AmadeuS Sterren stralen bij LAK-Cinema Filmmakers in de ban van 'Carmen' Een ontbijt-club van vijf tegenpolen 'Ah Ying': made in Hong Kong VRIJDAG 22 NOVEMBER 1985 PAGINA 19 BIOSCOPEN LEIDEN - 'Stardom' is het thema van een filmfestival dat LAK-Ci nema komende week organiseert. Het sterrendom is vooral verbon den met de structuur van Holly wood en de meeste films die het LAK vertoont, komen dan ook uit de Oost-Amerikaanse droomfa- briek. In een begeleidend boekje wordt ingegaan op de achtergron den van het sterrendom. De film- week duurt van maandag tot en met zaterdag, met praktisch elke avond twee films. Dustin Hoffmann is de eerste ster die aan bod komt. Hij speelt 'Tootsie' in de gelijknamige film, een werkloos acteur die verkleed als actrice succes krijgt (20.00 uur). Humphrey Bogart en Lauren Ba- call vormden het beroemdste film- paar in de jaren veertig en spelen samen in 'To have and have not' (22.00 uur). De dinsdagavond opent met de beroemdste filmster die Holly wood heeft voortgebracht: Marilyn Monroe. In 'Niagara' gaat zij op hu- welijskreis en wordt verliefd op een ander (20.00 uur). Catherine Deneuve is voor sommigen het huidige sex-symbool. 'Le dernier metro' is echter een hoogst serieu ze film van Francois Truffaut over de Tweede Wereldoorlog (22.00 uur). Greta Garbo staat woensdag avond centraal in 'Die Freudlose Gasse', een film over het Wenen van de jaren twintig. Marlène Die trich doet ook mee (20.00 uur). 'His- toires extraordinaires' is een drie luik van verhalen van Edgar Allen Poe. Hoofdrollen voor Brigitte Bardot en Jane Fonda (22.00 uur). Meryl Streep Donderdagavond slechts film, maar wel een lange: 'Sophi( Choice'. Meryl Streep in één va FILMS OP VIDEO Snel, en waarschijnlijk tot groot verdriet van de filmhuizen die er goede zaken mee deden, is door King Movies 'Je vous salue Ma rie* van Jean-Luc Godard op vi deo uitgebracht. De trammelant rond deze film zal niemand zijn ontgaan. Zelfs de paus heeft zich ermee bemoeid, nadat in Frank rijk heel wat geestelijken in het geweer waren gekomen tegen 'godslasterlijke aspecten'. In ons land vond de deken van Sittard dat de film verboden zou moeten worden. En dat allemaal omdat Godard Marie, de dochter van een benzinepomphouder, bevriend laat zijn met taxichauf feur Joseph. Marie gaat met nie mand naar bed, maar wordt wel zwanger. De verwijzingen zijn duidelijk. Godard pakt de zaken op zijn eigen wijze aan en het valt niet mee veel touw aan het ver haal te knopen, maar blasfemie is er toch heel moeilijk in te zien. In de filmhuizen (en ook op de video) wordt 'Je vous salue Ma rie' voorafgegaan door het mooie, korte filmpje 'Le livre de Marie' dat met de hoofdfilm ab soluut niets te maken heeft. In 1946 maakte Edmund Goul- ding 'The razor's edge' naar het gelijknamige boek van W. So merset Maugham. De film lever de Anne Baxter een Oscar op. Het boek werd vorig jaar op nieuw verfilmd, nu door John Byrum ('Heart beat', 'Inserts') die samen met hoofdrolspeler Bill Murray het scenario schreef. Het was de eerste keer dat Mur ray een serieuze, dragende rol had, na vele komische rollen, en hij deed het kundig. Hij is een van de acteurs die een film naar zich toe kunnen trekken en als een regisseur dat niet uit de hand laat lopen dan krijg je vaak goe de resultaten. Murray overtuigde me zeer als de rijke man die na een traumatische ervaring in de eerste wereldoorlog de armoede verkiest in een poging met zich zelf in het reine te komen. De bij rollen worden