SD T Werkloosheid kan door atv fors lager Eindelijk zege van hockeyteam Problemen blijven uit Publiek negeert zaalcompetitie Aldel kan goedkope kernstroom kopen 9Arie Haan opgepakt Schotland op voorsprong Balans in het voordeel Cijfers Centraal Planbureau: Vegiii mokkend akkoord met verhoging gasprijs DONDERDAG 21 NOVEMBER 1985 PAGINA 15 ROTTERDAM (GPD) - De man die vorige week met zijn Arie Haan-imitatie de KNVB om de tuin leidde, beeft weinig plezier gehad van de toegangsbewijzen die bij op die ludieke manier bemachtigde voor de interland Holland-Belgïe. Inplaats van op de tribunes in de Kuip 'zat'bij gisteravond op bet politiebureau van Roosendaal, waar bij pas na de wedstrijd weer mocht ver trekken. Die alternatieve straf was de Roosendaler opgelegd nadat de echte Arie Haan zich bij bet bondsbureau had gemeld met bet verzoek om kaarten. De oud-international stond erop dat de po litie werd ingeschakeld toen bij hoorde dat zijn imitator niet van ecbt te onderscheiden was geweest, onder bet motto: als dit lukt kan bij zich ook bij andere zaken voor mij uitgeven. Via het adres op bet aangetekende stuk waarmee de kaarten waren ver stuurd, werd de naaper in Roosendaal opgespoord. Voor de wed strijd werd bij door de politie aldaar opgehaald en erna mocht bij weer vertrekken. PERTH (ANP) - „Eindelijk. Het werd tijd". Voor de eerste keer had coach Wim van Heumen tijdens het toernooi om de Champions Trophy reden tot lachen. Na drie nederlagen behaalde Oranje van daag in het deze keer regenachtige Perth een overwinning. India, dat eerder in het toernooi verraste door van Pakistan te winnen en te gen de Westduitsers gelijk te spe len, werd bijzonder overtuigend met 3-0 verslagen. Daardoor heeft Nederland de kans behouden toch nog van de zesde en laatste plaats af te komen. Daarvoor is dan wel zaterdag een overwinning nodig op de sterke Westduitsers. De winst mocht voor het groot ste deel worden toegeschreven aan het ditmaal foutloze werk van het gerenoveerde middenveld. Van Heumen had tijdens de rustdag in samenspraak met zijn assistent Bellaart - die in de avonduren tij dens een ontvangst bij de consul tegen zijn zin door enkele spelers in het zwembad werd gegooid - be sloten Schaeffers buiten de ploeg te laten. Bovelander speelde nu van het begin op het middenveld en Jan Hidde Kruize moest het stu wende werk uit de tweede lijn ver richten. In de spits dook nu direct al 'reus' Parlevliet op. Bovendien stond deze keer Lex Bos in het doel, zonder dat Frank Leistra in de eerste drie duels had gefaald. Door het uitstekende werk van de energieke Bovelander en de fel le jongste Kruize was Diepeveen, die zijn 150e interland speelde, voor het eerst dit toernooi in staat ook de nodige aandacht aan het op bouwende werk te besteden. Daar door ontstonden er direct al kan sen voor het doel van de kleine In diase keeper Rawat. Eerst schoot Parlevliet nog tegen hem op, maar even later - in de twaalfde minuut - had Heijn succes. De Bloemenda ler dook in het centrum op, hield de bal tussen enkele Indiërs tech nisch knap by zich en passeerde Rawat (1-0). Vijf minuten later bleek, dat het Nederland ernst was voor de eerste maal een positief resultaat te boe ken. Ties Kruize kreeg aan de zij kant van het veld een vrije slag te nemen nadat de Indiër Kumar een groene kaart had gekregen wegens sticks. De Nederlandse aanvoerder liet de bal hoog in de Indiase cirkel De stand is: 1. Australië 2. Br Duitsl. 3. Gr.-Britt. 