Zware gevechten in West-Beiroet Weer aanslag van CCC Voordeel bijvenvanriing is moeilijk te becijferen Druzen en Sji'iten strijden om vlag Nieuwe hbo-opleiding voor hoge ambtenaar Laatste reddingspoging Rijnmond Drie jaar en 6 maanden voor poging tot moord VRIJDAG 22 NOVEMBER 1985 PAGINA 11 BEIROET - De hevige gevechten in West-Beiroet, waarbij nu ook tanks worden gebruikt, duurden vanochtend onverminderd voort. Palestijnse guerrillastrijders hebben zich nu ook in de strijd geworpen aan de kant van de Druzen. Kleinere groepen vechten samen met Amal tegen de Druzen. Het is nog steeds onduidelijk hoe veel doden en gewonden er zijn ge vallen. De meeste wijken van Bei roet zijn onbereikbaar. In het cen trum van West-Beiroet, rond het Commodore Hotel, waar de meeste pers is ondergebracht, wordt nu met zware wapens gevochten. door Aernout van Lynden Een geschil over een vlag dat zelfs naar Libanese maatstaven ri dicuul genoemd kan worden, leid de gisteren tot de hevige straatge vechten in heel islamitisch West- Beiroet en maakte een abrupt ein de aan de plannen van de Britse bemiddelaar Terry Waite om zijn onderhandelingen voor de vrijla ting van de vier Amerikaanse gijze laars voort te zetten. Waite, die na twee dagen van on derhandelingen met de ontvoer ders van de Amerikanen van plan was in New York de situatie met de Amerikaanse regeringsleiders te bespreken, zat gevangen in het bu reau van het Amerikaanse pers agentschap Associated Press. Hij had een persconferentie wil len geven in het Commodore-hotel in het gebouw ernaast. Dat was on mogelijk door de uiterst hevige ge vechten rond het Commodore, waar een oudere chauffeur werd doodgeschoten juist op het mo ment dat hij zijn auto wilde parke ren. Tijdens een kort interview ver telde Waite dat hij 'definitief voor uitgang' had geboekt tijdens zijn nieuwe besprekingen met de ont voerders. Vorige week had Waite, tijdens zijn eerste bezoek aan Bei roet, al contact met de ontvoerders gemaakt. Het eerste incident had zich woensdagavond voorgedaan toen militieleden van de Druzen een aanval deden op het televisiesta tion in West-Beiroet. De reden: om dat leden van het Libanese leger en de sji'itische militie Amal Libanese vlaggen hadden opgehangen in voorbereiding voor de Libanese onafhankelijkheidsdag vandaag. De Druzen zien de vlag (rood-wit- rood, met een groene cederboom in het midden) als een symbool van de oude christelijke heerschappij en wensen de vlag nergens in Bei roet aan te treffen. De sji'iten daar entegen aanvaarden de vlag wel als een symbool van alle Libanezen. De Druzen wonnen de confron tatie op woensdagavond, maar gis terochtend hingen Amal-leden overal in West-Beiroet Libanese vlaggen op, hetgeen 's ochtends tot een relatief klein incident leidde (een twee uur durende schietpartij) en 's middags tot een algehele slag in alle wijken van West-Beiroet. ENSCHEDE (GPD) - ..Deze is nog wat groot voor op een balkon netje. Maar binnenkort hebben we een schotel met een diameter van 70 centimeter". Directeur Lo Oude Bos (39) van BGB Electronics de grootste leverancier van antenne- materiaal in Noord- en Oost-Neder land demonstreert vol trots het nieuwste produkt van zijn groot handel: een schotelantenne voor de particuliere tv-kijker. Kosten 5000 gulden. ..Je kunt er nu 14 programma's mee ontvangen, maar in 1988 wor den dat er al 28". aldus Oude Bos. „En het aardige is. dit is helemaal Nederlands fabrikaat. De kunst was de aluminium schijf exact pa rabolisch te krijgen. Dat kunnen we nu". Als een vakman de schotel goed richt naar de satelliet, die op 36.000 kilometer afstand signalen naar de BRUSSEL - Nauwelijks een half uur nadat de Amerikaanse presi dent Reagan op Belgische bodem was geland om in Brussel de NA- door Hans de Bruijn VO-bondgenoten over de ontmoe ting met Sowjet-leider Gorbatsjov in te lichten, ontplofte in de Belgi sche hoofdstad weer een bom bij een Amerikaans bedrijf. De bomaanslag is het werk van de Strijdende Communistische Cellen (CCC), die hiermee hun 26e terreurdaad in dertien maanden pleegden. Volgens de