'Zijn ze daar in Zeist wel goed bij hun hoofd'? 'Geen invloed échec Oranje' Uitschakeling laat Vanenburg niet onberoerd ZATERDAG 23 NOVEMBER 1985 SPORT PAGINA 15 Held op sokken 'rlolland-België haalde zelfs de International Herald Tribune. Woensdag gaf Rob Hughes in de ze internationale Amerikaanse *rant een overzicht van het WK kwalificatietoernooi en blikte vooruit naar de 115e derby van de lage landen. Volgens hem "de meest beladen botsing" uit de voorronden. Hughes schrijft: "De Hollanders en de Delgen brengen het slechtste in elkaar naar boven. Ik herinner me een 'vriendschappelijk partijtjeuil ie glorietijd van Johan Cruijff iat ontspoorde in een woest ge vecht met V6 rake tikken die zo hard waren dat Rocky Marciano ze met moeite zou hebben over leefd". Maakt Hughes hier een foutje [Cruijff heeft in zijn glorietijd nimmer met Oranje tegen de Bel gen geoefend) of doelt hij sma lend op het kwalificatieduel voor Duitsland '74 dat destijds in Ant werpen inderdaad ontaardde in een ordinair gevecht waarin de Amerikaanse bokskampioen uit de jaren vijftig Rocky slechts met moeite overeind zou zijn ge bleven? Hoe dan ook, Hughes over drijft wanneer hij over de 'heen wedstrijd' in Brussel opmerkt: "Na slechts vier minuten raak te Willem Kieft met een vernieti gende slag Frankie Vercauteren. Kieftdie zo zelf een angel uit de Nederlandse aanval haalde in die wedstrijd en voor de return, moest eruit en de Belgen waren opgepord". Hughes nam met die laatste opmerking een voorschot op wat Leo Beenhakker woensdag avond presteerde nadat Georges Grün de Belgen naar Mexico had gekopt. In Brussel had de bonds- trainer nog opgewekt uitgeroe pen dat het Nederlandse volk trots moest zijn op Oranje en dat Nederland zich in Rotterdam zou kwalificeren. Na de bedroevende vertoning van zijn 'trots' tegen de Rode Duivels wees de aange slagen 'prestatietrainer' met de beschuldigende vinger naar Pi- sa, waar Willem Kieft gespannen wacht hield bij de telefoon: "Ik wil niemand de Zwarte Piet toespelenmaar eigenlijk zijn onze plannen al in Brussel in duigen gevallen. Daar hebben we de kwalificatie verspeeld. Die Rode kaart van Kieft was de gro-" te misser". OL om het in zijn eigen be woordingen te zeggen: een stuk held op sokken, die Beenhakker. Mooie bloem Volgens de oudere en juist afge zwaaide Nederlandse profs mist de voetbaljeugd de juiste menta liteit. Willy van der Kerkhof merkte vorige week zaterdag in deze krant op dat de jeugd hard heid mist en in de rust van Hol- land-België foeterde Wim van Hanegem op de buis ook al over een gebrek aan karakter. In VI junior, de maandelijkse jeugdbij- lage van Voetbal International, staat deze maand een interview met de Sparta-routinier Louis van Gaal. De gymnastiekleraar uit Amsterdam doet daarin een uitspraak die de jeugd volgens hem maar eens goed moet ont houden: "Datje types zoals ik nog maar zo weinig ziet op het voetbalveld heeft meer te maken met de vele afvallers dan met mijn niveau. Zoals ik al eerder zei: goede voet ballers komen altijd vanzelf naar boven. Maar een écht mooie bloem heeft z'n wortels in smerige aarde". Winderig Pakken de studenten van LSW de zaken tegenwoordig in het veld wat serieuzer aan, in hun clubblad Paaltje blijven zij hun voetbalactiviteiten gelukkig luchtig beschouwen. Zoals Kees die terugblikt op de uitwedstrijd van het eerste studentenelftal te gen MVKV: 4 "Het was zover! Reserve bij het eerste. Het