'We hinken op twee gedachten' Filip Desmet eenzame spits Fides met Scylla in duel om sporthal Van der Kley uit beeld voor amateurelftal 'Arie Haan leidt bond om de tuin LEIDSCH DAGBLAD Oranje is er nog niet uit Belgen sturen kaarten terug Floreant-spits bij schorsing naar rechter Veel interesse korfbalclubs voor LD-cup Czerniatynski en Claesen vallen af voor Belgisch elftal Sponsoroorlog NTTB ten einde MAANDAG I» NOVEMBER 1985 ZEIST (GPD) Aan vindingrijk heid heeft het Nederlanders nooit ontbroken. De manier echter waar op tal van voetballiefhebbers in de afgelopen weken hebben gepro beerd alsnog een kaartje te be machtigen voor Nederland-België was vaak eveii absurd als door zichtig. Niet alleen de voetbalbond in Zeist, ook de 20 afdelingen en de daarbij aangesloten clubs werden bestookt met de meest vreemdsoor tige verzoeken, waarbij de trucen doos wagenwijd werd opengetrok ken. Meestal vergeefs. Behalve dan die ene keer, toen „Arie Haan" er met succes in slaagde Herma Hoveling om de tuin te leiden. Goedgelovig als zij was voldeed de secretaresse van de voetbalbond aan diens verzoek om bij de persoonlijke uitnodiging twee extra kaartjes te doen. Nog diezelfde avond ging de brief op de post naar Roosendaal, naar de broer van „Arie Haan". Toen de oud-international zich een paar dagen later telefonisch meldde en vroeg waar zijn invitatie voor de voetbalkraker bleef, wist Herma Hoveling dat zij in de val was gelo pen. Niet eerder bestond er voor een interland zoveel belangstelling als voor de beslissende WK-tweekamp van woensdagavond in de Rotter damse Kuip. De honderden tele foontjes en brieven die op het bondsbureau binnenkwamen wa ren in negen van de tien gevallen vergeefs, hoe aandoenlijk de smeek bede om een kaartje vaak ook was. Zo belandde op het bureau van Herma Hoveling een brief van een tienjarige, die een tegoedbon voor zijn verjaardag had gekregen, „en die ons schreef dat hij een hele dag met z'n moeder het volkslied had ingestudeerd". Ook hij moest wor den teleurgesteld, net zoals die wakkere Twentenaar die de KNVB vroeg om een kaartje voor zijn oom, een missionaris en groot voetbal liefhebber, die na 30 jaar missie werk in Brazilië voor het eerst weer in Nederland was. Op een dubbeltje meer of minder werd daarbij niet gekeken. Dat on dervond het reisbureau Arke, dat 25 mille in de zak had kunnen ste ken wanneer het 100 kaartjes aan een bedrijf had verkocht. „Maar de 250 kaarten die wij van de KNVB hebben gekregen, waren voor de vaste supporters van Oranje. Als we hadden gewild, zou het een koud kunstje zijn geweest om er een slaatje uit te slaan". Aantal valse entreebewijzen ROTTERDAM (GPD) Het ant woord op het geringe aantal kaar tjes dat voor Nederland-België in de vrije verkoop was kon niet uit blijven. Zaterdag deelde de politie van Rotterdam mee dat er valse en treebewijzen in omloop zijn ge bracht. Om welk aantal het gaat is nog onduidelijk. Wel staat vast dat de gefalsifi ceerde toegangsbewijzen duidelijk verschillen van de echte. Volgens de politie vlekt de opdruk van een vals kaartje als het nat wordt. Op de controlestrook komt, evenals bij de geldige kaartjes, het num mer 20 voor. Het verschil bestaat daarin dat dit getal op het echte kaartje in reliëf is gedrukt, en dus voelbaar is, wat niet het geval is met het getal op het nagemaakte entreebewijs. 5TRT LEIDEN - Fides Pacta wil de poort aan de Zoeterwoudse Singel voor alsnog gesloten houden voor Scyl la. De Directie Sport en Recreatie is van plan de tafeltennisclub toe stemming te geven voor de bouw van een sporthal op het terrein van de Leidse korfbalclub, die "iedere juridische stap zal ondernemen om de bouw tegen te gaan", aldus be stuurslid Peter van der Velden. "Een sporthal op ons terrein", verklaart Van der Velden, "zou be tekenen dat de korfballers het oe- fenveld zouden moeten prijsgeven en daarom dienen uit te uit te wij ken naar het grasveld voor de trai ning. Met als gevolg dat een gras strook van zo'n tien meter binnen de kortste keren onbespeelbaar zou zijn, waardoor er geen senio- renvelden meer kunnen worden uitgelegd. Driehonderd korfballers zouden daardoor de dupe worden van de grillen van tweehonderd pingpongers en