.t'& 'Ik ben naar Genève gegaan om te leren' Miljardenhulp moet ontbossing stoppen bedrij ven Zuidafrikaanse niet op vakbeurs toerisme ICTO wil ook subsidie van Rotterdam ZATERDAG 23 NOVEMBER 1985 PAGINA 17 Dissidente Grivnina over opwinding tijdens top: AMSTERDAM - „Op dit moment had ik eigenlijk in Londen vrien den willen bezoeken, maar door dat gedoe in Genève zit ik nu nog hier in Amsterdam". De uit de Sowjet-Unie afkomstige dissidente Irina Grivnina wekt de indruk dat ze zelf nog wat verbaasd is over de opwinding rond haar persoon op de persconferenties in Geneve tij dens de top tussen Reagan en Gor- batsjov. door Ronald Frisart Wat was bedoeld als een kalm verblijf in Genève is uitgemond in een drukte van belang en talloze aanvragen voor interviews. Als we elkaar spreken bij de Boekovski Stichting in Amsterdam is ze net terug uit Den Haag, waar ze met kamerleden van gedachten heeft gewisseld. - Mevrouw Grivnina, velen zijn door de chaotische gebeurtenissen in Genève de draad een beetje kwijt geraakt. Kunt u samenvatten waar al die herrie om is ontstaan? „Ik kan me voorstellen dat de mensen verbaasd zijn. Dat was ik zelf ook. Ik was in Genève voor El- seviers Weekblad, waarvoor ik al werkte toen ik nog in Moskou woonde. Het was helemaal niet de bedoeling dat ik zo'n beroering zou veroorzaken. Die is voornamelijk ontstaan door de schuld van de Zwitserse politie". „Het begon allemaal toen Robert van Vooren van de Boekovski Stichting en ik Arbatov (een van Gorbatsjovs belangrijkste advi seurs voor buitenlandse politiek, red.) uit zijn hotel zagen komen. Hij wilde snel doorlopen. Geen in terviews, zei hij. Eén vraag maar, zei ik tegen hem: waarom liegen Sowjet-autoriteiten altijd als ze in het buitenland zijn. Hij zei dat hij niet wilde antwoorden. Toen ik bleef aandringen riep hij dat hij de politie zou roepen als ik hem niet met rust zou laten". „De volgende dag verwelkomde de Sowjet-delegatie partijleider Gorbatsjov op het vliegveld. Ik probeerde Gorbatsjov te vragen waarom hij de dissident Sacharov dwingt te leven in een toestand die gevaarlijk is voor zijn leven. On middellijk probeerde de Zwitserse politie mij te arresteren wegens het 'schenden van de regels'. Dank zij tussenkomst van journalisten is dat niet gebeurd". „Later waren we op een perscon ferentie, waar Arbatov ook was. Hij zag mij zitten en alleen journalis ten in de andere helft van de zaal kregen de gelegenheid vragen te I stellen. Maar ik wilde ook wat vra gen. Toen een Nederlandse collega riep 'hier is de volgende vraag' draaide iedereen zich naar ons. Ik zei dat de Russen naar Genève zijn gekomen om een overeenkomst te sluiten. Ik vroeg hoe ze zich eigen lijk hebben gehouden aan eerdere akkoorden, over mensenrechten bijvoorbeeld. Ik vroeg in het bij zonder naar Anatoli Korijagin, een vriend van me die in een kamp zit en dreigt te sterven. Hij heeft een groot postuur, maar weegt nu nog maar 47 kilo. Zamjatin (woordvoer der van het Russische Centrale,Co mité, red.) zei dat de Sowjet-Unie geen politieke gevangenen heeft. Oosteuropese journalisten begon nen daarop kabaal te maken om me het spreken onmogelijk te ma ken". „Het laatste incident deed zich voor bij een persconferentie van Lomeiko, een van de Russische de legatieleden. Ik wilde daar eigen lijk alleen maar komen luisteren; ik had genoeg van alle consterna tie. Toen ik ging zitten, kwam een Zwitserse politieman naar me toe. Hij wilde dat ik de zaal zou verla ten en ik raakte met hem in een steeds luidere discussie. Dat bete kende het einde van de persconfe rentie. Lomeiko stapte op". - Maar vindt ugezien de manier waarop het allemaal is gelopen, niet dat u zich meer heeft gedragen als een activiste voor de mensen rechten dan als journaliste? „Nee natuurlijk niet. Het is toch de plicht van een journalist om kri tische vragen te stellen? Als je dat doet ben