4. India 5. Pakistan 6. Nederland 3 3 0 0 6 9-4 3 1 2 0 4 9-7 3 1113 5-4 4 1 1 2 3 8-13 3 1 0 2 2 6-8 GLASGOW (Sip/Reuter) - Schotland heeft zijn eerste voetbalduel van de tweekamp met Australië voor 'Mexico' met 2-0 gewonnen. Voor bijna 62.000 toeschouwers scoorden de Schotten gisteravond in Glasgow vrij laat. David Coo per van de Rangers maakte in de 57ste minuut het eerste doel punt. Dat lukte hem uit een di recte vrije trap. In zijn eerste in terlandduel zette Frank McA- vennie van West Ham United het team van manager Fergu son, sinds het overlijden van Jock Stein de verantwoordelii- ke man, drie minuten later op 2-0. Au- Op 4 december wordt i stralië uitgemaakt, welk land zich als laatste deelnemer plaatst voor de eindronde van het wereldkampioenschap in Mexico. In die partij ontbreekt in ieder geval de Schotse libero O'Connor, die tegen Australië Irak en Syrië spelen 29 no vember hun beslissingswed strijd in Saoedie-Arabië. We gens de oorlog met Iran achtte de wereldvoetbalfederatie het raadzamer niet in Irak te spe len. De karakteristiek van Schot land - Australië is: Schotland - Australië 2-0 (0-0) 57. Cooper 1-0, 60. McAvennie 2-0. Toeschouwers: 61.900. Tweede wedstrijd: 4 decem ber in Australië. komen, waar zijn broer Jan Hidde hoog opspringend de bal tegen de stick liet komen. Met een perfecte volley verdween de bal weer achter Rawat (2-0). De Indiërs, met drie spelers in de ploeg, die een maand geleden gra tie kregen van de Internationale Hockey Federatie voor een levens lange schorsing, waren niet bij machte iets terug te doen. Boven dien maakte Nederland nu niet de fout om zijn verdediging te ver waarlozen. De Westduitsers deden dat twee dagen geleden wel tegen de Indiërs en verspeelden toen zelfs nog een voorsprong van 5-1. Bij de paar kleine scoringsmoge- lijkheden, die de Indiërs kregen, bleef doelman Bos op vakkundige wijze overeind. Eerder op de dag versloeg Au stralië, dat drie rustdagen had ge noten, het eveneens ongeslagen Groot-Brittannië met 3-2. Bij de rust was de sand nog gelijk: 1-1. Voor de eerste maal speelde bij Australië weer de van een blessure herstelde spelbepaler Ric Charles- worth mee. Mitton scoorde twee maal voor de gastheren en invaller Hager maakte het derde Australi sche doelpunt. Lenan gaf de Brit ten halverwege de eerste helft de leiding. Met nog slechts een halve minuut te spelen benutte Potter .een strafbal. In verband met eventuele valse kaarten was de controle bij het stadion ditmaal z problemen voor ROTTERDAM (GPD) - Slechts één man heeft gister avond geprobeerd met een vals kaartje het Feye- noord-stadion binnen te komen. Het bleef bij een po ging, want bij het zien van de strenge drievoudige con trole maakte de man rechtsomkeer. De Rotterdamse politie vermoedde begin deze week nog dat enkele duizenden valse kaartjes in omloop waren. Dat niemand daarmee geprobeerd heeft in het stadion te komen schrijft de politie volledig toe aan de uitgebreide aandacht in de media over het bestaan van de kaartjes. De directie van de Kuip en de politie hadden voor alle zekerheid extra mankracht ingescha keld. Er waren derhalve gisteravond 150 suppoosten en 390 agenten (340 geüniformeerde en 50 ME'ers) op de been. Een 17-jarige jongen en zijn 15-jarige vriendin wer den voor de wedstrijd van hun kaartjes beroofd. De politie kon de dader evenwel onmiddellijk arresteren zodat de twee de wedstrijd alsnog konden zien. In to taal verrichtte de politie gisteravond vijf aanhoudin gen en