Leger ingezet tegen staking Opslagplaats CCC ontdekt Heinrich Böll centraal op PEN-bij eenkomst Uitslag trekking loterij voor bankrekeninghouders.» j Arbeidsonrust in Soweto: Gemeente Alphen aan den Ri jn Via Interim erv. verpleeghulpen bejaardenverzorgenden ziekenverzorgenden hbo/mbo-v'ers verpleegkundigen a/b/z De Misdaad bij de Hogewoerds Poort 19,95 Grote Fruitverkoop >^PE LEEUW Waar je ook bent, de prijs komt vanzelf. PAGINA 6 MAANDAG IB NOVEMBER 1985 JOHANNESBURG - Het Zuidafri- kaanse leger is zaterdag en zondag ingezet om een staking te breken in het immense Baragwanath-zie- kenhuis van Soweto. Deze staking brak donderdag uit onder 2000 zus ters, schoonmakers en ander lager personeel. In antwoord op deze spontane staking besloot de Trans vaalse Ziekenhuis Dienst om 1800 personen, ongeveer 2/3 van het to tale aantal-personeelsleden te ont slaan. De militairen zijn ingezet om te voorkomen dat de werkzaamhe den in het ziekenhuis dermate ver stoord worden dat dit levens kan kosten. door Ruud de Wit De vakbond van de stakers, de Health Workers Association, zegt dat 1800 zusters en ander personeel (schoonmakers, keukenpersoneel) in staking zijn gegaan vanwege het achterwege blijven van loonsver hogingen sinds 1983. De gemiddel de salarissen van deze groep ligt tussen de 150 en de 250 gulden per maand. De stakers, waaronder 800 leer ling-verpleegsters, hebben de steun gekregen van de staf van het ziekenhuis, inclusief de doktoren, maar deze zijn niet in staking ge gaan, om de veiligheid van de pa- tienten niet in gevaar te brengen. Het Baragwanath-ziekenhuis is het grootste van heel Afrika en bijna alle zwarte woonwijken, inclusief de miljoenenstad Soweto, zijn erop aangewezen. Volgens de laatste berichten zijn een aantal van de stakingsleiders gearresteerd en is de ziekenhuislei ding inmiddels overgegaan tot het aantrekken van vervangend perso neel, maar zonder veel resultaat. Vandaar dat noodgedwongen het leger is ingezet om de activiteiten van het nu ontslagen personeel over te nemen. De situatie in het ziekenhuis wordt omschreven als 'uiterst chaotisch'. Bedden staan overal in de gangen en patiënten moeten op de grond liggen. In Zuid-Afrika bleef het overi gens in verschillende zwarte en 'kleurlingen'-wijken opnieuw on rustig, waaarbij minstens zes per sonen om het leven kwamen. On dertussen nemen de speculaties toe, dat de Anglicaanse bisschop van Johannesburg, Nobelprijswin naar Desmond Tutu, de belangrijk ste kandidaat is voor de aanstaan de vacature van aartsbisschop van Kaapstad. Het afgelopen weekend heeft de huidige aartsbisschop van Kaap stad, Phillip Russell aan de Angli caanse bisschoppen-synode ge vraagd hem toestemming te geven om met pensioen te gaan. Hiermee zou de weg zijn vrijgemaakt voor Tutu, doch in Anglicaans- kerkelij ke kringen wordt gevreesd, dat de verwachte keuze van Tutu als aartsbisschop zeer waarschijnlijk een breuk binnen de 2 miljoen le den tellende Anglicaanse kerk te weeg zal brengen. Ook is bekend geworden, dat Winnie Mandela, de vrouw van de tot levenslang veroordeelde ANC- leider Nelson Mandela, een zeer grote kans loopt om binnenkort gearresteerd te worden. Winnie Mandela vertrok zaterdag zonder toestemming van de regering naar Kaapstad om daar een bezoek te brengen aan haar man, die twee weken geleden een prostaat- ope ratie heeft ondergaan. FULLERTON (AP) - In Californië is gisteren op 72-jarige leeftijd Lon Nol, de door de VS gesteunde generaal die in 1970 het bewind omverwierp van de Cambodjaanse prins Norodom Sihanouk en vijfjaar later zelf zijn regering zag vallen door toedoen van de communistische Rode Khmer, in ballingschap overleden. Hij vluchtte in 1975 na de val van zijn regering naar Hawaii en leefde daar tot 1979. In dat jaar verhuisde hij naar de Verenigde Staten, waar hij met zijn vrouw en negen kinderen woonde in Orange County, Califor nië. (archieffoto ANP) BRUSSEL (ANP) - De Belgische politie heeft in een verlaten opslag plaats in Haren (een deelgemeente van Brussel) een honderdtal ge bruiksklare