'Meer dan de helft viel zo in slaap' 'Atleten zijn nogal onzeker' 'Wereldbeker staat voorop' Deelname van Timman aan Hoogovenstoernooi onzeker Leidenaar maakt orthopedische maatschoenen voor topsporters PAGINA 16 SPORT ZATERDAG 23 NOVEMBER 198", Edward Maasdijk terug uit Sjanghai LEIDEN - "Ik wist echt niet wat me overkwam. Sta ik daar voor een gehoor van tachtig man mijn praatje te houden en zie ik opeens de een na de ander voorover zakken. Zo. de handen op de tafel en het hoofd erop. Bij één of twee denk je nog: nou ja. Maar echt. je kan hel geloven of niet. meer dan de helft lag na een minuut of twintig gewoon te slapen. Dan vraag ik je toch. Dacht ik toch wel effe waar ben ik in godsnaam aan begonnen". Nu, een week terug uit China waar hij op uitnodiging van de stad Sjanghai twee maanden verbleef om zijn kennis op het gebied van zwemtraining over te dragen op de toppers aldaar kan Edward Maas dijk hartelijk lachen om deze op merkelijke gewaarwording. "Maar", voegt hij er snel aan toe. "op dat moment wist ik totaal geen raad met de situatie. Je denkt in eerste instantie dat het aan jou ligt. Dat je het niet goed brengt, of zo. Pas later hoorde ik van een West- duitse trainer die daar toevallig ook was dat hem exact hetzelfde was overkomen. Net als hij ben ik bij een volgende lezing dan maar als een gek tekeer gegaan Schreeuwen, vuist op tafel en dat soort dingen. En ik moet zeggen: het hielp." Biljarter Dick Jaspers baart opzien WESTENDORP (ANP) - De deva- luatie van de nationale titelstrijd in het anker-kader 47/2 heeft zich gis teren doorgezet tot op de biljarts. Van de twaalf spelers in Westen dorp, hebben alleen Hans Vuitink en Dick Jaspers zich aan het verval onttrokken. Het duel tussen de oudste en de meest belovende spe ler van het toernooi, krijgt vandaag zijn ontknoping wanneer zij elkaar ontmoeten in de laatste ronde van poule B. Een strijd van de routine tegen de aanstormende jeugd. Vui tink op jacht naar zijn vijftigste ti tel. Jaspers misschien op weg naar zijn eerste nationale senioren kam pioenschap. Voor de jonge biljarter uit St. Willebrord lijkt het succes deze maand niet op te kunnen. Het be gon met een opzienbarend optre den bij de nationale titelstrijd bandstoten in Alblasserdam. Het werd gevolgd door een Europese jeugdtitel in het libre. In het Ach- terhoekse gehucht blijkt hij niets aan vorm te hebben ingeboet. Hij was donderdag de eerste in het toernooi die de benodigde 350 ca ramboles in één beurt bij elkaar kreeg. Het was hem nog niet eerder gelukt. Zijn eerste drie partijen kwam hij zonder kleerscheuren door. Dat was niet alleen te danken aan zijn goede prestatie maar ook het gevolg van een gebrek aan kwaliteit bij zijn opponenten. Want Boer, Klijn en Van Manen horen ei genlijk bij een Nederlands kam pioenschap in de ere-klasse niet thuis. Moyennes van respectieve lijk 25.84, 32.85 en 25.65 zijn niet echt aansprekende resulaten. Het siert Jaspers dat hij zijn ster ke optreden ook in de partij tegen Burgman voortzette. De speler uit St. Willebrord ging van acquit met een- serie van 276. Burgman, num mer vijf van de vorige titelstrijd in Steen wijk, reageerde met een serie van 101 niet naar behoren. De man uit Baarn lijkt net als de meeste an deren niet in vorm. Hij ging al on verwacht tenonder tegen Klijn en imponeerde ook in zijn andere par tijen niet. In de tweede beurt maakte Jas pers het karwei af en bereikte de laatste vier. Zijn opponent slaagde er niet in, in de nabeurt een remise te bewerkstelligen. Het benadruk te zijn matige spel. Burgman bevindt zich echter in „goed" gezelschap. Ook ervaren kader spelers als Vet en Van de Ven komen in Westendorp abso luut niet tot hun beste spel. Zij winnen nog wel, maar hebben daar een ongekend hoog aantal beurten voor