leven had opeens zin. Alles ging goed. Regent wind (veel) en dus mijn weer. Boven dien de spits van het eerste op padvindersweekend, om kort te gaan ik was 'hot'. Ik kan verder kort zijnnaast ons scoorden twee jeugdteams volop maar wij hadden zóóóóóóóóóóóóón last van de wind. Het was en bleej dus nul-nul en aan het eind werd er (u voelt het al) een verdediger ingebracht. Nu moet ik niezen". Realiteit De Groenoordhallen voorzien overduidelijk in een sportieve behoefte. Jaarlijks zijn duizen den zaalvoetballers en korfbal lers actief in deze overdekte vee markt/evenementenhal. Toch vinden de meeste sporters het immense complex aan de Willem de Zwijgerlaan eigenlijk onge schikt voor het bedrijven van sport. In zijn 'Ruudbriek' in het clubblad van de Leidse korfbal vereniging Zuiderkwartier komt ook Ruud tot die conclusie: "De Groenoordhallen, om te korfballen zal ik het er wel nooit wat vinden. Het is een magnifiek gebouwencomplex, voor de grote aktiviteiten van veemarkt, beursaktiviteitenoccasion shows, huishoudbeurs t/m popfes tivals, maar om te sporten is en blijft het gewoon waardeloos. Bo venstaande konklusie is ontspro ten uit natuurlijk je raadt het al: het Fides Pacta toernooi. Zo'n evenement met gerenommeerde ploegen is grandioos. Mede daar om ben ik tegen beter weten in aan het toernooi begonnen, zo van eens kijken hoe het gaat. Tij dens de tweede wedstrijd wist ik het plotseling weer: ik gleed uit Charlie Bosveld (links) in zijn nadagen in hel shirt i Jan van Beveren. Oud-Spartanen onder elkaar. over een plat getrapt plastic be kertje en kwam zodoende met een klap in de realiteit". Blondje Maïtre De terreinknecht van vroeger heet nu anders. De lijnenkalker annex ballenoppomper dient te genwoordig met 'Maitre du ter rain' te worden aangesproken. Uit Tubantia: "Dick Cerise, maitre du ter rain'. De voetbalvereniging Bor ne heeft eerbied voor haar ter reinknecht. Vandaar dat de werkelijkheid op het naambordje van het nieuwe Bornse ballenhok iets mooier wordt voorgesteld in het Frans. Dick Kers is hel ge woon, die de materialen en ter reinen onderhoudt. Maar waag het niet 'zijn domeinte betreden, want dan is het met die o zo vriendelijke terreinknecht kwaad kersen eten". Theo Reitsma bereidt een televi- sieverslag van Studio Sport ui terst gedegen voor. Opstellingen verkregen van derden vertrouwt hij nimmer. Werpt een club een nieuweling in de strijd, dan schroomt Reitsma niet om daags voor de uitzending de training te volgen en de debutant te obser veren. Reitsma kent Feyenoord inmiddels op zijn duimpje, maar in het duel met AZ'67 kwam de verslaggever in de toen mistige Kuip voor een verrassing te staan. Bij de Rotterdammers speelde een linksback met blon de haren. Wie het ook was, Reits ma wist het niet en vermeed de e' Feyenoorder te noe- :n. Uit de Haagsche Courant: 'Theo Reitsma durfde woens- g bij Feyenood-AZ'67 de am van Sjaak Troost niet te De NOS-verslaggever: 'In .de opstelling stond Troost, maar op zijn plek zag ik een blonde jongen lopen. Ik denk: dat kan Sjaak Troost niet zijn. Dus heb ik geen naam genoemd als die blonde jongen aan de bal was en ik zat te duimen dat hij geen goal zou maken". Later kwam de aap uit de mouw. Sjaak Troost speelde wel degelijk mee bij de Rotterdamse eredivisionist. Reitsma: "Na afloop hoorde ik dat Troost zijn haar heeft laten blon deren". Daar is de deur Conversatie, opgetekend door verslaggever