ontstekingsmechanis men gevonden. Dat hebben Belgi sche kranten zaterdag gemeld. Op de muren in de opslagplaats waren in rode verf de letters CCC gespoten, afkorting van "Strijden de Communistische Cellen", de terreurorganisatie die sinds begin oktober 1984 al 24 aanslagen in België heeft gepleegd. Verder zou de Belgische justitie over bewijzen beschikken dat bij een aanslag van de CCC op 4 november, op een kantoor van de Generale Bank- maatschappij in Charleroi, de in Charleroi geboren Pierre Carette aanwezig was. Dat zou blijken uit foto- en filmmateriaal. Het Brussel se parket bewaart hierover het grootste stilzwijgen. Pierre Carette was het laatst in Brussel werkzaam als drukker. Hij is vorig jaar oktober, vlak voor de CCC met haar bomaanslagen be gon, spoorloos verdwenen. Zijn naam werd al genoemd in verband met de in 1979 in België gepleegde aanslag op de toenmalige opperbe velhebber van de NAVO, generaal Haig. Van de 33-jarige Carette is in elk geval bekend dat hij een sympathi sant is van de Franse terreurorga nisatie "Action Directe". In mei 1982 kreeg hij op de autoweg tus sen Brussel en Parijs, nabij Com- piègne een auto-ongeval. Hij was toen in het gezelschap van Natha lie Menigon van wie men meent te weten dat zij lid is van de "Action Directe". In de verongelukte auto werden vijftienduizend vlugschrif ten gevonden van de "Action Di recte". De man is voor het laatst begin oktober 1984 gezien in de trein van Brussel naar Parijs. De ontstekingsmechanismen zouden vorige week maandag al ontdekt zijn in een opslagplaats op het industrieterrein in Haren. Naar men aanneemt heeft de politie een tip gekregen. De politie zette de omgeving af, in de hoop in de op slagplaats terroristen aan te tref fen. Men vond echter alleen het ontstekingsmateriaal. DEN HAAG - Met het begrip hei ligheid kon hij weliswaar niet uit de voeten, maar toch schroomde Adriaan Morriën niet om de op 16 juli overleden Duitse schrijver Heinrich Böll iets heiligs toe te dichten. De Nederlandse schrijver was één van de sprekers op de PEN-bijeenkomst over Böll, zater dagavond in een zaal van het Sche- veningse Kurhaus. De bijeenkomst, georganiseerd door het Nederlandse PEN-cen- trum, had plaats om de aandacht te vestigen op de vele schrijvers over de gehele wereld die op grond van hun werk gevangen zijn genomen of een publicatieverbod kregen op gelegd. Dat de avond dit jaar geheel was gewijd aan Böll spreekt voor zich zelf, meende inleider prof. Borgers. Böll heeft zich immers altijd inge zet voor vervolgde schrijvers, ook in PEN-verband. Borgers las ver volgens fragmenten voor uit Bölls rede 'Een pleidooi voor de naamlo zen'. Waarna de hoogleraar ongeveer een kwartier later zei dat de als spreker aangekondigde Vincent Böll het woord niet zou voeren. De zoon van Böll was weliswaar aan wezig, maar spreken over zijn va der kon hij in dit stadium nog niet, zo viel op te maken uit de woorden van Borgers. Heinrich Vormweg, een Duitse schrijver, voerde wel het woord. Zijn talent, zijn genie, zijn mense lijkheid - Vormweg strooide kwis tig met grote woorden, koerste ook een paar keer af op een definitie van Bölls werk, om vervolgens vast te stellen dat het zich niet on der woorden laat brengen wat de meerwaarde van dat werk nu pre cies is. Nee, dan sloeg Morriën een ande re toon aan. Toegegeven, hij ge bruikte ook een groot woord, noemde Böll een heilige, maar hij plaatste die typering wel in een contekst: Böll straalde een bijzon der soort vriendelijkheid uit, en, vervolgde Morriën, ik kan me niet voorstellen dat hij ooit ruzie met vrouw en kinderen had. Morriën leerde Böll kennen op een bijeenkomst van 'Gruppe 47', een groep schrijvers waartoe ook Günther Grass behoorde. Böll was een slanke man, op het magere af. Hoewel dat volgens Morriën op zichzelf nog niet zo bijzonder was, want toentertijd was het meren deel van de Duitsers nog slank, op het magere af. Vuren Tijdens de eerste voorleessessie van 'Gruppe 47' die de Nederland se schrijver meemaakte, viel Böll gelijk op: na de grotendeels zwaar