PvdA-bestuur: voor verkiezingen geen voorkeur uitspreken 'Ten strijde tegen de willekeur' Over samenwerking met andere partijen W agenmakerij wordt in ere hersteld ONDER D/\K Expositie nieuwbouw en renovatie Ons Belang ontstaat in 1913 uit huuracties van arbeiders PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 21 NOVEMBER 1985 LEIDEN - Het afdelingsbestuur van de PvdA vindt dat deze partij niet voor de gemeen teraadsverkiezingen van maart 1986 moet uitspreken met welke partner zij na de verkie zingen het college van B en W wil vormen. Wel wil het bestuur dat er opnieuw een college op smalle basis komt, dus niet met alle of zoveel mogelijk partijen daarin. De Jonge Socialisten binnen de PvdA hebben het voorstel gedaan om deze partij een college te laten vormen met Links Leiden (de sa menbundeling van PSP, PPR en CPN) als daar een meerderheid voor wordt behaald bij de verkie zingen. Het bestuur wijst dit voor stel af. Het belangrijkste is volgens het bestuur dat de inbreng van de PvdA in het nieuwe college zo groot mogelijk wordt, "Een uit spraak over met welke partij(en) dat het beste kan is vóór de verkie zingen niet erg aan de orde. De 19 maart ontstaat, is daarvoor PvdA straks uit mogelijke college- bepalend", schrijft het be stuur in De Partijgenoot, het plaat selijke partij-orgaan. Een college van PvdA en Links Leiden wordt ook niet op voorhand afgewezen: "Het is een mogelijke uitkomst van het nastreven van de belangrijkste doelstelling: een zo sterk mogelij ke vertegenwoordiging van de PvdA in het college". Overigens sprak het PvdA-bestuur bij de vo rige verkiezingen wel zijn voor keur uit voor de vorming van een links college, tot ongenoegen van de situatie die het merendeel van de fractie. Muziek De Katwijkse beatgroep Les Zazous treedt vanavond op in de Koets-o-theek in de Kruis straat. Aanvang half tien. In café Scarabee Pieterskerk- choorsteeg) treedt het duo The Amazing Stroopwafels fIk ga naar Frankrijk op. Open podium Amnesty International houdt vanavond in het Breehuys (Breestraat 19) een open po dium. Leidse jongeren krijgen van acht tot elf uur de kans om met eigen theater, muziek, dans, e.d. op de planken te staan. De avond is onderdeel van de jongerenactie 'Toekomst achter tralies', waarmee Am nesty International de aan dacht wil vestigen op het feil dat in veel landen ook jongeren het slachtoffer zijn van schen dingen van mensenrechten. i jaar De PvdA vormt sinds samen met alleen de VVD het "col lege. Daarvoor 'regeerde' de partij vier jaar samen met het toenmalige klein links: PSP. PPR en D66. Het streven naar een college op smalle basis met een zo sterk mo gelijke inbreng van de PvdA is in september al ondersteund door een uitspraak van een ledenverga dering. Het bestuur legt in De Par tijgenoot nog eens het waarom van dit streven uit: "De PvdA is er ui teraard op uit de op haar uitge brachte stemmen te vertalen in een zo groot mogelijke invloed op het college, dat bovendien om slagvaardig te kunnen optreden niet op te veel partijen moet berus ten". Duidelijk In de ledenvergadering van aan staande vrijdag zal het voorstel van de Jonge Socialisten aan de orde komen om in geval van een meer derheid in de raad van PvdA en Links Leiden voor de vorming van een college met deze twee fracties te kiezen. In De Partijgenoot houdt de politiek secretaris van de Jonge Socialisten afdeling Leiden e.o., Jay Jawad, de leden voor dat de partners zal kunnen kiezen: VVD, CDA of Links Leiden. Een duide lijke uitspraak vóór de verkiezin gen is volgens de Jonge Socialisten een