Steeds Beheerder asiel wordt ontslagen Vertrek Reinwardt blijkt onvermijdelijk Energiebedrijf wil regeling schulden Door fusie met andere opleidingen nh*meuwt Odessa langer open? DONDERDAG 21 NOVEMBER 1985 Door uitspraak kantonrechter LEIDEN - De beheerder van het dierenasiel aan de Besjeslaan, Wil Tiele, wordt per 1 januari 1986 ont slagen. Dat heeft kantonrechter Rigters besloten op grond van 'ge wijzigde arbeidsomstandigheden'. Tot 1 juli volgend jaar mogen de Tieles in de dienstwoning aan de Besjeslaan blijven zitten. De stich ting Dierenasiel Leiden en Omstre ken (DLO) moet Tiele een bonus van 24.000 gulden betalen. Voorzitter Heilbron van de DLO wil eerst de beschikking van de kantonrechter afwachten, alvorens enig commentaar over de zaak te geven. Over de opvolging van Tiele wil hij evenmin iets meedelen. "We zullen nog een gesprek met de Tie les hebben. Hopelijk heeft dat mor gen plaats. We moeten die mensen toch helpen. Ook hebben we con tact gezocht met de gemeente Lei den over vervangende woonruimte voor de Tieles. Verder kan ik niets mededelen". De ontslagkwestie tegen Tiele werd op 30 augustus van dit jaar door de stichting DLO aangespan nen. Reden daarvan was dat Tiele nogal soepel omsprong met de ta rieven, zonder het bestuur daarin te kennen. Ook zou hij een hond hebben geschopt en bezoekers niet al te vriendelijk hebben bejegend. Omdat het Gewestelijk Arbeidsbu reau de ontslagaanvraag niet wilde honoreren, stapte de DLO naar de kantonrechter. Daarop sprong de Leidse Dierenbescherming voor Tiele in de bres. De zaak liep zo hoog op, dat de dierenbescher ming door de DLO voor de rechter werd gesleept, een zaak die de stichting overigens verloor. Spanning Tiele zelf is in zekere zin opge lucht, nu de beslissing is gevallen. "We hebben al die tijd in spanning geleefd en dat is nu voorbij. Maar voor de toekomst van de dieren ben ik erg bang. Vanaf 1 januari gaat het asiel 'zakelijk beheerd' worden. Dat wil zeggen dat iemand van acht tot vijf voor de dieren gaat zorgen. Maar ik heb de hele nacht wakker gelegen hoe dat moet nè vijven. Ik ben bang dat de honden 's nachts in hun eigen vuil komen te liggen. Bovendien is de verwar ming heel slecht. De afgelopen winter is hij tientallen kern uitge vallen. Hoe moet dat dan 's nachts als er hier niemand is. Want ik mag me er niet meer mee bemoeien". Tiele hoopt vóór 1 januari nog een groot aantal dieren kwijt te kunnen. "Ik moet ook al mijn vakantiedagen nog opnemen. Dat betekent dat ik hier nog twee we ken zit. Wat er dan gebeurt, weet ik ook niet. Ik maak me vreselijke zorgen over de beesten. Morgen middag in dat gesprek met het be stuur van de DLO zal ik het vooral daarover hebben. Dat er in elk ge val goed voor de dieren gezorgd wordt". De Dierenbescherming heeft Tiele overigens een baan aangebo den in de buitendienst. "Ik ben be zig mijn vrachtwagenrijbewijs te halen. Het is de bedoeling dat ik zwerfkatten ga ophalen en de een den ga voeren. Ook bestaat het plan om een soort dierenhulp- dienst op te richten. Niet als con current van de huidige Dieren- hulpdienst. Maar om het gat op te LEIDEN - Fusie van de Reinwardt Academie met Haagse of Amsterdamse hoger be roepsopleidingen (hbo's) voor kunst heeft onvermijdelijk tot gevolg dat de Academie uit Leiden verdwijnt. De Leidse raadsleden zijn daar niet gelukkig mee, maar zijn er in meerderheid mee akkoord dat de fusie met kunstopleidingen, die de Reinwardt zelf altijd heeft gewild, wordt nagestreefd. Dat werd duidelijk in de raadscom missie voor onderwijs, die gister- i het dierenasiel: "Ik heb nachten wakker gelegen hoe avond in een spoedvergadering bij- archieffoto) een kwam. Tweederde van de PvdA-fractie, CDA en Links Lei- Dierentaxi Nu al rijdt mevrouw Tiele een 'die- rentaxi'. Wanneer mensen een dier uit het asiel hebben