door Catherine Hicks en Theresa Russell goed gespeeld en Denholm Elliott is een pracht van een rijke snob. Aanbevolen deze film die is uige- bracht door RCA. De tv-serie Peyton Place heeft destijds op veel mensen zoveel indruk gemaakt dat ze nog steeds uitkijken naar films met sterren uit die serie. Voor hen noem ik 'Christina' van Paul Krasny uit 1974. Barbara Perkins (Betty Andersen in Peyton Pla ce) speelt de hoofdrol. Zij is de mooie vrouw die een arme man 25.000 dollar biedt om met haar te trouwen. Na het huwelijk ver dwijnt ze. Hij gaat zoeken en be landt in avonturen die hem bo ven het hoofd groeien. De film is spannend, maar de samenhang had groter mogen zijn. Videoscreen is deze maand ge komen met een serie zeer uiteen lopend werk. De beste film is 'A breed apart' van Philippe Mora met in de hoofdrollen Rutger Hauer, Powers Boothe en Kath leen Turner. De film leent zich veel beter voor het tv-scherm dan voor het grote doek en dat kan best de reden zijn waarom hij het in de bioscopen begin dit jaar maar een of twee weken heeft uitgehouden. Hauer is een excentrieke vrijgezel die op een eigen eiland leeft en alle indrin gers eraf schiet. Hij beschermt een zeldzame vogel, een adelaar volgens de film, een Amerikaan se arend volgens iemand die al les van vogels weet. Powers Boothe (van 'Southern comfort') wil de eieren van die vogel en ja gers willen het hele eiland. 'A breed apart' mist hier en daar lo gica, maar is spannend en er wordt knap in geacteerd. Een stuk minder doet óns tweede exportartikel, Sylvia Kristel, het in de gevangenisfilm 'Red beat' van Robert Collector en Ernst von Theumer. Sadisme, pesterijen, corruptie en wat bloot: het zit er allemaal in, maar Linda Blair maakt geen seconde waar dat ze ten onrechte in de Oostduitse nor zit en Kristel Ais misschien wel een feeks, maar er een spelen kan ze niet. Toen John en Bo Derek we reldbekendheid kregen doken in Amerikaanse 'herenbladen' ver halen op over hun porno-af- komst. John regisseerde en Bo produceerde (en verleidde, zo gaat het verhaal). Een van de softpornowerken van John is 'Love you' en Videoscreen noemt het een erotisch meester werk. In het pornogenre bekent dat: veel tegenlicht, veel zwaar wichtig gepraat en moeilijk te onderscheiden beelden. Zo gaat het ook in 'Love you'. Net niet te draaien onder de kerstboom, maar wel te braaf om te kunnen concurreren met het zwaardere werk. PETER DE ZWAAN (OP)NIEUW 'Breakfast Club' - Lido. Leiden 'Carmen' - Lido, Leiden 'Rambo' - Sylvester Stallone als een eenpersoons vernietingingsmachine. City. Katwijk. 'Code of Silence' - Chuck Norris als politieman die strijdt voor recht. Eu ro, Alphen The jigsaw man' - thriller. City, Kat wijk BLIJVERS 'Runaway' - thriller met elektronische spinnen en Tom Selleck, Euro, Al phen, City, Katwijk. 'Young Warriors' - schoolvriendjes gaan eigen rechter spelen, City, Kat wijk 'Prizzi's Honor' - tot in de puntjes uit gevoerde persiflage op Mafia-film met glansrol van Jack Nicholson, Li do, Leiden, Euro, Alphen 'Amadeus' - de Oscar-winnende film over de componisten Mozart en Salie- ri, Luxor, Leiden Porky's Revenge' - deel zoveel van Amerkaanse high school-lol. Euro, Alphen 'Traffic School' - van de makers van 'Police Academy' en dat is te merken, Lido, Leiden. 'Mad Max beyond the Thunderdome' - derde aflevering in Australische reeks en beslist niet de slechtste, Li do, Leiden. SEXFILMS NACHTFILMS 'Satisfactions' - Rex, Leiden. 'Runaway' - Euro, Alphen. 'Marilyn' - Euro, Alphen. 