Philips wil vervuiling niet betalen ETde allernieuwste oorlogswapens 'Gezin heeft nog toekomst' 'Inval bij Amok was krankzinnig' 'Akkoord' in Rotterdam over brandweertoeslag ZATERDAG 23 NOVEMBER 1985 PAGINA 5 ROTTERDAM (ANP) - De ge- ter bleven. Zij voerden daarna in meente Rotterdam gaat het brand- het Rotterdamse stadhuis een be- weer-personeel mogelijk alsnog zettingsactie uit. een voorschot van. 150 gulden ge- Elders in het land wordt op nog ven op een eventuele verhoging ongeveer dertig plaatsen onder van de onregelmatigheidstoeslag handeld tussen brandweer en ge in afwachting van de uitkomst van meenten. Vaak zijn daar geen ac- een landelijk onderzoek naar de ties van de brandweerlieden voor zwaarte van de onregelmatigheid nodig geweest. In Amstelveen, bij de brandweer. De betrokken waar de brandweer niet in actie is wethouders Jansen en Van der gekomen, bereikten gemeente en Pols hebben demonstrerende vakbonden gisteren overeenstem- brandweerlieden gisteren toege- ming over een extra onregelmatig- zegd dat zij zich daarvoor sterk zul- heidstoeslag van 225 gulden per len maken. Het Rotterdame colle- maand. In Apeldoorn werd een in ge neemt dinsdag een beslissing. grote lijnen zelfde overeenkomst De brandweerlieden waren 's bereikt, morgens woedend weggelopen uit in totaal zijn nu in ongeveer tien een bijeenkomst met de vakbon- steden akkoorden bereikt over een den, waarbij hen werd meegedeeld betere onregelmatigheidstoeslag, dat ze na het rechterlijk verbod op Daaronder zijn Leiden, Utrecht, acties in feite met lege handen ach- Amersfoort. Maastricht en Breda. Frans..met 'n vleugje romantiek In de Wassenaarse duinen, richting strand. Doen sfeervol a la carte restaurant representatieve zalen voor recepties, parties, vergaderingen, etc. {haal ot bel even voor map/e Menu-Suqgestiesl Hotel-Restaurant „DUINOORD" WASSENAARSESLAG 26 2242 PJ WASSENAAR TELEFOON 01751-19332 TELEX 34383 ^ruJei^iaa^^wgcLUijc^eeT^vereenKoms^vera^oontoesm^oo^e brandweer. De Hagenaars zetten gistermorgen als protest een ooievaar neer bij de Hofvijver. Het beest heeft een weegschaal in de bek waarbij het ene 'gewicht' de 60-urige werkweek voorstelt, en het andere de 40-urige werkweek. Wanneer de politie het beest - het officiële symbool van de residentie - wil verwijderen, zal men zich tot de brandweer moeten wen- 'Sanering Stadskanaal voorbarig' DEN BOSCH (ANP) - Philips heeft voor de Bossche rech ter gisteren elke aansprakelijkheid voor de kosten van het schoonmaken van de verontreinigde grond in de gemeen te Stadskanaal van de hand gewezen. De staat eiste van het bedrijf een bedrag van 4,5 miljoen gulden voor de sanering van het met cadmium vervuilde terrein. Philips' advocaat De Vries Robbé hield de rechter voor de lozing van cadmiumhoudend afvalwater in de jaren 1965-1975 niet onrechtmatig was, omdat het bedrijf aan de toen geldende voorwaarden voldeed. Bovendien is de staat wat voor barig geweest met het schoonma^ Kamer bepaalt rechtskracht van codicil (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/DEN HAAG - De Tweede Kamer neemt begin volgend jaar 'de beslissing of er - vooruitlopend op de komst van een transplanta- tiewet - meer rechtswaarde aan het donorcodicil moet worden toege kend. Artsèn kunnen in dat geval zon der toesteming van nabestaanden organen verwijderen van overlede nen, die een codicil bij zich dragen. Nu moet de familie te allen tijde worden geraadpleegd. Weigeren de nabestaande medewerking - en dat gebeurt in een op de tien geval len - dan blijft het lichaam onaan getast. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) bereidt ver sneld een praatstuk voor de Twee de Kamer voor. Wanneer de meer derheid zich hier achter schaaft, wordt de uiteindelijke wetgeving ter hand genomen. Op de komst van de transplantatiewet wordt al zes jaar gewacht. ken van de verontreinigde grond. De beslissing zou volgens hem meer op politieke en emotionele gronden zijn genomen dan uit ra tionele overwegingen, zoals gevaar voor de volksgezondheid en het milieu. Philips acht het niet waarschijn lijk dat de geloosde verbinding cadmiumsulfide schade aan het milieu kan hebben toegebracht, omdat de stof niet oplosbaar zou zijn. Landsadvocaat Wubs be streed dit ten stelligste door erop te wijzen dat de verbinding in het mi lieu wel degelijk uiteenvalt. Hij hield de onderneming verantwoor delijk voor de opeenhoping van het giftige metaal in het slib van de 2,5 kilometer lange Dideldom en in de groenten van de aangrenzende tuinen, die destijds met het slib uit de sloten werden bemest. De advocaat van Philips schoof deze eventuele verantwoordelijk heid door naar de gemeente Stads kanaal, omdat deze het bedrijf nimmer enige beperking had opge legd bij de lozing van de cadmium- verbinding. De landsadvocaat ver weet Philips dat de onderneming de gemeente nimmer op de hoogte had gebracht van de aanwezigheid van cadmium in het afvalwater. En, aldus Wubs, Philips had kun nen weten dat cadmiumsulfide schadelijk voor het milieu is. Uit verschillende onderzoeken is ge bleken dat cadmium in de directe omgeving van het bedrijf in zulke hoge concentraties voorkomt dat deze een gevaar voor de bevolking en het milieu opleveren. Het minis terie van milieubeheer achtte het daarom nodig de grond te saneren. De rechtbank doet uitspraak op 16 mei. DEN HAAG - Aanstaande maan dag vergadert de Tweede Kamer over de nota van minister De Ruiter (defensie) inzake de emer ging technologies (ET), een ver zamelterm voor de allernieuwste wapentechnieken. In het begin van de jaren negentig moeten de ze kunnen worden ingezet. Maar nu al worden de militaire en poli tieke schermutselingen rondom deze miljarden verslindende conventionele (n iet-nucleaire) wapens gevoerd. De emerging technologies (die overigens voor door Erik van Venetië een deel de Star Wars-technie- ken overlappen) maken één ding duidelijk: 'het gedoe' over kruis raketten' is een definitief gepas seerd station. De nieuwe technieken gaan de moderne oorlogvoering in alle fa cetten beheersen. Allereerst in het opsporen van vijandelijke doelen tot ver in het achterland van de vijand. Daarvoor zijn verfijnde sensortechnieken en AWACS (zie kader) ontwikkeld die kunnen worden gemonteerd op waarnemingssatellieten en bemande of onbemande vliegtui gen. Wanneer het doel (tank, vlieg tuig, transporteara vaan, wapen magazijn) tot op de centimeter nauwkeurig is gelocaliseerd, seint moderne communicatieap paratuur die informatie binnen de kortste tijd naar de thuisha ven. Daar begint de aanvalsfase. De computer verwerkt de infor matie en bevelhebbers drukken op een of meer rode knoppen, zo dat vanaf land. zee of vanuit de lucht projectielen worden afge vuurd. Geavanceerde doelgelei- dingssytemen maken het moge lijk de doelen met een griezelige nauwkeurigheid te raken. Emerging technologies moe ten een tegenwicht vormen voor de conventionele overmacht van het Sowjetblok ten opzichte van -de NAVO. Het westerse bondge nootschap wil die Russische overmacht niet zozeer compen seren door meer te produceren, maar vooral door betere (techno logisch hoogwaardiger) wapens te produceren. Tegelijk heeft NAVO-opperbe- velhebber Roger Een montagefoto i projectielen. logsstrategieën ontworpen die ervan uitgaan dat een treffen tus- seri NAVO en Warschaupact zich voornamelijk zal afspelen op het slagveld Europa. De emerging technologies zijn dan ook hierop ontworpen. Centraal in die stra tegie staat de zogenaamde 'deep attack': het uitschakelen van de vijand in de tweede gevechtsli nie, oftewel het achterland van de vijand, zodat de verbinding met het front wordt afgesneden. Nederland zal de ET-dans niet kunnen ontspringen. Rogers heeft becijferd dat de NAVO-lan- den voor het bekostigen van de ET hun defensieuitgaven jaar lijks met 1 procent zouden moe ten verhogen. Voor Nederland komt dat neer op een slordige 130 miljoen gulden per jaar. Tal van mogelijke gebruiks- vormen dienen zich aan. Drs. J.G. Siccama, medewerker van het Nederlands Instituut voor In ternationale Betrekkingen 'Clin- gendael' heeft ze op een rij gezet. „De NAVO is van plan binnen een paar jaar de Lance-raket te vervangen door de T-16- en de T- 22-raket die kunnen worden uit gerust met warmtezoekende bommen. Volgend jaar al zullen de Europese NAVO-landen in