Jan Boerop van het Utrechts Nieuwsblad, in de kleedkamer van Wageningen .vóór de wedstrijd tegen Vitesse. "Bert Gozems: 'Trainer is dit de opstelling waarin vanmiddag wordt gespeeld of maakt u vergissing?' Ane Schans: 'Ik vergis me ni dit is de opstelling'. Bert Gozems: 'Dan ga ik naar huis'. Een actie die van een amateur van Lutjebroek 11 te begrijpen is. Niet van een semi-profvoet- baller "Is dat geen werkweigering'"' "Geen idee. Niemand heeft ge probeerd mij tegen te houden. Daar maak ik me trouwens niet zo druk om. Ik denk in de eerste plaats aan mijn werk als be- drijfsarchivaris bij de SWU. Voetbal komt al een heel tijdje op het tweede plan. Ik had er al mee willen stoppen, maar toen Wage ningen kwam, heb ik er nog een jaartje aan vastgeplakt". Wat een mentaliteit. Als ei voor meneer geen plek meer is in het eerste, dan gaan we plotse ling roepen dat het werk belang rijker is. Archiveer ze Bert, mis schien kun je jezelf ook eens op bergen. Net als toen Charlie Bosveld en Janus Kowa- lik, de technische leiding van Vi tesse, hadden niets aan het toe val overgelaten voor het duel op de Wageningse Berg. Veertien maanden had de Arnhemse eer ste divisieclub geen uitwedstrijd gewonnen en aan die negatieve cyclus móest een einde komen. Bosveld in het Utrechts Nieuws blad: "Je bent de hele week bezig, werkt naar een climax, want na veertien maanden in uitwedstrij den niets te hebben gewonnen, is Wageningen een uitstekende ge legenheid van die frustratie af te komen. We hadden afgesproken om twaalf uur bijeen te komen in het Creslhotel, in plaats van op het veld". Op het afgesproken uur miste Bosveld echter vier spelers. Eén van de voetballers was tijdens de elftalbespreking midden in de week kennelijk in slaap gevallen want hij wachtte nietsvermoe dend op het verlaten veld van Vi tesse. Drie anderen stonden met pech langs de weg. Een woeden de Bosveld degradeerde de vier direct tot bankzitters. Na de met 3-0 verloren streekderby spuw den de technische leiders, bei den ex-Spartaan, hun gal: "We zullen wel weer worden versleten voor ouwe lullen, die zeggen dat het vroeger beter was en de spelers een betere instelling hadden. Nou. die hadden we dan ook. Dit gaat boven mijn pet. Vier basisspelers die niet alleen ons, maar een heel team laten zakken omdat ze geen kans zien op tijd te komen. Eu invallers die niet gretig zijn. Die met bereid zijn hun kans te grijpen" Volgende keer gewoon weer allemaal op de fiets naar een uit wedstrijd. Charlie. Zoals vroe- Jaan (3) Heeft de tuchlcommissie voet baller Jaan de Graaf twee duels strafvermindering gegeven, is de voorzitter van IJsselmeervogels nóg niet tevreden. De zaterda geersteklasser overweegt nu een kort geding tegen de tuchtcom- missie. 'Eerste Vogel' Karei Hui gen in de Gooi- en Eemlander: "De zaak deugt van geen kan ten. Wij verschillen met de KNVB van mening over de ernst van het vergrijp dat Jaan heeft gepleegd, maar zijn niet in de gelegenheid gesteld om ons zegje te doen Als de KNVB alle bestuurders voortaan moet gaan geloven, valt er voor de tuchtcommissie wei nig meer te straffen. Sommige bestuursleden hebben immers de nare eigenschap zich plotse ling weinig te kunnen herinne ren van vergrijpen van eigen spe lers. Huygen: "We zijn gewoon monddood ge maakt. De uitspraak van het ho ger beroep vinden wij onbevredi gend. De KNVB geeft toe dat de straf in eerste instantie te zuiaar was, maar die vermindering