'Code of silence' - Euro, Alphen. 'Erotische kunstjes' - Euro, Alphen. DEN HAAG St Elmo's fire' - Asta (463500), al. 'Prizzi's honor' - Asta. 12 jr. 'Kiss of the spiderwoman' - Asta, 12 jr. The breakfast club' Babylon (471656), al. 'Year of the dragon' - Babylon, 16 jr. 'La Historia Oficial' - Babylon, 16 jr. The story of 'O' Part 2' - Cineac (630637), 16 jr. A view to a kill' - Cineac, 12 jr. 'Mad Max in de donderkooi' - Cineac, 12 jr. 'Amadeus' - Euro (667066), al. 'Cocoon' - Metropole (456756), al. 'Legend' - Metropole, al. 'Oberst Red!' - Metropole. 16 jr. 'Lifeforce' - Metropole. 16 jr. Traffic school' - Odeon (462400), al. 'Gotcha' - Odeon. al. 'Perfect' - Odeon, al. 'Rambo' - Odeon, 12 jr. 'Let's get physical' - Le Paris (656402), 18 jr. 'Hot bums' - Le Paris. 18 jr. 'Bordello, house of the rising sun' - Le Paris, 18 jr. The Bride' - Passage (460977), 12 jr. AMSTERDAM 'Pervola' - Alfa (278806), al. The breakfast club' - Alfa, al. 'La historia oficial' - Alfa, 16 jr. 'St. Elmo's fire' - Alfa, al. 'Carmen' - Alhambra (233192), al. 'De droom' - Alhambra, al. 'Prizzi's honor' - Bellevue Cinerama (234876/266227), 12 jr. 'Mad Max in de donderkooi' - Cinera ma. 12 jr. 'Kiss of the spiderwoman' Calypso (266227/234876), 12 jr. 'Desperately seeking Susan' - Calyp so, al. 'Heisse Stuten' - Centraal (248933), 18 jr. 'Fletch' - Cineac (243639), al. 'Poulet au vinaigre' - Cinecenter (236615), 16 jr. 'Paul Chevrolet en de ultieme halluci naties' - Cinecenter, 16 jr. Teorema' - Cinecenter, 16 jr. 'Choose me' - Cinecenter, 16 jr. 'Indiana Jones and the 4mple of doom' - Cinema (151243), 12 jr. 'Sophie's choice' - Cinema, 16 jr. 'Gotcha' - City (234579), al. Traffic school' - City, al. 'Perfect' - City, al. Year of the dragon' -City, 16 jr. 'Witness' - City, 12 jr. 'Amadeus' - City, al. 'Lifeforce' - City. 16 jr. 'Cinestud '85' - Kriterion, (231708), 16 jr. 'Kindergarten' Studio K (231708), 16 'Brewsters millions' - Metropole. al. (237460), al. ter, 16 jr. 'Kaos' - The Movies (245790), 16 jr. 'La historia oficial' - The Movies. 16 jr. Terms of endearment' 'Reds' - The Movies, al. 16 jr. 'Legend' - Tuschinski (262633), al. •Brewsters millions' - Tuschinski. al. 'A view to a kill' - Tuschinski, 12 jr. The Bride' - Tuschinski, 12 jr. 'Oberst Redl' - Tuschinski, 16 jr. The story of 'O' Part 2' - Tuschinski, 16 jr. The purple rose of Cairo' - De Uitkijk TELEVISIE haar mooiste rollen als een Poolse vluchtelinge met oorlogstrauma's (20.00 uur). Vrijdag: 'All about Eve' is een sa tire op het sterrendom. Bette Davis is heel goed als de oudere actrice die stand moet houden (20.00 uur). 'Rear Window' is het produkt van drie sterren: James Stewart, Grace Kelly en Alfred Hitchcock. De eer ste is een fotograaf die getuige is van een moord (22.30 uur). 'Carnal Knowledge' is een vroe ge kennismaking met Jack Nichol son en zaterdag te zien om 20.00 uur. Art Garfunkel en hij zijn geob sedeerd door sex. 'Blow Out' sluit het festival om 22.00 uur af. John Travolta speelt een geluidsman die getuige is van een moord. De Belgische en Nederlandse film krijgen komende week de kans op de respectievelijke na tionale zenders. 