S Foreholte handhaaft koppositie Haar moment, ons verhaal! Handbalsters verslaan reserves Nico Niloc Die Haghe winnaar Leidse teakwondoka's vallen in de prijzen Lendl blijft Becker nog net de baas Geen technische coördinator voor volleybalbond Handbalteam is leergierig Monsteroverwinning voor Leidse dammers Toch winst voor Sowjets Wij houden u op de hoogte LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 18 NOVEMBER 1985 SPORT DO/ST PAGINA 21 LEIDEN - De vrouwen van Fore- holte hebben hun koppositie in de eerste divisie A van de zaalhand balcompetitie vastgehouden. De reserves van Niloc werden in Am sterdam met 15—11 geklopt na een ruststand van 8-6. De vrouwen van HVS profiteer den van de misstap van koploop- ster Aalsmeer tegen GSC, 9-16, door in Leidschendam simpel te winnen van de Treffers, 14-8, rust 7-2. Door deze winst is de Stomp- wijkse ploeg het leidende Aals meer in de tweede divisie C tot op een puntje genaderd. Oase deed het nog beter door in Wateringen met 8-6, rust 6-4, te winnen van Quintus 2. Dat bete kent dat Oase nu samen met de Wateringse vrouwen op kop gaat in de derde divisie G. Jammer dat de ze fraaie winst na afloop van de wedstrijd geen onverdeelde blijd schap gaf. Gerrie Hoogenboom brak in het eindsignaal een spaak been bij het blokken van een bik kelhard afstandsschot van Quintus en zal zeker enkele weken uit de roulatie zijn. Ook Sylvia Dapper verliet de Quintus-sporthal in Wa teringen gisteren niet zonder man kementen. Zij kon in de tweede helft de kleedkamer opzoeken met een stevige enkelblessure. De vrouwen van H W '70 lieten zich in Vlaardingen verrassen door Wik, rust 4-7, eindstand 11-14. De mannen van Saturnus speel den hun thuiswedstrijd tegen ri vaal EHC uit Leidschendam in Voorschoten. Dat eindigde met de derde nederlaag op rij in de derde divisie, rust 6-10, eindstand 9-12. Waar de mannen het niet zo best doen in de zaal, daar gaan de vrou wen als debutanten in de afdelings eerste klasse onverdroten verder met winnen. In de Lier klopten zij het in eigen omgeving altijd zo ge vaarlijke Odis met 8-6, rust 2-3. De met de nodige spanning tege moet geziene wedstrijd in de afde lings eerste klasse tussen de man nen van HW '70 en Rijnstreek werd 15-14, rust 8-7, gewonnen door Rijnstreek dat op weg lijkt te zijn naar terugkeer naar de derde divisie. Foreholte begon sterk tegen Ni loc 2. De Amsterdamse vrouwen waren nauwelijks warm gedraaid toen het scorebord al een 5-0 stand aangaf in het voordeel van de Voorhoutse kampioenskandidaat. Maar eenmaal op gang bleek de Amsterdamse ploeg toch wel iets in de mars te hebben. Een af- standsschutter van formaat. Zij zorgde er in haar "uppie" voor dat Niloc weer helemaal terug kon ko men, 5-5. Bij Foreholte werd de ge blesseerde Elly Pijneman gisteren node gemist. Zy brengt tempo in de Voorhout- se aanval en daar mankeerde het bij Foreholte aan in deze wedstrijd. Natuurlijk greep coach-trainer Wim Geerlings bij de stand 5-5 wel in. De dekking, 5-1, werd omgezet in een 4-2, waarbij de gevaarlijke Niloc afstandsschutter op afstand werd gehouden en de tweede stoorspeelster in een rugdekking assistentie verleende. Het werkte want vanaf de tweede lijn kon Ni loc nauwelijks meer een vuist ma ken. Zonder tot grootse daden te komen beheerste Foreholte de tweede helft. Hannie Boskoop en Nel Geerlings lieten zich vanaf de tweede lijn gelden en ook Monique van Beelen stootte enkele malen met succes door de Amsterdamse defensie. "Maar tevreden kunnen we echt niet zijn" zei Foreholte topscoorster Ellen Warmerdam, gisteren weer goed voor vijf tref