is wel gegeven op grond van dezelf de verklaringen: die van het ar bitrale trio". Toegegeven, een foutje van de tuchtcommissie. Met medewer king van advocaat Eric Vilé pro beert IJsselmeervogels nu Jaan geheel vrij te pleiten. Vilé heeft Vogels twee mogelijkheden voorgelegd. Of een gratieverzoek indienen bij het amateurbestuur van de KNVB of bij de burger rechter een kort geding tegen de bond aanspannen. In geval van een gunstige uitspraak zou IJs selmeervogels hoogstens twee wedstrijden eerder over De Graaf kunnen beschikken. Het risico van betaling van de pro ceskosten bij verlies van het kort geding neemt voorzitter Huygen voor lief: 'Wy streven recht na. En ook al is het effect minimaal, zodat Jaan slechts een week eerder be schikbaar is, dan vind ik nog dat we alles moeten proberen" Bijkomstigheid Tot slot nog en aardige uit de He rald Tribune. Gevraagd aan Chris Collinsworth, een van de beste American Football-spo- lers, naar de prettige bi jkomstig heden van het beroemd zijn. ant woordde hij: "Ik ga nu met meiden uit waar ik in feite alteen maar van mag dromen". Marathonrij der Christoffers uitblinker HAARLEM (ANP) - Anders dan in voorgaande jaren slaat de nivelle ring ook toe in het marathon- schaatsen. Waar vroeger één rijder in de begin van de strijd om de KNSB-beker het peloton zijn wil oplegde, werd gisteravond in Haar lem Ruud Christoffers als vierde winnaar op de vierde wedstrijddag gehuldigd. Hij versloeg in de eindsprint zijn vier vluchtmakkers, met wie hij veertig ronden voor het einde van de enerverende koers een ronde voorsprong had genomen. Jos Pronk werd tweede, Richard van Kempen derde. Voor Christoffers betekende zijn overwinning de eer ste bij het marathonschaatsen. Bo vendien nam hij door zijn zege de leiding in het KNSB-klassement over van Co Giling. De 24-jarige fysiotherapeut uit Vlaardingen draait voor het derde seizoen met de elite mee en geldt als een van de jonge talenten. Zijn progressie is opmerkelijk. Vorige winter behoorde hij vooral op na tuurijs tot de uitblinkers met een zesde plaats in de 200 kilometer tocht op de Rottemeren en een vijf de over de halve afstand in Anke veen. Juist in de tocht der tochten over elf steden miste hij de slag. Hij kwam als 57e uitgeput over de streep op de Bonkevaart. Op kunstijs kwam Christoffers tot voor kort in de slotfase macht tekort. Bovendien werd er getwij feld aan zijn sprintcapaciteiten. In Haarlem weerlegde Christoffers die twijfels. Hij nam in de laatste ronde het initiatief en liet rappere mannen als Pronk en Maarssen kansloos. "Ik kan redelijk sprin ten", aldus de winnaar. "Vroeger kwam ik op het einde macht tekort om echt mee te doen, maar de laat ste weken ben ik in bloedvorm. Met deze overwinning ben ik ver schrikkelijk blij". Balkunstenaar Gerald Vanenburg in karakteristieke houding: "Ik kan mij niet voorstellen dat ik bij Oranje ben afgevallen om mijn voetbalkwa- gerijpt tóen hlj'mïdd'en"2*0 liteiten". (archieffoto ANP». UTRECHT (GPD) - De uitschake ling van Ajax in de eerste'Europa Cup-ronde door FC Porto en de re cent verknoeide kans van Oranje op het wereldkampioenschap in Mexico hebben Gerald Vanenburg niet onberoerd gelaten. De 21-jari- ge Utrechter, die al weer aan zijn zesde seizoen in het eerste elftal van de Amsterdammers bezig is, beseft dat er opnieuw een rem is gezet op zjn ontwikkeling als voet baller. „Internationaal contact is een 'must' om mee