Nieuw kabinet-Martens blijft fors bezuinigen Democratie bracht Honduras meer militairen Geruchten rond vrijlating Mandela spoedig verstomd Verbitterde strijd milities in Beiroet Duizenden overleden door vergiftigd brood DAG BOLLETJE ZATERDAG 23 NOVEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 9 Uitkeringstrekkers leveren 4 miljard in BRUSSEL (GPD) - De formatie van het zesde christen-democratisch/liberale kabinet van de Belgische premier Wilfried Martens is vrijwel rond. Gistermorgen vroeg werden de vier regeringspartijen het volledig eens over het regeerprogramma voor de komende vier jaar. Alleen de verdeling van de ministersposten moet nog worden geregeld. TEL AVIV - Een medisch team in Israël heeft een tot nog toe onbe kende vorm van lood vergiftiging aan het licht gebracht, die de mys terieuze dood van vermoedelijk duizenden bewoners van het Mid den-Oosten en gebieden rond de Middellandse Zee in de afgelopen door Taco Slagter jaren verklaart. Verpulverd lood uit gerepareerde aandrijfassen van molenstenen was tijdens het ver malingsproces van graan in het meel terechtgekomen. Zonder het minste vermoeden eten mensen uit deze streken nog steeds brood waarin een dodelijke hoeveelheid van het giftige metaal kan zitten. De ontdekking is gedaan door het Shaare Zedek-ziekenhuis in Je ruzalem. Alle patiënten waren be woners van de hoofdzakelijk door Arabieren bewoonde westelijke Jordaanoever. Professor Chaim Hershko, hoofd van de afdeling in terne geneeskunde, maakte de de tails van het jaren durende onder zoek deze week bekend. De resul taten van het onderzoek zijn in middels al in de internationale me dische vakliteratuur gepubliceerd om tegen de oorzaken van het ver schijnsel te waarschuwen. Gebleken is dat ook in niet-Ara- bische landen rond de Middelland se Zee talrijke graanmolens in be drijf zijn waarbij de gebreken aan de molenstenen met gesmolten lood zijn verholpen. Volgens prof. Hershko zijn met name in Spanje nogal wat gevallen van loodvergif- tiging bekend bij de consumptie van brood. Het uitgebreide onderzoek van het Israëlische ziekenhuis concen treerde zich de afgelopen jaren op drie dorpen in de buurt van de stad Nabloes. In oktober 1982 kreeg de internist een 19-jarige patiënte on der ogen bij wie de unieke combi natie van symptomen leidde tot de diagnose van loodvergiftiging. Uit eindelijk werden 43 zieken met de zelfde verschijnselen opgenomen, die overigens allen herstelden. Maar de oorzaak was vooralsnog onbekend. Omdat alle patiënten uit dezelfde streek afkomstig waren, analyseer de het medisch 'opsporingsteam' huis aan huis de samenstelling van de dagelijkse etenswaren. Daaruit kwam naar voren dat in-het zelfge bakken brood een soms dodelijke concentratie lood zat. Het meel was afkomstig van twee molens uit de omgeving, waarvan de gaten in de versleten ijzeren koker rond de aandrijfas ter hoogte van de granie ten molensteen met gesmolten lood waren opgevuld. Nadat de re paraties met een niet-toxisch mate riaal opnieuw waren uitgevoerd, bleek de oorzaak van de broodver giftiging verholpen. Direct daarna inspecteerde het team alle overige 146 molens op de westelijke Jor daanoever, waarvan er 33 meel met hoge loodconcentraties produceer den. Volgens professor Hershko had den de molenaars er geen flauwe notie van dat met het tot meel fijn gewreven graan ook afgeschuurde stofdeeltjes lood meekwamen. Naar zijn bevindingen is het al tientallen jaren een gewoonte bij oriëntaalse molenaars om gebre ken aan het aandrijfmechanisme met lood