LEIDSCH DAGBLAD Eerste tapgesprek loopt uit Vervalste strippen kaarten Chocolade fabrikanten rommelen met repen WD komt terug op vrije seks met jongeren van 12 Reagan en Gorbatsjov praten ruim uur in zakelijke sfeer' Strengere controle op Verlies' van deel 3 IZA moet reageerbuis- bevrachting vergoeden Week cel voor hinderlijke 'Popie Jopie' ONDERHOUDSBEURT Israël schiet twee Syrische Migs-23 neer Bevalling op veerboot DINSDAG 19 NOVEMBER OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37863 RIJSWIJK (ANP) - De politie van Rijswijk heeft op 2 novem ber twee mannen aangehouden die probeerden valse strippen kaarten in omloop te brengen. De strippenkaarten, in totaal 200.000 met een waarde van 1,6 miljoen gulden, zijn in beslag genomen. Volgens een politiewoord voerder ging het om 'zeer goe de' vervalsingen, die in het bui tenland waren gedrukt. De twee verdachten, een 43- jarige man uit Rijswijk en een 42-iarige Amsterdammer, zijn in bewaring gesteld. Hun wordt valsheid in geschrifte en heling ten laste gelegd. DEN HAAG (ANP) - Sommige fa brikanten van chocola rommelen met hun chocoladerepen. Het maandblad Koopkracht van Kon- sumenten Kontakt onderzocht twaalf melk- en elf pure soorten en constateerde dat er bij heel wat re pen iets op de inhoud of op ge wicht en prijzen valt aan te mer ken. De bevindingen staan in het decembernummer. In de repen van De Baronie en Loevestein was de cacaoboter deels vervangen door goedkoper vet. Ook een 150-grams pure reep van de Hema voldeed niet. Sommi ge Kwatta-repen haalden wel de norm, andere niet. Loevestein en Kwatta hebben nog niet op het on- derzoek gereageerd. De Baronie en de Hema hebben inmiddels maat regelen getroffen, aldus Koop kracht. De consumentenorganisatie vindt dat de verpakking van de re pen meer duidelijkheid moet ge ven over de houdbaarheid (sommi ge repen smaakten muf), samen stelling en gewicht. Sommige fa brikanten komen met nauwelijks merkbare prijsverhogingen door het gewicht van de repen te ver minderen. Zo woog een reep van Verkade in het vooijaar nog 85 gram en nu 75 gram. Bij alle negatieve berichten ook enkele positieve: Delicata, het wit te produkt van Jac. Hermans en Verkade hebben de repen met de meeste cacao. Verkade is echter erg duur. Redelijk van kwaliteit en een stuk goedkoper zijn volgens Koopkracht de repen van Capri, Corso en Van Houten. DEN HAAG (GPD) - De WD-kamerfractie gaat toch met ak koord met het kabinetsplan om seksuele contacten tussen jonge ren vanaf 12 jaar en volwassenen toe te staan. De VVD steunde eerder het wetsontwerp van minister Korthals Altes (justitie), in tegenstelling tot coalitiegenoot CDA. Volgens fractieleider Nijpels is er 'ontzettend veel commentaar geweest op het wetsontwerp'. Hij kan zich een deel van die kritiek voorstellen, zegt hij. "Het kabinet had er verstandig aan gedaan het wetsontwerp duidelijker te presenteren. Naar buiten toe is nu de indruk gewekt dat de bescherming van 12 tot 16-jarigen niet meer zou bestaan". Nijpels vindt dat het kabinet zich de grote ongerustheid moet aantrekken. "Ik denk dan ook niet dat het wetsontwerp in deze vorm bij de Tweede Kamer zal worden ingediend". GENEVE (GPD) - In plaats van de afgesproken vijftien minuten hebben de Amerikaanse president Reagan en de Russische partij leider Gorbatsjov elkaar vanmorgen ruim een uur gesproken in het Geneefse kasteel Fleur d'Eau. Bij dat eerste gesprek waren slechts twee tolken aanwezig. De leiders kenschetsten de sfeer na afloop als 'zakelijk'. Op de vraag waarom het gesprek zo uitgelopen was, antwoordde president Reagan dat het „paste in het programma". Partijleider Gor batsjov gaf als antwoord: „Wij hebben dat sa men