kreeg één aangifte van mishandeling binnen en twee van zakkenrollerij. Tegen vier uur gistermiddag werd voor het stadion op de zwarte markt voor een kaartje van f 40,- het drievoudige tot f 150,- betaald. Een half uur voor de wedstrijd toen het stadion al nagenoeg vol zat, was een kaartje van f 60,- (eretribune) al niet meer waard dan f45,-. (dead heat). Toto: winnend f. 2,00, plaats f. 1,10 f. 1,60 f. 1,00 en f. 1,00, koppel f. 14,10, trio f. 32,50 (Yolly - Ylaise) en f. 123,80 (Yol- ly - Ybert). .i de vijfde ronde zijn: Bondsrepubliek Duitsland - Roemenie 2-3 (1 afg.party), Zwitserland - Argentinië 2Vi- lVi (2), Sowjet-Unie - Hongarije 21/>-3>/2, Afrika - Frankrijk 1-5, Engeland - China 2Vi-lV4 (2). Stand na de vijfde ronde: 1. Sowjet-Unie 18V4 punt (2), 2. Hongarije 18'A (1), 3. Engeland W/i (2), 4. Frankrijk en Roemenië 16V4 (1). 6. China 15,0 (2), 7. Bondsrepubliek Did 13Vi (1), 8. Zwitser land 13,0 (2), 9. Argentinië 9,0 (4), 10. Afrika e gisteravond in Hilver sum gehouden paardekoersen zijn: EERSTE KOERS. 1600 meter: 1. Aditi Guapa (H. Schoonhoven) 2.11,4 -1.22,1, 2. Alfred A. 3. Abrogan Veha. Niet gestart: Al ways Ridder en Apex Aldorp. Toto: win nend f. 5.30, plaats f. 3,10 f. 5,60 f. 2,80, kop pel f. 36.90. trio f. 535.10. TWEEDE KOERS. 2000 meter: 1. Zoon van Lijster (G. Hulleman) 2.45,8 - 1.22,9, 2. Y van ka G. 3. Youthful Sycamor. Niet ge start: Zodyan. Toto: winnend f. 2,20, plaats f. 1,50 f. 3,30 f. 3,50, koppel f. 30,00, trio f. 512,00. DERDE KOERS, 1609 meter: 1. Wanella Oostland (H. Langeweg) 2.10,2 - 1.20,9, 2. Yolly Pav Dav. 3. Ylaise en Ybert Voorne pel f. 22,80, trio f. 478,40. VIJFDE KOERS, 1609 meter: 1. Veralynn R (H. Hamming) 2.05,2 - 1.17,8, 2. Ydelheid Fortuna, 3. Vera Westlandia. Niet gestart: War ter Lune. Toto: winnend f. 2,30, plaats f. 1,20 f. 1,20 f. 1,90, koppel f. 2,40, trio f. 34,40. ZESDE KOERS, 2000 meter: 1. Tulipier du Bois (W. Swart) 2.40.1 -1.20.1,2. Ukas Way, 3. Udo Marcus. Niet gestart: Ynette Kwik, Sperry Houberg en Sir Dunnigan. Toto: winnend f. 8,30, plaats f. 2,10 f. 2,40 f. 3,50, koppel f. 22,40, trio f. 392.20. ZEVENDE KOERS, 2440 meter: 1. Zucht Fortuna (P.J. Zandt) 3.19,8 - 1.21,9; 2. Wer velwind C; 3. Yvo Ann. Niet gestart: Yaiyo Cartouche en Ydonna B. Toto: winnend f. 6,20, plaats f. 1,90 f. 3,90 f. 8,50, koppel f. 60,00, trio niet geraden. OERS, 200 landia (G.W. van Eykelenborg) 2.38,3 - 1.19,2; 2. Veloce; 3. Uniek Helene. Niet ge start: Tempo Rara, Valentin Melodie, Tara- nis D en Unri Zuidvelde. Toto: winnend f. 2,00, plaats f. 1,20 f. 1,20 f. 2,30, koppel f. 2,80, trio f. 76,70. TOTAUSATOR-OMZET: f. 138.255,00. mund 15-12; 14. Hannover 96 15-12; 15. Saarbrücken 15-11; 16. Frankfurt 15-11; 17. Nurnberg 15-8; 18. Düsseldorf 15-8. den - Polen 3-4. gionale klasse: Silva Boys - Zwar- Interregiona te Wolf 3-6. Stand Zwarte Wolf 9-14 Datarex Glasbergen 9-12 Silva Boys Ceverbo 9-11 Lisse Snoekie 9-11 Spartaan De Maas 9-10 Grovo De Rozet 9-10 Lugdunum 8- 9 (VS), 3. Bakker (Ned). ACHTSTE KOERS. 