Lichtpuntje in gijzelingszaak Reddingswerk gaat toch door 2.98 Bemiddelaar meldt doorbraak in Libanon Der Spiegel: Honecker 6 december naar Bonn Ruzie Mitterrand met Chirac over Eifeltoren Regering Colombia wilde actie staken, gebied ontsmetten Uitreisvisum voor Russen VbnAUm^cie^Ml yn&Mbet 6 voor 8 voor Kindervuist in Genève MAANDAG 18 NOVEMBER 1985 BUITENLAND BEIROET - Terry Waite, de speciale afgezant van de aartsbisschop van de Anglicaanse kerk, is gisteren uit Libanon vertrokken voor besprekingen met Amerikaanse regerings leiders na een belangrijke doorbraak geforceerd te hebben in de crisis rond de vier Amerikaanse gijzelaars in Libanon. Waite, die als onafhankelijke be middelaar al eerder de bevrijding van Britse gijzelaars in Iran en Li bië tot stand bracht, zei tijdens een korte persconferentie voor zijn ver trek, dat hij 'langdurige contacten' met de ontvoerders van de Ameri kanen gehad had en dat er 'positie ve stappen' genomen waren. door Aernout van Lynden "Er bestaat geen twijfel over dat ik doorgedrongen ben tot de juiste mensen en dat er een basis van ver trouwen tot stand is gebracht", al dus de 47-jarige Waite die afgelo pen woensdag in Beiroet arriveer de. In een verklaring op zaterdag had deze unieke Britse bemidde laar laten weten tijdens zijn eerste dagen in Beiroet slechts telefo nisch contact met de ontvoerders gehad te hebben om er eerst zeker van te zijn dat hij met de juiste mensen te maken had. Hij had een lijst van vragen opgesteld die al leen beantwoord konden' worden door een van de gijzelaars. Deze test had hem er van overtuigd dat hij met de juiste mensen te maken had. Het feit alleen al dat hij de ont voerders, leden van de duistere groep Islamitische Heilige Oorlog, langdurig gesproken heeft geldt als een belangrijke doorbraak. Het BONN - De Oostduitse partijleider Erich Honecker zou op 6 december naar West-Duitsland willen ko men, op voorwaarde dat Bonn niet voor eind november een raamak koord met Washington tekent over samenwerking op SDI-gebied (Star Wars). Dit schrijft het Duitse weekblad Der Spiegel in zijn van daag verschijnende nummer. door Hans Hoogendijk In Bonn was gisteren geen be vestiging van het bericht te krij gen. Over het eerste bezoek van Honecker aan de Bondsrepubliek wordt al jaren gespeculeerd. Hij zou een dag in Bonn willen door brengen en twee dagen in de deel staat Saarland, waar hij is geboren. Tot nu toe is er steeds van uitge gaan dat Honecker het tijdstip van zijn reis pas bekend zou maken na dat de uitkomst van het topoverleg in Geneve tussen de Amerikaanse president Reagan en de Russische partijleider Gorbatsjov duidelijk was. Vorig jaar september was Honec ker ook van plan een bezoek aan West-Duitsland te brengen, maar zag daar op het laatste moment van af. De reden van het annuleren is toen nooit helemaal duidelijk ge worden, hoewel zeer negatieve reacties uit Moskou op het voorge nomen bezoek een belangrijke rol moeten hebben gspeeld. Honecker wilde toen -en1 delijk nu weer- aantonen dat er voor de DDR een eigen speelruim te is binnen het Warschaupact. In tegenstelling tot vorig jaar is er tot nu toe in de Russische pers niet kritisch geschreven over de plan nen van de Oostduitse staats-en partijleider. is de eerste keer dat iemand recht streeks contact met hen heeft ge had en Waite meldde daarnaast ook dat hij gerustgesteld was over de toestand van de vier Amerika nen - een teken dat hij ook de gij zelaars heeft kunnen spreken. Desondanks benadrukte Waite dat er nog een lange weg te begaan was voordat