'Vrijdag' is een film die Hugo Claus in 1980 maakte met zijn ex-vrouw Kitty Courbois in een hoofdrol. Claus verfilmde daarmee een eigen to neelstuk over een man die in de gevangenis belandt na ontucht met zijn dochter. In de periode dat hij in de gevangenis zit, krijgt zijn vrouw een verhouding met een ander met een kind als ge volg (21.15 uur, vrijdag, België 2) Op dezelfde avond 'Twee vrouwen', een verfilming die George Sluizer in 1978 maakte van het gelijknamige boek van Harry Mulisch. Eind jaren zeven tig ontdekten de Nederlandse filmmakers de lesbische liefde, Nouchka van Brakel maakte om streeks die tijd ook 'Een vrouw als Eva' met Maria Schneider. Sluizer wist ook buitenlandse ac teurs te strikken: Bibi Anders- son en Anthony Perkins. De eer ste speelt Laura, een oudere vrouw die bij toeval in aanraking met Sylvia, een jong meisje. De twee hebben eigenlijk niets ge meen en toch groeit er iets moois. Om 23.35 uur op Neder land 2 te zien. Minstens even interessant is 'De Anna', een film van Erik van Zuylen die dramatisch en niet Bibi Andersson. ifoto gpd» helemaal terecht flopte in de bio scopen. Het gegeven is in elk ge val interessant genoeg: een voor malige mijnwerker (Theu Boer- mans) met stoflongen ziet zijn vrouw als huishoudster in dienst treden by zijn vroegere baas. An na is de naam van de myn waar beiden hun leven aan verbonden hadden (woensdag, 20.50 uur, Nederland 2). Aanbevelenswaard is ook 'No habras mas penias ni olvido'. Een Argentijnse film waarin de draak wordt gestoken met de po litieke ideeën van Peron die voor allerlei uitleg vatbaar zyn (don derdag, België 2, 20.20 uur). FILMHUIZEN Maandagavond draait in het Kijkhuis 'Die Blechtrommel' van Volkcr Schlöndorff om 19.30 en 22.15 uur. Dinsdagavond is 'The world according to Garp' te zien (19.30 en 22.15 uur). 'Eren dira', het ongelooflijke en droe vige verhaal van een meisje dat door haar grootmoeder tot pros titutie wordt gedwongen, wordt woensdagavond vertoond (20.00 en 22.15 uur). Het Filmhuis LVC draait van avond tot en met zondagavond 'The Hotel New Hampshire' (21.15 uur). Woensdag wordt 'Yo- jimbo' van Akira Kurosawa ver toond. Een Samoerai-huurling komt in een stadje terecht, dit wordt verscheurd door twee ben des. (20.00 en 22.15 uur). Volgen de weck vrijdag gaat 'Irezumi, l'esprit de tatouage' van Yoichi Takabayashi draaien, een onder huids drama over een excentrie ke tatoeeerder die zijn kunst werk op het lichaam van een jon ge vrouw aanbrengt terwijl zij de liefde bedrijft met een oudere (21.15 uur). K vertoont dinsdagavond 'La kermesse héroique' van Jac ques Feyder uit 1935. (20.15 uur) ADVERTENTIE 'Carmen"; regie: Francesco Rosi; hoofd rollen: Julia Miniges-Johnson, Placido Domingo en Ruggero Raimondi; thea ter: Lido, Leiden; alle leeftijden. De beroemde opera 'Carmen' van George Bizet, gebaseerd op de no velle van Prosper Merimée, vertelt het verhaal van de zigeunerin Car men, die in een tabaksfabriek werkt en de brigadier van het nabij gelegen garnizoen, Don José, het hoofd op hol brengt. Dank zij haar wordt Don José ge degradeerd en voor haar deserteert hij uit het leger, om met haar en een bende smokkelaars in de ber gen te gaan leven. Intussen heeft Carmen ook een toreador in vuur en vlam gezet. De jaloerse Don Jo sé probeert haar eeuwige trouw te doen zweren, maar wanneer dat niet lukt vermoordt hij haar. Filmmakers van alle tijden zijn voor dit op zich melodramatische gegeven door de knieën gegaan. Ver voor de invoering van de ge luidsfilm gaf Merimée's verhaal al aanleiding tot verfilmingen, de eer ste dateert uit 1909. De ene film houdt zich natuurlijk meer aan het oorspronkelijke ver haal (of Bizet's opera) dan de ande re, getuige de bewerkingen die zich zelfs tot in het erotische genre en de tekenfilm uitstrekken. Maar liefst drie Carmen-variaties