de slag gaan met de Verenigde Sla- ten over de invoering daarvan. Minister De Ruiter heeft al laten weten de beide raketten voor rang te willen geven bij de invoe ring van de emerging technolo gies". Verder wil het ministerie van defensie zich inspannen voor „een gunstiger verhouding in de lucht", vooral in het onderschep pen van Russische SS-22 en 23 raketten die op Westerse vlieg velden en commandocentra staan gericht en in het uitschake len van Sowjet-vliegtuigen. Voor dat laatste lijkt het zoge naamde 1 november-besluit een aanknopingspunt te bieden. Het kabinet besloot toen niet alleen tot het plaatsen van kruisraket ten en het afstoten van vier kern taken, maar ook tot het verster ken van de conventionele lucht verdediging. Siccama: „In de plannen van het kabinet zouden de F-16 jagers op Leeuwarden die taak kunnen uitoefenen. Die zouden uitgerust moeten worden met verfijnde radartechnieken: emerging technologies dus". "Het blijft speculeren, want d«- luchtmachtleiding is er nog niet uit, maar op Leeuwarden zou je natuurlijk ook Patriot-raketten (de conventionele vervangers van de nucleaire Nike/Hercules- raketten) kunnen stationeren. Voorbeelden van Emerging Technologies: - De anti-tank LASSO-myn wordt vanuit de lucht gedropt op vij andelijke tanks. De mijn laat de tank eerst passeren. Vervolgens hecht hij zich met speciale tentakels aan het vijandelijk voertuig - Een ander anti-tankwapen is de TGSM (terminally guided sub munition) die ook vanuit de lucht wordt losgelaten. Op een hoogte van ongeveer 50 meter vouwen zich vinnen uit. Vanuit die positie begint het zoeken naar bewegende tanks. De TGSM zoekt de warmte van een tank en schiet precies door de tankkoepel heen - Voor de Tornado-jager zijn speciale containers ontwikkeld die onder aan het toestel worden gehangen. Elke container bevat ver schillende soorten projectielen, zoals raketjes die diepe gaten bo ren in vijandelijke startbanen en projectielen die een enorme drukgolf veroorzaken gevolgd door een vuurbal. - Het AWACS-systeem (airborne warning and control system) heeft als taak vroegtijdig een aanval vast te stellen. De op een Boeing 707 gemonteerde radar kan een gebied met een straal van 400 tot 800 kilometer overzien. - Nieuwe materialen die metaal kunnen vervangen als bouwstof voor bommenwerpers. Door het gebruik van dat nieuwe materiaal is het vliegtuig onzichtbaar voor de vijandelijke radar. Die kunnen dan een Russische aanval vanuit de Noordzee on derscheppen. Opnieuw met be hulp van nieuwe opsporings technieken. Warmte zoekende raketten bijvoorbeeld", aldus Siccama. Siccama wijst echter nadruk kelijk op de nadelen van dc emerging technologies. Ze verla gen de oorlogsdrempel (de ver leiding ET in te zetten zou onder bepaalde omstandigheden moei lijk te weerstaan zijn) zodat de dreiging van een kernoorlog gro ter wordt. Bovendien, zo zegt Siccama, moet je in de gaten houden dat de ultra-gevoelige waamemings- en communicatie- technieken van ET tegelijk hun' sterkste en zwakste punt is. „Het waarnemen van troepen bewegingen m het verre achter land is niet altijd mogelijk. On langs is uitgerekend dat bepaal de plekken in Sibene door de slechte weersomstandigheden slechts dertig dagen per jaar goed zichtbaar zijn. Dan heb je natuurlijk niet veel aan die verfijnde technieken die elke willekeurige straattegel kunnen raken". Siccama laat niet na te zeggen dat het ET-gebeuren wel futuris tisch lijkt, maar in werkelijkheid heel 'laag bij de gronds is' „De communicatiecentra bijvoor beeld. Die zijn buitengewoon kwestbaar. Stel dat een Russi sche commando-eenheid een ac tie uitvoert op zo'n westers com putercentrum. Die schakelt in éen klap de westerse verdedi ging uit. En weg ET Hoe? Met een doodgewone mitrailleur AMSTERDAM (ANP) - Ondanks de alternatieve leefvormen, die de afgelopen jaren hun intrede heb ben gedaan, is er nog een ruime toekomst voor het traditionele ge zin. Uit verschillende onderzoeken blijkt dat de waardering voor het huwelijk, gezin en kinderen nog steeds hoog is. Dit is de visie van hoogleraar ge- dragskunde aan de Katholieke Ho geschool in Tilburg Stalpers, die gisteren