Carillon niet vals door zure regen Vervuiler Philips voor de rechter Den Uyl wilde al in 82 weg Nederlandse kerken beraden zich over Zuid-Afrika DONDERDAG 21 NOVEMBER 1985 PAGINA 19 Reportage ASTEN - Carillons worden min der door zure regen bedreigd dan men had gevreesd. Een onder zoek bij twintig carillons in ver schillende binnensteden, uitge voerd door klokkengieterij Ko ninklijke Eijsbouts, heeft dat uit gewezen. door Jan van der Kooij Het onderzoek, dat een jaar duurde, werd ingesteld op ver zoek van het ministerie van VROM, dat ook de kosten voor zijn rekening nam. De natuur kundige drs. Jos Thomassen, die de gevolgen van zure regen voor de Nederlandse beiaards onder zocht, zal begin volgend jaar het resultaat van zijn studie publice ren. „Een heel verrassend resul taat", aldus directeur André Lehr van Eijsbouts. „Het feit dat na 1965 bijna alle kolenkachels verdwenen zijn is misschien wel de belangrijkste verklaring". Thomassen is musicus en na tuurkundige en was om die re den de aangewezen man voor het onderzoek, waarmee hij vorig jaar november in Asten begon. Hij kon uitgaan van gegevens die André Lehr een aantal jaren gele den had vastgelegd na een aantal omvangrijke restauraties in de jaren vijftig en zestig. Diverse ca rillons waren toen vals. De oor zaak was duidelijk, volgens de Astense klokkenrestaurateurs: vuiligheid in de lucht. Verontreiniging „Luchtverontreiniging is er al tijd geweest", zegt Thomassen. „Door de bevolkingsgroei en door het toegenomen energiege bruik is het vanaf het midden van de vorige eeuw steeds erger geworden. Vooral in binnenste den waar de kerktorens met klokkenspellen staan en met na me gedurende de wintermaan den wanneer het stookgedrag voor een belangrijke toename van de verontreiniging zorgde". Corrosie van kerkklokken is dan ook niets nieuws. „Alleen werd het vóór 1940 niet opge merkt of niet ernstig gevonden", is de indruk van Thomassen. „In Jos Thomassen bij de beiaard van de Utrechtse Nicolai-toren, die bij Eijsbouts in Asten wordt gerestaureerd vanwege aantasting door cor rosie. (foto GPD) 1916 zijn paleis van de beiaard van het yaiTzio XI. Amsterdam foto's ge maakt, waarop duidelijk te zien is dat de klokken aangetast zijn en een toonanalyse in Sneek van 1918 gaf ook aan, dat er een en ander aan de hand is, al is brons dan vrij goed bestand tegen cor- Na de oorlog was er een golf van restauraties. Tal van klokken keerden terug uit Duitsland of uit geheime bergplaatsen, de be langstelling voor carillonmuziek werd groter, voor de veelal kost bare restauraties kwamen subsi dies beschikbaar. Niet alleen de bronzen klokken moesten onder handen worden genomen, draad werk en ophangconstructies van klokken waren vaak versleten en moesten worden vernieuwd. Veel klokken bleken onzuiver te zijn geworden. "Alle interval len waren te klein", aldus André Lehr. In zijn klokkengieterij werd vastgesteld, dat de onzui verheid was ontstaan door lucht verontreiniging, een proces van vele jaren. De gevolgen van die luchtverontreiniging - schilfers en 'pokken' aan binnen- en bui tenkant - werden weggeslepen, de klokken werden bij gestemd en klinken weer als vanouds. Zure regen Maar zure regen tast de monu menten aan, vernielt bossen en meren en bedreigt zelfs de men selijke gezondheid. Ligt het dan niet voor de hand dat bij de dui zenden speelklokken in Neder lands zingende torens de laatste jaren ook veel schade is ontstaan door zure regen? Zo dacht men althans bij