250 Eiwit kloppen in een koperen kom HOBBY ""kV* GEZOCHT: m. de gezins 9 Hout voor de badkamer Acculader, prima hulp, maar geen'toverdoos' Speciale gids voor het huishouden i m iri i-h l i u videotheek Rhijnwijcfe houdt open huis Een dag zonder krant is rook zonder vuur. Mixer heeft u niet nodig INDEN VERGOLDEN TIK MEDEWERKER/STER 1 part-timers voor 1 of meerdere 2. full-timers 3. part-timers voor de zoterdog 4. part-timers voor de zondag De beste keus De Videofilmkalender 1986 is uit Hetere films GRATIS lidmaatschap DO/ST Onze grootmoeder, die nog geen elektrische keukenma chine had, klopte de eiwitten op met een garde of een vork. Die kunst hebben wij groten deels verleerd, en dat is eigen lijk wel jammer. Want het is heus waar dat het opkloppen van slechts één eiwit met een vork op een bord veel gemak kelijker en vlugger gaat dan met een elektrische mixer. Wie het niet gelooft, moet de proef op de som maar eens nemen. VRIJE TIJD Meer eiwitten tegelijk kloppen we natuurlijk in een kom. Veel kom men zijn van een of andere kunst stof. Een nare eigenschap van dit materiaal is, dat het vettigheid vasthoudt. En dat moeten we nu juist met alle macht vermijden als we eiwitten willen stijfldoppen. Een volstrekt schone, en vooral vetvrije kom is een eerste vereiste. Gebruik daarom een kom van glas, aardewerk of roestvrij staal voor dit werkje. En hoe snel een mixer ook werkt, met een garde die we met de hand kloppen kan het karwei veel beter onder controle worden ge houden. De snelheid van een elek trische machine kan er de oorzaak van dat de eiwitten gaan sa menklonteren. Dan ontstaat er geen luchtig schuim. Dit verschijn sel kan worden tegengegaan door per eiwit een eetlepel koud water toe te voegen. Bij kloppen met handkracht is dat beslist niet no dig. Koper Nog even over die schone, vet vrije kom. Zelfs het kleinste spoor tje dooier kan het luchtig opklop pen verstoren: een eierdooier be vat veel vet. Reeds in de achttiende eeuw ontdekten banketbakkers dit verschijnsel, en ze kregen boven dien in de gaten dat eiwitten klop pen veel beter ging in een koperen kom. Op een geheimzinnig manier bleek dat koper het stijfkloppen te bevorderen. Sindsdien hebben de meeste banketbakkers en koks in dergelijke kommen geklopt, al wist niemand precies Maar het resultaat was veel romi ger, lichtgeel eischuim, dat boven dien niet zo snel de kans liep om te sterk te worden opgeklopt. Want dat kan ook: het zaakje gaat dan klonteren. Pas kort geleden heb ben laboratoriumproeven aan de Amerikaanse Stanford Universi teit uitgewezen dat koper een che misch effect heeft op een bestand deel van het eiwit, en dat die oude banketbakkers dus gelijk hadden. Zo is nu ook wetenschappelijk aangetoond dat het toevoegen van een beetje zout alleen maar de tijd die het kloppen kost doet toene men, en het schuim zelfs minder stabiel maakt. Hier hebben de koks dus ongelijk, als ze ons leren dat we enkele zoutkorreltjes moe ten toevoegen. Suikerkorrels heb ben eveneens een negatief effect op de schuimvorming. Wie zoet ei- schuim wil maken, moet pas na het stijfkloppen de suiker toevoegen. Citroensap Wat wel helpt, als u geen kope ren kom bezit, is het toevoegen van een drupje citroensap. Het zuur bevordert het ontstaan van stevig schuim. De temperatuur voor het kloppen van dat schuim is niet zo kritisch. Het gaat heel goed bij de normale kamertemperatuur. Koe len van de ingrediënten heeft dus geen zin, zoals bij het kloppen van slagroom vaak wordt gedaan. Pas als het schuim enigszins op dikte is, moet de in het recept voor geschreven hoeveelheid zout en suiker worden toegevoegd. Kristal suiker lost minder makkelijk op in het schuim, neem dus altijd poe dersuiker of fijne basterd. Eén stijf opgeklopt eiwit kan wel een hoe veelheid van 1,5 tot 2 deciliter schuim opleveren! Het schuim is goed als het in pieken overeind blijft staan, als er een sneetje in te maken is mét een mes, en als de kom ondersteboven gehouden kan worden zonder dat het schuim er uit glijdt. Wie schuimpjes wil maken, moet per eiwit 50 g poedersuiker in ge deelten door het eischuim mengen. Voor de smaak kan