Minderheden mogen niet worden platgewalst Voorschotense 'Aulagemeenschap' een noodoplossing 'Marewijk' ontstemd over citaat uit 'interne' brief ZATKKDAG 23 NOVEMBER 1985 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 13: LEIDEN - De kerkeraad van de hervormde 'Marewijk', "er worden in de Marekerk nog wijkgemeente 'Marewijk' is nogal geschrok- steeds dezelfde psalmen gezongen". "De Mare- ken van het bericht 'Gereformeerden welkom wijk blijft bij haar prediking en wil dat ook zo in Marekerk' in deze krant van 7 november (ru- houden". briek 'Nabij en Ver'). Haar antwoord op hereniging van hervorm- Dat bericht - een citaat uit een kerkelijk den en gereformeerden in het lopende 'Samen blad - bevatte het standpunt van de kerkeraad op weg'-proces is dan ook 'nee', "tenzij er on- over het samengaan van hervormden en gere- omwonden, bindende en juridisch voor beide formeerden. De woordkeus liet aan duidelijk- partijen bevredigende garanties komen voor heid niets te wensen over: in prediking, pasto- het voortbestaan van haar prediking". raat en catechese wil de 'Marewijk' zichzelf blijven. Dat ging zo: "Ook de broeders en zusters van de gerefor- "Voorts zal het bij een eventuele verande ring in pastorale indeling mogelijk moeten zijn, onze streekfunctie gestalte te blijven ge ven, ook in pastoraat en catechese". (De Mare- meerde kerk zijn welkom in de Marekerk. Zij kerk is niet zozeer een buurtkerk; prediking en kunnen daar hun plaats weer innemen. Er ligt liturgie trekken mensen aan uit de hele stad en nog steeds dezelfde bijbel op de kansel als in ook uit omliggende gemeenten). De kerkeraad 1834 en 1886". (In die jaren scheidden grote wil, dat dit standpunt uitdrukkelijk wordt ge- groepen rechtzinnigen zich af van de Hervorm- noemd in alle mededelingen over het 'Samen de Kerk uit protest tegen haar toenmalige or- op weg'-beleid binnen de Leidse hervormde ge- ganisatie en leervrijheid). "En", zo vervolgt de meente. Reden om op ons bericht te reage- ren was het feit dat hier uit een Samenstelling brief werd geciteerd die niet voor X/Qn H070 nanina- buitenstaanders was bedoeld. Het V3n aeZe Pa9,na- citaat was - uiteraard met bronver- S. J. de GrOOt melding - letterlijk overgenomen uit het blad 'De Waarheidsvriend', wekelijks orgaan van de Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk, (Huizen) eindredacteur "Dat de brief voor intern-kerke- der Graaf hjk gebruik en specifiek voor de s. Leidse situatie was bestemd, kon Dit blad publiceert regelmatig ik niet vermoeden. De publikatie brieven van geestverwante kerke raden die zich met 'Samen op weg' hebben beziggehouden. Het doet dat onder de kop 'Reacties meenten op de Verklarin Overeenstemming inzake op weg". Die reacties zijn, zoals men kan verwachten, in grote lij nen afwijzend. En daar zat op 7 no vember ook de bewuste brief van de 'Marewijk' tussen. Dat nu is ten onrechte gebeurd, zo liet de kerke raad ons weten. 'De Waarheids vriend' had dat niet mogen doen. Het citaat stamt namelijk uit een brief van de 'Marewijk' aan de her vormde centrale kerkeraad van Leiden, zo schreven voorzatter S. 'De Waarheidsvriend' berust dus vergissing. Men moet toch i, dat het nooit onze be- ge- doeling kan zijn, uit geheime ker- van keraadsstukken te citeren", men 'De Waarheidsvriend' noemde bij het citaat dr. D. de Vos als voor zitter van de 'Marewijk'-kerkeraad. Maar dat moest dr. S. Meijers zijn. Hij is dat al jaren. De p rechte bij de brief uit Leiden ge voegd. Eén ding staat intussen buiten alle twijfel: de 'Marewijk' zet zeil het licht voor een samengaan mei de gereformeerden niet op groen Dit in tegenstelling tot de anden wijken van de stad (Kooi-Pniël, Stevenshof, Mors, Boshuizerwijk en Staalwijk-Vredeskerk). Uit de brief van de kerkeraad aan deze krant: "Wij vinden het vanzelfspre kend, dat zowel gereformeerden als hervormden zich bezinnen op de betekenis en waarde van met name de Doleantie". (Met die naam wordt de afscheiding van 1886 uit de Hervormde Kerk aangeduid). mond wordt gelegd dat de Her- ding als oplossing van het vraag- vormde Kerk 'een planting Gods i de geschiedenis' is en