V.d. Reijdenvoorspelt 'acute' noodsituatie De Geneefse top van dag tot dag Als ziektekostenverzekering niet doorgaat Paratroepen helpen Belgische rijkswacht Indonesië: weer executies Ex-Jonkies maken het zichzelf moeilijk DONDERDAG 21 NOVEMBER 1985 PAGINA 17 DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) heeft de Twee de Kamer gisteren uiterst sombere toestanden in het vooruitzicht gesteld wanneer zijn voorstel om het vrijwillig ziekenfonds op te heffen sneuvelt. De bewindsman hield met name PvdA en CDA voor dat mensen die vrijwillig in het ziekenfonds zitten of in de speciale bejaardenverzekering, in een "buitengewoon penibele acute noodsituatie ko men te verkeren". De premies zouden voor hen ongetwijfeld gaan stijgen. Van der Reijden wil de stelselwijzi ging in de ziektekostenverzekering met ingang van 1 januari doorvoe ren. Aan opheffing van het vrijwil lig ziekenfonds is naar zijn overtui ging niet te ontkomen omdat het al een aantal jaren in feite failliet is. PvdA en CDA willen het vrijwilli ge ziekenfonds in afgeslankte vorm handhaven voor kleine zelf standigen en anderen die geen in komen uit loondienst krijgen (to taal ruwweg 800.000 mensen). De staatssecretaris rekende de Kamer voor dat zelfs uitstel van het inwerkingtreden van de Wet op de Toetreding tot Ziektekostenver zekering (WTZ) tot 1 april ongeveer 50 miljoen gulden verlies oplevert. De Kamercommissie voor volks gezondheid voerde gisteren voor de tweede maal mondeling overleg met de bewindsman ter voorberei ding van de plenaire behandeling van het wetsvoorstel over enkele weken. Mensen die nu deel uitmaken pakket aanbieden. liere sector, maar noemde Lan- met hef huidige ziekenfond®^" ^hÜHudeST ÏÏoSaÏSE De ziekenfondssector bevat een re- t\ i A TT geling voor tandartshulp van 0-19 -UCCIIlclIIlC AZL tl cl 11 jaar, in het particuliere systeem ligt dat op 12 jaar. De verschillen zijn experiment met de volgens Van der Reijden binnen r een kort aantal jaren alsnog weg te werken. PvdA en CDA willen dat de be- UTRECHT (ANP)- Het Acade- windsman met zijn collega Deet- misch Ziekenhuis in Leiden komt levertransplantatie HAARLEM - Minister Smit-Kroes kreeg gisteren een fotoboek dat haar voor een geschilderde Wijkertunnel werd overhandigd door burgemeester Hoobroeckx van Heemskerk. Vijf gemeenten rond Haarlem willen de tunnel, die iets ten oosten van de Velsertunnel moet komen, zo snel mogelijk gerealiseerd zien. (foto anp> i onderwijs nog eens kijkt naar andere mogelijkheden om studenten onder te brengen aanmerking voor onderzoek naar een nieuwe vorm van lever- transplantatie. Het ziekenhuis zou volksverzekering. Mevrouw Müller dit in samenwerking met het Dijk- (PvdA) stelt zich voor ogen dat de zigtziekenhuis in Rotterdam moe basisbeurs gaat gelden als uit- ten doen. Dit heeft de Gezond- gangspunt voor de verzekering, heidsraad geadviseerd aan de be- waarbij de centrale afdeling studie- windslieden van WVC. Het gaat hierbij om een operatie financiering in Groningen wordt r belast met premieheffing. Haar waarbij de eigen lever niet geheel het vrijwillige ziekenfonds of collega Lansink (CDA) vindt stu- wordt verwijderd en slechts een de speciale bejaardenregeling gaan straks over naar het verplichte z kenfonds of naar de particuliere ziektekostenverzekering. Volgens Van der Reijden moeten verzeke raars de mensen die overgaan naar de particuliere sector een basis denten een uitgelezen groep voor gedeelte van de donorlever wordt een "proeftuin" voor de toekomsti- getransplanteerd. De zieke lever ge volksverzekering tegen ziekte- kan in deze gevallen nog gedeelte- kosten. lijk functioneren. Van der Reijden houdt voorals- Deze nieuwe vorm van levertran- nog vast aan zijn voorstel studeren- plantatie verkeert nog