sprak over 'de toekomst van het westerse gezin' op een ge lijknamige symposium in Amster dam. Het huwelijk blijkt volgens hem zelfs weer in te zijn. Behalve in een cijfer - in de eerste helft van vorig jaar werden 3.300 meer huwelijken gesloten dan in dezelfde periode het jaar daarvoor - ziet de hoogle raar een aanwijzing in het feit dat bekende trendsetters weer trou wen. De voetballers Wim Kieft en Ruud Gullit en Rob de Nijs en Ben Cramer uit de popwereld zijn in middels getrouwd en Ria Valk gaat trouwen. Van grote invloed kan naar de ^mening van Stalpers de schrijfster Anja Meulenbelt zijn, ^ie 'blijkbaar verregaand om js en in haar laatste boek Alba de rust heeft laten zien die de terugkeer- naar man, kind en gezin haar heeft gegeven'. lijk met kinderen als hun toekomst zien. Van de ouderejaars-studen ten van de KHT blijkt 72 procent een relatie met een vriend(in) te hebben en 63 procent spreekt van een vaste vriend(in). Ofschoon het merendeel nog ongehuwd is en slechts een procent kinderen heeft, zien de meesten twee of drie kinde ren als ideaal voor zich. Waardering Slechts negen procent wenst geen kinderen. Van de drie facul teiten psychologie, economie en rechten noemt 94 tot honderd pro cent het huwelijk als meest aan vaarde of toch zeer gelijkwaardige leefvorm in de toekomst. Ook uit andere onderzoeken komt een nog steeds zeer hoge waardering voor de familiale burgerlijke waarden huwelijk, gezin en kinderen naar De Tilburgse hoogleraar noemt het interessant te constateren dat vooral studenten zich zelf in alge mene zin als progressief aandui den. Als echter gevraagd wordt naar hun opvatting over huwelijk en gezin komen zij overwegend be houdend over. "Blijkbaar is het zo dat als het er op aan komt men toch minder progressief zal hande len dan men het doet voorkomen". Ten aanzien van echtscheiding wordt meer reserve getoond dan korte tijd geleden. Uit een onder zoek onder gehuwden tussen de 20 en 20 jaar uit de midden- en de hoogste welstandsklasse blijkt dat bijna de helft zijn huwelijk als niet zeer geslaagd beschouwt, maar dat slechts twintig procent op grond daarvan echtscheiding overweegt. Ondanks de hernieuwde waarde ring voor het huwelijk zal het gezin van de toekomst echter andere contouren hebben, die onder meer worden bepaald door het streven naar een ruimere ontplooiing van de vrouw en vrije tijdsbesteding van de man. Kortere werktijden zijn nodig. Alle mannen en vrou wen zullen om de gewenste situa tie te kunnen bereiken kortere werktijden moeten maken. De be drijven zijn daar helaas nog niet op ingesteld, ook al is van enige ken tering sprake. Buitegenwoond hoogelraar in de demografie Van de Kaa van de Universiteit van Amsterdam, is van mening dat de keuze van men sen voor een huwelijk of een ande re samenlevingsvorm in sterke ma te afhankelijk is van economische en financiële overwegingen. De overheid heeft daar in belangrijke mate invloed op. Kwesties van werkgelegenheid en beloning, wij ze van belastingheffing en van toe kenning van rechten en plichten, afhankelijk van de burgerlijke staat, leefvorm en gezinssamen stelling, zijn van groeiende beteke nis bij de keuze die mensen doen voor een of andere leefvorm. de Blijdorp wordt dit weekeinde een postduiventen- toonstelling gehouden. Onder de inzendingen bevin den zich zes duiven van prins Bernhard. De prins houdt vlak bij de ingang van het paleis op Soestdijk een vorstelijke duiventil met in totaal 78 duiven. Ie dere zondag worden die gelost vanuit het Belgische Wuustwezel, ten zuiden van Roosendaal, voor hun vlucht naar het 850 kilometer verderop gelegen Franse De afgelopen twee jaar is de prins met zijn duiven niet meer in de prijzen gevallen. Als lid van de PV De Vriendschap in Soest stond hij vorig jaar zelfs op de laatste plaats. Nadat de 68-jarige Jan Ottens uit Soest (midden op de foto, naast de keurmeester) zich vorig jaar met de dagelijkse zorg van de dieren is gaan be moeien, boeken de koninklijke duiven weer betere re sultaten. (foto GPD) Advocaat antimilitarist woedend UTRECHT (GPD) - De inval in het kantoor van Amok van de politie afgelopen dinsdag en verlenging van de