de gijzelaars weer op vrije voeten zouden zijn. "De situa tie blijft erg moeilijk en erg gevaar lijk". Voor zijn missie naar Libanon had Waite al uitgebreide bespre kingen in Washington gevoerd, kennelijk met hoge leden van de regering. Deze besprekingen gaat hij - nu dat zijn eerste contacten met Islamitische Heilige Oorlog gelegd zijn en hij hun eisen per soonlijk heeft kunnen aanhoren - voortzetten. Het is mogelijk dat hij na eerst in Londen zijn eigen baas, de aartsbisschop van de Engelse kerk, over zijn tocht ingelicht te hebben, naar Genéve zal moeten doorreizen omdat daar, vanwege de topconferentie tussen Reagan en Gorbatsjov, de belangrijkste le den van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken zich op het ogenblik bevinden. Waite zei te verwachten binnen kort weer naar Beiroet te zullen te rugkeren om zijn besprekingen met de ontvoerders voort te zetten. Westerse diplomaten in Libanon zeiden gisteren dat Waite waar schijnlijk meerdere keren tussen Beiroet en Washington zal moeten pendelen voordat zijn missie kan slagen. In Libanon worden zes Amerika nen vermist, maar het is vrijwel ze ker dat twee van hen of vermoord zijn of tijdens hun gevangenschap overleden zijn. Zes andere buiten landers (vier Fransen, een Engels man en een Italiaan) die eveneens ontvoerd zijn, worden niet door Is lamitische Heilige Oorlog vastge houden en Waite zei na afloop van zijn persconferentie dat hij geen contact had gehad met hun ont voerders. Een Colombiaanse reddingswerker houdt een met modder overdekt kind onder zijn arm, als hij uit een helikopter komt gerend en roept naar Rode Kruiswerkers om hulp. <f0to ap> PARIJS - De Eifeltoren is in een politieke storm terecht gekomen, die harder waait dan de ooit geregi streerde 180 kilometer per uur, waarbij de top volgens geleerden achttien centimeter heen en weer bewoog. Volgens de rechtse oppo sitie in Frankrijk wil president Mit terrand zich de beroemde toren toeeïgenen. In feite gaat het om een voorstel om op de 320 meter en 75 centimeter hoge top van de Ei feltoren een staats-televisiemast te plaatsen voor een nog op te richten privé-televisiestation. door Rudolph Bakker Sinds jaar en dag is de Eifeltoren eigendom van de stad Parijs. De burgemeester van Parijs is de rechtse oppositieleider Jacques Chirac, waarvan vriend en vijand al voorspellen dat hij na de verkie zingen van maart tot eerste minis ter zal worden benoemd. De onder handelingen die de staat met de ge meente Parijs over de plaatsing van de extra tv-mast tot nu toe had den gevoerd, liepen niet meteen van een leien dakje. De kwestie van nieuwe tv-kanalen en privé tv- maatschappijen is een hoogst poli tieke kwestie en de oppositie pro beerde die op te houden tot na de verkiezingen en haar eigen even tuele overwinning. Omdat het huidige bewind de eer van het nieuwe tv-net op zijn naam wil zetten, is men overge gaan tot een krachtdadige maatre gel. Men verklaarde dus alle ge bouwen boven een bepaalde hoog te voortaan tot staatsgebied voor zover het gaat om het neerzetten van antennes. Burgemeester Chi rac sprak met vertrokken mond over een overval, die hij niet se rieus wenste te nemen, en die hij zeker weer ongedaan zou maken als hij volgend jaar aan de macht komt. Bezorgde stadsplanners re kenden al uit dat volgens de rede nering van de regering dan ook net zo goed de kathedraal van Straats burg tot staats-tv-antenne kan wor den benoemd, om van andere eer biedwaardige gebouwen nog niet te spreken. Technische experts vragen zich af of het praktisch nog