2 1. Yme K BUITENL. VOETBAL L Lukje) 2.40,0 -1.20,0; 2. Vincent First; 3. Willem Sun. Toto: winnend f. 7,30, plaats f. 2,40 f. 1,80 f. 2,10, koppel f. 90,80, trio f. of Grace; 3. Walko B. Niet Leverkusen - Bayern München 1-2, Borus- sia Dortmund - VFB Stuttgart 2-0, 1. FC Kaiserslautem - Schalke 04 0-0, Mön- chengladbach - Werder Bremen 1-2. Achtste finales om de DFB-beker: SV Sandhausen - Blau Weiss 90 3-2. De stand is nu: 1. Werder Bremen 15-23; 2. Mönchenglad- ROTTERDAM (ANP) - België heeft zich geplaatst voor de eindronde om het wereldkam pioenschap in Mexico, de ba lans van de Derby der Lage lan den is na 115 ontmoetingen echter nog in Nederlands voor deel. Het Nederlands elftal be haalde woensdag in Rotterdam zijn 53e overwinning op België sinds het begin van de reeks in 1905. Ook in kwalificatiewed strijden voor het wereldkam pioenschap (na de tweede we reldoorlog) is de score nog posi tief. Van de acht (sedert 1972) gespeelde ontmoetingen won Nederland er vier, twee keer werd gelijkgespeeld en twee keer verloren. De balans is: Totaal: Nederland 115 53 24 38 130 262-203 België 115 38 24 53 100 203- 262 WK-kwalificatie: Nederland 8 4 2 2 10 7-3 België 8 2 2 4 6 3-7 LEIDEN - Voor het (beperkte) programma zaalvoetbal bestond van de zijde van het publiek gister avond logischerwijs totaal geen be langstelling. De KNVB had er be ter aan gedaan helemaal geen wed strijden vast te stellen. Onderling besloten Hanepoel en Bahlmann voor de tv-uitzending te kiezen. Het duel in de hoofdklasse werd uitgesteld. Silva Boys - Zwarte Wolf 3-6 (1- 5) In de hoop dan op de een of an dere manier sneller terug in Leiden te zijn om zodoende de tweede helft van de interland nog te kun nen zien nam Zwarte Wolf geen halve maatregelen. Binnen een paar minuten stond het in sporthal Oranjeplein al 0-4 door goals van Hen Koet, Ger Nagtegeller, Cees de Roode en Piet Sloos. Even mocht het veelpratende Silva Boys door Frans Ludwig nog wat terug doen, maar Hen Koet bepaalde de russtand toch op 1-5. Na de pauze ging het gelijk op, zonder dat de voorsprong van de Leidenaars slonk. Ger Nagtegeller had namelyk meteen een ant? woord op de treffer van Joop Lud wig en pas een paar minuten voor het einde scoorde opnieuw Frans Ludwig 3-6. Daarna was het inpak ken en wegwezen als nieuwe kop loper. Hoofdklasse Landwer - Noordwijk 9-12 (4-6) 'Dan maken we er maar een leuk partijtje van', was de algemene ge dachte in Voorhout en dat werd het dus ook. Beide teams vielen Twee ronde Tomas Smid (Tsj) - John Frawley (Aus) 7-6, 7-5; Aaron Krickstein (VSt) - Tim Wilkison (VSt) 6-2, 6-3; Jokob Hlasek (Zwi) - Amos Mansdorf (Isr) 6-4. 6-4; Bud Schulz (VSt) - John Sadri (VSt) 6-2, 7-5. Dubbelspel, eerste ronde Huub van Boeckel/Wolfgang Popp (Ned/ BrD) - Colin Dowdeswell/Christo van Rensburg (GBr/ZAf) 6-1, 6-4. Nog twee plaatsen vrij ROTTERDAM (ANP) - België heeft zich als 22ste land ge plaatst voor de eindronde van het voetbaltoernooi om het we reldkampioenschap in Mexico. De laatste twee deelnemers ko men uit de tweekampen tussen Schotland en Australië ener zijds en Irak en Syrië ander zijds. De lijst van de 22 deelnemers Mexico (gastland), Italië (ti telverdediger), Polen, Bondsre publiek Duitsland, Portugal, Engeland, Noord-Ierland, Frankrijk, Bulgarije, Honga rije, Denemarken, Sovjetunie, Spapje, België, Argentinië, Brazilië, Uruguay, Paraguay, Canada, Algerije, Marokko en Zuid-Korea. Nog te spelen: Australië - Schotland op 4 december en Irak-Syrië op 29 november. onbekommerd aan en dat leverde, helaas dus voor nul toeschouwers, een aardig en doelpuntrijk festijn op. Landwer.miste vijf basisspe lers (in Rotterdam), maar hun ver vangers deden het zeker niet min der. Doelpunten Landwer: Arroyo (4), Zoet (4) en Van Rijn. Bij Noord- wijk trof Bosma vijfmaal de roos, scoordeVogelaar vier, goals en kwamen de overige treffers op naam van Bakker (2) en Wendt. Menken - ROAC 1-4 (1-0) Ook Menken kon met de grootst