Quick Boys voor raadsel Jong zijn in Portugal Verwarring rond artikel punker Kerk steunt sociaal beleid van Fidel Castro Jongerenactie voor behoud jeugdloon heeft succes WOENSDAG 20 NOVEMBER 1985 PAGINA 17 VOOR JONGEREN Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 Tom van der Niet: vaste keus Jan het Nederlands elftal. Eén jan-de vele talenten van Quick ioys. (archieffoto Holvast) Voetbalvereniging Quick Boys staat voor een raadsel. De Kat wijkse club heeft al jaren de jeugd en dus de toekomst, zoals het spreekwoord zegt. Alle junio renteams spelen op het hoogste niveau tegen betaalde clubs als Feyenoord, Sparta en FC Den Haag. Dat gaat niet aan de bondsoefenmeesters van de KNVB voorbij. De keuzeheren nodigen zéér geregeld Katwijkse voetballertjes uit om voor een vertegenwoordigend elftal te spelen. Maar nu komt het. Zodra de voetballertjes op achttienjarige leeftijd van de junioren naar de senioren overstappen, blijken ze niet de talenten waar ze in de jeugd voor werden aangezien. Het gevolg daarvan is dat het eer ste elftal van Quick Boys (dat op het hoogste amateurniveau uii- komt) al achttien jaar op een kampioenschap wacht. Waar dat nu aan ligt, is een raadsel voor de Katwijkse supporters. De situatie is een beetje te ver gelijken met die bij het Neder lands elftal, dat vanavond de be langrijke wedstrijd speelt tegen België (wie zich plaatst mag naar de eindronde in Mexico). Neem nu Mario Been, Frank Rijkaard, Gerald Vanenburg en Marco van Basten. Deze talenten schitteren wekelijks voor hun club, maar zodra ze een tegenstander van formaat ontmoeten, blijven de prestaties van deze spelers onder de maat. De laatste Europa Cup wedstrijden van Ajax en Feye noord zijn daar goede voorbeel den van. Terug naar Quick Boys, dat de titel steeds aan zijn neus voorbij ziet gaan. Noordwijk viert gere geld een kampioensfeestje en ri vaal Rijnsburgse Boys ging twee jaar geleden met de hoogste eer strijken. Hoe komt het dat die clubs meer succes hebben ter wijl Quick Boys een veel sterke re jeugdafdeling heeft? Oorzaken Met die vraag in het achter hoofd nestelde ik me vorige week op Nieuw Zuid, de in de De advertentie heeft blijkbaar geholpen. Het minimum-jeugd loon voor 15- tot 17-jarigen blijft tenminste gehandhaafd. Voorlo pig althans. Dat liet minister De Koning van sociale zaken de Tweede Kamer vorige week we ten. De Tweede Kamer vergaderde vorige week over het minimum jeugdloon. Enkele dagen eerder stond op de voorpagina's van verschillende grote dagbladen een advertentie van de Nationale Werkgroep Jongerenjaar. De ad vertentie was gericht aan de le den van de Tweede Kamer en on dertekend door de voorzitter van de werkgroep Ad Melkert. De werkgroep verweet de Tweede-Kamerleden in die ad vertentie dat zij nog niet veel hadden gedaan aan het jongeren- jaar. "We hebben nog 49 dagen", stond er. "Als u vandaag of mor gen nou eens zou stemmen tegen het kabinetsplan dat écht niet kan: het afschaffen van het mini mum-jeugdloon voor 15- tot en met 17-jarigen". De werkgroep kreeg dus voor een keertje haar zin: de afschaf fing die vanaf 1 januari zou moe ten gaan gelden, gaat niet door. Het spreekt vanzelf dat vooral veel werkende jongeren bezwaar hadden tegen de afschaffing van het jeugdloon, omdat hun daar door een flink stuk rechtszeker heid zou worden ontnomen. De jongerenorganisaties en de vak bonden hadden eveneens pro blemen met het voorstel. Net als veel leden van de Twee de Kamer. De linkse partijen PvdA, CPN, PSP en PPR voel den er bijzonder weinig voor, maar ook het CDA was het