'Nieuwe dingen proberen dat hoort bij Brandpunt' Eerste net, tweede net en Filmnet TV-rubriek rP^v Robotarm uit kom gedraaid Subliem concert 'Ex Animo' mssr ;jj Verlind en Van den Heuvel over 25 jaar actualiteiten Boeiende Timdelerclub SSr-RANDGEBEUREN ssrrrtcentraal ZATERDAG 23 NOVEMBER 1985 KUNST PAGINA 37 (GPD) - Ook zo genoten van 'The League of Gentlemen', een gou we ouwe uit 1960 (nog in zwart wit!), donderdagavond tussen half 8 en half 10? Ik geef toe, deze humoristische thriller was niet op een van de vele netten te be zichtigen die ons donderdag avond ter beschikking stonden, maar ik had hem op beeldplaat, 1 en die donderdagavond, met de EO op Nederland 1 en de VOO op Nederland 2, leek ons een avond bij uitstek om naar de beeldplaat uit te wijken. Blijkbaar was FilmNet, de abonneetelevisie, dezelfde me ning toegedaan, gezien de genie pige advertentie die het donder dag in de kranten plaatste. Voor het geval u er overheen hebt ge keken, vertel ik de tekst nog even na. NAAR WELK NET KIJKT U VANAVOND? stond er boven. Daaronder waren drie TV-schermen afgebeeld: het 1ste net, het 2de net, en Filmnet. Op het 1ste net van de EO kon den we vanaf 17.46 uur kijken naar Tijdsein Buitenland, Fabel tjeskrant, De familie Robinson, Aartsvaders, Journaal, Holland, ze zeggen... Zuid-Limburg, Het St. Paul's Cathedral Choir op tournee, Tijdsein, Mag ik's met je praten?, Laatste nieuws, en Nieuws voor doven en slechtho renden. Op het 2de net van Veronica werden we vanaf 19.00 uur ver gast op Nieuws, Magnum, Vero nica Film, Nederlanders Over zee, Adèle Bloemendaal in Ber lijn (nog altijd te prefereren bo ven Adèle Berlijn in Bloemen daal), Journaal, Den Haag Van daag, en Nieuws voor doven en slechthorenden. Ik weet niet hoe het u vergaat als u dit aanbod op zijn mérites bekijkt, maar mij vergaat het zo dat ik de familie Robinson (te kenfilmserie) genadiglijk aan de kinderen gun, en voor de rest van dit dubbelwandige program ma alleen bij Adèle Bloemendaal mijn hart vol verwachting voel kloppen. Even los dus van de eventuele intrinsieke kwaliteit van programma's als Nederlan ders Overzee en het St. Paul's Cathedral Koor, die best pico bello in orde kan zijn, echter zon der dat ik al van tevoren mijn handen voel jeuken en mijn ha ren te berge voel rijzen van on stuitbare begeerte om juist die programma's te bekijken... En naast het 1ste en 2de net stond in die geniepige, provoce rende, beentje lichtende adver tentie het aanbod van FilmNet, van de betaal-TV dus: vanaf 17.50 Stain' Alive, speel film met John Travolta,The Pro fessionals, serie. Demon Seed, Thriller met Julie Christie. Pater nity, komedie met Burt Rey nolds, en Poltergeist, griezelfilm van Steven Spielberg... Geef toe, is dat geniepig of niet? Het is alsof je aan een jon getje vraagt wat hij liever van Sinterklaas heeft: een crossfiets of een zuur-stok? Neenee!, roept u nu, dat is een foute vergelij king, want het is alsof je aan dat jongetje vraagt wat hij liever eet: een goed gecomponeerde maal tijd met tomatensoep vooraf, een toastje met gerookte paling, an- dijviestamppot met runderlapje, en een Mona-toetje toe, of: een sneeuwpudding, een vlaflip, een bitterkoekjespudding, een soela- taart, en een griezel meelpud- ding? Dat is ook weer waar. Het zal op den duur wel tegen-eten, de ene film na de andere serie voor de volgende film. Dan wil je wel weer eens een paar beelden uit Colombia, Beiroet en de Sahel, of een gezellige quiz met