gehaald, willen zij vaak per taxi naar huis. Tiele: "Dan kun je geen gewone perso- nentaxi nemen, want die beesten zijn vaak zenuwachtig. Spugen en poepen die taxi onder. Daar heb ben we dus een speciale auto voor. Die heb ik zelf aangeschaft, ook voor het gebruik van het asiel zelf. Ik heb, maar dat is bekend, in de jaren dat ik hier werkte veel eigen geld in het asiel gestopt". Bestuurslid Schouten van de Dierenbescherming is nog aan het uitzoeken hoe een en ander finan cieel geregeld zal worden. Tiele zal als werkloze een uitkering krijgen, maar wellicht is het mogelijk hem met behoud van uitkering voor de buitendienst van de Dierenbe scherming te laten werken. Ook Schouten voorziet een sombere tijd voor het asiel aan de Besjes laan. wanneer Tiele er nog wel woont, maar zich niet meer met de werkzaamheden mag bemoeien. Tiele zélf zal na 1 januari probe ren de aantijgingen tegen hem recht te zetten. "Die mevrouw die gezegd heeft dat ik een hond heb geschopt, zal ik nog wel opbellen. Dat zit me erg dwars. Evenals de beschuldiging dat ik een kat twee dagen zonder eten en drinken in het nachthok zou hebben laten zit ten. Want het is gewoon niet waar. Het bestuur moest gewoon argu menten hebben om mij te ont slaan". Fietser onder de voet gelopen LEIDEN - Een bewoner van de Jo- han de Wittstraat belde gister avond de politie om te klagen over het feit dat hij op de Johan de Cos- terweg onder de voet was gelopen door trimmers. De man kwam met zijn fiets ten val en bezeerde zich, aldus de politie. den (PSP/PPR/CPN) stemmen mee in dat de Reinwardt Academie (museologie) niet meer met de Leidse hbo's onderhandelt en haar heil buiten de stad gaat zoeken. De WD is daar echter op tegen, even als een deel van de PvdA en D66. Vorige week vrijdag kreeg de ge meente onverwacht te horen dat de Reinwardt niet meer met de Leidse hbo's wil onderhandelen. In de stroef verlopende gesprekken was tot dusver het belangrijkste strui kelblok het feit dat de Academie in de fusie met de Leidse hbo's haar identiteit zou kwijtraken. Tevens werd gevreesd voor de invloed van confessionele fusiepartners, iets waarvan de Reinwardt zich abso luut verre wil houden. Pvd A-lid Van Meij gaarden noemde de ommezwaai van de Reinwardt, en het feit dat burge meester en wethouder daarin mee zijn gegaan, niet overtuigend. "Eerst speelt de identiteit een jaar lang een belangrijke rol. Nu wil men per se met kunstopleidingen fuseren". Hij behoort echter tot de eenderde minderheid in de PvdA- fractie die vindt dat de academie voor museologie toch met de Leid se hbo's verder moet onderhande len. "Wij voelen ons een beetje over vallen", zei CDA-raadslid Kranen burg. "De school heeft immers nooit zo'n duidelijke koers geva ren. Maar we kunnen ons vinden in de fusie met de kunstopleidingen. Voor de school is dit de beste op lossing". Van Lint (Links Leiden) schaarde zich eveneens achter dit standpunt. WD en D66 pleitten daarente gen voor heropening van het over leg tussen de Reinwardt en de Leidse hbo's. De liberaal Elzenga zei in het uiterste geval wel te kun nen instemmen met de kunstfusie, maar dan wel met de garantie van minister Deetman van onderwijs, dat de Reinwardt als dependance van de Haagse of Amsterdamse kunstcombinatie in Leiden zou mogen blyven zitten. Inschikkelijk PvdA-wethouder Van Dongen verweet de Reinwardt een gebrek aan goede wil, om het overleg in het Leidse voort te zetten. "De partners hebben zich zeer inschik kelijk opgesteld. Ik sluit uit dat de Via sociale dienst en kredietbank ADVERTENTIE LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) wil volgend jaar meewerken aan een regeling voor schulden van consumenten. Dat al thans stelt het college van beheer, het dagelijks bestuur van het EBR, voor aan de algemene raad. Deze bespreekt het voorstel