs moet om hoog; 3. versterking van het be roepsonderwijs; 4. grotere vrij heid voor de schoolbesturen en 5. emancipatie in het onderwijs". Volgt een verhaal over de klus die moet worden geklaard en het vele werk dat er nog te doen is. Ginjaar lijkt te twijfelen over de vraag of het wel zo leuk is om nog eens vier jaar in het Zoeter- meerse onderwij sbastion, omge ven door ambtenaren en stapels papier, te vertoeven. Aan de ene kant vindt ze het stomvervelend, aan de andere kant hoopt ze dat na de bezuinigingen van de afge lopen vier jaar door de volgende regering meer opbouwend werk kan worden gedaan. Met name voor het beroepsonderwijs, want daar is ze VERLIEFD op. De ver kiezingen en de kabinetsforma tie zullen uitwijzen of de 'sponta ne Nell', zoals ze wel genoemd wordt, opnieuw aan het roer van het ruimteschip Galactica gaat zitten. TEL AVIV - Een Amerikaanse ge heim agent die ervan wordt be schuldigd militaire topgeheimen aan Israël te hebben verkocht, heeft de regering in Jeruzalem in grote verlegenheid gebracht. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken verklaarde gisteravond "geschokt" te zijn, maar deed geen moeite de betrokkenheid van zijn land bij het spionageschandaal te ontkennen. "De zaak is in onderzoek", aldus de enige officiële verklaring van Is raëlische zijde tot nog toe. De Amerikaanse federale recher che (FBI) arresteerde donderdag de 31-jarige Jonathan Pollard op de stoep van de Israëlische ambas sade in Washington. Pollard, die voor de contraspionage van de Amerikaanse marine werkte, wilde daar politiek asiel vragen. Voor 50.000 dollar (ca. 150.000 gulden) zou de agent de afgelopen achttien maanden zeer confidentiële mili taire gegevens over de in de Mid dellandse Zee opererende Ameri kaanse Zesde Vloot aan Israël heb ben geleverd. De media in de Ver enigde Staten suggereerden dat Pollard ook aan het Oostblok en Pakistan zijn diensten had aange boden. Maar dat is vanuit Washing ton tegengesproken. Dat premier Peres van Israël zich in hoge mate gecompromitteerd voelt, bleek uit de stoet van raadge vers uit legerkringen, ministeries en de verschillende geheime dien sten die zondagmorgen bij hem werden ontboden. Vrijwel alle lan den ter wereld laten hun "James Bond" op eikaars militaire en in dustriële geheimen los, maar dat zulks gebeurt tussen twee naties die een in allerlei opzichten onder linge band hebben, is toch wat al te pikant. Van Amerikaanse zijde is het schandaal hoog opgenomen en heeft het al geleid tot felle protes ten van het Witte Huis en het mi nisterie van buitenlandse zaken. Het is geen koudwatervrees, dat de vriendschappelijke relatie met de Verenigde Staten een forse deuk zal oplopen, als bewezen zou wor den dat Pollard in opdracht van de Mossad (de Israëlische geheime dienst) of het militaire broertje (Shin Beth) heeft gespioneerd. Belangen Het Israëlische kabinet probeert zich er nu uit te redden met vage verklaringen dat spionageactivitei- ten in een bevriend land haaks staan op de Israëlische politiek, en de kwestie tot op de bodem zal worden uitgezocht. Maar in hoe verre is die verontwaardiging op recht? George Carver, een voormalige hoge ambtenaar bij de Amerikaan se geheime dienst (CIA), gaf dit weekeinde in een interview met het Amerikaanse televisiestation CBS al in feite het antwoord op de ze vraag. Hij rekende af met de my the dat een vriendschapsverdrag de werkzaamheden van geheime diensten opschort. "Israël doet wat noodzakelijk is om haar eigen be langen te beschermen", zei Carver. Hij ging in de zaak-Pollard van de veronderstelling uit dat Israël langs indirecte weg via officiële ka nalen verkregen informatie van Amerikaanse geheime diensten wilde controleren. Want het is geen geheim, dat de Mossad en Shin Beth nauw samen werken met de FBI en de CIA. Zij delen veel geheimen, maar niet al les. En dat is zonder twijfel weder zijds. Israël wil dolgraag meer we ten over de zeer geavanceerde Am- rikaanse technologie op verschil lende terreinen. Aan Israël gelever de F-15 en F-16 gevechtsjagers bij voorbeeld arriveren in de joodse door Taco Slagter staat zonder alle elektronische hoogstandjes. Op militair terrein is de Verenig de Staten ook niet altijd even wel- •willend met het verstrekken van de laatste gegevens over de situatie in het Midden-Oosten. Volgens de New York Times hebben de Israë lische geheime agenten er zich