mms. A V Wantrouwen blijft op Damrak Kabinet vormt PTT om tot NV Sowjet-Unie bundelt land I )<>uwi n i n isteries Ill II II !»i r'. r- ia 5s lL liL 'Advertenties deugen niet' Kans op loongolf a la 1970 gering ZATERDAG 23 NOVEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 11 UTRECHT (ANP) - Reclame voor geneesmiddelen is er alleen om de arts in zijn of haar voorschrijfge- drag te manipuleren. Het argu ment dat de reclame ook een voor lichtende functie heeft, deugt niet: de advertenties bieden weinig en soms zelfs onjuiste informatie. Deze conclusies trekken enkele artsen en wetenschappelijk mede werker H. Raat van de vakgroep Sociale Geneeskunde van de Vrije Universiteit in Amsterdam na een analyse van 210 advertenties voor 74 verschillende geneesmiddelen die in 1983 in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde hebben gestaan. De resultaten zijn gepubli ceerd in Medisch Contact. Een huisarts krijgt maandelijks zo'n twee kilo reclamemateriaal toegestuurd. De industrie geeft daarnaast grote bedragen uit aan advertenties in vakbladen. In 1980 besteedde ze 265 miljoen gulden aan reclame, bijna een kwart van de omzet. De onderzoekers zijn het "weten schappelijk informatiegehalte" van de 210 advertenties nagegaan. Artsen laken reclame voor geneesmiddelen: Maar veel nieuws vonden ze niet; ruim driekwart van de stoffen waarvoor werd geadverteerd was al meer dan twee jaar in Nederland op de markt en ruim een derde zelfs al meer dan twaalf jaar. In maar drie advertenties werd een nieuwe afleveringsvorm gepresen teerd. In hetzelfde nummer van Me disch Contact schrijft huisarts A.F. Tempelaar over het weggeven van cadeaus door de geneesmiddelen- handel. Hij had bij de codecom missie voor de farmaceutische in dustrie een klacht ingediend tegen farmaceutische bedrijfven die hem grote cadeaus hadden aangeboden. De codecommissie heeft de klacht gegrond verklaard, maar geen sancties aangegeven. De uitspraak is niet openbaar gemaakt. Een van de betrokken firma's strooit vol gens Tempelaar alweer met een nieuwe aanbieding: een kunstatlas over Toulouse-Lautrec bij aankoop van een pijnstillend middel "dat notabene tot voor kort onder het Opiumbesluit viel". Tempelaar vindt overigens, dat het probleem in feite bij de artsen' en apothekers ligt die kennelijk nog steeds op dit soort aanbiedin gen ingaan. Oppervlakkig Dr. J. C. Sanders, voorzitter van de Nederlandse Associatie van de Farmaceutische Industrie (Nefar- ma) noemde het in Medisch Con tact gepubliceerde onderzoek gis teren "uitermate oppervlakkig". Volgens hem hebben de onderzoe kers geen rekening gehouden met de wettelijke voorschriften waar aan advertenties voor geneesmid delen moeten voldoen. Hij zei dat in zogenaamde herin neringsadvertenties (reclame voor al langer bestaande medicijnen) volgens de wet zelfs geen bijwer kingen mogen voorkomen. Vol staan moet worden met de naam van het produkt, de soort aandoe ningen waarvoor het is bestemd en de naam van de fabrikant. Adver tenties voor nieuwe medicijnen moeten aangeven bij welke aan doeningen ze kunnen worden ge bruikt en bij welke aandoeningen per se niet (de indicaties en contra- indicaties) en wat de belangrijkste bijwerkingen zijn. Sanders acht het vrijwel uitge sloten dat een arts alleen op grond van een advertentie een bepaald geneesmiddel voorschrijft. Daar bestaan uitvoeriger naslagwerken voor (het Repertorium en het Kom pas). Hij bestreed ook dat de farma ceutische industrie bijna een kwart van haar omzet aan reclame zou uitgeven. De kosten