Politiek pact in Paramaribo Abonnee -Lottospelers en Maand-Lottospelers opgelet: Nu inleveren. Blanke uittocht in Zuid-Afrika Bomaanslag in Frankfurt Schieten en praten in Akkoord Bouterse met 'oude' partijen TLm: Massaal protest tegen Brit-Ierse akkoorden Azcona wint in Honduras Herdenking dood Franco maandag 25 november 1985 BUITENLAND PAGINA 7 PARAMARIBO (ANP) - In Paramaribo is zaterdagavond een politiek akkoord onderte kend tussen het militair gezag en de vertegenwoordigers van de oude politieke partijen: Arron (NPS), Lachmon (VHP) en Soemita (Javaanse KTPI). Over de inhoud van het akkoord werd niets bekendgemaakt. De gezamenlijke politieke verkla- vanavond ter gelegenheid ring, die van de tiende veijaardag van de onafhankelijkheid van Suriname openbaar wordt gemaakt, is uiterst omzichtig geformuleerd en in alge mene termen gesteld. In de passa ges over de twee belangrijkste kwesties, de grondwet en de sa menstelling van een volksverte genwoordiging, worden de termen „referendum" en „verkiezingen" zorgvuldig vermeden. Dat is in Pa ramaribo vernomen in welinge lichte kringen. In de nog geheime verklaring staat volgens genoemde kringen letterlijk dat de grondwet en de volksvertegenwoordiging tot stand zullen komen „volgens waarachtig democratische beginselen". De verklaring zegt verder dat de dia loogpartners de voorwaarden ga randeren voor een „vreedzame overgang naar een democratische en sociaal rechtvaardige maat schappij". De dialoogpartners zul len er voorts op toezien dat de overgangsfase niet langer duurt dan tot april 1987, wat overeen komt met de periode die de huidi ge assemblee en de regering-Uden- hout is toegemeten. In de verklaring staat niets over de positie van het militair gezag in een toekomstig staatsbestel. Dat zal moeten worden geregeld in de op te stellen grondwet. In de geza menlijke verklaring zal geen op heffing van de noodtoestand wor den aangekondigd. De militaire lei ding zou dit te veel ineens vinden. Naar in Paramaribo verluidt is afgelopen vrijdag tot diep in de nacht overleg gepleegd tussen de legerleiding en de politieke leiders over de gezamenlijke verklaring. Lachmon, Arron en Soemita zou den uiteindelijk genoegen hebben genomen met een tekst die in alge mene termen is gesteld, om gevoe ligheden bij het militair gezag te ontzien. Ze zouden echter nadruk kelijk de verzekering hebben ge kregen dat vóór april 1987 een volksraadpleging zal plaatsvinden over een grondwet en dat vóór de ze datum de bevolking recht streeks een eigen vertegenwoordi ging kan kiezen. Bovendien is af gesproken dat Lachmon, Arron en Soemita zitting zullen nemen in het zogenoemde topberaad om toe te zien op een correcte uitvoering van de afspraken. Toen Bouterse in 1980 een eind maakte aan de regering van Arron, riep hij de noodtoestand uit en stel de de grondwet, het parlement en de politieke partijen buiten wer king. Sindsdien hebben de militai ren en de door hen aangestelde burgers bij decreet geregeerd. In januari stelde Bouterse een over gangsregering aan, om de demo cratie in Suriname te herstellen. De twee belangrijke oppositieleiders in Noord-lerland ds. Paisly (rechts) en James Molyneaux liepen zaterdag voorop in de demonstratie. (foto AP) JOHANNESBURG - Blanke Zuid- afrikanen verlaten in toenemende mate hun land om elders een toe- door Ruud de Wit komst op te bouwen. Terwijl er een jaar geleden nog sprake was van. een immigratieoverschot, laten de laatste cijfers zien dat er op dit mo- Mandela weer in het gevang JOHANNESBURG (GPD) - Dit weekeinde is onverwacht een ein de gekomen aan de golf van ge ruchten dat Nelson Mandela bin nen afzienbare tijd zou worden vrijgelaten. De 67-jarige ANC-lei- der, die een levenslange gevange nisstraf uitzit, werd zaterdag van het Volkshospitaal in Kaapstad overgebracht naar de