'Ik hou me maar gedeisd' Vrouwen SJZ verrassen VTL manifesteert zich als koploper Spanning neemt toe in afdeling Wilde zaalvoetballers in de ban bij de KNVB PAGINA 16 DO/ST SPORT MAANDAG 1H NOVEMBER I93o LEIDEN- In de interregionale klasse van het vrouwenvoetbal verraste SJZ met een 1-4 overwin ning op RKDEO. De Zoeterwoud- se ploeg benutte de kansen opti maal. Alkmania hield het bij Bloemhof op een 1-1 gelijkspel. Dezelfde eindstand kende het duel tussen Iduna en Groeneweg. In de eerste klasse behaalde Randstad Sport een grote overwinning op SVLV (7-0). Ook Teylingen deed het in die klasse goed. De Sassen- heimse vereniging bepaalde tegen FC Lisse de eindstand op 2-0. SJZ begon voortvarend door een doelpunt van Yvonne van Wierin- gen. Na deze treffer liep het niet zo lekker meer bij de Zoeterwoudse ploeg. Aan RKDEO werd de kans Met 1-4 overwinning op RKDEO geboden om de gelijkmaker te sco ren, waar Maijan Kemp dankbaar gebruik van maakte. Nog voor de pauze hervondden de SJZ-vrou- wen zich en dat leverde prompt een doelpunt op van Jacqueline de Jong, die ook vlak na rust een be langrijke rol speelde. Zij werd na melijk onderuit geschopt in het strafschopgebied en de arbiter aar zelde geen moment. Nadat Yvonne van Wieringen dit buitenkansje vanaf de strafschop stip had gemist zakte de Zoeter woudse ploeg even weg, maar De Jong was niet van de wijs te bren gen en bracht voor de tweede keer het leder tussen de doelpalen. RKDEO werd hierna volledig weg gespeeld. Bettina de Boer bepaal de tenslotte de eindstand op 3-1. In de eerste klasse dolf UDO het onderspit tegen Sleutels (1-2). Het probleem van de bepaald niet slecht spelende Oegstgeester vrou wen is dat zij teveel kansen missen. De enige die de bal in het doel kreeg was Coba de Vreugd. Sleu tels moest lange tijd het antwoord schuldig blijven. Uiteindelijk scoorde Karin Vermeulen de ge lijkmaker uit een vrije trap. UDO probeerde nog door omzet tingen in het elftal het ene punt veilig te stellen, maar het baatte niet. In de blessuretijd scoorde Pe tra Aandewiel voor de gasten de winnende treffer. In dezelfde klasse verpletterde Randstad Sport dorpsgenoot SVLV. De Voorschotense ploeg had niets in te brengen tegen de doelpunten van Maddy Bernardus (vier keer), Debbie de Jong, Henny Steensma en Karin van der Oever. Teylingen was de meerdere van FC Lisse, dat de kansen niet in doelpunten omzette. Al bij de rust was de eindstand een feit door twee treffers van Daniëlla Blom. In de tweede rondgang probeerden de vrouwen uit Lisse nog wel terug te komen, maar Teylingen hield stand en pakte de punten. SJZ en LDWS in de problemen LEIDEN - Na een 1-0 winst op ASC begint VTL zich als een duidelijke koploper in de zondagvierdeklasse A te ma nifesteren. Omdat Alphen bij Van Nispen won, moet SJZ het nu met de positie van hekkesluiter doen. Ook LDWS zit na een ruim verlies bij Döcos in de problemen. LEIDENILE1DER- DORP/VALKEN- BURG - "Zonde- geld", noemt Piet van der Mey de af dracht die hij bin nenkort aan de afde ling Leiden van de KNVB moet doen. Van der Mey is 'het brein' achter de zoge naamde wilde zaal- voetbalcompetitie die op zondagen in de Valke7iburgse sporthal De Terp wordt afgewerkt. Hij is één van de illegale competitieleiders die voorzitter Wim van Duivenbode van dé zaalvoetbalcommis sie van de afdeling Leiden op de korrel heeft. Op 1 januari na melijk begint deze afdelingsbestuurder zijn kruistocht tegen de deelnemers aan en de organisatoren van het wilde zaal voetbal. Leden