van adverten ties maken volgens hem maar on geveer een vijfde deel uit van alle voorlichtingsactiviteiten van de farmaceutische industrie, waar mee in totaal 12 procent van de om zet is gemoeid. Tot die activiteiten rekent hij dan de kosten van art senbezoekers, brochures, sympo sia en congressen en uitgaven als het „Repertorium", een boek, dat de gegevens van alle geneesmidde len die in Nederland op de markt zijn vermeldt, en het Kompas, een soortgelijke uitgave van de Zieken fondsraad. DEN HAAG (ANP) - De PTT wordt omgevormd tot een naamloze vennootschap. De onderdelen Post en Telecom municatie worden binnen deze NV ondergebracht in apar te BV's. De aandelen van de PTT blijven in handen van de overheid en het PTT-monopolie op randapparatuur voor telecommunicatie wordt opgeheven. Met andere woorden: telefoonapparatuur zal legaal in de winkels te koop zijn, zodra de nieuwe situatie in werking treedt. Een en ander zou per 1 januari 1989 z'n beslag moeten krijgen. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. In grote lijnen worden de aanbeve- lingen gevolgd van het rapport van de commissie-Steenbergen. Het standpunt dat het kabinet heeft in genomen is een voorlopige. Op korte termijn wordt het overleg ge opend met de vakbonden. Kort Zakelijk het kabinet hoopt nog voor de Kerstdagen een definitief stand punt naar de Kamer te kunnen stu ren. Voor het personeel van de PTT zal in de toekomst een aparte PTT- cao worden afgesloten. Over de pensioenen moet nog nader over leg worden gevoerd. Premier Lub bers merkte gisteren overigens al op dat de pensioenen van de PTT- ers niet langer bij het Algemeen den ondergebracht. De i pensioenvoorziening moet in over eenstemming worden gebracht met de nieuwe status van de PTT. Dagbladen in lift De oplage van alle in Nederland verspreide dagbladen vertoont dit jaar voor het eerst sinds 1982 weer een lichte stijging: 0,2 procent. Dit blijkt uit de cijfers van september dit jaar vergeleken met die van een jaar eerder, welke het Centraal Bu reau voor de Courantenpubliciteit van de Nederlandse Dagbladpers (Cebuco) gisteren heeft bekend ge maakt. Vorig jaar was er nog een daling van 0,6 procent. Ten opzichte van september vo rig jaar is het aantal abonnees ge stegen met 0,4 procent, terwijl de losse verkoop is gedaald met 1,3 procent. Bij elkaar genomen is het totale gemiddelde resultaat de lich te stijging van 0,2 procent. Surfplanken Het aantal surfplanken in Neder land bedroeg eind 1984 meer dan 350.000. De laatste jaren groeit het aantal surfplanken met gemiddeld 40.000 exemplaren per jaar. Eind 1984 beschikten vijf van de hon derd huishoudens over één zeil plank en nog eens één op de hon derd over twee of meer exempla ren, zo blijkt uit gisteren gepubli ceerde gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Bij de vaartuigen is alleen het aantal rubberboten groter gewor den. Daarvan waren er meer dan 600.000. Verder waren er 117.000 zeilboten, een evengroot aantal motorboten, 125.000 roeiboten en 84.000 kano's. Voor recreatie op het land heb ben de Nederlanders samen onge veer 1,14 miljoen tenten, 450.000 tourcaravans/vouwwagens, 130.000 stacaravans en 29.000 kampeerau to's ter beschikking. Tevens ble ken ongeveer 13.000 volkstuinhuis jes een overnachtingsmogelijkheid te hebben. Laagste inflatie In de maand oktober zijn de con sumptieprijzen in de Europese Ge meenschap met gemiddeld 0,5 pro cent gestegen. De inflatie op jaar basis in de EG is nu 5,1 procent. Dat is het laagste percentage sinds 1970. Nederland heeft