Jos Brink, of Nederland C zelf. Maar u zult aan de andere kant moeten toegeven dat zo'n puddingassor timent wel een FEESTELIJKER indruk maakt dan zo'n welover wogen, maar saaie burgerman spot die het 1ste en 2de net don derdagavond te bieden hadden. Hoewel ik ook niet precies weet, waar ik dan het scenetje zou moeten plaatsen dat in 'The Lea gue of Gentlemen' voorkwam, een rake. dodelijke persiflage in enkele seconden van „de" televi sie, waarin je een heel oud, tan deloos opaatje met zijn bordje op schoot al televisiekijkend zijn warme prak ziet oppeuzelen (want opa kan geen seconde mis sen van het programma), en de v J ■fcV»v~ J door Nico Scheepmaker redderende, hartelijke, kwebbe lende schoondochter bemoede rend aan hem vraagt: „En, hoe gaat het met dat meis je in de ijzeren long?" Weet u waar ik overigens met veel plezier naar gekeken heb? Naar de Cosby Show, na Hill Street Blues en Cheers de derde voltreffer die de NCRV uit Ame rika heeft weggesleept. Comedy met een menselijk gezicht, zou ik willen zeggen. Heel effectvol ge schreven, vol herkenbare trekjes uit het dagelijkse leven, met per fecte timing gespeeld, in een on gezochte omgeving (gewoon bij een gezin thuis, met normale on derlinge gezinsverhoudingen), en in zoverre waarschijnlijk nog maatschappelijk-opvoedkundig ook, dat het zich allemaal in een zwart gezin afspeelt en je waratje gaat denken dat het toch alle maal gewone mensen zijn, net als u en ik en Frank Rijkaard. Niet dat u en ik en Frank Rijkaard ge wone mensen zijn (u zeker niet!), maar u begrijpt wel wat ik be doel... Groep Bart Stuyf met 'Target' in het LAK Bewegingstheater Bart Stuyf met 'Target'. Bedacht door: Bart Stuyf; dans: Ingeborg Bos en Truusje Graste; muziek: Johanna d'Armagnac, Philip Glass; film: Ruud Monster. Gezien op 22 november in het LAK, Leiden. Al daar ook vanavond. LEIDEN - Twee jaar geleden vertelde Bart Stuyf: "Ik ben bezig met een voorstelling, waarin een computerarm de hoofdrol vervult. Die moet in mei uitkomen, maar het kan misschien wat uitlopen". Dat 'wat' is dus anderhalf jaar geworden. Mede door het moeizame produktieproces is de vaste groep van Stuyf uit elkaar gevallen en heeft hij voor deze voorstelling een groep nieuwe mensen om zich heen verzameld. In 'Target' (doel) draait alles om een vijf meter lange, scharnierende arm, die boven het midden van het podium is bevestigd. De techniek wordt niet verhuld, zodat de arm er zeer indrukwekkend uitziet. Er lopen als zenuwen allerlei kleuren dra den doorheen en lampjes gaan soms branden. Twee camera's fungeren als ogen en aan het uitein de van de arm zit een piepklein klauwtje. Die arm is zo geprogrammeerd dat hij min of meer een eigen leven kan leiden. Om precies te zijn: zijn camera's zoeken automatisch steeds de meest witte plek op en dirigeren daar de rest van de arm naartoe. De arm kan ook geluiden voortbren gen. Hij projecteert met een tevreden gebrom het door zijn camera's vastgelegde beeld op het achter doek en maakt het publiek zo tot voyeurs. Als de door hem gevolgde danseres buiten zijn gezichts veld komt, protesteert hij op hoge toon. Ze slaagt erin de arm zowat letterlijk uit de kom te draaien. Als ze klaar is kijken de camera's scheel en weet hij niet meer waar hij haar zoeken moet. Maar dan zijn we al bij het tweede deel aange land. De eerste keer dat de arm in actie komt, ge beurt dat zwijgend, op wat geknars in de gewrich ten na. De arm volgt uit de losse pols een