Zeven doden bij stammenonlusten ■a r l2ewMMnA'(M4£zl TnituuAenfanq. yn&nAtxrt $AÜO. Vrees voor nieuwe vulkaanuitbarsting Minister krijgt in Ulster pak slaag Lagerhuis weert tv- camera s Gevechten in krottenwijk Durban Duizenden herdenken sterfdag van Franco DONDERDAG 21 NOVEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 LONDEN - Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond met een kleine meerderheid het voorstel verwor pen de tv-camera's bij zijn zittin gen toe te laten. Een hoofdrol bij dit besluit werd gespeeld door pre mier mevrouw Thatcher, die tegen Dat was een verrassing, omdat de premier enkele weken had laten doorschemeren, er wel wat te voe len om de zittingen van het Lager huis op de tv te brengen. Daar had ze ook een aantal goede tactische gronden voor. door Henk Dam De verbale schermutselingen met oppositieleider Neil Kinnock worden door mevrouw Thatcher doorgaans op punten gewonnen. Bovendien zijn vooral in de La- bour-bankjes de meest rumoerige en onbeschaafde Lagerhuisleden te vinden, en ook dat zou voor de Conservatieven kunnen werken. Een derde reden voor haar om tv-camera's toe te willen staan, was de geringe zendtijd die politici van de Alliantie, de derde stroming in de Britse politiek en een grotere bedreiging voor de Tories dan La bour, op grond van hun zeteltal on vermijdelijk zouden krijgen. Maar bij de stemming bleek, dat de premier toch weer bedenkingen had gekregen. Ze stemde tegen, en dat was het sein voor een aantal nog twijfelende Conservatieve par tijleden om bij deze vrije stemming toch ook maar „neen" te zeggen. De voorstanders van de intro ductie van tv-camera's, onder wie oud-premier Edward Heath en oud-Labour-leider Michael Foot, hadden als belangrijkste argument dat de democratie ermee is ge diend als de kiezers de door hen gekozen politici kunnen zien en horen. Maar de tegenstanders voerden aan, dat de tv de kwaliteit van de zittingen van het Lagerhuis in ne gatieve zin zal beinvloeden door dat veel Lagerhuisleden niet de verleiding zullen kunnen weer staan uitsluitend met het oog op de a's te spreken. Het is nu 20 jaar geleden dat voor het eerst in het Lagerhuis over de toelating van tv-camera's werd ge stemd. Dat voorstel werd toen af gewezen, en dat is bij nog vijf ande re stemmingen sindsdien ook steeds het geval geweest. De zittingen van het Lagerhuis mogen wel door de radio worden uitgezonden. Het Hogerhuis is mo derner: daar werden begin dit jaar de camera's toegelaten, en de Lords en Ladies beschouwen dat nu, na flinke aanvankelijke scep sis, als een bijzonder geslaagde stap. Immers, er is nog nooit zoveel belangstelling voor dit archaische college geweest als thans. JOHANNESBURG (AP/UPI) - Bij gevechten tussen groepen Zoeloes en Pondo's zijn in de nacht van dinsdag op woensdag zeven mensen om het leven gekomen. Dat heeft de Zuidafrikaanse politie woensdag gezegd. De twee groepen raakten met elkaar slaags nadat dinsdag Pondo-chief Malagazi was neergestoken. Sterftecijfer reageerbuis baby's hoger MELBOURNE (Rtr.) - Het sterftecijfer is by reageerbuis baby's viermaal zo hoog als normaal. Dit blijkt uit een on derzoek dat over een periode van vyf jaar in Australische en Nieuwzeelandse ziekenhuizen is uitgevoerd. Volgens de onderzoekers ligt de oorzaak waarschijnlijk in het feit dat zoveel zuigelingen die via de reageerbuismethode worden verwekt te vroeg wor den geboren en een veel te laag gewicht hebben. Men had het verloop van een groot aantal reageerbuiszwangerschappen bestudeerd en daarbij een sterf tecijfer geconstateerd van 47 sterfgevallen per Ï.000 geboor ten. Dat is viermaal zo hoog als bij normale zwangerschappen. fV%. De twee groepen wonen in een krottenwijk bij Durban met 20.000 inwoners, waar al meer dan een jaar onderlinge spanningen heer sen. Gisterochtend waren al zes slachtoffers uit de krottenwijk ge borgen. Allen waren neergestoken. Later overleed een zevende slacht offer in het ziekenhuis aan zijn ver wondingen. Een