in het expe- den onder te brengen in de particu- rimentele stadium. DORDRECHT (ANP) - De Anreco- groep in Papendrecht van een voormalige scheepsmakelaar ver keerde in het voorjaar van 1981 aan de rand van de financiële afgrond met tientallen miljoenen guldens schuld en was niet meer in staat fi nanciering voor enigerlei project aan te trekken. De banken waar mee het bedrijf doorgaans zaken deed, hadden de kredietkraan bo vendien dichtgedraaid. Dit bleek gisteren op de tweede zittingsdag van het proces voor de rechtbank in Dordrecht tegen de scheepsmakelaar, waarbij onder meer oplichting voor een bedrag van 2,6 miljoen van oud-directeur van het chemisch afvalverwer- Scheepsmakelaar kon de aankoop van Uniser niet echt financieren kingsbedrijf Uniser in Moerdijk G. Bernouw wordt behandeld. De scheepsmakelaar heeft van Ber nouw volgens het openbaar minis terie onder valse voorwendsels 2,6 miljoen gulden geleend voor de aankoop van aandelen van Uniser en daarbij doen voorkomen dat de gehele financiering bij een bank zelf vrijwel rond zat. De scheepsmakelaar wilde er met de Uniser-transactie in een klap weer bovenop komen. Hij moest gisteren voor de rechtbank in Dordrecht echter erkennen dat hij bij de banken zelfs geen kre dietaanvraag had ingediend voor de aandelenaankoop. De prijs voor het chemisch afvalverwerkingsbe drijf Uniser wisselde, met name als gevolg van toenemende belang stelling van politie en justitie voor door het bedrijf gepleegde milieu delicten, nogal eens: van maximaal 18 miljoen gulden in eerste instan tie, tot uiteindelijk 3 miljoen gul den. Amsterdam: snel besluit over museum voor natuur historie AMSTERDAM (ANP) - Minister Brinkman (WVC) en de Tweede Kamer moeten dit jaar of anders uiterlijk volgend voorjaar beslis sen waar het Nationaal Natuurhis torisch Museum wordt gevestigd: Amsterdam of Leiden. Wordt het besluit - inclusief de financiële ge volgen - niet voor die tijd genomen, dan valt de hoofdstad af als kandi daat. De Universiteit van Amster dam en de gemeente lieten dit gis teren blijken tijdens een perscon ferentie. De minister wil best een natio naal natuurhistorische presentatie, zo bleek onlangs nog uit zijn mu seumnota. Hij vroeg Amsterdam en Leiden in 1983 al om "offertes". Amsterdam heeft volgens de "commissie van advies voor de na- tuurhisorische musea" de beste pa pieren. De betrokken tweede ka mercommissie bespreekt de mu seumnota waarschijnlijk begin vol gende maand. Amsterdam heeft zo'n haast, ver telde bestuurder F. Spit van de Universiteit omdat er geen geld meer is om de Hortus Botanicus nog langer op eigen kracht open te houden. De hortus is een belang rijk onderdeel in het Amsterdamse plan met betrekking tot het na tuurhistorisch museum. De Hortus moet dicht door de landelijke be zuinigingen op het wetenschappe lijk onderwijs. De universiteit noch de gemeente zien kans de eeuwenoude tuin open te houden. Het Natuurhistorisch Museum in Amsterdam wordt gesitueerd rond de dierentuin Artis in de Plantage- buurt De Hortus Botanicus ligt daar zeer dichtbij. De opstellers van de Amsterdamse plannen re kenen met 200.000 bezoekers per jaar. Zondag 17 november Ruim duizend journalisten, tv- en radioverslaggevers, technici zijn al in Genève gearriveerd. Hun aantal zal uiteindelijk oplopen tot boven de 3000. Vanaf vrijdag tonen de Sowjets zich zeer actief. De pers wordt getracteerd op briefings, van militairen, wetenschappers. Die richten zich vooral op de gevaren van de Amerikaanse wapens, met het accent op de plannen voorjaan- valswapens in de ruimte'. door Hans Geleijnse Vandaag besluiten de Amerika nen (Reagan en zijn gevolg zijn za terdag gearriveerd; iets terug te doen. Terwijl de president in het landhuis La Saussure bekomt van de 'jet