van alle EG- landen het laagste getal. Volgens cijfers die de EG-commissie giste ren in Brussel verstrekt heeft be draagt de inflatie in ons land nu 1,7 procent. De hoogste inflatie van de EG vindt men in Griekenland: 21,1 procent. Dollarkoers keldert De daling van de dollarkoers die de hele week door gestaag is verlo pen, is in een stroomversnelling te rechtgekomen. Gisteren werd op de wisselmarkt van Amsterdam een slotkoers van rond de 2,90 gul den genoteerd na een middenkoers van 2,9210 gulden. Aan het begin van de week stond de midden koers op 2,9515 gulden. Per dag moest de dollar enig terrein prijs geven. De banken hanteerden gis teren een advieskoers van 2,85 gul den (aankoop) en 2,97 gulden (ver koop). Maandag was dat nog 2,89 gulden 3,01 gulden. Afwijzend De ambtenarenbond AbvaKabo heeft hierop gisteravond afwijzend gereageerd. Een woordvoerder zei dat de PTT-ers in elk geval ambte naar moeten blijven in de zin van de Pensioenwet. Hij betoogde dat het onderbrengen van de PTT-pen- sioenen in een eigen pensioen fonds zeker voor de lagere perso neelsleden ongunstig zal uitpak ken, omdat ze een hogere premie moeten gaan betalen. Tevens merkte de woordvoerder op dat de AbvaKabo principiële bezwaren koestert tegen een verder afkalven van het ABP door de uittocht van zoveel ambtenaren. In de Tweede Kamer zijn de ka binetsvoorstellen om de PTT om te vormen tot een naamloze vennoot schap wel goed ontvangen. De WD spreekt van "grote instem ming", het CDA van "instemmen in grote lijnen" en de PvdA-fractie acht de NV-structuur "aanvaard baar", maar stelt zich voor de rest gereserveerd op. De WD vindt dat het kabinets voorstel past in de liberale visie van meer markt en minder over heid. De WD is verder zeer tevre den over het feit dat "nu eindelijk" het PTT-monopolie op de randap paratuur voor telecommunicatie wordt opgeheven. Het CDA is te vens ingenomen met het opheffen van het monopolie op de randap paratuur. Deze fractie wil echter nog nader overleggen over de mo gelijkheden om de Post rendabel te maken en de consequenties die dat heeft voor het tarievenbeleid. Het CDA is tevreden over de fi nanciële scheiding van het nuts- deel van Telecommunicatie en het commerciële gedeelte. Op deze wijze wordt voorkomen dat het commerciële deel gesubsidieerd zou worden vanuit het nutsdeel. De PvdA is absoluut tegen een ver dere splitsing in de toekomst van de BV Telecommunicatie. De PvdA vraagt zich verder af of de PTT er wel in zal slagen om de hele omvorming tot NV in drie jaar kan realiseren. Kort De PTT-directie lijkt het zinvol de overgangsperiode zo kort moge lijk te laten duren, omdat onzeker heid en nieuwe ontwikkelingen, die niet gerealiseerd kunnen wor den, zeer demotiverend werken. De PTT noemt de overgangsperio de tot 1989 "dan ook vooral poli tiek bepaald". De directie staat overigens posi tief tegenover de besluitvorming in het kabinet over de toekomstige structuur van de PTT. Er zal meer bedrijfsvaardig worden gewerkt, zo merkte een woordvoerster van de directie gisteravond op. BRUSSEL (ANP) - Philips zal de komende drie jaar f 0,4 miljard gul den investeren in fabrieken voor compact-disc-spelers en beelplaat- apparatuur in Hasselt en Leuven. De Belgische overheid heeft een steun van een miljard Belgische franken toegezegd voor het inves teringsprogramma van 7,1 miljard franken. De steun komt van de Ge westelijke Investeringsmaatschap pij Vlaanderen en van de Vlaamsae deelregering die de hoge werkloos heid in de regio wil terugbrengen. MOSKOU (Rtr) - De