mogelijke moeite een team op de been brengen. De jeugdige inval lers konden dankzij een doelpunt van Ben Zalm toch nog bogen op een voorsprong bij rust. Daarna sloeg ROAC echter toe. Wilco van de Meer en Hans Witteman profi teerden dankbaar van dit buiten kansje om de positie op de ranglijst te verbeteren. Werder neemt afstand van concurrenten MÖNCHENGLADBACH (DPA/ SID) Werder Bremen heeft voor lopig afstand genomen van zijn concurrenten. Op de Bökelberg, waar Sparta begin november met 1-5 verloor, won de koploper van de Bundesliga met 2-1 van Borus- sia Mönchengladbach. De eerste nederlaag op eigen terrein kwam voor de ploeg van trainer Jupp Heynckes extra hard aan, omdat ti telverdediger Bayern München door de zege van 2-1 op subtopper Leverkusen op hetzelfde puntento taal (20) kwam. Op dit duo heeft Bremen een voorsprong van drie punten. Voor 28.000 toeschouwers had zowel Borussia als Werder geen in teresse vóór de pauze te scoren. In de 62ste minuut vierde de van zijn blessure herstelde international Vóller zijn rentree met een doel punt. Vijf minuten later toonde de 36-jarige Burgsmüller, deze week overgekomen van Rot Weis Essen, zijn waarde aan. Hij strafte een fout van Krauss af: 2-0. Pas zes minuten voor tijd kon Borussia scoren door Hannes, die daarvoor een straf schop nodig had. Ook voorstopper Eder maakte in de slotfase een doelpunt. Zijn tref fer betekende echter voor Bayern München de winst. Matthaus had Bayern in Leverkusen met een hard schot al in de negende minuut op 1-0 gebracht. Voor bijna twin tigduizend toeschouwers zette Cha Leverkusen vlak na de pauze op 1- 1. Daarna golfde het spel heen en weer. Het leek 1-1 te blijven, tot Eder profiteerde van een moment van vertwijfeling in de defensie van Leverkusen. DEN HAAG (ANP/GPD) - De werkloosheid kan over vijftien jaar met 250.000 tot 300.000 mensen zijn gedaald als de komende tien jaar een extra arbeidstijdverkorting van tien procent wordt verwezen lijkt. Dat blijkt uit berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB). De extra atv zou komen bo venop de werktijdverkorting van een half procent per jaar, die het CPB al voorziet voor de komende jaren. Minister De Koning (sociale za ken) maakte deze resultaten giste ren in de Tweede Kamer bekend tijdens de behandeling van zijn be groting. Het feit dat de extra ar beidstijdverkorting leidt tot "een zeer aanzienlijke teruggang" van de werkloosheid, geeft volgens De Koning aan dat het beleid ten aan zien van arbeidstijdverkorting de komende jaren onverkort moet worden doorgezet. Dat zou alleen niet moeten gebeuren bij bedrijven die toch al kampen met een tekort aan deskundig personeel. De Koning verwacht niet dat er de komende tijd een loongolf tot ontwikkeling zal komen. De situa tie is momenteel volstrekt anders dan in het begin van de jaren ze ventig, toen er na onrust in de Rot terdamse haven een loongolf over het hele land ging, aldus De Ko ning. Toen ging het economisch goed, terwijl ons land nu een "felle economische crisis" achter de rug heeft. Men zal zich realiseren dat een loongolf ons weer een eind zou terugzetten, zo is de overtuiging van de minister. Volgens De Ko ning kan er mogelijk wel aanlei ding zijn om voor bepaalde groe pen werknemers extra maatrege len te nemen in de vorm van meer beloning. Vertraagd De herziening van het stelsel van sociale zekerheid dreigt opnieuw te worden vertraagd. De wet die de technische aspecten van de invoe ring van het nieuwe stelsel