te herstellen. "Ongetwij feld zijn er de afgelopen jaren dui zenden mensen aan het eten van vergiftigd brood overleden, terwijl de artsen in het ongewisse bleven over de exacte doodsoorzaak of over de herkomst van het giftige metaal in het lichaam". Zondag congresseren alle rege ringspartijen over het akkoord. De verwachting is dat Martens medio volgende week zijn nieuwe kabinet kan presenteren, zodat hij moge lijk aan het einde van de week al het vertrouwen van de Kamer van Volksvertegenwoordigers en de Senaat kan krijgen. De vier partij en, de Vlaamse en Waalse christen democraten CVP en PSC, en de beide liberale partijen PW en PRL, hebben vijf weken onderhan deld. door Hans de Bruijn Hoofdzaak van het regeerak koord is de voortzetting van het be zuinigingsbeleid dat het vijfde ka binet-Martens van de voorbije vier jaar heeft gevoerd. Volgend jaar zal vier miljard gulden worden bezui nigd, in 1987 nog eens 3 miljard gulden. Doel is het financieringste kort, dat nu 11 procent bedraagt, in 1987 te hebben teruggedrongen tot 8 procent. Dat betekent concreet dat er vrij wel geen ruimte voor loonsverbe tering zal zijn. Wanneer werkge vers en werknemers er niet in sla gen het eens te worden over de lo nen voor volgend jaar, dan zal de regering zelf ingrijpen. Het kabi net-Martens zal voor nog eens an derhalf jaar - tot eind maart 1987 - bijzondere volmachten van het parlement vragen, waardoor het 'Driedubbelspion' WASHINGTON (Rtr) - Een mede werker van de contra-spionage van de Amerikaanse marine, de 31-jari- ge scheikundige Jonathan Pollard, die is gearresteerd wegens spiona ge voor Israël, heeft ook geheimen doorgegeven aan Pakistan. Dat hebben Amerikaanse regerings functionarissen gisteren meege deeld. Buitenland kort Ontslag Twee leden van het Oostduitse Politburo hebben gisteren hun ze tel in dit hoogste parij-orgaan ver loren. Dit heeft het officiële Oost duitse persbureau ADN bekendge maakt. De twee, Kónrad Naumann en Herbert Haber, verloren even eens hun functie als secretaris van het centraal comité. Officieel heb ben beide partijfucntionarissen om „gezondheidsredenen" hun ont slag aangeboden. Orkaan De orkaan „Kate" is gisteren met verwoestend geweld over de Ame rikaanse staat Florida getrokken nadat ze eerder op Cuba voor grote vernielingen had gezorgd. Op Cu ba kwamen 10 mensen om het le ven, in Florida hebben tot dusver vier personen het leven verloren. Wrak gevonden Bergers hebben gisteren in de Perzische Golf het wrak gelokali seerd van het Katarese vrachtschip al-Mansoura, dat sinds 20 novem ber werd vermist. Volgens ber gingskringen zijn er aanwijzingen dat het 3.881 ton metende schip in internationale wateren voor de Sa- oedische kust is getroffen door een raket. Van de 24 opvarenden wer den er 21 gered. Hongerstaking De Griekse verkeersleiders gaan vanaf maandag in hongerstaking om betere arbeidsvoorwaarden af te dwingen. De actie zou ingrijpen de gevolgen kunnen hebben voor het drukke verkeer in het Griekse luchtruim. De luchtverkeerslei ding van Athene handelt dagelijks meer dan 600 vluchten af. Biograaf Een Amerikaanse historicus die met de Pulitzerprijs is onderschei den, Edmund Morris, is gekozen tot officieel biograaf van president Reagan. Uitgeverijen hebben 2 mihoen dollar geboden voor het verkrijgen van de publikatierech- ten van het boek een bedrag dat nog zal stijgen, zo schreef gisteren de Washington Post. Gaslekkage Als gevolg van het lekken van chloor- en ammoniakgas uit een fa briek op een industrieterrein bij de Indiase hoofdstad