lag', gaat zijn Veiligheidsad viseur Robert Mc Farlane in het imposante Internationale Congres Centrum, waar de pers bivakkeert, even een vuiltje wegwerken. De uitgelekte brief van Mack the Kni fe Weinberger, die kennelijk bang is dat zijn baas te ver zal gaan in de gesprekken met Gorbatsjov. Voor de Sowjets is dat gesneden koek. Grootmoedig laat de grijze Kremlin-woord voerder Zamjatin weten dat er hier met Reagan za ken worden gedaan en niet met diens defensieminister. Zamjatin, die al heel wat machtswisselingen in het Kremlin heeft overleefd, grijnst nog net niet, maar je ziet hem denken 'laat die Amerikanen dat zelf maar oplossen'. Veel tijd voor triomfantelijke ge voelens krijgen de Sowjets echter niet. Op dezelfde persconferentie neemt de verslaggeefster van Else vier, Irina Grivnina, het woord. Er ontstaat een heftige woordenwis seling, door de Amerikanen tref fend 'shouting match' genoemd. Hier voor het eerst belooft Zamja tin, dat over de mensenrechten nog een speciale persconferentie zal worden belegd. Die belofte zal de komende dagen nog verschillende keren worden herhaald. Reagan maakt 's middags een korte wandeling in de tuin van La Saussure. Hij heeft in de publici teit nog het rijk alleen, want Gor batsjov arriveert eerst maandag. Moskou ligt nu eenmaal wat meer in Europa dan Washington. Maandag 18 november Gorbatsjov arriveert op het Ge neefse vliegveld, journaliste Griv nina is er ook. De Zwitsers waar schuwen, maar de frêle activiste weet Gorbatsjov toch toe te voe gen: waarom laat u Sacharov niet gaan. Volgens haar medestanders hoorde de Sowjet-leider het en hield even zijn pas in. De enige die dat kan bevestigen is 'de man met de vriendelijke glimlach en de sta len tanden' (Gromyko) zelf. Hij blijft voorlopig onbereikbaar, heeft het veel te druk met een op komende verkoudheid, gewapper met een (hoe kan het anders) rode zakdoek, de neus wordt voortdu rend opgehaald. Of zouden het ze nuwen zijn? In Genève zelf is het demonstra tiewezen volop in bedrijf. Alles wat anti-Sowjet is, geeft acte de presen ce: van vrije Albanezen tot Sonn Sann van het Cambodjaanse Khr.ier-bevrijdingsfront. Maar ook de onvermijdelijke Amerikaanse huismoeders. Phyllis Schlafley bij voorbeeld, die trots in pamfletten meldt dat ze ploor het vrouwenblad gen. Naarmate echt nieuws uit blijft, worden deze rapportages steeds gedetailleerder. Nancy, 's middags bij Raisa op de thee, moet voor de helft van de wereldbevolking opkomen. Haar wordt gevraagd of ze het eens is met een opmerking van chef Witte- Huisstaf Don Regan, dat vrouwen maar weinig verstand hebben van 'Rondborstig'ant^ gewichtige onderwerpen als .6 npnhohpprc 1 n a on monconrooK dent heeft zich dit keer verhuurd als verslaggever van Playboy. Speakes, gezegend met zeer droge humor, geeft woord: „Hij was daar, omdat hij zijn vader had verteld getuige te willen zijn van een historisch ogen blik". De Amerikanen vinden het dui delijk niks, c esanS52BSs«BB KB»SSS3US penbeheersing en mensenrechten. Nancy denkt eronder uit te kunnen komen: „Ik ken die opmerking niet". Verslaggever: „Maar denkt u dat vrouwen gewichtige onderwer- "concu'irent'die niet kert bij hoog en bij laag dat kleine Ronald niets van grote Ronald te ^Jee^eWK Nancy: „Ik denk ir De Reagans en de Gorbatsjovs: glimlachen. kennelijk) is uitgeroepen tot de op niet verwacht. Ofschoon, (foto AP) vervolgens weggaat. Opnieuw stor- nadenkt, realiseert zich al snel dat ten camera's zich op een lachende ook zonder nieuwsstop mensen als Grivnina die, uitvoerig duidelijk horen krijgt over de besprekingen. Woensdag 20 novem ber Reagan heeft nu wijselijk wel een winteijas (en sjaal) aange trokken. Gorbatsjov knikt goed keurend als hij zijn Amerikaanse gasten even buiten de