van de voetbalbond die zich schuldig maken aan het bedrijven van wild zaalvoetbal lopen na de jaarwis seling de kans te worden geschorst. Van Duivenbode weet zich in de rug gedekt door de recht bankpresident van Alkmaar die heeft uitgesproken dat zaalvoetbal het beste onder één bond kan worden bedreven. In de Leidse regio en dan vooral in de bollenstreek wordt massaal 'in het wild' gezaalvoetbald. Or ganisatoren van de ze illegale competi ties zijn geschrokken van de door de bond aangekondigde "harde aanpak". Maar volgens Van Duivenbode en afdelingsadministrateur Cor van Steijn is die angst overdre ven: "Voor een bedrag van drie gulden vijfenzestig per speler zijn ze overal van af. Dan kun nen ze verder doen en laten wat ze willen". Hoewel hij het zonde vindt van elk tientje dat in de bondskas verdwijnt, kiest Piet van der Mey toch liever eieren voor zijn geld. "Want wat moet ik anders", vraagt hij zich tussen het tijd- waarnemen van twee wilde potjes zaalvoetbal af. Als ik mij niet aansluit bij de bond lopen bijna al mijn spelers weg. Ik denk dat zo'n negentig procent van de jongens die hier voetbalt lid is van de KNVB". Met halbeheerder Peter van der Laar besloot Van der Mey twee jaar geleden een zaalvoetbalcom petitie op te zetten. "Ik had na melijk zelf een team dat op zon dag vriendschappelijke weds- rijdjes speelde. Maar daar ging de lol af omdat het spanningsele ment ontbrak. Daarom hebben we een eigen competitie opgezet. Ik wist niet eens dat zoiets eigen lijk verboden was. Ik zal me maar gedeisd houden en doen wat de bond verlangt, want an ders durft hier niemand meer te zaalvoetballen". Jan en alleman Behalve in Valkenburg worden volgens bondsbestuurder Wim van Duivenbode ook in Leiden, Katwijk, Voorhout, Noordwijk, Noordwijkerhout, Sassenheim en i de wilde zaalvoetbalcomvetitie De Terp: "Ik zal r r doen wat de bond verlangt anders durft niemand hier (foto René Bouwman) Lisse wilde duels gespeeld door voetballers die lid zijn van de KNVB. "Dat weet Jan en alle man", aldus Van Duivenbode die zijn rol van opsporingsambte naar al naar behoren kan ver vullen door alleen maar de ad vertentiebladen bij te houden. Daarin worden namelijk vaak openlijk de uitslagen en standen van de wilde zaalvoetbalcompe tities vermeld. Van Duivenbode: "Het is al ja ren bekend waar en door wie er wild wordt gezaalvoetbald, maar we hebben er nooit iets te gen ondernomen omdat we wil den wachten op een seintje uit Zeist". Dat kwam aan het eind van het vorig seizoen toen het hoofdbe stuur van de KNVB de afdelin gen verzocht om "de reglementen strikt te gaan toepassen en bij de tuchtcommissie aangifte te doen wanneer wordt geconstateerd dat een KNVB-lid zaalvoetbal speelt bij een niet door de bond erkende organisatie". Aanleiding voor de KNVB om de 'wilde zaalvoetballers' harder te gaan aanpakken was de uit spraak van de rechter in 'de zaak Brink'. Zaalvoetballer Brink kwam uit in de competitie van de Nederlandse zaalvoetbalbond en werd om die reden geschorst door de afdeling Noord-Holland. Brink begon vervolgens aan een juridische spelletje touwtrekken waarin hij na twee jaar aan het kortste eind trok. "Voor de bond een mooie aan leiding om nieuwe leden te gaan werven", vermoedt de voormali ge clubbestuurder en organisator Henk Piket. "Bij de KNVB gaan ze namelijk actie voeren zodra ze onder de één miljoen leden ko men. Eerst werden i als leden geronseld en nu zijn het dus zaalvoetballers. Waarom wil die bond zich toch overal mee be