New Delhi is één persoon om het leven geko men en zijn 79 andere mensen op genomen. Veel inwoners van de wijk raakten buiten bewustzijn. vooral op economisch gebied be sluiten kan nemen die niet door het parlement behoeven te worden goedgekeurd. De belastingdruk blijft gelijk. De eerder dit jaar al aangekondigde belastingverlaging van bijna 700 miljoen gulden gaat wel door, maar de aftrekmogelijkheden zullen niet 1,5 miljard gulden worden vermin derd. Ook zal scherp worden bezui nigd op de sociale zekerheid en het onderwijs. Op scholenbouw wordt enkele honderden miljoenen gul dens bezuinigd en het aantal leer krachten wordt verminderd. De sociale uitkeringstrekkers zullen totaal in vier jaar zo'n vier miljard gulden moeten inleveren. Werkloosheidsuitkeringen worden beperkt en wie passend werk wei gert, raakt zijn uitkering kwijt. Er komt een soort basisuitkering met toelagen die afhankelijk zijn van het aantal gewerkte jaren, het aan tal afhankelijke gezinsleden en het totale gezinsinkomen. Het akkoord bevat voorts de aan kondiging dat de veiligheid van de burgers in het door terreur geteis terde België zal worden verbeterd en dat de reeds geplaatste 16 Ame rikaanse kruisraketten in Floren- nes blijven staan. Er zal op de krijgsmacht worden bezuinigd door het aantal beroepsmilitairen te verminderen en de militaire diensttijd te verlengen. De Belgische socialisten zijn door de christen-democratische en liberale regeringspartijen volledig op een zijspoor gezet. Niet alleen wordt op landelijk niveau de rooms-liberale coalitie voortgezet, maar ondanks hun verkiezings winst zullen zowel de Vlaamse SP als de Waalse PS ook niet meer ver tegenwoordigd zijn in de Vlaamse, Waalse en franstalige deelregerin- gen. Steun voor Arafat BAGDAD (AP) - PLO-leider Yas ser Arafat heeft, naar het schijnt, gisteren van het uitvoerend comité van de organisatie goedkeuring ge kregen voor zijn zogeheten verkla ring van Cairo. In de verklaring van Cairo op 7 november, zei Ara fat dat Palestij nen nog alleen maar aanvallen zullen uitvoeren in door Israël bezette gebieden. Een func tionaris van de PLO zei dat het uit voerend comité van de PLO en de leiding van de belangrijkste guer rillagroep Fatah 'unaniem' achter de verklaring stonden. Arafat en zijn topadviseurs zijn in Bagdad bijeen om een een standpunt te bepalen in de pogin gen om vrede te bereiken in het Midden-Oosten. Een 10-jarig Libanees meisje toont de Libanese vlag en haar poppen 'Gorpatcheva' en 'Regana'. Langs deze weg vroeg ze de twee wereldleiders gisteren geen wapens meer te versturen naar haar geteisterde vaderland. (foto API BEIROET (Rtr/UPI/AFP) - In de Libanese hoofdstad Beiroet lever den pro-Syrische sji'itische en dru- zische milities vrijdag een verbit terde strijd om de macht in het westelijke stadsdeel. De moslims bevochten elkaar met alles wat maar kon schieten, tanks, mortie ren, machinegeweren en raketten. In deze al meer dan twee dagen du rende gevechten zijn tot dusver 35 doden en 150 gewonden geteld. De bevolking van deze één mil joen inwoners tellende stad, waar tientallen gebouwen in lichterlaaie staan, begrijpt er niets meer van. 