Leidse Baan uit de mottebaQen mWMZMZESM. Bejaarde beroofd van 35 gulden Karakter Warmond al eeuwen hetzelfde Poolse dag als achtergrond kerstzending Honderd stukjes groen te koop Autokraken in Katwijk Leidse Baan dwars door Horsten naar Den Haag PAGINA 2 MAANDAG 25 NOVEMBER 1985 se gemeentehuis als kaartboek ter inzage ligt - voorzover ze van de wandkaart afwijken gereprodu ceerd. Het kaartenboek, dat 125 gulden kost, is zeer beperkt verkrijgbaar. Voorlopig is alleen voor Warmelda- leden een exemplaar verkrijgbaar. Afhankelijk van de interesse kun nen er nog meer worden gemaakt. WASSENAAR - Een 76-jarige Wassenaarse vrouw is zater- middag beroofd van haar bood schappentas. De tas werd later teruggevonden. Alle bood schappen zaten er nog in. Ech ter niet de vijfendertig gulden die ze in haar portemonnee had gestopt, net zo min als haar bankpasje. De vrouw keerde van het boodschappen doen terug naar haar woning aan de Storm van 's-Gravesandeweg. In de brandgang naast haar woning stond een jongeman van onge veer achttien jaar haar op te wachten. De jongeman ging pas tot actie over toen de vrouw haar fiets tegen een muur in haar tuin zette. Toen griste hij de tas uit haar mand en maakte dat hij wegkwam. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES van 8.30-17 00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256. A. Kluppel, tel. 071-763088, F. Terwijn. tel. 02522-14192. D. Vink. tel. 079-412440. ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22.10 per maand, per post 30.00 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89.30 per half jaar. aan huis bezorgd f 131.40 per jaar, aan huis bezorgd f 250,90 per post (binnenland) f 345,20 losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071)143545 dag ingaan. Indien één maand ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta' r het NABEZORGING ma.-vrij. van 18 00-19 30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van .16.30-18 00 uur (071)123143 /(Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071) 144941 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t n v Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk(01718)12383 Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel, Jo hannesburg. Tokio. Londen. Parijs. Was hington. Rome. Madrid. Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet.- VOORSCHOTEN/WASSE NAAR - Twaalf jaar nadat alle werkzaamheden aan de omstreden Leidse Baan werden gestopt, lijkt de weg definitief uit de mottebal- len. De Wassenaarse WD'er mevrouw Smit- Kroes, overdag minister van verkeer en waterstaat, noemde hem tijdens een vooijaarsspeech in haar woonplaats een goede ont lasting voor de drukke rijksstraatweg. Aptroot, fractievoorzitter van de plaatselijke liberalen, voel de zich hevig geïnspireerd. door Paul van der Kooij Een weg door of aan de rand van landgoederen De Horsten, zou wel eens de enige echte oplossing kun nen zijn voor de overbelaste rijks straatweg en Wassenaarse sluipwe gen zoals de Storm van 's Grave- sandeweg. vindt hy. Tenminste, als de Landscheidingsweg wordt ver lengd richting Voorburg; de pro vinciale weg 4 om Rijnsburg klaar is en de gebruikers daarvan kun nen doorrijden tot aan rijksweg 4 (Amsterdam-Rotterdam). Het zijn enorme wensen. Want: de provinciale weg 4, van Katwijk zuid tot aan de rijksweg Den Haag/ Amsterdam, is niet voor 1989 ge reed. En tot groot ongenoegen van de minister verzet de gemeente Voorburg zich hevig tegen de ver lenging van de Landscheidings weg. Het doortrekken van