heb ben de afgelopen twee jaar het licht gezien: Godard's 'Prénom Carmen', Saura's 'Carmen' en nu Francesco Rosi's 'Carmen'. Rosi heeft er voor gekozen Bi zet's opera letterlijk te verfilmen. Nu zijn opera en film twee dingen die zich moeilijk laten verenigen: opera is theatraal en langgerekt, terwijl film realistisch en snel is. Filmpubliek verveelt zich gauw bij de breed uit gezongen liefdes verklaringen. Irritatie en gegiechel is vaak het resultaat van de over dreven gebaren. Rosi heeft een poging gedaan het filmpubliek tegemoet te komen, door de opera op lokatie te filmen. Dat resulteert in een aantal prach tige shots en enkele scènes, die zo ongetwijfeld meer dynamiek heb- 'The Breakfast Club'; regie: John Hughes; hoofdrollen: Emilio Estevez, Judd Nelson en Allison Sheedy; theater: Lido, Leiden; alle leeftijden. Je hebt het clubje van de sportfanaten, het clubje van de mafkezen, het clubje van de misdadigers èn je hebt de'ontbijt-club. John Hughes, ma ker en bedenker van 'The Breakfast Club', heeft de leden daarvan bij elkaar gebracht. De gezamenlijke straf van een zaterdag in de schoolban ken brengt twee mafkezen, een crimineeltje, een sportfanaat en een stuk van de 'Schermer High School' in Illinois nader tot elkaar. Van zeven uur 's morgens tot in de namiddag. Hughes haakt met deze film in op een bepaald genre dat de laatste tijd in Amerika flink opgeld doet. De voedingsbodem ligt in de intieme sfeer van een groepje mensen dat elkaar al lang kent. Dat kan heel aanstekelij ke films als 'Diner' en 'The Big Chili' opleveren. Films met een aangena me sfeer, waarin de acteurs de ruimte krijgen om te improviseren. Bij 'The Breakfast Club' liggen de verhoudingen iets anders: geen vriendschap van jaren, maar een toevallige ontmoeting, men is voor enige tijd op elkaar aangewezen. Op het dreunende ritme van de Simple Minds (de film mikt op een jeugdig publiek, dat is duidelijk) wordt de toon gelijk gezet als het vijftal bij de school arriveert. De mooie meid pruilt in de dure BMW van haar vader, de sportjongen wordt opgejut door zijn sportvader en de jongeman met criminele inslag komt nonchalant in zijn ééntje aangelopen. 'The Breakfast Club' is zéér Amerikaans in zijn sentimentaliteit en de prototypen waarin de vijf hoofdrolspelers zijn onderverdeeld. Het is vrij eenvoudig om de film daarop negatief te beoordelen, maar dat zou voor^ bij gaan aan de onmiskenbare kwaliteiten en vooral de humor die inder daad een iets te gladde verpakking hebben. Vooral in het eerste deel is 'The Breakfast Club' heel goed. De vijandig heid waarmee de vijf tegenpolen elkaar eerst bejegenen, maakt langzaam plaats voor een bepaalde belangstelling voor elkaar. Achter het geijkte beeld worden verrassende karaktertrekjes ontdekt. Hughes heeft dat haast toneelmatig verfilmd, zet het nergens aan met muziek of beeld en dankzij de goede dialogen komt het toch over. Pas als de belangstelling plaats gaat maken voor genegenheid begeeft de regisseur zich op glad ijs. Er ontstaat een kringgesprek, waarin ieder een de reden van zijn straf verteld. Met de tranen krijgt dan het melodra ma de overhand. De sportfanaat die lijdt onder de ambities van zijn va der, de mafkees die met zelfmoordplannen rondliep, het gaat te ver voor het kleine drama waar Hughes zich aanvankelijk toe beperkt. De goede indruk die de film en vooral de acteurs daarvóór hebben gemaakt, laat zich dan gelukkig niet meer wegnemen. BART JUNGMANN ben, dan op de plrnken (bijvoor beeld