nodig. Volgens Vet ligt de oorzaak van het matige spel in het gehanteerde poule-systeem. Een nederlaag kan direct uitschakeling betekenen. „Het spelen op een goed moyenne heeft bij dit sys teem geen zin. Winnen is het enige dat iemand verder kan brengen. Omdat verlies verstrekkende ge volgen kan hebben, speelt een deel zo slecht. Het Avé-systeem, waarin iedereen tegen iedereen speelt, is veel eerijker. Het is ook geen toe val dat bij de vorige kampioen schappen het gros wel goed stond te biljarten. In Steenwijk werd ook het Avé-systeem gehanteerd". Strijdig met de stelling van Vet is het sterke optreden van Vuitink en Jaspers. Zij lijken zich nergens iets van aan te trekken en spelen hun eigen spel. Vuitink kan daarbij na tuurlijk bogen op een enorme erva ring. Zijn jeugdige tegenstrever op weg naar de titel, vaart op groot en thousiasme en een goede vorm. „Het is voor mij ook nauwelijks te geloven, zo goed gaat het. Zelfs als ik wat minder sterk stoot, loopt het toch goed af. Ik weet niet hoe het komt. Het kan eigenlijk nooit zo doorgaan. Ik merk echter wel waar het schip strandt". Dit aardige voorval staat overi gens niet op zichzelf. Typeert zelfs min of meer de wijze waarop de voormalige Leidse topzwemmer daar in China soms met handen en voeten moest werken om zijn standpunten duidelijk te maken. "Communiceren met di is een groot probleem", zegt hij nu. "Omdat niemand daar ook maar een woord over de grens spreekt loopt alles via een tolk. Behalve tijdrovend en onprettig lijkt het ook nog alsof niets goed over komt. Seconden worden dan mi nuten en jongens opeens meisjes. Je Verkeert continu in het ongewis se of ze het wel kunnen volgen en of ze de soms niet eenvoudige stof ook kunnen bevatten. Dat gebrek aan contact was groter dan ik dacht. Is me een beetje tegengeval len. Ik had gedacht dat het alle maal vlotter zou verlopen." Ondanks die soms als zeer hin derlijk ervaren taalbarrière ("Op zondag, mijn vrije dag daar, liep ik compleet verloren door de straten, niemand zei wat") gelooft de huidi ge trainer van de Amsterdamse topclub De Dolfijn dat zijn missie naar het op zwemgebied nog on ontgonnen China toch redelijk suc cesvol is geweest. "Vooropgesteld natuurlijk dat twee maanden in fei te tekort zijn om direct aanwijsba re resultaten te kunnen boeken, denk ik dat ik ze toch het een en ander heb bijgebracht. Sommige trainers daar waren zo leergierig dat ze zelfs buiten de officiële uren om naar me toe kwamen. Vooral die zullen wijzer van onze opvattin gen omtrent het topzwemmen wij zer zijn geworden". Op het gebied van techniek be hoefde Maasdijk hen niets te leren. "Dat zit goed daar. Kunnen ze hier zelfs nog een puntje aan zuigen. Maar van een gerichte training was geen sprake. Geen schema te vin den. Van begrippen als pieken en interval hadden ze zelfs nog nooit gehoord. Gewoon, elke dag twee kilometer rechtuit in zogenaamd toer-tempo. En een week of zes voor een kampioenschap elke trai ning sprinten. Vinden ze het nog gek dat er juist op die titelstrijd zulke slechte tijden worden ge- Maasdijk, in '82 zesde van de we reld en nog altijd in het bezit van een nationaal record, hield niet al leen lezingen in Sjanghai, maar stond'ook elke dag aan de rand van het bassin. Om te constateren dat die stad van twaalf miljoen inwo ners talent zat in huis had. "Het beste wat er op zwemgebied voor handen was zat op die school. In tern, dus de ideale situatie voor een trainer. Er was zelfs één jongetje die beduidend sneller was dan de Nederlandse kampioen van die jaargang. Een potentiële wereld topper dus. Maar of hij er ooit komt is de vraag. Gezien de methodiek Edward Maasdijk gaf les in Sjanghai. En concludeerde dat hel zwemmen daar nog niet veel voorstelde. (foto Holvast) die ze er daar op na houden vrees