Kamer valt over verhalen bijstand \^Wubbo's ruimtevlucht ^op videoband bij V&D! Akkoord brandweer in Amsterdam Reizigers eisen smartegeld van luchtvaartmaatschappij m In sommige scheidingsgevallen Niet minder bezuinigd op bejaardentehuizen BVD: dossiers King Kong staatsgeheim Alleen in Den Haag en Leeuwarden nog acties Omroep hoeft stroming niet meer aan te tonen Ambtenaar mag affiche ophangen Gods toorn over races Staphorst VROOIVmDREESMANN VRIJDAG 22 NOVEMBER 1985 DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer, bestaande uit PvdA, WD, D66 en de kleine linkse fracties, is tegen het terugvorderen van een bijstandsuitkering bij de ex-echtgenoot, als ten tijde van de echtscheiding beide partners financieel zelfstandig waren. De WD voerde gisteren een prak tijkvoorbeeld aan. Bij de scheiding hebben man en vrouw een betaal de baan en zien af van alimentatie. Later wordt de vrouw werkloos en belandt via de werkloosheidsvoor ziening in de bijstand. Het mag niet zo zijn dat de gemeente die de bijstandsuitkering verleent, pro beert dat geld gedeeltelijk of ge heel op de ex-echtgenoot te verha len, zo meent een meerderheid van de Kamer. Er ligt bij de behandeling van het wetsontwerp van staatssecretaris De Graaf om gemeenten dte dwin gen bijstand op ex-partners te ver- dit terugvorderen in dergelijke ge- procent van de uitkering worden ngehouden. De PvdA wijst dit i, aldus woordvoerder de hand als het gaat om kleine vaak eenmalige neveninkomsten (een loterijprijsje bijvoorbeeld). vallen uit te sluiten. De WD daarmee Nijhuis. Maar het voorstel van de Demo craten is volgens de WD iets te ruim geformuleerd. Het gevaar van misbruik door mensen die welbe wust op ontslag aansturen om op bijstand zonder verhaal op de ex- partner aanspraak te maken moet worden ingedamd, zo meent de WD. Bij de terugvordering van ten on rechte verleende bijstand (de bij standstrekker heeft bij voorbeeld "halen al een wijzigingsvoorstel van verzuimd neveninkomsten op te het kamerlid Groenman (D66), om geven) zal volgens De Graaf tien DEN HAAG (ANP) - Het CDA heeft gisteren zijn steun aan een wijzigingsvoorstel van de WD (amendement) op de WVC-begro- man (WVC) liet de Kamer echter gisteren weten dat het gaat om geld dat minister Ruding (finan ciën) extra heeft uitgetrokken ting ingetrokken. Het wijzigings- de opvang van Tamils. Binnen de voorstel, dat mede door het CDA WVC-begroting kan het daarom was ondertekend, was bedoeld om niet worden overgeheveld. de bezuinigingen op de bejaar- denoorden volgend jaar met 20 Buurmeger zei, dat iedereen dat miljoen gulden te verminderen. De ^ad kunnen weten. Maar CDA en CDA'er Van der Heijden was het VVD wilden blijkbaar in het zicht bij nader inzien eens met PvdA- van de verkiezingen hun sociale woordvoerder Buurmeijer; deze gezicht laten zien, aldus de PvdA- zag in het wijzigingsvoorstel een woordvoerder. Van der Heijden 'volstrekt valse beeldvorming' *oe er pas op het laatste mo- waarbij de indruk wordt gewekf P1®" .a5 Zljn gekomen, dat alsof de regeringsfracties langs de- meente krijgen er belang bij de bij standsvrouw te bespioneren, zc vreest Willems. ze weg de pijn voor de bejaardente- het bij het WD-amendement ging i geld dat naar minister Ruding huizen met 20 miljoen kunnen ver- 2?" tej"Bvl,°ci™ als het zachten. dat Volgens het wijzigingsvoorstel, ingediend door de niet geheel wordt uitgegeven. Brinkman hield vast aan zijn plan om een bezuiniging van zo'n mijoen gulden op de gezinsver- WD'ers Kamp en Dijkstal, zou het zorging door te schuiven naar 1987 geld voor