fers, "het draaide gewoon niet zo als we dat de laatste weken ge wend zijn". HVS heeft het in de eerste minu ten van de wedstrijd tegen het on der aan de ranglijst van de tweede divisie C staande de Treffers niet gemakkelijk gehad. Maar na 3-2 liep het bij de Stompwijkse vrou wen als een trein. Als in die eerste helft alle kansen zouden zijn benut zou de Treffers waarschijnlijk een afgang niet bespaard zijn gebleven. Nu bleef de score voor HVS op 7-2 steken bij de rust. De Treffers put te uit die, gezien het overwicht van de Stompwijkse vrouwen, beschei den marge echter geen inspiratie. HVS had het zodoende niet moei lijk om de winst vast te houden. In een slaapverwekkende vertoning werd het 14-8. Oase wist dat Quintus een aantal speelsters heeft die bijzonder tref zeker zijn op de sprongworp hoog. Goed en ver uitstappen haalde het venijn uit de Wateringse aanval. En achter de hardwerkende Oasp de fensie stond keepster Jolanda van der Vlugt die gisteren "alles" zag. Anita van der Poel gaf Quintus gis teren de dreun die later beslissend bleek. Zij scoorde na 3-3 een on vervalste hattrick. Tweemaal uit de hoek en eenmaal uit een breakout op een gave pass van Gerrie Hoo- geboom. Quintus kon maar een maal antwoorden, rust 6-4 voor Oase. Lydia van der Poel brak na dat in de ruststand circa vijftien minuten geen verandering was ge komen, de ban door van afstand tussen de benen van de Quintus keepster hard in te schieten. 7-4. Bij 7-6 werd het toch nog knap be nauwd voor Oase. maar vanuit de hoek was het ditmaal Annet van der Poel die aan alle twijfels over de afloop een einde maakte, 8-6. HW '70 verloor de wedstrijd te gen Wik eigenlijk in de openingsfa se. De snelheid van de Vlaardingse vrouwen verraste de Voorschoten- se ploeg en Wik nam met vier tref fers afstand, 0-4. Daarna ontstond een gelijkopgaande strijd maar HW '70 zag geen kans om de op gelopen achterstand teniet te doen. Dat lukte in de tweede helft, rust 4-7, wel. Twee treffers op rij en Wik moest weer alle zeilen bijzet ten. Na 9-9 hielp het geluk de Vlaardingse vrouwen over de brug. Tweemaal verdween een door de Voorschotense defensie geblokte bal achter keepster Aimee Visser en die treffers beslisten de strijd. Van 11-9 voor Wik werd het 14-11. Voor de mannen van Saturnus breken moeilijke tijden aan. De zo goed gestarte ploeg is de draad van de 4-2 defensie volledig kwijt. EHC kon behalve vanuit de tweede lijn ook vanuit de hoeken scoren. Pas na de entree van Hans Blans- jaar kwam de produktie van de Leidenaars op gang. Niet zo goed echter dat ERC ondersteboven ging. De inzet van aanvoerder Ab Dieben aan de cirkel kreeg geen navolging, rust 10-6 voor EHC. Na de hervatting hield Saturnus in de oude. vertrouwde 5-1 defensie met Wim van Leeuwen als stoorspeler de zaken defensief beter onder controle. Anton Klok. voor het eerst weer actief in het eerste gelid, daverde een sprongworp hoog in die de spanning in de wedstrijd weer te rugbracht. 11-9 voor EHC. Niet voor lang helaas. Enkele onbegrij pelijke uitsluitingen voor de Leide naars boden de Leidschendam- mers de kans om de marge te ver groten. Ondanks heldhaftig ver weer van de beide Saturnus kee pers, Rob Otten en Ad van Fessem, finishte EHC tenslotte toch onbe dreigd, 12-9. Het optreden van twee ex-Satur- nus spelers in de wedstrijd daarna, HVV '70 - Rijnstreek, bij de Alphe- naren zal bij de Leidse kykers op de tribune misschien enige wee moed hebben gewekt. Zoals Satur nus gisteren acteerde lijken die tij den niet gauw meer te zullen terug- komen. FRANK BONTE LEIDEN - Dankzij een beter doelgemiddelde is Die