mogelijk is de Eifeltoren te belasten met nog weer een antenne, terwijl de top al kreunt en zucht onder een mastbos van schotels, schijven en pieken die militaire en burgerlijke doelen dienen. De burgerij begrijpt de rel niet, want ze is blij dat er een privé-tv- station bijkomt en tenslotte wor den alle uitzendingen die ze ont vangt in de wijde omgeving van Parijs al verzonden via het topje van de Eifeltoren. BOGOTA - Honderden overleven den van de gigantische vloedgolf van modder in Colombia zijn nog niet gered. Reddingswerkers, heli kopterpiloten en familieleden van vermisten hebben daarom zondag een beroep op de Colombiaanse autoriteiten gedaan om door te gaan met de reddingswerkzaamhe den. door Rob Sprenkels Eerder op de dag had de Colom biaanse minister van gezondheid, Rafael de Zubiria, aangekondigd dat de reddingspogingen zouden worden gestaakt, omdat er nog maar weinig hoop was op overle venden. Volgens de minister moest er zo snel mogelijk met het spuiten van ontsmettingsmiddelen worden begonnen om het gevaar van epi demieën te voorkomen. Die aankondiging lokte een golf van protesten uit. Eerst van fami lieleden van vermisten, maar daar na ook van reddingswerkers. Heli kopterpiloten vertelden dat zij op verschillende heuvels tussen de modder nog overlevenden hadden gezien, maar dat zij door de bomen geen kans hadden gezien om de mensen te redden. In totaal zou het om honderden slachtoffers gaan. Generaal Miguel Vega Uribe, de minister van defensie en volgens veel waarnemers de werkelijke machthebber in Colombia, heeft inmiddels beloofd dat de werk zaamheden door zullen gaan totdat de kansen op leven voor honderd procent zijn uitgesloten. Behalve op sommige heuvels zouden er ook nog tientallen slachtoffers in leven zijn die zitten opgesloten in hun huizen die door de modder zijn geï soleerd. Overlevenden die gisteren wer den gered deden oproepen om voedsel en water te droppen daar waar men vermoedt dat er nog overlevenden zijn. Zo niet dan overlijden de mensen op korte ter mijn aan de honger en de dorst, zo beweerden ze. Lava Officieel staat het dodencijfer van de macabere ramp op bijna 22.000. Reddingswerkers en lokale autoriteiten houden echter reke ning met een totaal van meer dan 27.000 doden. Zo'n 20.000 hectare landbouwgrond is vernietigd. Er zijn ook meer dan 20.000 daklozen. De economische schade wordt op bijna 1 miljard dollar berekend. De Nevada del Ruiz is volgens de laatste berichten weer even tot rust gekomen. Tientallen experts van uit de hele wereld bestuderen de vulkaan. Naar het heet bevindt de Nevada del Ruiz zich nu in de der de fase van zijn activiteit en zou er op niet al te lange termijn een grote lava-uitbarsting moeten komen. Dat omdat de vulkaan tot nu toe maar amper lava heeft uitgewor pen. Zaterdag vond er op honderden kilometers van het rampgebied trouwens een merkwaardig na tuurverschijnsel plaats. Nabij het Colombiaanse dorpje Aqua de Dios (water van God), zakte plotse ling een lap grond van 200 meter lang en zeven meter breed naar het binnenste van de aarde. Experts Verklaren dat er altijd vervormin gen in het aardoppervlak plaats vinden voordat er een grote lava- uitbarsting komt De seismologische activiteiten van het in feite jonge Amerikaanse continent zijn dit jaar groter in aan tal dan ooit Er wordt al verband gelegd tussen de verwoestende aardbeving in Mexico en de ramp in Colombia. Ook hebben er zich de laatste tijd hevige bevingen voorgedaan in Guatemala, in Peru en ook in het zuiden van de Ver enigde Staten. Verder