'Zij (de milities) worden geacht bondgenoten te zijn en nu bestrij den zij elkaar met wraak en felle haat. Een stad van meer dan een miljoen mensen wordt gegijzeld en opgesloten en wij kunnen daar niets tegen doen', zei een Libanese regeringsambtenaar. De politie en ooggetuigen ver klaarden dat de gevechten de hele door moslims bewoonde helft van de.stad hebben overspoeld. De strijd was gisteren het hevigst in de buurt van de Sowjet-ambassade en de Amerikaanse universiteit. Dru- zische militie heeft haar sji'itische vijanden uit het ziekenhuis en om geving verjaagd. De druzen boden felle weerstand tegen de in golven aanvallende sji'iten, die er op uit waren hen uit de straten bij de Sowjet-ambassade te drijven. KAAPSTAD/JOHANNESBURG - De sterke geruchten dat de tot le venslang veroordeelde ANC-leider Nelson Mandela spoedig in vrij heid zal worden gesteld, hebben gistermiddag een flinke deuk ge kregen. Na een ruim twee uur du rende consultatie tussen Mandela en zijn twee advocaten, Ismael Ayob en George Bizos, maakten de laatsten bekend dat zij zouden te rug keren naar Johannesburg en dat zij verder geen informatie kun nen verstrekken. Eerder op de ochtend kregen de geruchten dat er iets aan de hand was rond een eventuele vrijlating van Nelson Mandela opnieuw voe ding, nadat Winnie Mandela onver wachts naar Johannesburg afreis de. Vlak voor de besprekingen tus sen Mandela en zijn advocaten had mevrouw Mandela nog tegen de massaal aanwezige journalisten verklaard dat zij haar man in de loop van de middag opnieuw zou bezoeken. Speculaties wilden dat mevrouw Mandela naar Johannes burg ging om daar met vertegen woordigers van de regering-Botha te praten over de mogelijke voor waarden van Mandeia's vrijlating. Andere speculaties waren, dat Winnie Mandela direct zou door reizen naar de Zambiase hoofdstad Lusaka, waar het hoofdkwartier Kritiek op hulp bij vulkaanramp MANIZALES (Reuter) - De kritiek op de hulpoperatie voor de slacht offers van de vulkaanramp in Co lombia neemt met de dag toe, ter wijl overal in het gebied mensen nog steeds naar vermiste familiele den zoeken. De door binnen- en buitenland geschonken hulpgoederen, zoals voedsel, kleding en medicijnen, bereiken de getroffen bevolking niet, zo klagen bewoners van het rampgebied. Een verpleger van een lokaal ziekenhuis verklaart in de krant El Espectador „nog geen aspirientje" aan hulp te hebben ge- van het in Zuid-Afrilka verboden ANC is gevestigd. Beide speculaties bleken even wel onjuist te zijn, aangezien Win nie Mandela na aankomst in Jo hannesburg direct doorreisde naar haar officiële verbanningsoord Brandfort. Nog geen dag geleden had zij aan de pers verteld, dat zij niet meer naar Brandfort zou te rugkeren, hoewel dat haar door de Zuidafrikaanse justitie was opge dragen. Familieleden vertelden gisteravond echter, dat zij naar Brandfort was vertrokken vanwe ge een begrafenis. Het meest waarschijnlijke is nu dat Nelson Mandela een dezer da gen naar de Pollsmoor-gevangenis zal worden teruggebracht. Het aantal doden van de fatale schietpartij in de zwarte woonwijk Mamelodi bij Pretroria donderdag is inmiddels officieel vastgesteld op 13. Daarmee is het totale aantal doden sinds afgelopen zondag op 36 gekomen, waarmee deze week een van de bloedigste van het afge lopen jaar is geworden. Gisteren was het in Mamelodi overigens weer rustig. Politie- en legereenhe den patrouilleerden door de stra ten van de geschokte woonwijk, maar de meeste arbeiders gingen weer gewoon naar hun werk, ter wijl de winkels open waren. ADVERTENTIE IBM heeft afscheid genomen van het jj -«K3T' 3 bekende bolletje. De nieuwe generatie elektronische IBM schrijf- 4 machines zijn uitgerust met dé allernieuwste techniek: :S daisywheel en thermotronic. HT Nieuwe technologie die een jHBPF betrouwbare leverancier ver- f» 1.