Mo numentenzorg en ook bij Eijs bouts. Staat een nieuwe golf van restauraties - waar Monumenten zorg geen geld voor heeft! - voor de deur? Hebben klank, toon hoogte en kwaliteit van de bron zen klokken te lijden onder de zure regen, met name de klokken uit de 17e eeuw, veelal door de gebroeders Hemony gegoten, die in verschillende- oude steden staan? Al deze vragen rechtvaardig den een studie, waarbij onder meer een aantal in de jaren zestig gerestaureerde klokken opnieuw werd bekeken. Maar het ant woord is geruststellend. Aan de kerk-, speel- en luidklokken mankeert vrijwel niets dat met zure regen in verband kan wor den gebracht. Thomassen maak te van een twintigtal carillons een geluidsopname en vergeleek die met opnamen uit de jaren zestig. „Zure regen is een ver sterking van de verontreiniging die er altijd is geweest", aldus Thomassen. „Er is wel sprake van een lichte aantasting maar het effect is niet zo dramatisch dat er weer restauraties voor de deur staan". Staat wil vele riiilj oenen verhalen op bodemverontreinigers DEN HAAG (ANP) - Philips in Eindhoven is het eerste bedrijf dat terecht moet staan voor een geval van bodemverontreiniging. De Staat zal de onderneming morgen voor de rechtbank in Den Bosch aansprakelijk stellen voor het schoonmaken van de verontreinig de grond in de gemeente Stadska naal. De door de overheid gemaak te kosten van de sanering belopen een bedrag van 4,5 miljoen gulden. De Philips-vestiging Stadska naal heeft volgens het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer onzorg vuldig gehandeld door in strijd met de bepalingen in de hinder wetvergunning in de periode 1965 tot 1975 afvalwater met grote con centraties cadmium te lozen in de afwateringssloot de Dideldom. Het bedrijf had weliswaar een hinder wetvergunning voor het lozen van afvalwater, maar daarin was opge nomen dat het afvalwater geen concentraties giftige stoffen mocht bevatten die schadelijk zijn voor mens, dier of plant. Het ministerie beschuldigt de onderneming, waar onder meer beeldbuizen en halfgeleiders wor den gemaakt, ervan dat zij zeer goed op de hoogte was of in elk ge val had moeten zijn van de aard en het gevaar van cadmium. Als ge volg van de lozingen is de 2,5 kilo meter lange Dideldom over de ge hele lengte sterk verontreinigd met deze voor het milieu zeer gevaarlij ke stof. Binnen enkele honderden meters van het bedrijf zijn zeer gro te concentraties van het zware me taal in het slib neergeslagen. In de loop der jaren is het verontreinigde slib bij het baggeren van de sloot over de oevers en voor een deel over de aanliggendé tuinen ver spreid. Sinds de instelling van de Inte- rimwet Bodemsanering kan de overheid cje kosten van de bodem sanering verhalen op de daders van de verontreiniging. De land sadvocaat heeft tot nu toe in toaal acht dagvaardingen laten uitbren gen. De uitspraak van de rechter in Den Bosch zal maatgevend zijn voor andere zaken waarbij de Staat vele tientallen miljoenen guldens probeert terug te vorderen, die zij aan het schoonmaken van de bo dem heeft uitgegeven. Duphar Behalve Philips staat ook Du phar in Amsterdam, de rechtsop volger van Philips Duphar, moge lijk een veroordeling te wachten. Dit bedrijf zal dan moeten opdraai en voor de enkele tientallen miljoe nen guldens die de schoonmaak van de Volgermeerpolder gaat kos ten. Tussen 1960 en 1967 stortte de onderneming 10.000 vaten met on der meer chloorbenzeen en he- xachloorcyclohexanen in de pol