volgende week woensdag. Met deze regeling zouden schulden van gas- en elek triciteitsafnemers eventueel kun- EBR verwacht verlies, maar subsidie krijgt LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland verwacht volgend jaar verlies van 2,4 miljoen gulden, heer, dat schuldsanering plaats nen worden kwijtgescholden of worden opgelost door middel van een betalingsregeling. Vorig jaar hebben enige leden van de algemene raad al een initia tiefvoorstel ingediend om een so ciaal fonds van 500.000 gulden in het leven te roepen hiervoor. Dat voorstel is toen aangehouden om dat overleg met de gemeentelijke sociale dienst en de gemeentelijke kredietbank nog niet was afge rond. Het energiebedrijf werkt al mee aan een betalingsregeling die door de gemeentelijke sociale dienst werd geboden. De sociale dienst neemt hierbij de schulden over en lost deze in via de bijstandsuitke ring. Aan een sanering van schul den door de gemeentelijke krediet bank hielp het EBR tot dusver ech ter nog niet mee. Het is de bedoeling, aldus het voorstel van het college Ahsmann de meesterbakker van Leiden bakt ze gul en goed: de echte roomboter amandelstaven, bereid met echte boter en zuivere amandelspijs. U moet ze even proberen. Vanaf vandaag kost een verrukkelijke proefstaat en dat is een mooi Sinterklaasprijsje -4?^ Qui Hoge Rijndijk 118, Tel. 12 69 39 Leiden J Kennedylaan 9, Tel. 763137 Leiden Winkelhof 70, Tel. 894649, Leiderdorp mJtê ^ÊËÊt*. Academie op langere termijn in Leiden blijft als dependance van Den Haag of Amsterdam". Zij zei verder te geloven dat de Reinwardt in de fusie met andere kunstoplei dingen goed tot zijn recht zal ko men. "Maar die duidelijke keus was tot dusver nog niet gemaakt". Als voordelen van deze fusie stipte directeur Pouw aan, dat de Reinwardt anders in een geïsoleer de positie zou komen, ten opzichte van de andere kunstopleidingen. Bovendien worden binnen gefu seerde kunstopleidingen nieuwe afstudeerrichtingen ontwikkeld, daarvan kan de Reinwardt ook een graantje meepikken. Pouw riep de raadsleden op te lobbyen in politiek Den Haag, als zij de Reinwardt in Leiden willen houden. "De minister zal keihard 'nee' zeggen als wij om een uitzon dering vragen. Dat is aan u". WD- er riep blufte daarop, dat de WD zou proberen in de Tweede Kamer een interpellatie over de Rein wardt voor elkaar te krijgen. Voorzitter Van Vleuten van de medezeggenschapsraad van de Reinwardt verklaarde dat de Aca demie de onderhandelingen met de Leidse hbo's had afgekapt, 'om dat dat de enige manier was om B en W zover te krijgen dat het on derhandelingen buiten Leiden zou toestaan". Wethouder van Dongen kreeg toen de indruk dat het college door de Reinwardt om de tuin is geleid: dat in Leiden is onderhandeld en het overleg pas is afgebroken, op het moment dat het college de Aca demie onmogelijk nog kon dwin gen in Leiden te blijven. "De inten tie van het college was dat de on derhandelingen in Leiden zouden lukken. Van de Reinwardt dat ze zouden mislukken", merkte ze dan ook op. Jacks gestolen LEIDEN - Uit een café, een reisbu reau en de universiteitsgarderobe werden dinsdag in totaal 23 jacks gestolen. Waarde: enkele duizen den guldens. Van de dader(s) ont breekt tot nu toe elk spoor, aldus de politie. Pand gekraakt LEIDEN - Het pand aan de Lange Mare 71 is gekraakt door een 19- jarige jongen. Gisteren werd er melding gemaakt van de kraakac- tie. In het pand zat vroeger een le- derwarenwinkel. Dat blijkt uit de begroting die het heeft op voorstel van de sociale EBR voor volgend jaar heeft opge- dienst en de kredietbank. Die steld. De grootste verliesposten zijn de elektriciteitsdistributie i de stadsverwarming. Overigens stellen zullen in principe worden gehonoreerd, tenzij er onoverko melijke bezwaren bestaan. Bij- wordt het verlies goedgemaakt