drie tafeltennis sen andere reden is", stelt het bestuurslid, "dat Fides Pacta enige jaren geleden zelf werd teruggeflo ten toen de club met plannen kwam voor een sporthal, waar het gehele Leidse korfbal van zou pro fiteren. Vanwege bestemmings plannen, welzij nscommissies en geldgebrek ketste het voorstel af. De economische situatie is er niet bepaald op vooruit gegaan, maar Scylla vangt nu wel 350.000 gulden subsidie. Waarvan wordt dat be taald? Misschien uit de geplande verhogingen van zaal- en veldhu- ren? In dat geval benadeelt Scylla alle Leidse sportverenigingen", al dus Van der Velden. "Fides Pacta moet over de eigen belangen heen kijken", vindt Jan Duivesteijn, directeur Sport en Re creatie van de gemeente Leiden. "Die club moet niet zo emotioneel reageren en alles strikt zakelijk houden. Dat de subsidie van Scylla verhaald zou worden op de andere clubs, is grote onzin. Er is een plan in studie, waarin de schade voor Fides tot een minimum beperkt blijft". Daarvoor is dan wel de mede werking nodig van de Directie Groen en het college van burge meester en wethouders. Die in stanties moeten toestemming ge ven voor het afstaan van een stukje Plantsoen in de hoek dichtbij het korfbalterrein. "Ik kan me voorstellen", zegt Ria Bakker namens Scylla, "dat Fides Pacta een beetje met ons opge scheept zit. Maar wij moeten toch ook wat. De kritiek is voorbarig. Niets is nog zeker, het kosten plaatje voor de hal is nog niets een rond. We moeten elkaar nog vin- UTRECHT (GPD) De schoon maakploeg van het in Galgen waard gevestigde restaurant, de chauffeurs van de twee spelersbus sen en enkele bestuurders van FC Utrecht, Excelsior en de voetbal bond keken zaterdag bij de schijn werpers van het Utrechtse voetbal stadion toe bij de oefenpartij tus sen het Nederlands elftal en de Rotterdamse eredivisieclub. De twintig toeschouwers in het spook stadion werden af en toe aange vuld met fotografen op de brand trappen van de kantoorpanden en via een bouwlift werden ook vanaf het stadiondak opnames gemaakt. De bondscoach - en vergeet zijn di recte chef Rinus Michels niet - wil de de tegenstander van woensdag niet wijzer maken, ook wilde hij niet dat aan het resultaat van deze oefenpartij meer waarde toege kend werd en daarom was het pri ma af te sluiten Utrechtse voetbal stadion verboden gebied. De spelersvrouwen van Excel sior hadden via hun vereniging be richt gekregen dat op hun aanwe zigheid geen prijs gesteld werd, de cameraman die vroeg of hij in het stadion een sanitaire stop mocht maken, werd naar de tegenoverlig gende bosjes verwezen, FC- Utrechtspeler Gert Kruys mocht binnen, maar niet de vier man die zich in zijn gezelschap bevonden. Gerald Vanenburg werd wel toe gelaten. International, pas afgeval len bij de allerlaatste selectie, die mocht toch wel binnen, dacht de suppoost bij de enige geopende deur. Gerald Vanenburg verklaar de zich bereid de opstelling door te geven aan de buiten wachtende journalisten; dat de bondscoaches het hem niet in dank zouden afne men, kon hém niet schelen. „Ik kom toch niet meer in Oranje", mopperde de bij Ajax als centrale middenvelder sterk spelende Van enburg. Hij heeft aan een vierkante meter voldoende voor z'n acties, meer ruimte zullen de Belgen niet ge ven, misschien had voor hem wel een plaats ingeruimd moeten wor den. De technische staf van de KNVB dacht er anders over, ook over zijn aanwezigheid bij de oe fenpartij. Vanenburg, negen keer international, moest het stadion verlaten, oorgetuigen hoorden Ri nus Michels zeggen: „Hoe durft 'ie hier te komen". De rode kaart voor Vanenburg en ook voor de verslaggevers op de brandtrap. „Weg, anders komen we u halen", riep de toegesnelde politie. Vanuit de kantoorpanden was het duel redelijk te volgen, Willy van de Kerkhof zat op de bank. Beenhakker speelde met KNOKKE (GPD) Belgen moppen en grappen over de gierigheid van Nederlanders staan haaks op elkaar. Zuinig heid is er echter ook in België. De Belgische voetbalbond ont ving van de KNVB 5000 plaats bewijzen voor de interland van komende woensdag. De Belgen lopen echter niet zo warm voor die cruciale interland en de KNVB ontving daarom afgelo pen vrijdag zo'n 1000 onver kochte kaarten