Advies: natuurhistorische presentatie in Amsterdam 'Waarschuwen voor risico's werken op vervuild terrein' 'Bewoners willen beperking auto's op Morsweg wèl' Commissie:attractiewaarde Leiden te gering 'Ijsvrij' trekt 1700 bezoekers naar ijshal MAANDAG 18 NOVEMBER 1985 LEIDEN LEIDEN - De Leidse carnavals vereniging 'De Hutspotten' heeft sinds zaterdag een nieuwe Prins Carnaval: Prins Piet den Eerste. De inhuldiging van prins Piet ver liep geheel volgens de tradities. Tij dens het door ongeveer vierhon derd mensen bezochte Prinsenbal geslagen door de Raad van Elf. in het Antonius Clubhuis stapte de Prins Piet I wordt in het dage nieuwbakken prins om precies elf lijks leven Piet Koelman genoemd, over elf uit de traditionele reusach- Hij wordt tijdens zijn regeerperio- Piet I nieuwe Prins Carnaval tige hutspot. Kort daarna las hij zijn eerste proclamatie voor. gade- LEIDEN - Amsterdam en niet Leiden moet worden aangewezen als vestigings plaats voor een Nationaal Natuurhistorisch Museum ('Natuurhistorische Presen tatie'). Minister Brinkman (wvc) heeft deze raad gekre gen van de adviescommis sie historische musea. Op het ministerie van wvc was het rapport van de adviescommissie vanochtend nog niet binnen. Een woordvoerster van het ministerie deelde mee dat op dit moment zo wel Leiden als Amsterdam een kans heeft op vestiging van dit mu seum, dat de samenhang tussen die biologische en geologische proces groot publiek duide- de bijgestaan door zijn voor deze gelegenheid de titel Prin- ses Coby heeft gekregen. Koelman, hjk moet maken afkomstig uit Oegstgeest, houdt zich, als hij niet aan het carnaval len is, bezig met een siersmederij in zijn woonplaats. Prins Piet I heeft de carnavalsscepter overgenomen van Prins Willem l Wim Regeer). In Leiden ten worden gevestigd malige Pesthuys aan de Plesman- ondersteun'ine laan Hat oa„ tooDor^oti«o °»persieuning SI}-raadslid in brief aan energiebedrijf: LEIDEN - Het Energiebedrijf Sflt;^„spreekt deze beschuldi- Rijnland licht grondwerkers die gl"g bezig zün op het verontreinigde Evenmin worden er volgens Ver- ixsssAa cr^sgssss in over Ie risico's die hun werk. SÏÏ5T3Ï s». met zich meebrengt. Althans: dat beweert het SP-gemeenteraadslid Vergeer Een woordvoerdereneer fen. EBR-woordvoerder Verduijn zegt dat er met aannemers die op D de bewuste terreinen werkzaamhe- schoenen. Het SP-raadslid schrijft den verrichten de afspraak is ge- dit brief aan het college Historicus Howard houdt Huizingalezing maakt dat zij dit eerst aah het ener- de algemene raad van giebedrijf melden. Hij wijst er op dat de vervuilde grond die aan de In een dit voorjaar verschenen ^ra"f®"cblwas te ™de<>. ajfee- onderzoeksrapport wordt gecon- g£aven en afgevoerd naar de DDR. het EBR. stateerd dat het terrein 1 de gasfabriek en de voormalige gashouder aan de Langegracht en Maresingel ernstig is verontreinigd met zogeheten PAK's, aromaten (die beide mogelijk kankerverwek kend zijn) en cyaniden. In het rap port wordt de aanbeveling gedaan de vervuilde grond te verwijderen. Tot de sanering van het terrein moet echter worden vermeden dat mensen in contact komen met de verontreinigingen. Het probleem is dat de vervui ling betrekkelijk ondiep zit: 25 cen timeter onder het maaiveld. Het verontreinigde grondwater zit op een diepte van 50 centimeter tot een meter. Bij graafwerkzaamhe den, bijvoorbeeld voor de renova tie van de elektriciteitscentrale, be staat al snel de kans dat werkne mers met de verontreinigingen in iteitsplaats Oxford aanraking komen, de moderne geschie- Vergeer dringt er bij het bestuur van het EBR op aan dat betrokken werknemers voortaan op de hoog te worden gesteld van de risico's laan, dat ook grafisch Het nieuwe meenschappelijk project worden van de Leidse lijke