je toch nog geen acti vist?" - Uit radioregistraties blijkt dat u behoorlijk hard hebt staan schreeuwen. Dat verraadt toch meer een activiste dan een journa liste. „Ik heb helemaal niet staan schreeuwen! Het klonk wel hard, maar dat kwam doordat ik te dicht op de microfoon stond. Ik heb nog geen ervaring in dat soort dingen". - Wat was eigenlijk de bedoeling van uw bezoek aan Genève? Ande re journalisten zijn vóór de topcon ferentie gekomen en gaan pas wep als die voorbij is. U bent er maar drie dagen geweest. „Ik wilde in de eerste plaats naar Genève om te leren. Al een jaar voordat ik de Sowjet-Unie heb ver laten, schreef ik voor een Neder lands blad, maar een echte journa liste was ik toen natuurlijk nog niet. In Genève wilde ik eens kij ken hoe bijvoorbeeld grote person- ferenties in z'n werk gaan. Om er varing op te doen zou ik ook één of twee vragen stellen. Ik werd bege leid door Elsevier-collega René de Bok. En verder wilde ik een beetje in Genève rondkijken want het is een mooie stad". - Wat tuas de reactie van het Zwitserse consulaat-generaal in Amsterdam toen u daar dinsdag protestnota indiende Irina Grivnina met haar gezin op Schiphol jet-Unie enkele weken geleden. zegt John Wories van Elseviers Ma gazine dat het argument van het Zwitsers consulaat hem nogal ver wondert. „Ik kom geregeld in dat land en ik heb zelf natuurlijk geen visum nodig, maar van een onder beetje scheid tussen een Zwitsers toeris ten- en een journalistenvisum heb ik nog nooit gehoord", aldus Wo- hoe bevalt het u en uw gezin op het ogenblik in Nederland? „Momenteel wonen we in een flat van vrienden in Amsterdam, maar er is een aanvraag ingediend voor eigen woonruimte. We hopen dat dat snel zal lukken. En voor de rest: Nederland is een vrij land en ik voel me hier thuis. Ik ben van plan hier tot aan mijn dood te blij- - Ongeveer band. met de manier waarop de open armen Zwitserse politie u heeft behan deld? „Daar vroegen ze wat ik eigenlijk wilde. Dat ik alleen een gewoon toeristenvisum had en geen jour nalistenvisum". - Maar welke journalist gaal nu naar een topconferentie op een ge woon toeristenvisum. Niemand toch? U hebt bij uw visumaan- vraag toch allerlei vragen moeten invullen, ook over het doel van uw de tijd dat u met J Nederland werd ontvangen, zaten op Schiphol meer dan tien Iraanse vluchtelingen die het land niet in mochten. Ze zijn te ruggestuurd naar Pakistan en Turkije. Vindt u dat geen erg groot verschil in behandeling? „Ja dat is wel zo, maar ook met dat soort dingen had ik nog geen enkele ervaring. Ik wist gewoon niet dat de dingen hier in het Wes ten zo zijn geregeld". (Desgevraagd „Ik moet zeggen dat ik van die Iraniêrs niets weet. Bovendien is Nederland een vrij, democratisch land. De regering en het parlement maken hier uit welke regels wor den gehanteerd en hoe de zaken worden geregeld. Over dat verschil in behandeling weet ik niets. Ik kan op uw vraag dus geen ant woord geven". - Ten slotte, mevrouw Grivnina. AMSTERDAM (ANP) - De RAI heeft na meer dan een week onderhande len besloten het Zuidafrikaanse toeristenbureau Satour en de vliegtuig maatschappij Suid Afrikaanse Lugdiens (SAL) te weren van de jaarlijkse vakbeurs voor toerisme Tour '85 van 16 tot en met 18 december in het RAI-complex. De RAI heeft de twee instellingen eerder gevraagd zich vrijwillig terug te trekken van Tour '85 om de veiligheid van exposanten en bezoekers van de vakbeurs te kunnen waarborgen. Dat gebeurde nadat er bij de RAI dreigementen waren binnengekomen dat er harde acties zouden komen als er Zuidafrikaanse instanties op Tour 85 vertegenwoordigd zouden zijn. SAL en Satour voelden er niets voor zich vrijwillig terug te trekken van de vakbeurs. Zij betreuren het bijzonder dat de RAI 'deze beslissing heeft moeten nemen naar aanleiding van dreigementen en van een bijzondere ondemocratische opstelling van