er niet mee eens. De WD wilde wel akkoord gaan, de invoering van jeugdlonen is de liberalen altijd al een doorn in het oog geweest. Minister De Koning besloot echter tot een voorlopige hand having van het jeugdloon omdat hij eerst nader adviezen wil af wachten. Vooral het advies van de Sociaal Economische Raad, een orgaan dat het kabinet onder meer adviseert op economisch gebied, zal de minister zwaar la ten wegen. Wanneer dat advies zal afkomen is niet bekend, maar wel staat vast dat het niet vóór 1 januari 1986 zal zijn. De Raad voor het Jeugdbeleid, een ander adviesorgaan dat on der meer pleit voor een samen hangend inkomensbeleid voor jongeren, vindt bijvoorbeeld dat het wettelijk minimumloon al op 21-jarige leeftijd moet worden betaald en niet pas - zoals nu ge beurt - op 23-jarige leeftijd. In de advertentie van de werk groep Jongerenjaar stond nog een oproep aan de kamerleden. Dat was een 'noodkreet' om niet te bezuinigen op het sociaal-cul tureel beleid voor werkloze jon geren, zeg maar het geld dat no dig is om ruimten in stand te houden waar jongeren zonder baan elkaar kunnen ontmoeten en activiteiten kunnen ontplooi en. Die kwestie komt later deze week aan de orde. Het Jongerenjaar duurt vanaf vandaag nog precies 40 dagen. De leden van de Tweede Kamer hebben dus nog een paar weken, de tijd om het Jongerenjaar op de valreep tot een geslaagd eve nement te maken. Die kop prijkte op 4 november boven een bericht op de voorpa gina van deze krant. Hoe nu? Willen we de lezer soms wijs ma ken dat elke punker een slecht 'mens is, dat spuitend, krakend en messetrekkend door het leven gaat? Of denken we zelf meteen aan 'slecht volk'? Zo is het dus niet, al wekt zo'n kop bij sommigen die indruk. Dat laatste moeten we wel aflei den uit de brieven en telefoon tjes van mensen die op het be richt hebben gereageerd. Ze ble ken zich er allemaal aan te erge- N. Augustinus bijvoorbeeld, liet weten: „Ik ben wat ze een 'punker' noemen, ben niet aan heroïne verslaafd, heb nooit iets of iemand gesloopt, stink niet en ben ook niet lui. Gek he?" En Marius Haneveld (geen punker, maar hij loopt er naar ei gen zeggen wel 'behoorlijk pro gressief bij) schreef, dat hij van wege zijn uiterlijk dagelijks wordt uitgescholden of met min achting wordt bekeken. Volgens hem doen 'de media' (ook wij dus) hem dat aan door dit soort berichten te plaatsen. Dat willen we zeker niet op ons geweten hebben. We maken het nieuws niet; wij verslaan het al leen maar. Daar zijn nog wel eens misverstanden over, maar zo is het echt. Als een jongen iemand neersteekt, dan is dat nieuws en als je dat brengt moet je, als het kan, ook de aanleiding geven. Het uiterlijk van de messen trekker speelde in dit geval een hoofdrol, zoals we de brieven schrijvers hebben uitgelegd: de jongen werd uitgescholden en daar begon het allemaal mee. Het ging ditmaal toevallig om een 'punker', maar als het een 'corps bal' was geweest hadden we de lezer op dezelfde manier geïnfor meerd. Als de noodzaak er niet is, val len wij de lezer niet lastig met dergelijke details en laten we el ke toevoeging die niet ter zake doet bewust achterwege, juist om de schijn van elk vooroordeel te vermijden. Één probleempje: je kunt het nieuws nog zo zorg vuldig opschrijven, er moet wel een kop boven voor het in de krant komt. Dan moet je in een paar woorden zo compleet moge- hik aangeven waar het om gaat. Wat dat betreft zijn we in dit geval niet helemaal geslaagd. 