moeien? Laat die mensen lekker vrijblijvend zaalvoetbal spelen zonder zich meteen aan allerlei regeltjes te moeten houden". Regeltjes Volgens Cor van Steijn valt het met al die regeltjes best mee. Hij wijst op de Zomeravond Voetbal vereniging (ZAW), die aan het eind van elk. seizoen met instem ming van de bond een véldcom- petitie in Valkenburg organi seert. "Daar hebben wij geen om kijken naar. Wij willen alleen aan het begin van de competitie een spelerslijst ontvangen en ver der hebben wij de ZAW ver plicht zich te abonneren op het of ficiële mededelingenorgaan van de afdeling. Dat is alles". Afgezien dan van de financiële kant van de zaak. Van Steijn: "Ook dat valt reuze mee. De orga nisatie van wat wij een recrea tieve competitie noemen, hoeft per seizoen slechts een waarborg som van vijftig gulden te betalen. Per speler komt daar nog een gul den contributie en twee vijfenzes tig voor de verzekering bij. Dat zijn dus geen bedragen om van te schrikken". Behalve lasten hebben organi satoren van recreatieve voetbal competities volgens Van Steijn ook lusten wanneer zij zich bij de KNVB aansluiten. "Ze kunnen bijvoorbeeld bij ons terecht voor scheidsrechters en als ze daar be hoefte aan hebben kunnen ze be paalde incidenten melden bij de tuchtcommissie. Daar wordt dan zonder meer werk van gemaakt". Wildgroei Als de financiële verplichtingen geen belemmering zijn voor aan sluiting bij de bond en de lusten en lasten elkaar in evenwicht houden, hoe verklaart Van Steijn dan de wildgroei van zaalvoet- balbondjes in vooral de bollen streek? Van Steijn: "Op vrijdagavond en zondag wordt er inderdaad overal recreatief gezaalvoetbald en juist die speeldagen bepalen de charme van het wilde zaal voetbal. Neem nou zo'n vrijdag avond, voor een hoop mensen een leuke uitgaansavond. Eerst een gezellig partijtje voetballen en daarna lekker aan de bar han gen. Daar bestaat kennelijk be hoefte aan en dan kun je wel zeg gen dat je daar als bond op moet inspelen, maar zo eenvoudig ligt dat niet". Van Steijn herinnert zich een afspraak uit 1968, toen de afde ling Leiden met het organiseren van zaalvoetbalcompetities be gon, tussen de bond en de veld- verenigingen. Vcm Steijn: "Die stonden nogal huiverig tegenover het zaalvoetbal. Omdat er bij de veldclubs meestal op dinsdag- en donderdagavond wordt ge traind, hebben we toen afgespro ken dat de maandag en de woensdag de vaste speeldagen zouden worden voor het zaalvoet bal. Je kunt het dan natuurlijk als bond niet maken om op vrij dagavond een zaalvoetbalcom petitie te laten verspelen. Dan schop je alle zaterdagclubs tegen de schenen". Wat de wilde bonden dus heel nadrukkelijk ten opzichte van de regionale zondagclubs doen. Van Duivenbode: "Een bestuurslid van SJC vertelde me eens dat een speler van het vierde elftal op zondag vlak voor een wedstrijd afbelde. Hij kon niet voetballen omdat hij 's ochtends bij het zaal voetballen een schop tegen z'n been had gekregen". Van Duivenbode wijst er op dat de organisatoren van illegale zaalvoetbalcompetities niet al leen het spelersbestand van de clubs, maar ook het scheidsrech- tersbestand van de bond aantas ten. "Het is wel eens gebeurd dat een scheidsrechter bedankte voor de wedstrijd die hem door de bond was toegewezen omdat hij op hetzelfde moment ergens in Lisse voor vijftig gulden een zaalvoetbalwedstrijdje kon flui ten". Dergelijke incidenten deden volgens Van Duivenbode binnen de bond het besef groeien "dat het zo niet langer kon. Daarom zijn we blij