bepaald". Verdere vragen werden door Gorbatsjov afgedaan met de opmerking: „Haast jullie niet en probeer niet alles vooruit aan de weet te komen". Na deze persoonlijke ontmoeting tussen bei de leiders, voegden zich de voltallige delegaties bij de heren. De eerste kennismaking tussen Reagan en Gorbatsjov, 's morgens op de trap pen van het kasteeltje verliep hartelijk. Meteen na de eerste ontmoeting werd door de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, een persconferentie gegeven. Daarin werd een „absolute nieuwsstilte" rond de top afgekondigd. Speakes verklaarde dat beide leiders over een waren gekomen dat slechts hij en Sowjet-woord voerder Zamjatin zo nu en dan iets zullen vertellen over de besproken kwesties. Ter verduidelijking verklaarde Speakes dat „zij die buiten deze twee wel praten, niet weten wat er aan de hand is en zij die weten wat er aan de hand is, niet zullen pra ten". tin, woordvoerder van het Kremlin en Gorbatsjovs adviseur Andrei Aleksandrov. Het team van Reagan dat direct deelneemt aan de besprekingen bestaat uit minister van buiten landse zaken George Schultz, vei ligheidsadviseur Robert McFarla- ne, de Amerikaanse ambassadeur in Moskou Arthur Hartman, de coördinator van de wapenonder handelingen Paul Nitze, de chef van de Witte Huis-staf Donald Re gan en Rozanne Ridgeway, sinds juli staatssecretaris voor Europese aangelegenheden. Ook de echtgenotes van de lei ders hebben vandaag hun eerste ontmoeting. Mevrouw Reagan ont vangt mevrouw Gorbatsjov voor een kopje thee op haar logeeradres in Genève. Het tweetal praat vol gens het programma "niet over po litiek maar over mensen". (Zie ook de pagina's 7 en 11) (foto Folkerts) Jan Broekmans voorliefde voor de grote brand. PAGINA 17 Er komt een uitgebreider onderzoek naar de dood van kraker Hans Kok. PAGINA 5 Grivnina verstoort 'Russi sche pr' in Genève. Minister De Koning wil met atv dreiging van loon- golf afwenden. PAGINA 9 Zeventiende eeuwse stille vens in De Lakenhal. PAGINA 21 eerste keer villa Fleur d'Eau in Genève. (foto EPA» GENEVE (AFP) - Een twintigtal joden die zich inzetten voor het recht op emigratie van joden in de Sowjet-Unie heeft vanmorgen het kantoor van de Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot in Genève bezet. Ondanks het ver bod op betogingen in Genève voor de duur van de topconferentie, greep de politie niet in, omdat de actie plaatshad op particulier ter rein en de directeur van het kan toor niet om ontruiming vroeg. Rijksdienst: er wordt geknoeid UTRECHT (ANP) - Het zieken fonds voor ambtenaren IZA moet alsnog de reageerbuisbevruchting van een vrouw uit Nieuwerkerk aan de IJssel vergoeden, heeft de Centrale Raad van Beroep be paald. Reageerbuisbevruchting is volgens de raad een 'gangbare me dische behandeling'. De Commis- Blokkade actiecomité Leidschendam is sluipverkeer zat LEIDSCHENDAM (ANP) - Leden van een actiecomité tegen sluip verkeer hebben vanochtend met behulp van vrachtwagens op vier strategische punten de toegang tot Leidschendam geblokkeerd. Het comité, dat al tien jaar bestaat, heeft de actie op touw gezet om op nieuw duidelijk te maken dat de bewoners van Leidschendam het sluipverkeer van rijksweg 12 door hun woonplaats meer dan zat zijn. Het gaat daarbij vooral om het werkverkeer uit Zoetermeer en Voorschoten, dat via Leidschen dam een snellere route naar Den Haag probeert te vinden en daar mee het centrum van het dorp gro te overlast bezorgt. Volgens de po litie werd de blokkade na ong een uur vrijwillig opgeheven. sie van Beroep stelde de vrouw eerder in het ongelijk. Volgens de Centrale Raad van Beroep aanvaardt de Nederlandse geneeskundige wereld deze behan deling in het