'Punker (18) steekt boze vader dood' wekt, om te beginnen, de indruk alsof het om de vader van de jongen zelf ging, wat niet het geval was. Het was de vader van twee kinderen, die de jongen hadden beledigd en daarvoor een klap kregen. Bovendien was het woord 'punker' in het bericht wél, maar in de kop - en dat is toch de blik vanger - nïet onvermijdelijk. Er had gewoon 'jongen' kunnen staan, zoals een leraar die ons belde fijntjes opmerkte. Hij ver onderstelde dat die kop vooroor delen in de hand heeft gewerkt. Jammer. We zullen proberen er nog meer rekening mee te houden, al zullen er altijd men sen zijn die alleen maar een aan leiding zoeken om anderen, met een in hun opvatting afwijkend gedrag, een verdacht etiket op te plakken. Zij lezen dan niet wat de krant schrijft, maar wat ze wil len dat de krant schrijft. WIM FORTUYN Als je weet dat Portugal één van de armste landen van de EG is, zal het geen verwondering wek ken dat de Portugese jongeren evenmin goede vooruitzichten hebben. "Klein, arm, achterge bleven en in een uithoek lig gend', schetste een hoge Portu gese kerkleider eens de situatie van zijn land. Portugal telt ruim 10 miljoen inwoners. Het 92.000 vierkante kilometer metende land ligt aan de westzijde van het Iberisch schiereiland, tussen Spanje en de Atlantische Oceaan inge klemd. Er zijn grote verschillen tussen het noorden en zuiden van het land, en de kuststrook, waar de grote steden liggen die aanzienlijk beter ontwikkeld zijn. In het noorden zijn veel kleine familiebedrijven te vinden, voor namelijk afhankelijk van land bouw. Het zuiden herbergt veel grootgrondbezitters, maar ook coöperaties van arbeiders. Aan de kust en langs soms danig ver vuilde rivieren leven dorpsbewo ners vaak mede van de vis vangst. De gemiddelde Portugees zit er verre van warmpjes bij. De economie van het land holt achteruit, terwijl de regering Soares er weinig aan doet of kan doen. De lonen dalen en de prij zen stijgen waanzinnig hard. Ruim een half miljoen Portuge zen zitten zonder werk. Slechts een tiende deel van de werklozen krijgt een uitkering. Bovendien liggen de werkloosheidsuitkerin gen zelfs naar Portugese maat staven laag. Tel daarbij op dat tienduizen den arbeiders soms maanden lang geen loon ontvangen. Het ligt voor de hand dat zij en hun gezinnen daardoor weinig te eten hebben, soms niet meer dan een bord soep per dag. Sommige kin deren gaan niet naar school, om dat zij zich schamen dat de ou ders de lesboeken niet kunnen betalen. Medische verzorging voor kinderen is vaak onbetaal baar. Er zijn gevallen bekend van jonge moeders die hun pas gebo ren kinderen afstonden aan beter bedeelde gezinnen. Uitzichtloos De onderwijsmogelijkheden zijn beperkt voor de Portugese jongere. De vrouwen zijn echter nog het slechtst af. Zij komen nauwelijks toe aan het volgen van een beroepsopleiding. Als ze al werk vinden, komen zij hoog uit aan de slag als schoonmaak- hulp of spoorwegovergangbe waakster. De jongeren trekken, indien mogelijk, van het platteland naar de stad. Een vertrek uit deze dorpjes, waarvan er veel geen elektriciteit, water en riolering hebben, betekent namelijk het inruilen van een definitief som bere toekomst voor een minder zeker, maar wellicht beter per spectief. Vrouwen hebben echter veel minder de mogelijkheid om hun dorpje te verlaten. Een Portugees meisje, Ludovi- na Augusta, vertelt dat zij in het arme plattelandsdorpje Outeiro op dertienjarige leeftijd met werken op het land moest begin nen, na vier jaar lagere school. Toen zij de leeftijd van 17 jaar be reikte, was het trouwen gebla zen. Haar eerste kind kwam nog geen twee jaar later op de wereld. Deolinda