dat terug komst van de gereformeerden in stuk van de kerkelijke verdeeld heid af te wijzen en dit ook open lijk te zeggen, mede om brokken in Garanties In een niet-interne brief voor de classis Leiden (en de synode) - waarvan 'De Waarheidsvriend' de ze week het slot publiceerde - noemt de kerkeraad van de 'Mare wijk' het 'verwarrend, ontmotive- rend en principieel onverdedig baar', als delen van een grotere ge meente een federatie met de gere formeerden aangaan en andere de len niet. "Zo handelt men niet als hervormde gemeente". "Federatie of fusie is geen on middellijke opdracht, ook niet ten opzichte van de wereld. Beter is: samenwerking te zoeken en te ver sterken waar men dat begeert. Voorkomen moet worden, dat ge- woon-hervormde delen van de her vormde gemeente in een uitzonde ringspositie of isolement worden geplaatst. Er moeten over de hele Unie garanties komen, dat minder heden niet door meerderheden worden platgewalst". Zegt de ker keraad in zijn schrijven aan de classis Leiden. Meijers en secretaris W. Luijendijk ons namens de kerkeraad. "Een in tern-kerkelijk schrijven dus". "Deze brief behoort dan ook niet "De gedachte uit de gerefor meerde kerkorde dat minderheden JHPIHIPIHSHIPHPIRHS!! - - velen Zich dienen te voegen naar de over- in handen'van'"buïïenstaanders'te Holland). Door een minder duide- van hun eigen voorvaderen tijdens tuiging van de meerderheid ver- lijke opmaak van de desbetreffen- de Doleantie. Daar kan men zich werpen wij principieel. Die ge- de pagina in 'De Waarheidsvriend' niet van ontdoen met het argument dachte leidt bovendien tot binnen- hadden wij deze opvatting ten on- dat wij nü leven en niet gisteren", kerkelijk schisma". komen, door wiens toedoen ook, en behoort zeker niet te worden ge publiceerd, en wel allerminst als reactie op de stukkên van 'Samen op weg'. Dit schrijven is onderdeel van een proces van interne me ningsvorming, waarbij wederzijds de kaarten duidelijk op tafel wor den gelegd. Zowel het ter beschik king stellen van dit schrijven aan buitenstaanders als het opnemen ervan in een kerkelijk blad, als zou i reactie zijn op de Verkla- kerkeraad worden toegeschreven, recht als de plicht om zich op het Die reactie kwam van de hervorm- verleden te bezinnen, mede uit e de gemeente in1 Hagestein (Zuid- bied voor de vroomheid Holland). Door een minder duide- van hun eigen voorvader* lijke opmaak van de desbetreffen- de Doleantie. Daar kan Uit het slot van de 'externe' brief blijkt, dat de 'Marewijk' niet ver af staat van de in deze kringen heer sende opvatting, dat terugkeer van de gereformeerden 'de eerst aange wezen weg' lijkt. "Gescheiden kerken dienen in te treden in het historisch gegroeide, waaruit ze zijn voortgekomen". "Enerzijds is die gedachte ons lief, omdat daarmee de vaderlandse kerk, die met dit volk verbonden is, wordt voortgezet". "Anderzijds is er bij ons bereidheid, ons als kerk te voegen naar hen die terug keren, ook waar dit offers vergen De brief aan de classis is in andere bewoordingen gesteld dan waar mee hervormden onderling over 'Samen op weg' op plaatselijk ni veau van gedachten kunnen wisse len. "Zonder het wapengekletter waarvan men zich soms bedient", zei dr. Meijers nog in een persoon lijke toelichting. Maar men kan zich in gemoede afvragen, of het in wezen toch niet allemaal op hetzelfde neer komt. Er is de 'Marewijk' alles aan gele gen, dat ze temidden van alle (niet tegen te houden verandering) kan blijven wie en wat ze is. Meijers De 'Marewijk'-predikant Meijers zat de afgelopen twaalf jaar in een commissie van de landelijke raad voor 'Samen op weg' die zich spe ciaal heeft gebogen over de princi piële grondslag van een toekomsti ge herenigde kerk. Het ging in dat beraad over de 'kernen van belij den'. Meijers behoort wel tot de rich ting van de (rechts-orthodoxe) Ge reformeerde Bond in de Hervorm de Kerk, maar vertegenwoordigde die niét toen hij in deze commissie een bijdrage probeerde te leveren en verantwoordelijkheid nam bin nen het 'Samen op weg'-proces. Hij deed dat alleen op verzoek van zijn kerk (de Hervormde dus) en zat daar 'op persoonlijke