moet regelen, zal waarschijnlijk pas rond de jaarwisseling worden inge diend. Staatssecretaris De Graaf liet dat gisteren doorschemeren. De regering streeft ernaar dat de nieuwe werkloosheidswet, bij stand en arbeidsongeschiktheids wet voor de verkiezingen door het parlement wordt goedgekeurd. De Graaf wees gisteren een uitnodi ging van de PvdA van de hand om voorlopig af te zien van de wijzi ging van het stelsel van sociale ze kerheid. De Graaf zegde de Kamer wel toe nog in deze kabinetsperiode voor stellen in te dienen om een gedeel telijke oplossing van het probleem van de pensioenbreuk te bewerk stelligen. De WD'er Linschoten vroeg in een motie aan het kabinet daarbij de voorstellen te volgen die enige tijd geleden door de SER zijn gedaan. Tijdens het begrotingsdebat kwam minister De Koning (sociale zaken) nog in botsing met een meerderheid van PvdA en CDA. Die partijen willen tien miljoen van zijn begroting afhalen en over hevelen naar WVC, om daar te ge bruiken voor jongerenbeleid. De Koning vindt dat dat bedrag op zijn begroting moet blijven staan. WINSTEN - De in 1983 ingezette verbetering van de resultaten van grote ondernemingen heeft zich in 1984 voortgezet. In de nijverheids ector steeg het resultaat na belas tingen van alle bedrijven tezamen met zeven miljard tot elf miljard gulden. In de handel, transport en dienstverlening nam het resultaat na belasting toe met respectieve lijk 1, 0,4 en 0,1 miljard gulden. APELDOORN (ANP) - Het hoofd bestuur van de Vereniging van Ex ploitanten van Gasbedrijven in Ne derland (Vegin) gaat noodgedwon gen en onder protest akkoord met een verhoging van de gasprijs voor kleinverbruikers met 2 cent per kubieke meter (exclusief btw) van af 1 januari volgend jaar. Het Vegin-bestuur, dat deze ver hoging sterk afkeurt, zegt niet an ders te kunnen nu minister Van Aardenne (economische zaken) met de wet aardgasprijzen een mi nimumprijs voor gas heeft vastge steld. Dit ondanks het feit dat er volgens de Vegin sterke argumen ten zijn om een prijsverhoging vol gend jaar achterwege te laten. Een en ander blijkt uit een voor stel van het Vegin-bestuur aan de algemene ledenvergadering, die vandaag over de door de minister opgelegde gasprijsverhoging ver- gaderde. Kleinverbruikers gaan met ingang van volgend jaar 57,6 cent per kubieke meter aardgas (exclusief btw) betalen. Ook in 1983 en 1984 verzette de Vegin zich al tegen gasprijs verho gingen voor kleinverbruikers en tegen het met behulp van de wet aardgasprijzen ingrijpen van de minister. Vorig jaar besloot de Ve gin een en ander aan de rechter voor te leggen. Die procedure, waarin nu ook de meest recent op gelegde gasprijsverhoging zal wor den betrokken, bevindt zich vol gens het Vegin-bestuur echter nog in het stadium van uitwisseling van stukken, en zal naar verwach ting nog zeker enige jaren in beslag De twee voorgaande jaren ging de gasprys telkens met drie cent per kubieke meter (exclusief btw) omhoog. Minister Van Aardenne en de Gasunie willen de gastarie- ven met die stapsgewijze, jaarlijkse verhogingen meer in de pas krij gen met de tarieven van huisbran dolie. De Vegin vindt echter dat de gasprijs voor kleinverbruikers ge koppeld moet worden aan de prijs van stookolie. De Gasunie hanteert die koppeling wél bij verkoop van gas aan grootverbruikers. De prijs die grootverbruikers voor gas betaalden, daalde in de af gelopen maanden met acht cent per kubieke meter. "Het is voor de gasbedrijven een niet te verdedi