FNV-leden Akzo eisen hoger loon KLM pronkt met pioniersverleden 'Randstad kan tweede vliegveld niet missen' JE MAG ER NAAR KIJKEN EN AANKOMEN OOK. Conflict rond atv laait op Ruding geeft kapitaal en gulden alle ruimte Ambtenaren willen op bedrijfsleven wachten In obligate, maar fraaie promotiefilm DONDERDAG 21 NOVEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA .9 ARNHEM/SASSENHEIM (ANP/GPD) - De Industriebond FNV is in conflict geraakt stfrdam^sTn^ met Akzo over de opzet van de studie naar verdere arbeidstijdverkorting voor de versterken en de aantrekkelijkheid DEN HAAG - Minister Ruding (fi nanciën) wil de kapitaalmarkt in Nederland verregaand liberalise ren om te kunnen opboksen tegen de opdringende concurrentie van uit Londen, New York en Tokio. Dat blijkt uit gisteren gepresen teerde plannen. Er komen minder regels voor het uitschrijven van leningen. Boven dien mogen buitenlandse banken voortaan een (ruimer) beroep doen op onze geldmarkt en ook de uit gifte van aandelen leiden. Hierbij zal wel rekening worden gehouden met vergelijkbare mogelijkheden voor Nederlandse banken in het buitenland met het oog op de pro blemen, die zij hebben in een land als Japan. i transacties in guldens te 1 23.500 werknemers. Tegelijkertijd zijn tijdens ledenvergaderingen van de bond bij Akzo loonsverhogingen geëist. Bij het concern horen ook de verffabrieken Sikkens in Sassenheim en Alpha in Alphen aan den Rijn. Volgens de Industriebond wil Ak- geheel onder tafel te krijgen, door zo niet serieus kijken naar de mo- niet naar oplossingen te willen zoe- gelijkheden van de invoering van ken. Het enige wat de directie doet, een werkweek naar gemiddeld 36 is enorme moeilijkheden zoeken", uur. Akzo bestrijdt dit en zegt juist aldus bestuurder mevrouw P. van groot belang te hechten aan de af- der Linden van de Industriebond ronding van een diepgaande studie FNV. Zij zegt voorts dat leden van naar herverdeling van arbeid, bond looneisen van vijf tot acht waaronder arbeidstijdverkorting. procent hebben gesteld. Na vier onderhandelingsronden Directeur drs. J. W. Berghuis van over de opzet van de studie heeft Akzo Nederland, die zei het afha- de Industriebond het overleg heeft ken van de Industriebond te be- verlaten. "Akzo probeert de 36 uur treuren, noemt de verwijten van de Industriebond niet terecht. Vol gens hem heeft Akzo in april met de bonden een overeenkomst ge sloten om door een gezamenlijke studie alle voors en tegens van mo gelijke vormen van herverdeling van arbeid te inventariseren. "Niet alleen van atv, maar ook van vervroegde pensionering, vut en vrijwillige deeltijdarbeid. Cen- UTRECHT (ANP) - De Diensten- traal daarbij staan de effecten voor bond FNV heeft een kort geding de werkgelegenheid en de gevol- aangespannen tegen de bank Pier- gen voor de organisatie en de doel- son, Heldring en Pierson. De bond matigheid. De Industriebond wü wil via de rechter proberen te voor- nu echter alleen nog maar praten komen dat Pierson, een dochterbe- ove*" de invoering van de 36-urige drijf van de Amro-bank, de rooster- werkweek en de eventuele knel- vrije dagen van een kleine groep punten als gevolg daarvan aldus gespecialiseerd personeel afkoopt. Berghuis. i plan de beursbelasting af te schaffen. Het Nederlandse beurswezen heeft daar bij herhaling om gevraagd, omdat deze belasting zou leiden tot een (kapitaal)vlucht naar het bui tenland. Ruding wil eerst het be wijs daarvan en wacht af of de op brengst van de beursbelasting te rugloopt. Amro-dochter wil extra vrije dagen afkopen i de ei gen geldmarkt voor het buitenland is Nederland koploper, maar het moet zich dan ook als dwerg tus sen de