ik van niet." Hoewel Maasdijk dus echt niet de illusie heeft dat zijn verblijf al daar revolutionaire' omwentelin gen op zwemgebied tot gevolg zal hebben hoopt hij toch dat er iets zal blijven hangen. "Alles wat ik heb gezegd is genoteerd en gaat heel China rond. In elk geval één trainer daar in Sjanghai, Wang ge naamd, nam alles onmiddellijk over en was na vijf weken zeer en thousiast over de progressie die hij met zijn leerlingen maakte. Maar er was er bijvoorbeeld ook één, even eens Wang genaamd, die helemaal Australische hockey coach: niets van mijn theorie moest heb ben. Ik heb het idee dat de molen daar alleen hard draait als het om turnen, volleybal of tafeltennis gaat. Er waren ook al Amerikaanse coaches geweest, maar daar heb ik in de benadering dus niets van te rug kunnen vinden. Ik heb een stel aanbevelingen gedaan voor de toe komst. Wat ze er mee doen blijft een vraagteken. In elk geval kreeg ik bij mijn vertrek een compliment over mijn aanpak. Het genoegen was wederzijds. Want ik heb wél twee schitterende maanden ge had". AD VAN KAAM PERTH (ANP) - De vroegüjdige ze kerheid van het behoud van de Champions Trophy leidde gisteren in Perth niet tot wilde Vreugdeto nelen in het Australische kamp. Dat had verschillende oorzaken. Ten eerste zijn de Australiërs hoc keyers langzamerhand gewend ge raakt aan successen en ten tweede kon er na de zeges in de eerste drie wedstrijden, achtereenvolgens op Nederland, India en Groot-Brittan- nië, al haast niets meer mis gaan. Coach Richard Aggiss somde nog een oorzaak voor de opvallend in getogen vreugde na de zwaar be vochten 2-1 zege op West-Duits- land op. „Natuurlijk zijn we blij met deze toernooiwinst in eigen land. Maar voorop staat voor ons het' toernooi om de wereldbeker volgend jaar in Londen. Daar werken we met z'n allen naar toe. De winst daar is voor ons van on eindig veel meer belang dan de eer ste plaats in Perth". Hoewel Australië sinds 1981 tal rijke grote toernooien heeft gewon nen ontbreken de twee belangrijk ste titels nog: Olympisch kam pioen en wereldkampioen. In Los Angeles beleefden de Aussies vo: rig jaar een enorme deceptie door als grote favorieten buiten de me dailles te blijven. „We hopen die te leurstelling in Londen uit te wis sen", zegt Aggiss, die van 1969 tot en met 1974 deel uitmaakte van de „hockeroos". Als de huidige dertigers van het Australische team (Davies, Char- lesworth, Batch, Bell en Walsh) in de nabije toekomst zullen afhaken staat een legertje jonge hockeyers klaar om de open gevallen plaatsen op te vullen. Dat is vooral een ge volg van het feit, dat er sinds april 1984 in Perth een speciale hockey- school bestaat als onderdeel van het Australische Sport Instituut (AIS). Hockey is de negende tak van sport, die in de AIS is opgeno men en de eerste, die een eigen school heeft gekregen buiten Can berra. De hockeyschool in Perth krijgt niet alleen donaties vanuit Canberra, maar ook van de rege ring van de deelstaat West-Austra- lië. Kweekvijver Op de hockeyschool is jaarlijks plaats voor in totaal ongeveer 35 getalenteerde jongens en meisjes, die bovendien een studiebeurs krijgen. Onder leiding van de bondscoaches Richard Aggiss (mannen) en Brian Glencross (vrouwen), geassisteerd door een topspeler (Terry Walsh) en top- speelster (Pam Glossop) wordt we kelijks circa vijftien uur getraind, in de vroege ochtend en in de avond. Op de universiteit van West-Australië ondergaan de AIS- leden tests op het gebied van bio mechanica, sportpsychologie, fy siologie en voeding. Aggiss: „Het doel van de hockeyschool is het scheppen van optimale omstandig heden om topspelers en -speelsters te produceren. Bijna alle leerlin gen, die we in 1984 en dit jaar had den, hebben in vertegenwoordi gende teams gestaan. Op deze ma nier