kwestie van fatsoen, nu de kie zer geen beslissende invloed heeft op de samenstelling van het colle ge. "Indertijd hebben diverse Nieuw Linksers hier veel aandacht aan besteed. Hun conclusie was: je mbetje vóór de verkiezingen al uit spreken met wie je wil gaan rege ren". Een dergelijke keuze valt wót de Jonge Socialisten betreft op Links Leiden. "Wij zijn van me ning dat een herkenbaar links be leid slechts mogelijk is met een links college. Wij houden niet van 'verstandshuwelijken' met rechtse partijen, maar van hokken uit lief de tussen socialisten. Onze kiezers stemmen niet links om rechts in het college te helpen. De VVD is en blijft een rechtse partij (met of zon der Laken) en hoewel wij het op praktische punten eens kunnen zijn, er blijft toch een wereld van verschil in mentaliteit". Jawad voegt hier aan toe: "Dat hoop ik althans, want momenteel zijn de berichten dat we met de VVD en de WD alleen weer in zee zullen gaan niet van de lucht, en dat de wethouders allemaal samen op het pluche willen blijven zitten, hoor je links en rechts". De Jonge Socialisten vinden dat als de PvdA vrijdag niet een uit spraak wil doen ten gunste van sa menwerking met Links Leiden, de partij dan duidelijk moet maken dat zij wil dóórgaan met de WD. "De kiezer verdient zulke duide lijkheid". De openbare ledenvergadering van de PvdA wordt vrijdagavond gehouden in Het Parlement aan de Nieuwstraat en begint om acht het vroeger aan de Oude Varkenmarkt. De werkplaats wordt gerestaureerd c ingericht; de handkarren worden op de binnenplaats gezet. LEIDEN - Het barst er van de houtworm en de oude handkar ren zijn door het gemotoriseerd verkeer in de kreukels gereden. We hebben het over de voormali ge rijtuig- en wagenmakerij aan de Oude Varkenmarkt, die vol gend jaar zal worden omge toverd tot een minuscuul mu seum. Onlangs besloot de gemeente dat de rijtuig- en wagenmakerij gerestaureerd moet worden als herinnering aan de laatste wa genmaker van Leiden, J.J.N. de Groot. Die oefende er sinds 1917 het wagenmakersambacht uit. Een opvolger voor hem zal er niet komen. Handkarren, paar- dewagens en bakfietsen zijn na genoeg uit het straatbeeld ver dwenen. De laatste jaren legde De Groot zich al met name toe op allerlei herstelwerkzaamheden: reparaties van ladders, wagen wielen en wat dies meer zij. Klus jes-waarvoor men niet gemakke lijk by anderen terecht kon. In maart van dit jaar overleed wagenmaker De Groot op 84-jari- ge leeftijd. Al zijn bezittingen had hij vermaakt aan de Evange lisch Lutherse Gemeente. De ge meente Leiden bereikte vervol gens overeenstemming met de kerk over de aankoop van het pand aan de Oude Varkenmarkt, inclusief de handkarren en in ventaris. De Leidse architect Joop Voll- mer heeft een restauratieplan ge maakt voor het pandje aan de Oude Varkenmarkt. Het is de be- doeling de rijtuig- en wagenma kerij, op de begane grond, intact te houden en in te richten als mu seum. Een blijvende herinnering aan de wagenmaker De Groot, en aan het ambacht dat hij uitoefen de. "Het wordt geen saaie tentoon stelling van gereedschappen, maar een werkplaats, compleet met zaagsel en houtkrullen op de vloer", aldus Joop Vollmer. "Er zijn veel foto's waarop is te zien hoe het gereedschap aan de muur hing. Dat wordt weer pre cies zo. Het nieuwe stucwerk in de werkplaats wordt ook in de oorspronkelijke, beetje groezeli ge kleur uitgevoerd. Kortom: Een tafereel waarvan het lijkt alsof de wagenmaker er even uit is weggelopen om een bood schap in de buurt te doen", aldus Vollmer. Het achterhuis wordt ook ge restaureerd