de actiegroepen in onze maatschappij'. Een woordvoerder van Satour deelde later mee, dat zijn organisatie en de SAL zich nu bezinnen 'op andere promotionele middelen'. Wij hadden op de beurs een uitstekend produkt te bieden, aldus deze zegsman. ROTTERDAM (ANP) - Het in terkerkelijk comité tweezijdige ontwapening (ICTO) gaat juri dische stappen ondernemen te gen de gemeente Rotterdam, omdat het burgemeester en wethouders een subsidie-aan vraag hebben geweigerd en een concurrerende organisatie wel 30.000 gulden heeft gegeven. Het ICTO zal deze beslissing bij de Raad van State aanvechten. Volgens het ICTO is het vol strekt in strijd met de democra tische traditie van Nederland en de beginselen van vrije in formatieverstrekking dat al leen subsidie wordt verleend aan groeperingen die hetzelfde standpunt als de subsidiërende overheid vertegenwoordigen. De gemeente Rotterdam heeft de omstreden subsidie ver strekt aan het PROK, een plat form van vredesgroepen in de Maasstad. Het Rotterdamse college heeft geruime tijd in de maag gezeten met de beide subsidie aanvragen en getracht tot een minnelijke verdeling te komen. De PvdA in de gemeenteraad en de kleine linkse partijen voelden er weinig voor het IC TO op een lijn te stellen met de organisaties die in het PROK zijn vertegenwoordigd. Nederland verdubbelt bosbouwhulp DEN HAAG (GPD) - Minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) wil in de toekomst haar hulp aan bosbouwprojecten verdubbe len tot 100 miljoen gulden per jaar. Daarnaast zal ze kijken wat Neder land tijdens het EG-voorzitter- schap kan doen om de Europese landen warm te krijgen voor derge lijke hulp aan de Derde Wereld. Dat zei ze gisteren in Den Haag op een internationaal congres over het verdwijnen van het tropische bos. Per jaar wordt in de Derde We reld 11 miljoen hectare bos gekapt. Grote commerciële bedrijven zijn daar gedeeltelijk voor verantwoor delijk, met name in Latijns-Ameri- ka (Amazone-gebied) en Azië (In donesië, Filippijnen). Die groot schalige houthakkers exporteren de bomen naar de geïindustriali- seerde landen. Veel Derde-Wereld landen zijn sterk afhankelijk van de inkomsten uit deze houtexport. door Jan van Vegchel Vooral in Afrika is het verdwe nen van het bos het werk van de lokale bevolking. Op zoek naar nieuwe landbouwgrond en brand hout vellen die de ene boom na de andere. De gevolgen zyn desa streus: vruchtbare grond spoelt weg, er zijn overstromingen omdat het bos de regen niet meer op vangt, en de woestijn rukt op. Om de verwoesting van het tro pische bos een halt toe te roepen, kwamen van westerse geldschie ters (Wereldbank, Verenigde Na ties), afgevaardigden uit de Derde Wereld en bosbouwdeskundigen in Den Haag bijeen. Het ministerie van ontwikkelingssamenwerking was gastheer, terwijl de deelne mers een actieplan besproken. Volgens dat plan zullen de rijke landen de komende vijf jaar acht miljard dollar aan bosbouwhulp geven. De deelnemers hebben be sloten volgend jaar tien onder zoeksgroepen op pad te sturen om de bossituatie in ogenschouw te nemen. Daarna moet het planten van de bomen beginnen. Minister Braks (landbouw en vis serij) erkende dat 'bosbouw lange tijd is verwaarloosd in de platte landsontwikkeling. Pas sinds kort zien en waarderen we de funda mentele rol die bomen en bossen spelen voor de produktiecapaciteit van de wereld'. Braks benadrukte dat geld niet de enige antwoord is op de ontbossing. Als ander deel van de oplossing moeten politici gaan beseffen wat de oorzaken en de gevolgen zijn van het verdwij nen van het bos. Verbod De minister vermeldde dat ont wikkelingsorganisaties de puur technische aanpak gelukkig steeds meer verlaten. In verleden pro beerden veel bosbouwers het oer woud te beschermen door het tot verboden gebied te verklaren. Maar de bevolking had brandhout nodig en trok zich uit pure nood niets van die