te blijven tellen", beaamt de koning onder de dribbe laars, „maar ik heb het geduld nog steeds niet verloren. In maart word ik 22 en als het een beetje meezit heb ik-nog heel wat jaartjes voor de boeg. Noem mij één voetballer die op mijn leeftijd al aan zijn plafond zat. Platini werd een grote op zijn 25e, Rummenigge vind ik pas de laatste twee jaar een vedette, over Maradona heeft iedereen nog altijd zijn twijfels. Zelfs Cruijff was pas In zijn streven irkenning DEN HAAG (GPD) - Het effect van de uitschakeling van Oranje is nog niet te peilen. Terwijl de voorverkoop voor het bekerduel FC Utrecht-Ajax „fantastisch loopt", blijft de belangstelling voor Feyenoord-PSV voorals nog „ver beneden de verwachtin gen". Voor de bekertopper in de Rotterdamse Kuip zijn tot nu toe niet meer dan 12.000 toegangsbe wijzen van de hand gegaan, in Utrecht v/ordt gerekend op een opkomst van meer dan 16.000 kijkers. Daarmee zou de Cup-strijd te gen Ajax in Nieuw-Galgewaard zelfs meer klanten trekken dan het competitieduel op 20 okto ber. „Ik denk dan ook niet dat het Nederlandse voetbal door het échec van Oranje zal worden beïnvloed", zegt Utrecht voorzit ter Aalbers. „Het dieptepunt hebben we al gehad en veel ver der kunnen we niet zakken". In Rotterdam lijkt die stelling niet op te gaan. Feyenoord-ad- ministrateur Jansen („we mogen de handen dichtknijpen als er 20.000 man komen") wijt de te genvallende interesse voor de bekerontmoeting van de num mers één en twee in de vader landse eredivisie ondermeer aan de kater van woensdagavond. „Maar dat is slechts één van de redenen, want de belangstelling liep hier al terug en de competi tie-nederlaag tegen AZ '67 zal er natuurlijk ook geen goed aan hebben gedaan. Het effect van de uitschakeling van het Neder lands elftal is dus heel moeilijk aanwijsbaar". wist Vanenburg, wiens (driejarige) verbintenis met Ajax aan het einde van dit seizoen afloopt, zich in de afgelopen tijd gedwarsboomd door Johan Cruijff en Leo Beenhakker. Door de technisch directeur van de landskampioen werd Vanenburg aanvankelijk opnieuw op de door hem verfoeide rechtsbuitenplaats gezet, terwijl Beenhakker het boek Oranje voor hem verschillende ke ren op het laatse moment weer dichtsloeg. De laatste interland van Vanenburg dateert van 17 de cember 1983, in de Kuip tegen Mal ta. „Bij Ajax", haakt Vanenburg in, „heb ik nu toch zelf afgedwongen dat ik op mijn favoriete plek sta, kort achter de spitsen. Het is best mogelijk dat Cruijff het niet in mij zag zitten als middenvelder, maar zoals altijd in de voetballerij beslis je uiteindelijk toch zelf over de plek waar je voetbalt. Domweg door het af te dwingen. Ik verdenk Johan er overigens eerder van dat hij mij heeft willen prikkelen. Ik heb het nooit zo zien zitten op de flank, het is voor my dus een hals zaak geworden om middenvelder te blijven. Ik ben nu zó gemoti veerd, ik kan het me niet meer per mitteren om een minuut of twintig te verslappen". Akkefietje Afgezien van de positieverande ring van Vanenburg wijzigde de ongediplomeerde oefenmeester op nog wat punten zijn koers. Nadat de landskampioen al vier keer (te gen PSV. Feyenoord. Groningen en Utrecht) tegen een nederlaag was opgelopen, greep Cruyff voor de lastige uitwedstrijd tegen FC Den Bosch in. Koeman speelde achter zijn verdediging. Van Bas ten liet zich wat meer zakken uit de punt van de aanval. „Je zou kunnen zeggen dat hy toen wat concessies