reuzen zien staande te hou den. Nederland is, zeker in Europa, De Industriebond FNV ontkent dit. "Wij willen best ook over die andere mogelijkheden praten. Het gaat ons er om dat Akzo een soort vergelijkingsstudie wil tussen de diverse mogelijkheden. Het bedrijf wil een selectie maken en dan de r, 36 uur uit het rijtje wippen omdat UWei g die door Akzo in vergelijking met Bij het >open» maken andere vormen te lastig wordt ge vonden", aldus Van der Linden. Akzo wil bovendien de 'omkeer baarheid' van korter werken in de studie betrekken, omdat dat vol gens Berghuis "in de toekomst" een rol kan gaan spelen. De Indus triebond vreest dat daarmee de in voering van 36 uur onmogelijk wordt gemaakt, maar volgens de Akzo-directeur gaat het alleen maar om één van de studie-onder- delen. Overigens verwacht Berghuis de atv-studie in de tweede helft van januari te kunnen afronden. Vol gens hem is er in dit stadium nog geen enkel zicht in hoe die studie zal uitpakken. De drie andere bon den, de Industriebond CNV, de Unie BLHP en de vereniging voor hoger Akzopersoneel, zetten het oveleg wel voort. nu al liberaler dan de meeste ande re van de 24 industrielanden bin nen de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikke ling (OESO). De kapitaalinvoer is sinds 1983 geheel vrij. De uitvoer, hoewel gebonden aan vergunnin gen, kent evenmin beperkingen. Buitenlandse banken hebben de vrijheid zich hier te vestigen. Met de nieuwe maatregelen loopt Ruding vooruit op een (tijd rovende) vervanging van de oude beurswet uit 1914. Enkele voor beelden: - Vanaf 1 januari zal de vereiste gemiddelde looptijd voor lang toonderpapier (obligaties, spaar- brieven) worden verkort van 5,5 tot 2 jaar, terwijl de manier van aflos sen vrij is. Er komt de mogelijk heid voor leningen met variabele rente. Ook krijgen banken en be drijven de mogelijkheid tot de uit gifte van toonderpapier met een looptijd korter dan twee jaar. - Het maximale deel van een le ning, dat door buitenlandse ban ken mag worden overgenomen gaat van een vijfde naar een derde deel. De plicht om de opbrengst in guldens v#n in ons land geplaatste leninsen om te zetten in buiten landse valuta verdwijnt. Risico's Het (verder) openstellen van de kapitaalmarkt heeft risico's en kan bijvoorbeeld geldontwaarding in de hand werken. Het gevaar be staat immers dat (bijvoorbeeld) spaarbrieven die op korte termijn ineens afgelost kunnen worden een eigen leven gaan lijden en in de praktijk gaan dienen als gewone bankbiljetten. Daardoor komt er meer geld op de markt en dat kan de gulden in waarde doen dalen. Om dit gevaar van inflatie wat in te dammen blijven geindexeerde leningen taboe. Ook wil Ruding belastingontwijking voorkomen, door zogenaamde sero-leningen te verbieden die officieel geen rente dragen (de rente zit dan, belasting vrij, in de af te lossen som verbor gen). De maatregelen hebben ook in vloed op de financiering van de staatsschuld. De overheid krijgt er, als grootste partij op de kapitaal markt, concurrentie bij. Dé vraag is derhalve of langlopende staatsle ning straks nog in trek zullen zijn en zo ja tegen welke rente. Niette min blijft het beleid van de staat gericht op looptijdverlenging van schulden, gelet op de hoge lasten in het begin van de jaren negentig (als de huidige staatsleningen moe ten worden afgelost) Positief De reacties vanuit de financiële wereld op de aangekondigde maat regelen zijn in het algemeen posi tief. Volgens Amro-topman mr. R.J. Nelissen komen de maatrege len precies op tijd. Nu er drie finan ciële centra van mondiale beteke nis ontstaan - New York, Londen, Tokio - is het van nationaal belang dat Amsterdam