hopen we onze hoge positie op de wereldranglijst te kunnen vast houden. Hopelijk is het ook een ge schikte kweekvijver om een keer de wereldbeker en Olympisch goud te LEIDEN - De middenafstandloper Han Kulker, marathonman Cor Lambregts, maar ook bijvoorbeeld de hockeyer Ewoud van Asbeck doen geregeld een beroep op hem. Het is ongeveer een jaar geleden dat orthopedisch maatschoenma ker Jacques Kerstjens (44) in con tact kwam met een vertegenwoor diger van een bekend sportschoe- nenmerk. Sindsdien sleutelt hij re gelmatig aan het schoeisel van top sporters, die baat lijken-te hebben bij de door Kerstjens gemaakte aanpassingen. Een uitkomst? "Dat kun je wel stellen", zegt Cor Lam bregts, vorig jaar nog deelnemer aan de Olympische marathon. door Fred Segaar NSF-arts Peter Vergouwen stelt zich iets gereserveerder op ("We hebben contacten met drie ortho pedische schoenmakers, Kerstjens is er één van"), maar uit het feit dat hij de in Zuid-Holland wonende atleten massal naar hem door stuurt, blijkt dat Kerstjens ook zijn vertrouwen heeft gewonnen. Toen hij zich zestien jaar geleden in Leiden vestigde was het hard- loopbaccil nog niet uit Amerika overgewaaid en hadden ook top sporters de weg naar zijn 'praktijk' in de Pieterkerkgracht nog niet ge vonden. Daar kwam verandering in toen half Nederland zich 's avonds in trainingspak begon te hijsen. "Logisch dus dat ik meer werk kreeg. Mond-op-mond- reklame deed waarschijnlijk de rest", doelt de orthopedisch schoenmaker op de contacten met Vergouwen, het Ameriaanse sport- schoenenmerk en een aantal atle ten. De kwalificatie 'gat in de markt' vindt Kerstjens niet op zijn plaats. "Dat is in mijn geval niet zo, want ik hield me al lang bezig met het maken van mpatschoeisel. Het ver helpen van klachten van sporters was maar een kleine stap verder. Je moet gewoon héél goed je werk doen. Dèn kom je er". Omwegen De in Venlo geboren en getogen Jacques (spreek uit Sjaak) Kerst jens heeft heel wat omwegen ge- Voetbal - Drie Iraanse voetballers, volgens eigen zeggen leden van de nationale verzetsbeweging tegen ayatollah Khomeiny, hebben in de Bondsrepubliek Duitsland asiel gekregen. De bekendste van de drie spelers, die op zoek zijn naar een Westduitse club, is de voorma lige international Hamid Almassi. Tijdens de interlandwedstrijd tussen Iran en India had de 29-jari- ge Almassi in tegenstelling tot zijn medespelers geweigerd het portret van de geestelijk leider uit te rol len. Daarop werd hij uit de nationa le ploeg gezet. Almassi en de twee anderen betaalden elk een borg van ruim twaalfduizend gulden, zodat zij hun land mochten verla ten. maakt voordat hij was waar hij nu is. Zijn vader oefende hetzelfde be roep uit, met die aantekening dat de enige sportschoen die toen be stond het gewone gympie was. Hij trad in zijn voetsporen, maar moest daarvoor wèl de grens oversteken. "In Nederland was wel een oplei ding, maar die was op de industrie gericht. Ik wilde juitst individueel werken. In Duitsland waren er meer patiënten dan hier. Dus ging ik daar naartoe. Later heb ik ook nog een tijdje in Oostenrijk geze ten". Waarna hij ging werken in de Leidse de Anna Kliniek, waar hij ook het laatste deel van zijn studie afrondde. De volgende stap was een eigen bedrijf. Omdat het 'spreekuur op zaterdag geregeld werd bezocht door sporters, ruim de hij voor die groep een speciale dag in. "Ik doe alles in nauwe sa menwerking met mijn compag non, fysiotherapeut Bart Jan Klop. "Dat werkt bijzonder duidelijk. Het is onmogelijk om op je eigen houtje iets te doen". Kulker Dat gebeurt dan ook niet. Ver gouwen of Klop signaleren de bles sure en Kerstjens maakt de schoen vervolgens op maat. Maar vaker wordt de schoen 'behandeld' om kwetsuren te voorkomen. Zoals dat bijvoorbeeld gebeurde bij