®^eist Een leverancier bij u in de buurt, die IBM garantie en service tr» extra accent geeft door een persoonlijke benadering en begeleiding. Bovendien krijgt u bij de geautoriseerde IBM schrijfmachine dealer natuurlijk de beste inruilprijs. Vraag demonstratie of proefplaatsing. nc Uw reaktie honoreren wij met een fraai digitaal buroklokje. Coupon opsturen in ópen envelop aan O Wij zouden graag een demonstratie willen GRATIS DIGITAAL BUROKLOKJE4 TEGUCIGALPA - Honduras heeft de afgelopen maanden het ene po litieke schandaal na het andere be leefd. De verschillende partijen gingen letterlijk en figuurlijk met elkaar op de vuist. President Ro berto Suazo Cordova stelde tegelij kertijd al het mogelijke in het werk om zijn ambtstermijn te kunnen verlengen. door Rob Sprenkels Terwijl de Hondurese kiezers zondag naar de stembus moeten zijn de politieke ruzies nog altijd niet voorbij. Dat de stembusslag toch door gaat is vooral te danken aan de interventies van het Hondu rese leger en de Amerikaanse am bassade. Washington wil de wereld ervan overtuigen dat Honduras een democratisch voorbeeld is in het onstuimige Midden-Amerika. „Deze verkiezingen zijn het bewijs voor het Amerikaanse volk en het congres dat wij er goed aan hebben gedaan om de Hondurezen te hel pen", zo verklaarde nog verse am bassadeur in Tegucigalpa, John Ferch, kort geleden. „In Honduras zijn er meer mili taire kazernes dan scholen", zo be weert Zenaida Velazquez, een van de leidsters van de Hondurese mensenrechtenbeweging. Haar nogal bruuske uitspraak is zonder twijfel overdreven, maar niettemin begrijpelijk. Honduras is een van de armste en meest onontwikkelde landen van het Latijnsamerikaanse sub-continent. Driekwart van de Hondurezen lijdt dagelijks honger en is analfa beet. De afgelopen jaren zijn de ge middelde levensomstandigheden aanzienlijk verslechterd. De om vang in vuurcapaciteit van het Hondurese leger is daarentegen met sprongen toegenomen. Om maar een indruk te geven: gaf Jim my Carter in 1980 slechts drie mil joen dollar aan militaire hulp aan Honduras, dit jaar ontvangt de Middenamerikaanse staat uit Was hington zo'n 140 miljoen dollar voor militaire activiteiten. Christen-democratie "De Hondurezen lijken op een verouderd volk dat niet meer de kracht heeft om het hoofd op te heffen en te zien dat we een land zijn dat,wordt bezet door buiten landse tröepen". Juan Ramon Mar tinez is de rechterhand van de christen-democratische presi dentskandidaat Hernan Corrales Padilla. Hun formule zou zondag weieens voor een verrassing kun nen zorgen. De christen-democra ten hebben de afgelopen vier jaar slechts één afgevaardigde in het parlement gehad, maar deze, Ef- rain Diaz, bracht vaak als enige tot op zekere hoogte de gevoelens van een meerderheid van het Hondure se volk onder woorden. De voorspellingen tippen echter de belangrijkste kandidaten van de twee traditioneel om de macht strijdende partijen als favoriet. Het gaat om Jose Ascona, de leider van de tegen president Suazo Cordova gerichte oppositie binnen de libe rale partij, en Leonardo Callejas, leider van de sterke rechtervleugel van de conservatief georiënteerde Nationale Partij. Terwijl de Hondurezen naar de ,stembus gaan zijn de politici nog niet uitgeruzied over de vraag hoe de presidentsverkiezing precies moet verlopen. De liberalen heb ben vier presidentskandidaten en hun belangrijkste fracties maken zich sterk voor een systeem waar bij de meest gestemde presidents kandidaat van de partij die in to taal de meeste stemmen heeft ver overd als president wordt uitver koren. De conservatieven, naar wordt gezegd gesteund