der. Doordat de vaten gingen roes ten kwamen de giftige stoffen in de bodem en in het water terecht. Het volgende bedrijf dat de land sadvocaat heeft gedagvaard is Shell Nederland. In de periode 1953-1960 stortte de onderneming gehalogeneerde organische verbin dingen, de zogenaamde 'drins', in de zellingen langs de Hollandse IJssel. Zellingen zijn ondiepe stro ken grond tussen de vaargeul en de dijk. Als gevolg hiervan moest de overheid de woonwijk aan de Zel- lingweg in Gouderak voor enkele tientallen miljoenen guldens sane- De chemische fabriek Aagrunol in Haren zal zich te zijner tijd moe ten verantwoorden voor de veront reiniging van haar fabrieksterrein aan het Winschoterdiep. Hier zijn hoge concentraties chemische stof fen aangetroffen in de grond. Tus sen 1954 en 1970 stortte de onder neming chemische afvalstoffen op het terrein en kwamen er ook gifti ge stoffen in de bodem terecht als gevolg van lekken en morsen bij het vervoer en de verwerking van chemische middelen. Ten slotte sloegen op het fabrieksterrein or ganische kwikverbindingen neer, die via de ventilatie en afzuiginstal laties in de buitenlucht terecht kwamen. De saneringskosten be dragen eveneens enkele tientallen miljoenen guldens. Nosta Chemie in Gendt (Gelder land), een groothandel in chemi sche produkten, intrumenten en toebehoren, verontreinigde de grond van het bedrijfsterrein aan de Dorpstraat in vrij ernstige mate met chroom. Dat kwam doordat de rioleringsbuizen, waardoor chemi sche afvalstoffen werden afge voerd, werden aangetast en gingen lekken. Ook de opslag van lekken de vaten zorgde voor vervuiling van de bodem. De sanering heeft tot nu toe drie ton gekost: Daar'ko- men nog de kosten van de king van de afgegraven grond bij. Tussen 1972 en 1983 werden het fabrieksterrein en de omgeving van de verzinkerij Geijo en de Gal vanische Industrie Neochroom in Vlijmen verontreinigd met cyani de, cadmium, zink en chroom. De Staat zal proberen de enkele mil joenen guldens die de sanering van dit terrein gaat kosten, via de rech ter op de ondernemingen te verha len. Het galvanisch bedrijf De Rouw in Rosmalei\zal, als de rechter dat althans verordonneert, een bedrag van één miljoen gulden moeten be talen voor het schoonmaken van het voormalige fabrieksterrein aan de Heer en Beekstraat. Door het lo zen van afvalwater in een zinkput werden het terrein, de omgeving en de sloten in de periode van 1969 tot 1973 verontreinigd met cyani de, cadmium, zink en koper. De laatste in de rij van onderne mingen die tot nu toe zijn gedag vaard is het Oliecentrum Midden- Nederland in Arnhem. Als gevolg van een lek in de oliepompinstalla- tie op een terrein aan de Van Dijk- huizenstraat in Nijkerk zijn tussen 1969 en 1981 grote hoeveelheden dieselolie in de bodem terechtge komen. De schoonmaakkosten: 53.000 gulden. Het einde van de dagvaardingen is nog lang niet in zicht. De land sadvocaat heeft tientallen eisen tot schadeloosstelling van bodem verontreinigingen in voorberei ding, waarvan een aantal dezer da gen de deur uitgaat. DEN HAAG - Al in 1982 heeft Joop den Uyl zich als leider van de Partij van de Arbeid willen terug trekken om plaats te maken voor Wim Kok. toen nog voorzitter van de FNV. Kok werd kort na de val van het kabinet-Van Agt-II in 1982 benaderd door Den Uyl en partij voorzitter Max van den Berg. Na enkele dagen wees Kok het ver zoek af omdat hij meende dat hij zijn positie bij de FNV nog niet mocht verlaten. door Rimmer Mulder