Assuncao (16) zal waarschijnlijk dezelfde weg vol gen. Nu werkt zij dagelijks op het land bij haar ouders. Dat be tekent elke ochtend om 5 uur op. Ana Zufina (13) heeft geluk: zij kan het lyceum in Braganca be zoeken. Daarvoor moet zij wel 'om zes uur uit bed en vele kilo meters te voet naar school afleg gen. Het blijkt wel dat de situatie van de Portugese jongeren uit zichtloos is: weinig opleiding, geen opvang en geen jongeren projecten en dergelijke als in Ne derland. Wel doet zich een toene mend drugsverslavingspro- bleem voor en zoekt een toene mend aantal jongeren zijn heil op het misdadige pad. Prostitutie In de grote steden, zoals Lissa bon, Porto en Coimbra heeft de hoge werkloosheid mede tot ge volg dat jongeren (zelfs vanaf 11 of 12) bedelend hun levensonder houd, of dat van hun ouders, by elkaar proberen te schrapen. De meer actieven kopen een schoen- poetserskist en proberen zo aan de kost te komen. Jonge meisjes belanden veel vuldig in de prostitutie, voor een aantal van hen de enige manier om in leven te blijven. In het cen trum van Lissabon worden som mige straten vanaf vier of vijf uur 's middags bevolkt door tal van jonge meisjes die tippelend hun brood proberen te verdienen. Een enquête heeft aangetoond dat veertig procent van de jonge ren allereerst bezorgd is over de werkloosheid. Op de tweede plaats komt oorlog, met 26 pro cent. Meer dan tien jaar na de Anjerrevolutie (25 april 1974), toen de regering van Caetano ten val werd gebracht - en alles beter zou worden - menen de Portuge zen dat nu, onder het bewind van Soares, de toegang tot het onder wijs en de werkgelegenheid zijn verslechterd en de nadelige in vloed van drugs groter is gewor den dan ruim tien jaar geleden. Op 25 mei van dit jaar 1985 hebben in Lissabon enige dui zenden jongeren gedemon streerd voor de toepassing van het motto van het internationale jaar van de jeugd: 'vrede, partici patie en ontwikkeling'. Aan eer dere protestdemonstraties tegen prijsverhogingen van de maaltij den in de mensa namen studen ten massaal deel. Maar of het helpt, dat is zeer de vraag. RAYMOND PEIL duinen gelegen thuishaven van de Katwijkers. Jeugdtrainers, spelers, oud-voetballers en be stuursleden werden aan de tand gevoeld, maar iedereen bleef het antwoord schuldig. Lor Zwaan en Piet Barnhoorn, respectievelijk jeugdvoorzitter en jeugdsecretaris, moeten gis sen naar oorzaken. "Het is toch onbegrijpelijk dat wij met de jeugd zo goed presteren en het eerste maar steeds geen kam pioen wordt. Waar het aan ligt? Het is ons een raadsel". "We hebben hele goede spe lers, maar er is er niet één die er echt bovenuit steekt", zijn de twee bestuursleden van mening. "Als ze in de jeugd spelen zijn ze iemand. Hun spulletjes worden gewassen en meer van dat soort dingen. Komen ze in het tweede of derde dan is het allemaal an-1 ders. Als het eerste nou eens kampioen werd. Dan zou het pas; écht goed gaan". Volgens Martin van der Plas, de 24-jarige aanvaller van het Katwijkse vlaggeschip, "heeft een Katwijker minder flair dan Die voetballer heeft zijn jeugd jaren bij Quick Boys doorge bracht en is daarna overgestapt naar Rijnsburgse Boys. Dit tot groot verdriet van vooral vader Leen, die jaren in het eerste elftal heeft gespeeld. "Als Huug eens mocht terugkomen, dan gaat bij mij de vlag in top", zegt de ras- Katwijker. "Hij samen met Floor van Duyn (bijgenaamd Motor muis) op één middenveld. Dat zou lopen als een trein". Mentaliteit De jeugdtrainers Henk Krau- wel en Dick van Duyn zeggen dat het gemakkelijk werken is met Katwijkse