danseres en laat dan nog geen beelden zien. Wel wordt dan op het achterdoek een film in prachtige kleuren met close-ups van machinerie getoond. Stuyf heeft duidelijk gemikt op de confrontatie van mens en techniek, van improviserende danse res met logische machine. De zeer lijfelijke uitstra ling van beide danseressen benadrukt het contrast nog. Toch komt die confrontatie er niet echt uit. De arm oogt dreigend, maar beweegt zich zo hulpeloos dat je haast medelijden zou krijgen. Hij steekt im potent af naast de twee sterk aanwezige danseres-» sen en is niet tegen hen opgewassen. Dat zet de hele voorstelling op losse schroeven. Temeer daar de choreografie van Stuyf alleen belangwekkend is in een confrontatie met objecten. Dat wordt zeer duidelijk tijdens het duet van beide danseressen. 'Target' wekt de indruk dat de constructie van de robotarm Stuyf zo in beslag heeft genomen, dat de theatrale invulling erbij is ingeschoten. Jammer, want zo'n robotarm in het theater opent ongekende perspectieven. ARTEJAN KORTEWEG Ondanks beperkte acoustiek in Hartebrugkerk Chr. Oratoriumvereniging 'Ex Ani mo' o.i.v. Wim de Ru, m.m.v. het Haarlems Symfonie Orkest, dirigent André Kaart. Solisten: Els van Onse- len sopraan, Bernhardien de Jong alt, Hubert van der Sommen tenor en Henk Post bas. Werken van Bux- tehude, Mozart, Haydn, Faurê en Franck. Gehoord op 22 november in de Hartebrugkerk. LEIDEN - Ook Ex Animo had voor zijn jaarlijkse concert de Hartebrugkerk gekozen, een ruimte met een acoustiek waar over al eerder in deze kolommen geschreven is bij andere koor concerten. Het is een acoustiek waarwei degelijk rekening moet worden gehouden bij de keuze van het repertoire en de uitvoe ringspraktijk. Bij een hoog tem po bijvoorbeeld zullen snelle passages al gauw verwateren. De Cantate Alles was ihr tut van Buxtehude klonk nog wat vlak en voorzichtig, maar in de Kronungsmesse van Mozart kwam de koorklank tot volle bloei. In Buxtehude hadden de sopraan Els van Onselen en de bas Henk Post al in een beschei den solorol hun fraaie stemmen laten horen, in Mozart voegden zich daar de alt Bernhardien de Jong en de tenor Hubert van der Sommen bij: vier jonge zangers, allen met uitstekende stemkwa- liteiten, de een al wat verder op het zangerspad gevorderd dan de ander, maar alle vier met belof ten voor de toekomst. De sopraansolo in het Agnus Dei mag zeker apart genoemd worden, een subliem stuk mu ziek zoals alleen Mozart kon schrijven, en buitengewoon goed gezongen. De twee koorwerken na de pauze van Fauré en Franck dragen beiden het stempel van de romantiek op zijn Frans: emo tioneel maar steeds zeer be heerst, en in het geval van Fau- ré's Cantique de Jean Racine van een grote sereniteit, een sereni teit die in de uitmuntende uit voering van Ex Animo dóór klonk en er een zeer bijzondere intensiteit aan gaf. Het Haarlems Symfonie Or kest, dat zijn moeilijke begelei- dingstaak zeer verdienstelijk vervulde, speelde o.l.v. zijn eigen dirigent André Kaart de Symfo nie no. 99 van Haydn, bepaald geen sinecure. Men toonde zich evenwel goed opgewassen tegen de moeilijkheden en muscieerde met grote aandacht en inzet. Jammer genoeg speelde het steeds gejaagder wordende tem po in het laatste deel van het or kest parten om al eerder ge noemde redenen. Psalm 150 van Franck vormde een feestelijk ge zongen slot van dit concert. MIES ALBARDA 'Het lijk is zoek' (wanted one bodyi van Charles Raymond Deyer door de Timdelerclub. Met: Magda de Frel, Agnes Ouwerkerk-v.d. Blij, Auke Krispijn, Riet Krispijn-de Wolf, Jo- landa van Gorkum, Ernst Jan van Heijningen, Nico van Leeuwen. Ro nald van Brandwijk, Tjeerd van Wijk en Henk v.d. Reijden. Regie: Gèrard van Kamp. Gezien op 22 no vember in de Leidse schouwburg. LEIDEN - "Details, altijd die verrekte details", zo verzucht de misdadiger, wanneer hij door het speurwerk van notaris Blundell tegen de lamp is gelopen. En zo hoort het ook in een vrolijke thriller. De dader maakt één of meer detailfoutjes, die zijn on dergang bewerkstelligen. Een goede detective combineert, de duceert en analyseert zijn mate riaal om in de laatste minuten de oplossing van het raadsel te kun nen formuleren. Notaris Blundell is zo'n goede detective. Nico van Leeuwen is geknipt voor deze rol, die hij met veel flair en verve speelt. Ook zijn tegenspeler Ronald van Brandwijk kan zijn rol goed aan en krijgt als het traditionele wei nig-begrijpende hulpje van de detective en hier als hangerige anti-held regelmatig de lachers op zijn hand. Om medische redepen kon Jeanne den Hoed-Buys gister avond niet spelen. Zij wrd ver vangen door Magda de Frel, die dit werk in minder dan een week voor elkaar heeft gekregen. Hoe klein haar rol ditmaal ook is, toch kreeg Riet Krispijn-de Wolf, één van de favorieten bij de Tim delerclub, vanuit de zaal terecht een open doekje. De eerste produktie van dit sei zoen is voor de Timdelerclub succesvol verlopen. De keuze voor dit stuk blijkt een goede greep te zijn geweest. Als spelers kun je 'lekker toneelspelen' en op traditiegetrouwe wijze het pu bliek ee vermakelijke avond bie den. WIJNAND ZEILSTRA LEIDEN - Het Petra Gospelkoor 'heeft gisteravond op feestelijke wij ze het feit herdachtdat het vijftien jaar geleden als interkerkelijke jongerengroep in Leiden-noord werd opgericht. Uitgegroeid tot een vijfendertig leden tellend gezel schap met een eigen band trad het in de Stadsgehoorzaal aan om en kele delen uit de Nederlandse reli- musical 'De Overwinnaar' ten ge hore te brengen. Het Petra Gospel koor heeft van 'De Overwinnaar' - naar de Amerikaanse musical 'The Victor' van Jimmy en Carol Owens - een langspeelplaat gemaakt, waarvan het eerste exemplaar door Louis Pool flinks op de foto), directeur van de platenmaatschap pij Gospel Music Int., aan Leen v.d Merel werd uitgereikt. Ook het uil Suriname ajkomstige Jaffo Gate Quartet en Relite traden op in de Stadsgehoorzaal. landse prijzen in de wacht met haar reportages. In 1964 kreeg de redactie de Nipkovschijf, drie jaar later was deze prijs voor Piet Kaart voor zijn camerawerk. In 1968 leverde het portret van de Indonesische president Soekarno de eerste prijs op tij dens het internationale televisiefestival in Cannes. Zondagavond 24 november besteedt de KRO uitgebreid aan dacht aan het jubileum van de oudste actualiteitenrubriek in een speciale uitzending van Brandpunt Zondageditie (Neder land 1,17.35-18.55 uur). Onze verslaggeefster sprak met de hui dige eindredacteur van Brandpunt, Ton Verlind, en Aad van den Heuvel. Natuurlijk is Aad van den Heuvel best bereid toch nog iets te vertel len over hoe het 25 jaar geleden al lemaal begonnen is. „De KRO wil de een soort actualiteitenrubriek hebben, de andere omroepen had den zoiets nog niet. De eerste tijd i was Brandpunt een familiemagazi ne met onder meer spelletjes. We lieten een voorwerp zien, waarvan de menseii moesten raden wat het was. Vervolgens ging de presenta