Belgische politie is er vrijwel zeker een ver band tussen de aanslag en de aan wezigheid van de Amerikaanse president. De bom ontplofte om kwart over vier bij het gebouw van Motorola Data Systems, in de Brusselse ge meente Watermael-Bosvoorde. Twintig minuten eerder hadden twee jongemannen in de hal van het gebouw en op straat pamflet ten van de CCC rondgestrooid waarin voor de bomaanslag werd gewaarschuwd. De CCC'ers kon den ongehinderd verdwijnen. Er werd veel schade aan computers aangericht en ook het pand werd flink beschadigd. Niemand raakte echter gewond, omdat men er in geslaagd was in 15 minuten alle 200 werknemers van Motorola te eva- DEN HAAG (ANP) - Er komt een geheel nieuwe hogere beroepsop leiding voor de vorming van jonge ambtenaren tot managers. Het wordt de Nederlandse Akademie voor Overheidsmanagement (NA- VOM), die in Leeuwarden zal wor den gevestigd. De vierjarige dag opleiding begint in september 1986 en zal plaatsbieden aan 100 studen ten. Na vier jaar kunnen dan onge veer 400 jongeren de hbo-school voor 'breed en modern opgeleide ambtenaren' bevolken. Dit heeft de Begeleidingscom missie Hogere Opleiding voor het Openbaar Bestuur bekendge maakt. De commissie staat onder leiding van mr. P. van Dijke, oud- Auto in water: man verdronken AMSTERDAM'(ANP) - Een 64-jari- ge man uit Amsterdam is gisteren verdronken in het water langs de Houtmankade in de hoofdstad. Hij reed in een bocht van de weg met zijn auto het water in. De vrouw van het slachtoffer zag kans bij tijds uit de auto te komen. Omstan ders brachten haar op het droge, al dus de politie. De brandweer kwam net te laat om de man nog te redden. voorzitten van het Centraal Insti tuut Vorming en Opleiding Be stuursdienst (Civob) en nu voorzit ter van de NOS. De vestiging in Leeuwarden vloeit voort uit een akkoord dat de ministers van onderwijs, van eco nomische zaken en van landbouw begin vorig jaar met Gedeputeerde Staten van Friesland hebben geslo ten. De academie valt voorlopig onder het bestuur van het IHBO- instituut voor hoger beroepsonder wijs in Leeuwarden. Er wordt aan gedacht de opleiding te zijner tijd als faculteit op te nemen in de in voorbereiding zijnde Friese Hoge school. De voor ons land unieke oplei ding wordt nodig gevonden omdat de denkbeelden over de rol van de overheid in de samenleving snel en ingrijpend veranderen. Die veran deringen hebben grote gevolgen voor de taakopvatting en taakver vulling van ambtenaren, aldus de begeleidingscommissie. Voor een hbo-opleiding die zich volledig op het openbaar bestuur als 'afnemer' richt, wordt de relatie tussen opleiding en beroepsprak tijk van wezenlijk belang ge noemd. De rijksoverheid, de geza menlijke provincies en de overkoe pelende organisaties van de ge meenten zijn daarom nauw betrok ken bij bestuur en vormgeving van- de opleiding. Tien jaar cel voor aanslag Greenpeace AUCKLAND (AFP/RTR) - Commandant Alain Mafart en kapitein Dominique Prieur zijn vanochtend in Nieuw-Zeeland veroordeeld tot tien jaar gevan genisstraf wegens hun aandeel in de aanslag op de Rainbow Warrior, het vlaggeschip van Greenpeace. Bij die aanslag kwam een Nederlandse foto graaf om het leven. De twee veroordeelde agen ten van de Franse geheime dienst DGSE hoorden de uit spraak uiterlijk onbewogen aan. Zij hadden de beschuldi gingen van doodslag en sabota ge toegegeven. Rechter Davi son zei dat de bomaanslag op de Rainbow Warrior een terro ristische actie was. De vonnis sen, zo zei hij, moeten èen „uit drukking zijn van de publieke verontwaardiging en veroorde ling" van Nieuw-Zeeland. Volgens de rechter zijn de twee schuldig bevonden aan doodslag zonder voorbedachte rade en misdadige brandstich ting bij de sabotage van de Rainbow Warrior. Davison maakte verder bekend dat hij heeft geweigerd de uitvoerende macht aan te bevelen de twee uit te wijzen naar Frankrijk. Enschedeër zoekt klanten voor privé- schotelantenne aarde zendt, dan brengt het aange sloten tv-toestel naar keuze pro gramma's als TV France. Sky Channel, ATN-Filmnet, Italiaanse staats-tv en Duitse abonnements