Historie i Mineralogie. Zowel de gemeente lals de universiteit maakt zich sterk voor de vestiging van het Natio naal Natuurhistorisch Museum in Leiden. De adviescommissie die buiten het ministerie van wvc opereert, is door minister Brinkman om advies gevraagd. Zij heeft, alvorens het advies aan* de minister tot stand kwam, een zogenaamde 'multi-cri- teria-analyse' gemaakt. Dat wil zeggen een vergelijking op punten van de Amsterdamse en Leidse plannen. Daarbij is gekeken naar de inhoudelijke kwaliteiten, de be- nodig speciale veilig- schikbare faciliteiten, de organisa torische opzet en de kwaliteiten van de lokatie. Elk aspect werd verdeeld in drie criteria, die naar de mening van de commissie teza men het betrefende aspect in hoof- lijnen bepalen. Over het aspect 'inhoud' is de commissie van oordeel dat in Am sterdam de bezoeker via verbazing over en bewondering voor het ge toonde wordt gestimuleerd. In Lei- de den daarentegen zal met behulp van technieken en middelen 'op speelse wijze' de belangstelling worden opgewekt. "In grote lijnen ligt de nadruk in Amsterdam op herkenbaarheid, in Leiden meer op volledigheid", aldus het rap port. 'Allure' De commissie is van mening dat de bezoeker meteen de indruk moet krijgen dat hier op natuurhis- torisch-museaal gebied 'je van het' te zien is. Wat dit betreft geeft de commissie een lichte voorkeur aan het Amsterdamse plan, omdat de langlopende exposities in het Zoöl ogisch Museum van de Universi teit van Amsterdam meer allure hebben dat de rondzendtentoon- stelling van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie. Qua faciliteiten komen Amster dam en Leiden als gelijken uit de bus, omdat de wetenschappelijke beide plannen het toekomstige volgend de commissie afdoende plaats zal bieden. li;jkt te zijn gewaarborgd. Maar wat voorzieningen betreft hecht de grote waarde Natuur- verrijking, die de collecties van Ar- voor Geologie en tis en de Amsterdamse Hortus Bo- tanicus op het gebied van presen tatie-aanbod voor een breed pu bliek betekenen. Leiden scoort op dit punt derhalve lager dan Am sterdam. Ook constateert zij dat de na tuur- en milieu-educatieve basis in Amsterdam duidelijk het ste vigst is. Maar wat organisatie be treft is volgens de commissie Lei den weer in het voordeel. De finan ciële structuur zou, aldus het ad vies. in Amsterdam wat gemakke lijker liggen. Leiden daarentegen heeft als belangrijk voordeel dat de Natuurhistorische Presentatie in één gebouw, het Pesthuys, kan worden geconcentreerd, terwijl die in Amsterdam gespreid zou zijn. Afzijdig Maar de attractiewaarde van de Leidse omgeving is erg gering, is de commissie van mening. "Het Leidse Pesthuis ligt afzijdig van de binnenstad, daarvan gescheiden door de spoorweg en overscha duwd door het Academisch Zie kenhuis. Wie niet in het Pesthuis zelf wil zijn, zal de omgeving ervan niet gauw opzoeken". De aantrek kelijkheid van de Amsterdamse Plantagebuurt, waar de presentatie heidsmaatregelen worden getrof- LEIDEN - Onder de titel „1945 the end of an era" houdt de Britse his toricus Michael Howard (63) dit jaar in de Leidse Pieterskerk de veertiende Huizinga-lezing. Deze lezing heeft plaats op vrijdag 13 de cember. zo is vrijdag bevestigd door een woordvoerder van de Leidse universiteit. De lezing wordt georganiseerd door de Letterenfaculteit van de Leidse Universiteit, de Maatschap pij der Nederlandse Letterkunde en het NRC-Handelsblad. Howard is op dit moment Britse uni' hoogleraar denis. Hij schrééf ónder meer een aantal studies over oorlogen ze eeuw. Voor wat betreft het terrein Maresingel is de grond ernst van de vervuiling in secties opgedeeld, aldus Verduijn. "In de hoek die het dichtst bij de Maresin gel ligt, is bijvoorbeeld niet meer te vinden dan