Sowjet-Unie gaat het bestuur van haar land bouw en voedselleveringen reorga niseren, waarbij vijf ministeries worden samengevoegd in één groot ministerie van landbouw, zo heeft het Russische persbureau Tass gisteren bekendgemaakt. Verantwoordelijk voor het minis terie wordt een nieuw comité, ge naamd Gosagroprom, die onder leiding komt te staan van Wsewo- lod Moerachowski. Moerachowski werd drie weken geleden benoemd tot eerste vice- premier. De afgelopen week werd minister van landbouw Mesyats van zijn functie ontheven en be noemd tot partijchef van de regio Moskou, hetgeen door westerse deskundigen wordt gezien als een degradatie. Gosagroprom krijgt, samen met de regeringen van de vijftien Rus sische republieken, de verantwoor ding over de vergroting van de pro duktie, het halen van de doelstel lingen, opslag, kwaliteit en vergro ting van de variëteit van voedsel- produkten. De reorganisatie was al min of meer verwacht. In september verklaarde Michael Gorbatsjov tijdens een bezoek aan Kazachstan dat de Sowjet-Unie waardevolle valuta's verkwist aan de import van graan. Al jaren vormt de landbouw een groot pro bleem in de Russische economie. Zo dwingen slechte graanoogsten JOHANNESBURG (AP) - De Franse automobielfabriek Renault stopt met de produktie in Zuid- Afrika als gevolg van hevige verlie zen en de slechte vooruitzichten in het land. Dat is gisteren bekendge maakt. Het is de tweede keer in drie da gen dat de automobielindustrie in Zuid-Afrika een klap krijgt uitge deeld. Woensdag maakte Peugeot bekend dat het zich, om dezelfde reden, terugtrok uit Zuid-Afrika. Op 18 september maakte de Ita liaanse fabriek Alfa Romeo bekend dat zij de poorten zou sluiten en Renault sluit fabriek in Zuid-Afrika zich uit Zuid-Afrika zou terugtrek ken. De zwakke positie van de rand ten opzichte de andere valuta maakt de import van Renault-on- derdelen veel te duur. De rand is in drie jaar tijd met bijna tweederde in waarde verminderd en staat on geveer gelijk aan de gulden. Ook de scherpe daling in de verkoop van auto's is een oorzaak van de sluiting. Volgens financiële deskundigen speelt de groeiende druk uit de VS en Europa om niet meer te investe ren in Zuid-Afrika ook een rol bij de uittocht van slechtlopende be drijven. Deskundigen uit de auto-indus trie verwachten dat de teloorgang van deze industrietak zich nog zal voortzetten. Het aantal producen ten is dit jaar al gedaald van 11 tot zeven en meerdere terugtrekkin gen zijn al voorspeld. ROTTERDAM (ANP) - Op het in de Rotterdamse haven liggende kraanschip Hermod van de offshore-firma Heerema is gisteren onder vijfhonderd Spaanse bemanningsleden een staking uitgebroken. Dat gebeurde na een oproep van de Spaanse vakbond voor transportarbeiders UGT. Deze vakbond heeft ook andere schepen van Heerema als actiepodia aangewezen, teneinde het bedrijf te pressen tot het afsluiten van een cao voor de 1400 Spaanse werknemers. De foto geeft een impressie van het overleg tussen de Spaanse vakbondsvertegenwoordiger Franco rechts) en C.F. de Lathouder, inspecteur van de internationale vakbond. (foto anpi van enkele jaren achtereen Mos kou graan te kopen in de Verenig de Staten. De ministeries die worden ge bundeld zijn dat van landbouw, fruit- en groenteproduktie, zuivel- en vleesproduktie, van voedselin dustrie, en van agrarische bouw werken. Ook het staatscomité voor produktie en technische voorzie ningen in de landbouw gaat op in het superministerie. Het ministerie van bakkerijprodukten, landwin ning, en visserij en waterbehoud, evenals