met het verzoek van de bond om een eind te maken aan de wilde zaalvoetbalpraktijken". Aan het eind van deze maand buigt het afdelingsbestuur zich op het bondsbureau over de te ne men maatfegelen tegen wilde zaalvoetballers. "Het is duidelijk dat er geschorst gaat worden. De vraag is alleen voor hoelang laat Van Duivenbode dreigend horen. Van Steijn klinkt wat minder strijdlustig: "Wij willen echt geen heksenjacht openen. Wij verbieden ook niemand om gezellig met een paar vrienden een partijtje te gaan zaalvoetbal len. Het is alleen onze bedoeling om alle zaalvoetbalcompetities onder één noemer te brengen. Een kwestie van structureel bezig zijn". JAAP VISSER Unitas - Teijlingen 0-0 Een boeiende wedstrijd met twee verschillende speelhelften. Gedurende het eerste part zette Teijlingen opponent Unitas danig onder druk. Diverse scoringsmo- gelijkheden gingen echter door het sterke optreden van keeper John Eradus teloor. René van der Krogt had bovendien weinig geluk, toen. hij de bal in de 17de minuut tegen de binnenkant van de paal kopte. Na de hervatting drong Unitas in dit sportieve duel stevig aan. Wim de Roo en invaller Hans Oostdam faalden alleen voor keeper Hans Diependaal, terwijl ook Chris Gu- bler met een treffer tegen de lat geen wijziging in de blanco score wist te brengen. DOCOS - LDWS 5-1 In de 22ste minuut zette Ruud Keijzer een LDWS-o verwicht in een 0-1 voorsprong om. Hij schoot een door Han Sjardijn voorgege ven bal beheerst in. Keijzer en Erik van der Weijden verzuimden ver vólgens LDWS aan een grotere voorsprong te helpen. Na de 30ste minuut kwam Docos sterk terug. Tien minuten voor de rust tikte Cock van Bohemen de bal naar de vrijstaande Ronald Hoogenboom, die de gelijkmaker voor zijn reke ning nam: 1-1. Een minuut later kopte laatste man Leo Nederpel de bal uit een vrije trap van Marco Stuifzand in het net: 2-1. In de tweede helft kwam LDWS er niet meer aan te pas. Een lobbal van Ronald Hoogenboom betekende in de 60ste minuut in wezen al de be slissing: 3-1. Tien minuten later nam Cock van Bohemen de 4-1 voor zijn rekening, terwijl Ronald Hoogenboom keeper André Brons geest tien minuten voor tijd vanaf de penalty-stip voor de vijfde keer het nakijken gaf: 5-1. Van Nispen - Alphen 1-2 In de 15de minuut had goalie Pe ter van Eeden het nakijken op een afstandsschot van Rinie van Elk: 0- 1. Vijf minuten voor rust plaatste de in de diepte aangespeelde Van Elk de bal opnieuw langs de uitge lopen Van Eeden: 0-2. De kansen van de thuisploeg bleven ^beperkt tot die in de beginfase, toen Frits Klinkenberg en John van Eeden van dichtbij faalden. Na de rust pakte Van Nispen de zaken beter aan, maar kwam niet verder dan een doeltreffende kopbal van John van Eeden: 1-2. Foreholte - SJZ 2-1 Foreholte begon goed, maar zag SJZ zich gedurende de loop van de eerste helft herstellen. De beste kansen waren uiteindelijk nog voor SJZ, met in de 35ste minuut een schot van Michel Pieterse te gen de paal. Een kwartier in de tweede helft sloeg Foreholte échter via een sterk solerende Henk Zandbergen toe: 0-1. Zeven minu ten voor tijd werd een slotoffensief van SJZ beloond met een treffer van Michel Pieterse: 1-1. De Zoe terwoudse vreugde was echter van korte duur, want vier minuten later bepaalde Tori Arroy de eindstand op 1-2. ROAC '79 - VVSB 3-2 In de 10de minuut zette Ruud Weenink met een schot van af stand de thuisploeg op een 1-0 voorsprong. Een minuut later was het alweer gelijk, toen Geórge Oostdam zich vrij goochelde en