en gaat onder meer diens* doen als onderkomen voor een foto-expositie. Op de. straks overdekte, binnenplaats komen de handkarren te staan die vroeger voor de werkplaats op de Varkenmarkt stonden. De binnenplaats wordt met glas overkapt zodat het net is alsof ze weer buiten staan. De karren worden waarschijnlijk opge knapt door leerlingen van een technische school. Op de verdiepingen van het pand aan de Oude Varkenmarkt en op de verdieping van het ach terhuis komen vier kamers, met de noodzakelijke sanitaire voor zieningen, bestemd degenen die het museumpje zullen runnen. De bedoeling is dat dit studenten van de (nog) in Leiden gevestig de Reinwardt Academie zullen zijn. Eén kamer zal in de oor spronkelijke staat worden terug gebracht en zonodig als gasten kamer dienst doen. Het oude pandje, waar een hal ve eeuw lang (bijna) alles hetzelf de is gebleven, slaat er thans nog schilderachtig bij. Maar wie door het nostalgische waas heen ziet kan constateren dat de tand des tijds flink aan het pittoreske tafe reeltje heeft geknaagd. "De toe stand waarin het pand verkeert is zeer slecht", vertelt architect Vollmer. "Op foto's ziet het er heel romantisch uit, maar de werkelijkheid is anders. Het barst er van de houtworm, en op de bovenste verdieping hebben de elementen vrij spel". De bedoeling is dat in januari 1986 met de restauratie van het pand begonnen kan worden. Omdat de inrichting ook de nodi ge tijd zal kosten valt nog niet precies te zeggen wanneer het nieuwe museum zijn deuren zal openen. LEIDEN. - Huizenkopers opgelet. Aannemers, makelaars en banken presenteren zich deze week voor het eerst gezamenlijk, in De Waag, met een overzicht wat er op dit mo ment aan nieuwbouw en gereno veerde panden, voornamelijk in de binnenstad van Leiden, te koop of te huur is. 'Sleutel tot de Leidse binnen stad' heet de tentoonstelling die vanmiddag door de wethouder v volkshuisvesting, Tesselaar, werd geopend. Tijdens drie informatie dagen, tot en met aanstaande zater dag, kan men er vrijblijvend infor matie krijgen over gerenoveerde- en nieuwbouwwoninge Leidse binnenstad. Twee bankin stellingen zijn aanwezig om de po tentiële koper voor te rekenen wat zijn maandelijkse lasten zullen zijn. Voor snélle beslissers i: speciale hypotheekaanbieding. Al leen deze week: een rente die half procent onder het thans gel dende percentage ligt. Waarom slaan woonlijk toch eikaars i ten, de handen ineen om potentiële kopers aan te trekken. Gaat het slecht met de huizenverkoop? Het tegendeel is waar, volgens direc teur Swaak van aannemingsmaat schappij Erica. "Wij merken juist dat de binnenstad weer in trek i Er worden duizenden brochures verstuurd aan mensen die belang stelling tonen om in de stad te wo nen. Daarom willen we eens een to taal beeld geven van 'wat doet de één en wat doet de ander'. Verge lijk maar". "Wat wij, en dat zijn de aanne mers Erica, De Boer, Heembouw en Ooyevaar, laten zien zijn projec ten die op dit morpent daadwerke lijk in de verkoop zijn en wat we voor de korte termijn in petto heb ben. Bij elkaar meer dan honderd woningen, verdeeld over vijftien locaties, waarvan zeker de helft nog te koop of te huur is". Volgens Swaak wordt nogal eens onderschat wat de aannemerij aan projecten in Leiden ontwikkelt. "Als we over honderd woningen praten is dat toch niet van onderge schikte betekenis op het totaal aan woningen dat op dit moment in de Leidse binnenstad wordt gereali-, seerd. Wat we tijdens die informa tiedagen ook willen laten zien isj dat we woningen maken voor eer' prijs die Concurrerend