provin ciale weg 4 ten slotte betekent niets minder dan vragen om ver lenging van de fel bevochten rijks weg 11. Deze deelt Voorschoten door midden en doorkruist de pol der ten noorden van recreatiege bied Vlietland. Zoals bekend komt deze weg er niet voor het jaar 2000 en is het zeer de vraag of het rijk né de eeuwwisseling doorzet. Milieuramp Toch wil Aptroot serieus praten, het liefst zo snel mogelijk. De rijks straatweg is een ontzettend pro bleem, vindt hij. De burgemeester mag dan met provinciale water staat en rijkswaterstaat onderhan delen over een oplossing voor de, wat hij noemt onhoudbare situatie met 50 tot 60.000 auto's per dag, het blijft "rommelen in de marge". Zo ziet Aptroot dat althans. De problemen worden volgens ^hem pas echt opgelost wanneer de weg een tunnelbak krijgt; vijf tot tien meter breder wordt of de Leid se Baan er komt, sémen met de verlengde Landscheidingsweg en rijksweg 11. De tunnelbak is echter heel duur en verbreden gaat ten koste van het milieu. Volgens de WD-fractievoorzitter moeten dan zoveel bomen worden gekapt dat sprake is van een regelrechte ramp. De Leidse Baan zou heel wat milieuvriendelijker zijn, vooral Het nooit gebruikte Leidse Baan-viaduct over Papelaan-west. In de verte landgoederen De Horsten, door natuurbeschermers gered van een route Leiden-Den Haag. (archieffoto) wanneer de weg vlak langs de spoorbaan gaat lopen en landgoe deren De Horsten niet in het hart treft. PvdA en D'66 zijn fel tegen, de burgemeester vindt dat "volstrekt in theorie en zonder te letten op monumenten" een goede oplos sing. Het CDA en de Partij Wasse naar moeten er nog eens over den ken. Hoewel iedere andere oplos sing meer kans maakt bij de chris ten-democraten, sluit fractievoor zitter Wensveen de baan niet uit. Want, "welke andere oplossingen zijn er nou eigenlijk voor de steeds drukker wordende rijksstraatweg, die nu al aan de grens zit"? De échte ontlasting, doortrek king van de Landscheidingsweg en een weg tussen bollenstreek en rijksweg 4, hangt in de lucht. En hij heeft niet graag een verdere aan tasting van het groen langs de rijksweg: "vooral tussen Den Deijl en het viaduct Bijhorst zijn mooie stukken". Goulooze (PvdA) ziet dat heel an ders. Hij gelooft niet in een oplos sing die alle problemen uit de we reld helpt ("Wassenaar ligt nu een maal ingeklemd tussen Leiden en Den Haag") en vertrouwt op crea tieve gaven van minister Smit- Kroes ("zij had het laatst over een tunnelbak"). Bovenal is hij niet be reid het natuurgebied De Horsten op te offeren. Dat er weinig verlo ren zou gaan door vlak bij de spoorbaan aan het werk te gaan, noemt hij een illusie: "Daar ligt een mooi weidegebied". Dommepraat W. ter Keurs, lid van de werk groep Milieubeheer, heeft het zelfs over "een ernstige aantasting van het landschap". Toch heeft hij zich nog niet zo druk gemaakt om de heropleving van de Leidse Baan- plannen. De weg is niet meer opge nomen uit het secundaire wegen plan, verdween in 1978 uit het pro vinciale streekplan-west en zal niet meer voorkomen in het Voorscho- tense herzienè bestemmingsplan buitengebied en natuurgebieden. De gronden van het oude tracé zijn bovendien grotendeels weer ver kocht, tot reservaat uitgeroepen of staan op de nominatie verkocht of verpacht te worden. Bovendien heeft de provincie recreatieve plannen met verschillende delen. En als de Leidse Baan-nieuwe versie, nou eens door het rijk zou worden aangelegd, vlak langs de spoorbaan? "Dan moet het rijk tra céstudies maken en het rijkswe genplan