is er een toe nemende activiteit gemeld van vul kanen in Ecuador en Chili. ADVERTENTIE Poolse oppositie In Polen is een (illegale) opposi tiepartij opgericht door militanten en leiders van het verboden vrije vakverbond Solidariteit. De „Partij van de Onafhankelijke Poolse De mocratie" schrijft in haar beginsel verklaring dat zij zich richt op de terugkeer naar een „onafhankelijk en soeverein" Polen, „eerbiediging van mensenrechten" en „voortzet ting van de strijd tegen de sowjeti- sering van het land". Lech Walesa, leider van Solidariteit, verklaarde dat hij achter de nieuwe partij staat. Nazi-herdenking Ex-nazi's die gisteren een her denking zouden houden op het mi litaire kerkhof van Essel bij Schwarmstedt in Nedersaksen, hebben van hun voornemen afge zien onder druk van een betoging waartoe was opgeroepen door de Groenen en vakbonden. Van de ongeveer 500 ex-Nazi's kwamen al leen enkele bejaarde echtparen met bloemenkransen in de buurt van het kerkhof en zij maakten rechtsomkeer op advies van de po litie, die sterk aanwezig was. Er waren ongeveer 700 betogers. Brazilië De Braziliaanse regering stevent af op een overwinning in de burge meestersverkiezingen. In de groot ste stad, Sao Paulo, leed de rege ring echter een verrassende neder laag. Peilingen en eerste resultaten wezen uit dat de regeringsgezinde PMDB (Partij van de Democrati sche Braziliaanse Beweging) en haar bondgenoten in de meeste van de 23 deelstaat-hoofdsteden en 178 kleinere steden gingen winnen. Sao Paulo zal echter voortaan wor den geregeerd door de rechts-con- servatieve ex-president Janio Qua- dros (68). Explosie Twee mensen zijn gisteravond in Parijs door een explosie gedood. De ontploffing deed zich voor in een ondergrondse garage aan de drukke Champs Elysees in het cen trum van Parijs. In de garage brak brand uit, aldus de politie. Het is nog niet bekend of de explosie werd veroorzaakt door een bom, zo zei een woordvoerder van de poli tie. WASHINGTON/TEL AVIV (Rtr/AFP/UPI/DPA/GPD) - De Russische re gering heeft 9 van de ongeveer 30 met Amerikanen getrouwde Sowjet- burgers toestemming gegeven naar de Verenigde Staten te vertrekken. Dat heeft een assistent van de Amerikaanse senator Paul Simon ver klaard. Senator Simon (Democraat) leidde een campagne voor gescheiden fa milies. Enkele dagen geleden riepen ongeveer 200 Congresleden in een petitie president Reagan en de Russische leider Gorbatsjov op familie hereniging toe te staan. De negen betrokken Russische burgers zijn inmiddels van het besluit op de hoogte gebracht, aldus David Carle, woordvoerder van Simon. Premier Peres van Israël heeft Reagan en Gorbatsjov opgeroepen de emigratie van honderdduizenden Russische joden hoog op de agenda te plaatsen. "Uit geheime diplomatieke contacten van de afgelopen maan den is gebleken dat de Sowjet-Unie bereid is daarover te praten. Maar het is geenszins een garantie dat het Kremlin de joden ook massaal laat gaan", aldus Peres, die ook zei dat Israël tegemoet wil komen aan het bezwaar dat in het verleden de meeste Russische joden na aankomst in de centrale opvangplaats in de Oosenrijkse hoofdstad Wenen linea recta naar de Verenigde Staten doorreisden. Duizenden mensen mee in een vredesdemonstratie tegen de kernbewaping tekst op dit spandoek is duidelijk genoeg: Wodka en Pershing, Nee. SPAANSE HAND SINAASAPPELEN NIEUWE OOGST SATSUMA'S MANDARIJNEN GRAPE FRUITS CITROENEN 'Akkoord zal voor Nederland niets uitmaken' GENÈVE - Een eventueel akkoord tussen de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten over vermindering van het aantal kernwapens in Eu ropa, ontslaat Nederland niet van de verplichting in 1988 over te gaan tot plaatsing van kruisraketten. Die conclusie mag worden getrok ken uit de opmerkingen van presi dent Reagans veiligheidsadviseur Robert McFarlane, gisteren tijdens een persbijeenkomst in Genève. President Reagan arriveerde daar zaterdag voor de top met Sowjet- leider Gorbatsjov, die dinsdag en woensdag zal plaatshebben. McFarlane zei gisteren, dat de NAVO-bondgenoten bereid moe ten blijven "de risico's en verant woordelijkheden" te delen die aan het plaatsen van de wapens voor middellange afstand verbonden zijn. "De plaatsingslanden (Bonds republiek, Italië, Engeland, België en Nederland - red.) blijven dat, ook wanneer er in de toekomst over een akkoord over een gerin ger aantal raketten wordt bereikt", aldus McFarlane. door Hans Geleijnse Ondanks nog fikse meningsver schillen over die kernwapens in Europa wordt hier niet uitgesloten, dat Gorbatsjov, die vandaag in Ge nève arriveert, bereid is water bij de SS-20-wijn te doen. Van Ameri kaanse zijde is voorgesteld om het aantal lanceerinrichtingen weder zijds te beperken tot 140. Dat zou aan westerse kant neerkomen op een mix van Pershing II (één raket met één kop per lanceerinrichting) en kruisraketten (vier raketten met elk één kop per lanceerinrichting), tegenover 420 koppen op 140 SS- 20-raketten. Volgens het NAVO- dubbelbesluit van 1979 zouden er eind 1988 116 lanceerinrichtingen voor kruisraketten zijn geplaatst en 108 voor de Pershing II. Ook de Sowjets willen tot reduc tie komen. Gorbatsjov kondigde begin oktober in Parijs aan dat eenzijdig het aantal SS-20's in het Europese deel van de Sowjet-Unie is verminderd tot 243. Hij weigerde toen, en de Sowjet-sprekers wei gerden dat ook zondag, in te gaan op vermindering van het aantal ra ketten in het Aziatische deel van de Sowjet-Unie. Dat is een Ameri kaanse eis, omdat Washington met het oog op zijn bondgenoten in Azië niet streeft naar een Euro pees, maar naar een globaal even wicht in deze categorie kernwa pens. AMSTERDAM (ANP) - De Ne derlandse meisjes Kathalijne Anten (14) uit Haarlem en Man na Nasht (13) uit Amsterdam zijn vanmorgen van het Cen traal Station in de hoofdstad naar Genève vertrokken. Zij zullen daar vele honderden brieven van Nederlandse kin deren aanbieden aan Ameri kaanse en Russische vertegen woordigers. Die brieven - tegen de kernwapens - zijn bedoeld voor de leiders Gorbatsjov en Raegan. Het comité Kinder vuist deelde dit. zaterdag mee. De Nederlandse meisjes ma ken deel uit van een internatio nale delegatie van kinderen, die kinderbrieven willen aan bieden uit 45 landen. Er was vrijdag sprake van wereldwijd zeker 6.000 brieven tegen kern wapens, maar het aantal stijgt nog met duizenden tegelijk, al dus Paul Loeffen van Kinder vuist. Het aantal Nederlandse brieven bedroeg 600, maar ook in ons land komen er nog altijd brieven bij. verklaarde Loeffen. De coördinatoren van de in ternationale actie in Genève hebben al gedaan gekregen dat de brieven in ontvangst wor den genomen door secretaris sen van Reagan en Gorbatsjov. Gepoogd wordt om beide lei ders zelf te spreken te krijgen. Om de nadelige invloed van het tijdsverschil tussen de VS en Europa tijdig de baas te zijn arriveerde president Reagan en zijn echtgenote Nancy dit weekeinde al in Genève. Het tweetal maakte gisteren een wan deling door het park van het kastaal waar zij gedurende de top-conferen- (foto AP»

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7