is met dé woningen die in de Stevenshofpol der worden neergezet". door Raymond Peil Aanvankelijk vormt de woningbouwvereniging Ons Belang een merkwaardige gemengd staaltje van kapitalisme en socialisme. Het is een arbeiderscoöperatie, waar men zich kan inkopen en al dus meewerkt aan het bijeenbrengen van kapitaal voor de vereni ging. Bij ons Belang betaalt men gedurende tien weken 25 cent en daarna wekelijks een dubbeltje, tot het aandeel van 25 gulden is volgestort. Het behoeft geen betoog dat alleen aandeelhouders in aanmerking komen voor een woning. Toch vloeit de oprichting van Ons Belang voort uit een protest beweging van arbeiders, een huurdersvereniging die te hoop loopt tegen 'ongemotiveerde huurverhogingen'. Een verzameling van de protesterende huurders mondt uit in de oprichting van de woning bouwvereniging, een doeltreffende manier, denkt men, om betaal bare arbeiderswoningen uit de grond te stampen. In tegenstelling tot de jaren rond de Tweede Wereldoorlog is de vroegste geschiedenis van Ons Belang uitstekend gedocumen teerd. Op 15 maart 1926 doet het bestuur een gedenkschrift ver schijnen. Dit werkje ziet het licht ter gelegenheid van het 12'^-ja rig bestaan en is alleen al door het taalgebruik, maar ook door de kleurrijke en nauwgezette be schrijving, de moeite waard om uitgebreid te citeren. "Toen den 25sten september 1913, na afloop van de vergade ring in de graanbeurs Ons Be lang werd opgericht, was aan de ze op zich eenvoudige handeling heel wat vooraf gegaan. Want al die mensen die dp graanbeurs nagenoeg geheel vulden, waren leden van de Huurdersvereni ging, ontstaan uit een actie van huurders uit verschillende dee- len der stad tegen de huns in ziens ongemotiveerde huurver- hooging". "Buurtcommissies werden ge vormd, openbare vergaderingen in verschillende delen van de stad gehouden, onder andere in de omtrek van de Pasteurstraat (van welke straat het verzet het eerst uitging), Lage Rijndijk enz. waarin de heeren Meijer en Ak kerman optraden om te proteste ren tegen een huurverhoging op de meest willekeurige wijze toe gepast. Op 27 augustus 1913 werd de vereeniging van huur ders en huurderessen voor Lei den en aangrenzende gemeenten definitief opgericht". "En hoewel het hier en daar met daadwerkelijk verzet en col lectief weigeren de verhoogde verhuur te betalen eenig succes te boeken viel, bleek men toch vrij spoedig en algemeen van ge voelen dat het meest afdoende middel tegen willekeurige huur- verhooging en wooninguitzet- ting gevonden moest worden in de vorming van een bouwve- reeniging, een vereeniging die zelf woningen voor haar leden zou bouwen en exploiteren". "In deze vergadering waar on der leiding van J. Erkelens, voor zitter van de huurdersvereeni- ging, tot stichting van Ons Be lang werd besloten werd van overwachte zijde de behulpzame hand geboden. Wethouder Van der Pot van volkshuisvesting bleek bereid, waar nodig, ons van advies te dienen. Van dit aanbod is dankbaar gebruik ge maakt en was het voor de be stuurders van die dagen een be wijs dat zij met deze oprichting op den goeden weg waren". Elektrificatie Na de oprichting gaat Ons Be lang direct aan de slag. De plan nen voor zestig arbeiderswonin gen rond de Gasthuislaan liggen al snel op tafel. De bestaande krotten moeten zo snel mogelijk tegen de grond. B en W spreken indertijd van 'den hoogst gebrek- kigen toestand tusschen de Gast huislaan en de Herenlaan'. Op sommige plaatsen is de Gast huislaan 1.75 meter breed en grenst aan beide zijden aan open riolen in de vorm van stinkende sloten. De