verboden aan. In de nieuwe aanpak proberen de be schermers de noden van de bevol king nu zo goed mogelijk te combi neren met de noodzaak ontbossing te bestrijden. De vertegenwoordiger van de ontwikkelingsorganisatie van de Verenigde Naties (UNDP) Lankas- ter, benadrukte dat niet de lokale bevolking zelf schuld heeft aan de ontbossing. Het is hun armoede, die hen tot kappen dwingt. Het verdwijnen van het bos is daar naast niet alleen jammer voor de biologen, maar leidt er volgens de UNDP'er ook toe dat de mensen ongekookt en dus besmet water moeten drinken. Op de openbare slotbijeenkomst vrijdag voerde slechts zegge en schrijve één vertegenwoordiger van de Derde Wereld het woord (en dan nog niet officieel, want hij ver tegenwoordigde een VN-organisa tie). Een eenzame congresdeelne- me^ wierp de officiële sprekers voor de voeten dat de 8 miljard dol lar die de organisaties de komende vijfjaar willen besteden, evenveel is als de hele wereld in vier dagen aan wapens uitgeeft. Een korte, pijnlijke stilte viel hem ten deel. Ct/MZ wéék xm u PATMh&e MAAI? £&4i> LAW& ftoztr xme-N, jé ayOATU TD6G--W NMW.G W sUAP!Hv- ©eceiE- £gN EMöSP'üir l-l£JN 7A*<LöPPEM WEET*£P>AT? NOd? I Hout mee; AWAE N OU? Her 6E5PREK /WET oe /VÜNI5TER-PRESIPENT 16 TE6ENW00RPIS V/IN PIEN /WRP Leiden LUXOR (121239): 'Amadeus', dag. 14.00 en 20.00 uur, al. LIDO 1, 2. 3. 4 en STUDIO, (124130/ 133210): Prizzi's honor', 12 jaar. 'Breakfast Club', al. 'Mad Max in de donderkooi', 12 jr. 'Traffic school', al. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur 'Carmen', al. dag. 20.00 uur. Kindermatinee: 'Sneeuwwitje', za., zo. en woe. 14.30 uur, al. MitlANON (123875): 'Emmanuelle', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15, 16.30,19.00 en 21.15 uur. 16 jr. REX (125414): 'California girls', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: 'Satisfactions', vr. en za. 23.30 uur, 18 jr. KIJKHUIS (142895): 'Ah Ying', do. t/ m zo. 20.00 en 22.15 uur. 'Die Blechtrommel', ma., 19.30 en 22.15 uur. 'The world according to Garp', di., 19.30 en 22.15 uur. 'Erendira', woe., 20.00 en 22.15 uur. Alphen (voor reserveringen 01720-20800) EURO: 'Runaway', dag. 18.45 en 21.15 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling: 'Runaway', za. 24.00 uur, 16 jr. EURO: 'Prizzi's honor', dag. 18.30 en 21.15 uur, za., zo. en woe. ook 14.00 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling: 'Marilyn', za. 24.00 uur, 18 jr. EURO: 'Code of silence, da. 18.30 en 21.00 uur, za., zo. en woe. ook 14.00 uur, 16 jr. Kindermatinee: 'Vol gas met Herbie', za., zo. en woe. 14.30 uur. al. Nachtvoorstelling: 'Code of silence', za. 24.00 uur, 16 jr. EURO: 'Porky's revenge', dag. 18.45 en 21.00 uur, za., zo. en woe. ook 14.15 ir. 16 j Voorschoten (voor reserveringen 01717-4354) Greenway: 'Rambo', do. t/m za. 19.00 en 21.15 uur, zo. 19.00 uur, di. en woe. 20.15 uur, za., zo. en woe. ook 15.45 uur. 12 jr. 'Five easy pieces', zo. 21.15 uur, ma. 20.15 uur, 12 jr. Kinderfilm: 'Robin Hood', za., zo. en woe. 14.00 uur. Katwijk (voor reserveringen 01718-74075) CITY 1: 'Rambo'. do., vr.. za.. zo. en woe. 14.45,19.00 en 21.15 uur. ma., di. 19.00 en 21.15 uur, 12 jr. CITY 2: 'Runaway', zie tijden City 1, 12 jr. CITY 3: 'The jigsaw man', zie tijden City 1, 16 jr CITY 4: 'Young warriors', zie tijden City 1, beh. za. en woe. middag, 16 jr. Kindermatinee: 'Lucky Luke and dai sy town', za. en woe. 14.45 uur. Noordwijk (voor reserveringen tel. 01719.12800) LIDO: 'Rambo*, ma. en di. 19.00 en 21.15 uur, 12 jr. 'Tom Jerry, deel 6, woe. 15.00 uur. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acade misch Ziekenhuis behalve van dins dag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot zaterdag 13.00 uur (Elisa beth Ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Dagelijks van 16.00-17.00 uur en van 18.30-19.30 uur, met uitzondering van: Afdelingintensieve zorg: van 10.30- 11.00 uur en van 19.00-19.30 uur en na overleg met de dienstdoende ver pleegkundige. Kinderafdeling: van 10.30-19.00 uur en na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Jongerenafdeling: van 16.00-17.