Schaken Dammen Bridge JAZZ Bepaald geen notenvrek Lichte bebop Schitterende duetten Profijt van ontwikkeling Kerstmis in winkelcentrum De sfeer van Sinatra KRYPTOGRAM ftï' m ÜRiÉii iffil i*P mmSmj iWt R 1 b 10 ZATERDAG 23 NOVEMBER 1985 EXTRA PAGINA 33 Cecil Taylor Pianist Cecil Taylor is de vader van de avant garde jazz en het te gengestelde van een notenvrek, een benaming voor wijlen Count Basie. Maar na dertig jaar op het toetsenbord timmeren constaté- ren we hier een betere dosering van de pianistische notenerup ties. Niet dat je veel rustige en gevoelige stukjes mag verwach ten; nee de muziek is een kracht centrale en Taylor vat in vier stukken en 45 minuten zijn car rière samen. De uit vijf personen bestaande formatie is internatio naal samengesteld en was na de ze opname vorig jaar tijdens het Parijse jazzfestival te horen. De rol van de blazers wordt be perkt tot voortbrenging van kor te signalen, maar dan wel alle maal tegelijk, zodat er een pretti ge chaos ontstaat, aangevuurd door de piano. Het blijft Tayloi^s eigen muziek met zijn karakte ristieke klankkleur en spanning. Het tempo is hoog en pas aan het eind van de eerste plaatkant ko men de bezonken delen. Hierna volgt een gezongen intermezzo dat op een soort bezweringsritu eel lijkt. Het slot Winged Serpent is muziek voor de dans van sa tan. Dit is een plaat die tot de beste vijf van Taylor mag wor den gerekend en volstrekt uniek, omdat anderen deze muziek niet met zo'n kracht kunnen uitvoe- WSW Blue Mitchell Kwintet De in 1979 overleden bebop trompettist Blue Mitchell is één van die musici die voor het Blue Note label eeh achttal platen heeft opgenomen. Deze opname uit juh 1964 was lange tijd niet meer verkrijgbaar. Mitchell, die zijn latere jaren bij Ray Charles en blueszanger John Mayall doorbracht, kwam toen net van het Horace Silver kwintet. Dat geldt ook voor saxofonist Junior Cook, bassist Gene Taylor en drummer Al Foster, die later bij Miles Davis speelde. Op piano hebben we de net 23-jarige Chick Corea. Hij speelt zeer vanuit de Silver traditie, zoals in zijn eigen Chick's tune, en is nog niet de herkenbare instrumentalist die hij zou worden na zijn verblijf bij Miles Davis. De plaat begint met het vrolij ke Fungi Mama, waar serieus trompetspel leuk afsteekt tegen een Westindisch calypso ritme. In Mona's mood wordt de tragiek er iets te veel opgelegd, maar in Things to do toont Mitchell weer zijn artistieke beheersing. Teno rist Cook is een vakman, die het toch niet wint van de toen even eens opkomende Joe Henderson wiens nummer Step Lightly wordt uitgevoerd, met voldoen de soloruimte voor alle groepsle den. Het is ideale lichte muziek voor de toegewijde jazzo, zeker tegen de achtergrond van de jazzrevolutie van het jaar 1964 met Coltrane's Ascension en de opkomst van de wijds vibreren de tenorsax van Albert Ayler. WSW John Taylor, Norma Winstone en Kenny Wheeler Azimuth '85. (ECM 1298). Het onberekenbare karakter van Erik Satie en de meeslepen de romantiek van Debussy zou den heel goed ten grondslag heb ben kunnen liggen aan de mu ziek van pianist John Taylor. Zijn composities roepen een sfeerbeeld op, waarin allerlei ele menten uit het werk van deze twee componisten zijn terug te vinden. Taylor is, net als Debussy, een impressionist met een groot ge voel voor nauwsluitende, (veel-) stemmige akkoorden. Voor een solist moet dat een weldadige on dergrond opleveren, en dat blijkt ook wel uit de prachtige blaas- partijen van