gevangenhouding van de toen gearresteerde Amok-mede- werker. open dinsdag uitgevoerd ;door de Utrechtse politie, en de vanaf gisteren verlengde gevan genhouding van de toen gearres teerde Amok-medewerker is vol gens advocaat Bakker Schut 'Wankzinnie en schandalig' De Utrechtse politie maakte gister- PvdA'er overweegt meedoen aan harde kernwapenacties DEN HAAG (GPD) - Het PvdA-ka- merlid De Visser wil niet uitsluiten dat hij deelneemt aan harde acties uit protest tegen de plaatsing van kruisraketten. Pogingen van de PvdA-fractietop het radicale frac tielid op andere gedachten te bren gen zijn vooralsnog op niets uitge lopen. Enkele weken geleden zette on der meer De Visser, als enig PvdA- Kamerlid, zijn handtekening onder een oproep aan de Nederlandse be volking tot 'burgerlijke ongehoor zaamheid'. tot groot ongenoegen van de fractie die dit actiemiddel onomwonden afwijst. Na gesprekken met fractievoor zitter Den Uyl en vice-voorzitter Meijer leek het erop dat het con flict over het afwijkend gedrag van De Visser in der minne geschikt zou worden. In een volgend ge sprek, donderdag, was de fractie- top minder toegeeflijk. Zij eiste van hem dat hij verklaarde zich van acties te onthouden. Daar voelt De Visser vooralsnog niets voor. "Mijn handtekening betekent in de eerste plaats een morele steun aan alle ontvredenen. Ik ga niet bij de eerste de beste actie op de tram rails liggen of barricaden opwer pen. Maar ik sluit niet uit dat ik er ooit aan mee doe", aldus De Visser. Dinsdag komt de zaak-De Visser opnieuw in de fractie aan de orde. Gokbaas snel weer in de cel AMSTERDAM (ANP) - De 58-jari- ge baas van het grote illegale gok huis Mata Hari aan de Oudezijds Achterburgwal is twaalf uur na een veroordeling gisternacht opnieuw door de politie gearresteerd. De po litie arresteerde in totaal 14 men sen bij een inval in twee illegale middag bekend dat onder de bu de inval in beslag genomen papieren originele en in 1983 ontvreemde geheime documenten zijn aange troffen. Het gaat om militaire ge klassificeerde stukken die op 26 en 27 april 1983 uit een bunkercom plex van het ministerie van defen sie in Katwijk en een bunker van het Provinciaal Commando in Noord wijk werden gestolen. Volgens de politie is de Amuk- medewerker tweemaal inbraak, heling en in bezit hebben van staatsgeheimen ten laste gelegd. Op basis daarvan besloot de rech- ter-commissaris tot verlenging van zijn gevangenhouding met zes da gen. Tijdens een gisterenmiddag door Amok belegde persconferentie sprak advocaat Bakker Schut schande over deze gang van zaken. "Die papieren waarvoor mijn cliënt nu vastzit, zijn al twee jaar oud. Ze zijn reeds eerder gepubli ceerd door de actiegroep Onkruit. De documenten zijn zelfs gebun deld en in boekvorm verschenen. In de boekhandel zijn deze boeken gewoon te koop". Volgens de advocaat is het 'krankzinig' dat Justitie onder scheid maakt tussen een origineel exemplaar van een staatsgeheim of een kopie daarvan. "Het gaat dus kennelijk om het papier niet om het geheim", aldus de raadsman. Bakker Schut zei dat zijn cliënt is opgesloten in de marechaussee kazerne Fort de Bilt. "Hij heeft strenge beperkingen opgelegd ge kregen. Hij mag zijn cel niet uit en geen bezoek ontvangen. Ik vind dat een ontoelaatbare gang van za ken". VARA (GPD) - De VARA doet voorlopig nog geen mededeling over de financiële positie van haar televisiedienst. Dit heeft een woordvoerster meegedeeld. Inmiddels is wel de tussentijdse rapportage binnen van het accoun tantsbureau, dat in opdracht van de VARA een onderzoek heeft ver richt naar het financiële reilen en zeilen van de televisiedienst. Over de inhoud van het rapport wordt echter nog naar buiten toe gezwe gen. gokhuizen in de Amsterdamse bin nenstad. De eigenaar van Mata Hari was donderdagmiddag nog door de po litierechter veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf (drie maanden voorwaardelijk) en een boete van 50.000 gulden vanwege de illegale gokkerij. Volgens het Openbaar Ministerie behoort Mata Hari tot de grote gokhuizen in de hoofdstad, met een jaarlijkse winst van 10 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5