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Sportmedisch Advies Centrum: Blessurespreekuur: Elisabeth Zie kenhuis Leiderdorp, 's maandags van 19.30-20.30 uur. Ziekenhuizen Bezoekuren St. Elisabeth Ziekenhuis: Volwassenen: dagelijks van 14.00- 14.45 en van 18.30-19.30 uur. Klasse afd. dagelijks van 11 15-12.00 uur. van 14.00-14.45 uur en van 18.30- 19.30 uur. Kraamafdeling: dagelijks van 11.15- 12.00 uur (alleen voor echtgenoot). i 19.30-21.00 Kinderafdeling: dagelijks van 15.00- 18.30 uur. Afdeling C.C.U. (hartbewaking) dage lijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00- 19.30 uur. Intensieve verpleging: dagelijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00-19.30 uur. Academisch ziekenhuis: Tel. 071-269111 Voor alle patiënten (behalve kinde ren) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.30 uur. Avondbezoekuiir afdeling Verlos kunde 18.00-19.00 uur. Prematurenafdeling: voor ouders en familie in overleg met de verpleging doorlopend bezoek mogelijk. Bezoek aan ernstige patiënten Wanneer voor ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan kan de -hoofdverpleegkundige hier voor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks 15.00-15.45 uur en 18.30- 19.00 uur. Bezoektijden kinderafdelingen: Elke dag: 14 15-15.00 uur en 18.30- 19.00 uur. (Alleen voor ouders van kinderen kan er een afwijkende tijd worden afgesproken met de hoofd verpleegkundige). Alphen aan den Rijn Rijnoord: Bezoektijden 's middags 14.30-15.15 uur, 's avonds 18.30-19.30 uur. Extra bezoek voor de hartbewaking: 's och tends 11.00-11.30 uur. Extra bezoek ling 's middags 14.30-15.30 uur, 's middags alleen voor ouders 14.30- 18.30 uur. 0utr jteutoé 23 november 1985 Honderd jaar geleden stond in deze krant: - Er wordt opgemerkt dat de vorst voor den tijd van het jaar zeer sterk is ingevallen. Reeds een paar dagen ziet men schaatsen rijders druk in beweging, al thans op sloten en ondergeloopen landen. Eene zeldzaamheid is dit echter niet: de winterkoning deed zich in vorige eeuwen nog wel vroeger en veel krachtiger gel den. Als voorbeeld kan het jaar 1572 strekken. Nadat Prins Wil lem I op den zesden November van dat jaar te Leiden zijn in tocht had gedaan en er zich acht dagen had opgehouden, vertrok hij op een Donderdag-middag, en hoewel het toen reeds 'scherp winterde', zegt de Leidse kroniek, wuifde het op den stadsingel van mutsen en hoeden der schaatsen rijders, die den Prins toejuichten terwijl hij den weg naar Delft op reed. - Het feest van Sint-Nicolaas heeft telkens zijne eigenaardig heden; immer tracht het iets nieuws te brengen, zoowel voor oud als jong. Maar wat steeds hetzelfde blijft, is de goede smaak waarmede een en ander bij den heer Kooyker op den Nieuwen Rijn wordt ter bezichtiging ge steld. Ook thans vindt men er eene groote keuze kinderwerkjes, eene prachtige collectie pracht werken, photographieèn, de nieuwste luxe-artikelen. Kortom, een ieder kan hier iets naar zijne gading vinden. De gelegenheid is er welwillend opengesteld om zelf te zien ente oordeelen. Vijftig jaar geleden: - Jeugdige kinderen hebben in een der straten van Praag een vreeselijk ongeluk veroorzaakt. Zij speelden 'bandietje' en een hunner, een zevenjarige jongen, werd aan een paal gebonden om 'geëxecuteerd' te worden. Het achtjarige broertje van den 'ver oordeelde' tilde een groote bijl op, doch moest het zware wapen weer laten vallen, met het gevolg, dat de zevenjarige jongen inder daad onthoofd werd. HET VOORT/W N PIRECT tV\ PE MBELT0ESKR4NT TE PR06R4/V1- /HEREN. PAT WE BESLOTEN HEBBEN

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17