omgooien", zegt Ter Keurs. "De gemeenten moeten de bestemmingsplannen bijstellen en dan dient er nog eens voldoende politieke steun komen, op provin ciaal én landelijk niveau. Ik betwij fel of die er zal zijn". "Het dagelijks bestuur van de provincie acht het in ieder geval haast ondoenlijk", zegt een woordvoerder. Toch is Ter Keurs een beetje verontrust, door de 'regressie'. "Ik ben geschrokken van de manier waarop de WD, met Smit-Kroes voorop, argumenten uit de jaren vijftig uit de kast haalt", zegt hij. "Zo van: het is goed voor de econo mie. Alsof veel studies niet allang hebben aangetoond dat dat op zijn minst twijfelachtig is en alsof die discussies nooit zijn gevoerd. Voor een belangrijk deel is dat domme praat, die niets om het lijf heeft en vrij gemakkelijk kan worden weer legd". Zonder logica Tot zijn spijt gebeurt dat weinig. Een systematisch verweer heeft hij nog niet ontdekt. Rampzalig is dat (nog) niet en de milieubeschermer wacht rustig af. De Voorschotense wethouder voor verkeer, Van Da len, eveneens. "Wassenaar kan nou wel zeggen: ga nog eens kijken. Maar ik denk niet dat dat gebeurt. In Den Haag is grote weerstand te gen de Leidse Baan en Wassenaar de vorm van het experimenteer project openbaar vervoer, met bus- stroken en aparte stoplichten. Op de meeste plaatsen (Leiderdorp, Voorschoten en Katwijk) wordt dat project concreet. Alleen de rijksstraatweg is volgens de pro vincie nog een knelpunt door de vele stoplichten en het drukke ver keer. Dat Wassenaar voor de Leidse Baan is, kan Van Dalen zich dan ook goed voorstellen. Voor Voor schoten ligt het anders. In het spitsuur zou het verkeer in Nassau- wijk, Noord-Hofland en Wijngaar- denlaan wat kunnen afnemen. Maar volgens Van Dalen gaat het om een klein percentage. "Echt weten doe ik het niet, maar ik schat dat het om zo'n 10, 15 procent gaat", zegt hij. De dagelijks bestuurder denkt dan ook dat de raad nog steeds in meerderheid tegen zal zijn, al weet hij niet of 'zijn' WD "nou zo een stemmig is over de Leidse Baan". De liberale wethouder is in ieder geval tegen. Niet in de laatste plaats omdat de Leidse' Baan de rijksweg 11 logischer maakt. "Nou, en die rijksweg is wel het laatste wat we willen". VQORSCHOTEN Geboren: 21 okt. 1985 Saloua dv. A. El Ghourri-Draoui; 30 okt. 1985 Jeroen zv. R.A.M. Kriek-Mens; 28 okt. 1985 Adria- na C.M. dv. J.A.J. Vink-Duyvestijn; 8 nov. 1985 Ronald zv. H. Mulder-Lubbe. Overleden: 26 okt. 1985 L.F.J.W. Go din oud 86 jaar;'29 okt. 1985 J. Laernoes oud 72 jaar; 5 nov. 1985 M.L.H. Mesters w.v. Henfling oud 86 jaar; 6 nov. P.A. Vioen oud 76 jaar; 4 nov., 1985 A. Vernes oud 91 jaar; 9 nov. 1985 A.J. de Vries oud 97 jaar; 8 nov. 1985 L. van der Huij- zen wv. Van der Kraan oud 80 jaar; 10 nov. 1985 E.G. Caspers oud 94 jaar; 8 nov. 1985 W.L. Kuyt oud 71 jaar; 9 nov. 1985 J.P. Zeldenthuis oud 70 jaar; 9 nov. 1985 H. Verhoog oud 37 jaar; 13 nov. 1985 O. Groeneveld oud 73 jaar. ZOETERWOUDE Gehuwd: 25 okt. 1985 Van Bree Mi chel Victor met Van Teylingen Magda- lena Cornelia Theresia Maria; 15 aug. 1985 Mooyman Hetmanus Johannes Pe trus met Vink Monica Petronella Maria. ZOETERWOUDE - Geboren: Chris- tiaan Schoonderwoerd, Lenneke van der voet; Alexandra Maria van Rossum. Gehuwd: Andrew Harry Winniewicz met Gerarda Gezina van der Haas; ro- nald Jan Dogterom met Wilhelmina He lena Elisabeth Johanna Molenkamp; Historische kaart wijst uit: WASSENAAR- De Wassenaarse politie moest afgelo- aandacht in het bijzonder worden gericht op Poolse pen zaterdag het verkeer