door president Suazo Cordova, vinden die manier onrechtvaardig. Zij hebben slechts drie presidentskandidaten, maar één van die drie, Callejas, maakt een goede kans om meer stemmen te halen dan wie dan ook. Het Hondurese volk heeft maar amper wakker gelegen van alle schandalen. Dit jaar april probeer de de interne oppositie binnen de liberale partij om president Suazo Cordova de macht te ontnemen om de liberale presidentskandidaat aan te wijzen. Suazo antwoordde met een arrestatiebevel tegen een meerderheid van de 82 Hondurese parlementariërs en zette twee voor aanstaande rechters van het land achter de tralies. Lopez Reyes De president werd uiteindelijk tot de orde geroepen door de com- IN lCBragUR mandant van de Hondurese strijd krachten, generaal Walter Lopez Reyes. Als oplossing kwam het systeem van meerdere presidents-j kandidaten per partij uit de bus. achter Suazo Cordova staande libe ralen in oktober een poging deden om de verkiezingen uit te stellen. In het parlement, waar de coalitie op een meerderheid kon rekenèn, werd een motie gepresenteerd om het parlement om te vormen in een grondwetgevende vergadering. Op die manier zouden de presidents verkiezingen moeten worden uit gesteld tot het gereed komen van een herziene grondwet. Volgens de withete oppositie was het de be doeling om Suazo Cordova nog twee jaar aan de macht te laten blij- Terwijl de Hondurese parlemen tariërs in het congresgebouw daad werkelijk met elkaar op de vuist gingen, bracht opnieuw generaal Lopez Reyes de oplossing. Hij liet per telefoon weten dat hij persoon lijk alle afgevaardigden die de grondwet zouden schenden naar de gevangenis zou sturen. Het Hondurese volk zit met een enorme democratische kater. Vier jaar geleden trok men massaal naar de stembus. Suazo Cordova had de grootste beloftes gedaan en na een serie militaire dictaturen dacht men dat het nu eindelijk beter zou worden. Maar met Suazo Cordova kwamen er meer militairen op straat dan tijdens de militaire dic tatuur. Er begonnen progressief denkende mensen te verdwijnen, anderen werden vermoord.- Het huidige regiem heeft in totaal 163 vermisten en 330 politieke moor den opgeleverd. De gemoederen waren nog niet helemaal tot rust gekomen toen een coalitie van conservatieven en Tegelijkertijd kwamen er steeds meer Amerikaanse militairen en installaties in Honduras, een gigan tische radar, een militair oplei dingscentrum. de vliegbasis in Pal- merola. Ook liet Suazo Cordova zich voor de wagen spannen van de Amerikaanse agressie tegen Nica ragua. De anti-sandinistische con tra-revolutionairen kregen in Hon duras alle faciliteiten en steun. Ed- gardo Paz Barnica, de minister van buitenlandse zaken, liet zich begin deze maand ontvallen dat „de meer den 25.000 contra-revolutionairen" tijdelijk zouden worden ontwa pend, dat om hen de mogelijkheid te ontnemen om de verkiezingen te beinvloeden. Zelaida Velazquez, de mensen rechten-activiste, voorspelt dat er zondag maar amper de hellt van de bijna twee miljoen Hondurese kie zers naar de stembus zal gaan. Met Suazo Cordova is ook het vertrou wen in de politie verdwenen. Er zijn tientallen corruptieschandalen geweest. Miljoenen zijn onder de tafel verdwenen. De spectaculaire politieke ruzies omtrent de presi dentsverkiezingen worden door veel Hondurezen uitgelegd met de simpele stelling dat het bezit van de macht een snelle rijkdom verze kerd. „Onze politici denken alleen maar aan zichzelf, niet aan het volk", aldus Zelaida.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9