Foreholte gelooft er in Schaatsjeugd verrast de internationale top Alex Jansen sprint naar marathonzege Ria Visser langs achterdeur toch in strijd IJsselcup Bestuur stapt op en wordt teruggehaald Voorhoutse handbalsters roUen Esca op: 24-5 MAANDAG 25 NOVEMBER 1985 SPORT PAGINA 19 UTRECHT (GPD) - Hoewel zij tijdens selectiewedstrijden in Utrecht geen plaats in de gewestelijke ploeg van Noord-Holland/Utrecht wist te bemachtigen, doet Ria Visser komend weekend toch mee aan het schaatstoernooi om de IJsselcup. Petra Moolhuizen kwalificeerde zich in eerste instantie ten koste van Ria Visser voor de traditionele openingswedstrijden in Deventer door haar sterke 1500 meter. Moolhuizen geeft zondag echter de voorkeur aan internationale wedstrijden in Warschau, waardoor reserve Visser toch kan uitkomen bij de IJsselcup. Wereldkampioen Hein Vergeer plaatste zich met gemak voor die wed strijd. Vergeer eindigde bij de selectiewedstrijduels van het gewest Zuid- Holland op het kunstijs van De Uithof zowel op de 500 (40.1) als 1500 meter (2.07,1) als tweede. Op de sprint was Jaco Mos uit Rotterdam hem te snel af: 39,9. Op de schaatsmijl ging de winst naar diens plaatsgenoot Raymond Brugmans: 2.05,7. In de ploeg voor Deventer krijgt de Zuidhollandse junior Leo Visser de plaats van reserve toegewezen. Visser won gisteren in Trondheim, by de ouverture van de wereldbekerstrijd, de vijf kilometer. Vooraf was afge sproken, dat de Haastrechter zijn kansen op deelneming aan de IJssel 'Cup op die manier liet schieten. In de ploeg van Zuid-Holland is ook Sassenheimer Hans van Egmond opgenomen. Bij de vrouwen schoot de Leidse Simone van Driel net te kort. In de Noordhollandse/Utrechtse selectie hebben de kernploegleden Frits Schalij en Emiel Hopman een plaats gekregen zonder bij de wed strijden in Haarlem te hebben gepresteerd. Schalij kwam bij het uitko men van de bocht op de 500 meter ten val en liep een forse bloeduitsto- ring op aan de rug. Hopman kwam in het geheel niet in actie wegens ziekte. Het tweetal zal wel Noordholland /Utrecht verdedigen als zij door de arts fit worden verklaard. Door de afwezigheid van Schalij werd Jan Nieuwenuis uit Nieuwkoop eerste in het algemeen klassement. Hij ver diende daarmee een plaats in de ploeg naast Dirk Jan van Hameren en Erik Stegge. Hans Kaats en Jan Mantel zijn stand-by voor het geval Scha lij en Hopman niet kunnen starten. Gerard Kemkers zal de selectie van het gewest Groningen aanvoeren Het talent uit Eelde (onlangs reed hij als testje de tien kilometer in 15.25) kwam in actie bij de wereldbekerwedstrijd in Trondheim en verbaasde met Visser de daar verzamelde rijders. Door zijn afwezigheid werd Henk Nijdam uit Groningen eerste bij de selectiewedstrijden in zijn woon plaats via overwinningen op de 500 (41,76) en 1500 (2.05,69) meter. Bij de dames won Anita Loorbach de kortste afstand. Erna Uitham was de snel ste op de mijl. Uitslagen zie scorebord. PAPENDAL (ANP) - Het bestuur van het Nederlands Handbal ver bond (NHV) is zaterdagmiddag tij dens de algemene vergadering op Papendal opgestapt, maar kort daarop door een geschrokken afde ling toch weer teruggehaald. De le denvergadering keurde de begro ting voor 1986, met daarin voor het eerst sinds jaren een contributie verhoging van drie kwartjes voor senioren en twee kwartjes voor ju nioren, met 36 tegen 32 stemmen af. NHV-voorzitter Witte zei daar uit met zijn bestuur de consequen ties te trekken en sloot de vergade ring. Als Foreholte in de eerste divisie een gokje waard is op het kam pioenschap, dan is Oase dat in de derde divisie zeker ook. Zoals de ploeg uit Oud Ade nu acteert is het eigenlijk niet te geloven dat de openingswedstrijd van de compe titie een nederlaag opleverde tegen HW '70 uit Voorschoten (10-11). Gisteren kreeg het Rotterdamse Ancora in de sporthal in Hazers- woude, waar Oase een thuiswed strijd mocht afwerken, geen been' aan de grond. Na 1-1 tekende Hei- ma van der Geest als trainster- speelster voor drie treffers en Roos van Leiden die ook de openings treffer voor haar rekening had ge nomen benutte nog een strafworp zoals zij dat kan. Geen omhaal, bal oppakken en erin smakken. Anco ra kroop diep in de schulp en bleef daar tot het einde van de wedstrijd. Het scorebord wees toen 12-5 aan voor Oase. HW '70 was eigenlijk, de grote marge in de uitslag ten spijt, hele maal niet kansloos tegen Quintus. In de tweede helft kwamen de Voorschotense debutanten zelfs langszij: 7-7. „Het manco school toen in het afmaken", zei keepster Aimee Visser. „Er werden wel kan sen gecreerd, maar die werden niet benut. Dat deed Quintus wel en toen er eenmaal een gat van drie treffers was geslagen geloofde bij ons niemand meer in eigen moge lijkheden". Quintus won geflat teerd met 14-7. De mannen van Saturnus moe ten komende zondag winnen van Westlandia. Allereerst omdat winst het moreel weer opvijzelt en dat is erg belangrijk voor een ploeg die steeds opnieuw aan de verkeerde kant van de score blijft. Daarbij mogen de zaken defensief best nog eens op een rijtje worden gezet. De hoeken blijven matig bezet en met de open defensie die Saturnus-nu speelt komen juist die hoeken in een wedstrijd steeds op de tocht te staan. Gisteren was dat ook weer het geval. De Ridderkerkers stonden na twintig minuten al op een 7-2 voorsprong. De onzekere Leidse aanval wilde na de hervatting de bakens wel verzetten maar strand de door teveel onnodig balverlies. Door goed volhouden kwam Satur nus in de laatste tien minuten nog wel dichtbij (15-17), maar een vrije worp van Saturnus 72 besliste het duel: 15-18. FRANK BONTE Na een korte schorsing werd op verzoek van de afdeling Amster dam opnieuw gestemd over de be groting. De afdeling zei van de ach terban de opdracht te hebben ge kregen tegen te stemmen, tenzij het tot een portefeuillekwestie zou leiden. Door het snel veranderde stemgedrag van Amsterdam werd de nieuwe begroting tenslotte met 38 tegen 30 stemmen aangenomen. Een ander financieel probleem betrof de overschrijding van het budget met 85.000 gulden door de nationale selecties. Het verbonds- bestuur, dat een onderzoekscom missie had ingeschakeld, kwam tot de slotsom dat budgetbewaking en betere afstemming van de verschil lende werkzaamheden op het bu reau noodzakelijk zijn. De vergade ring gaf toestemming maatregelen te nemen en te komen tot een her schikking van de werkzaamheden. Er wordt niet gedacht aan ontsla gen. Het verzoek aan de afdelingen na te denken over de ontwikkeling van topsport binnen het NHV le verde vooralsnog weinig op. Be houdendheid voerde de boven toon. De tendens was dat tophand- bal aardig is, maar dat het weinig mag kosten. Het bestuur kreeg de vrijheid de organisatorische struc tuur te bepalen. Het plan voor top sportontwikkeling, dat begin dit jaar met veel ophef werd gelan ceerd, verdween echter naar de achtergrond. Het denkwerk uit de afdelingen voegde er evenmin iets aan toe. Op een klein punt na, want acht eredivisieclubs stelden voor een jeugddivisie in het leven te roepen. De bedoeling is de junioren een vrijblijvende voorwedstrijd, geen competitie, te laten spelen bij de duels van de heren in de hoogste afdeling. Bedoeling is de jeugd op niveau ervaring op te laten- doen en zonodig te kunnen gebruiken als bankspelers. Het bestuur kreeg toestemming het plan verder uit te werken, zodat het wellicht volgend seizoen al kan worden doorge voerd. Tijdens de vergadering werden de negentien plaatsen bekend ge maakt waar volgend jaar (4-14 de cember) het A-wereldkampioen schap voor dames wordt afge werkt. Bepaald werd dat Neder land de poulewedstrijden speelt in Groningen, Leeuwarden en Em- men. De finale zal worden gehou den in sportpaleis Ahoy' in Rotter dam. De loting voor het evenement wordt 15 januari verricht als ook de acht gekwalificeerde landen van het B-wereldkampioenschap be kend zijn. Mesker ligt er al uit MELBOURNE (Rtr) - De Neder landse tennisspeelster Marcella Mesker behoort tot degenen, die het eerst zijn uitgeschakeld bij de open Australische tenniskam pioenschappen, die vandaag in Melbourne zijn begonnen. Ze werd door de Westduitse Myriam Schropp verslagen met 6-3,6-4. De Zweedse Catarina Lindqvist en de Amerikaanse Barbara Potter waren de eerste geplaatste speel sters, die de tweede ronde bereik ten. De als tiende geplaatste Lindqvist versloeg de Tsjechoslo- waakse Regina Marsikova met 7- 5,6-2 en de als elfde geplaatste Bar bara Potter won met 6-3,6-2 van haar landgenote Beth Norton. De partij tussen Lindqvist en Marsiko va moest twee uur worden uitge steld, omdat een defecte sproeier het centrecourt onder water had gezet. TRONDHEIM (ANP) - In de sneeuw van Trondheim heeft de schaatsjeugd van Nederland de in ternationale top verrast. Bij de eer ste van acht wedstrijden om de we reldbeker klopte Leo Visser, een A-junior uit Haastrecht, op de vijf kilometer de sterkste rijders uit landen als Noorwegen, Zweden, Oostenrijk en de Verenigde Staten. Bij de verrassing van de Noorse opening van het schaatsseizoen, waarbij de toprijders van de Oost bloklanden en Nederland wegble ven, waren ook de andere twee ju nioren uit de selectie van bonds coach Leen Pfrommer, Gerard Kemkers en Henri Kraayenbos, be trokken. Kemkers uit Eelde, op za terdag al verrassend vijfde op de 1500 meter, bleef op de Leangen- baan gistermiddag Olympisch kampioen Gustafson voor. Kraayenbos eindigde als vierde, op bijna vier seconden van winnaar Visser (7.25,33). Lou Hekkema, bestuurder van de schaatsbond, was op het laatste moment met drie junioren naar Noorwegen gestuurd. Het drietal moest met deelneming aan de eer- Oranje junioren stunten in Trondheim ste wereldbeker-aflevering de goe de verhouding tussen de KNSB en de Noorse bond overeind houden. Meer dan vertegenwoordigen werd niet van het trio verwacht. Zaterdag leek het daar veel op, toen de Zweed Bengtsson de 1500 meter won: 2.00,68. Visser had last van buikloop en werd met norit-ta- bletten op de been gehouden. In de onderlinge rit Visser-Kraayenbos was de zieke Haastrechter, plaats genoot van wereldkampioen Hein Vergeer, toch zijn provinciegenoot de baas. De matige klasseringen (20 en 22) en de tijden (2.07.03 en 2.07,48) van het tweetal waren vergeten, toen Gerard Kemkers, het grote talent uit het noorden, op de schaatsmijl de voor eigen publiek rijdende Rolf Falk-Larssen in een onderling duel versloeg. De tijd van 2.02,41 was éénhonderdste van een secon de sneller dan die van Falk-Lars sen en goed voor de vijfde plaats en zestien punten voor het wereld- bekerklassemept. Gisteren kwam voor de onerva ren Nederlanders de climax van de door sommigen als plezierreis beti telde trip naar het Noorse schaats toernooi. Gelegenheidscoach Hek kema zag eerst Kraayenbos met minimaal verschil (25/100ste van een seconde) van Falk-Larssen waarna Kemkers de kop positie in het tussenklassement pakte door de Oostenrijkse stayer Werner Jager met elf seconden ver schil terug te wijzen: 7.27,21. In Trondheim ging het steeds harder sneeuwen, toen Leo Visser in de baan kwam voor de confron tatie met de sterkste Amerikaanse allrounder van het Vorig seizoen, Dave Silk. Visser, met een minder rommelende maag dan op zater dag, ging hard van start, maar bleef overeind. In