jongeren. "Omdat ze een goede mentaliteit hebben. Ze mogen bij ons allemaal aan vallen, maar iedereen moet ook verdedigen", ontvouwen zij het 'geheim' van de Quick Boys- jeugd. "Komt nog bij dat die jon gens hier over het algemeen gro ter zyn dan hun tegenstanders. Die zijn al snel geïmponeerd om dat ze bomen tegenover zich krij gen". Dat heb je misschien zelf wel eens aan den lijve ondervonden. Wil je winnen van Quick Boys, dan moet je er vanaf het eerste moment flink in kleunen. Je moet je niet laten afbluffen, InH i der Niet. De doelman is pas zeventien jaar, maar heeft nu al de omvang van een stevige kerel. Tom is vaste keus in het Ne derlands jeugdelftal. Het staat vast dat hij de nieuwe keeper wordt van het eerste team, als hij tenminste niet wordt wegge kocht door een ere- of eerste divi sieclub. Hij is waarschijnlijk weer één van de weinigen die doordringt tot het eerste elftal. De meeste anderen vallen af. Waar dat aan ligt. Het is een raad sel? FRED SEGAAR Schriftelijke reacties sturen naar Leldsch/Alphens Dagblad, t.a.v. KITS, antwoordnummer 10050, 2300 AB Lelden. Een postzegel plakken Is niet nodig. Wordt vervolgd. De rooms-katholieke bisschop pen van Cuba steunen het socia le beleid van Fidel Castro's com munistische bewind. Dat blijkt uit een stuk voor het komende gesprek in het bisschoppencolle ge over de rol van hun kerk op Cuba. Bisschoppen, priesters en leken hebben het 200 pagina's tellende stuk opgesteld. "De Rooms-Katholieke Kerk en de regering hebben na jaren lange conflicten een zekere mate van overeenstemming bereikt", zegt het document. "Langzamer hand accepteerde de kerk de werkelijkheid van de revolutie, hetgeen uitmondde in het besluit om zich niet langer tegen de re gering te verzetten. Nu stemt de kerk in met de sociale doelstel lingen van de regering: gratis on derwijs, gratis gezondheidszorg, werk voor allen, enzovoort". De kerkleiding streeft naar 'nationa le verzoening' en hoopt een rol te kunnen spelen in de toekomst van het land. Het document verhult de ver schillen in opvatting tussen kerk en regering niet. Voornaamste probleem is wel de marxistisch- leninistische opzet van het on derwijs. "Rooms-katholieke ou ders moeten blijven opkomen voor hun fundamentele recht op vrijheid van onderwijs". Andere problemen zijn de be perkingen die de kerk bij de om roep ondervindt en de herhaal delijke discriminatie van kerkle den in het maatschappelijke le ven. "Politici en bestuurders vin den het blijkbaar moeilijk, dat gelovige christenen tegelijk loya le patriotten kunnen zijn", aldus het kerkelijke document. Jeugdsekten. De Rooms-Ka- tholieke Kerk in de Verenigde Staten heeft plannen om jonge ren beter voor te lichten over de gevaren van de 'jeugdsekten'. In Dallas werd op initiatief van deze kerk een congres over sekten ge houden. Conclusie van het congres was, dat de maatschappij te passief is tegenover deze activiteiten. Jeugdsekten en uiterst rechtse christelijke groeperingen komen hierin overeen, dat ze een sterk leiderschap hebben. Volgens pa ter James Lebar uit New York hebben veel kerkleden daaraan behoefte. De veranderingen in de kerk na het Tweede Vaticaans Concilie konden zij niet bijhou den. De groei van jeugdsekten schreef de pater onder meer toe aan de behoefte van jongeren om afhankelijk van iets te kunnen zijn. Vrijheid. Kardinaal Joseph Bernardin van Chicago heeft de komende bisschoppensynode in Rome gevraagd om een 'sfeer van vrijheid' voor theologen. "Onderzoek", zegt de kardinaal, "veronderstelt vrijheid, want pas in vrijheid is een