trompettist/flügel- hornist Kenny Wheeler. Wheeler bepaalt zich voornamelijk tot langtonige soli (met veel echo) en lijkt zich vooral toe te leggen op speciale effecten in de hoge re gisters, al of niet in samenwer king met zangeres Norma Winst- Zo ontstaan soms schitterende duetten, waarbij Winstone qua stem en veelzijdigheid allerminst onderdoet voor Cleo Laine - met wie zij een sterke gelijkenis ver- toont. Een heel mooi stuk op deze plaat (opnamen maart'85, Oslo) is het 'Adios Iony', met de piano in een driftige tweekwarts maat, de schallende hoge tonen van Ken ny Wheeler op de achtergrond en tussendoor de gesproken woor den met die prikkelende, wat he se stem van Norma Winstone. Kant 2 valt op door een aantal prelude-achtige composities, en vooral door een fluwelen vertol king van het stuk 'February Da- WW Duke Jordan trio Een bijna versleten maar wel klassieke instrumentatie van het moderne jazztrio bestaat uit pia no, bas en slagwerk en ontwik kelde zich tijdens het beboptijd- perk. Als de blazers geen zin meer hadden moest de begelei ding haar kunnen tonen. Talent volle pianisten als Bud Powell, Thelonius Monk, Al Haig of Os car Peterson konden zich nu als solist met begeleiding profileren. Opvallend is dat ze ook allen met Charlie Parker hebben gespeeld. Ook diende zo'n trio als achter grond in een nachtclub. Maar al lengs ontwikkelde de triomuziek zich tot het beroemde Bill Evans trio, waar de bas een belangrijke rol vervulde en recentelijk via Herbie Hancock, Chick Corea tot Keith Jarrett. Van deze ontwik keling profiteert de in 1922 gebo ren Duke Jordan, die overigens ook met Parker speelde. Hij werd bekend door zijn composi tie Jordu, die door trompettist Clifford Brown werd opgeno- Deze op locatie in Denemar ken opgenomen plaat bevat naast Misty van Errol Garner en het door Parker bekend gemaak te Out of Nowhre voorname lijk eigen werk. Jordan heeft een boeiende verteltrant en weet steeds weer verrassende frasen neer te zetten, maar toch niet zo direct herkenbaar als Bud Po well, Garner of Monk dat doen. Van Monk verpakt hij sterke pas sages in Love Train. Maar voor de rest hanteert hij wat te veel de cocktailstijl en bereikt met zijn begeleiders bassist Wilbur Little en ex-Mingus slagwerker Danny Richmond toch niet de hoogte van zijn vorige plaat. Als pianist is Jordan weinig lyrisch, maar zijn bluesy akkoordenspel ver goedt veel. Bassist Wilbur Little, bekend van Jay Jay Johnson uit de'jaren vijftig, heeft een Min- gus-achtige toon en doet verder waar hij zin in heeft. Richmond krijgt pas in het laatste nummer Out of Nowhere de geest. De op name is uit 1978 en sindsdien maakt Duke Jordan furore in Ja pan en komen zijn oude platen bijna allemaal uit. Wait and See, ik moet het nog horen. WSW George Winston De pianist George Winston blijkt een uitgesproken voorkeur te hebben voor romantische sfeertekeningen die ontleend zijn aan een of ander seizoen. De hoes van de LP 'December' - een doorslaand succes in de Ameri kaanse Billboard Charts (nu zo'n 150 weken genoteerd) - spreekt wat dat betreft voor zichzelf. Er staat een sneeuwlandschap op, met een viertal berken tegen de achtergrond van een donker bos en een diepblauwe lucht. Wie zich door dit soort prenten voelt aangesproken, zal zich mis schien ook goed kunnen ver plaatsen in de muziek van Winst on, die in elk geval in één opzicht herkenbaar blijft, namelijk door het voortdurend 'geopende' kla- Hij laat de pianosnaren telkens voluit