Han Kulker. De Holland-atleet had last met zijn achillespezen. Kulker: "Ik had daar wat lichte problemen mee. Het was zeker niet van lang durige aard, maar ik ben een stuk voorzichtiger geworden. Via mijn fysiotherapeuit ben ik ongeveer drie maanden geleden bij Kerst jens terecht gekomen. Hij heeft toen aangepaste zolen voor me ge maakt. Daar loop ik overigens niet altijd op, want je voeten voeten moeten de afwisseling aankunnen. De waarde van die aanpassing kan ik nog niet helemaal inschatten". Els Vader had twee gebroken middenvoetsbeentjes en klopte bij hem aan. "Voor haar heb ik een speciale aanvulling in de schoen gemaakt. Daardoor worden de breukplaatsen ontlast. Het blijkt nu goed met haar te gaan", zegt Kerstjens". Marathonloper Cor Lambregts had rugklachten, die verdwenen nadat hij in februari bij de Leide naar speciale zolen had laten ma ken. "Via mijn sponsor ben ik met hem in contact gekomen", zegt Lambregts. "Die zolen bevallen me erg goed. Ik heb zelfs een tweede paar laten maken. "Inmiddels heb ik wel weer een andere blessure, maar van m'n rug heb ik geen last meer". "Ik wou dat er meerdere ortho pedische schoenmakers in Neder land waren", hoopt Peter Vergou wen op een uitbreiding van het 'gil de'. "Individueel werken is immers heel goed. Maar het moet ook weer niet te extreem worden. In Afrika lopen de mensen op blote voeten en blijken geen klachten te heb ben. Ik bedoel maar. Blessures kunnen ook voorkomen worden door met de voeten te trainen. Oe fentherapie is heel belangrijk. Dat Kerstjens maakt een schoen op maat. "Je moet héél goed werken. Dan kom je eï". (foto Holvast) Aan het eind van elk studiejaar worden de aankomende sterren van de hockeyschool beloond met een trip naar Europa of Azië. An derhalve maand geleden speelde de AIS-ploeg onder leiding van Ag giss en Walsh ook enkele wedstrij den in Nederland. „Die trip is een essentieel onderdeel van het pro gramma", aldus Aggiss. „De spe lers en speelsters doen uit de eerste hand ervaring op over de verschil lende manieren, waarop in de we reld hockey wordt beoefend. Ze maken ook kennis met de verschil lende interpretaties van de scheidsrechters. Dat kan hier in Australië niet worden opgedaan, omdat wij onze eigen stijl hebben ontwikkeld". Teamwerk Australiërs hebben een stijl ont wikkeld, die tussen de Europese en de Aziatische wijze van hoc keyen in ligt. Aggiss: „Je zou kun nen zeggen, dat de manier van le ven in Australië in ons spelletje weerspiegeld wordt. Van nature zijn Australiërs gokkers. We hou den wel van een beetje risico ne men, en dat doen we ook op het hockeyveld. We zijn fit, geven niet snel op en houden van avontuur. Onze spelers staan bekend om hun goede techniek en uitgekiende passes. Wat ook heel belangrijk is, ons 'spel is gebaseerd op teamwerk, niet op solisme". Australië heeft zich sinds 1981 een meester getoond in het winnen van sterke toernooien, waarin vol gens het systeem van een halve competitie werd gespeeld. „Toen het er in toernooien volgens het knock out systeem, zoals de strijd om de wereldbeker en de Olympi sche spelen, op aankwam, lieten we het afweten", weet Aggiss maar al te goed. „Maar daarbij spelen zo veel dingen een rol. Het is nu een maal zo, dat er bijzonder weinig krachtsverschil bestaat tussen de top zes van de wereld. Dat bete kent, dat er altijd een verrassing mogelijk is". Op eén ding is Aggiss in ieder geval heel trots. „Tussen december 1982 en de Olympische Spelen hebben we zes van de zé ven toernooien, waaraan we deel namen, gewonnen. Geen enkel sportteam in Australië kan ons dat nazeggen". wordt door atleten nog wel eens vergeten". Bijna iedereen sport tegenwoor dig en het aanbod van de schoenen is groot", zegt Kerstjens. "Dus ko men er klachten naar voren. Zoals dat ook gebeurt