Het spel der verlokkingen 'Een pop kan zoveel affectie oproepen' ZATERDAG 23 NOVEMBER 1985 EXTRA PAGINA 23 Dat de eigenaars van de speelgoed winkel Lila aan de Nieuwsteeg in Leiden heel anders denken over speelgoed, zie je meteen aan hun as sortiment. Een pot met groen glib ber of een gespierd macho-man netje is hier, net zoals een roze sprookjeskasteel met bijbehorende kapsalon, niet te koop. Wel poppen 'met een echte uitdrukking op hun gezicht', zegt mevrouw C. Dormeier die samen met haar man ook uit hobby waardevol oud speelgoed verzamelt. Zonder rage-artikelen en mèt duurza me spellen en degelijke driewielertjes in de winkel richt Lila zich op een andere markt dan de meeste speelgoedwinke liers. "Niet eens bewust, maar gewoon omdat we veel nieuw en populair speel goed lelijk vinden", aldus mevrouw Dor meier. De klantenkring van Lila bestaat uit ouders die aan speelgoed speciale waarde voor hun kind hechten. "Onze klanten willen hun kind een goede smaak bijbrengen en denken niet alleen aan de prijs", meent de heer R. Dor- Affectie De Dormeiers vinden de invloed van speelgoed op het gedrag van het kind van grote betekenis. "Als kinderen zien dat speelgoed een massaprodukt is, dat makkelijk gegeven wordt en makkelijk kapot gaat, leren ze minder zuinig en voorzichtig te zijn hetgeen vernielzucht in de hand kan werken. Terwijl een mooie pop zoveel affectie kan oproe pen". Dormeier beredeneert dat laatste door op te merken dat iedere Nederlander aan het speelgoed uit zijn jeugd emotio nele herinneringen bewaart. Vraag op de man af naar dat speelgoed en hij of zij zal het niet alleen meteen opnoemen, maar er een heel verhaal bij kunnen vertel len". Speelgoed moet het kind volgens Dor meier tot rust laten komen. "Anders voed je je kinderen op voor de wegwerp maatschappij. Overdag raast het verkeer door de straat, de televisie staat aan en de ouders zijn druk bezig. Een kind krijgt veel snelle impulsen in allerlei schreeuwerige kleuren te verwerken en heeft geen gelegenheid om zijn of haar concentratievermogen op één punt te la ten rusten als ook het speelgoed nog eens bliept of felgekleurd is". De Dormeiers zijn blij dat ze als zelf standige winkeliers zelf hun assortiment kunnen bepalen, in tegenstelling tot de winkeliers die, uit het oogpunt van kos tenbesparing, bij inkoopcombinaties zijn aangesloten. Eenmaal daarbij aan gesloten kan een winkelier niet zoveel invloed meer uitoefenen op de keuze van de artikelen. "Met het gevolg dat bij na alle speelgoedwinkels op elkaar lij ken. Overal zie je dezelfde hoop plastic prullen", vindt Dormeier. Hij voegt er aan toe dat de prijs het enige is waarmee de gemiddelde speel goedverkoper zich tegenwoordig nog kan onderscheiden. Drie of vier jaar ge leden begon een bekend warenhuis in een ietwat tegenvallende Sinterklaaspe riode flink te stunten met prijzen. "Door Achter het ene venster pronken glimmende robots met rode en gele knipperlichten en achter het andere gedeelte van de etalage lonken zachtroze paardjes met blonde ma nen naar het kind. Computerspel letjes, een halve meter hoge Chal- lenger-raket, een "maanwagentje met afstandsbediening en gespierde actiefiguren vragen beurtelings om aandacht. Anno 1985 dromen jo chies van een jaar of zes weg bij al les wat met het heelal of de toe komst te maken heeft. De Star Wars-poppen en de figuren uit de tekenfilm 'Masters of the Universe' zijn deze winter bijzonder populair on der de jongens. De meisjes hebben voor al poppen (barbiepoppen, Dufty's e.d en z.g Little Pony's) op hun verlanglijsten staan. Tenminste, dat zeggen de impor teurs en de winkeliers. Of dat waar is moet de komende weken nog blijken, maar in Amerika is dat speelgoed in elk geval een grandioos succes. Het merendeel van de nieuwe rages op speelgoedgebied ontstaat in Amerika. In Nederland wordt bijna geen modege- voelig speelgoed gemaakt, omdat de af zetmarkt te klein zou zijn. Daarom zijn we genoodzaakt die spullen uit Amerika en Duitsland te importeren. Een typisch voorbeeld van een stukje Nederlandse huisvlijt op speelgoedgebied is nog wel de onverwoestbare sjoelbak van Homas. Televisie Dat Amerika duidelijk