de slotronden wist hij zijn voordeel op Kemkers vast te houden en Silk maar liefst op veer tien seconden achterstand te rij den. De internationale schaatswereld, slechts deels aanwezig in de Noor se havenstad, was verbluft over de verrichting van de tweede garni tuur van Nederland. Coach Hekke ma wist ook niet wat hij er van moest denken. „We hadden afge sproken er onbevangen tegen aan te gaan. De jongens waren dolge lukkig na afloop. De Noren en Zweden vroegen zich af, hoe het met de conditie van de A-selectie van ons moet staan, als de jeugd al zo snel is. Zelf zal ik by de KNSB de prestaties van de jongens goed overbrengen. Hoe dat nu verder moet met Visser, een karakterjon- gen van negentien, als ranglijstaan voerder in de wereldbeker? Ik zou het echt niet weten". Naast de allrounders, van wie de achttien-jarige Kemkers het beste gecombineerde klassement had, reden de sprinters hun eerste num mers voor de wereldbekers. De Amerikaan Dan Jansen won drie afstanden, op zaterdag de 500 en 1000 meter, op zondag nog eens de 500. Olympisch kampioen Boucher was zondag de snelste op de kilo meter. LEIDEN - Foreholte lijkt op weg óm na vier mislukte pogingen nu toch eindelijk door te dringen tot het nationale tophandbal. Gisteren werd het Arnhemse Esca in de Gaasbak in Voorhout in een uur af gewassen en afgedroogd: rust 10-1, eindstand 24-5. De Voorhoutse vrouwen blaken van het zelfver trouwen. Van de concurrenten is na gisteren alleen Slotervaart nog in de race. De Amsterdamse vrou wen speelden het Utrechtse Attila, mede-kanshebster op de titel, voorlopig naar het tweede plan door in Amsterdam met 15-14 te In de tweede divisie verloren de vrouwen van HVS kansloos van NEA (10-18), maar in de derde divi sie gaan de vrouwen van Oase sterk door. Ondanks de absentie van Gerrie Hoogenboom, Sylvia Dapper en Lenie Straathof (allen geblesseerd), had de ploeg, met als vervangsters Ria Volwater en Mar leen Stipdonk, geen enkele moeite met het Rotterdamse Ancora: rust 5-1, eindstand 12-5. De reserves van het Wateringse Quintus, de naar het zich laat aan zien enige concurrenten van Oase, klopten gisteren HW '70. De vrou wen uit Voorschoten bleven tot diep in de tweede helft goed in de race, rust 5-7, maar gingen in de slotfase toch nog royaal onderuit, 7-14. De mannen van Saturnus verlo ren met 18-15 van Saturnus 72 uit Ridderkerk. Het wordt oppassen voor de Leidenaars, die nu met DWS de voorlaatste plöats van de ranglijst in de derde divisie G inne men, met één verliespunt minder dan Westlandia. In de afdelings eerste klasse moesten de vrouwen van Saturnus hun eerste nederlaag incasseren. In de Apollohal in Oegstgeest won Olympia 72 na een gelijkopgaan- de strijd met 7-5. Oppermachtig Foreholte was tegen Esca opper machtig. De Arnhemse vrouwen kregen gisteren voor circa vijfhon derd toeschouwers vooral een lesje in verdedigen. Het 'uitstappen' van de Voorhoutse verdedigsters was sterk en steeds goed op tijd. De aanvalsters bij Esca konden bij balbezit vrijwel niet anders dan de bal rondspelen. En rondspelen zonder een opening te kunnen ma ken resulteert bij de meeste ploe gen in forceren, van veraf schieten, en dat betekent balverlies. Daar Elly Hoek en Hannie Boskamp: "We hebben gewonnen aan lengte en kracht en dat telt op dit r wacht Foreholte met de sprintsnel heid van Ellen van Dam en de gave passes van keepster Olga Almekin- ders op. Maar Foreholte had behalve sterk verdedigen, variatie in 6-0, 5- 1, 4-2 offensief en defensief, ook aanvallend te veel in huis voor het arme Esca. Als versteend bleef de Arnhemse defensie herhaaldelijk toekijken bij de aanvallende acties van de tegenstander.Voor de Esca- keepster was er geen houden aan. Het einde kwam met 24-5, maar als Foreholte