het comité voor bosbouw en de centrale raad voor consu mentencoöperaties zullen voor taan als eén geheel worden be schouwd en worden gefinancierd samen met Gosagroprom. DEN HAAG - Echt gelóven dat er een loongolf door Nederland zal spoelen als gevolg van de brand weeracties, doet haast niemand bij vakbonden en werkgeversorgani saties. Maar men vreest met grote vreze, al is het maar om de tegen partij onder druk te houden. „Als de werkgevers zich halsstarrig blij ven verzetten tegen de arbeidstijd verkorting, komen er looneisen", meldt de FNV. „Wij hopen dat de vakbeweging zal inzien dat geen bedrijf gebaat is bij een forse stij ging van de loonkosten", schuift het VNO de bal terug. Wordt het streven naar korter werken vervan gen door looneisen? Een verken ning van het cao-veld aan de voor avond van de slag. Een slechtere startpositie voor de cao-besprekingen kan de vak beweging zich slecht wensen. On rust in de FNV over de vraag of de aangesloten bonden wel één lijn trekken in hun strijd om de 36-uri- ge werkweek, voor zover nog ge wenst; opvallende verschillen tus sen FNV, CNV en de organisaties van hoger personeel; loonacties bij de brandweer. Vorig jaar lagen de zaken wat dat betreft iets simpeler. Bonden en werkgevers massief tegenover el kaar, met als inzet de 36-urige werkweek. Het resultaat was in menig geval: studie naar de moge lijkheden en onmogelijkheden van arbeidstijdverkorting. Op de uit komsten van die studies is het wachten nu, maar de eerste gelui den stemmen niet optimistisch. Het hoger personeel bij Philips en Unilever klaagt steen en been over de problemen waarmee de in voering van de 38 uur gepaard is gegaan. Eigen onderzoek van de Industriebond FNV leert dat de 38- urige werkweek extra overwerk, een toenemende werkdruk en een groei van het aantal uitzendkrach ten heeft betekend. En bij Akzo barstte deze week zelfs de bom om dat, zo zegt Pauline van der Linden namens de Industriebond, de di rectie de 36 uur onder tafel wil ve gen. Terwijl elders in het pand van de Industriebond al onheilspellend gewag wordt gemaakt van „be leidskeuzes" als ook de eigen in dustriële achterban om „poen" gaat roepen, probeert bestuurder A. Van der Veen het hoofd nog koel te houden. „Een loonronde is het paard achter de wagen span nen. De werkgevers zouden er ja ren aan vast zitten en intussen de maatschappelijke kosten van een miljoen werklozen houden". Inderdaad: op een algemene loonstijging zitten de werkgevers niet te wachten. Maar dat geldt evenzeer voor de 36 uur. Zij willen gewoon af van centrale afspraken. VNO-zegsman Beemsterboer ziet het zo: er zijn bedrijven waar her verdeling van werk niet kan, maar die wel meer loon kunnen betalen. Er zijn ook bedrijven waar herver deling van werk wel mogelijk is, „maar daar moet je de loonkosten niet extra opjagen door salarisei sen te stellen". En dan is er een derde categorie bedrijven: die het korter werken nóch de loonsverho ging kunnen betalen. Het VNO heeft zich stevig geër gerd aan de FNV, die onlangs toch een centraal cao-beleid presenteer de met 36 Uur als inzet. Als de werkgevers daar niet aan willen moet er een loontoeslag gegeven worden tot het moment dat die 36- urige werkweek gerealiseerd is. Los daarvan willen de FNV-bon- den een koopkrachtverbetering van anderhalf procent. Die robuus te eensgezindheid is echter groten deels schijn. „Verdeeldheid is troef' kermde Industriebond-bestuurder J. Schermer vorige week. Lang niet alle bonden zouden nog langer de 36 uur nastreven, en door de brandweeracties