Deze episode in de nu al jaren lang durende 'opvolgingskwestie' binnen de PvdA wordt door Wim Kok zelf verteld in het deze week verschenen boek 'Joop den Uyl. Politiek als hartstocht'. Nadat de PvdA-ministers in 1982 uit het kabinet-Van Agt waren ge stapt (waarmee de kabinetscrisis een feit was) hebben de kopstuk ken binnen de partij Den Uyl het dringend advies gegeven niet weer als lijsttrekker op te treden. Kok vertelt daarover: „De PvdA-minis- ters om hem heen zeiden: Joop je moet het niet meer doen. In de tweede helft van mei ben ik bena derd, eerst door Max van den Berg, later door Joop, naar ik heb begre pen met eikaars medeweten: of ik wilde nadenken over een plaats op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer en zelfs over de rol van lijst trekker... Uiteindelijk heb ik het toen niet gedaan". 'Politiek als hartstocht' is een bundel waarin twintig mensen die met Den Uyl hebben samenge werkt of hem van nabij hebben meegemaakt, hun visie geven op de PvdA-leider. Zij doen dat in in terviews die zijn opgetekend door de journalisten John Jansen van Galen en Bert Vuijsje. Het onvermogen van Den Uyl om zijn eigen opvolging tijdig te re gelen wordt in de bundel een paar maal openlijk aan de kaak gesteld. De hardste noot wordt daarover gekraakt door Ed van Thijn, wiens kritiek ('Den Uyl verzamelt geen nieuw talent om zich heen en het oude talent veroudert') door een voorpublikatie al overal is doorge drongen. In dezelfde geest laat oud-partij bestuurslid Bart Tromp zich uit: „Hij zal weer lijsttrekker worden maar in wezen is dat een enorm zwaktebod van de partij". Wim Kok zegt het subtieler: „Ie dere dag uitstel verlengt zijn glorie maar beperkt tegelijk de kans om er nog iets aan toe te voegen". Slordig Den Uyl leidt de PvdA nu bijna negentien jaar en in die tijd is al heel veel over hem bekend gewor den. Zo weten we dat hij een enor me werkkracht, een geweldig uit houdingsvermogen en een kolos saal en veelzijdig verstand heeft. Daar staat tegenover, dat hij in de persoonlijke contacten wat slordig is, er soms wat lang over doet een besluit te nemen en moeilijk iets van een ander wil aannemen. Het zijn karaktereigenschappen die in de bundel veelvuldig worden ge noemd; en soms flink worden aan gezet. Zo zegt Tromp over Den Uyls contactuele eigenschappen: „Ik heb kennissen uit het partijbestuur die zijn bloed wel kunnen drinken sinds hij op een partijtje hun vrpuw niet alleen straal negeerde, maar ook nog een kwartier lang si- garerook in het gezicht blies... Als je Joop eens een briefje schrijft en je krijgt na negen maanden ant woord dan denk je: goh, wat attent van Joop". Mevrouw Hilda Verwey-Jonker (oud-lid van de Eerste Kamer en van de SER) vat haar jarenlange er varing samen met: „Het is blik baar moeilijk voor Den Uyl om in de gedachtenwereld van een ander te kruipen. Hij hoort aan. hij geeft weerwerk, maar neemt niets van je mening over". Oud-minister Hans Gruijters wijst erop dat deze eigenschap ook politieke gevolgen kan hebben. Hij schetst hoe Van Agt in het kabinet- Den Uyl een wrok opbouwde door dat Den Uyl hem alleen als onver mijdelijke 'ballast' behandelde. „Met een andere aanpak was Van Agt zo te winnen geweest; daar ben ik zeker van. Als iemand dat begre pen heA dan is het Wiegel ge weest". B Klacht Van verscheidene kanten krijgt Den Uyl ook het verwijt dat hij op beslissende momenten de partij niet krachtiger heefl gestuurd. Vooral het laten mislukken van de kabinetsformatie