politiewoordvoerder zei dat later op de dag een gespannen rust in de krottenwijk heerste. Hij zei dat er geen politieke motieven ach ter de gevechten leken te zitten, en de politie nam de gevechten dan ook niet op in het dagelijkse over zicht van rellen in het land. De Pondo's vormen een stam binnen het Xhosa-volk, na de Zoe loes de het grootste zwarte volk in het zuiden van de provincie Natal. In die provincie komt het geregeld tot onderlinge strubbelingen tus sen zwarten. Elders in het land maakte de po litie melding van nog drie doden als gevolg van stammenonlusten. In Imbali, een dorp ten noorden van Pietermaritzburg, de hoofd stad van Natal, werden twee zwar ten om politieke redenen ver moord, aldus de politie. De slacht offers waren Gibson Msomi, de voorzitter van een plaatselijke ver eniging van taxi-chauffeurs, en Mandia Madladla. Volgens onbe vestigde berichten waren beide mannen lid van Inkatha, de toege felijke zoeloe-organisatie die de af- keld is met het Verenigd tisch Front, de belangrijkste anti apartheidsbeweging in Zuid-Afri- ka. Intussen werd in Soweto, bij Jo hannesburg, een sympathiestaking van honderden artsen en verpleeg kundigen een dag uitgesteld. De staking zou ter ondersteuning wor den gehouden van 1.800 leerling verpleegkundigen en leden van het huishoudelijk personeel die door het enorme Baragwanath zieken huis werden ontslagen. Vandaag zal de rechter uitspraak doen over de rechtmatigheid van het ontslag. De taken van de 1.800 ontslage nen worden waargenomen door militairen en vrijwilligers, maar een arts uit het ziekenhuis zei dat het werk bijzonder chaotisch ver liep. Er zouden op dit moment nog slechts 10 operaties per dag wor den uitgevoerd, tegen 50 tot 60 on der normale omstandigheden. Zakenleven De economische commissie van de raad van advies van de Zuidafri kaanse president heeft woensdag voorgesteld rassenwetten op te heffen die discriminatie van zwarte zakenlieden betekenen. In een rapport over de ontwikke ling van de middenstand zei de commissie dat alle zakenmensen in Zuid-Afrika in staat zouden moeten zijn om te werken zonder beperking op basis van huidskleur. Daarbij noemt de commissie in het byzonder wetten, waarbij ge bieden geografisch naar ras wor den ingedeeld. „Het gaat vooral om deze wetten daar die wetten zaken lieden of zakenmensen in aanleg, die Aziaat, zwarte en kleurling zijn, de toegang ontzeggen tot de econo mische belangrijkste gebieden van het land". De meeste bedrijven in Zuid- Afrika bevinden zich in blanke ge bieden. Voorzitter van de economische commissie is de aan de Harvard- universiteit opgeleide econoom Francois Jacobz uit Kaapstad, een lid van de gemengde adviesraad. Hy bekleedt ook diverse functies bij industriële en mijnbouw onder nemingen. In het rapport adviseert zijn commissie de regering alle wetge ving inzake bedrijven, die is geba seerd op rassenonderscheid, op te heffen en de toegang tot de zaken wereld aanzienlijk minder inge wikkeld te maken dan deze nu is. MADRID (AFP/Rtr/UPI) - Duizen den Spanjaarden hebben gisteren in de Vallei van de Doden, op 50 km van Madrid, de 10e sterfdag herdacht van Francisco Franco. De "Caudillo" leidde, nadat hij de bur geroorlog (1936-39) had gewonnen, Spanje met harde hand tot aan zijn overlijden op 20 november 1975. Jonge aanhangers van extreem rechts waren in de nacht van dins dag op woensdag van Madrid naar de Vallei van de Doden gelopen. In de vroege ochtend legden zij een krans op het graf van Jose Antonio Primo de Rivera, de oprichter van de Falange, de- extreem-rechtse partij waartoe ook Franco behoor de. In de loop van de dag losten tientallen jongelui elkaar af als ere wacht bij de graven van Franco en Primo de Rivera. Bij de herdenkingsplechtigheid was de 84-jarige weduwe van Fran co, Carmen Polo, aanwezig met haar dochter Carmen en dier man, Twee vrouwen uit Moskou lezen de Prawda. De Russische krant besteedde ting tussen Gorbatsjov en de Amerikaanse president de markies van Villaverde. Fran