invloed op de totale speelgoedmarkt uitoefent kan tot gevolg hebben dat in de speelgoedhoe- ken van kinderen uit alle westerse lan den vaak dezelfde spullen liggen. Het gedrag van de producent en consument heeft, net als de hele samenleving, de af gelopen twintig jaar een ontwikkeling doorgemaakt. De speelgoedmarkt richt zich meer en meer op de hele wereld. Wat is er veranderd? De fabrikant haakt almaar meer in op het medium te levisie. De speelgoedwinkelier van wel eer verkocht, vóórdat de televisie in elke huiskamer haar intrede deed, doorgaans het geijkte speelgoedassortiment van gezelschapsspelen. Dinky Toys en der gelijke. Nu rennen veel jongetjes in zijn winkel meteen naar de kast waarin de 'Masters of the Universe'-artikelen staan opgesteld. Dat zijn de figuren en bees ten, auto's en kastelen uit de gelijknami ge tekenfilmserie van Veronica op de te levisie. Zo beleefden twee jaar geleden de Star Wars-poppen het toppunt van hun roem, mede doordat de film in de bioscoop te zien was. Tien jaar geleden was dat verschijnsel voor het eerst bij Pippi Langkous te zien. Toen de serie een paar maanden op de televisie te zien was, verschenen er in de winkel almaar meer puzzels en kleur- boekjes met haar beeltenis. Nu werkt dat mechanisme omgekeerd. De Amerikaanse fabrikant van barbie poppen, Mattel, heeft een jaar geleden een concept voor die nieuwe serie pop pen onder de naam 'Masters of the Uni verse' ontworpen èn een tekenfilm met dezelfde naam, waarin de poppen voor komen. Het bedrijf is ermee naar een te levisiemaatschappij gestapt. Deze kocht de tekenfilm en dat was voor Mattel na tuurlijk geschikte reclame voor de serie poppen. Zo maakt de producent in feite de tv-serie in plaats van de televisie maatschappij. Ook in Nederland vliegen de poppen nu als zoete broodjes over de toonbank. Actiepoppen Frits Passet is salesmanager van de Nederlandse vestiging van spellenfabri- kant Clipper in Amsterdam. Gevraagd naar een nieuwe ontwikkeling in het speelgoed noemt ook hij het fenomeen actiepoppen, de categorie waarin het meest aan de hand is. "Een duidelijke ontwikkeling is dat fabrikanten aan een figuur een verhaal toevoegen, door in de reclame, op de televisie en in bijbeho rende boekjes er een naam en een ach tergrond aan te geven. Kinderen vinden dat leuk. Het is net als met truien: als er een merk op staat krijgen ze voor veel mensen meer waarde". Zo woont de nieuwste lieveling van Clipper, Troetelbeertje, boven de wol ken en beschermt de kinderen op de aar de. Op Sky Channel komen de avontu ren van Troetelbeertje als serie op de te Mevrouw Dormeier: bewust voor ar, "hun hele assortiment tegen een flinke korting aan te bieden begon de prijzen oorlog zoals we die nu tijdens elke Sin terklaastijd kennen". Nadelen 'Walgelijk' vindt mevrouw Dormeier die concurrentieslag. "Speelgoedwinke liers worden door de warenhuizen tegen elkaar uitgespeeld. Degenen die nog niet in een keten zitten worden wel verplicht om zich erbij aan te sluiten, met alle na re markt gekozen. delen van dien voor de diversiteit in het aanbod". Deze 'business'-sfeer is het gevolg van de snelle, meer op Amerika gerichte ont wikkeling in speelgoedland. De uitvin ding van het plastic, de goedkope fabri- cagemogelijkheden in het Verre Oosten en de grote invloed van televisie en re clame gaven aanleiding voor de volgens Dormeier 'ongelimiteerde' handel in enorme aantallen speelgoedartikelen 'Ouderwets'speelplezier voor de kleinsten, in schril contrast met wat de iets ouderen blijkt te boeien: een vleesgeworden He-mangelanceerd door zijn scheppers. ifoiosp» levisie, dertien weken lang. Volgend jaar gaat er een bioscoopfilm van de Troetel- beertjes in première, aldus Passet. De televisie lijkt de speelgoedetalage van de moderne tijd te zijn. In filmpjes en reclamebeelden krijgt het kind in vo gelvlucht alle nieuwe artikelen te zien, waaruit hij of zij kan kiezen. Het komt dan ook niet vaak meer voor dat een kind onbevangen de winkel in stapt om te kijken wat het voor zijn of haar ver jaardag wil hebben. Dat is thuis op de bank voor de tv al uitgemaakt en op school aan klasgenootjes verteld. Het maakt voor