zou de nadruk steeds meer op „poeneisen" ko men te liggen. „Niet met leedver maak maar met sarcasme" heeft voorzitter G. Lubbi van de Voe dingsbond FNV die noodkreet ver nomen. „Wij zeggen al jaren: cen ten én korter werken. Schermer BB maakt nu een enorm drama, maar de Industriebond heeft in het verleden gewoon te snel de prijs compensatie ingeruild voor de ar beidstijdverkorting' Brandweer Binnen FNV en CNV is getracht de brandweeracties tot een „lokaal conflict" bij de overheid te beper ken. „Het gaat om een specifieke groep met specifieke problemen", is de opvatting van FN V-bestuur der J. Stekelenburg. „Minister Rietkerk heeft de deur naar ar beidstijdverkorting bij de overheid op slot gedaan; dat kan men de ambtenarenbonden niet verwij ten", zegt CNV-voorzitter H. van der Meulen. De vraag is echter of de werkne mers in de bedrijven dergelijke subtiliteiten accepteren. Bij Akzo hebben de FNV-leden al aange drongen op vijf tot acht procent meer loon. Bovendien zijn ook de vakcentrales het niet met elkaar eens. Waar de FNV een centraal pakket cao-eisen op tafel heeft ge legd, ziet het CNV daar bewust vanaf. „Wij vragen geen 36 uur, maar vijf procent arbeidsduurver korting", zegt Van der Meulen: per bedrijfstak moeten de cao-partijen zelf maar uitmaken hoe ze dat in vullen. Het CNV vraag evenmin een algemene loonsverhoging. Nog groter blijkt de verdeeld heid als de opstelling van de bon den voor hoger personeel in be schouwing wordt genomen. De NCHP-bonden twijfelen sterk aan het nut van verdere arbeidstijdver korting. De frustraties over de ver korting tot nu toe liggen daar voor het oprapen. 400 gulden Aan de onderhandelingstafels kunnen die verschillen tussen FNV, CNV en hoger personeel nog tot verrassende resultaten leiden. Niemand is bereid het hardop te zeggen, maar loonsverhogingen zouden de werkgevers van de 36 uur verlossen en de bonden het 'succesje' opleveren dat ze naar de leden toe best kunnen gebruiken. Resteert de vraag of het gevaar van een loongolf die ook de armere be drijven overspoelt wel zo groot is. Vierhonderd gulden is een getal met een bijklank in de Nederland se arbeidsverhoudingen. De brandweerlieden anno 1985 zijn niet de eersten die een dergelijke loonsverhoging wensen. Het be drag werd eerder legendarisch in de Rotterdamse havenstakingen van 1970. Maar veel verder dan het getal van 400 gulden gaat de over eenkomst niet. In 1970 werden werkgevers en bonden het wel heel snel eens over een landelijke loontoeslag van 400 gulden bruto. Die overeenstem ming ontbreekt nu ten enen male. Bovendien was de staking die op 25 augustus 1970 bij de scheeps werven van Wilton-Fijenoord uit brak, vooral gericht tegen het feit dat koppelbazen hun arbeiders meer betaalden dat de werknemers in vaste dienst. Van zowel die on gelijke beloning als de koppelba zen wilden werkgeyers en vakbon den beiden af. De toeslag voor on regelmatig werk, waar het nu bij de brandweer om gaat, is daarentegen een kwestie die al jaren sleept. Het meest in het oog springende onderscheid tussen de beginjaren zeventig en de midjaren tachtig blijft ten slotte de werkloosheid. Tóen nog beperkt, nu tot giganti sche proporties uitgegroeid. Kan men f 400,- eisen zolang er 750.000 wachtenden voor een baan zijn? AMSTERDAM - De Amster damse Effectenbeurs sloeg deze week steeds nieuwe toppen aan. Voor het eerst sinds 5 juli kon ook de index van de vijf interna tionals een nieuwe historische recordstand registreren. Het al gemeen gemiddelde klom zes punten boven het slot van