Haghe gister middag winnaar geworden van het zaalkorfbaltoernooi van Fides Pacta. Voor de kersverse Leidse hoofdklasser zelf resteerde een derde plaats, achter Trekvogels. Tot de laatste ronde bleef de ontknoping van het toernooi duis ter. Met nog een duel te gaan had Fides Pacta zonder meer de beste papieren. Eén punt slechts had de ploeg van coach Frank Berendes, met Henny Piket en Bettina Sommeling als verrassin gen, moeten inleveren. Verantwoordelijk hiervoor was De Danaï den, dat overigens alleen tegen haar hoger geklasseerde stadge noot vlamde. In de tweede helft nam Fides tot tweemaal toe een voorsprong, maar beide malen werd de balans hersteld. Henny Piket scoorde tweemaal voor Fides, een prestatie die geëvenaard werd door Hennie Devilee. Het ene verliespuntje brak Fides echter in het vervolg van het sfeervolle en uitstekend bezochte toernooi wel danig op. Trekvo gels werd door de Leide hoofdklasser weliswaar geklopt in een enerverend duel, waarin gedurende de twintig minuten dertien maal werd gescoord: 6-7, maar daarna bleek Die Haghe te sterk. De Haagse hoofdklasser won het slotduel met 7-4 van een wat slordig spelend Fides en na ejiig rekenwerk werd duidelijk, dat dit resultaat voldoende was voor de eindoverwinning. Zuiderkwar tier, in de zaalcompetitie weer terug in de eerste klasse, eindigde als tweede Leidse ploeg op een vierde plek, boven De Danaïden dat het in de laatste ronde met 5-2 klopte. In de eerste klasse werd Ons Eiland ongeslagen winnaar voor De Algemene en de met vele invallers spelende zaterdagclub Velo- citas. Overige poulewinnaars uit de Leidse regio waren De Danaï den 2, Ons Eiland 2, KNS 1, De Danaïden 4, KNS Jl, Fides Pacta Jl, Crescendo Al, De Algemene Al en Fides Pacta PI. PAPENDRECHT - De Leidse deelnemers aan de open-Tae- kwondo kampioenschappen, die afgelopen zaterdag in Papen- drecht werden gehouden, zijn flink in de prijzen gevallen. Zo wel sportschool Aad van der Luit als de afvaardiging van sportver eniging Leiden, onder leiding van Gerard van der Berg, kon te rugzien op een succesvol toer nooi. Van der Berg zag niet min der dan 11 van zijn 18 leerlingen op het ereschavot komen, het geen goed was voor de wisselbe ker. Ook Aad van der Luit kon 11 prijswinnaars begroeten. By de jeugd waren er bij SV Leiden ereprijzen voor Jamal Dahmoun (eerste), Hans Jansen en Remy Carron (beiden tweede) en Gaby van der Heijden (derde). Bij de senioren in de lage banden werd Ron van der Geer in de ca tegorie tot 64kg met overmacht eerste, terwijl Erik Paul van Wee- ren een verdienstelijke derde plaats pakte. Brons was er ook voor Geoffry Makkinga. Bij de hogere banden waren er drie eer ste plaatsen voor de pupillen van Van der Berg: Edwin Quist, Pe ter Onderwater en Tom Paauw. Bert Zwetsloot, evenals Paauw uitkomend in de categorie tot 80 kg, behaalde een tweede plaats. Van de leerlingen van Van der Luit sleepten Bas Springer, Jur- gen Kromhout en Abdoel Rachdi een eerste prijs in de wacht. Wim van Putten, Arnoud Meertens en Appie Hadra werden tweede en brons was weggelegd voor Iwan Op de Dreest, Angela Vermeu len, Pirn van Dam, Jacobus Mar tens en Soelish Ramdas. Judo Patrick Berghuizen (15) wist zich zaterdag te plaatsen voor de finale van het nationale jeugd- toernooi judo, dat in Noordwijk werd afgewerkt. De fose judoka (categorie tot 72 kg) werd in de eindstrijd van het met 484 judo ka's sterk bezette toernooi ver slagen door de Amsterdammer Elroy Kromheer. LONDEN (DPA) - Boris Becker is nog net niet groot genoeg voor de wereldtop. De Wimbledon-win- naar verloor gisteren, vijf dagen voor