co's weduwe, die slechts zelden in het openbaar verschijnt, had eer der een uitnodiging van de staats televisie afgeslagen om mee te werken aan een documentaire in serievorm die deze week vertoond wordt en gaat over de dood van Franco en de overgang naar de de mocratie erna. Honderden jonge en oude rechts-extremisten kwamen na een stelde vraag of zij Franco misten, zei de helft van wel. Maar bij de in 1982 gehouden parlementsverkie zingen, waarbij de socialisten van premier Felipe Gonzalez de abso- mis byeen, terwyl ze "Leve Fran co" riepen. Tijdens de mis had de priester, Emilio Aparacio, hulde gebracht aan "de diepe religiosi teit" van Franco en diens rol tij dens de Spaanse burgeroorlog: "Wij die de burgeroorlog hebben meegemaakt, bewaren een diep ge voel van dankbaarheid aan de man die onze redder werd". Het uiterst-rechtse dagblad „El Alcazar", dat een oplage heeft van 115.000 exemplaren, beschreef Franco in een speciale reportage als een staatsman. Op de telefo nisch aan 30.000 Spanjaarden ge- lute meerderheid in de Cortes be haalden, kwamen de extreem rechtse partijen niet verder dan tot 140.000 stemmen tegen 10 miljoen voor de socialisten. In een vraaggesprek met het in vloedrijke dagblad "El Pais", ging de eerste-minister in op de over gang van de dictatuur naar de de mocratie die Spanje in de afgelo pen tien jaar heeft beleefd: "In heel korte tyd hebben wij geleerd in vrijheid en vrede te leven. Maar het lijkt een byzonder lange periode. Als je terugkijkt naar 1975. komt het ongeloofwaardig voor dat die tijd deel zou uitmaken van het he den". In het hele land zijn herden kingsbijeenkomsten en kerkdien sten voor de vroegere dictator ge houden. De aanhangers van Fran co zijn van plan zondag in Madrid een afsluitende manifestatie te houden onder de titel: "Eer het verleden en verover de toekomst". LONDEN - De Britse minister King (Noord-Ierland) is gisteren in het centrum van Belfast aangeval len door enkele tientallen protes tanten die woedend zijn over het Brits-Ierse akkoord dat Ierland in spraak geeft in Noordierse zaken. door Henk Dam De minister wilde het stadhuis van Belfast binnengaan om daar te lunchen, toen hij werd tegenge houden door een groepje van onge veer 30 protesterende unionisten. De demonstranten hadden met een auto de hoofdingang geblokkeerd, dus daar kon King niet naar bin nen. Hij reed daarop met zijn ko gelvrije auto naar een zij-ingang, Vliegtuigongeluk Bij een ongeluk met een privé- vliegtuig in de omgeving van het vliegveld Dortmund-Wickede zijn gisteravond alle vijf inzittenden om het leven gekomen. De slacht offers zijn de eigenaar en diens zoon, beiden uit Leverkusen, een echtpaar en nog een persoon. Het toestel kwam uit Wenen en wilde in Dortmund landen. Over de oor zaak kon een woordvoerder van het vliegveld nog niets meedelen. Het ongeluk gebeurde tijdens mot regen. Papoea Het parlement van Papoea Nieuw Guinea heeft gisteren zijn vetrouwen in premier Michael So- mare opgezegd. De volksvertegen woordiging nam een motie van wantrouwen aan met 57 tegen 51 stemmen. Somare is acht van de tien jaar sinds de onafhankelijkheid van Pa poea Nieuw Guinea van Australië de politieke leider geweest. De nieuwe eerste-minister is opposi tieleider Paias Wingti, die eerder dit jaar uit de regeringscoalitie stapte. Medicijnentekort De Surinaamse Vereniging van Medici heeft regeringsleider Desi Bouterse een brief gezonden, waar in zij haar ongerustheid uitspreekt over het tekort aan medicijnen in het land. In de brief wordt erop gewezen dat bepaalde onmisbare geachte medicamenten niet meer voorra dig zijn, omdat die niet voorkomen op een onlangs opgestelde lijst van medicijnen. Volgens de artsenver eniging worden in het academisch ziekenhuis alleen nog spoedopera ties uitgevoerd. Duikboten Zweden De Zweedse televisie vertoonde gisteravond een documentaire waarmee de maakster wil aanto nen dat er nooit Sowjet-duikboten met opzet in Zweedse wateren zijn geweest. Na de uitzending