een kind veel verschil of het met een Little Pony speelt oi mei een Troetelbeertje. Immers, een volwas sene die een servies compleet wil heb ben, neemt ook geen genoegen met een kopje van hetzelfde porselein van een ander merk. Als de speelgoedhandelaar geen Troetelbeertje meer in voorraad heeft, zal het kind dan ook geen genoe gen nemen met bijvoorbeeld een 'paard je met mooie manen'. Concurreren kan een speelgoedfabrikant met reclame op de televisie en niet alleen meer met de prüs. Rages brengen het grote geld in het laatje en het grote probleem voor de winkeliers en de importeurs is dan ook het voorspellen van zo'n trendartikel. Want ook al lijkt het alsof een rage ge maakt kan worden door gedegen psy chologisch onderzoek naar de belevenis wereld van het kind (gevolgd door veel publiciteit en programma's op de televi sie), er kan daarnaast nog van alles ge beuren. Wat in Amerika een succes is hoeft nog piet meteen een kraker in Ne derland te zijn. De Amerikaanse 'Cabba ge Pets', een poppenfamilie waarin ieder lid een ander gezicht heeft en bij aan koop officieus 'geadopteerd' wordt, is in Nederland geflopt. Ook de goed boerende firma Mattel is wel eens door de mand gevallen. Hun ac tiefiguur Rainbow Brite gooide twee jaar geleden niet zulke hoge ogen als de broertjes He-man en Skeleter van de Masters of Universe nu doen. In die tijd was net de film Star Wars te bezichtigen in de bioscoop, vandaar dat de Star Wars-poppen wel gretig aftrek vonden en Rainbow Brite niet. De Nederlandse uitvinding 'clickets' (magnetische bal (foto Holvast) Dormeier denkt niet dat het publiek zelf vraagt om rage-speelgoed, maar dat de vraag ernaar kunstmatig wordt opge wekt door reclamepsychologie en de media. "Hoe kunnen we een behoefte creee- ren voor ons produkt? Door de tv. is het antwoord van de fabrikant, want daar hebben de kinderen het op school over", aldus Dormeier. "Dat de makers van zulk rage-speelgoed niet meer aan het door Jelleke Blanken De STER braakt dezer dagen de ene speelgoedspot na de andere uit. In deze branche is de televisie meer dan ooit het verlengstuk van de etalage geworden. Kinderen bepalen hun wenslijstje thuis voor de buis. En intussen worden - door ouderen - nog steeds krampachtige pogingen gedaan om verantwoord speelgoed op de markt te houden. De aloude poppewieg naast He-man en robot. Een spei vol contrasten. letjes) flopte door een slecht distributie beleid en voortijdige publiciteit. De ont werper had op de televisie uitgebreid verteld hoe het concept in elkaar stak en dat liet een slimme firma zich geen twee keer zeggen. In een mum van tijd ver schenen er kopieën van de clickets op de markt, gemaakt in Taiwan. Dat mocht overigens niet baten, de belangstelling voor de gekleurde balletjes viel tegen. En dat kost de importeur en de winke lier handenvol geld. "Het is eigenlijk veiliger om als impor teur en winkelier de rage-artikelen te omzeilen en te kiezen voor speelgoed dat niet zo aan impuls-inkopen onderhe vig is, maar ja, dan loopje een plotselin ge financiële meevaller mis", aldus Pas set van Clipper. Snoopy is een voorbeeld van hoe het anders kan. Deze stripfiguur is al twaalf jaar een rage. maar de fabrikant voert een heel ander beleid. Slechts enkele winkeltjes in stad verkopen de Snoopy spullen en omdat de rechten beschermd zijn komen er geen kopieën uit Taiwan op de markt. De fabrikant 'melkt de markt langzaam uit'. Overwogen Lange tijd werd speelgoed als zoet houdertje gezien en niet als volwaardig produkt. Als het kind zeurt geef je het een speeltje en het is weer tevreden, zo dacht men. Sinds de speelgoed business voor vol wordt aangezien, is dat veran derd. Ouders kopen niet meteen wat hun kind mooi vindt, maar kiezen vaker weloverwogen speelgoed uit. Een Leid- se speelgoedwinkelier noemt in dit ver band het voorbeeld van ouders die een barbiepop rolbevestigend vinden van wege de borsten. De moeder had liever dat het kind met een klassieke, onzijdige pop zou spelen. In dit verband valt ook het uiterlijk van de figuren uit 'Masters of Universe' op. De slechte figuren uit die serie heb ben een donkere huid en toegeknepen ogen, terwijl