pakweg drie straten verderop". De werkzaamheden ("er wordt inderdaad wel eens een kabeltje omgelegd") hebben vol gens Verduijn plaats in de gedeel- ten die niet als riskant worden be- LEIDEN - De Leidse Werkgroep schouwd. Komt het zover dat er Homoseksuelen (LWH/COC) is te- in de wel gevaarlijke gedeelten leurgesteld dat het WD-raadslid moet worden gegraven, dan treedt Van Cruijsen door zijn party niet de'Procedure in werking volgens op een verkiesbare plaats is gezet, welke er extra veibgheidsmaatre- Volgens de LWH is Van Cruijsen >eten worden getrc™^-" - zegt de EBR-woordvoerder. zou kunnen komen, is aanzienlij ker groter. De commissie acht het verschil tussen beide plannen ner gens zo groot als hier. Ook de attractiewaarde van de stad Amsterdam zou volgens de commissie hoger liggen dan die van Leiden. "Alleen Artis trekt jaarlijks meer dan drie keer zoveel bezoekers als alle belangrijke Leid se musea tezamen. De toeristische aantrekkingskracht van Amster dam lijkt niet met die van Leiden vergelijkbaar, noch inhoudelijk (qua variatie in aanbod en moge lijkheden). noch naar typen pu bliek. Leiden-Museumstad' zal vooral een museaal geïnteresseerd publiek trekken. Amsterdam is simpelweg een wereldstad met alle gemêleerdheid van bezoekers van dien". Als eindresultaat van het beoor delingsproces blijkt het Amster damse plan niet onaanzienlijk ho ger te scoren dan het Leidse. Welis waar acht de commissie beide plannen in beginsel bruikbaar, maar de beoordeling heeft een dus danig verschil opgeleverd dat het Amsterdamse plan het hoogste aantal ogen gooit. De Leidse wethouder Kuijers (cultuur) is allerminst onder de in druk van het rapport van de com missie. Hij noemt het advies zwak. Volgens de wethouder is het voor namelijk de uitstraling van Am sterdam geweest die als overwe ging heeft gegolden bij de commis sie. "Het plan van Leiden is zowel in financieel als organisatorisch opzicht beter", meent de wethou der. Overigens willen geruchten dat Leiden, mocht de nationaal na tuurhistorische presentatie hier niet naartoe komen, een goede kans maakt op de vestiging van het eveneens op te richten nationaal fotomuseum. Wethouder Kuijers kent de geruchten, maar zegt dat Leiden op de eerste plaats mikt op de natuurhistorische presentatie. "Daarvoor benaderen we Tweede- Kamerleden ook individueel". Het is het nog maar de vraag of de Natuurhistorische Presentatie er al spoedig komt. De woordvoer ster van wvc liet weten, dat het op het ogenblik aan financiële midde len ontbreekt. LWH: 'Zet Van Cruijsen verkiesbaar' gel?n, m°gtgn worden getroffen". het enige Leidse raadslid dat openlijk voor uit komt homoseksu- KINDERZEGELS - In tegenstel ling tot een eerder bericht in deze krant is de verkoop van kinder postzegels in het postkantoor aan de Breestraat niet tot twee eel te zijn. De LWH wijst er op dat zij er be lang aan hecht dat homoseksuele mannen en vrouwen zijn vertegen woordigd in de raadsfracties r tot i maandag tot vrijdag i stand van tien tot opend. middags. Van **e Politieke partijen in Leiden. Zij Van Cruijsen (VVD) ttotoüoivasti de speciale verzoekt de WD, die vanavond de definitieve kandidatenlijst voor de komende gemeenteraadsverkie- Resultaat kleine enquête: LEIDEN - Een groot aantal bewo ners van de Morsweg wil wel dege lijk dat de gemeente maatregelen neemt tegen het autoverkeer in die straat. Dat stellen twee van hen, gezinnen Joyce Hes en Michel Boekee. Ze baseren zich op een kleine enquête die vorige maand onder een aantal druk op hen hebben uitgeoefend". In het gedeelte van de Morsweg tussen de Rijnzichtbrug en de La ge Morsweg wonen ongeveer 100 De gemeente begint deze week trouwens met een eigen enquête. bewoners van een deel van de Daarbij wordt de bewoners ge- Morsweg