volgde een dis cussie tussen de maakster van de film, Maj Wechselmann, Zweedse marine-officieren en een journalist, die heeft beweerd dat de documen taire Russische propaganda is. waar hij uitstapte. Ook daar ston den demonstranten. Een van hen greep de minister bij zijn nek, er vielen een paar klappen, en er wer den enige eieren naar King ge gooid. Tot overmaat van ramp voor King kon hij de zij-ingang niet bin nen, omdat die uit oogpunt van veiligheid vergrendeld was. Poli tiemensen duwden de minister daarop weer in zyn auto, en reden hem terug naar de hoofdingang, achtervolgd door de schreeuwende demonstranten. By de hoofdingang was de blok kade inmiddels verwijderd, en kon de minister eindelijk naar binnen. De politie arresteerde een van de demonstranten omdat deze de koplampen van Kings auto had vernield. Vonnis Palestijnse kaper is ongeldig GENUA (AFP/DPA) - Het vonnis tegen een van de kapers van het Italiaanse cruiseschip Achille Lau- ro is ongeldig. Bassam al Ashkar. die maandag zes jaar en zeven maanden kreeg wegens verboden wapenbezit, is 17 en dus minderja rig. Hij moet nu opnieuw verschij nen voor de kinderrechter, zo is gisteren van officiële zegslieden vernomen. De Italiaanse ambassade in Liba non kwam erachter dat de Pale stijn op 8 februari 1968 in Tripoli (Libanon) is geboren en niet op 8 februari 1966, zoals hijzelf tegen over de politie had verklaard bij zijn arrestatie. Hij moet met de an dere kapers nog terecht staan voor de kaping van het schip en de moord op de Amerikaanse passa gier Leon Klinghoffer. Jelena Bonner, de i Russische Nobelprijswinnaar Sacharov (foto anp> NICARAGUA - Hondurese vlieg tuigen en boten van de kustwacht hebben gisteren twee Nicara guaanse marinevaartuigen aange vallen. De Nicaraguanen voerden een patrouille uit in de Golf van Fonseca waaraan Nicaragua, El Salvador en Honduras liggen. Dat is uit militaire bronnen vernomen. Drie vliegtuigen en twee boten van de Hondurese kustwacht voer den de aanval uit in Nicaraguaans territoriaal gebied. Vrouw Sacharov op 2 december naar Italië MOSKOU (AFP) - Jelena Bonner, de vrouw van de dissidente kern geleerde Andrej Sacharov, zal op 2 december de Sowjet-Unie verlaten voor een medische behandeling in Rome. Dit heeft haar dochter Tatjana Jankelevitsj gisteren be vestigd. Tatjana Jankelevitsj, die in de Verenigde Staten woont, heeft gisterochtend een telefoon gesprek met haar moeder gevoerd. Mevrouw Bonner, die met haar man is verbannen naar de voor bui tenlanders gesloten stad Gorki, verklaarde dat zy de Sowjetautori- teiten heeft moeten beloven niet met journalisten te spreken tijdens haar verblijf in het Westen. Indien zy zich niet aan deze belofte houdt, zal zij niet naar de Sowjet-Unie mo gen terugkeren, aldus mevrouw Jankelevitsj. Jelena Bonners dochter meldde verder dat zij over de telefoon met Andrej Sacharov heeft gesproken. De Russische kerngeleerde heeft haar gezegd dat hy zes maanden in een ziekenhuis heeft gelegen. ADVERTENTIE Minister Tom King heft zijn hand in een poging om klappen af te wenden (foto AP> ADVERTENTIE Beaujolais Villages Primeur De eerste wijn van 1985 is heel geurig en I elegant! Vandaag te koop P bij uw slijterij/ wijnhandel. «Delcavë ivijn en gedistilleerd Tel. (015f 569324' BOGOTA (AP) - In de Armero-val- lei is gisteren grote beroering ont staan door een oproep van de rege ring via de radio aan de bewoners om hun huizen te verlaten omdat de Nevado del Ruiz opnieuw op uitbarsten zou staan. De radiozen ders die de oproep verspreidden lichtten later toe dat de oproep van president Betancur om de woon kernen Guayabal en Marquita, twee plaatsen in de Armero-vallei waar bij de ramp van een week ge leden rond de 25.000 doden vielen, te ontruimen slechts gezien moes ten worden als een paraatheidsoe fening. In Guayabal en Marquita zyn tij delijk duizenden overlevenden van de ramp ondergebracht. Voor de verwarrende oproep tot ontrui ming onderbraken de radiozenders hun normale programma en