zich niet onder de voet laat lopen. „Wij zijn optimistisch over de kans van slagen", zo zegt Nelissen, wijzend op „de lange traditie in ef fecten, de hoge mate van professio naliteit en de aanwezigheid van grote banken en sterke institutio nele beleggers op de beurs". Hij betreurt wel dat Ruding de concur rentiepositie van het Damrak niet verder versterkt door de beursbe lasting af te schaffen. De Vereniging Effectenbescher ming (VEB) sluit zich daarbij aan en voegt er bij monde van direc teur A. Gerla aan toe dat de veilig heid en betrouwbaarheid van Am sterdam als financieel centrum nog kan worden verbeterd. De VEB denkt dan aan snelle invoering van de Wet Effectenhandel (onlangs aangenomen in de Eerste Kamer) en aan wetgeving die misbruik van etenschap strafbaar stelt. Het gaat om een groep werknemers, op een totaal perso neelsbestand van ongeveer 900 mensen. Het kort geding dient op 29 november om half drie voor de Amsterdamse rechtbank. Volgens bestuurder H. Hofstee van de dien stenbond druist het afkopen in te gen de afspraken in de banksector. Hoewel er geen cao is, zijn er vol gens hem wel afspraken over DEN HAAG (ANP) - De ambtenarenbonden willen niet met minister voortzetting van de negen rooster- Rietkerk van binnenlandse zaken praten over de arbeidsvoorwaarden vrije dagen uit de vorige cao. Pier- voor 1986. Ze willen wachten op de ontwikkelingen in de marktsector en son begeeft zich naar zijn mening pas in het voorjaar om de tafel gaan zitten. op glad ijs door geld te bieden, Dat is gisteren in Den Haag duidelijk geworden tijdens het ambtena- juist nu er wordt gewaarschuwd renoverleg. De ambtenarenbonden willen de commissie-Albeda nu om voor een loonexplosie. Bovendien een oordeel over-dit geschil vragen. De minister wil vóór 9 december, als wordt op deze manier het perso- hij met de Kamer praat over de bezuiniging van 1,4 miljard gulden op de neel ongelijk behandeld, aldus de arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren, de besprekingen met het bond. heidspersoneel hebben afgerond. Volgens een woordvoerder van Kern van deze bezuihigingen is de bevriezing van de ambtenarensala- Kwekers van potplanten Pierson is het plan om de rooster- rissen per 1 januari. Het voorleggen van een geschil aan de commissie- goede tijden door. De expor vrije dagen af te kopen ingegeven Albeda heeft wel een opschortende werking, maar dat heeft geen gevol- de van deze kweekprodulci door het feit dat de betrokken gen voor Rietkerks ombuiging. De bevriezing gaat dan formeel niet door, dit jaar voor het eerst het bedrag jS *V, v" - - Andere baan is recht bij invaliditeit DEN HAAG (ANP) - Als een werk nemer door ziekte het hem opge dragen werk niet meer kan doen, maar hij biedt zijn werkgever aan andere passende arbeid te verrich ten, dan moet de werkgever hem in staat stellen ander werk te verrich ten. Dat werk moet dan voor de krachten en bekwaamheid van de werknemer berekend zijn. De werkgever kan daar alleen onder uitkomen als hij kan aantonen dat dat redelijkerwijs niet van hem ge vergd kan worden. Dat blijkt uit een arrest van de Hoge Raad in de zaak van een werknemer die als gevolg van een rugkwaal zijn werk in de kunst mestindustrie - het vullen van zak ken en het stapelen van de zakken - niet meer kon doen. Hij had bij de kantonrechter (1981) en in het ho ger beroep bij de rechtbank (1984) geen gelijk gekregen in zijn vorde ring van doorbetaling van loon. Ook de procureur-generaal bij de Hoge Raad vond dat het beroep van de werknemer moest worden verworpen. werknemers door hun gèspecia- lieerde functie eenvoudig niet in staat zijn om gebruik te maken van de extra vrije