vruchtbare uit wisseling van ideeën mogelijk die de kerk levend houdt". Bernardin zei dat in een toe spraak aan de rooms-katholieke universiteit in Washington, waar hb sprak over de komende bui tengewone bisschoppensynode die maandag begint. Op die sy node zullen 165 bisschoppen en curieprelaten de resultaten van het Tweede Vaticaans Concilie (1962-1965) beoordelen. Naar Hongarije. Op uitnodi ging van de Hervormde Kerk van Hongarije brengen de voor zitter en secretaris-generaal van de Nederlandse hervormde sy node, ds. H. Huting en dr. R. J. Mooi, eind deze maand een be zoek aan Hongarije. Drie jaar ge leden bezochten twee Hongaarse bisschoppen ons land. Na dit bezoek reist ds. Huting naar Harare in Zimbabwe, waar op initiatief van secretaris-gene raal dr. Emilio Castro van de We reldraad van Kerken een spoed beraad plaats vindt over de situa tie in Zuid-Afrika. Dure toren. Burgemeester en wethouders van Arnhem stellen de gemeenteraad voor, f40.000 uit te trekken voor een restaura tie- en conserveringsplan voor de toren van de (hervormde) Euse- biuskerk. Mede door de luchtverontrei niging is het tufsteen van de (na de oorlog herbouwde) toren ern stig aangetast. De kwaliteit van het tufsteen is ook niet zo best, zodat veel vocht de toren binnen dringt. Alleen een chemische be handeling van de toren (die op korte termijn nodig zal zijn) kost al ruim f. 2 miljoen. Een totale restauratie zal vele malen duur der zijn. Huwelijk. In IJsselmuiden (Overijssel) is de heer L. H. de Roon een 'reformatorisch huwe lijksbureau' begonnen. Zelf is De Roon gereformeerd-vrijgemaakt. In een interview met het Refor matorisch Dagblad zei hij, con tact tussen partners met een ver schillende kerkelijke achter grond niet te zullen stimuleren. Dat leidt namelijk in de praktijk nogal eens tot problemen. Hij gaat dan ook diverse bestanden aanleggen, zoals voor vrijge- maakten en voor christelijke ge- reformneerden, enzovoort. Kinderbijbelkrant. Bij de Protestantse stichting tot bevor dering van het bibliotheekwezen en de lectuurvoorziening in Ne derland te Voorburg is een 'kin derbijbelkrant' verschenen om belangstellenden wegwijs te ma ken op het uitgesterkte terrein van bijbeluitgaven voor kinde- "Er bestaan vele, onderling vaak zeer verschillende kinder bijbels, en ze zijn lang niet alle maal even bruikbaar", zo motive ren de makers de uitgave van de krant. "Zoals opvoeders waarden leg gen in de opvoeding van kinde ren, zo leggen schrijvers van kin derbijbels waarden in de manier waarop zij hun verhaal vertellen. Het is niet gemakkelijk, uit de vele bijbels juist die te kiezen die bij u en uw kinderen past". De krant zet de belangrijkste vragen bij zo'n keuze op een rijtje. Aan de hand daarvan kan men bjbels vergelijken en beoordelen. Janna Posthumus, medewerk ster van de stichting 'Bijbels Mu seum en Bijbelwerkplaats in Amsterdam', had de eindredac tie van de 12 pagina's tellende krant. De illustraties zijn uit de kinderbijbels die op dezelfde pa gina wonden besproken. Bij de genoemde stichting kunnen exemplaren van de krant worden besteld (misschien een idee voor boekhandels en bi bliotheken). Het adres is: Park weg 20a, 2271 AJ Voorburg, tele foon 070-861779). Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Oudehorne (Fr.) kandidaat mevrouw G. Martens aldaar. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Albany (Au stralië) voor het werk onder christen-Papoea's in Papoea- Nieuw-Guinea H. Drost Eem- dijk, te Dronten B. Luiten De Lier-Maassluis.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17