de bejaardenoorden en dan te verhalen op de bejaar- moeten worden weggehaald bij de denoorden. Een meerderheid van begrotingspost voor de opvang van PvdA en CDA verzet zich daarte- Tamils in ons land. De WD vond gen en heeft de bewindsman in een dat dat wel kon, omdat Tamils in ons land werd verwacht. Minister Brink- de begroting ue vvd yunu gen en neen ae oewinasman m een mdat er minder motie gevraagd van dit plan af te l verblijven dan stappen bij de voorbereiding van Minister Brink- de begroting voor '87. Van auto's 34 pet. afgekeurd GRONINGEN (ANP) - De pe riodieke autokeuring blijkt niet voor niets te zijn ingesteld. Van de 22.000 auto's die sinds juli van dit jaar zijn gekeurd, is 34 procent afgekeurd. Staatssecretaris van verkeer en waterstaat Scherpenhuizen maakte dat gisteravond bekend tijdens een spreekbeurt in Gro ningen. Volgens de bewinds man zijn er ook opvallend veel auto's bij de sloop aangeboden. BVD-chef De Haan daarop. Inzet van dit alles is de vraag of r inzage van de stukken. Pas r Christiaan Antonius Lindemans, die termijn liet het ministerie alias King Kong, de grote geallieer- binnenlandse zaken weten geen de operatie Market Garden i in afwachting van de onderzoeken en ander moet wel gebeuren 'in sa- niets opleveren, dan sluit hij nieu- zullen worden opgeschort. De uit- menhang met een normale dien- we acties niet uit. De Amsterdamse betaling van het voorschot van 200 stuitvoering'. Werk dat gedaan brandweerlieden begonnen hun AMSTERDAM (ANP) - In Amster dam is gistermiddag na bijna vier weken actie van de 800 brandweer lieden een principe-akkoord be- gulden per maand per brandweer- moet worden, gaat voor. reikt over hun eisen. Dit akkoord omvat onder meer een voorschot van 200 gulden bruto per maand. Er wordt nog gewacht op de uit deling bij de brandweer. 'Stuk overwinning' De ledenvergadering van de Ab- Het akkoord werd bereikt door wethouder Walraven (personeel), de ambtenarenbond AbvaKabo in de hoofdstad en het actiecomité van de brandweer. Het moet nog worden goedgekeurd door de 'ach- voerd. terbannen'. Walraven 'verdedigt' het akkoord vandaag in de verga- Walraven heeft de brandweerlie- dering van B en W, aldus zijn den in de hoofdstad verder toege- woordvoerder. De AbvaKabo zegd dat zij met ingang van vol schrijft een ledenvergadering uit. gend jaar in de gelegenheid zullen Walraven, het actiecomité en de zijn vakantie- en verlofdagen 'op AbvaKabo spraken af dat de acties normale wijze op te nemen'. Een acties in de vroege ochtend maandag 28 oktober en beten daar mee landelijk het spits af. De Haagse brandweer is nu vrij wel alleen komen te staan in zijn actie voor betere arbeidsomstan digheden. Gisteren verbood de rechter het Rotterdamse korps ders uiterlijk maandag gehouden, massaal actie te voeren voor een hogere onregelmatigheidstoeslag en voor arbeidstijdverkorting. Be- een feestroes halve de verminderde dienstverle ning in Den Haag wordt er ook nog Dractie gevoerd in Leeuwarden. Daar een atv van 5 procent (57 uur) inge- bij de onregelmatigheid van het houdt de brandweer sinds 12 no- werk en de functiewaardering uit te gaan van de Amsterdamse situa tie, 'een duidelijke stap in onze richting'. Ronner sprak verder nadrukke lijk van het opschorten van de ac ties. Als de landelijke onderzoeken man kost de gemeente 1,2 miljoen gulden. Daarvoor is ruimte in de begroting gevonden. Afspraken werden er ook ge- komsten van een aantal landelijke maakt over de arbeidstijdverkor- vaKabo en van het actiecomité onderzoeken naar de functiewaar- ting (atv). ,,Op