voorbeeld als er fraude is gepleegd doordat het ministerie mische zaken een subsidie milioen gulden geeft voor loopverliezen ming. Het bruto-verlies van bij elektriciteit wordt lijk veroorzaakt door de korting die het EBR dit jaar op de tarieven heeft gegeven. Die verminderde of als er kans bestaat op herhaling. Bij de schuldsanering wil het EBR wel de voorwaarden stellen de stadsverwar- dat alle 'normale' oplossingen zijn geprobeerd en geen uitkomst heb ben geboden en dat eventuele an dere schuldeisers akkoord gaan met de regeling. Volgens het dagelijks bestuur het energiebedrijf i niljoen opbrengt wordt goedgemaakt door alsnog niet nodig de post 'dubieuze i greep uit het zogeheten egali satiefonds van het bedrijf. Een fonds overigens dat voor een deel is aangevuld met de winst die het EBR vorig jaar op onder meer elek- regeling eind volgend jaar nog debiteuren' te verhogen. Omdat de financiële gevolgen van een en an der nu nog niet helemaal zijn te wordt wel voorgesteld de triciteit heeft gemaakt. Het egalisa tiefonds is bedoeld om de consu ment al te grote tariefsschomme lingen te besparen. Het energiebe drijf verwacht dat dit fonds tegen 1990 vrijwel is uitgeput. Directie-secretaris J. Sandber- gen legt uit dat de aanloopverlie zen bij de stadsverwarming - 6,8 miljoen - een normale zaak zijn. De stadsverwarming komt volgend jaar in vol bedrijf. Probleem is ech ter dat de installaties dan wel ge reed mogen zijn - en allerlei kosten met zich meebrengen - het EBR nog niet dat aai ten heeft waarop de installaties zijn berekend. Het energiebedrijf verwacht vol gend jaar op gas een bruto-winst 780.000 gulden te maken. Daar te bekijken. De schuldsane ringsregeling geldt daarom voorlo pig voor een jaar. Geen werk voor braillezeefdruk project GSW het braillezeefdruk-project stop te zetten. GSW-directeur Kalisvaart zegt dat 'structurele opdrachten' uitblijven, waardoor het project niet uit de verf kan komen. Ge- komt nog eens bij dat hiervoor bij- tracht zal worden het bij andere be drijven onder te brengen. De spe ciaal voor dit project ontworpen machine zal dan wellicht kunnen worden verhuurd. ïiljoen uit de wordt gehaald vanwege de korting op de gasprijzen die in 1986 wordt gegeven. Redactie: Wim Brands AnnemieK Ruygrok Kaballistiek De 4 is vierkant manlijk de 3 rond en vrouwelijk de 9 is een verre nicht van 6 meer in het licht de 7 staat apart tegen zijn stok verstard hij zal wel heilig wezen wij hebben niets te vrezen de 8 twee nullen op elkaar lacht maar lacht maar de 5 is een oud wijf heeft weinig om het lijf de 2 is blij en wittig blond kindje van de 20 de 1 is gans alleen maar huwt ze later alle 10 10 het staat nog te bezien Dit is een gedeelte van 'Kleine kaballistiek voor kinderen', een gedicht van Gerrit Achterberg. Leerlingen van de Rembrandt Scholengemeenschap kennen dit gedicht waarschijnlijk onder tussen wel uit hun hoofd. Ze hebben zich immers de laatste drie maanden intensief bezigge houden met de dichter. En de scholieren die tijdens het Achter berg-project hebben zitten dro men, of misschien wel een ge dicht zaten te componeren, kun- AD VERTENTIE Inderdaad, eindelijk een verruiming van de openingstijden. Voortaan 365 dagen per jaar v.a. 4 uur 's middags geopend. Ter introduktie: - Alle voorradige bieren, óók Belgische, per glas 1 O* o.m. Duvel Moortgat - Kriek Lambiek - Westmalle Tripel - bokbier" Maar ook espresso, capucino, warme choco, Perrier, Schweppes, etc. Aanbieding geldig tussen 16.00 en 20.00 uur tot 21-12-85 HogeWOerd 1 8, Leiden nen de schade inhalen: het bo venstaande fragment staat in middels op één van de school- Gistermiddag werd dit kunst werk plus een ijzeren handteke ning van Achterberg, gemaakt door Jan Willem Bruins, ont huld. Bij die gelegenheid werd ook de cantate uitgevoerd die in het kader van