klinken, waardoor de to nen in elkaar overgaan als de or gelklanken in een lege kerk. Zijn, met een onmiskenbaar kerstgevoel gekozen preludes, hymnes en 'carols' krijgen door deze manier van spelen iets plechtstatigs, niaar worden er al lerminst fraaier op. De oorspron kelijke nuances gaan volledig verloren. Wat overheerst is een soort carillon, dat het misschien aardig zou doen in een winkel centrum rond Kerst, maar overi gens nauwelijks kan boeien. De LP 'December' is in 1982 in rou latie gebracht en pas onlangs weer op de Nederlandse markt verschenen onder het label Windham Hill Records, dat mikt op soms wat jazzy muziek met een uitgesproken romantisch ka rakter. Het is jammer dat George Winston, een groot bewonderaar van Thomas Fats Waller, de romantiek voornamelijk als uit gangspunt heeft genomen en de jazz vrijwel links laat liggen. WW Swingtime Combo 'Lovely Summer's Day'. (Nor- bert Veel Geluidsprodukties. NVG 0985). In het Leidse jazzcafé The Du ke werd vorige week de eerste LP gepresenteerd van het Swingtime Combo, onder de titel 'Lovely Summers' Day' (moet de apostrof achter Summers niet voor de s?). Het is een plaat met 'easy listening jazz', milde swing en zoetgevooisde klanken uit het tijdperk van de jonge Frank Si natra en vergelijkbare muzikale goden. Hoofdfiguur in het driekoppi ge Swingtime Combo is Philip Paar (25), die vorig jaar op de Leidse Jazzfestival als beste so list werd bekroond met de Lucas van Leyden trofee. Paar is een zeer verdienstelijk pianist en componist (hij schreef bijna alle stukken op deze LP), die een grenzeloze bewondering lijkt te hebben voor alles wat met Frank Sinatra te maken heeft. Hij zingt - zij het niet opvallend - in dezelf de stijl als 'The Voice' en heeft zelfs een compositie aan hem ge wijd onder de titel 'The man from Hoboken'. Als pianist houdt hij het midden tussen Ted dy Wilson en Dave Brubeck, en besteedt hij meer aandacht aan akkoordenschema's dan aan de rechterhand. De composities van Paar zijn niet bijster origineel. Ze zijn - op een knappe manier - opgebouwd uit bekende elementen, die door de jaren heen kenmerkend zijn geweest voor dezelfde musici die Paar zozper bewondert (Teddy Wilson, Count Basie en alweer: Sinatra). Paar, die ook een enkele keer de klarinet, vibrafoon en key boards hanteert, wordt begeleid door basgitarist Nick Korf drummer Marcel van Kersber gen, van wie de eerste degelijker overkomt dan de tweede. Het to tale klankbeeld van het Swingti me Combo lijkt hier en daar wat al te ingetogen, of zelfs melig. Misschien zou een krachtiger aanzet, in combinatie met eèn grotere originaliteit, aan te beve len zijn. Het zou een plaat als de ze, die over het geheel genomen en vooral ook door de voortreffe lijke opnamekwaliteit alleszins het beluisteren waard is, wellicht naaf een hoger plan kunnen til len. WW HORIZONTAAL: Met suc< daarmee de appels. 6. In België staat er ook zo'n gewas. 10. Slecht metaal in Parijs blijft aan het anker hangen11maar dat is leger. 12. Een ongebonden sufferd om u heen hebben en toch alleen zijn. 13. Deze is be slist de vorige. 15. Het zijn lie verds die met H gaan vissen. 17. Wat betaalt men voor het adopte ren van een Chinese baby? 19. Kan ik een meter daarmee stij gen? 21. Met de andere goederen heeft vader kaas op leeftijd in Frankrijk gekocht. 22. Staat in ie der hotel op een deur. 24. Groen tetuin om u daar de strijd te laten beslissen. 27. Ik sta op één lijn met mijn vriend: orde moet er zijn. 28. Een kam van een note- schil. 