zeer korte termijn" wordt volgens actieleider C. Ron- i onregelmatige diensten moet er een besluit worden geno- ner waarschijnlijk morgen of an- men tot het al of niet invoeren van ders uiterlijk maandag ge' 10 procent atv voor het brandweer- Ronner sprak gisteravond personeel (oftewel een 54-urige 'stuk overwinning', maar hij werkweek) met ingang van 1 au- klaarde 'niet echt DEN HAAG (GPD) - Omroeporga nisaties hoeven niet meer aan te to nen dat zij een maatschappelijke, culturele of godsdienstige stro ming vertegenwoordigen. Slechts uit de statuten van de vereniging moet blijken dat de programma's overeenkomen met de wensen van de achterban die de vereniging ver tegenwoordigt. Dat staat in de memorie van ant- nog verder teruggedrongen. Een programma-adviesraad, bestaande uit vertegenwoordigers van de om roeporganisaties en even veel niet- omroepfunctionarissen, gaat de in houd van de NOS-programma's bepalen. De controle op de ver plichting om vastgestelde percen tages aan informatie, verstrooiing, cultuur en educatie in de program- alle zendgemachtigden te woord van minister Brinkman besteden, zal in handen komen (WVC) over de mediawet, die giste- de Mediaraad (een samenvoeging ren aan de Tweede Kamer is aange- van Omroep-, Pers- en Reclame boden. In grote trekken houdt de raad) en de Raad voor de Kunst, bewindsman vast aan de grondsla gen van z|jn eerder ingediende ont- werp-mediawet. De rol van het gezamenlijke pro gramma van de NOS-nieuwe-stijl (de Programma Stichting) wordt Maar hoe dan ook zal de korting beperkt moeten blijven tot maxi maal drie jaar, zo stelt kamerlid Dales (PvdA). De VVD vindt dat de gemeente minder dan tien procent moet kunnen inhouden, al naar ge lang de situatie. De kleinere linkse fracties heb ben principieel bezwaar tegen om gemeenten te verplichten bijstand te verhalen op ex-partners. Wil- stacf ter u g* op^de^we^n cU^eerfzelf- DEN HAAG (ANP) - Dat niet iedereen de debatten over de bijstandswet standi? uitkprinpsrprht" Hii vmpp met alk aandacht kon volgen constateerde staatssecretaris De Graaf van steatssecreteris^^D^Graaf waarom soci?le zaken dateren zelf. De fotograaf van het ANP combineerde de twee hij wel wil verhalen bij een huwe- ^oto s" lijk dat maar drie tot vier jaar heeft geduurd maar dat achterwege laat als er eenzelfde termijn is samen gewoond. Willems vreest dat sociale re chercheurs de bijstandsvrouwen nog scherper in de gaten zullen houden om aan te kunnen tonen dat er sprake is van een "economi sche eenheid" zodra er een nieuwe vriend of vriendin over de vloer komt. De verplichting tot alimen tatie, maar ook tot bijstandsverle- iwi -v dus verhaal van verleende de geallieerde aanval op Arnhem, üe "mislukte" grotendeels,onder bijstand op de ex-partner ver- raken de veiligheid van de staat en meer doordat één van de belane- dwtjnt dan. De ex-partner en de ge- zijn geheim. De dossiers mogen rijkste doelen - het veroveren van dan ook niet worden ingezien. Dat de verkeersbrug over de Rijn in stelden het hoofd van de BVD en Arnhem - niet slaagde. De Duitse zijn advocaat gisteren voor de afde- tegenstand was onverwacht groot, ling rechtspraak van de Raad van Het dagblad vindt dat de raad- State in Den Haag. seis rond King Kong hoognodig Eiser om de dossiers te mogen moeten worden opgelost. Zo moet inzien is het Haarlems Dagblad, aan het licht komen of hij voor zijn Het dagblad is van mening dat op proces in juli 1946 inderdaad in de grond van de wet openbaarheid Scheveningse gevangenis zelf van bestuur de BVD de stukken moord heeft gepleegd. Mensen