bouwprijs wordt echter op gedreven door grondspeculan- ten, zodat gemeente en rijk vijf tig jaar in de buidel moeten tas ten om met subsidies de hureri aanvaardbaar te houden, die des ondanks 10 tot 45 cent hoger uit vallen dan jgepland. In 1916 volgt de oplevering van de eerste wo ningen. In het gedenkschrift schrijft het bestuur hierover onder meer "Het eerste blok werd gebouwd op de plaats van de vroeger on ooglijke Gasthuislaan. Ondanks dat de woningen aan al de ei- schen van geriefelijkheid en hy giëne voldeden konden zij voor een prijs van 2,90 voor de eenge- zins- of 2,40 tot 2,65 gulden per week voor een boven- of bene denwoning - een enkele hoger - worden verhuurd. In den oor logstijd moest de huur enkele malen met tien cent worden ver hoogd. Het blok was tegen het eind van 1916 voltooid. In 1918 werd in verreweg de meeste wo ningen elektrificatie aange bracht". "Hierna (1919, RP) volgde de bouw van 109 woningen op het terrein achter de Maresingel, tus sen Mauritsstraat en Bronkhorst- straat. Gebouwd in de dure tijd moest hier voor het eerst gebruik worden gemaakt van de door de regering ter beschikking gestel de bijdrage en werd op deze wij ze mogelijk de huur op hetzelfde peil te houden als de eerste bouw". verbod onderdak behoevende fa milieleden in zijn woning op te "Van den aanvang af hebben de elkaar opvolgende besturen te dezen opzichte steeds een radi caal standpunt ingenomen. On der geen enkele voorwaarde - hulpbehoevende vader of moe der uitgezonderd - is dubbelbe- woning toegestaan. Waar het bui ten weten van het bestuur plaats vond moest binnen de kortst mo gelijke tijd de woning in den ou den toestand worden terugge bracht. 'De geheele woning voor het gezin' was steeds het devies", redeneert secretaris P.J. Pont toch wel enigszins krom. Socialer klinkt dan het volgen de in de oren: "Op 22 december 1916 werd op initiatief van de se cretaris het Ziekenfonds opge richt. Tien jaar later telt het 300 leden en heeft een kapitaaltje van 500 gulden gevormd. Bij ziekte van het lid wordt maxi maal 26 weken lang 50 procent van de huur uitgekeerd". "Ondanks de minder gunstige voorwaarden waaronder bouw- vereenigingen voorschotten kunnen bekomen, feitelijk neer komend op een stopzetten der vereenigingsbouw hoopt het be stuur niets onbeproefd te laten den bouw van de voor zijn leden benodigde Woningen voort te zetten, om op deze wijze in 't be lang van de volkshuisvesting blijvend werkzaam te zijn", be looft het bestuur desondanks. Obligaties Stopzetting Het bestuur van Ons Belang, in het midden van de jaren twintig. De naam Gerritsen is lange tijd onverbrekelijk met de vereniging verbonden geweest: in het midden zit voorzitter Gerritsen, links achter hem staat Gerritsen junior. (archieffoto Ons Belang) Diligent "De derde bouw die op stapel werd gezet was die aan de Haag- weg met 234 woningen. Hiervan is echter niet veel terecht geko men. Grotendeels door de weinig tegemoet komende houding van de Spoorwegmaatschappij, die het aanvankelijk voor de bouw beschikbaar gestelde terrein voor een deel voor eigen gebruik wenste te houden". "Toch is het daar tenslotte, zij het met stukje en brokjes, een aantrekkelijke bouw verrezen van in totaal 136 woningen (1923/ 24), in enkele opzichten weer ge riefelijker dan de woningen in de oude bouwen. De schaduwzijde van deze woning is alleen dat ze met haar huurprijs van het dub bele van de eerste woningen, buiten het bereik van een groot deel van de arbeiders vallen". "De voortdurende nieuw aan was van leden dwong het be stuur ten deze diligent