de uitgelopen keeper passeerde: 1-1. Het spel golfde daarna geruime tijd op en neer, al was Leo van der Drift met een schot tegen de paal een maal dichtbij de 1-2. In de 65ste mi nuut betekende een uithaal van op nieuw Weenink echter 2-1. WSB zette daarna alles op alles, maar kwam tien minuten voor tijd op een 3-1 achterstand door Van Em merik. Nadat Ab Warmerdam al vijf minuten voor tijd de paal had getroffen, kwam de tegentreffer van John Jansen te laat: 3-2. VTL - ASC 1-0 Eén wedstrijd waarin de beide achterhoedes drukke tijden beleef den. Kort na het begin van de twee de helft belandde de bal uit een paaltreffer van Koos Bavelaar voor de voeten van de verdienstelijk spelende junior Jacco van Haar lem. Uit diens inzet caramboleerde het leder vervolgens via het li chaam van Fred van Haarlem ach ter keeper Charles Robert in het net: 1-0. VTL had de wedstrijd daarna volledig ónder controle en gaf geen kansen meer weg. BMT - Wasssenaar 2-2 Beide ploegen sprongen slordig met de talrijke kansen om in een wedstrijd waarin Wassenaa,r het betere van het spel had. Uit een corner opende Ernst van dér Ploeg in de 10de minuut de score: 0-1. Nadat Fred Zandvliet op slag van rust binnen het strafschopgebied onderuit was gehaald, miste Albert van Biezen vanaf de penaltystip de ideale kans op 0-2. Op aangeven van Arie Nieuwpoort nam Ernst van der Ploeg met een kopbal die 0-2 alsnog voor zijn rekening. Een strafschop van Ridderhof beteken de kort daarop 1-2. In blessuretijd zorgde De Graaf vanuit een scrim mage voor de onverwachte gelijk maker: 2-2. Randstad Sport - Voorburg 1-4 Randstad Sport begon defensief, maar keek desondanks in de 15de minuut tegen een 0-1 achterstand aan door een treffer van Terschel den. Een kwartier later plaatste Cees Dreef de bal op het hoofd van Jaap Zoetemelk, die goed inkopte: 1-1. Het duel ging redelijk gelijk op, totdat laatste man Wim de Hol lander tien minuten na de rust on nodig balverlies leed, waarvan Lin kerhof handig profiteerde: 1-2. De beslissing viel een kwartier voor tijd dankzij een door Schultz be nutte strafschop: 1-3. Toet bepaal de de eindstand vlak voor tijd nog op 1-4. Cromvliet - SVLV 4-1 SVLV had een voorspoedig be gin, doordat Piet Douwes al ip de eerste minuut een door Wim Oran je voorgegeven bal doeltreffend in kopte: 0-1. Ruim een half uur lang had Cromvliet weinig in te bren gen, totdat een verkeerde terug speelbal van Jelle Raap op doel man Dolf van der Zijl direkt werd afgestraft: 1-1. Cromvliet nam daarop het heft in handen en zorg de vijf minuten na de rust voor 2-1. Even leek SVLV nog wat terug te doen, maar een nieuwe foutieve te rugspeelbal op goalie Van der Zijl betekende de genadeklap: 1-3. •Vlak voor tijd bepaalde Cromvliet de eindstand op 4-1. Terrasvogels - Hillegom 1-1 Een juiste uitslag in een duel, waarin de beide voorhoedes het danig lieten afweten. Na een goed begin van Hillegom nam de thuis club met een fraai achter goalie Roy Keur geplaatste kopbal in de 25ste minuut de leiding: 1-0. Kort na de rust stelde Aad van Rooden de vrijgespeelde Peter de Jong in staat met het hoofd tegen te sco- MMO en Meerburg nu samen aan de leiding LEIDEN - De resultaten van de tiende speeldag in de Leidse zon dagafdeling hebben de spanning aan kop verder opgevoerd. MMO, dat een punt moest afstaan aan Kickers (1-1), gaat nu samen met Meerburg (2-1 winst op Oranje Groen) aan de leiding. ZLC (een nederlaag bij VNL, 2-1) en Stomp- wijkse Boys (2-1 zege bij Warmun- da) volgen het tweetal