heeft gedaan", bekent Vanenburg, „al blijft het idee om aanvallend te spelen na tuurlijk overeind. Ik sta ook achter de plannen van Johan. alleen moet het natuurlijk niet zo zijn dat we daarmee op een achtste plaats te rechtkomen. Want Ajax hoort nor maal gesproken bij de eerste drie. daar staat het spelersmateriaal borg voor. Zelfs met Menzo in de spits zou dat nog lukken. Maar het is ook een jonge groep, die tyd no dig heeft om te wennen aan ande re, meer specifieke taken. Verder is het belangrijk dat iedereen, nie mand uitgezonderd, in ons spel letje blijft geloven. Na die vier ne derlagen was dat geloof bij sommi ge jongens weg, dan wordt het tijd om wat bij te sturen". De aanpassing wierp zijn vruch ten af. ook Vanenburg voelt zich vrijer in de rol van spelverdeler. Oranje, bijvoorbeeld, had de licht voetige balkunstenaar afgelopen woensdag goed kunnen gebruiken op de steenharde mat van de Kuip. Maar een selectie zat' er opnieuw niet in. „Het waarom is me niet he lemaal duidelijk, want ik ben toch leuk in vorm dit seizoen. Zo zie je maar dat ook een interlandcarrière niet valt te plannen. By Kees Rij vers was ik basisspeler. Als we toen niet van Hongarije thuis had den verloren, was ook Rijvers aan gebleven als bondscoach en was ook Vanenburg nog altijd interna tional geweest. Het hangt van klei ne dingetjes af'. Want voetbaltechnisch gezien, vindt Gerald, hoort hy thuis in het elitekorps. „Ik kan me ook niet voorstellen dat ik ben afgevallen om myn kwaliteiten als voetballer. Zeker op zo'n veld als afgelopen woensdag had ik waardevol voor Oranje kunnen zijn. Waarom ik dan wel uit de boot ben gevallen? Ik vermoed dat ik het weet: een ak kefietje met Beenhakker op Cy prus. Meer wil ik daar niet over kwyt". Opwelling Hoewel Vanenburg niet het ach terste van zyn tong laat zien* is wel duidelyk dat hy zich geen illusies maakt zolang het duo Beenhakker Michels in Zeist de scepter zwaait. „Wat er vorige week zaterdag in Galgenwaard is gebeurd, zegt ge noeg", verduidelijkt de negenvou dig international, die voor de „ge heime oefenwedstrijd tussen het Nederlands elftal en Excelsior door Michels als een klein kind van de tribune werd gestuurd. „Ik had 's middags in een opwelling beslo ten om naar het.stadion te gaan. Ik kwam moeiteloos binnen, maar toen Michels me eenmaal op de tri bune zag zitten, stuurde hij iemand op my af. Ik moest meteen vertrek ken. Dan vraag je je aft zijn ze daar in Zeist wel goed bij hun hoofd? Ik kan er niet eens boos om worden, ik kan er alleen maar om glimlu chen". „Trouwens: wat viel er te ver zwijgen?". vraagt hy zich plotse ling "af. „Ik heb Nederland-Belgie thuis bekeken, voor de buis. Ik heb geen tactische foeQes kunnen ont dekken. Met zo'n „geheime" oefen partij zet je het publiek toch in de kou. Niet alleen ik ben in de ma ling genomen, ook de toeschou Vanenburg hoeft zich de komen de maanden in elk geval niet meer sappel te maken om Zeist. „Ik hou m'n kop maar by Ajax. Ik geloof nog altijd in de landstitel Die vijf punten achterstand op PSV zyn niet desastreus, hoewel ik natuur lijk liever vijf punten vóór had ge staan. Je kan zeggen dat we nu on der druk voetballen, omdat we ons geen buil meer kunnen vallen, maar het kan ook andersom werken. Iedereen beweert nu d,.t PSV landskampioen wordt. Wt zijn de underdog. Wat is er moon om met die rol naar de kop U pen?".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15