algemeen. De raad verwijst hierbij ook naar een inte rimadvies van de gezondheidsraad van een jaar geleden. Om dezelfde reden verwerpt de raad het beroep van het IZA op een advies van de ziekenfondsraad, waarin voor de komende jaren subsidiëring van een beperkt aantal van dergelijke behandelingen in slechts enkele ziekenhuizen wordt voorgesteld. Volgens beleidsmedewerker Van der Steur van de ziekenfonds raad zal deze uitspraak geen gevol gen hebben voor de ziekenfond sen. Die vergoeden reageerbuisbe vruchting op het ogenblik niet. Daarbij baseert men zich op een. beslissing van staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid). ij I Vanaf f.150— incl. materiaal DSDIREKTSERVICE -120248. (Direkt naast Het Motorhuis). Vrouwenprotest tegen vrijlating Sneeuw UTRECHT (ANP) - Drie Bossche- ongeveer naren en een Utrechter zijn van ochtend veroordeeld tot vier we ken gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan drie weken voorwaardelijk met een proeftijd AMSTERDAM - De huidige FC van twee jaar. Ze kregen die straf, Den Haag-voorzitter Dé Stoop ver- omdat ze tijdens het bezoek van de scheen vanmorgen voor de Amster- Dé Stoop in verdachtebank Volgens Speakes zal pas iets over de gesprekken worden mee gedeeld als beide leiders daartoe besluiten. Er bestaat zelfs de moge lijkheid dat dat pas op donderdag morgen zal zijn, aldus Speakes. Zowel bij de „privé-gesprekken" tussen beide heren als bij de onder handelingen tussen de complete delegaties zorgen tolken voor si- multaan-vertalingen, zodat vrijwel geen tijd verloren gaat. Gorbatsjov wordt in de besprekingen bijge staan door zijn minister van bui tenlandse zaken Sjevardnadze, diens onderminister Kornienko, het hoofd van het propaganda-de- partement van het Centrale Comité Andrei Jakovlev. de Sowjet-am- GRONINGEN (GPD) - De stich- ^deur in de Verenigde Staten ting 'Tegen haar wil' in Groningen Anatoh Dobrynin, Leonid Zamja- wil opheldering van de Groninger rechtbank over de voorlopige vrij lating van een 27-jarige man uit Ha ren die ervan wordt verdacht zes vrouwen te hebben verkracht. De rechtbank besloot daartoe afgelo pen vrijdag. Een reden voor deze beslissing is niet gegeven, maar waarschijnlijk is de man, die sinds het begin van deze maand in de cel zat, voorlopig vrijgelaten om te voorkomen dat hij failliet zou gaan. "Een merkwaardig en frustre rend besluit, vooral omdat we niet weten wat de aanleiding voor deze beslissing is geweest", aldus een woordvoerster van 'Tegen haar wil'. Ook de voorlichter van Justi tie mr. Severein noemt het besluit 'opmerkelijk', omdat in dergelijke gevallen zelden wordt besloten de verdachte voorlopig op vrije voe ten te stellen. TEL AVIV (DPA) - De Israëlische luchtmacht heeft vanmorgen bo ven Libanon twee Syrische ge vechtsvliegtuigen van het type Mig-23 neergeschoten. Dit heeft de woordvoerder van de Israëlische strijdkrachten meegedeeld. Aan Is raëlische zijde zouden geen verlie zen zijn geleden. De Syrische en de Israëlische luchtmacht waren al geruime tijd niet meer met elkaar in gevecht ge weest. VEENDAM (GPD) - De Rijks dienst voor het Wegverkeer in Veendam wil, dat er een einde wordt gemaakt aan een rage: het opzettelijk 'verliezen' van de kopie van deel 3 van het kentekenbewijs. De indruk bestaat dat een onbe kend aantal eigenaars van al wat oudere auto's ten onrechte aangifte doet van 'verlies' van de kopie, waarna er een nieuw kenteken wordt toegewezen. Door dat recen te kenteken zijn auto's soms beter te verkopen en worden ze boven dien minder door de politie gecon troleerd. Om deze lichte vorm van fraude een halt toe te roepen, heeft de Rijksdienst voor het Wegverkeer een voorstel bij de