van 1977, nadat de PvdA tien zetels had gewonnen, wordt hem zwaar aangerekend. De klacht is dat Den Uyl op zo n mo ment niet zijn nek uitsteekt en zegt: zo wil ik het en anders gaat het verder zonder mij. „Als Den Uyl dat had gedaan, was zijn twee de kabinet er in '77 gekomen", al dus de vaststelling van Roel de Wit, nu commissaris der koningin in Noord-Holland en ooit samen met Den Uyl wethouder van Am sterdam. De meeste geïnterviewden gun nen Den Uyl nog weieen kabinet maar de strekking van de bundel is toch meer afgestemd op de afslui ting van een mooie loopbaan dan op het begin van een nieuwe vlucht. ('Joop de Uyl. Politiek als hart stocht' is verschenen bij Uitgeve rij Van Holkema en Warendorf in Weesp.) ACTIE ZUINIG STOKEN TABEL VOOR DE WEEK VAN 11 NOV. T/M 17 NOV. 1985 WEERSTATION VALKENBURG 800 IT 1.000 1.200 1.400 1.600 1.800 2.000 2.200 2.400 2.600 2.800 3.000 3.300 3.600 3.900 4.200 4.500 5.000 5.500 6.000 Volgende week houdt de Ne derlandse Raad van Kerken met vijftig mensen uit de aangesloten kerken een besloten beraad van drie dagen over Zuid-Afrika. De deelnemers vertegenwoordigen zowel de beleidsorganen van hun kerken als kerkelijke instan ties die zich speciaal met Zuid- Afrika bezighouden. Het beraad - 'werkconsultatie' genoemd - is een antwoord op het verzoek van de Zuidafrikaan- se Raad van Kerken om steun in zijn strijd tegen het apartheids bewind. De deelnemers zullen nagaan, wat de laatste jaren aan verklaringen en acties van Ne derlandse kerken inzake Zuid- Afrika hebben opgeleverd. Voor dit beraad zijn ook men sen uitgenodigd uit Zuid-Afrika zelf, de Verenigde Staten, de Bondsrepubliek Duitsland, En geland en België en twee verte genwoordigers van de Wereld raad van Kerken. Er staan maar een paar inlei dingen op de agenda. De meeste tijd wordt in werkgroepen be steed aan het opstellen van aan bevelingen voor de kerken. Het verslag van het overleg en de aanbevelingen gaan naar de Raad van Kerken, zo is de bedoe ling. Afscheid. Op de jubileumbij eenkomst van het vormingscen trum 'Kerk en Wereld' (40 jaar), komende zaterdag in Drieber gen, zal ds. J. Vuijst afscheid ne men als directeur wegens het be reiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Vuijst was eerst in een aantal plaatsen gemeente predikant en werd daarna secre taris van de Raad voor het Jeugdwerk van de Hervormde Kerk. Directeur van de hervorm de stichting 'Kerk en Wereld' was hij sinds 1980. Ter gelegenheid van het 40-ja- rig bestaan van het vormingsin stituut heeft publiciteitsmede werker W. van der Meiden een boekje gemaakt onder de titel 'Veertig jaar Kerk en Wereld. Veelvormig in verandering. 1945- 1985'. Aan de hand van jaarver slagen, gelegenheidsboekjes, brochures en mondelinge inlich tingen schetst hij in grote lijnen de ontwikkeling van belangrijke activiteiten, zoals opleidingen, studieconferenties, initiatieven op het gebied van het apostolaat, lectuur, cursussen en oecumeni sche bijeenkomsten. Het boekje wordt zaterdag op de jubileumbijeenkomst gepre senteerd. Samen in Nijmegen. Na een jarenlange aanloop hebben de hervormde gemeente en de gere formeerde k^erk in Nijmegen be sloten tot een 'samen-op-weg' in heel de stad. Om dat te vieren wordt op 1 december een geza menlijke dienst gehouden in de grote Stevenskerk. De samenwerking begon vijf tien jaar geleden in een nieuwe wijk. Toen een volgende wijk in aanbouw kwam, pakten de fwee kerken het werk onmiddellijk sa men aan. Financiële