die wèl ter inzage moet vrijgeven, nog iets over de zaak kunnen ver- Raadsman mr. A. Maandag vroeg teilen hebben nu allen een hoge zich af hoe dergelijke oude stuk- leeftijd bereikt. Er bestaat verder ken het werk van de BVD nu nog zelfs een plan het graf van King kunnen schaden. Bovendien heeft Kong te laten openen, aangezien onder anderen dr. L. de Jong de nogal eens is betwijfeld of het echt King Kong-dossiers mogen inzien Lindemans is die daar ligt begra- voor zijn serie over de Tweede We- ven. Justitie heeft daaraan abso- reldoorlog. "De Jong heeft een iuut geen behoefte, zo bleek vorig staatsopdracht", antwoordde jaar al. De krant moest overigens al jaar wachten op een beslissing DEN HAAG (ANP) - De dossiers tember 1944 al dan niet aan de King Kong, de verrader van Duitsers heeft verraden. De opera- DEN HAAG (ANP) - Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) ziet er volstrekt geen kwaad in wanneer ambtenaren in hun werkkamer affiches ophangen zoals tegen of voor plaating van kruisraketten. Voorwaarde is wel dat dergelijke plakkaten niet voor het raam komen te hangen. Dit zegt de bewinds man in een reactie op vragen van het RPF-Kamerlid Leer ling. Rietkerk is het niet met Leerling eens dat uit het op hangen van een dergelijk affi che meteen ook de politieke voorkeur van de betrokken ambtenaar blijkt. De minister heeft kortelings in een schrijven aan de departe menten nog eens de regels voor propagandaplakkaten in rijks gebouwen uiteengezet. Uit gangspunt is daarbij de neutra liteit en onafhankelijkheid van de overheid te waarborgen. Om verwarring bij het publiek te voorkomen is daarom aanbren gen van propaganda-affiches in of aan de gebouwen niet toege staan, maar dat geldt volgens Rietkerk niet voor de werkka mers waar doorgaans geen pu bliek komt. sep- toestemming te verlenen. De BVD voerde tijdens de zitting ook de bescherming van informan ten als reden van weigering op. Het nu vrijgeven van stukken zou hui dige informanten kunnen afschrik ken. In het dossier aanwezige ver- hoorrapporten zouden bovendien de persoonlijke levenssfeer van sommige mensen kunnen aantas ten en die wenst de BVD te eerbie digen. De in geding zijnde veiligheid van bondgenoten betreft in dit ge val Groot-Brittannië. Er bevinden zich stukken van de Britse inlich tingendienst in het dossier en de Britten zouden niet bepaald op in zage door buitenstaanders zijn ge brand. Mr. Maandag stelde hier te genover dat de Britse regering heeft bepaald dat alleen haar eigen archieven gesloten blijven. Uitspraak vermoedelijk op 2 ja- STAPHORST (GPD) - De kerke- raad van de Nederlands Hervorm de kerk in Staphorst heeft een brief aan het gemeentebestuur uit de openbaarheid willen houden. In de brief werd afkeuring uitgespro ken over de grasbaanraces die op zaterdag 27 juli in het dorp werden gehouden. De kerkeraad is niet alleen in toorn ontstoken over het lawaai van de motoren, maar vooral om dat velen aan de vooravond van de dag des Heren werden gestoord door het zeer luide commentaar uit de luidsprekers. Volgens het schrijven was Gods toorn zó groot dat Hij het weken achtereen heeft laten regenen. Daardoor werden de landerijen zeer drassig en konden de boeren het vee zeer slecht berei ken. De brief is uitvoerig behandeld in een commissievergadering van maandag 29 oktober. Toen werd, mede op verzoek van de kerkeraad en met medeweten van burge meester F. Niemeijer, besloten de brief niet in de openbaarheid te brengen. Brinkman komt ook niet tege moet aan de wens van een deel van de Tweede Kamer om