de scène v.vn de aflossing van de wacht), maar in het alge meen is het effect juist negatief. In het realistische decor misstaat het theatrale gebaar en komt het zin gen onnatuurlijk over. De film opent met de finale van een stieregevecht in slow-mötion, gevolgd door een processie. De nuchtere Nederlandse vegetariër is gewaarschuwd: we hebben te ma ken met Spanje, het land waar het bloed in het hete zand stroomt en waar liefde en dood dicht bij elkaar staan. Verder biedt Rosi geen nieu we kijk op Spanje en worden slechts clichés geëtaleerd. Rosi's 'Carmen' is geen opera en geen film en het is dan ook twijfel achtig of de operaliefhebber tevre den zal zijn, terwijl vast staat, dat de filmliefhebber menigmaal te rugdenkt aan de veel persoonlijker aanpak van Carlos Saura, en de uit straling van Laura del Sol in zijn 'Carmen'. Vreemd is het, dat de fi guur Carmen filmmakers zo moge lijk nog makkelijker in haar ban krijgt, dan al die arme stakkers in het verhaal. LEONARD ENGEL Julia Migenes Johnson dans uitdagend in haar rol van Carmen. Hui So-Ying, het meisje dat Ah Ying speelt. Matig portret van Chinees meisje produkt van de Walt Disney-stu- dio's betreft, maar bij dat tweede kunnen vraagtekens worden gezet. De geschiedenis die wordt verteld, is verre van pakkend en als 'Ah Ying' ontroert, dan is het vanwege het ontwapenend optreden van hoofdrolspeelster Hui So-Ying. Dit 22-jarig meisje speelt min of meer haar eigen leven na. Ze had in werkelijkheid een relatie met de inmiddels overleden regisseur Ko Wuh die weer een kennis was van Fong Yuk-Ping en dat is dus de re gisseur van 'Ah Ying' (gek dat het met die Chinese namen ineens veel ingewikkelder klinkt). Misschien is die onderlinge verhouding ook wel de oorzaak van de drassige on dergrond waarop de film is gefun deerd. Misschien konden de ma kers te weinig afstand nemen van het materiaal om er iets echt boeiends van te maken. Het verhaal: Ah Ying verkoopt vis in het stalletje van haar ouders. Als vrijwilligster op het filminsti tuut kan ze een acteercursus vol gen. Die cursus wordt gegeven door Cheung Chung-Pak met wie ze een steeds beter verstandhou ding krijgt. Tot een heuse verhou ding komt het niet, Cheung is de gene die de boot afhoudt. De kracht van 'Ah Ying' zou be halve in de curiositeit (een blik op het dagelijks leven van Hong Kong) moeten schuilen in het con flict tussen de oude, oosterse mo raal en de verwesterde jeugd. In de rol van Cheung hebben de makers daarvoor een uitstekende observa tor omdat hij lange tijd in Amerika vertoefde. Het is typerend voor 'Ah Ying' dat daar veel te weinig mee wordt gedaan. B.J. 'Made in Hong Kong'. Ditmaal geen speelgoed, maar een speel film. Geen commerciële actiefilm, waar de cinema van Hong Kong zich vooral om schijnt te bekom meren. maar een kleinschalig por tret van een meisje. Een visver koopster die actrice wil worden. De uitdrukking vlees noch vis ligt dan natuurlijk wel erg voor de hand, maar het typeert wel het lau we karakter van 'Ah Ying', zoals de film heet. Dit soort films krijgen al gauw het etiket 'menselijk en ontroe rend' (een bericht van de distribu teur gebruikt die termen ook). Het (foto pr) eerste is al gauw waar als het geen 'Ah Ying'; regie: Fong Yuk-Ping; hoofd- t rollen: Hui So-Ying, Peter Wang en Hui Pui; theater: Kijkhuis (tot en met zon dag). NU OP VIDEO IN HI-FI STEREO HUUR 'M NLZ BIJ UW VIDEOTHEEK HET BESTE OP VIDEO KOMT VAN THORN-EMI.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19