is gehouden. Daarbij vraagd welke verkeersmaatregelen hun straat wenselijk achten. werden 51 handtekeningen ingeza meld van mensen die vinden dat iets moet worden gedaan aan het Omdat een aantal van die maatre- verkeer in de Morsweg tussen de gelen ook gevolgen heeft voor het Rijnszichtbrug en de Lage Mors- verkeer in de omgeving, worden weg Hes weg-bewoner Jan Los vorige week in deze krant een verkeerde indruk heeft gewekt. Los stelde dat een groot deel van de Morsweg-bewo- /erkeersmaatrege' zijn en dat zij liever de huidige keerssituatie willen handhaven. Los meent bovendien dat een eventuele afsluiting van de Mors- ook bewoners en ondernemers uit Boekee vinden dat Mors- omliggende straten geënquêteerd. Gevaarlijk De gemeente Leiden overweegt tégen verkeersmaatregelen al enkele jaren om de verkeers drukte in de Morsweg aan te pak ken. Voordat de dr. Lelylaan was aangelegd, reden door deze straat per etmaal 6000 auto's. Nadat de weg ernstige nadelen heeft, zowel Lelylaan klaar was, verminderde r de bewoners als de winkeliers de drukte tot 2500 auto's per et- deze straat zijn gevestigd. "Onze enquête laat een heel an der beeld zien", zeggen Hes maal. Een aanzienlijke verbetering - - - maar nog niet voldoende, meent de JfJfet gemeente. Volgens haar Boekee. "Overigens hebben we de keersoverlast nog steeds te groot, enquête in een korte tijd gehou- vooral in het gedeelte van de Mors- den. We zijn niet eens bij alle bewo- weg tussen de Rijnzichtbrug en de ners in dit gedeelte van de straat Lage Morsweg. Daarbij komt nog langs gegaan. En de mensen die hun handtekening hebben gezet. die dat de gemeente ook iets wil doen hebben dat gedaan zonder dat wij Morsweg-Lelylaan "het gevaarlijke kruispunt het instellen Morsweg-bewoners Joyce Hes t druk op hen hebben uitgeoefend". Tijdens een informatieavond voor bewoners en ondernemers heeft de gemeente een aantal plan netjes gepresenteerd die kunnen helpen om de overlast terug te brengen. Het meest vérgaande plan voorziet in een volledige af sluiting van de straat tussen de Rijnzichtbrug en de Lelylaan. Te vens heeft de gemeente twee voor stellen op tafel gelegd voor gedeel- voorstel houdt een afsluiting in tussen de Rijnzichtbrug en de Lage Mors weg, het andere tussen de Lage Morsweg en de Lelylaan. Daar naast heeft de gemeente ook nog andere ideeën aangedragen, zoals 30 km/u-j de straat met bijpassende i Michel Boekee: "De keersmaatregelen om de snelheid van wagens af te remmen. Zorgvuldig Joyce Hes en Michel Boekee zijn het volledig eens met de wijze waarop de gemeente de zaak wil aanpakken. "Ik vind het goed dat de gemeente met maatregelen heeft gewacht totdat bekend was welk effect de aanleg van de Lely laan zou hebben. Dat getuigt ervan dat zij zorgvuldig met deze zaak omspringt", zegt Joyce Hes. De beide Morsweg-bewoners hebben er begrip voor dat een aan tal winkeliers in de straat er min- LEIDEN - De manifestatie IJsvrij, die zaterdag in de Leidse Ijshal is gehouden, heeft ongeveer 1700 be zoekers getrokken. Directeur Ti chelaar is hierover tevreden, al voegt hij er onmiddellijk aan toe dat de ijshal zaterdags gemiddeld ook een dergelijk aantal bezoekers trekt De manifestatie is georganiseerd door de ANWB, in samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Schaatsrijdersbond KNSB. Ijsvrij is zaterdag gehouden in vrijwel alle ijshallen en ijsbanen in Nederland. De bedoeling van de manifestatie Tasjesdieven weer actief LEIDEN - Tasjesrovers zijn het af gelopen weekeinde weer actief ge weest in Leiden. Zaterdagmiddag hoorde een agent, die juist bezig was assisten tie te verlenen bij een aanrijding op de Morssingel, hulpgeroep van een vrouw. Hij rende, samen met één van de bij het ongeval betrokken bromfietsers, in de