te blijven. Het oog viel op een gunstig gele gen terrein aan den Maresingel, naast de Uloschool. Hier wordt de bouw van 72 woningen onder nomen", aldus het bestuur, dat eerlijk genoeg niet alleen met hoera-verhalen aankomt. De fi nanciële perikelen die de vereni ging enige tijd later doormaakt, worden niet louter met de man tel der liefde bedekt. "De financieelen moeilijkhe den waarin Ons Belang door de houding van het bestuur was ge raakt - een moeilijkheid die de vereniging, dank zij de offervaar digheid van de leden, in betrek kelijk korte tijd geheel te boven is - had tot gevolg dat zowel een accountant als administrateur aan de vereniging werd verbon den", wordt hierover gemeld. De juiste toedracht van de ge beurtenissen, of iemand de kas heeft opgelicht of anderszins heeft gefraudeerd, is niet duide lijk. Woningbouwverenigingen hebben door de bank genomen nooit de gewoonte gekoesterd om buitenstaanders een meer dan terloopse blik in de keuken te gunnen. Radicaal Een apart hoofdstuk in de ge schiedenis van elke bouwvereni ging, die zich voldoende reken schap geeft van de vrijwillig aan vaarde taak, vormt het vraagstuk van de dubbelbewoning, zegt het bestuur verder. "Niet bekrom pen gebouwd - de meeste onzer woningen hebben vier kamers en een zolder - heeft een enkel lid-bewoner de verleiding niet kunnen weerstaan ondanks het "Zoals ik al reeds eerder deed uitkomen: het doel moderne en geriefelijke woningen voor de le den te bouwen en onder hun fi nancieel bereik te brengen is be reikt. We zien nieuwe goedkope woningen verlaten om onze, ho ger in huur maar geriefelijker en ruimer ingericht, te betrekken. Naast waakzaamheid en activi teit der verschillende besturen is het ook de medewerking van het gemeentebestuur geweest die ons dit resultaat hééft doen be reiken", vervolgt het jubileum- schrift. De minister van volkshuisves ting geeft vanaf 1922 geen mede werking aan bouwplannen voor eengezinswoningen van de wo ningcorporaties. Wel wordt in beperkte mate de mogelijkheid opengelaten tot het verlenen van voorschotten voor de bouw van eenvoudige en kleinere wonin gen (toen voor een prijs van 2500 gulden). Het voorschot van het rijk bedraagt het niet onaanzien lijke bedrag van 300 gulden per woning. "Den bouw van geriefelijke ar beiderswoningen voor een huur prijs die de financieele draag kracht van de arbeiders en de economisch met hen gelijk ge stelden niet te boven zou gaan", blijft door Ons Belang gewaar borgd, laat het bestuur de leden voor de komende jaren weten. "Noemen wij voorts de obligatie houders. Zij zijn het toch ge weest die ons bij den eersten bouw in staat stelden aan de ver plichting tot storting van 5 pro cent van het voor dien bouw be nodigde kapitaal, 6600 gulden, te voldoen. Tot slot besteedt het jubileum- schrift ook aandacht aan de be stuurssamenstelling van de ver eniging. Anno 1926 zitten daarin onder andere P.J. Schouten (in 1960 overleden), J. van de Bos tot 1959 lid) en voorzitter J. Ger ritsen (ook meer dan veertig jaar bestuurslid). Met haar opper hoofden is Ons Belang de eerste tijd echter weinig voorspoedig geweest. Niet minder dan acht verschillende personen hebben vanaf de oprichting tot 1926 de voorzittershamer gehanteerd. 'Onderdak' is een serie die de geschiedenis belicht van de so ciale woningbouw in Leiden en de geschiedenis van de Leidse woningbouwverenigingen. Hun namen zullen door de voorgeno men fusies wellicht spoedig tot het verleden behoren. Dit is het vijftiende deel van de serie.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4