zijn achttiende veijaardag, de finale van het tennistoernooi van Wembley tegen Ivan Lendl. Het werd een marathonpartij over vijf sets en meer dan drie uur spelen. De Tsjechoslowaak zegevierde uit eindelijk met 6-7,6-3,4-6,6-4 en 6-4. Becker maakte op de beslissen de momenten in de vierde en vijfde set enkele fouten. Die kostten hem de overwinning tegen Lendl, die voor 9500 toeschouwers niet zo'n grootse vorm kon demonstreren als bij de open Amerikaanse kam pioenschappen, die hij in de finale tegen John McEnroe won. Voor Becker betekende de verlo ren finale de eerste nederlaag in 22 partijen op Britse bodem. Lendl en Lendl in actie in Londen. (fotoAP) Becker stonden recentelijk keer tegenover elkaar. Becker won twee keer, alleen in de-onstratie- partijen, niet in Grand Prix-toer- nooien. Over acht dagen beginnen beiden aan de open Australische kampioenschappen. Becker won in London wel met zijn Joegoslavische partner Slobo dan Zivojinovic in de dubbelspelfi nale van het Amerikaans/Zuidafri- kaanse duo Peter Fleming/Christo van Rensburg (6-3, 6-4). Chris Evert-Lloyd heeft giste ren het met zes ton gedoteerde de monstratie-tennistoernooi van Osaka gewonnen. In de finale ver sloeg de Amerikaanse de achttien jarige Bulgaarse Manuela Maleeva in twee sets. In de eerste stribbelde Maleeva nog heftig tegen, in de vol gende was van verweer nog nau welijks sprake: 7-5, 6-0. Evert- Lloyd verdiende met haar inspan ningen in Japan het aantrekkelijke bedrag van 300.000 gulden. De ver slagen Bulgaarse kreeg nog altijd de helft. Martina Navratilova heeft het met 450.000 gulden prijzengeld toe geruste tennistoernooi van Brisba ne gewonnen. De tot Amerikaanse genaturaliseerde Tsjechoslowaak- se versloeg gisteren in de finale haar landgenote en dubbelspel- partner Pam Shriver bepaald niet moeiteloos in twee sets: 6-4, 7-5. PAPENDAL (ANP) - De bonds raad van de Nederlandse volleybal- bond (Nevobo) gaat niet gebukt onder de vriendelijke benadering van de topsport. Ook na de opmer kelijke prestaties van het vrouwen team op de Europese titelstrijd kon de bondsraad het zaterdag op Pa pendal niet over het hart verkrij gen zijn fiat te geven aan beleids hervormingen, die over de gehele linie moeten leiden tot verbetering van het spelpeil. Twee van de drie voorstellen van de Kommissie Nationale Top (KNT) haalden het zaterdag niet. De frontale botsing tussen bestuur en bondsraad over de eventuele in krimping van de eredivisie werd door Nevobo-voorzitter Piet de Bruin tactisch slim omzeild. Hij gaf de KNT de ruime opdracht alle mogelijkheden, inclusief inkrim ping van de eredivisie, tot verho ging van het spelniveau te bestude ren. Pas in de voorjaarsvergade ring zal het resultaat van die studie ter discussie staan. Tijdens de ver gadering van zaterdag werd al wel duidelijk dat de bondsraad niets moet hebben van een eventuele te rugbrenging van het aantal clubs in de hoogste klassen. Ook het technisch coördinatorschap kreeg niet het groene licht van de verga dering. Na stemming bleken 87 le den zich tegen de aanstelling te hebben gekeerd; 50 afgevaardig den waren voor en 5 onthielden zich. Het afketsen daarvan was voor Piet de Bruin ronduit teleurstel lend. „Op het moment, dat wij een grote stap voorwaarts hadden kun nen doen, gaan wij een grote stap achteruit", liet hij de vergadering na de uitslag weten. „Voor een ge richt, uniform beleid hadden wij dringend behoefte aan een tech nisch leider". De bondsraad deelde die mening niet. De bezwaren gol den vooral de financiële conse- kwenties. De helft van het salaris van de betrokkene zou jaarlijks