Sowjet-mis- sie ontvangt. Steeds duidelijker wordt dat de Sowjets het gewone spelletje spelen: hoog inzetten (geen SDI) en vervolgens akkoord gaan met „een betere verstandhou ding". Volgens de Russische dissi dent Zinovjiev, geinterviewd door de Franse televisie, is dat tactiek: Gorbatsjov heeft tijd nodig om wapentechnologie te ver- i gelijktijdig de Sowjet- te twee na meest bewonderde de VS. In het buiten La Reposoir ont- Shultz of zijn collega Sjevardnadze maakt hoe zij rschijnlijk weini. vangen de Zwitserse president Furgler <en zijn echtgenote Ursula rends naar buiten de buitenlandse gasten. Eerst de bracht. Zo werkt dat familie Reagan, dan de Gorbats- niet bij onderhandelingen Housekeeping (een soort LibeUe het Sowjet-sys- teem denkt en wat de Zwitsers tdden ge- haar wilden aandoen, eenmaal Opnieuw ontstaan discussies de vraag of op deze uit, bovendien Dat vindt ook de soldaat, die als enige taak heeft het met de hand Een Nederlandse collega heeft journalistiek moet worden bedre- De collega's komen er niet uit. Bij gebrek aan substantieel zijn conclusie al snel klaar: 'Ik stort me maar op Raisa en Nancy', roept hij. Iets te snel. Tijdens de briefing nieuws over de besprekingen (dat verwijderen van vuiltjes op het van Vladimir Lomeiko, de gerouti- die Zwitsers-brandschone bordes. Dinsdag 19 november goede atmosfeer verlo- neerde woordvoerder van buiten- pen, een en al vriendelijkheid, Rea- landse zaken, breekt chaos uit gan die kennelijk veel tijd nodig Het historisch ogenblik is daar, Mr. Kruisraket en Mr. SS-20 schud den elkaar glimlachend de hand. Waar praten de twee over als ze de BRUSSEL (GPD) - De Belgische regering heeft gisteren zes compag- villa Fleur d'Eau binnen gaan? nieën paracommando's (750 man) van de landmacht onder bevel van de Gorbatsjov, in grijze winterjas en rijkswacht gesteld. De para's zullen worden ingezet bij de beveiliging van hoed, constateert verbaasd dat gebouwen en personen, zodat de rijkswacht meer de handen vrij krijgt Reagan in het colbertje de kou trot- voor de bestrijding van terreur en banditisme. seert. Aangezien de Sowjet-leider De para's zullen vandaag al voor het eerst in hun nieuwe rol optreden, het Engels officieel niet machtig is wanneer zij de bewaking en beveiliging van het vliegveld Zaventem op en de tolken niet in beeld zijn, zich nemen, wanneer daar de Amerikaanse president Reagan aankomt, moet de conversatie in Russisch- Deze brengt vanmiddag op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel verslag Engels plaatsvinden. Witte Huis- uit van zijn ontmoeting van de Sowjet-partijleider Gorbatsjov. woordvoerder Larry Speaks denkt Bij de bijeenkomst van de NAVO-raad zullen ook tal van andere rege- dat er ook gebarentaal aan te pas is ringsleiders aanwezig zijn, onder wie de Britse premier Thatcher, de gekomen. Of misschien waren er Duitse bondskanselier Kohl en premier Lubbers. De zwaarbewapende toch wel tolken, maar heeft u die paracommando's zullen zorgen voor de veiligheid van de gasten tot zü op niet gezien, zegt hij tegen een Ame- het NAVO-terrein zijn. rikaanse journalist, die het naadje Maar ook na vandaag zullen de soldaten ingeschakeld blijven voor ci- van de kous wil weten, viele taken. Zij zullen bij belangrijke regeringsgebouwen de bewaking Er is met de Sowjets een ak- overnemen van de - overigens eveneens militaire - rijkswacht. De rijks- koord bereikt: mondje dicht tegen wacht heeft echter in België ook de taak voor de opsporing van zware de pers zolang de top duurt. Dat misdrijven te zorgen. resultaat hadden de journalisten rond Irina Grivnina. Een Zwitserse schijnt te hebben om Gorbatsjo veiligheidsagent tracht haar te be- uit te leggen hoe SDI moet gaan wegen de zaal te verlaten, zo dis- werken als systeem