werd in het geheel niet aangegeven dat het om een simulatie ging. Bij de vulkaanuitbarsting van af gelopen week, die op zich geno men niet zo hevig was, verdween het stadje Armero van de kaart. Het werd bedolven onder een dik ke laag hete modder, een mengsel lava, aarde en gesmolten ijs waarmee de ruim 5000 meter hoge Nevado is bedekt, die veel mensen heeft verstikt of verbrand. Duizenden mensen die uit angst voor een nieuwe uitbarsting van de Nevado del Ruiz naar hogere ge bieden waren gevlucht waren juist weer begonnen terug te keren naar hun huizen. Vulkanologen blijven er echter op wijzen dat het gevaar op een nieuwe uitbarsting niet ge weken is. In de Armero-vallei, waar hele dorpen werden bedolven onder een dikke modderstroom, waren soldaten nog bezig met het ver branden van lijken van slachtof fers van de uitbarsting van vorige week. Los rondlopende dieren werden doodgeschoten om het uit breken van besmettelijke ziekten te voorkomen. Hoewel het begra ven van de doden in volle gang is gaat ook het speuren naar overle venden nog op beperkte schaal door. Het merendeel van de doden wordt ter aarde besteld in graven die zijn gedolven in de gestolde vulkanische modder. Ijskap Sinds de uitbarsting van vorige week houdt een internationale groep wetenschappers de vulkaan in de gaten, om tijdig voor een nieuwe eruptie te kunnen waar schuwen. De Franse minister voor natuurrampen, Haraound Tazzief, een vooraanstaand vulkanoloog, zei dat de vulkaan nog lange tijd actief zal blijven, en dat het groot ste gevaar op dit moment bestaat uit het smelten en wegglijden van de ijskap. Hij zei dat er op de berg nog ongeveer 25 miljard kubieke meter ijs ligt. De Colombiaanse regering heeft intussen 24 miljoen gulden be schikbaar gesteld om het voor de koffieteelt belangrijke gebied weer op te bouwen. Volgens de burgemeester van Marquita waar het ziekenhuisje was omgevormd tot centrale eerste hulppost keerden gisteren zo'n 15.000 mensen naar hun huizen in het dal terug. Uit een voorlopige schatting door de regering blijkt dat de ramp op een totaal materieel verlies, on der meer door het verloren gaan van de koffie-aanplant, van 1,2 mil jard gulden kan komen te staan. Minister van buitenlandse zaken Ramirez Ocampo zei dat zijn land tot op heden 30 miljoen gulden aan financiële steun uit het buitenland heeft ontvangen en een zelfde be drag aan materiële bijstand. Het ministerie van buitenlandse zaken in Bogota noemde met name de ruimhartige bijdragen uit Neder land. Venezuela, Japan en Italië, die al hulp hebben verstrekt voor bedragen van 3 miljoen gulden of meer. In het rampgebied blijft behoefte bestaan aan een scala van appara tuur en goederen, zoals medicij nen, medische apparatuur, radio zenders, installaties voor waterzui vering en landbouwmachines om de koffieteelt in de vallei weer op poten te zetten. Koudvuur Wat betreft besmettelijke ziekten bestaat vooral vrees voor koud vuur. Deze aandoening, die zeer besmettelijk is en in veel gevallen dodelijk kan zijn, is al geconsta teerd bij een aantal met open wonden in de modder hebben gelegen. De operatieka mers waar deze mensen zyn geope reerd moesten grondig worden ontsmet voordat andere patiënten daar weer konden worden gehol pen. Maandag en dinsdag werden nog 35 overlevenden gevonden en hoe wel ook nu het reddingswerk nog doorgaat bestaat eigenlijk bij nie mand nog hoop dat mensen levend in de modder worden aangetrof fen. De reddingswerkers zoeken al leen nog met speciale geluids- en infrarood-apparatuur naar mogelij ke overlevenden. Hun zoeken con centreert zich op de honderden huizen en gebouwen die geheel on der de modder zijn verdwenen, omdat mogelijk daar nog een enke le overlevenden te vinden is. In een communiquë dat de rege ring gisteren in Bogota uitgaf stond dat 12.000 mensen in het la gere deel van de vallei de ramp hebben overleefd. Zevenduizend van hen zijn er zelfs zonder enig letsel vanaf gekomen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7