meer dan dertig goals zou hebben gescoord, hadden de Arnhemse vrouwen ook niet mo gen mopperen. „Wij zijn vooral in de breedte sterker geworden", vonden Elly Hoek en Hannie Boskamp, die als de-„Van Dijkies" Elly en Hannie van Dijkde opmars van Foreholte vanuit de afdelings derde klasse naar de eerste divisie meemaakten en al driemaal op de rand van de eredivisie uitgleden. „Met de nieu welingen in de ploeg Ellie Fijne man van Nieuw Vennep, Elly van Leeuwen van MMO en Moniek van Deelen van Concordia) hebben we veel meer dreiging in de tweede lijn. We hebben ook gewonnen aan lengte en kracht en dat telt op dit Trainer- coach Wim Geerlings wil nog niet over kampioenschap of promotie praten. „Gewopn alle potten winnen is mijn parool. De competitie is nog zolang. Laat ik ervan zeggen dat we momenteel lekker draaien. Dat moet ook wel want de speelsters trainen er hard voor. Driemaal verplicht per week en dan zaterdags nog eens op eigen initiatief zo'n anderhalf uur in de duinen. En daar ontbreekt zelden iemand". Wat HVS ontbreekt is zelfver trouwen. Daarbij komt dat de (foto René Bouwman) Stompwijks ploeg het nog teveel van Ank en Lenie van der Bosch moet hebben. Als die twee speel sters door de tegenstandsters ef fectief worden uitgeschakeld kan HVS geen vuist meer maken. Dat was de oorzaak van de nederlaag tegen NEA. Eigenlijk was de wedstrijd na twintig minuten al bekeken. Toen leidde NEA met 8-2 en aan Stomp- wijkse zijde zweeg toen al het ge schut. Na de hervatting was de scherpte uit het spel bij NEA en dat gaf de wedstrijd wat meer fleur. HVS verloor niettemin royaal met 10-18. DEVENTER (ANP) - Alex Jansen heeft zaterdagavond een marathon uit de reeks om de KNSB-beker gewonnen. De Leidse schaatser was in het Deventer IJssel-stadion in de eindsprint iets rapper dan zijn medevluchters Rietveld, De Roon, Jonker en Vos. Het vijftal had halverwege de race, waarin op nieuw Dries van Wijhe zich een van de actiefsten toonde, in ijltem po een ronde voorsprong genomen op het peloton, dat er niet meer in slaagde het verschil goed te ma ken. Hilbert van der Duim was ver uit de beste sprinter van de achter volgers. Ook deze marathon, bekeken door ongeveer 2500 mensen, werd gekenmerkt door een hoog tempo. De winnaar deed over de honderd ronden minder dan een uur 58.19,5. In het algemeen klasse ment bezet Ruud Christoffers nog altijd de eerste plaats en hij mag gezien zijn sterke rijden nu al de verrassing van het seizoen worden genoemd. De schaatser uit Vlaar- dingen heeft een ruime voorsprong op Co Giling en Andries Kasper. De vorig jaar ongenaakbare Hen ri Ruitenberg blijft daarentegen te genvallen. Ruitenberg kwam in Deventer weer niet verder dan de 21e plaats en figureert in de alge mene rangschikking met zestien punten in de achterhoede. De ach terstand van Ruitenberg op de koplopers is inmiddels al zo groot geworden, dat zijn rol - gezien ook de enorme groei in de breedte van het marathonschaatsen - al haast lijkt uitgespeeld. De uitslag is: 1. Alex Jansen (Leiden) 100 ron den in 59.19,5; 2. Gerard Rietveld (Ouderkerk aan den Amstel); 3f Rien de Roon (Rokanje); 4. Rein Jonker (Weitgaard); 5. Wim Vos (Kockengen); Op 1 ronde: 6. Hil bert van der Duim (Heerenveen); 7. Dirk Maarssen (Rijsenhout); 8. Ruud Christoffers (Vlaardingen); 9. Jan Wessels (Markelo); 10. Ri chard van Kempen (Den Hoef). Stand: 1. Christoffers 84,1 punten; 2. Gi ling 67; 3. Kasper 64; 4. Van der Duim 62,1; 5. Maarssen 60; 6. Van Kempen 55; 7. Pronk 46; 8. Boon 44; 9. Van Benthem 39; 10. Cazemir 38. Alex Jansen, hier nog in tweede positie achter Gerard Rietveld, maakt zich gereed voor zijn succesvolle eindsprint. De Leidenaar won de marathon (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19