Centrale Politie Verkeers Commissie ingediend voor betere controle bij aangifte van vermissing van de kopie deel 3. De rijksdienst suggereert het for mulier dat bij verlies van deel 3 moet worden ingevuld, zo aan te passen dat fraude een stuk moeilij ker wordt. Ook zou de politie (le 'gedupeerde' kunnen ondervragen en diens auto kunnen bekijken. Volgens het ministerie van ver keer en waterstaat zijn er jaarlijks 'redelijk veel' aangiften van ver missing van kopie deel 3. In 1978 is zo'n document 74.000 keer zoekge raakt. in 1980 67.000 keer en in 1984 76.000 keer. In al die gevallen is dus een nieuw kentekenbewijs af gegeven. „Er wordt geknoeid, dat is zeker. Daarom willen we dat er dicht bij de bron een onderzoek plaatsvindt naar de echtheid van het verlies", aldus een woordvoer der Huursubsidie ruim 100.000 keer vergeten DEN HAAG (GPD) - Ruim hon derdduizend huishoudens vragen geen huursubsidie aan terwijl ze er wel recht op hebben. Dat scheelt hun gemiddeld 170 gulden per jaar. Dat concludeert Konsumenten Kontakt uit een grootscheeps on derzoek naar het functioneren van het systeem van de huursubsidie. De consumentenorganisatie raadt iedereen aan om goed na te gaan of men recht heeft op subsi die en daarvoor advies te vragen bij de woningbouwcorporatie, so ciale dienst, gemeente of het bu reau sociale raadslieden. Veel men sen vertrouwen op de adviezen die ze van buren of familie krijgen. Die blijken het in veel gevallen echter ook niet te weten. Utrecht slreeks-2 sraden Middagtemperatuur Pausu aan Utrecht in mei van dit damse rechtbank. Daar staat hij te- ongeveer +1 graad. Noordoostenwind, Jaar het werk van de politie hebben recht op verdenking van het beta- ongeveer +1 graad. Noordoostenwind, matig, langs de kust en op het IJssel- r krachtig. belemmerd door ülegale uitzendin- u>n -van zwart getd 'aan voetballers de periode dat hij voorzitter was het toenmalige FC Amster- houdend koud. ;en. Daarbij zonden ze veelvuldig het lied 'Popie Jopie' uit. Het bilofoonverkeer van de politie, die dam. regen of ijzel. Aan- de handen vol had aan demonstra- Op de zitting t i onder t 20 november 1985 Zon op: 08.09 uur, zon onder: 16.43 uur. Maan op: 14.42 uur, maan onder: ties en rellen, werd daardoor ern- de ex-Amsterdamspelers Stout, stig bemoeilijkt. De officier van justitie had vier maanden met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk, geëist. Drie van de benadrukt oruchuldig te zijn vier beklaagden hebben tien dagen de hem ten laste gelegde feiten. in voorarrest gezeten. (toto Bianchi en Bisschot aanwezig. Stoop heeft de afgelopen dagen via 'tgebreide informatie aan de pers ROTTERDAM (ANP) - Bijgestaan door de eerste stuurman, die op zijn beurt vanaf de wal werd 'gecoached' door een arts, heeft de 25-jarige Britse Maria Farmery uit Huil afgelopen nacht op de veerboot naar Nederland een zoon ter wereld gebracht. Zoon Dar ren werd geboren om 04.43 uur op het veerschip Norstar voor de Nederlandse kust. Eerste stuurman Bert Visser assisteerde bij de bevalling, op aanwijzingen van een Nederlandse arts die zijn in structies via de walverbinding doorgaf aan kapitein Rijnbergen. North Sea Ferries, die de dienst Hull-Europoort onderhoudt, heeft een en ander meegedeeld. Moeder en kind zijn na aankomst in het Zuiderziekenhuis in Rotterdam opgenomen. De baby is vier weken te vroeg geboren en moet voorlopig in NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u hpiaali' I i (I automatische betaling) r-, -r - W* - per ,aar f 250.90 LJ per kwartaal 65.70 - uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus Naam Straat: Postcode Plaats Telefoon 0 VB L

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1