tor persoonlijk de eerste prijs van, ik geloof, vijftig gulden overhandi gen". „Maar vervolgens gingen we óók naar de bouw van de Berlijnse Muur en naar Belgisch Kongo. Toen zeiden we tegen elkaar: zo kan het niet langer. Brandpunt moet een echte actualiteitenru briek worden. Dat is na twee jaar ook gebeurd. We stonden in die tijd midden in de veranderingen. We ontdekten dat de wereld niet ophield bij Zundert. Dat was vol strekt nieuw. Het was de tijd dat we autoriteiten zonder schroom te gemoet gingen treden, de zaken werden opengebroken". „Op Schiphol stond de verzamel de pers te wachten als er een Brandpunt-ploeg terugkeerde uit het buitenland. Later hebben we bij de uitzendingen met publiek gewerkt, onder invloed van de de mocratiseringsgolf. Dat zijn alle- Wie eenmaal de smaak van een -OOK HET personal computer te pakken heeft, gaat al snel V apparatuur op z'n computer kan worden aangesloten. QTA AT Maar hoe kies je uit dat enorme aanbod nu nèt de O 1 l\l\ 1 juiste apparata?^ Capi.Lux Want daar zjjn 2e PTT QMQ wat je noemt all-round in automatisering. „11v Dus ook alle randapparatuur. Ons leveringspakket op dit gebied bestaat dan ook uit louter kwaliteit en is veelomvattend: printers, laser printers, plotters, beeldschermen, tape-streamers, hard-disks, back-up systemen, modems, netwerken, geheugen- en turbokaarten. Alles stuk voor stuk van gerenommeerd fabrikaat en veelal direkt uit voorraad leverbaar. Dat wij daarnaast op hardware gebied de drie grote topmerken in huis hebben, u alle mogelijke software kunnen aanbieden en naast een opleidingscentrum óók een kontinu beschikbare technische dienst hebben, maakt een bezoek aan Capi-lux alleen maar aantrekkelijker. Ml ^CAPI-LUX ^COMPUTER CENTER AMSTERDAM: Basisweg 40, Tel. 020-149015 Scheldeplein 10, Tel. 020-643526 HARDWARE ZONDER HIATEN UTRECHT: St. Jacobsstraat (hoek Oranjestraat) Tel. 030-311413 A Apple maal veranderingen". Eindredac teur Ton Verlind voegt hier snel aan toe: „Dat heeft nou altijd bij de traditie van Brandpunt gehoord, de bereidheid om nieuwe dingen te proberen. Al moeten die beginja ren wel exta boeiend zijn geweest". Dit winterseizoen heeft de KRO 'Brandpunt' en het middagpro gramma 'Middageditie' samenge voegd. Het zo ontstane nieuwe pro gramma wordt zondagmiddag meteen na het Journaal van half zes uitgezonden. Nog niet eerder in de televisiegeschiedenis werd een actualiteitenprogramma op dat tijdstip gebracht. Was het voor de meesten even wennen (de eerste editie trok zo'n 500.000 kijkers), in middels stemmen ruim één mil joen kijkers af op Brandpunt Zon dageditie. Zij'waarderen het pro gramma gemiddeld met het cijfer 6,9. Verlind: „Het is een experiment, een probeersel op een tijdstip waarop normaal niemand kijkt, vóór alle andere programma's uit. Een nadeel is dat zondag wel z'n beperkingen kent. Er is meestal niet veel nieuws op die dag en veel politici hebben geen zin op zondag op te draven. Toen we begonnen hadden we geen vergelijkingsma teriaal. De taxaties over de belang stelling van het publiek waren somber. Nu is echter al bewezen dat een actualiteitenrubriek op dat tijdstip heel goed kan". Aad van den Heuvel zegt het eer lijk: „Toen we hoorden dat we een actualiteitenrubriek moesten gaan maken op zondagmiddag was er paniek". Verlind: „Dit programma is uit omstandigheden ontstaan. Door het vertrek van een aantal medewerkers, moesten we ons be zinnen op de toekomst. Journalis tiek gezien is Brandpunt