door subsidie van WVC, tot een maximum van 60.000 gulden, kun nen worden opgebracht. De Nevo bo zou dat bedrag uit eigen midde len, ondermeer via contributiever hoging, verdubbelen. Daartegen had de vergadering in „deze moei lijke financiële tijden" bezwaar. De verhoging van het budget voor de nationale teams vond wel genade in de ogen van de afgevaar digden. De bondsraadsleden voel den uitstekend aan, dat verzet daartegen, na de bronzen medaille van de damesploeg in het Euro pees kampioenschap, grote weer standen zou oproepen in het Ne derlandse volleybal. De financie ring werd geregeld door een contri butieverhoging van één gulden vijftig per lid. Twee kwartjes min der dan was voorgesteld, omdat de functie van technisch coördinator werd geschrapt. 13 P B: Rijnlands strijkt hoogste eer op in handbalstrijd LEIDEN - Zo'n vierhonderd hand ballers en handbalsters hebben zich zaterdag in de Groenoordhal- len uitgeleefd tijdens wedstrijden van de gemeentelijke schoolsport- commissie. Er werd gestreden in drie verschillende leeftijdsklassen. In de categorie meisjes 12/13 jaar werd het tweede team van het Ag nes college eerste voor het eerste team, terwijl de Johannes Mavo uit Roelofarendsveen derde werd. Bij de jongens won het Rijnlands Ly- ceym Sassenheim en werd het Ste delijk gymnasium tweede. In de categorie meisjes 14/15 jaar eindig de het Agnes college op de eerste plaats, gevolgd door het RIO. Bij de jongens werd het Stedelijk gymnasium eerste en het Rijn lands lyceum Oegstgeest tweede. Bij de meisjes van 16 jaar en ouder won het Rijnlands lyceum Sassen heim en werd de Vlietschans twee de. Bij de jongens streek het Rijn lands eveneens de hoogste eer op voor het team van het RIO. HAARLEM (ANP) - De Nederland se handbalploeg is in vijf dagen stukken volwassener geworden. Het herenteam van de nieuwe bondscoach Ton van Linder toon de in de vyf duels van de Haarlem se Handbalweek een voor Neder landse begrippen ongewoon con stante vorm. De Orapje-handbal- lers hadden in het geslaagde zes- landentoernooi opvallend genoeg geen last van de gewoonlijke pie ken en dalen in hun verrichtingen. Op de vijfde dag van het door Tsje- cho-Slowakije gewonnen toernooi kwam de beloning voor de hard werkende ploeg. Frankrijk, op za terdag nog reuzendoder door de Russische ploeg te kloppen, ging door de knieën voor het opvallend gemotiveerde Orarye-zevental. Hoekspeler Henk Groener schoot in de laatste seconde na een 'vliegende Hollander' met clubge noot Van Noesel zijn ploeg langs de Fransen, over drie maanden de grote concurrenten in de strijd om het C-wereldkampioenschap in Portugal. De overwinning van 22-21 bete kende het tweede succes voor Ne derland in vyf slopende dagen. Op de openingsdag werd met gering verschil (22-25) verloren van Rus land. Het kittige Portugal werd met opvallende cijfers (29-21opzij geschoven. Daarna ging Wil Ja cobs, de spil van het Nederlands team, naar huis in Neerpelt om voor zijn Belgische werkgever te ballen. De verwachte terugslag van de weinig geoefende Nederlanders kwam echter niet. Vrijdag bleef Tsjecho-Slowakije slechts door Nederlandse missers in de slotmi nuten overeind (21-20). Een dag la ter knokte Oranje zich in de twee de helft naast en langs het hoger ingeschatte Noorwegen om vervol gens door een onterechte tijdstraf voor Groener en een gemiste straf- worp van Fiege nog uit te glijden: 21-22. De harde lessen bleken zon dag geleerd, toen Frankrijk na een achterstand van maximaal zeven doelpunten in de slotminuut toch weer op gelijke hoogte (21-21) kwam. In het tumult van de goed gevulde