29. Achter de bak staat S onvriendelijk opgesteld. 30. Als de pater met Em loopt, geeft hem dat een plus. VERTICAAL: 1. Wie weet hoe die in de steel zit? 2. Neemt een verhuizer het oude spul mee? 3. Gebonden om te luisteren? 4. Ik ben een ezel, ondanks het feit dat ik toch wel wat kennis bezit. 5. Belasting op uw leven. 7. Ach, vader, laat je toch niet zo verwennen. 8. Afkij ken tot je er beroerd van wordt in de bergen. 9. Stevig gezoen met versieringen. 14. Het kan heel goed u kwetsen, daarom moet u er heel goed over nadenken. 16. Een lagere school uit eeh Zuid hollandse plaats moet hierdoor ^oed bestuurd worden. 18. Schoppende wandelaar gaat naar boven. 20. Loket voor vee, waarvan de laatste vertrekt om meel te maken. 21. Er is een dier nodig om L gewassen te doen kweken. 23. Niet breed in de marge. 25. Een jong dier dat een ezel nadoet kan van alles beteke nen. 26. Een lege plek. De prijs van 25,- werd toege kend aan J.J. Tiesema, Brück- nerstraat 33, 2324 KL Leiden. De prijs wordt de winnaar toe gezonden. Oplossingen met vermelding van 'Puzzel' voor donderdag op briefkaart of in enveloppe zen den aan Redactie Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den. In vorige cycli om het wereld kampioenschap werd het kandi datentoernooi geheel in de vorm van matches afgewerkt. Dit ge beurde omdat er tegen de "nor male" toernooivorm twee bezwa ren bestonden. Het eerste be zwaar is de mogelijkheid om combines te vormen. Aantijgin gen in die richting van Fischer tegen de Russen waren voor de FIDE zelfs de directe aanleiding om tot matches over te gaan. In Montpellier was dit bezwaar niet aan de orde. Elk van de zeven Russen had er alle belang bij om hoog te eindigen en ieder speel de dan ook voor zich. Het tweede bezwaar is dat relatief zwakke spelers een doorslaggevende in vloed kunnen hebbep op de eindstand aan kop. Dit gebeurde in Montpellier op dramatische wijze. Nummer laatst, de Cana dees Kevin Spraggett, bestond het om in de laatste drie ronden tegen achtereenvolgens Tim man, Vaganian en Tal een ge wonnen stelling te bereiken. Maar hij won slechts van Tim man, verloor van Vaganian en speelde remise tegen Tal. Geeft einduitslag? O Het lijkt mij niet. Ik heb tenmin ste nog nooit iemand over com petitievervalsing horen klagen als Ajax van Volendam verloor. De nederlaag van Timman te gen Spraggett kwam er niet min der hard om aan. Wit: Timman; zwart: Sprag gett. 1. d4 e6 2. c4 Lb4+ 3. Ld2 De7 4. e4 d5 5. e5 Pc6 6. Pft Ld2:+ 7. Dd2: dc4: 8. Pc3 Ph6 9. d5 Pe5: (In een ongebruikelijke opening is zwart nu al over speeld en offert hij in arren moe de een stuk tegen drie pionnen) 10. Pe5: ed5: 11. De2 (Als ervaren teamleider in de promotieklasse LSB weet ik dat zulke objectief gewonnen stellingen vaak verlo ren gaan, vooral wanneer de spanning oploopt. Hoewel het natuurlijk aan majesteitsschen nis grenst om Timman te verge lijken met een speler uit LSGIII door Dirk Sikkel kon ik hier toch een gevoel van naderend onheil niet onderdruk ken) Le6 12. 