televisie. Een wonder van techniek", vindt Oude Bos zelf. „En er is belangstel ling voor. Zonder datje er een cent voor hoeft te betalen, kun je alles wat via de satelliet wordt uitgezon den vrijelijk ontvangen. Dat mag in Nederland. Je houdt deze ont wikkeling niet tegen. Over een paar jaar kosten die schotels 1500 gulden compleet en wat moetje te gen die tijd voor je abonnement op de kabel betalen? Daar ben ik hele maal niet gerust op. Nu is het 14 gulden per maand, maar als de overheid geld tekort komt, dan kun je erop rekenen dat het tarief omhoog gaat". Woordvoerder H. Trampe van de Stichting Enschedese Centrale An tenne-inrichtingen geeft toe dat ie dereen „alles wat in de lucht zit mag ontvangen", maar kan zich moeilijk voorstellen dat iemand 5000 gulden over heeft voor een schotelantenne. „Vast staat, dat de Nederlandse rechter je niks kan maken en de Buma ook niet zolang het om eigen gebruik gaat". BONN (ANP) - In Bonn kreeg ruimtevaarder Wubbo Ockels giste ren het kruis van verdienste uitgereikt door bondskanselier Kolit. Op de foto links mede-ruimtevaarder Ernst Messerschmidt. (foto ANP) Duits lintje voor Ockels BONN (GPD) - Daar stonden ze dan in het Westduitse minis terie voor wetenschap en tech nologie Ernst Messerschmidt, Reinhard Furrer en Wubbo Oc kels. 'Onze drie wetenschapsa stronauten', noemde minister Riesenhuber ze. En alle drie kregen ze het Bondsverdienst- kruis eerste klasse opgespeld met voor alle drie even lovende woorden. Een reusachtige pres tatie, uiterst succesvol, deze club had de zaken volledig in zijn greep. Riesenhuber kon bijna geen woorden vinden om de dank en de trots van West- Duitsland te verwoorden. Daarom aan Wubbo Ockels, die samen met zijn vrouw en de andere astronauten plus aan hang net in West-Duitsland was gearriveerd, de vraag of hij zich niet een beetje ingelijfd voelde. „Absoluut niet. Ik heb mijn op leiding in de VS gehad, ik heb daar met mensen samenge werkt net als ik tijdens de vlucht met mijn Duitse en Amerikaanse collega's een team heb gevormd. Maar ik ben en blijf Nederlander". Voorlopig trekken Ockels. Furrer en Messerschmidt tot eind van dit jaar gedrieën op om de publieke aandacht op hun missie te vestigen. Vaste toekomstplannen heeft Ockels nog niet. Zijn contract als Euro pees astronaut loopt nog tot 1988. DEN HAAG (ANP) - In een laatste poging de dreigende opheffing van het Openbaar Lichaam Rijnmond te voorkomen hebben de fractie voorzitters uit de Rijnmondraad de Tweede Kamer gisteren voorge steld om Rijnmond in drie jaar tijd uit te bouwen tot een provinciaal bestuur. Het voorstel van de raad zou de kwestie van Rijnmond moeten op lossen nu minister Rietkerk (bin nenlandse zaken) onder druk van de Kamer het wetsontwerp tot splitsing van Zuid-Holland heeft ingetrokken. Het overgangsproces zou bege leid moeten worden door een be stuurscommissie, waarin de pro vincie, de Rijnmondgemeenten en het Openbaar Lichaam Rijnmond zijn vertegenwoordigd, met het mi nisterie van binnenlandse zaken als waarnemer, zo stelden de frac tievoorzitters voor. De commissaris van de koningin in Zuid-Holland, Patijn, ontzenuw de het argument van de fractie voorzitters dat de provincie nau welijks in staat zal zijn de taken van Rijnmond over te nemen. Vol gens hem verandert er niet zo veel na opheffing op 1 januari 1986. Da gelijks bestuur en raad van Rijn mond verdwijnen, al het blijft zoals het is. Provinciale Sta ten treedt in de plaats van de Rijn mondraad. De provincie heeft dan een jaar de tijd om orde op zaken te stellen. Wat de overgang van het perso neel van Rijnmond betreft kon Pa tijn meedelen dat per 1 januari on geveer 600 personeelsleden in pro vinciale dienst zouden moeten overgaan. Van hen keren er 150 te rug in gemeentedienst ten behoeve van zaken als ambulancevervoer cn milieutaken. Uit doeluitkerin gen zullen 150 personeelsleden worden betaald via de begroting van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer. Blijft de DOODSLAG (ANP) - Officier van justitie mr. Y. van Kuijck heeft gis teren voor de rechtbank in