op de Hofcampweg even stil- gezinnen en alleenstaanden in de stad Kraka u. leggen, toen wethouder C.P.M. Baming na een spoed- Het unieke van de Wassenaarse aanpak is dat alles, cursus chauffeuren met een enorme truck een grote te- vanaf de inzameling tot en met de ontvangst van de kening uileen scheurde en daarmee het startsein gaf goederen in eigen hand wordt gehouden waardoor er voor de Poolse dag in het Deijlerhuis. Een dag die vol- geen dubbeltje aan de bureaucratische strijdstok blijft gens de wethouder een unieke gelegenheid bood om iels hangenaldus een woordvoerder van het Comité Po- van de "diepere achtergrond" van de kerstzending le len. De goederen worden in Wassenaar in vrachtwa- laten zien welke dit jaar voor de vijfde keer vanuit gens geladen en ze komen er pas op de plaats van be- Wassenaar naar Polen wordt gestuurd. stemming weer uit. De spullen worden in Polen niet willekeurig aan Jan De actie wordt ook dit jaar weer georgan iseerd door en alleman uitgedeeld maar komen altijd in eerste in- het Wassenaars Cotnité Polen, dat in het Deijlerhuis stantie in een klooster terecht. Daar beschikt men over door middel van een documentatie-overzicht met brie- voldoende contacten en informatie om er zorg voor te ven, foto's en documenten een beeld gaf van het hoe, dragen dat alles terecht komt op plaatsen waar de wat en waarom van de kerstzendingen. Dit jaar zal de nood het hoogst is. (foto van Boven) ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude heeft precies vastge legd welke stukjes openbaar groen door particulieren kunnen worden gekocht. Zoals bekend wil de ge meente dergelijke stukjes liever af stoten om te bezuinigen op het on derhoud. Het gaat om groen dat di rect aan particuliere tuinen grenst en dat niet in gebruik is als, bij voorbeeld, speelterreintje. In totaal telt de gemeente zo n 100 stukjes, onderverdeeld in de woongebieden Hoge Rijndijk, Dorp, Blankaartpark en de Zuid- buurt. Waarschijnlijk worden het er meer. Want de raadscommissie ruimtelijke ordening heeft geadvi seerd de stroken achter de Kievit, Zwaan en Fuut niet te verkopen. Het zou hier om een eenvormig stuk grond gaan, dat voor alge meen gebruik gehandhaafd moet blijven. Burgemeester en wethouders zijn het echter niet eens met die stellingname. Juist die strook vergt veel onderhoud, zo voeren zij aan. Men kan er met een motor maaier en houtsnippermachine niet eens bijkomen. Wel geven burgemeester en wet houders toe aan het advies van de commissie financiën, die vindt dat de gemeente niet de voorgestelde 75 gulden, maar 60 gulden per vier kante meter moet vragen. Gezien de nu opgestelde lijst en de animo vanuit de bevolking ver wacht de gemeente snel 'uitver kocht' te zijn. De gemeenteraad moet aanstaande donderdag het laatste oordeel over de transactie uitspreken. WARMOND - Een vergelijking tus sen het bestemmingsplan van de Warmondse bebouwde kom nu en een uit 1667 stammende zogeheten pre-kadastrale kaart van de "heer- lickheydt" Warmond levert al snel de conclusie op dat het karakter van Warmond in wezen hetzelfde is gebleven. "Ik hoop dat dit ook zo blijft". Aldus Konijnenburg, voor zitter van het Historisch Genoot schap Warmelda, toen hij zaterdag in het Huis te Warmond een exem plaar van de "Chaerte (kaart, red.) van de vrye heerlickheydt War- mondt" overhandigde aan wethou der C. van Schagen. De pre-kadastrale kaart is ruim drie eeuwen geleden vervaardigd door de landmeter van Rijnland. Johannes Dou, die ook Douw kan hebben geheten. Van die kaart