Kennemersporthal hiel den Van Noesel en Groener in op dracht van Van Linder, het hoofd koel en lieten zien in vijf dagen van volledige concentratie op het handbalspel toch het nodige opge stoken te hebben. LEIDEN - In de vijfde ronde van de damcompetitie van de eerste klasse van de Dambond Midden-Holland heeft het Leids damgenootschap een monsterzege geboekt op het derde team van Rijnsburg. Met een verlies van maar liefst 14-2 werd RDC 3 door de Leidenaren naar huis terug gestuurd. Evenals in de vorige ronde (tegen het tweede team van Rijns- burg!) wonnen de vijf hoogste borden van LDG allemaal. De score werd echter geopend aan het zevende bord, waar Cees van der Hout snel won en zijn tegenstander niet sportief genoeg was om de partij gewoon op te geven, maar in plaats daarvan al zijn schijven begon weg te geven en daardoor reglementair verloor. Remises De twee punten van Rijnsburg werden verzameld door twee remises van respectievelijk G. Lindhout en H. Verkuil, die daarbij overigens alle bei niet over geluk hadden te klagen. Theo Uittenbogaard liet in een gewonnen stand zijn dam afpakken en Sam van der Kwartel kon een veel betere stand (wederom) niet in winst omzetten. De gedetailleerde uitsla gen: E. Bronstring-J. Jungerius: 2-0; A. v.d. Kwartel-G. v. Starrenburg: 2-0; W. Heemskerk-G. v. Delft: 2-0; P. Bronstring-W. Schoneveld: 2-0; F. Ong-Jac. v. Delft: 2-0; Th. Uittenbogaard-G. Lindhout: 1-1; C. v.d. Hout- G. Noteboom: 2-0; S. v.d. Kwartel-H. Verkuil: 1-1. Totaal Leiden-Rijns- burg 3: 14-2. ADVERTENTIE (AFP/EFE) - Het schaakteam van de Sowjet-Unie, met de onttroonde wereldkampioen Karpov, heeft de eerste ronde van het wereldkam pioenschap voor landenteams toch nog met winst op Roemenië afge sloten. In de eerste zitting kwamen drie Russische grootmeester, on der wie Karpov met wit tegen Suba, niet verder dan drie snelle NK-schaken In Eindhoven zijn het afgelopen weekeinde de halve finales van het Nederlands schaakkampioen schap begonnen. Zesendertig schakers strijden volgens het Zwit sers systeem in twee poules om de vier resterende plaatsen bij het Ne derlands kampioenschap, dat in mei in Hilversum wordt gehouden. De uitslagen: afgebroken partij eerste ronde groep A Bosboom - Bor 1-0, tweede ronde: groep A Bosboom - van Mil Pliester - Timmer man Vi-V*. Douven - Riemersma 1-0, De 'Boer - Bierenbroodspot 1-0, Zagema - 1-0. Pieterse - Bosman 1-0. De Boer en Douven 2 pnt, 3. Van Md. Tim merman, Pliester, Bosboom. Zagema en Vanheste l'A pnt Hèt moment waar iedere sporter voor vecht. De overwinning, via een prima samenspel in het team, het uitschakelen van de tegenstander of het overtreffen van jezelf Haar moment, ons verhaal. Onze journalisten zijn erbij. Alert op een goed verslag van de wedstrijd, alert op de ontwikkelingen in de sport, alert op de achtergronden die zo bepalend zijn voor een topprestatie. Als u niets wilt missen neem dan 'n abonnement Gewoon even de bon invullen en opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden of bel 071-144941 Ja, Ik wil uw krant. 0 7 weken op proef voor 25,- Kwartaalabonnement f 65,70. Ik krijg hem eerst twee weken gratis. Naam Adres (B7) 01 Peelen - Langeweg Vï-'A, Piket - Cardon 1*. 'A. Blees - Welling 1-0, Nijboer - Peek 1-0. Goldstern - Nuyen 1-0, Grooten - Wind 1-0, Visser - Van de Plassche afg. Grotenhuis - Perez Garcia 0-1, Kremer - Kuyt 1-0. Stand: 1. Blees 2 pnt. 2. Langeweg, Cardon. Piket. Peelen, Nij boer, Goldstern en Grooten 11* pnt Danaïden scoort in het zaalkorfhalduel met Fides Pacta. (foto Van Boven)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21