nabijgelegen Pollsmoor-gevangenis. Mandela was op 3 november van dit jaar naar het Volkshospitaal getrans-, porteerd om een prostaatoperatie te ondergaan. Het is, nog steeds onduidelijk, hoe de geruchten over een mogelij ke vrijlating van Mandela in de we reld kwamen. De belangrijkste re den was waarschijnlijk het feit dat Mandela na afloop van de geslaag de ingreep niet terug werd ge bracht naar de Pollsmoor-gevange- nis. Winnie Mandela, de vrouw van Nelson, verklaarde reeds na tien dagen dat de operatie geslaagd was en dat haar man weer terug wilde naar zijn cel. Buitenland kort ment meer mensen Zuid-Afrika verlaten dan er binnenkomen. Het geschatte aantal blanken dat per maand vertrekt, bedraagt circa 3000. Met name gekwalificeerde en ge schoolde Engelstalige mensen ver trekken. De belangrijkste immi gratielanden voor hen zijn Austra lië, Canada en de Verenigde Sta ten. Ook wordt er gewezen op het feit dat veel buitenlandse, Engels talige bedrijven Zuid-Afrika ge bruiken om gekwalificeerd perso neel te werven. Het gevaar bestaat dat deze 'brain drain' uiteindelijk ernstige gevolgen zal hebben voor de Zuidafrikaanse economie, aan gezien de zwarte bevolking door het falende onderwij ssyteem dit verlies niet voldoende kan opvan gen. Uit een onderzoek van het Market Research Africa-bureau (MRA) blijkt tevens, dat 18 procent van de Engelssprekende blanken van plan is tussen nu en vijfjaar te vertrekken, tegen slechts drie pro cent van het Zuidafrikaanstalige bevolkingsdeel. De Zuidafrikaanse blanke oppo sitiepartij PFP heeft een officieel onderzoek geëist naar de toedracht van de fatale schietpartij van vori ge week donderdag in de zwarte woonwijk Mamelodi bij Pretoria, die aan minstens 14 personen het leven heeft gekost. Een dergelijk onderzoek had ook plaats na de schietpartij op 21 maart van dit jaar in Langa in de Oost-Kaap. Steeds meer ooggetuigen melden dat de politie in Mamelodi reeds na twee minuten het vuur opende, terwijl er een waarschuwing was gegeven van vijf minuten. Er worden ook gevallen gemeld van het in koelen bloede doodschieten van vrouwen en bejaarden. Minstens tien perso nen zouden ernstig gewond zijn ge raakt en verlammingsverschijnse len vertonen door het gebruik van traangas. Arron: meedoen. Rajneespoeram gaat sluiten RAJNEESPOERAM (AP) - De komende dagen zal Rajnees poeram de commune van de In diase goeuroe Bhagwan Shree Rajneesh worden ontmanteld. Dat heeft de burgemeester van de commune, Swami Prem Ni- ren, de volgelingen dit week einde laten weten. 'Het is gewoon niet mogelijk voor deze gemeenschap om door te gaan. Wij zijn niet lan ger levensvatbaar.' aldus de Prem Niren. Hij noemde het vertrek van Rajneesh naar In dia, om in de VS aan een cel straf te ontkomen, de recht streekse oorzaak voor de on dergang van de commune. De bijeenkomst was alleen toegan kelijk voor swami's en ma's, maar na afloop zei Niren tegen verslaggevers dat hij de sanyas- sins had gevraagd, wanneer het zo uitkomt, te vertrekken. Hij zei te verwachten dat de mees ten binnen twee weken weg zullen zijn. De commune heeft nog ongeveer 1.400 bewoners. Een jaar geleden waren dat er 3.500. LONDEN - Naar schatting 80.000 Noordierse protestanten hebben zaterdag in Belfast gedemon streerd tegen het Brits-Ierse ak koord dat Ierland inspraak geeft in Noordierse zaken. De demonstra tie, die iets minder massaal was dan de organisatoren hadden ge hoopt, stond onder leiding van ds. Ian Paisley van de Democratie Unionist Party (DUP) en James Molyneaux, de leider van de Offi cial Unionist Party (OUP). door Henk Dam de ondertekening door 14 i tische Lagerhuisleden van een ver klaring waarin zij beloven hun ze tel per 1 januari ter beschikking te stellen als het Lagerhuis het ak koord met Ierland goedkeurt. Dat zal in de 14 kiesdistricten tussentijdse verkiezingen