retour. Het be trof voornamelijk de duurste toegangsbewijzen. dubbele centrumspits, Tahamata op de rechtervleugel, Rob de Wit aan de linkerkant. Op het midden veld centraal Ruud Gullit en Frank Rijkaard, bijgestaan door de op schuivende vleugelverdedigers Ben Wijnstekers en Adrie van Tig- gelen, daarachter de van een rib- blessure herstelde Ronald Spel- bos, laatste man Michel van de Korput en doelman Hans van Breukelen. De in het Oranje-shirt debuteren de John van Loen werd na 24 mi nuten gefeliciteerd, hij had de bal na een voorzet van Tahamata doodgelegd, de tegenstander uitge kapt en koel binnengeschoven. Na de pauze, als de vriendelijke man die zijn kantoorpand opengesteld heeft, huiswaarts gaat, scoort Peter Houtman uit een strafschop 2-0, en bepalen Tahamata en Valke de eindstand op 4-0. John van Loen is dan inmiddels vervangen door Mi chel Valke en Ronald Spelbos stond zijn plaats af aan Sonny Si- looy. Later vervingen Ronald Koe man en Willy van de Kerkhof de vleugelspelers Tahamata en De Wit. Bij al die geheimzinnigheid tij dens de partij doet de openheid van Leo Beenhakker na afloop vreemd aan. Hij nam de tijd om de verkleumde verslaggevers bij te praten. „We hinken nog op twee gedachten. Spelen met John van Loen en Peter Houtman is een se rieuze mogelijkheid, je krijgt dan meer druk voor het doel. We kun nen ook met een extra man op het middenveld meer het accent leg gen op de aanvoer". Die extra man op het midden moet dan Michel Valke worden, hetgeen betekent dat in de basis voor Willy van de Kerkhof geen plaats is. „We weten wat we aan Willy hebben", zei Je moet er tegenwoordig wat vóór over hebben om een voetbalwedstrijd je te zien. Deze Oranje-supporters klommen zaterdag zelfs naar het dak van het Utrecht-stadion om maar een glimp van het oefenduel met Exel- sior op te vangen. Het mocht niet baten, ze werden er heel snel weer wegge haald. Beenhakker, dezelfde woorden sprak hij voor de eerste confronta tie met de Belgen over Valke en dat werd de bank. De bondscoach had met John van Loen en Houtman in de punt van de aanval ook in de tweede helft verder willen gaan, maar de Utrechtenaar kreeg weer last van zijn tijdens de competitiewedstrijd tegen MVV geblesseerd geraakte enkel. Beenhakker maakte zich zorgen over die kwetsuur, de medi sche staf denkt dat Van Loen woensdag weer helemaal fit is. De rossige coach bekijkt met Ri nus Michels en Dick Advocaat op welke gedachte verder gehinkt wordt. Wordt het Van Loen en Houtman of wordt het Houtman en Valke. De verdediging bestaat in ieder geval uit vier man, het aantal spitsen dat Guy Thijs het veld in stuurt verandert daar niets aan. „Als België één aanvaller opstelt, dan wordt Ceulemans de tweede man voorin, en Vercauteren is toch ook een aanvaller, hij zal alleen niet verder terugspelen dan in Brussel", besloot Beenhakker tij dens de uren in, rond en op stadion Galgenwaard. Bij het betreden van het veld zwaaide doelman Hans van Breu kelen naar de lege tribunes, maar de echte humor viel in het Rotter damse kamp te noteren. De verzor ger van Excelsior: „Het is toch wel serieus met de teruglopende be langstelling". En de trainer van de Rotterdamse eredivisieclub Rob Jacobs: „We zijn het gewend om voor zo weinig mensen te spelen". BOSKOOP - Floreant-speler Jan Willem van Ommeren is van plan naar de burgerrechter te stappen als de tuchtcommissie van de KNVB hem zal schorsen naar aan leiding van de gebeurtenissen tij dens de wedstrijd Floreant Nieuwkoop, die twee weken gele den in een 4-2 overwinning voor Nieuwkoop eindigde. Van Omme ren wordt er door de scheidsrech ter van beticht de leidsman te heb ben geschopt. Deze schreef dat ook in zijn rapport. Namens het zondagbestuur van Floreant, dat op een mondelinge behandeling van de zaak heeft aan gedrongen, zegt bestuurslid Rijns- burger 'er heilig van overtuigd te zijn' dat Van Ommeren niet de boosdoener is geweest. "Als de scheidsrechter al geschopt is, wat verder niemand - ook de tegenpar tij niet - heeft kunnen waarnemen, dan zeker niet door Jan Willem van Ommeren. Hij stond minstens drie meter van de scheidsrechter af. In dien hij toch gestraft zal worden, is Van Ommeren daarom inderdaad van plan