tijd. De bank acht zich niet gehouden aan afspraken uit de oude cao, omdat die in het sioenprèm huidige cao-loze tijdperk niet meer joen gulden) bindend zijn. omdat de bestaande arbeidsvoorwaarden dan blijven gelden gaan van één miljard gulden bereiken. de ambtenaren er toch niet op vooruit. Als de gelijke behandeling met de De uitvoer is dan gestegen met 1 komen, zou Rietkerk de salarissen juist moeten Kort Zakelijk Buitenlanders Het aantal werklozen in Neder land als geheel mag dan afnemen, de werkloosheid onder hier wo nende buitenlanders stijgt nog. Het aandeel van de -buitenlanders in de werkloosheid bedroeg in juni van dit jaar 9,1 procent. Dat is één vol procent meer dan een halfjaar eerder. Van de totale Nederlandse bevolking is 3,9 procent buitenlan der. Dat staat in een rapport, dat in opdracht van de OESO is opge steld door drs Ph. Muus van de Universiteit van Amsterdam. Wessanen Wessanen gaat twee Amerikaan se bedrijven overnemen van de Ri verside Group in Florida. Het zijn Tree of Life Distribution en Ameri can Natural Snacks. Met de over neming is 15 miljoen dollar (f43 miljoen) gemoeid. Tree of Life houdt zich bezig met de distributie van ongeveer 10.000 dieetartikelen en lichaamsverzorgingsartikelen op natuurlijke basis. Daarnaast vindt produktie van snacks plaats. In dit Zuidoostelijke deel van de VS is het marktaandeel 36 procent. Bij de bedrijven werken 190 men- marktsector tot stand 2 hogen. Rietkerk houdt intussen vast aan zijn plan de verlaging van de pen- ambtenaren (van 11,7 naar 10,6 procent, ofwel 165 mil- het overheidspersoneel ten goede laten komen. Dat be tekent dat de lagere ambtenaren (die tot 33.000 gulden maar een pen sioenpremie van één procent betalen) niets terugkrijgen en het voordeel bij het oplopen van het salaris groter wordt. De FNV- en CNV-ambtenaren wilden dit voordeel gelijkmatiger over de inkomensgroepen verdelen. Ddar wilde Rietkerk niet aan. De minister zei dat juist de lagere inkomensgroepen er gunstig zijn uitgesprongen toen ambtenaren dit jaar weer zelf aow-premie moesten gaan betalen. twintig procent ten opzichte vorig jaar. Directeur ir. H. de Boon van Bloemenveiling Westland maakte dat gisteren bekend. Sinds 1974 is de export van potplanten in waarde vertienvoudigd. Veel telers van snijbloemen en zelfs groente zijn de afgelopen jaren overgescha keld op potplanten en onder in vloed van de substraatteelt kunst matige voedingsbodem) over op potplanten. (foto anp) NCW wil luchthaven bij Pijnacker ADVERTENTIE Misschien wilt u ooit een eigen huis kopen. In dat geval wijzen wij u op een bijzondere NMB spaarvorm met een extra hoge rente. U kunt al meedoen vanaf f 100,-. Uw spaargeld blijft altijd direct opneembaar. En als u huis eigenaar wordt, zelfs zonder opname- CANK kosten. Praat er eens over bij de NMB. DENMBDENKTMETUMEE. AMSTERDAM (ANP) - Een groep van Zuidhollandse werkgevers is in gesprek met de gemeente Pij nacker over de vestiging van een vliegveld („Delta Airport") op het grondgebied van deze gemeente, als het Rotterdamse Zestienhoven verdwijnt. Dat heeft voorzitter R.M. Lub bers van de vereniging west van het Nederlands Christelijk Werk geversverbond (NCW-West) woensdag in Amsterdam meege deeld. Volgens Lubbers is er vol doende garantievermogen be schikbaar om de vennootschap die met de bouw moet beginnen te starten. Achter het initiatief zitten bedrijven en financiële instellin gen die belang hebben bij een vliegveld in het zuidelijk deel van de Randstad. Met de aanleg van het vliegveld is een investering van 185 miljoen gulden gemoeid. Drie kwart daarvan zal worden ge vormd door risico-kapitaal, aldus Lubbers. De