wichtige verhalen was hetgeen Böll voorlas een verademing, aldus Morriën. "Alsof hij voor hetere vu ren had gestaan en dat was ook zo natuurlijk". Hij had immers zoveel meege maakt in de oorlog. Ooit zei de Duitse schrijver tegen zijn Neder landse collega dat hij geen enkele van zijn landgenoten vertrouwde als hij ze niet in de oorlog had ge kend. En zo schetste Morriën een sym pathiek portret van de Nobelprijs winnaar. Er kleefde echter wel één nadeel aan deze lezing: veel aanwe zigen kenden grote delen van het verhaal waarschijnlijk al. Want wat deed de Nederlandse schrijver? Hij stond voornamelijk het herden kingsartikel voor te lezen dat hij bij de dood van Böll schreef. De Poolse journalist Leon Szulc- zynski vertelde even later dat hij en zijn vrienden de boeken van de Duitser niet lazen, maar 'verslon den'. "En het is niet overdreven om te stellen dat Böll als geen ander het beeld dat wij, Polen, hadden van Duitsland heeft veranderd". Evenals de vorige sprekers ken de de Pool de Duitse schrijver per soonlijk. "Toen ik het land wilde verlaten, wilde hij me ook helpen", vertelde de journalist. "En toen was de wereld opeens minder drei gend voor mij, want ergens, zo wist ik, woont Heinrich Böll". De enige schrijver die niet be voegd was om over Böll te praten, zoals hy zelf zei, was de Engelse dichter Stephen Spender. Maar hij was dan ook gekomen om de aan wezigen in kort bestek iets te ver tellen over 'Index on censorship', het tijdschrift dat inmiddels al weer vijftien jaar bestaat en waarin verhalen en gedichten worden af gedrukt van mensen die in hun land een publicatieverbod hebben. "Sommige mensen", sprak Spender, "zeggen dat je het leven van die schrijvers in gevaar brengt door hun verhalen af te drukken, maar dat is niet waar. Het is eerder zo dat de machthebbers bang wor den als ze zien dat er aandacht wordt besteed aan de vervolgde schrijvers". "Die verhalen moeten worden af gedrukt", besloot Spender, "omdat die schrijvers niet vergeten willen worden. De machthebbers zouden dat wel willen. Hun opzet is im mers: de vervolgde schrijvers tot onpersonen maken". Vincent Böll aanwezig op de PEN-bijeenkomst in Scheveningen. Tijdelijke verkeersmaatregelen: Vanaf dinsdag 19 november 1985, zal in verband met herstratingswerkzaamheden in de Ambonstraat, de Am- bonstraat voor het doorgaande verkeer worden afgeslo- De werkzaamheden zullen 4 weken duren, of zoveel lan ger of korter als voor de uitvoering nodig is. OPENBAAR VERVOER De lijndiensten 76-178 van Westnederland en 197 van Centraal Nederland, die momenteel de route rijden Burg. Visserpark-Ambonstraat-W. de Zwijgerlaan, zullen tijde lijk omgeleid worden via de route Burg. Visserpark-Pr. Bernhardlaan. De halten in de Ambonstraat komen hierdoor tijdelijk te vervallen. d.d. 18-11-1985 heeft direct werk voor Diensten in overleg dag-, nacht-, weekend. Werkzaam heden voor kortere of langere tijd. Bel of kom langs bij Via Interim, het gespecialiseerde uitzendburo voor de gezondheidszorg. Leiden: Breestraat 12, tel.: 071- 143145. Ook in Den Haag, tel.: 070-649914. Zin om eens lekker onderuitgezakt te genieten van een goed boek? Maak dan kennis met de serie Jubileum-uitgaven van Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Een suggestie? (een eerder als feuilleton in het Leidsch Dagblad verschenen historisch verhaal van K. Stougie) UITSLUITEND VERKRIJGBAAR VIA DE KANTOREN VAN HET LEIDSCH EN ALPHENS DAGBLAD, DE KANTOREN VAN DE NUTSSPAARBANK IN DE LEIDSE REGIO EN EEN GROOT AANTAL LOSSE-VERKOOP ADRESSEN (ZIE REGELMATIGE VERMELDING IN DEZE KRANT). "B.V. Vleeswaren- en Con- servenfabrieken Van den Berg en Co Belegging" te Lelden. Ten kantore van het handels register van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rijnland te Leiden is nederge- legd het besluit van de op 24 september 1985 gehouden al gemene vergadering van aan deelhouders van bovenver melde vennootschap, waarin is besloten tot een terugbeta ling op de aandelen, als be doeld in artikel 208 Boek 2 van het Burgerlijk Wetboek, en in verband daarmede tot statu tenwijziging. MERCEDES St. Aagtenstraat 10-14 Leiden 071-125709 153627 N.R.M.