naast één re gionale omroep per provincie ook de drie grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag een regio nale omroep te gunnen. De be windsman blijft bij één regionale omroep per provincie. Elke ge meente in Nederland zal lokale omroep mogen beginnen, als het geld daarvoor binnen de gemeente kan worden gevonden. De bewindsman wijkt evenmin af van zijn standpunt dat provin ciale en regionale omroep niet uit reclamemiddelen mogen worden bekostigd. Een meerderheid van de Tweede Kamer, bestaande uit PvdA en WD, vindt dat lokale en regionale STER-reclame wèl mo gelijk moet worden gemaakt. Brinkman blijkt overigens niet zo te geloven in een snelle ontwik keling, waarbij het mogelijk wordt dat particulieren de (buitenlandse) programma's die nu nog alleen via de kabel worden doorgegeven, op een eigen betaalbare schotelanten ne kunnen ontvangen. Geen hypotheek voor woningen op gifgrond ROTTERDAM (ANP) - Het verze keringsconcern Nationale Neder landen (NN) heeft onlangs gewei gerd hypotheken te verstrekken op woningen in de Maassluise wijk Steendijkpolder. waar de bodem sterk verontreinigd is. Het concern had teveel twijfels over de waarde van de huizen, zo heeft mr. J. van der Meulen, secretaris van de Raad van Bestuur van Nationale Neder landen, gisteren bevestigd. Het weigeren van hypotheken op woningen die op verontreinigde bodem zijn gebouwd is geen alge meen beleid van Nationale Neder landen, ook bij het bouwfonds van de Nederlandse Gemeenten is dat onlangs gebeurd. Van der Meulen benadrukt: "Wij weigeren niet per definitie hypotheken te verstrek ken op woningen, gebouwd op gif grond. Bodemverontreiniging is heel belangrijk bij de waardebepa ling van het onderpand. Maar het verlenen van gemeentegarantie en de eventuele bestrijding van verontreiniging kan dat bezwaar enigzins opheffen", aldus Van der Meulen. VEILING NAZILECTUUR (GPD) - Het veilen van oude nazi-ge- schriften is wel degelijk verboden. Het valt onder het wettelijke ver bod op het verspreiden van racisti sche lectuur, ook al gaat het om af zonderlijke exemplaren. Met dit oordeel heeft de Hoge Raad een uitspraak van de Groninger recht bank onderuit gehaald over de in beslagname van zo'n 10.000 boe ken waaronder nazi-lectuur bij een veilinghuis. gustus 1986. Gaat dat niet door, te zijn'. Wel noemde hij de bereid- dan wordt in elk geval per 1 januari heid van het gemeentebestuur om vember de kazerne bezet. Het pu bliek merkt hier echter niets van, zo deelde een woordvoerder vanuit Leeuwarden mee. In de overige plaatsen waar acties werden ge voerd kwamen brandweer en ge meente enkele dagen geleden tot i februari of maart volgend jaar overeenstemming. DEN HAAG (ANP) - Twee vrou wen uit Hoevelaken en Son eisen smartegeld van de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda in verband met een ongeval aan boord van een Boeing 747 van Ga ruda in augustus. De twee vrou wen, de 54-jarige B.van Duinker ken uit Hoevelaken en de 73-jarige J. Lips uit het Brabantse Son, lie pen door het ongeval verwondin gen op aan nek- en ruggewervels. Mevrouw Van Duinkerken moet daardoor tot het eind van het jaar met een nekbeugelblyven lopen en mevrouw Lips is nog steeds on der behandeling van een fysiothe rapeut en heeft bovendien veel last van hoofdpijn. Op 10 augustus vertrok van Schiphol de Boeing 747 van Garu da voor een vlucht naar Djakarta met aan boord 415 passagiers, waaronder veel Nederlanders, 's Avonds rond kwart over negen kwam het toestel in de buurt van Bahrein in een zeer grote luchtzak terecht, waarbij het in