verwachting van de initiatief nemers is dat er uiteindelijk jaar lijks 100.000 ton-vracht via Delta Airport zal worden afgehandeld. Hij verwacht onder meer een ge weldig aanbod vanuit het West- land. Ter vergelijking wees Lub bers erop dat via Zestienhoven thans 3700 ton vracht per jaar wordt vervoerd. Als de procedures die aan de bouw van een vliegveld vooraf gaan niet teveel tijd in beslag ne men, kan binnen twee jaar met de aanleg worden begonnen. De pro vincie Zuid-Holland is echter nog niet op de hoogte van de vliegveld plannen. De provincie zou het streekplan Zuid-Holland-west moeten wijzigen maar wijst erop dat het de bedoeling is bijvoor beeld midden-Delfland als natuur gebied te laten voortbestaan. Lubbers wees in zijn rede uitvoe rig op de knelpunten in het wegen- en spoorwegennet in de Randstad, waardoor bijvoorbeeld snelle ver bindingen tussen Amsterdam en Rotterdam ontbreken. Hij pleitte voor een soort „Deltaplan" om knelpunten op te lossen. De Rand stad dreigt door de de dagelijks toenemende verkeersopstopping te verzuipen, aldus de werkgevers- Hij noemde het tè dwaas dat in de omgeving van Amsterdam ver sneld infrastructurele werken zul len worden uitgevoerd als de stad de Olympische Spelen binnen de muren krijgt. Niet de Olympische SpelenS, maar het economisch functioneren van de Randstad dwingt nu tot snelle actie, aldus Lubbers. Delta Lloyd Delta Lloyd heeft over de eerste - negen manden een lagere winst ge maakt dan over dezelfde periode vorig jaar, terwijl de omzet toenam. De brutowinst nam af van f 127,5 tot f 111,8 miljoen, terwijl de totale SCHIPHOL (GPD) - Waarom heb- omzet steeg met 3,6 procent tot bu- ben de KLM-toestellen een blauwe na f2 miljard. De winst over het le- kleu de kleur van de lucht? 0m- venbednjf steeg met f3,6 miljoen dat de KLM de éérste iuchtvaart. naar f 99 9 miljoen, maar het scha- maatschappij was en dus kon kie- debedryf sloot de periode af met zen De keuze lag natuurlijk voor een verlies van f 13,6 miljoen. de hand Dat de KLM-ers trots zijn Brand, ziektekosten en autoverze- op het predikaat „eerste" is wel be keringen hadden een ongunstig kend en dat wordt weer eens uitge- schadeverloop. breid aangedikt in de nieuwe be- drijfsfilm van de KLM, First in the De Europese Optiebeurs in Am- De nadruk in deze obligate, maar sterdam gaat als eerste ter wereld zeer fraaie film van Henk van Mier de handel openstellen in opties op lo ligt op de service die de lucht- (de europese rekeneenheid, vaartmaatschappij te bieden heeft. seconden nek-aan-nek op de came ra aflopen. Van dit imposante beeld is een poster gemaakt. De film heeft 750.000 gulden gekost en Van Mierlo heeft er een jaar aan ge werkt. Uiver nuut tot minuut klaar staat voor haar klanten. Dat varieert van de bediening tijdens de vlucht, de ser vice bij het boeken van vluchten en hotelkamers, de assistentie bij het vervoer van bagage en de spe ciale opvang van kinderen die al leen vliegen. Van Mierlo maakte opnames in New York, Athene, Bangkok maatschappij die nog bestaat. De stijgende vliegtuigen, inklappende waarde ongeveer f 2,50). Deze i we klasse van valuta-opties zal ge noteerd worden in dollars. Op 5 de cember zal de president van het Europese parlement, de Fransman Pierre Pflimlin, de opening ver richten, zo heeft de optiebeurs be kendgemaakt. De ecu is opge bouwd uit de verscheidene Euro pese valuta's. KLM de eerste in service: dat is de slogan waarmee de 'nationale trots' zich wapent in de concurrentieslag dë jaren tachtig. KLM was de eerste maatschappij die met metalen vliegtuigen vloog en de eerste die een lijndienst opende tussen Europa en het Verre Oosten. De film begint