meerdere malen over beklaagd dat Washington details van militaire ontwikkelingen in Jordanië en Egypte aan hen onthoudt. Foto's van spionagesatellieten met de laatste ontwikkelingen van bij voorbeeld troepenverplaatsingen in de Arabische landen komen „vertraagd" in Jeruzalem binnen. Jonathan Pollard zou dat "gat" voor Israël met de gestolen docu menten hebben opgevuld. Hij zou de geheime codes hebben ver strekt die de Amerikaanse Zesde Vloot gebruikt voor het overseinen van gegevens over de Arabische sterkte. Met die "sleutels" zou Is raël zich toegang kunnen verschaf fen tot het hypergevoelige netwerk van Amerikaanse "ruimtespion- Knullig Wat volgens verschillende waar nemers in Jeruzalem en Washing ton tegen Israëls betrokkenheid in het schandaal pleit, is de nogal knullige aanpak van de hele zaak. Iets dat lijnrecht indruist tegen de wereldwijd bekende professionele reputatie van de Israëlische gehei me diensten. Zo Jeruzalem ooit van plan is geweest in de VS te spioneren, dan zou er nimmer van de diensten van een Amerikaanse staatsburger gebruik zijn gemaakt. Dat vraagt bij voorbaat al om moei- lijheden. En zeker als die burger van joodse origine is, zoals in het geval van Pollard. Een als een spion voor Israël werkende Ameri kaanse jood zou met name door de anti-Israël gezinde krachten in de Verenigde Staten worden uitge buit om de politiek invloedrijke joodse gemeenschap in diskrediet te brengen. Als derde factor voor de onwaar schijnlijkheid van Pollards directe connecties met de Israëlische ge heime diensten wordt diens positie bij de maritieme contraspionage genoemd. Hij zou op een afdeling hebben gewerkt die voor Israël "niet interessant is". Wat de waarheid ook moge zijn. Israël heeft duidelijk laten merken door de hele affaire in de knoei te zijn gebracht. De VS is haar steun en toeverlaat. Miljarden dollars voor economische en militaire hulp stromen jaarlijks naar Jeruza lem. Die onmisbare hulp staat vol gens goedingelichte bronnen in Je ruzalem niet in verhouding tot wat Pollard met zijn "topgeheimen" had te bieden. spreken in termen van conserva tisme en progressiviteit, van op timisme en pessimisme. "Het gaat om verdieping en toepas sing van wat Vaticanum II ons heeft willen zeggen". Kernbewapening. Een spe ciale commissie gaat voor de Amerikaanse bisschoppen stu deren op de vraag of de voort gaande kernbewapening van de Verenigde Staten moreel nog wel aanvaardbaar is. In een pas torale brief van 1983 over oorlog en vrede spraken de bisschop pen nog uit, dat de bestaande kernbewapening voorshands als moreel aanvaardbaar kon wor den beschouwd. Een groep bis schoppen heeft er twee jaar lang op gehamerd, dat deze brief niet het laatste woord mag zijn. De gereformeerde synode - de ze week in Lunteren bijeen - trok gisteravond f300.000 uit voor een onderzoek naar - wat wordt genoemd - 'de verstoorde relatie tussen kerk en jongeren'. Het onderzoek, uit te voeren door de theologische faculteit van de Vrije Universiteit, moet praktische suggesties opleveren voor het jeugd- en jongerenwerk. Een poging om ook de theologi sche hogeschool in Kampen bij het projekt te betrekken misluk te, naar ingewijden zeggen als gevolg van rivaliteit tussen beide onderwijsinstellingen. Volgend jaar augustus begint het onderzoek en het duurt - zo is het plan tenminste - tot en met juli 1989. Het omvat drie fasen. Na een oriënterende fase van li teratuurstudie wordt er 'veldon derzoek' gedaan in zeker vijf plaatselijke gemeenten die van elkaar nogal verschillen, ook op het punt van deelneming van jongeren aan het kerkewerk. De derde fase behelst het formule ren van conclusies en beleidsad viezen. De synode wil, dat de be leidsadviezen worden getest in een of twee gemeenten. - Kloof. Onderwerp van ge sprek was gisteren in de gerefor meerde synode ook de 'groeien de kloof tussen deskundigen en functionarissen van de kerk aan de ene eh 'het grondvlak' aan de andere kant. Dat kwam ter spra ke bij de behandeling van eén rapport van de synodecommissie (deputaatschap) 'Gemeente-op bouw'. Dr. J. Diermanse uit Veenen- daal waarschuwde voor die kloof. Hij zei te vrezen, dat de spanning tussen functionarissen en de gemeenten als een natuur verschijnsel wordt aanvaard, zo dat de vraag hoe je de zaken bij elkaar kunt houden niet eens meer wordt gesteld. Dr. H. J. Kouwenhoven, voor zitter van de synode, nam de woorden