met gewoon schoeisel. Als mensen het over aangepaste schoenen hebben, den ken ze altijd meteen aan enorme lompe, dikke gevallen. Maar dat hoeft niet. Aangepaste schoenen hoeven helemaal niet lelijk te zyn. Ik kan ze veranderen zonder datje ziet dat het orthopedische maat schoenen zijn". Zweetvoeten Het vervaardigen van orthope disch maatschoeisel neemt hem nu helemaal in beslag. "Maar een paar jaar geleden was ik 's winters de weekeinden vrij. Ik had toen toe vallig de beschikking over een la boratorium. Toen heb ik me toege legd op het maken van een middel tegen zweetvoeten. Ik heb het ont dekt. Dat spul werkt écht", doet hij zich even voor als wonderdokter. Nu hij sinds een jaar merkgebon- den atleten onder zijn hoede heeft, is er nauwelijks meer tijd voor der gelijke experimenten. "Het ligt zelfs in de bedoeling dat ik in de toekomst mee ga naar wedstrijden. Wat dat betreft zou het leuk zijn al de Olympische Spelen hier worden gehouden. Dan kan ik ter plaatse aanpassingen maken. Dat is nodig. Atleten zijn nogal onzeker". HILVERSUM (GPD) - Indien Jan Timman zich in december plaatst voor de kandidatenmatches wordt de organisatie van het Hoogoven schaaktoernooi met een onaange name situatie geconfronteerd. In Wijk aan Zee waren zowel Timman als zijn tegenstander in de kandi datenmatches Arthur Joesoepov uitgenodigd. Omdat de wereld schaakbond heeft beslist dat de eventuele ontmoeting tussen de Nederlander en de Rus op 8 januari moet beginnen lijkt Hoogovens reeds bij voorbaat beroofd van twee van zijn grootste trekpleis ters. Timman dient echter eerst af te rekenen met Tal. Dat gaat hij hoogstwaarschijnlijk vanaf 2 de cember in Montpellier probei en. De wereldschaakbond heeft de Franse stad deze herkansing toege: wezen ondanks aanbiedingen uit Merano en Tilburg. Het wachten is nog op een toezegging van Franse zijde dat de twee schakers voor hun extra inspanningen een finan ciële vergoeding krijgen. Montpel lier wilde eerst niet verder gaan dan het uitreiken van het prijzen geld dat staat voor de vierde (in no vember door Tal en Timman ge deelde) plaats in het kandidaten toernooi. Daarmee gingen de beide grootmeesters .echter niet akkoord. „Komt die extra vergoeding er niet, dan gaat de tweekamp met Tal wat mij betreft niet door", liet Timman weten. Mocht Timman zich via Tal een ronde verder spelen dan stuit hij dus op Joesoepov. Die matclvwas officieus gepland voor 15 februari waardoor zowel Timman als Joe soepov in principe in staat zou zijn geweest het Hoogovenstoernooi te spelen van 17 januari tot 2 februari. Organisator Hans Bakker was der halve zwaar teleurgesteld toen hij vernam dat de FIDE het eventuele duel tussen Timman en Joesoepov hadden vervroegd naar 8 januari. De Sowjet-Rus zal in elk geval niet van de partij kunnen zijn (hij is im mers al definitief geplaatst voor de kandidatenmatch) en ook zijn er vraagtekens over de komst van de tweede Rus Rafael Vaganjan. Ook hij speelt in de kandidatenmatches (tegen Sokolov) en al is daarvoor nog geen datum geprikt het lijkt lo gisch dat Vaganjan eveneens niet naar Wijk aan Zee komt. In de Noordhollandse badplaats kan men dus op zoek naar mini maal twee en waarschijnlijk drie invallers. Onderhandelingen met de Russische schaakbond over plaatsvervangers van Joesoepov en Vaganjan zijn inmiddels gaan de. Voor het wegblyven van Tim man zijn nog geen maatregelen g^ troffen. Bakker wil eerst afwach ten of de Amsterdammer van Tal wint. Bij verlies zijn namelijk alle speculaties van de baan en kan Timman gewoon naar Wijk aan Zee komen. Zeker is wel dat Viktor Kortsjnoi van de deelnemerslijst is afgevoerd. De Zwitser is in januari niet beschikbaar en wordt vervan gen door de Joegoslaaf Ljubojevic.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 16