zijn twee exemplaren bewaard geble ven, beide in manuscriptvorm maar geen van beide gemakkelijk toegankelijk. Voor inzage is specia le toestemming nodig. Aan die si tuatie is nu dus een einde geko men. vuur de uitgave is een der ma- nuscriptkaarten, die als wandkaart in het Huis te Warmond hangt, in vier delen gereproduceerd en ook nog eens in verkleinde vorm als re productie in kleur aan de uitgave toegevoegd. In het bijbehorende tekstboek zijn delen van het ande re exemplaar - dat in het Warmond- KATWIJK - Op verschillende plaatsen in Katwijk zijn dit week einde auto's opengebroken. Daar bij zijn volgens de politie in totaal vier radio-cassetterecorders gesto len. De meeste auto's werden open gemaakt nadat een ruitje was inge slagen. Smit-Kroes: Ter ontlasting van rijksstraatweg" Wethouder: 'Utopisch' MAANDAG Leiden Gulden Vlies - Breestraat, Welstands commissie. 20.30 uur. Stadhuis - gemeenteraad, 20 uur. Kapelzaal K&O - Ellen Looyenstein, zang en Hette de Vries, piano. Rijksmuseum van Oudheden - Rapen burg, lezing prof. dr. J.M. Peters i.k.v. 'De kunst als overtuigende redevoe ring', 20.15 uur. De Linde - Herenstraat, ruilbeurs De Postzegelvrienden, 19 uur. Lak-Cinema - Cleveringaplaats, 'Toot- sie', 20 uur. To have and have not', 22 Leiderdorp Muzenhof - Gordynsingel, vergadering Sportraad, 20 uur. Gemeentehuis - Statendaalder, raads commissie bestuurszaken, 19 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - begrotings-raadsverga- dering, 19.30 uur. Zoeterwoude Blesse Paard - Stompwijk, algemene le denvergadering Rabobank, 20 uur. DINSDAG Leiden Stadsgehoorzaal - Sempre Crescendo, 10 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 22 tot vr 29 door: Doeza Apotheek, Vijf Meiplein 5, Lei den, tel. 315048. Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. kan dat niet zomaar opeens beïn vloeden". Ook hij voert aan dat de provin cie druk doende is met het afstoten van de Leidse Baan-gronden. An der argument tegen de Leidse Baan is dat rijksweg 11-west er niet voor 2000 komt en misschien zelfs nooit. Het verkeer moet dan wor den teruggeleid naar rijksweg 44 en het circuit mist elke logica, vindt hij. De baan dicht tegen de spoor baan aanleggen en onder de Pape laan-west laten lopen, kan zelfs niet. Bij de verdubbeling van de spoorbaan komt er een tunnelbak, die ter hoogte van het industrieter rein begint en flauw naar beneden loopt. "Een tunnel onder een tun nel. Hoe ziet men dat? Nee, dat is volledig utopisch", aldus de dage lijks bestuurder. Rijksweg 11 Voorts zou de Leidse Baan "eco nomisch gezien onbelangrijk" zijn. Toen Provinciale Staten in 1973 be sloten alle werkzaamheden te stop pen, heette het dat de baan vooral voor openbaar vervoer belangrijk is. Vervanging moest er komen in De Leidse Baan (de gestippelde nummer 16 op de kaart) moest Leiden en Den Haag verbinden en ongeveer evenwijdig aan rijks(straat)weg 44 lopen. Hij zou beginnen bij rijksweg 11-west, in de buurt van de huidige Stevenshof, en via het nooit gebruik te viaduct over de Papelaan naar De Horsten lopen. In de oude provinciale plannen doorboort hij deze landgoede ren en krijgt bij de Horstlaan een oprit. Hiertoe is jaren geleden een tunnel aangelegd onder de spoorbaan. Het eindpunt van de Leidse Baan was gedacht in noord-Den Haag, daar waar de ver lengde Landscheidingsweg (nummer 14) is gepland. De huidige, drukke, Landscheidingsweg begint bij rijksstraatweg-viaduct Bijhorst en loopt tot Scheveningen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2