0-0-0 c6 13. Pf3 0-0 14. Pd4 Tae8 15. g3 b5 16. Pe6: fe6: 17. f4 e5 18. fe5: Pf7 19. e6 De6: 20. De6: Te6: 21. Pe2? (Wit verkrampt; natuurlijk moet hy Lh3 spelen) Te3! (Maakt Pe5 mo gelijk zonder dat wit Tel heeft) 22. Kbl? (Ook deze zet presteert niets; beter is dan nog Kd2) Pe5 23. Pf4 g5 24. Pe6 Tf5 25. Pd4 Tf2 26. g4 Te4 27. h3 b4 28. Pc2 a5 29. a3 b3 J9 30. Pd4?? (Afschuwelijk, maar na Pel kan wit weinig uitrichten tegen d4 en c3) Td2 en wit gaf op. Sinds jaar en dag is er tussen de plaatsen Katwijk en Rijnsburg een rivaliteit zoals die er is tus sen Nederland en België. Op voetbalgebied is dat zo en op damgebied is het niet anders. Ik schrijf dit omdat op 29 oktotfer jl. de "big match" Katwijk-Rijns burg op het programma stond en dat was al jaren niet meer ge beurd. Beide clubs ontmoetten elkaar dit jaar omdat Katwijk vorig jaar degradeerde uit de eerste klasse K.N.D.B., en Rijnsburg uit de provinciale hoofdklasse promo veerde. Dat de schrik er vooral bij Rijnsburg goed in zat, blijkt al uit het feit dat zij aan het begin van de competitie geprobeerd hebben om in de andere tweede klasse uit te komen. Het spektakel barstte los op 29 oktober om 12.00 uur. De span ning kwam duidelijk tot uiting op de borden. Zo nam Arend van Beelen voor Katwijk tegen Cees van der Bosch een ballencombi- natie die toch nog goed afliep. Vanuit Diagram 1 volgde (Van Beelen zwart) 42-37 16-21?! 27x7 8-12 22x11?? Het WK in Brazilië is geëin digd met de zoveelste huldiging van Amerika als wereldkam pioen, maar het scheelde maar o zo weinig. In de halve finale haal de het nietjge thuisland, enthou siast gesteund door het talrijke publiek, de favoriete Amerika nen bijna onderuit. Met nog drie spellen te gaan (van de 160) was de stand precies gelijk. Toen kwam spel 158: #10 6 9B7 O H 7 #AHB 10 987 A H 9 8 5 3 N VB2 CP- Wf»<?98643 O A 9 6 4 3 2 vv„u O 8 V Z 6 53 2 74 O AHV1052 O V B 10 5 4 Noord, niemand. De Brazi liaanse noord opende 2 KI (12-16 punten, lange klaveren), waarop oost paste en zuid 4 Ha bood. West gaf met 5 KI aan over de twee niet geboden kleuren te be schikken, waarna 5 Sch het eind- contract werd, dat werd ge maakt. Aan de andere tafel was het biedverloop wilder. Ook hier opende noord 2 KI, waarop zuid 2 Ru bood, west 2 Sch, noord 3 KI, oost 3 Sch, zuid 4 Ha, west 4 Sch, gedoubleerd door zuid en De Belgische Regie heeft op 4 november de jaarlijkse "solidari- teit"-serie in omloop gebracht. Dit jaar zijn kastelen op de zegels afgebeeld: 9 fr. 2 fr. het kasteel van Trazegnies; 12 fr. 3 fr. het kasteel van Laarne; 23 fr. 5 fr. het kasteel van Turnhout en 50 fr. 12 fr. het kasteel van Colen ster. Nog een jaarlijks terugkerende emissie en wel de kerstzegel. De ze staat voor 25 november ge pland. Op een zegel van 12 frank met een bijslag van 1 frank staat een miniatuur - de heilige Maagd die het kind Jezus de borst geeft - uit het Getijdenboek van Jan hertog van Berry (1340—1416). Het Belgische postzegeljaar wordt op 9 december afgerond met een 12 fr.-zegel (oplage 8,1 miljoen stuks) ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van koning Boudewijn en konin gin Fabiola. Op deze groot for maatzegel (52 bij 35,4; de meeste Belgische zegels zijn 35,4 bij 24,5) toont uiteraard het bruidspaar. Wat België betreft moeten we nog even opmerken dat men op 30 september is begonnen met Waarom sloeg hij niet an ders??? De partij eindigde later in remise. Op bord 7 kon men ook zoiets noteren. Hier speelde Tom Noort (Diagram 2) voor Rijnsburg 22-28???, waarna Hans Klinkenberg er als de kippen bij was om met 2-19 remise te force- O Dit omdat na 28-33 19-24 49-35 24x47 35-24 47x20 15x24 26-21 zwart precies een tempo te laat is om schijf 21 tegen te houden. Vanuit diagramstand had zwart het eenvoudigst kunnen winnen met 22-27 b.v. 2-13 27-32 26-21 49- 40 21-17 40-1 en hierna twee dam men halen. Uiteindelijk werd het 12-8 voor Katwijk