op de voet, maar hebben beiden een wedstrijd minder gespeeld en kunnen dus nog gelijk komen. Ook VNL is vol op in de race. Alkmania boekte een zwaar bevochten overwinning (5-4) op streekgenoot Bernardus, terwijl de Leidse derby tussen VNA en Leidsche Boys door de bezoekers met minimaal verschil gewonnen werd: 0-1. Kickers - MMO 1-1 De streekderby eindigde voor MMO in mineur met het wegzen den van Johan van Leiden in de slotfase van de wedstrijd, vlak na dat Kickers via Carlo van Muiden de gelijkmaker had laten aanteke nen: 1-1. Van Leiden raakte van de kook na een schermutseling met een Leimuidense opponent, die echter aan het oog van de arbiter ontsnapte. MMO was halverwege de tweede helft aan de leiding ge komen door diezelfde Johan van Leiden, die doelman Mols met een omstreden schot (was de bal nu wel of niet over de lijn? Beide kam pen verschilden ook na afloop van mening) passeerde. Meerburg - Oranje Groen 2-1 De Leidenaars gingen zoals zo vaak dit seizoen voortvarend van start en wisten ook als eerste op het scorebord te komen: 0-1 door Johan de Ridder, die de bal via de binnènkant van de paal keurig ach ter doelman Robert Hannaat plaat- ste. Goed keeperswerk van Kees Leugerink voorkwam dat Oranje Groen voor rust tegentreffers moest incasseren, maar na de her vatting was het toch tweemaal raak. Andy van Rijn scoorde twee maal voor Meerburg, dat daarmee zyn koppositie veilig stelde: 2-1. VNL - ZLC 2-1 ZLC heeft zijn veldoverwicht niet in punten tot uitdrukking kun nen brengen tegen het sterk uit de verdediging opererende VNL, dat slechts zelden op de ZLC-helft van het veld te vinden was. Deson danks kwamen de Vliet-bewoners dankzij Wouter Brakhoven op voorsprong, terwijl goed doelver- dedigen van Michel van Haren de meeste afstandschoten van ZLC keerde. Alleen Ed Klink wist de VNL-goalie te passeren: 1-1. VNL greep uiteindelijk toch de volle winst door een doelpunt van Hans van Weeren. Warmunda - Stompwijkse Boys 1-2 Warmunda heeft in de titelrace pas op de plaats moeten maken, al is de ploeg van Rob Rutte nog lang niet uitgeschakeld. Voor Stomp- wijkse Boys was Warmunda echter te licht. Wim van Bentum bracht SB in de eerste helft aan de leiding. Na de hervatting bezorgde Stomp- wijker Peter Vieve Warmunda de gelijkmaker, maar even later stond er dankzij Wim van Betum ander maal een voorsprong op het bord voor de bezoekers: 1-2. Alkmania - Bernardus 5-4 Een waar doelpuntenfestijn aan de Alkemadelijn in Oude Wetering. Ronald de Rijk opende reeds na twee minuten de score voor de thuisploeg, die Bernardus al spoe dig weer naast zich moest dulden: 1-1. Cock Bouwmeester tikte Alk mania naar een 3-1 voorsprong, een marge die Loek de Jong nog voor de pauze wist te verkleinen tot 3-2. John de Hoorn (4-2) gaf Alkmania weer ruimte, maar De Jong bracht de gasten andermaal terug in de strijd. Ronald de Rijk tekende daarop voor zijn tweede treffer, al vorens Peter de Groot vanaf de pe naltystip de aantrekkelijke strijd zijn opmerkelijke 5-4 eindstand gaf. VNA - Leidsche Boys 0-1 Veel plezier viel er niet te bele ven aan hèt buurttreffen aan de Boshuizerkade, waar Leidsche Boys de meeste scoringskansen had, maar die slechts éénmaal (de butant John van Klaver) wist te be nutten. Die ene treffer viel zes mi nuten na de rust. VN A-speler Johan Groen (rechts) probeert Paul Schlagwein van Leidsche Boys te pdsseren in het afdelingstref- fen aan de Boshuizerkade. (foto Van Boven)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 16