vanillesuiker worden toegevoegd. Trouwens, hoe meer suiker, hoe steviger de schuimpjes worden. Doe het ei schuim in een spuitzak en spuit hiermee torentjes op een licht be boterd bakblik. Zet het blik in een lauwe oven (op de laagste stand in gesteld, zo omstreek 140 graden). Het stijve, maar toch zachte ei schuim droogt hierin langzaam op en krijgt stevigheid. Reken er wel op dat dit minstens anderhalf uur duurt. Deze meringues, zoals de ban ketbakker ze noemt, kunnen in al lerlei vormen worden gemaakt. U kunt ze vullen met bijvoorbeeld slagroom, ze geheel of gedeeltelijk in zachte chocolade dompelen, of er bouwsels van maken, door de elen met rauw eischuim aan elkaar te plakken. Een complete reeks van badkameraccessoires van hout maakt het moge lijk deze ruimte geheel in dezelfde stijl in te richten. Dit nieuwe program ma omvat planchets, zeepbakjes, handdoekrekken en -ringenclosetrol- houders, een spiegel, verlichting, krukjes, closetzittingen enz. Alles is in naturel uitvoering verkrijgbaarzodat je de spullen naar eigen idee kunt afwerken. Maar ook gebeitst, getint of in kleur afgelakt. Deze smaakvolle badkameraankleding komt van Sanijrura (Breda, tel. 076-226040) en is in de sanitairhandel verkrijgbaar. (foto gpd> Met de winter in het verschiet die nen de autostartproblemen zich weer aan. Al heel wat automobilis ten hebben zich een acculader aan geschaft, een apparaat dat op een stopcontact wordt aangesloten en dan een ietwat amechtig geworden accu op voldoende peil brengt om de motor aan de praat te krijgen. Die laders zijn prima dingen, maar het is een misverstand dat je daarmee een "versleten" accu eeu wig jong kunt houden. Er zijn (tegenwoordig heel goed kope) langzame laders, die zo'n 12 tot 24 uur nodig hebben om de accu de vereiste pit te geven. Wan neer zo'n oplaadbeurt zeer fre quent uitgevoerd moet worden, is dit een duidelijk signaal dat die au to-energiecentrale zyn tijd gehad heeft. Let er bij aankoop van een langzame lader op of hij automa tisch uitschakelt zodra de vereiste spanning is bereikt. Snellader Er zijn ook snelladers, die in kor te tijd (maximaal een uur) de accu weer op peil brengen. De meest ideale accu-oppepper is een appa raat dat keuze biedt uit drie metho den: langzaam laden, snel laden en directe starthulp. Snel laden kan de accu schade berokkenen. Wanneer het dus niet absoluut noodzakelijk is om bin nen de korst mogelijke tijd de accu start-bereid te maken, kies dan lie ver de langzame methode. Bij de directe starthulp (de lader op het stopcontact en op de accu polen aangesloten) moet je toch even een halve minuut wachten al vorens de automotor te starten. Slaat hij niet meteen aan, blijf dan niet doorstarten, maar wacht een minuutje of tien. Acculaders zijn geen "toverdo zen" die energie uit het niets kun nen produceren. Let op spanning- verlies ten gevolge van tekort aan zuur en gedistilleerd water, of door vervuilde polen. Schakel alle stroomverbruikers in de auto uit voordat de motor wordt afgezet. Houd de kabels schoon en droog (bespuiten) en ga na of de dynamo wel voldoende bijlaadt; een te slap geworden aandrijfsnaar kan de oorzaak zijn van onvoldoende "bij voeding". Wie zich deze dingen in het hoofd prent, kan van een lader veel gemak hebben. Neem de ge bruiksaanwijzing goed door. en probeer nooit een aftands gewor den accu te reanimeren. Die din gen hebben een bepaalde levens duur, korter dan die van de auto. Tijdige vervanging van de stroom bron is dan ook altijd nog de beste remedie om dagelijkse startproble men te vermijden. Hoe gevaarlijk zijn bestrijdingsmiddelen? Welke middelen zijn toegelaten voor de bestrijding van insekten, muizen, ratten schimmels en der gelijke? Hoe gevaarlijk is een be paalde bestrijdingsmiddel voor mens, huisdier en milieu? Hoe kan een plaag worden voorkomen of bestreden zonder het gebruik van bestrijdingsmiddelen? Op dergelij ke vragen probeert het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer ant woord te geven in de bestrijdings- middelengids. De publikatie bestaat uit twee delen: de gids voor de huishouding en de gids voor industrie, nijver heid