noodza kelijk maken, en de unionistische FRANKFURT (AP) - Vermeende linkse terroristen hebben gisteren een autobom tot ontploffing ge bracht bij een Amerikaans militair derop dienstencentrum in Frankfurt, brand waardoor 36 mensen, vooi grootste deel Amerikanen, wond zijn. een groot deel van het noorden van Frankfurt gehoord. Een benzine station, dat ongeveer 30 meter ver gesitueerd, raakte niet in Amerikaanse en Westduitse i Een woordvoerder van het bu- ;au van het Openbaar Ministerie Karslruhe, Alexander Prechtel, bruikt. De auto, een zilverblauwe BMW 525 Sedan, zou zaterdag zijn gekocht bij een tweedehands dea ler bij bij Frankfurt, dezelfde dea ler waar de auto werd gekocht die werd gebruikt bij de aanslag in au gustus. toriteiten verklaarden dat bij de verklaarde: 'Wij verdenken linkse aanslag, die om twintig minuten terroristen, omdat de aanslag veel over drie werd uitgevoerd, 42 au- overeenkomst vertoont met de tojs °p_een parkeerplaats achter tobomaanslag op de Amerikaanse L Luchtmachtbasis in augustus'. Bij aanslag van 8 augustus op de het complex werden beschadigd. De ontploffing sloeg een groot gat o in de achtermuur van het gebouw, luchtmachtbasis Rhein-Main kwa- waar Amerikaanse militairen hun gezinsleden niet alleen kon den winkelen, maar ook hun post konden halen, hun vuile was kon den brengen en hun auto's konden laten politici hebben gezegd het resul taat van die verkiezingen als een referendum over het door hen ge wraakte akkoord te zullen be schouwen. Eén unionistisch Lagerhuislid ontbrak in Belfast. Enoch Powell, die geweigerd heeft redenen voor zijn afwezigheid of het door hem niet ondertekenen van de verkla ring te geven. Op hem doelde Ian Paisley zaterdag, toen hij zei: „We willen hier geen collaborateurs". Powell zal dinsdag, tijdens het Lagerhuisdebat over het Brits-Ier se akkoord, zijn redenen geven. Een van die redenen is wellicht een puur pragmatische: hij werd bij de laatste algemene verkiezingen met een uiterst kleine meerderheid in het Lagerhuis gekozen, en zou die zetel bij een tussentijdse verkie zing makkelijk kunnen verliezen. Een opiniepeiling in The Sunday Times wijst uit, dat driekwart van de Noordierse protestanten het niet met het akkoord eens is. Slechts een op de vier protestanten is echter bereid die mening met stakingen of geweld te onderstre pen. Inmiddels is gisteren een poging van elf leden van het verboden Ier se Republikeinse Leger (IRA), on der wie enige kopstukken van deze terroristische beweging, om uit de Portlaoise-gevangenis in Ierland te ontsnappen mislukt. De gevange nen bleken over wapens, explosie ven, sleutels en uniformen van ci piers te beschikken. Zij slaagden erin de wacht te overrompelen en door enige poorten te komen, maar zij vonden de hoofdingang geslo ten. Een bom die zij bij die ingang plaatsten, ging niet af. De i gaven zich daarop moede i TEGUCIGALPA - De presidents verkiezingen die gisteren in Hon duras werden gehouden, zijn vol gens nog officieuze uitslagen ge wonnen door de liberale party van José Azcona Hoyo. Volgens die voorlopige uitslagen heeft de 58-ja- rige Azcona zo'n 30 procent van de stemmen behaald. De conservatief Rafael Leonardo Callejas behaalde weliswaar meer dan 40 procent van de stemmen. Maar volgens het kiessysteem moet de partij die de verkiezingen wint, de nieuwe president leveren. En dat is de liberale partij. Wat hun politieke denken betreft liggen Callejas en Azcona niet zo ver uit elkaar. Azcona voerde bin nen de liberale partij een felle op positie tegen de corruptie van het huidige liberale bewind. Azcona is geen tegenstander van de militaire aanwezigheid van de Amerikanen op Hondurees grond gebied. Hij vindt dat het om een „noodzakelijk kwaad" gaat. Aan de Hondurese kiezers heeft hij duizenden arbeidsplaatsen be loofd, evenals