Zondage ditie een heel aardige uitdaging. Volgens mij is de gewenning heel belangrijk, twee miljoen kijkers moet haalbaar zijn". Een extra probleem van televisie op zondagmiddag is dat program mamakers te maken hebben met een gemengd kijkpubliek. „Jong en oud kijkt. Wat is het terrein dat je bestrijkt? Er gebeurt meer dan alleen de kruisraketten. Dat gaat van popmuziek tot een nieuwe film. Als er maar een relatie is met de actualiteit", meent Van den Heuvel. Volgens Verlind zijn de grenzen rekbaar. „Een kwestie van proberen. We willen geen grenzen o verschrii den In een van de eerste uitzendin gen werd verslag gedaan van een bijeenkomst waarop de baby van het jaar werd gekozen. Een wel su- perlicht onderwerp. Van den Heu vel: „Die verkiezing van de mooi ste baby, dat was een grens over schrijden", waarna Ton Verlind zich haast uit te leggen „dat je er eens naast moet gaan om precies te kunnen constateren waar die gren- Gouden toekomst En dan de toekomst van de ac tualiteitenrubrieken. Volgens eindredacteur Verlind 'een gouden toekomst'. „Kijk, als we blijven zeuren over hoe moeilijk het alle maal is, dan is het binnen nu en niet al te lange tijd afgelopen. Als dat de trend is, dan loopt het slecht af. Dat is mijn stijl niet, ik kijk lie ver naar wat er aan veranderingen op ons afkomt. Er zijn veel moge lijkheden, Nederlanders zijn nu eenmaal serieuze nieuwsvreters. Die luchtige toestanden gaan de mensen vervelen. Ze zullen uitein delijk terugvallen in de armen van benadering hebben". Van den Heuvel: „Wat dat betreft is wat er in Amerika gebeurt een voorbeeld. Daar zie je een enorme opleving van de nieuwrubrieken. we terug van al dat geflits en ge- flats". voorspelt Ton Verlind, „het gaat uiteindelijk om de inhoud van het gesprek met bijvoorbeeld Ar- batov en niet om alles er omheen". Waardering is er bij Aad van den Heuvel en Ton Verlind over de nieuwe thematische aanpak van Avro's Televizier. „Goed dat ze niet in een hoekje gaan zitten en dat ze bezig blijven met het zoeken naar nieuwe mogelijkheden". Maar eer lijk is eerlijk. „Ik geloof niet dat we op het ogenblik een echte concur rent hebben", vindt Ton Verlind. „Wij zijn. denk ik, een geduchte concurrent voor anderen, ze hou den ons in dc gaten". Brandpunt, de actualiteitenrubriek van de KRO, bestaat 25 jaar. Op 22 oktober I960 ging de eerste uitzending de lucht in. Het eerste jaar was Brandpunt maandelijks te zien, daarna kwam het programma wekelijks op het scherm. In de jaren zestig was het 'een programma met springstof, zoals de toenmalige eindredacteur-chef Richard Schoonhoven het uitdrukte. Het 'gouden team' van Brandpunt werd ge vormd door onder anderen Ed van Westerloo, Ad Langebent, Aad van den Heuvel, Frits van der Poel en cineast Piet Kaart. De Brandpunt-ploeg sleepte zowel binnenlandse als buiten- HILVERSUM (GPD) - „Was het vroeger beter? Zulke din gen moet je aan mij nóóit vra gen. Het was het tijdsbeeld, we ontdekten nu eenmaal een nieuw terrein". Aad van den Heuvel moet niet veel hebben van nostalgie. Vijf en twintig jaar geleden stond hij aan de wieg van wat in eerste instantie Focus heette en nog voor de eerste rubriek de lucht inging Brandpunt gedoopt werd. Wat dan ook een gesprek had moe ten worden over het (roem ruchte) verleden, wordt uitein delijk een beschouwing over het heden (de nieuwe Brand punt-Zondageditie) en de toe komst. door Renate van Iperen

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 37