de vo rige week. Vooral de lokale industrie stond in de belangstelling, ge volgd door de handel. Als groep trokken de uitgevers de meeste aandacht. Een forse rijzer was voorts de Nedlloyd, gevolgd door Holec. Grote verliezer was het in moeilijkheden verkerende Rademakers Metaal. Flink lager waren ook Leidsche Wol, Stad Rotterdam en de HAL Trust. De grootste stijgingskracht kwam wederom door buiten landse vraag. Het eigen publiek, dat al geruime tijd onze beurs angstwekkend hoog vindt, houdt zich op de achtergrond. Wel zijn er bij tijd en wijle merkwaardige speculatiegolven, zoals dit keer rond houthandel Pont, die in en kele dagen zonder aanwijsbare reden 20 procent van de beurs waarde opliep. Voor de Newyorkse Effecten beurs begon een merkwaardige week met een nieuwe top voor de Dow Jones-index, omdat al lerwegen een milder kredietregi me van de centrale banken werd verwacht en voor het jaareinde een mogelijke discontoverla ging. De economische groei in het vierde kwartaal werd niet ho ger geschat dan 2 procent. Maar het beeld veranderde radicaal toen bekend werd dat de econo mische groei in het derde kwar taal 4,3 procent bedroeg. Een flinke meevaller, die overi gens min of meer werd ontkracht doordat vooral aanvulling van de voorraden tot dat fraaie cijfer heeft geleid. De kans op een snel le kredietverruiming en discon toverlaging werd direct aanmer kelijk lager geschat. Dat deson danks de obligatiemarkt vast bleef, was het gevolg van geruch ten dat het Congres een fikse stap verder had gezet op de weg naar een evenwichtige begroting door na 1991 de tekorten daarop eenvoudig bij de wet te verbie den en binnen vijfjaar af te bou- Juist het enorme tekort van 200 miljard dollar wordt als voor naamste oorzaak van de nog veel te hoge rente en hoge dollar aan gemerkt. Tot welke situaties de hoge rente leidt werd deze week nog eens duidelijk toen het Ame rikaanse publiek met de neus op de inflatiefeiten werd gedrukt. Uit nieuwe gegevens over de prijsstijgingen is gebleken dat de inflatie in de VS momenteel tot circa 2.5 procent op jaarbasis is teruggelopen. Maar de Ameri kaanse centrale banken bereke nen nog altijd 8 procent aan de handelsbanken. Zolang het verschil - de reële rente - zo groot blijft, dreigt de economische groei te verslap pen. Op de deze week in Amster dam gehouden 'dag van het aan^ deel' werd daarop nog eens dui delijk gezinspeeld. In navolging van België verlaagden de Franse banken deze week hun rente. De obligatiemarkt op het Damrak vertoonde een goed prijshouden de stemming, maar er zat op nieuw weinig schot in de koers ontwikkeling. Het wachten is op duidelijker signalen vanuit de Verenigde Staten en vooral van West-Du itsland. Een groot obstakel op de weg tot lagere begrotingstekorten in de VS is het enorme defensie budget van de Verenigde Staten. De wrange feiten tonen aan dat het lopgesprek tussen Reagan en Gorbatsjov in Genêve parallel liep met grote ongerustheid in de Amerikaanse defensie-industrie. BEI JRS i w E E K Niettemin waren de eerste reac ties op de afloop van de top zeer positief. Wall Street reageerde zelfs willig en Amsterdam sloot de rest van de week vast af. De Europese Optiebeurs had een drukke week en boekte voor het eerst in zijn jonge bestaan een dagomzet van meer dan eén miljoen gulden. Akzo en Philips zaten elkaar op de hielen om de eerste plaats, waarbij de dagom zet aan calls tot 13.000 steeg. Op vallend was de geringe animo voor calls Koninklijke Petro leum.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11