problemen waren een extra stimulans voor een totaal plan. Twee jaar gele den werd besloten tot samenvoe ging van pastoraat en diakonaat en werd een herindeling van de stad gemaakt in vier wijken. Iedere wijk heeft een volledige predikant plus een aantal deel- tiidwerkers naar behoefte. Men Amsterdam. De hervormde centrale kerkeraad in Amster dam heeft besloten, de (histori sche) Noorderkerk aan de Noor- dermarkt als plaats van samen komst op te heffen, de twee pre dikantsplaatsen voor de Gerefor meerde Bond samen te voegen en deze richting in hervormd Amsterdam te concentreren in de Jeruzalemkerk. Dat alles moet gebeuren met ingang van 1 juni 1986, zo mogelijk eerder. Door terugloop van het aantal leden is het voldoende als bin nen Amsterdam één plaats met de Gereformeerde Bond verbon den is. Vanwege de bijzondere aard van de Bond is het niet wen selijk, die plaats in de binnen stad te hebben". Dat staat in een kerkeraadsnotitie. De kerkeraad van de Noorder kerk, met ds. C. Blenk (vroeger in Woubrugge) als voorzitter, vecht de argumenten voor kerk sluiting aan. Van terugloop is geen sprake, zegt de kerkeraad. Op de Westerkerk na hebben de Jeruzalemkerk en de Noorder kerk zondags de meeste bezoe kers. In de meeste andere kerken zijn er nog geen honderd. De ker keraad gaat nu in beroep bij de commissie voor bezwaren en ge schillen. Hervormde Kerk: beroepen te Arnemuiden L. W. C. Ruijgrok Bruchem-Kerkwijk (Geld.), te Oud-Beijerland (deelgemeente 'Ontmoetingskerk') G. H. Cassu- to Bilthoven. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Vlaardin- gen J. Oosterbroek Harderwijk. Boff naar Nederland? De '8 Mei-beweging' van rooms-katho- lieke organisaties zal de Brazi liaanse 'bevrijdingstheoloog' Leonardo Boff, die van het Vati- caan een spreekverbod kreeg op gelegd, uitnodigen om op 8 mei volgend jaar het woord te voeren op haar manifestatie in Den Bosch. Daartoe wserd gisteren in Utrecht besloten. (De '8 Mei-beweging' ontstond toen een aantal vooruitstrevende rooms-katholieke organisaties ter gelegenheid van het pausbe zoek een alternatieve manifesta tie organiseerde op het Malieveld in Den Haag). Het spreekverbod van Boff loopt precies op 7 mei volgend jaar af. Als hij naar ons land komt, zal dit weer zijn eerste openbare optreden zijn. Mocht het spreekverbod worden ver lengd. dan overweegt men hem 'zwijgend te laten spreken' De manifestatie op Hemel vaartsdag 1986 in de Bossche Brabanthallen zal in het teken staan van 'mensen die gezonden zijn'. Joost Reuten uit Bussum, woordvoerder van de '8 Mei-be weging', gaf er deze toelichting bij: "Wij moeten niet naar de he mel staren, maar de aarde ver nieuwen. Het gaat daarbij ener zijds om een geloofstaal die in een ontkerkelijkte wereld ver staanbaar is, anderzijds om con crete antwoorden van gelovigen op de noden in de wereld, de ar men veraf en dichtbij, de uitke ringstrekkers. de vrouwen". Vrouw. De synode van de Britse Anglicaanse Kerk kreeg gisteren van de aartsbisschop pen van Canterbury en York te horen, dat een speciale commis sie op het ogenblik de theologi sche kanten bestudeert van de 'vrouw-in-het-ambt'. Het rapport zal in de herfst van 1987 uitkomen, nog op t(jd voor de volgende algemene vergade ring (zomer 1988) als de leiders van de hele anglicaanse kerkge meenschap elkaar ontmoeten. De Britse synode zal volgend jaar juli het omstreden punt van de vrouw als priester onder ogen

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19