Breda tegen een 39-jarige man uit Moer gestel wegens doodslag een gevan genisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek geëist en on voorwaardelijke tbr gevraagd. De verdachte doodde op 23 juni van dit jaar in zijn woning in Moer gestel tijdens een hevige ruzie zijn vriendin. De vrouw overleed nadat de verdachte haar had geslagen en geschopt en haar met een bezem steel had bewerkt. invulling van 300 personeelsleden. In de periode van 1986 tot 1990 moet de provincie, door natuurlijk verloop, vacaturebeleid, vut-beleid en afkoopsommen in staat zijn daarvoor een afdoende oplossing te vinden. Directie van Avebe ingekrompen VEENDAM (ANP) De directie van het aardappelverwerkende concern Avebc wordt ingekrom pen van negen tot vijf man. Het be stuur van het concern heeft hiertoe besloten op aanraden van de Ad viesgroep voor Strategische Be sluitvorming (ASB) in Amsterdam. Een van de mensen die verdwijnt is de voormalig hoofddirecteur, momenteel vice-voorzitter van de hoofddirectie, B. ten Hoove. Avebe heeft dit gisteren bekendgemaakt. Twee weken geleden had het be stuur op grond van dit advies 268 ontslagen aangekondigd onder het personeel dat niet rechtstreeks bij de produktie is betrokken. Tevens werd toen aangekondigd dat ook in de top ingrijpende reorganisa ties zouden worden doorgevoerd. Volgens woordvoerder Roozen, manager in- en externe betrekkin gen, zijn de wijzigingen en ontsla gen een logisch uitvloeisel van het in 1983 aanvaarde strategisch be leidsplan dat ook de goedkeuring van de vakbonden heeft gekregen. Volgens Roozen is er bij de wijzi gingen en ontslagen geen sprake van een zogenaamd domino-effect (doorschuiven van hoger perso neel, waardoor uiteindelijk de ont slagen bij het lagere personeel val len zoals de vakbonden stellen. Geen speciale belasting voor islamitische slagerijen DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Koning (financiën) ziet geen en kele aanleiding om specifieke be lastingmaatregelen te nemen voor islamitische slagerijen in ons land. Hy heeft dit gisteren geantwoord op vragen van het PPR-kamerlid mevrouw Beckers. Beckers had de bewindsman ge vraagd of hij bereid was een oplos sing te zoeken voor het fiscale pro bleem, dat de belastingdienst bij de vaststelling van de brutowinst van islamitische slagerijen kenge tallen hanteert die zijn gebaseerd op Nederlandse branchegegevens, terwijl het brutowinstpercentage bij islamitische slagerijen slechts ongeveer de helft bedraagt. In zijn beantwoording wijst Ko ning er op dat in het rapport van het Hoofdbedrijfschap Ambach ten, waarin het door Beckers gesig naleerde probleem wordt beschre ven, slechts 3 van de 72 onder vraagde slagers aangeven dat de belastingdienst hun brutowinst- percentages niet accepteerden om dat uitgegaan zou worden van nor men voor Nederlandse slagerijen. GRONINGEN (ANP) De rechtbank in Groningen heeft gisteren een 27-jarige man uit Veendam veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden. Een 42-jarige Veendammer kreeg driejaar cel opge- legd. Tegen beiden was ieder vijfjaar geëist wegens poging tot moord. In de nacht van 4 op 5 juni reden zij met een gemotoriseerde laadschop de woning van H. Coordes in Zuidbroek grotendeels aan puin. De bewo ner en zijn echtgenote bleven door toeval ongedeerd. Het ging om een ^Wraakactie van de 27-jarige verdachte. De Veendammer deed dit op ver zoek van een man die door de Westduitse justitie wegens goudsmokkel tot vier jaar is veroordeeld. Coordes was compagnon van deze man in de goudsmokkelaffaire. maar kon uit handen van justitie blijven. Hij zou bovendien het banksal do van twee ton van het tweetal hebben geplunderd. LEIDEN (GPD) - De heren fabri kanten willen over hun motieven steeds energie-zuiniger kachels en haarden te maken geen enkel mis verstand laten bestaan. „Laten we eerlijk zijn", zegt de heer Mooij, „voor het fenomeen rendement be staat op dit moment een grote markt. Daar haak je als fabrikant op in. Wij voorzien bovendien in een recreatiebehoefte. De mensen stoken graag een vuurtje. Vlam metjes vinden