het project werd gecomponeerd door Huib de Vriend. Je kunt zeggen wat je wilt, maar het is een bijzonder pro ject: negeren de meeste leraren de poëzie onder het motto 'te moeilijk', op de Rembrandt Scholengemeenschap probeert het docentenkorps tenminste nog om de leerlingen liefde voor de schone kunsten bij te bren gen. Rector Geerts: "Tijdens de lessen Nederlands, muziek, teke nen en latijn hebben de leerlin gen zich drie maanden op ver schillende manieren met Achter berg beziggehouden. Het is de leerlingen zeker bevallen vol gens mij. En het leuke is natuur lijk dat ze spelenderwijs meer over Achterberg hebben geleerd. We zullen in de toekomst overi gens meer van dit soort projec ten gaan organiseren". Kastanjekade (3) Spuide gisteren bewoner Seijn zijn klachten over het verkeers beleid ten aanzien van de Kas tanjekade, vandaag het ant woord van verkeersambtenaar Verwoerd. Nog even de bezwa ren van Seijn, kort samengevat: jaren geleden hebben wij te ken nen gegeven dat we eenrich tingsverkeer wilden, maar de ge meente luisterde niet naar ons; volgens de ambtenaren kon het tweerichtingsverkeer wel ge handhaafd blijven, een paar in grepen - bloembakken, tongen en vernauwingen - zouden vol doende zijn om het sluipverkeer te weren. Een gedeelte uit 'Kleine kaballistiek voor kinderen' van Gerrit Achterberg en een omvangrijke handteke ning in ijzer van de dichter zijn op één der muren van de Rembrandt Scholengemeenschap aangebracht. Gisteren werd dit kunstwerk onthuld. (foto Holvast Maar het verkeer bleef sluipen, aldus Seijn. En wat doet de ge meente nu? Ze leggen de bewo ners een aantal varianten voor, alsof ze niet al lang weten wat wij willen. Eenrichtingsverkeer. "Ja, het probleem speelt over een hele periode", geeft Ver woerd toe. "Kijk, wij hebben in dertijd eenrichtingsverkeer als oplossing verworpen omdat een dergelijke ingreep volgens ons niet noodzakelijk was. Nee, we waren niet halsstarrig. Wij had den een bepaald verwachtings patroon, gebaseerd op ervarin gen elders in de stad. Dat ver wachtingspatroon: eenrichtings verkeer is niet nodig. We hebben ongelijk gekregen: onze maatre gelen waren onvoldoende. Maa dat konden we toen niet weten, Natuurlijk kan ik me voorstellen dat sommige straatbewoners het idee hebben dat wij wilden dwarsliggen, maar dat is echt niet juist". Waarom wordt er nu pas wat aan de situatie gedaan? Ver woerd: "We zijn het jaar 1985 in gegaan met het woord deregule ring. Wat wij doen is wijk na wijk bekijken wat er moet gebeuren. We gaan de gebieden schonen, om het zo maar eens te zeggen. Wat ik bedoel? Nou, in sommige wijken staan bijvoorbeeld bor den waar de mensen zich hele maal niet aan houden. De vraag is dan: welke andere maatrege len kunnen er genomen wor den". Maar is zo'n enquête nou nodig als je weet dat de bewoners van de Kastanjekade gewoon een richtingsverkeer wilden en nog steeds willen? "Een enquête is de beste manier om er achter te komen wat de mensen willen", vindt Verwoerd. "U gaat er van uit dat iedereen unaniem van oordeel is dat één oplossing de beste is. Maar wat blijkt nu? We hebben veertig procent - ik zeg duidelijk: veertig procent - van de formulieren terug en de bewo ners houden er lang niet allemaal dezelfde gedachten op na". Eén van de bezwaren van Seijn: de taal die in de enquête wordt gebezigd is te onduidelijk. "Als ik 'm lees, is het me allemaal wel duidelijk", zegt Verwoerd. "Maar ja, ik ben dan ook een spe cialist. Soms bezigen we inder daad taal die te vaktechnisch is, maar we doen echt ons best om simpel Nederlands te gebruiken. Maar ik geef toe: volmaakt is die enquête niet, helaas". Waarna hij besluit met de woorden dat de gemeente zo snel mogelijk iets zal doen aan de verkeerssituatie op de Kastapjekade.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3