twee etap pes van 32.000 voet naar 8.000 voet omlaag zakte, ruim 6,5 kilometer. De eerste klap viel mee, maar de tweede klap kwam zeer hard aan: honderden passagiers die niet in hun riemen zaten vlogen tegen het plafond en hebben daar enige tijd gehangen. Sommige passagiers kwamen met zo'n klap tegen het plafond terecht dat hele panelen volledig werden ingedrukt. Toen het toestel op 2400 meter weer 'lucht' kreeg slaagde de be manning erin het toestel schud dend en trillend weer aan het stij gen te krijgen. Inmiddels waren de passagiers hard teruggevallen op de stoelen en gangpaden. Het cabinepersoneel was al die tijd in geen velden of wegen te be kennen en ook de intercom hield zich stil. "Pas na ongeveer een half uur werd omgeroepen dat we weer normaal vlogen en dat we zo en zo laat zouden landen op Abu Dhabi. Schandalig!", aldus de verontwaar digde echtgenoot van mevrouw Duinkerken. 'Toen uiteindelijk het cabinepersoneel weer om de hoek kwam kijken zei een van hen dat hij nooit meer zou vliegen, ter wijl de tweede zei dat we moesten bidden voor Allah". Inmiddels waren enkele artsen onder de passagiers begonnen wonden en kneuzingen bij hun me depassagiers te behandelen en werd de puinhoop in de gangpa den zichtbaar. "Overal zag ik schoenen liggen, steunzolen, bril len, fototoestellen, flessen met drank en brandblussers. Later bleek dat alle sigaretten uit mijn paKje waren verdwenen dat nog leeg in mijn borstzakje zat. Andere passagiers waren oorbellen kwijt, terwijl van een vrouw alle ringen van haar vingers waren verdwe- Uiteindelijk werden veertien passagiers met ziekenauto's naar een eerste hulppost gebracht, van waar er tenslotte acht naar het zie kenhuis werden vervoerd met ver wondingen als een gebroken sleu telbeen, gebroken ribben en zware kneuzingen. Mevrouw Van Duin kerken kon na twee dagen uit het ziekenhuis vertrekken, mevrouw Lips daarentegen heeft ruim acht dagen in het ziekenhuis gelegen al vorens zij naar Nederland kon wor den vervoerd. In Nederland liet mevrouw Van Duinkerken in een ziekenhuis fo to's maken waaruit bleek dat haar tweede en derde nekwervel ver schoven waren en een barst ver toonde. "Dat betekende dat ik in een nekbeugel moet lopen, zeker tot het eind van dit jaar". Mevrouw Lips heeft thuis nog een week in het ziekenhuis gelegen met een hersenschudding, een beschadig de ruggewervel en gebroken rib ben. Wim van Duinkerken heeft na derhand nog geprobeerd om van de Nederlandse vestiging van Ga ruda in Amsterdam zwart op wit te krijgen wat er nu eigenlijk is ge beurd. "Maar daar hebben ze nooit op gereageerd. Wel kregen we keu rig een bloemetje bij thuiskomst, maar een brief met de gevraagde informatie hebben we nooit gekre gen". De vestiging van Garuda in Amsterdam zegt geen informatie of commentaar te mogen en kun nen geven omdat ze niet over een rapport van het ongeval beschikt. PDMagnetics Verkrijgbaar op hoog waardige PDMagne tics chroomdioxide banden: VHS, Beta- max en VCC voor de primeurprijs van ADVERTENTIE Voor een speciaal Sinterklaaskado moet u nü naar V&D. in samen werking met Televizier Video presenteren wij exclusief een uniek, 3 uur durend video-dokument met de eerste Nederlandse astronaut Wubbo Ockels. Centraal staan fantastische opnamen van Wubbo's ruim tevlucht Vein 30 oktober tot 6 november 1985 (door de NASA gemaakt). Deze opnamen worden aangevuld met een boeiende film over de vlucht van Space Lab en het gehele Space Shuttle-projekt Samengesteld en gepresenteerd door Chriet Titulaer.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5