voor de vrede) creet mogelijk, maar toch... Grivni- vragen vooral Amerikaanse jour- i zet het op aandacht weg boos roept dat hier de journalistie ke ethiek wordt geschonden en schreeuwen, alle nalisten zich af, waarom Ronald Lomeiko, die Reagan jr. wel dicht met zijn neus bij het vuur mag zitten. De zoon van de puriteinse presi- De Sowjet-leider zelf lijkt het al lemaal eenvoudig te vinden. Jour nalisten die hem vragen hoe de top loopt, verwijst hij naar zijn pers conferentie van donderdag. Pi kant, want de Amerikanen zijn daarvan nog niet officieel op de hoogte gesteld. Journalisten die in staat zijn Rea gan en Gorbatsjov vragen te stel len, behoren tot zogenaamde pools. Vanaf het begin van de top worden die iedere dag via loting sa mengesteld. Maar het zijn vooral de Amerikanen, Zwitsers en Rus sen die op de voorste rij staan. Deze groepen brengen verslag uit aan de in de beide perscentra achtergebleven journalisten, die de gebeurtenissen via het scherm vol- loof dat er zeer belangrijke dingen worden besproken en wat iemand draagt of niet draagt is niet zo ver schrikkelijk belangrijk". Zeker niet voor Manna Nash (12) en Cathelijnen Anten (14). Haar lemse Cathelijne is voorzitster van Kindervuist. Ze is naar Genève ge komen om brieven van kinderen aan Reagan en Gorbatsjov aan te bieden. Zij hebben er 600. Maar concurrent Meerdink, een zaken man uit Zierikzee, heeft er wel 210.000 op zak. Hij vindt 'Kinder vuist' te politiek, heeft onder de naam Peace Wing een eigen actie groots opgezet en 8300 lagere scho len benaderd, van wie er 1800 met brieven reageerden. Gorbatsjov en Reagan zullen ze niet lezen, want de actievoerders die gezamenlijk weer zijn aange sloten bij het Westduitse Peace Bird slagen er niet in tot de bei de kopstukken door te dringen. In een laatste wanhopige poging wor den de in totaal 210.000 brieven in de St. Gervais kerk voorgelezen. Een marathon, met het doel „drie minuten te krijgen om de brieven te overhandigen". De onverstoorbare Speakes, die niets inhoudelijks mag vertellen, geeft een meesternummer weg in het Amerikaanse perscentrum. Op de minuut precies geeft hij aan wie met wie heeft gepraat, hoe groot de kamer was, welk soort behang, domme vragen worden meteen af gestraft met een wijzend vingertje naar de volgende vragensteller. Dat is wat anders dan Lomeiko, wiens meestal nietszeggende ant woorden steevast worden besloten met de vraag: „What else?" JAKARTA/DEN HAAG (GPD) - In Indonesië worden binnenkort twee ter dood veroordeelde leden van de verboden communistische partij (PKI) geëxecuteerd, zo wordt uit Jakarta vernomen. De twee, Soekarno en Widjajasastra, zijn in de jaren zeventig ter dood veroordeeld wegens hun betrok kenheid bij de mislukte staats greep van 1965. Vier van hun colle ga's zijn een half jaar geleden te rechtgesteld. President Soeharto heeft on langs hun verzoeken om gratie van de hand gewezen waardoor execu- nijdelijk lijkt te zijn ge worden. Evenals bij voorgaande De terechtstellingen van Munir, excuties houdt het leger ook nu Lestaryo, Untung en Roesto, eer- weer tijd en plaats van de terecht- der dit jaar, hebben geleid tot felle stelling geheim. protesten in de Tweede Kamer. Amnesty International, die door- Van de regering werd geëist dat gaans goed is geinformeerd over Nederland zijn voorzitterschap van terechtstellingen van PKI'ers in - de IGGI, de intergouvernementele Indonesië, kon het bericht bevesti- groep voor hulp aan Indonesië, op- gen noch ontkennen. Het was bij schortte. deze organisatie wel bekend dat er Bij de staatsoliemaatschappij zeventien ter dood veroordeelde Pertamina en Caltex, alsook in de PKI'ers op voltrekking van hun haven van Soerabaja zijn in de af- doodvonnis wachten. Andere be- gelopen maanden