en gezondheidszorg. In Ne derland wordt op ruime schaal met bestrijdingsmiddelen gewerkt, al dus minister Winsemius. Hij noemt een hoeveelheid van 45 mil joen kilo werkzame stof per jaar. Ongeveer de helft hiervan wordt toegepast bij onder meer het ver duurzamen van hout, het tegen gaan van aangroei in koel- en pro ceswater, het desinfecteren van op pervlakken, het mot- en schimmel- werend maken van textiel en de bestrijding van ongedierte in en rond gebouwen. De andere helft wordt in de land- en tuinbouw ge bruikt. Het aandeel van de gewone bur ger zal wel gering zijn. Wie toch wil weten welke gevaren aan de mid delen zijn verbonden en welke an dere mogelijkheden er zijn om wo ning en hof insekten-, ratten- en schimmelvrij te houden kan het boek bestellen bij de Staatsuitge verij in Den Haag. De gids voor de huishouding kost 17,50 gulden. Pulsar Quartz introduceerde dit najaar het Multiq horloge met een multi functioneel analoog horloge. Het bijzondere aan het Multiq hor loge is het 24-uurs alarm, dat voor komt dat men midden in de nacht of overdag wordt gestoord door on gewenst alarm. De "terugtellende' z.g.n. countdown-timer geeft de tijd aan die resteert binnen een inge stelde periode. Er zit ook nog een stopwatch op het Multiq horloge. Het horloge wordt bediend door middel van de rotary switch een smalle ring dieals een sateliet om de wijzerplaat kan draaien, waar mee de gewenste functies ingesteld worden. Er zijn vijf verschillende modellen. Er is een zeer futuristisch ogend mat metalen model, twee verschillend uitgevoerde zwarte horloges, waarvan één met rubbe ren band. De prijzen liggen tussen f325,- en f475.-. Pulsar horloges zijn alleen bij de erkende juwelier te verkrijgen. JULt-g-ttJULO flflOgflflflaflggflflmaQQQQQOQQQQQQQ Steenstraat 2, 2312 BW Leiden Wij zijn le kerstdag gesloten 2e kerstdag geopend Reserveren gewenst Zondag keuken geopend van 16 tot 20 uur Wij zijn gedurende de wintermaanden zater dags gesloten. Wel zijn wij op deze dag geopend voor re cepties, bruiloften en partijen. Tel. 071-130335 Wij zoeken een jonge Zijn/haar taak zal o.a. bestaan uit: telefoonbehandeling, werkzaamheden op een tekstverwerker, computer werkzaamheden, beheersing van de Duitse taal in woord en ge schrift is gewenst. Sollicitaties uitsluitend schriftelijk te richten aan Accountantskantoor van Cuilenburg de Kempenaerstraat 93, 2341 GK Oegstgeest McDonald's gaat binnenkort verbouwen. Hierdoor wordt o.a. ons aantal zitplaatsen verdubbeld. Dit brengt met zich meer dat wij voor onderstaande dagen en tijden uit breiding van ons personeelsbestand zoeken. i de wisseldienst Voor de functies genoemd onder 12 en 4 moet je mini maal 18 jr. zijn. Neem voor een sollicitatiegesprek contact op met dhr. W van de Poll. Beestenmarkt 6 2312 CC Leiden Tel. 071-146465 (met 20 waardebonnen voor tientallen guldens voordeel) Prijs voor niet leden 9,95 Prijs voor leden slechts (dubbele legitimatie verplicht) Leiden Kopermolen 35 Christelijke scholengemeenschap voor MDGO er ander voortgezet onderwijs. Postbus 106,2300 AC Leiden, tel. 071 -76 93 43 Met een LBO- of MAVO-diploma verder leren? Interesse in een beroepsopleiding of ander voortgezet onderwijs? VRIJDAG 29 NOVEMBER van 15.00 - 17.00 uur en van 19.00-21.00 uur ZATERDAG 30 NOVEMBER van 10.00 -12.00 uur In gebouw Uytterdijk, Turkooislaan 1 2332 RR Leiden, tel. 071 - 769343 voorlichting over: MDGO-VZ verzorging Part-time opleidingen bejaarden helpende, bejaarden verzorgende, gezinsverzorgende In gebouw Boshuizen, Toussaintkade 51 2321 VX Leiden, tel. 071 - 310661 voorlichting over: MDGO-AB activiteitenbegeleiding MDGO-AW agogisch werk VHBO vooropleiding hoger beroepsonderwijs HAVO-MBO met 2 beroepsgerichte vakken INTAS interim alg. schakelopleiding (1- of 2-jarig) In gebouw Rijnsoever, de Krom 101 2221 KK Katwijk, tel. 01718 - 24373 voorlichting over: MDGO-AW agogisch werk MDGO-MK mode en kleding GEVESTIGD: Accountantskantoor BOLACC IJ. BOL ACCOUNTANT-ADMINISTRATIECONSULENT Adres (voorl.): Westeinde 35a Teletoen (01728)-8685 Hazerswoude-dorp b.g.g. 8414

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19