door overwinningen van Varkevisser, P. Bronstring en Van Duyvenbode voor Katwijk terwijl alleen Kromhout tegen scoorde. door Ton Schipperheyn met een overslag gemaakt. Brazi lië leidde met 6 imp's. H8642 <?HV92 0 10 5 H 6 V95 N JA73 <7- w n V 10 8 6 5 OHB62 W7° OV VB9754 Z A 10 8 3 2 O AB 743 O A 9 8 7 4 3 - Oost, OW kwetsbaar. Met de Brazilianen als OW ging het: zuid 1 Ha, west 2 KI, noord 4 Ha, oost 5 KI, zuid 5 Ha, pas-pas, oost 6 KI, gedoubleerd door noord. Het pu bliek kon zien dat dat contract, door west gespeeld, niet down kan; noord kan geen schoppen spelen, zodat de ruitenkleur tij dig kan worden ontwikkeld. Noord startte met harten, ge troefd in de hand en KI V na, noord klein. Het BRAZIL BRAZIL BRAZIL verstomde toen west in trance ging. West had het doublet toch wel ge hoord? Hij zou toch zeker wel de uitgifte van wat "gewone ze gels" worden genoemd van een nieuw type met voorstellingen van vogels. De eerste zegels ver beelden: 3 fr. een appel vink en 9 fr. een putter. DENEMARKEN - Ter gele genheid van de 100e geboortedag van de kernfysicus Niels Henrik David Bohr (1885-1962) gaf De nemarken op 7 oktober (Bohr's geboortedag) een 2,80 kr.-zegel (groot formaat) uit. De zegel toont Bohr die met zijn vrouw Margrethe op een bank zit. Bohr kreeg in 1922 de Nobelprijs voor natuurkunde. Op 7 november kwam Dene marken met drie zegels. Twee daarvan zijn kunstzegels en bei de zijn ontworpen door vooraan staande Deense kunstenaars. Een 3,80 kr.-grootformaatzegels met daarop een ijzersculptuur ontworpen door Denemarkens grootste beeldhouwer van dit moment, Robert Jacobson. snijden? Maar west sneed niet. Hij liet KI A spelen en nu juich ten de Amerikaanse supporters. Aan de andere tafel namelijk hadden de Amerikanen als OW nooit geboden en NZ eindig den, na een slempoging in 5 Ha, eentje down. De stand was weer gelijk, 242-242, met nog één spel te gaan. 10 9 7 64 AH4 O B 10 AH V A85 N H B 3 2 8 6 3 WO9 V972 O H 8 6 5 O V 7 2 #762 Z #.53 V <?B 10 5 O A 9 4 3 #B 10 9 84 Noord, NZ kwetsbaar (180° ge draaid). De Amerikanen als NZ boden 1 SA (noord) en maakten er na harten start 4. De Brazilia nen boden wel 3 SA, maar in de verkeerde hand (zuid). BRAZIL BRAZIL BRAZIL. De finale was bereikt?! Maar het gejuich verstomde opnieuw. West zou met ruiten kunnen starten en dat maakt later de hand en daarmee de vrije klaverslagen onbereik baar. West startte inderdaad met ruiten en zuid ging twee down. Amerika won 9 imp's en was fi nalist. De andere kunstzegel in dc waarde van 2,80 kroon is ontwor pen door de decoratieschilder Helge Refn. Deze zegel verbeeldt een op het strand liggende i boot. De derde en laatste zegel die op 7 november verscheen (2.8C kr.) memoreert het 50-jarig be staan van de Danske Dóves Landsforbund, de landelijke bond van gehoorgestoorden, of doven. Op de zegel een hand, die het "D"-teken uit het internatio nale vingeralfabet maakt. FAROER - De posterijen de Faroer hebben op 28 oktober het postzegeljaar afgerond met de uitgifte van een postzegel boekje waarin vijf zegels van 300 ore. Het boekje is gewijd aan het Faroerse luchtwezen en uiter aard laten de zegels vier vliegtui gen en een helikopter zien. LUXEMBURG - voor het zes de achereenvolende jaar heeft Luxemburg twee zegels uitgege ven gewijd aan historische bouwwerken. Dat gebeurde op 23 september. Op een zegel van 7 frank staat de uit 1750 daterende barok-Orangerie te Echternach

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 33