richting van de parkeerplaats achter de Morssin gel, waar hij een jongen zag weg rennen. Op de Stationsweg lukte het de knaap, een 19-jarige uit Voorhout, in de kraag te grijpen. Hy had een tas bij zich die h^j op de parkeerplaats uit de handen had gerukt van een 68-jarige Leidse vrouw. In de tas zat een gering be drag aan geld. Zondagmiddag, omstreeks kwart voor zes, werd een 80-jarige vrouw uit Leiden op de Oude Rijn beroofd van haar tas met een in houd van honderd gulden. Later op de avond was het opnieuw raak. Een 31-jarige Leidse vrouw werd op de Groenhazengracht door twee jongens beroofd van haar rugzak. In het laatste geval werd een be drag van enkele tientjes buitge maakt. was om een bredere belangstelling voor het sportief en recreatief ge bruik van kunstijs te krijgen. In Leiden stonden onder meer op het programma: demonstraties en openbare lessen in kunstrijden, een schaatscursus, een ijshockey- wedstryd en een schaatsdisco. Dat zijn overigens activiteiten die ook op 'normale' zaterdagen in de ijs hal worden gehouden. Een 'nieu we' activiteit tijdens Ijsvrij was een mini-Elfstedentocht. Twee jaar geleden is een dergelijke tocht ook in Leiden georganiseerd. Toen trok deze volgens Tichelaar weinig be langstelling. Afgelopen zaterdag had de ijshal niet te klagen over in teresse hiervoor. Tijdens de manifestatie was in de ijshal ook ruimte ingericht voor een video-presentatie en voor in formatiekranten. Mishandeling op Rapenburg LEIDEN - De Leidse politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een 21-jarige Leidenaar aangehou den wegens openbare geweldple ging. De Leidenaar had met zevental anderen, zonder enige reden, een aantal mensen op de hoek Rapen burg/Doelensteeg aangevallen en mishandeld. Toen de politie ter plekke kwam stoof het achttal uit elkaar. De Leidenaar kon in de kraag worden gegrepen. Naar de anderen is de politie nog op zoek. Vier personen hebben aangifte ge daan van mishandeling. Zij liepen letsel op in het gezicht. PARKEERMETER - De Leidse po litie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag twee jongens, achttien en negentien jaar oud. aangehou- den.die op de Wassenaarseweg een parkeermeter uit de grond hadden gewrikt Het tweetal, afkomstig uit Leiden en Oegstgeest. is ingesloten der gelukkig mee zijn als het aantal auto's in de Morsweg drastisch wordt verminderd. Toch plaatsen ze enkele kanttekeningen. "Win kels zullen nog steeds met de auto zijn te bereiken, ook als de straat gedeeltelijk wordt afgesloten". "We zijn het trouwens niet eens met Los als hij zegt dat hier nog zes winkels zijn gevestigd. Twee van die winkels zijn in feite niet meer dan werkplaatsen. Verder is hier een fietsenzaak gevestigd en ik denk dat die niet ernstig wordt ge dupeerd als er minder auto's in de straat komen. Bovendien ver dwijnt een van de winkels - een bakker - binnenkort", zegt Boe kee Bingo In het clubgebouw van de speel tuinvereniging 'Rondom de Ma- redijk' wordt maandag een bin go-avond gehouden. Deze begint om acht uur. Reisvereniging De afdeling Leiden van de Ne derlandse Reisvereniging houdt dinsdagavond om acht uur een algemene ledenvergadering. Ver volgens vertoont P.J. Bomhof dia's over een voettocht rond de Annapurna in Nepal. Spoorwegen De Nederlandse Vereniging ran Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen (NVBS) afdeling Rijnland orga niseert woensdagavond een le zing met dia's over de knelpun ten m het net van de Nederlandse Spoorwegen Acht daarvan staan speciaal in de belangstel ling. waaronder het baanvak Lei den-Den Haag. Er bestaan plannen het spoor hier te verdub belen. De lezing wordt gehouden in In den Vergulden Turk aan de Steenstraat en begint om acht

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3