dan ook reizigers met beelden uit een ver verleden, soneel. De kijker ziet de Uiver landingsgestellen, wolkenluchten en blikken vanuit de lucht op Am sterdam worden afgewisseld met beelden van (uiteraard) tevreden overbehulpzaam per- Maar liefst tweeduizend KLM- thousiaste volk dat de waaghalzen ers hebben meegewerkt aan de nieuwe bedrijfsfilm die dinsdag in het KLM-hoofdgebouw in Amstel- ten pursers, stewardessen, balie veen in première ging. Tijdens de personeel en vele anderen zien dat slotscène komen zij gedurende 28 de KLM vandaag de dag van mi- tuigje met filmapparatuur, werd de vlucht van een Boeing 747 van zeer dichtbij vastgelegd. Rode draad Als een rode draad door de film loopt de vakantiereis van een ou der echtpaar naar Indonesië, de za kenreis van een ondernemer die tijdens de vlucht verschillende ke ren van bestemming wisselt en de reis van twee kinderen die hun oma en opa in Griekenland bezoe ken. De film laat bovendien zien dat KLM niet alleen goed zorgt voor de passagiers maar ook voor de vracht. Prachtige renpaarden krijgen een extra hapje haver toe gestopt voor ze het vliegtuig in gaan. Hollandse bloemen (natuur- Verplichte nummers dus, r uitermate fraai verfilmd. Een de meest spectaculaire opnames hjk) worden onder speciale werd gemaakt bij de Boeing-fa- standigheden overgevlogen brieken in Seatlle. Met een zoge- New York waar ze even later naamde Lear Jet, een snel vlieg- winkel liggen. Deze nieuwe bedrijfsfilm zal KLM de komende vijf jaar gebrui ken om het bedrijf in binnen- en buitenland te verkopen. De film is op 35 milimeter gemaakt, maar zal ook op 16 milimeter verschijnen en op alle videosystemen. Bovendien wordt de film ook in het Frans, Duits, Spaans, Arabisch en Japans vertaald. First in the Air maakt deel uit van het promotieprogran> ma van de luchtvaartmaatschappij, die hiervoor in totaal jaarlijks hon derd miljoen gulden uitgeeft. Voor 32 minuten film hebben de makers maar liefst 40 dagen gedraaid. Vooral het vinden van blauwe luchten vormde een tijdrovende aangelegenheid. First in the Air wordt voorlopig nog alleen gedraaid voor het KLM- personeel en familie. In het nieuwe jaar gaat de luchtvaartmaatschap pij met de nieuwe film de boer op. MYRIAM BAATEN Hobbywinkels in computers al uit de tijd ZOETERMEER (ANP) - Veel van de ongeveer 300 gespeciali seerde hobbycomputerzaken dreigen in moeilijkheden te ra ken. Voor de zaken die zich richten op de zakelijke compu- termarkt zijn de vooruitzichten gunstiger. Het Economisch In stituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, dat deze branche heeft onderzocht, verwacht dat het aantal van ongeveer 40 za kelijke computerzaken voorlo pig nog wel zal toenemen. De hobbycomputerzaken hebben te kampen met teruglo pende winstmarges, dalende verkopen en toenemende „soft warepiraterij", het illegaal ver menigvuldigen van program- Er zijn in totaal ongeveer 1.700 verkooppunten in ons land voor home- of hobbycom puters. De ongeveer 300 hobby- computershops hebben onge veer 30 procent van de markt in handen. Het EIM schat de tota le omzet in deze sector in 1984 op ongeveer 190 miljoen gul den. Vorig jaar zijn 125.000 ho mecomputers verkocht. Bij on geveer één op de twintig huis houdens staat nu een dergelijk apparaat. Dit jaar blijven de verkopen achter bij de ver wachtingen. Het aantal ver kochte exemplaren lijkt terug te lopen tot 75.000 100.000. Daarentegen wordt verwacht dat dit jaar ongeveer 75.000 computers voor zakelijk ge bruik (personal computers) worden verkocht. Dat is een verdubbeling van het aantal dat tot en met 1984 was. ver kocht.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9