titel'. Dr. Meijers is nu aangezocht om het bestuur (breed-moderamen) van de synode te rapporteren over de reacties van classicale vergade ringen en plaatselijke gemeenten op de vraag naar het doorgaan van 'Samen op weg'. Als hij ziet, wat daarover alleen al uit de classis Leiden op tafel wordt gelegd, dah staat deze commissie een hele klus te wachten. "Zeg maar gerust een titanen- taak", zo typeerde hij het zelf. Hoe veel tijd dat gaat kosten, is moeilijk te zeggen. Aansluiting bij kritische Basisbeweging gescheiden houdt. Zorg ander kenmerk is, dat zij zich heel meenschap' in Voorschoten, "Uiteraard kon het LD/AD dat oecumenische groepering vai allemaal niet weten", voegen Meij- den uit verschillende kerken, heeft deze groep zich aangesloten bij de'Basisbewe- 'Aulagemei ging van kritische groepen en ge- aan het feit dat de 'liturgische vie- kerkelijke werkgroep 'Werkgele- ers en Luijendijk er nog s ontwikkelingen binnen de eigen nadrukkelijk met concrete maat- kerk bracht mensen ertoe, zich bij schappelijke en politieke zaken be te sluiten. De naam zighoudt, ook in de zondagse vie- 'Aulagemeenschap' is ontleend ringen. De vorming van een inter- Vergissing Eindredacteur Van der Graaf is deze week met een bescheiden rechtzetting gekomen. Hij had de met en in de kerken, bewuste brief persoonlijk van een De gemeenschap meenten in Nederland'. Dat bete kent geen breuk met de kerk, zegt zij, veeleer een stimulans om op plaatselijk niveau verder te werken de kerkeraadsleden ontvan- geleden ontstaan vanuit de ge- gen, vertelde hij ons. En dat niet de bedoeling. ringen' (eens in de veertien dagen genheid' is daarvan op zondagmorgen om half 11) wor den gehouden in de aula van het scholencomplex in de Voorscho tense wijk 'Noord-Hofland'. De gemeenschap werkt uitslui- resultaat. Geen nieuwe kerk dachte dat wat de kerken verbindt tend met 'leken'. Ze kent geen pas- sterker en belangrijker is dan wat tor, voorganger of predikant. Een Een nieuwe kerk wil de Aulage meenschap beslist niet zijn. Vrij wel alle leden zijn bij hun kerk ge bleven en sommigen zijn daarin ook actief. De verbondenheid met de plaatselijke kerken blijkt uit al lerlei officiële én persoonlijke con tacten. Eigenlijk ziet de gemeenschap zichzelf als een soort 'noodoplos sing'. Om allerlei redenen is bin nen de bestaande kerken nog niet mogelijk wat in deze kring al lang normaal is. Zo is een vorm gevon den voor oecumenische agapè-vie- ringen (met maaltijd) en gaan le ken voor in de diensten. Er waren voor de Aulagemeen schap twee redenen om zich bij de Basisbeweging aan te sluiten. Aan de ene kant wil zij het streven van de kerken naar vernieuwing van geloofsbeleving en de daaruit voortvloeiende maatschappelijke betrokkenheid ondersteunen. An derzijds verwacht zij door deelne ming aan activiteiten van de Basis beweging zelf inspiratie en steun te ontvangen. De leden beschouwen deze aan sluiting als een stap die min of meer in het verlengde ligt van het lidmaatschap van de eigen kerk. Volgens hen betekent het zeker geen breuk met de 'moederkerk'. Veel meer een stimulans tot verder werken met en in de kerken in de plaatselijke situatie. Dit seizoen houdt de Basisbewe ging themadagen over vrede, uit wisseling met basisgemeenten op de Filippijnen, Oost-Europa, anti racisme en spiritualiteit. (Wie nadere inlichtingen over de Aulagemeenschap wenst, kan zich in verbinding stellen met Tón Schrama, Leidseweg 312, telefoon 071-765236). (Opgaven van de kerkdiensten voor de hele maand december, met volledige vermelding van plaatsen, tijden en voorgangers, zijn nu al zeer welkom. Wij kunnen ze in die drukke maand dan tijdig intikken. Graag naar Leidsch Dagblad, afdeling geestelijk leven, postbus 54, 2300 AB Leiden). gemeenschap De Regenboog wijk) 9.30 ds. Hortensius, 11.15 ds. Hor- tensius en pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, jeugd dienst; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. A. Möhring-Wilterdink, Voorburg; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10 dr. P. Dirksen; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10 dienst in kerk. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg; Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. J. Sie- rat, L.dorp; Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Panne- koek, gez. dienst, ha; Oude Vest 10 ds. Franken, Zeist, met doven; Maranathak. Maurer-Molt over 'Schuld en boete'. Kerk van J. Chr. v.d. Heüigen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30,10.30 en 11.20. Oud- Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms- Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijn dijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwyk zie heiv. H.r laad ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. Wegerif, 7 ds. Pannekoek, Leiden. Geref. Kerk 10 hr. Brouwer, Katwijk, TrvTrmrmnrmnnrmrrmnrmnnnni uten; bejaar denhuis Groenhoven 10 ds. Rietveld; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevens hof, gebouwtje 'Dykhof (Rijndijk) 10 (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog, ha. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 lees- dienst. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Koek, avond maal. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bosveld (onderwerp: 'By meerderheid stemmen is de hel afgeschaft'). gem. Merenwijk (Flevoweg 5) 7.45 avondmaal. Zendingswerk Midder- nachtsroep (Zoeterw.singel 21) 5 nam. hr. C. Roos. Evangeliecentrum-Pink- sterbew. J. Maasbach-Wereldzending (aula Noachstr. 2) 10 evang. Zijlstra, Rk Kerk zat. 7, ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Bogers; Kruiskerk 10 dr. Berkhof, Lei den; Opstandingskerk 10 ds. Bogers, 6.30 ds. V.d. Heiden, ha; G. Herderkerk 10 ds. Mulder, 6.30 ds. Braam (zang- dienst); De Bron 9.15 ds. Moll, 10.15 ds. Taselaar, 6.30 ds. Moll; Ashram (Mars diep) 10 ds. Nieuwenhuis; Driehoorne 7 nam. ds. Taselaar; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Koelewijn. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Brouwer, Schiedam, 6.30 ds. Wilschut; Salv.kerk 10 ds. De Boer, 6.30 ds. Baas, S.heim. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 br. Hartkamp, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesd., 2.30 ds. De Romph. Oud-Ge- ref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 evang. Leidekker. 6.30 ds. Koekkoek, mmv go spelgroep. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. C. Stavleu, 6.30 ga. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 5 (gezinsdienst). Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meijering, O.geest, oecum. dienst. Rk Kerk: Boni- faciusk. zat 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. Koudekerk aan de Rijn. flJLfl-O.P.O-P.O.QXO-QJULg-fl-fl.flJLfl. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 5. Nieuw- Apost. Kerk (H. Rynd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten (Ontmoetingskerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predik dienst. Christelijke Wetenschap malsen. (Steensch. 6) 10.30. Leidse Soefi-stich- ting (in zaal Pieterskerk) 11 mevr. A. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps- BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Plas, Bergambacht, 6 ds. Hovius, Katwijk aan Zee. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Pera. Ge ref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Gelder, Gelder- Werkendam, 6.30 ds. Wieman; Bethl .kerk 10 kand. P. Nagel, 6.30 ds. f. Bos, Den Haag. Geref. Kerk 10 ds. Elderman, 6.30 ds. Zeelenberg, IJsselstein. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 ds. Mouissie, 4.30 ds. v.d. Scheer. Geref. Gem. (Sta tionsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.- Luth. Gem. 10.30 ds. Hirsch, Gouda. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 ds. v.d. Pol; De Stek 9.30 ds. v.d. Pol. Avondmaal. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. v. 't Hoff. Avondmaal. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers, ha. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3.30 ds. B. v.d. Heiden. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 10 ds. Huisman, 5 ds. Hassefras, Maasdijk. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; An ker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn. 7 ds. Compagner (chr. geref. lucht- machtpred.), R.dam, gez. evangelisatie- dienst. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 dr. Rietveld, Zoetermeer. Chr. Geref. Kerk 10 ds. Compagner, R.dam, 7 zie herv. ge meente. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat 7, zo. 10 en 11.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Heiv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Baas, 6 dr. Meijers, Leiden; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Bouw, Oud-Loosdrecht. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Kat wijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. Koster. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N Kerk 10 ds. Vroegindewey. 6 ds. Sjolle- ma; O. Kerk 10 ds. Driebergen, 6 ds. v. Sliedregt; Ichthusk. 10 ds. v. Roon, 5 ds. De Jong; Pniëlk. 9.30 ds. v. Sliedregt, 6 ds. Driebergen; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Sjollema; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. v.d. Lee, Noordwijk. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Koster. 5 ds. Kersten; Triumfatork. 9.30 ds. Kersten, 5 ds. Ribberink, Rijns burg, jeugddienst. Geref. K. Vryg. 9.30 leesd., 5.30 ds. Hei- da. Ned. Geref. K. 11 en 7 ds. Bakker. Enschede, in Vredeskerk. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Ge ref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle- evang.gem. ('Tripodia') 9.45. Onafh. bap tistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser, 7.30 nam. bijz. dienst, ds. Visser over: 'Jacob liefgehad, Ezau gehaat', mmv gezin De Gier uit H.gom. TmmnrvtnnrB koudekerk aan den rijn: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, ha, 7 dr. Bade, ha; Rhijndael 3 nam. ds. Lapré, ha. Geref. Kerk 10 dr. Bade, ha, 7 zie herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 mevr. ds. Westera, ha, 6.30 ds. Stegeman; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg, ha; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Born, cantatediensten. Leythen- rode 10 ds. W. de Leeuw. Elis.zieken- huis 9.30 hoogmis, 10.45 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 br. J. v.d. Zeeuw, 'Maranatha-dienst'. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Driel, 5 hr. Goedhart, jeugddienst. Ge ref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 5 zie herv. gem. Rk Kerk zat 7. zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds. 't Hooft, jeugddienst; Pau- luskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 ds. Boswijk, 7 zie herv. gem. Geref. K. Vryg. 10.30 en 4.30 ds. De Putter. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 leesdienst, 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Paul, Vlissingen. Evangeliegemeente (Ooie- vaarstr. 27a) 9.45 hr. J. v.d. Bergh. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Maria- kerk. zat. 7. zo. 8.30, 10 en 11.45; Engel- bew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart, 6.30 ds. Quartel, Gouda. Ge ref. Kerk 9.30 d§. Stroes, 5 avondgebed. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesd., 2.15 ds. Vlietstra, Zeist. Remonstr. Gem. 10 ds. v. Gelder. Evang. gem. (Kruispunt, Ken- nedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat 7. zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. Emous, Den Haag, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Cremer, Amstelveen. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 dr. Snijders, Haarlem, 7 ds. Bergsma. Ge ref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Wyngaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 en 7 hr. Schreuder. NOORDWIJK: Herv Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 mevr. ds. De Meij. Leiden, 5 hr. K. J. Visser, 7 ds. Lapré, Koudekerk; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. v. Achterberg, Leiden; Sole Mio 9 ds. Kalkman, Noordwijkerhout; De Rank (Golfbaan) 10 hr. L. D. Burger. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.)lO ds. Hof land, Delft, 5 ds. Elgersma; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma; Stichtings- kerk 11 ds. Bach, A.dam. Rk Kerk Zee zat 7. zo. 10.30; Binnen zat 7. zo. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey. Rk Kerk Victork. zat. 7. zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. P. Sierat; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 prof. dr. Leertouwer, 7 ds. Koo man. Geref Kerk 10 hr. W. J. Schot. Ge ref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 8.45 ds. De Putter, 4.30 lees dienst. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 (ha) ds. De Lange. Van Wyc- kerslooth 4 hr. W. J. Schot. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 ds, Jaspers Focks, 5 ds. Buikema. Remonstr. Gem. 10 ds. Bloemendaal, Delft. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv Gem. 9.30 ds. Bronsgeest. 7 ds. Samson. R.dam. Chr. Geref. K. 2.J5 ds. Bouw. RIJNSBURG Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds Wagter. 5 ds. v Niel; Be- thelkerk 9.30 ds v Niel. Geref Kerk Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Baayen. 5 ds. Damsma; Mar.kerk 9 en 10.30 ds. Cziria, 5 ds Snel. Geref. Kerk Vrijg- 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 (ha) en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. H. Keyzer. Rk Kerk zat 7. zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv Gem. 9 en 10.30 ds. v.d. Meer. Apeldoorn, 7 ds. Ferwer- da, jeugddienst, mmv jongerenkoor. Geref. Kerk 10 ds. Baas. 7 zie herv. gem. Chr. Geref. K. 10 en 5 prof. dr. Versteeg. Apeldoorn. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 1030 mevr Driessen. Leiden. Rk Kerk zat 7. zo 9.30 en 11 TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds Stam. 6.30 kand. v Dis, R.dam. Geref. Kerk 9.30 ds v.d Berg. Bodegraven. 6 30 ds. Nieuwenhuis. Alphen. Rk Kerk Aardam zat. 7. zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat 7. zo 9.30 en 11 30 VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds Vermeulen, 6.30 kand. Spaans. Gerg. Kerk 9.30 ds. Ribberink, 6.30 ds. Oegé- ma, jeugddienst. Geref. K. Vrijg- 9.30 4 ds. Heida. VOORSCHOTEN Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot, jeugddienst, met avondmaal; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. Blanken; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Lentz. Herv evang. op geref. grondslag (Lucas-colle- ge. Beeth laan) 9.30 ds G. H. van Koo- ten. 4 ds. J. de Hoed, Sliedrecht. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw, 7 ds. De Zeeuw, zangdienst met oude liederen. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 ds. Arnold. 5 ds. Blokland. Avondmaal. Aulagemeen schap Noordhofland 10.30 agapè-vie- ring. Rk Kerk Laur kerk zat. 7. zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7. zo. 10. Kerk van En geland (British school in The Nether lands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 en 5 ds. Maasland; Hoeksteen 9.30 en 6.30 ds. Roetman; Bethelk. 9.30 en 5 ds. Goossen. Avondmaal. Imm.kerk 10 ds. Bouhuys, Leiden, 5 ds. Hulst. Geref. Kerk Kruisk. 10 ds. Enderlee, Zevenhui zen, 5 ds. De Winter, Den Haag; Ont m.kerk 10 ds. Verheul. Alphen WARMOND: Herv. Gem. 10 (mmv kerk koor) en 5 ds. Muis. Rk Kerk zat 7. zo 8.30. 10 en 11 30 WASSENAAR Herv Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra. 4.30 ds. Heikoop. Vrees wijk. 7 muziekdienst, Kievietk. 10 dr. v. Bruggen; Messiask 10 hr. P. C Taal. Dorpscentrum 9.30 ds. A. J. de Jong. Leiden. Geref. Kerk Zyllaan 10 en 5 ds v.d. Woude. ha; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. v.d Kamp. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Werner WOUBRUGGE: Herv. Gem 9 30 ds. Koelewijn, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk 9 30 ds Aalders, 6.30 ds De Goe- de. Waarder. Rk Kerk zat 7. zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv Gem 9.30 hr De Haan. 7 zie geref kerk. Geref Kerk 9.30 ds. Den Braber, Vries. 7 hr. De Haan. ZOETERWOUDE Herv! Gem. 10 ds Wolthaus Rk Kerk St Jan zat 7 30. 9.30; Chr. Dienaark. zat 7. zo. 10. Meer burgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30 ZWAMMERDAM Herv Gem. 10 en 6.30 ds. Eijsenga. Geref. Kerk 10 ds. Bui kema. 6.30 ds. Jaspers Focks.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13