gen standpunt dat zij voor hun grootverbruikers een aanzienlijke prijsdaling moeten doorvoeren en voor de kleinverbruikers een prijs verhoging, terwijl het gaat om het zelfde gas", aldus het Vegin-be stuur. Het vastrecht voor kleinverbrui kers blijft volgend jaar overigens gehandhaafd op 57 gulden, hoewel er volgens de Vegin aanleiding is voor een prijsverhoging met onge veer zes gulden. "Vrijwillige verho ging van het vastrecht door de gas bedrijven, al zou dit gepaard gaan met een kleinere verhoging van de gasprijs dan de nu door de minister opgelegde verhoging, zou echter ten onrechte de indruk wekken dat de Vegin mede-verantwoordelijk heid wil dragen voor het ministe riële ingrijpen", aldus de Vegin. DEN HAAG (GPD) - Aluminium Delfzijl mag van de Tweede Kamer gesteund worden met 450 miljoen gulden om goedkope kernenergie- stroom in te kopen, waarschijnlijk vanuit Duitsland. De drie grote partijen CDA, WD en PvdA zijn het eens met minister Van Aarden ne (economische zaken) dat Aldel (een dochter van Hoogovens) de komende 13 jaar kan doordraaien op goedkope energie. Sluiting van Aldel is uit den boze omdat er ge woon geen alternatief werk is voor de 750 werknemers in de Eems- mond van Groningen. Het maxi male risico voor de Staat ligt tus sen 450 en 900 miljoen gulden, al dus de regering. De drie grote partijen dienden gisteravond in de Tweede Kamer een motie in die voortbestaan van Aldel tot doel heeft. Ze zijn het er mee eens dat het "potjesgas". waarvan Aldel vanwege een oud contract tot 1998 zou kunnen profi teren, wordt vervangen door een contract voor de levering van goed kope stroom. Op die manier kan aardgas "behouden" blijven en la ter voor betere prijzen verkocht worden. De stroom voor Aldel moet "te gen een voor aluminiumsmelters internationaal concurrerend ta rief' ergens te koop zijn, verwacht de Kamer. Omdat er de komende tien jaar geen kernenergie-stroom uit bijvoorbeeld de Eemshaven kan komen, moet die kernstroom elders worden ingekocht. Tussen Hoogovens, Aldel, Gasunie en Sa menwerkende Electriciteits Pro ducenten is overleg gaande. Het debat over Aldel was nodig omdat na een inbraak van de zo mer in het ministerie van economi sche zaken de onthulling kwam dat Van Aardenne een "blanco cheque" aan Hoogovens voor Al del had afgegeven. De PSP'er Wil- bert Willem s legde gisteren de na druk op die blanco cheque, maar Van Aardenne ontkende elke pa rallel met de RSV-affaire, waar voor hij door de Kamer is veroor deeld. Als alles goed gaat zal, aldus Van Aardenne, Aldel blijven doordraai en en kan de Staat over dertien jaar over duur geworden gas beschik ken dat dan voor betere prijzen verkocht wordt dan nu aan Aldel moet worden geleverd. Het con tract dat dit nu regelt is van 1963 en zwaar verouderd. De Kamer was het er mee eens dat er nu nooit zo n contract meer mogelijk zou zijn maar de energie-situatie (goed koop gas, veel verkopen, noordelij ke aluminiumindustrie opzetten voor Oost-Groningen) was toen an ders dan nu. De PSP'er Willems noemde de gang van zaken oncontroleerbaar en rieken naar vriendjespolitiek omdat premier Lubbers, Van Aar denne en minister Ruding met zijn drieën zonder an\btenaren de zaak met Hoogovens hadden afge maakt Het risico voor de Staat is wel een miljard, en dat is f 100.000 per arbeidsplaats bij Aldel per jaar, zei Willems die vond dat er met dat geld een betere soort werkgelegen heid was te scheppen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15