van zijn collega ter har te en deed een beroep op de ker kelijke organen om in hun dienstverlenende werk aan te sluiten bij wat er aan verlangens en wensen op het grondvlak leeft. Tot de taken die het deputaat schap 'Gemeente-opbouw' mee kreeg behoort een onderzoek naar de mogelijkhjeden om het geloofsleven in de gemeenten te verdiepen. Volgens ds. H. Muns (Arnhem) van de sectie 'pasto raat' kampt de kerk met een 'blinde vlek' op dat punt. "We worden steeds vaker geconfron teerd met de vraag naar de bele ving van het geloof in pastoraat, catechese, vieringen en persoon lijk gebed". Mevrouw Muns be loofde de synode, dat het geen theoretisch onderzoek zal wor den, maar een 'praktijk-gerichte handleiding' waaraan mensen persoonlijk en groepen in de ge meenten concreet iets hebben. - Studies. De gereformeerde taakgroep 'Kerk en bedrijfsle ven' gaat bekijken hoe de kerk stelling kan nemen in actuele so ciaal-economische vragen. En de taakgroep 'Kerk en welzijn' neemt de vraag hoe de kerk haar betrokkenheid bij het maat schappelijk werk gestalte kan geven in studie. De klacht werd geuit dat diakonieën (maar ook kerkeraden) geen zicht op dit werk hebben, waardoor de in breng vanuit het christelijk ge loof steeds meer dreigt weg te vallen. De gereformeerde synode aan vaardde een voorstel uit Zeeland om contact te leggen met de in terkerkelijke stichting die de be langen behartigt van het gods dienstonderwijs op openbare scholen. De indiener van het voorstel vond die relatie belang rijk, niet alleen voor gerefor meerde docenten maar ook voor ouders die hun kinderen naar de openbare school sturen. En dat aantal neemt in gereformeerde kring toe. Hervormde Kerk: beroepen te Otterlo T. Ouwerkerk IJzen- doorn (rectificatie), te Huizen G. van den End Kampen; aangeno men naar Smilde kandidaat A. B. Elbert Groningen. Gereformeer de Kerken: beroepen te Om moord-Zevenkamp (in samen werking met hervormde wijkge- meente Ommoord) J. W. Doff Den Haag-Scheveningen, te An- dijk R. H. Boiten Dokkum, te Doezum (Gr.) kandidaat J. de Vries aldaar; aangenomen naar Groningen (Helpman) J. Dijkstra (voorheen zendingspredikant) Workum. Naar Rome. Zoals gisteren in deze rubriek gemeld, gaat vol gend jaar maart een hervormd- gereformeerd-lutherse delegatie naar Rome als vervolg op de oe cumenische ontmoeting met de paus tijdens diens bezoek aan Nederland. Voor de Hervormde Kerk gaan vijf mensen daarheen, te weten synodevoorzitter ds. H. Huting, secretaris-generaal dr. R. J. Mooi, mevrouw ds. L van Reijen- dam-Beek (Beverwijk), ds. R. van den Beid (Maastricht) en dr. C. P. van Andel (van het her vormde Rome-Reformatie-be- raad). De Gereformeerde Kerken sturen synodevoorzitter dr. H. J. Kouwenhoven, ds. H. Eikelboom (Vlaardingen), mevrouw I. de Jong en mevrouw ds. M. van der Veen-Schenkeveld (Rijswijk). Van de Evangelisch-Lutherse Kerk gaan synodepresident ds. A. Burghoorn en diens voorgan ger, ds. W. Bleij. De Raad van Kerken vaardigt zijn voorzitter, prof. dr. D. C. Mulder, af. Het is nog niet zeker, of de Evangeli sche Broedergemeente meegaat. Geen bokswedstrijd. De rooms-katholieke bisschoppen van de wereld denken weliswaar verschillend over de hervormin gen van het Tweede Vaticaans Concilie (1962 tot 1965), maar de hervormingen zullen niet onge daan worden gemaakt. Dat ver klaarde de Belgische kardinaal Godfried Danneels gisteren op een persconferentie. "Het conci lie blijft absoluut gelden". Op de herhaalde vraag of zich een strijd aftekent tussen behou dende en progressieve bisschop pen antwoordde de Amerikaanse kardinaal John Krol (die met zijn collega Danneels de persconfe rentie leidde): "Dit is geen boks wedstrijd". De Duitse kardinaal Ratzinger, hoofd van de congregatie voor de geloofsleer, wordt wel voorge steld als de grote man van de conservatieven, en Malone, voor zitter van de Amerikaanse bis schoppenconferentie, als de voorman van de progressieven. Daarover zei de Belgische kardi naal, dat Ratzinger over hetzelf de glas water wellicht zal zeggen dat het half leeg is, en Malone dat het half vol is. "Wij zijn daarin niet zo geïnteresseerd. Wel wil len we erachter komen hoeveel water er in het glas zit. Kardina len en bisschoppen zijn mensen. Op de synode maken we geen heiligen en geen zondaren". Danneels vond het helemaal verkeerd om over deze synode te

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11