ziekenhuizen en scholen. Van het feit dat er anti- sandinistische troepen in Hondu ras hun basis hebben zei Azcona onlangs „niet op de hoogte" te zijn. De opkomst van de iets meer dan 1,9 mihoen kiezers wordt voorlopig op bijna 70 procent geschat. ADVERTENTIE vertikaal lamelgordijn Bij de krachtige explosie raakten ook de kleding-wasserete en de au towasserij van het centrum be schadigd. De ontploffing werd in De politie deelde mee uit te zien naar een man die ervan wordt ver dacht de auto kocht te hebben ge kocht, die bij de aanslag is ge- Noodtoestand in Colombia BOGOTA (UPI) - De Colombiaanse regering heeft zondag de noodtoe stand afgekondigd voor een periode van 35 dagen. De maatregel heeft een tweeledig doel. Hij moet het land helpen zich te herstellen van de vul kaanuitbarsting die aan zeker 25.000 mensen het leven kostte. Ook moet hij helpen de problemen op te lossen die zijn ontstaan door de bezetting van het paleis van justitie waarbij 95 doden vielen, aldus minister van justitie, Enrique Parejo. Nu de noodtoestand is afgekondigd kan president Betancur zonder toestemming van het congres hulp sturen aan de door de vulkaanuitbar sting getroffen gebieden. Er komt bovendien een noodfonds voor de we deropbouw van die gebieden. Colombiaanse militairen hebben in de door de vulkaanramp getroffen stad vier plunderaars doodgeschoten. Het Colombiaanse dagblad el Tiempo meldde gisteren dat de plunderaars zich als hulpverleners voor deden en armbanden van het Rode Kruis droegen. MADRID - Ongeveer honderddui zend Franco-aanhangers, onder wie neo-fascisten uit Frankrijk, Duitsland en Italië, hebben giste ren in Madrid de tien jaar geleden overleden dictator herdacht. Tij dens de demonstratie, aangevoerd door de dochter van Franco, Car men en haar echtgenoot, de mar kies van Villaverde, werden talrij ke leuzen tegen de socialistische regering en de democratie geroe- pen. door Gerrit-Jan Hoek De demonstranten eisten boven dien in koor de vrijlating van de kopstukken van de mislukte coup van 1981, onder wie luitenant-ge neraal Milans del Bosch en de overste van de Guardia Civil, Teje- ro, die momenteel een gevangenis straf van 30 jaar uitzitten. Tijdens de demonstratie deden zich enkele enkele incidenten voor. Na een bommelding aan het begin van de mars, sleepte de poli tie uit voorzorg twee personenwa gens weg, die langs het parcours geparkeerd stonden. In de auto's werd echter geen springstoflading aangetroffen. Na afloop probeer den groepjes jonge neo-fascisten het verkeer in diverse straten te blokkeren. Talloze banden van au to's werden met messen doorge sneden. De Madrileense politie verrichtte in totaal twaalf arresta ties. Greenpeace Nieuw-Zeeland zal de twee Fran se agenten die tot tien jaar zijn zijn veroordeeld voor hun aandeel in de aanslag op het Greenpeace- schip de Rainbow Warrior niet het land uitzetten. Premier Lange van Nieuw-Zeeland herhaalde vanmor gen dat er niet aan wordt gedacht de twee uit te wijzen, zoals Frank rijk heeft verzocht. Frankrijk heeft gisteren weer een kernproef ge houden op het atol Mururoa. Het is de zevende proef van dit jaar en in totaal de 74ste op het atol. CIA-expert spion De directeur van de FBI, William Webster heeft meegedeeld dat een thans gepensioneerde expert van de geheime dienst CIA ruim 30 jaar voor China heeft gespionneerd. De 63-jarige man is gearresteerd. Sri Lanka Zes Sri Lankese soldaten zijn bij een explosie van een landmijn om gekomen en acht verdachte Tamils zijn daarna door commandotroe pen doodgeschoten op Sri Lanka. Deze maand zijn er zeker 115 men sen op Sri Lanka omgekomen bij het geweld tussen veiligheidstroe pen en rebellen. Turkije Rahsan Ecevit, de vrouw van de Turkse ex-premier Bulent Ecevit, is zaterdag door de onlangs opge richte Democratische Linkse Par tij als voorzitter