ze leuk". ACTIE ZUINIG STOKEN LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Zijn collega Hoekstra: „Je kijkt er van op wat mensen over hebben voor zo'n vuur in huis. Ze kiezen vaak noodgedwongen voor een uit geklede premie C woning, maar het eerste wat aan de orde komt bij de extra's is de aanleg van een open haard. De open haard staat ook als nummer 2 op de lijst van woonwensen. Nummer 1? Dat is wonderlijk genoeg de buiten kraan". Mooij en Hoekstra werken bei den bij Helex in Heemstede: fabri kant van (inzet) open haarden, ka chels, systeemkanalen voor schoorstenen en aanverwante arti kelen. Er is een aparte afdeling produktontwikkeling. Helex werkt voor projectontwikkelaars en le vert de vakhandel in binnen- en buitenland. Het bedrijf telt vijftig werknemers. Het is allemaal begonnen met een eenvoudige open-haardenfa- briek. Het energiebewustzijn van de consument heeft van de heren van Helex deskundigen op het ge bied van warmtetechniek ge maakt. Energiebesparing is nu het toverwoord. Maar, levert het sto ken van een vuur als bijverwar ming ook een reële besparing in de stookkosten op? De vraag is eenvoudig geformu leerd, maar een duidelijk antwoord blijft uit. De folders zijn veel stelli ger. Daarin wordt bij herhaling ge rept over energiebewust stoken. Maar nergens wordt uitgelegd hoe veel goedkoper je dan uit bent, of hoe je dat als consument kunt uit rekenen. Zeer afhankelijk Een turbo-kachel met een inzet van geleidend gietijzer heeft een hoger rendement dan een ouder wetse open haard, dat begrijpt een kind. Maar weegt de besparing op de gasrekening op tegen de meer kosten die de aanleg en het stoken van een bijverwarming met zich meebrengen? - Zelfs de meest ijverige reken meester zal dat vooraf nooit kun nen becijferen. „Het hangt van heel veel dingen af', zegt Hoekstra voorzichtig. „Hoe is je stookge- drag, wat is er in huis a^n isolatie gedaan, welke prijs betaal je voor de brandstof en hoe is de kwaliteit van het rookkanaal? Zelfs de plaats waar je woont in Nederland kan een rol spelen. In Drenthe is het vaak wat minder guur dan hier aan de kust, en je kunt daar ook gemakkelijker en goedkoper aan hout komen. Het lijken onbenulligheden, maar ze kunnen bij een kosten-baten-ana- lyse wel bepalend zijn". Niets aantonen Rekenvoorbeelden kan hij niet geven. Want er is meer dat elke ver gelijking bij voorbaat kansloos maakt. Hoekstra: „Een kuub hout is heel wat anders dan een kuub gas. En hout is ook geen hout zon der meer. Een blok populierenhout heeft weer een heel andere ver brandingswaarde dan eiken. Har der hout brandt langer. Kan ook heter zijn. Met andere woorden: niet alleen de prijs per eenheid pro dukt speelt een rol. ook het effec tieve rendement is belangrijk". Alleen achteraf, als de bijverwar ming eenmaal brandt, is enigszins uit te rekenen of de openhaard de stookkosten drukt. Mooii: „Wij kunnen niets aanto nen. Maar de consument levert het bewijs door steeds meer van onze kachels te kopen. Blijven de resul taten uit, kost het handenvol geld. dan zal het publiek het produkt af wijzen. En dan wil ik best toegeven dat we in Nederland met zijn allen verknocht zijn aan gezelligheid. Dat is de mensen ook wat waard". Versimpeld Hoekstra voegt daar nog een an der element aan toe: „Er komt ook een psychologisch effect bij om de hoek kijken. Een combinatie van twee warmtebronnen maakt je minder kwetsbaar. Je bent niet louter afhankelijk van het gasbe rlnil" De heren van Helex willen de problematiek rond het zuinig sto ken niet eenvoudiger voorstellen dan ze is. Hoekstra: „Ik hoop dat in dit artikel eens duidelijk naar vo ren komt. dat de hele discussie over energiebesparing vaak hin derlijk wordt versimpeld. Je leest zoveel onzin" „In folders of advertenties van bijvoorbeeld bouwmarkten wor den soms besparingen bij het ge bruik van bepaalde radiatoren in het vooruitzicht gesteld die werkelijk nergens op slaan. Het enige echte advies dat ik de consu ment kan geven, is zich te wenden tot de echte vakhandel."

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11