-stichting Pensioenfonds van v/h Nederlandsche Rotogravure Maatschappij N.V. te Leiden OPROEP voor een bijzondere vergadering op zater dag 23 november 1985. Aanvang 14.00 uur. Het bestuur van genoemde Stichting roept hierbij een ieder die in het bezit is van een premievrije polis B- regeling, al dan niet ingegaan, op tot het bijwonen van een bijzondere vergadering. In die vergadering zal een uiteenzetting worden gegeven over het voornemen over te gaan tot het onderbrengen van de B-regeling bij een verzekeringmaatschappij. De vergadering zal worden gehouden In het Sint An- tonlus Clubhuis, Lange Mare 43 te Lelden. Namens het Bestuur van de N.R.M.-Stichting. a.s. dinsdag 19 nov. in de Groenoordhallen tijdens de Veemarkt van 8-1 uur bij W. J. Sira Speciale voordelige aanbieding grote doos lekkere sappige sinaasappelen, Inhoud 125 stuks en 1 kist Spaanse mandarijnen, inhoud 168 stuks. Samen voor 50,00 Voor bestellingen bellen - Tel 132608 W. J. SIRA Lage Rijndijk 68b, Leiden ZIRKZEE Ni draaibare voorzetramen voor de doe-het-zelver Via onze ruiten ontsnapt circa 30% van alle warmte. Een on nodig energieverlies dat met AluAI-voorzetramen voorko men kan worden. Door de grote luchtlaag bij de toepassing van AluAI- ramen wordt een uitzonderlijk hoge isolalie verkregen (ook geluid!). ALual voorzetramen worden op maat gezaagd, zijn voor2 van duidelijke montage instrukties en geschikt voor 4 mm d AluAl voorzetramen voor veel isolatie-voordeel ZIRKZEE fSSEH» 'ALUMINIUM SS»' Flevoweg 37 - Leiden - 071-213311. f 100.000,- f 50.000,- f 25.000,- f 10.000,- f 5.000,- f 2.500,- f 2.500,- f 2.500,- f 2.500,- f 2.500,- f 1.000, -op f 200,-op f 100,- op f 60,- op f 10,- op op bankrekeningnummer op bankrekeningnummer op bankrekeningnummer op bankrekeningnummer op bankrekeningnummer op bankrekeningnummer op bankrekeningnummer op bankrekeningnummer op bankrekeningnummer op bankrekeningnummer 18.12.32.545 69.66.05.414 31 3303.185 814812.252 326669.213 176983.848 4647.80829 57.2827.342 89.50.83.930 93.1680.840 bankrekeningnummers eindigend op: 4.666 bankrekeningnummers eindigend op: 276 bankrekeningnummers eindigend op: 310 bankrekeningnummers eindigend op 49 bankrekeningnummers eindigend op 2 EXTRA PRIJZEN f75.000,- op bankrekeningnummer 5202.75.713 f 15.000,- op bankrekeningnummer 30.3376.570 f 15.000,- op bankrekeningnummer 59.81.58.987 Prijzen van f 1.000,- op bankrekeningnummer eindigend op: 0.671 Hebt u een bankrekening? Geef u dan op als deelnemer aan de loterij voor bankrekeninghouders en u speelt zolang u dat wilt. iedere twee maanden mee met uw bankrekeningnummer als lotnummer. Er is een aantrekkelijk prijzenpakket. Als ten kantore van mr. M. Meijer C S notarissen te Amsterdam uw bankrekeningnummer getrokken is. dan wordt uw prijs binnen een week na de bekendmaking overgemaakt Automatisch Op uw bankrekening Als winnaar hoeft u zich niet te melden, 't Spreekt vanzelf dat alleen deelnemers meeloten. Wat 't kost? Slechts één tientje. Dat bedrag wordt zo'n vijf weken voor iedere trekking automatisch van uw bankrekening afgeschreven. Ga ook meespelen en geef u op als deelnemer Vul de machtiging in en stuur 'm op in een envelop zonder postzegel aan: SUFA Antwoordnummer 4, 3000 VB Rotterdam. 0e loterij werd goedgekeurd door de Minister van lustitie onder nummer: 10 700/088/207 d.d. 9-11-1971. De baten zijn bestemd voor de Stichting Algemene Loterij Nederland te 's-Gravenhage ten behoeve van maatschappelijk! werk, volksgezondheid en cultuur Als u deze bon opstuurt ontvangt u een deelnemersbewijs Bankrekeningnummer Verleent hierbn lol wederopzegging machtiging aan Stichting Uitvoeringsorgaan Financiële Aknes Zomerhofstraat 64/68. 3032 CM Rotterdam om van zijn'haar bovengenoemde bankrekening het abonnementsgeld te doen afschri|ven. voor de loterij 'uw bankrekeningnummer is uw lotnummer', maximaal 6 x per jaar Algemene Loterij Nederland

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6