gekozen. Bulent Ecevit mag volgens de grondwet tot 1992 niet in de politiek actief zijn. De enige linkse partij in Tur kije was tot nog toe de Sociaal-De mocratische Volkspartij, die is ont staan uit een fusie van twee linkse partijen. BEIROET - Een gespannen en slechts gedeeltelijke rust heerste gisteren in het islamitische weste lijke deel van de Libanese hoofd stad Beiroet, na drie dagen van de hevigste straatgevechten die de stad in jaren heeft gekend. door Aernout van Lynden Een zwaarbewapende patrouille van zowel druzen en sji'itische mi litieleden als Syrische legerofficie ren deed gisteren de ronde om er op toe te zien dat het laatste in een hele reeks staakt-het-vuren-over- eenkomsten gehandhaafd werd. de sji'iten Berri en zijn druzische collega Joemblatt Slechts met gedeeltelijk succes, i beroep op hun achterban de strijd te staken. (foto afpi want behalve het feit dat de geza menlijke patrouille van voormalige tegenstanders zelf eenmaal onder vuur kwam en gedwongen werd zich terug te trekken, kon zij on mogelijk overal op hetzelfde mo ment aanwezig zijn. De leiders van de twee milities, Berri van de sji'itische beweging Amal en Walid Joemblatt van de PSP van de druzen, zeiden in een gezamenlijke verklaring na hun eerste ontmoeting sinds de gevech ten woensdag uitbraken, dat zij „zonder genade alle ongediscipli neerde elementen zullen straffen indien de vrede niet gehandhaafd wordt". De relatieve rust heeft de Britse bemiddelaar Terry Waite, de spe ciale afgezant van de Anglicaanse kerk, die geprobeerd heeft in Bei- ADVERTENTIE Op vrijdag de 13e heeft de Lotto 'n bijzonder feestelijke jubileumtrekking in de 123. Lottoshow van Ted. - Een EXTRA trekking met f 250.000,- aan EXTRA reisprijzen. Abonnee- en Maand-Lottospelers doen niet IjQTTOSHOW/ automatisch mee. Haal snel 'n formulier. Voor de Jubileum Lottokunt u deze week of volgende week inleveren. I w roet de vier Amerikaanse gijzelaars vrij te krijgen, de kans gegeven Li banon te verlaten. Met een kogel vrij vest aan waagde Waite zich gis teren op de vrijwel geheel verlaten straten. Hij zal vandaag in New York aankomen om daar zijn on derhandelingen met Amerikaanse regeringsleiders voort te zetten. Voor het vertrek uit Beiroet zei Waite te verwachten over vijf of zes dagen weer naar Beiroet terug te keren om dan het Amerikaanse antwoord aan de ontvoerders door te geven. Ondanks alles wat hy de afgelopen dagen had meegemaaKt, bleef hy optimistisch. Het laatste bestand werd zater dagavond afgekondigd. Het was het resultaat van hevige druk door de regering van het machtige buur land Syrië en de honderden Syri sche officieren die de afgelopen maanden in West-Beiroet gestatio neerd zijn, juist om dit soort ont wikkelingen te voorkomen. De PSP en Amal waren in betere tijden bondgenoten, die beiden op Syrische steun konden rekenen. In februari 1984 dreven zij gezamen lijk het Libanese leger, dat onder controle van hun christelijke te genstanders staat, uit West-Bei- roet. Sindsdien zijn de verhoudin gen gespannen. Opvolger Chomeini aangewezen TEHERAN (Rtr) - Ayatolla Hos sein Ali Montazeri is aangewezen om de opvolger te worden van de hoogste geestelijke leider van Iran, ayatolla Ruhollah Chomeini, wan neer de laatste zich zal terugtrek ken. Dit is zaterdagmiddag meege deeld door het Iraanse persbureau IRNA. Montazeri, een pragmati sche geestelijke die geldt als nauw bondgenoot van Chomeini, is steeds als mogelijke opvolger van Chomeini genoemd. De mededeling kwam na een bij eenkomst achter gesloten deuren van de uit 83 leden bestaande As semblee van Deskundigen. Dit or gaan is belast met de verkiezing van een of meerdere opvolgers van Chomeini. De 83-jarige Chomeini heeft vorige week een aantal leden van de Assemblee gesproken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7