meer dan twee- richten die ons bereikt hebben duizend mensen ontslagen omdat spreken zelfs van 25, verklaarde zij in het verleden banden zouden een woordvoerster van Amnesty hebben gehad met de inmiddels International verboden communistische partij. Voortreffelijk spel in (te?) langdurige 'Kees de Jongen' 'Kees de Jongen', toneelstuk naar de roman van Theo Thijssen. Door de Ex-Jonkies. Met: Menno Bentveld, Joke van Bilsen, Caspar Boenderma ker, Sabien de Bruyne, Clarie Dekker, Erik Janso- nius, Nick van Leeuwen. Karin Smit, Rob Strijk en Eric Pul. Regie: Bert Jonk. Gezien op 20 novem ber in de Leidse Schouwburg. Herhalingen op 22 en 23 november in de aula van scholengemeen schap 'De Vlietschans'. LEIDEN - "Kees begrijpt de toestanden", en daarom is hij steeds het toonbeeld van hulpvaardigheid voor zijn arme moeder. Kees is Kees Bakels uit het in 1923 versche nen boek van Theo Thijssen. Van deze roman is door Gerben Hellinga een toneelbewer king gemaakt, en de Ex-Jonkies hebben on der leiding van Bert Jonk deze versie ook nog onder handen genomen. Jonk is leraar aan de Leidse Vlietschans- scholengemeenschap, die de grondlegger is van de daar nu al tien jaar bestaande toneel traditie. Oud-leerlingen konden van toneel groep De Jonkies maar steeds geen afscheid nemen en zijn dan ook als Ex-Jonkies ge woon doorgegaan. Dat op zich zegt genoeg over de hechte samenwerking, die tot nu toe een groot aantal boeiende produkties heeft opgeleverd. Vanwege het tienjarig bestaan, dat nu ge- yierd wordt, is er een voorstelling in de schouwburg gegeven. In tegenstelling tot de repertoirekeuze van de afgelopen jaren, waarvan humor, vaart en uitbundigheid be langrijke kenmerken waren, heeft men nu een vrij ingetogen, gevoelig stuk gekozen, dat hier en daar zelfs naar sentimentaliteit tendeert. Over het waarom van die keuze, is het speciale jubileumboekje kort en duide lijk: "Het is gewoon een fantastisch stuk". Dat is de uitgesproken mening van de re gisseur, die vanuit een duidelijk merkbare af finiteit met dit toneelstuk aan deze veeleisen de produktie is gaan werken. Hij heeft daar bij de beschikking over een paar jonge men sen, die onder zijn leiding al regelmatig ge speeld hebben en stuk voor stuk beslist over de nodige kwaliteiten beschikken. Zoals de Ex-Jonkies dit stuk op de planken brengen, is dat het werk van een hecht ensemble. Als je echter die affiniteit met 'Kees de Jongen' niet kan delen, dan heb je het met dit drie uur durende stuk aanmerkelijk moeilij ker. Het spel is ronduit voortreffelijk. Om de ze teksten een zeker naturel mee te geven, is geen geringe opgave. Dat de Ex-Jonkies daarin geslaagd zijn, is zeker vermeldens waard. Maar toch, er blijven bedenkingen. Had het stuk misschien toch beter wat korter kunnen zijn? Het verhaal is bekend: boven dien is het gauw duidelijk waarover het gaat. Tijdens de ziekte van vader helpt Kees zijn moeder zo goed mogelijk. Na vaders dood staat hij haar in haar armoede bij en neemt een baantje als jongste bediende aan. Daar mee is zijn kindertijd definitief voorbij. De splitsing tussen de innerlijke en uiterlij ke Kees en de dramatechnisch sterke uit beelding van de zelfgesprekken zijn knap uitgewerkt. Er zijn namelijk twee acteurs, die Kees spelen, om zijn dromen en overpeinzin gen op toneel te brengen. Het is één van de pijlers van de dramatische spanningsboog, die overigens door de korte duur en de voor spelbaarheid van sommige scènes wel eens dreigde in te zakken. Kortom, zelfs op hun eigen feest hebben Bert Jonk en de 'zijnen' het zich allerminst gemakkelijk gemaakt. Als ze die bewuste keus dan vrijwel volledig waarmaken, valt er eigenlijk weinig meer te zeggen. WIJNAND ZEILSTRA.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17