de helden lichter gekleurd zijn en een open blik in de ogen hebben. "Sommige ouders gruwen hiervan", al dus de speelgoed verkoper, "maar het kind zal zich er niet aan storen". De in Leiden gevestigde stichting Goed Speelgoed maakt zich sterk voor 'verantwoord' speelgoed, dat de fantasie van het kind de ruimte geeft en dat een 'opbouwend' karakter in zich draagt. De stichting kiest elk jaar het Speelgoed van het Jaar. In de jury zitten pedago gen, kleuterleidsters, een journalist en een speelgoedimporteur, als adviseur. Of deze jaarlijkse bekroning veel effect heeft op het koopgedrag van het pu bliek, weet de secretaris van de stich ting, de heer Roozendaal, niet te zeggen. Dit jaar heeft de stichting Goed Spe len de Zoïd bekroond, een actiefiguur. Speelgoed voor de wat oudere leef tijdsklasse. Voor de kleuter ondermeer een Jumbo-spel en een zwarte plastic auto op rubberbanden, waarmee het kind lekker in de zandbak kan spelen. "Nieuwe ontwikkelingen nemen we net zo goed op in de bekroning, als ze maar functioneel zijn. Dat elektronica en chips niet zullen verdwijnen uit de speelgoedwereld is wel duidelijk. maar de vormgeving is vaak zo modisch. Het spel 'Elektro' bijvoorbeeld heeft een goede opkikker gehad toen de elektri sche draden vervangen werden door een chip. De kinderen kenden namelijk het foefje na een tijdje spelen, en dat kan nu niet meer". Middenweg Roozendaal vertelt dat de stichting drie a vier jaar geleden een proef heeft gedaan door kinderen op te nemen in de jury. Dat bleek niet zo goed te werken, want die kinderen kozen ander speel goed uit dan wat de rest van de jury op het oog had. En dat paste niet in de doel stelling van de stichting, namelijk peda gogisch verantwoord speelgoed stimule- Kinderen zijn het dus bijna nooit eens met de keuze van hun ouders of opvoe ders, dat blijkt wel uit het bovenstaande. De gulden middenweg ffjkt dus: èn één wens van het kind vervullen, èn een op voedkundig verantwoord speeltje ko pen. Wat niet wegneemt dat het volgende tafereeltje - zoals Clipper-woordvoerder Passet dat in zijn verkoperstijd in een speelgoedzaak meemaakte - altijd wel zal blijven bestaan. Als het kind zijn wensen kenbaar maakt, roept de moeder verbouwereerd uit: "Dat krijg je nooit, daar vind ik niets aan". belang van het kind denken, steekt me nog het meest", zegt hij. Speelgoed is niet meer zo onschuldig als het vroeger was. De produktie. de handel en de betekenis voor het kind zyn veranderd. Aan het begin van deze eeuw was het maken van een blikken autootje of een pluchen beertje hand werk. "Als je toen als kind een stukje speelgoed kreeg, had dat een bijzonder grote betekenis. Speelgoed was duur. vanwege de lange produktietijd en de aandacht die de maker eraan besteedde. Een ouder gaf het kind maar heel zelden, dus had speelgoed toen veel meer waar de". Als voordelen van deze vervlogen tijden noemt Dormeier het verkrijgen van geduld en creativiteit. "Éen ding voor een lange periode geeft het kind de gelegenheid zijn fantasie op volle toeren te laten werken. Nu wordt het kind een versnelde ontwikkeling opgedrongen", verzucht hij In de meeste winkels krijgt het kind al vroeg te maken met het elektronica-tijd- perk. "Maar voordat iemand aan het ver schijnsel electronica toe is moet het toch eerst, noem het voor mijn part iets uit het stenen tijdperk, twintig blokken op elkaar hebben gezet" Schreeuwerig De in Leiden gevestigde stichting Goed Speelgoed maakt zich eveneens hard voor beter speelgoed. Maar Lila heeft de door de stichting bekroonde ar tikelen desondanks niet in de winkel lig gen. De 'schreeuwerige' vorm en ver pakking van het uitgekozen artikel is één van de redenen voor de Dormeiers om aan de stichting niet zoveel waarde te hechten. "Uiteindelijk ligt de verant woording toch bij de ouders. Wij hopen dat ze niet teveel afgaan op de televisie of het speelgoed van schoolkameraad jes". Kan een kind niet het best zelf uitma ken wai hij of zij leuk vindt? "Niet altijd, zegt mevrouw Dormeier. "want als je een kind laat kiezen tussen een glas melk en een glas cola, kiest het de cola"

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23