om naar de burgerrechter te stappen. Hij vindt dat er dan sprake is van smaad", aldus Rijns- burger. Overigens wacht men bij Flo reant ("we zullen hem zeker steu nen") eerst de reactie van de tucht commissie af. Die laat lang op zich wachten. Gisteren speelde Van Ommeren dan ook gewoon mee in de wedstrijd tegen Soccer Boys. Hij scoorde twee doelpunten. Het hielp niet want Soccer Boys won met 3-7. LEIDEN - De belangstelling onder de korfbalclubs voor het toernooi om de LD-cup is overweldigend. Zestien ploegen uit het versprei dingsgebied van het Leidsch Dag blad reageerden inmiddels positief op de uitnodiging. Alleen van afde lingsclub SDO uit Hillegom kreeg de organisatie een negatief bericht, terwijl van SEV uit Leidschendam en Korbis uit Waddinxveen nog geen definitief antwoord ontvan gen werd. De loting voor de indeling van de vier poules zal binnenkort plaats vinden. De voorronden vinden op Tweede Kerstdag plaats in de Uni versitaire Sporthal en de Apollohal in Oegstgeest, terwijl de finales op zaterdag 28 december afgewerkt worden. Guy Thijs, vanwege het vroeg uur ditmaal niet aan de whisky, maar aan het bier: „Ik hou er nog steeds rekening mee dat Houtman en Van Loen samen in de spits zullen spe len". (foto ANP) KNOKKE (GPD) Filip Desmet vormt woensdag de eenmansaan- val van België in het duel met Oranje. Bondscoach Guy Thijs maakte dat zaterdagmorgen be kend na het oefenpartijtje van het Belgisch elftal in Knokke tegen Jong België. De 26-jarige Ware- gem-aanvaller reageerde met Vlaamse nuchterheid op zijn uit verkiezing. „De mensen zeggen, dat ik zwaar weeg op een verdedi ging. Ik kan goed rommelen in de spits", aldus Desmet. Vooral het 'rommelen' gaat de debuterende aanvaller dit seizoen goed af. Bij Waregem kwam hij tot op heden immers niet verder dan een treffer in de competitie, maar niettemin vindt Guy Thijs hem bruikbaar, zonder acht te slaan op het verleden van Desmet, die ooit opzien baarde in het pre-olym- pisch toernooi de Hitlergroet te brengen vlak voor de ontmoeting met Israël. Tijd heelt echter alle wonden en nu de offensieve nood bij de Bel gen hoog is, worden alle plooien gladgestreken. „Vandenbergh is geblesseerd, Voordeckers is niet 100 procent en Degryse zit bij Brugge op de bank", verklaarde Thijs zijn vierde keus. Desmet heeft zijn uitverkiezing voor een flink deel te danken aan zyn ploeg- ZEGMAAR TEGEN 'NN KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions genoot Danny Veyt. Veyt, dit sei zoen al goed voor twaalf treffers, mag woensdag in de Kuip plaats nemen op de bank. „Als ik een in valler nodig heb, is hij het", aldus Thijs. Het Standaard-duo Alex Czer- niatynski-Claesen valt daarmee na drukkelijk uit de boot. Zij mochten zaterdag in Knokke, na het oefen duel met de Beloften, hun spullen dens een wedstrijd wel eens be waarheid kunnen worden. Stel, dat wij snel een doelpunt maken...", verklaarde Guy Thijs. In dat geval speelt Grün als tweede voorstop per naast Broos in het centrum van de Belgische defensie. De andere keuze van Thijs is een stuk moeilijker. Kiest hij voor Sci- fo („hij is 100 procent fit") op het middenveld of voor Leo Vande- pakken. Czerniatynski mag dat reist, die de laatste weken i vooral wijten aan het falen van zijn uitstekende v 3 bij Club Brug- clubmakker Claesen, die - aldus ge. Vanderelst zelf houdt ernstig Thijs - duidelijk niet in vorm is. „Daarom opteer ik voor het tweetal van Waregem". Het wegsturen van het Standard- rekening met een basisplaats. „En- Scifo is gekwetst geweest en is vijf weken uit de competitie ge weest. Ik denk dat ik zal moeten tweetal kwam Thijs zaterdagmor- beginnen", aldus de middenvelder gen op nogal wat vragen Waalse pers te staan. De Belgische bondscoach - met sigaar en, in ver band met het vroege uur, bier in plaats van whisky - stoorde zich er niet aan. Zelfs een teer punt als tweetaligheid en de verhouding Vlaams-Waals in het Belgisch elf tal, bedekte Thijs op tactvolle wijze met de mantel der liefde. Club Brugge. In het twee keer 35 minuten du rende oefenduel van de Rode Dui vels (in trainingspak) tegen de Be loften (in wedstrijdtenu) probeerde Guy Thijs twee concepten uit. Voor rust speelde België uiterst verdedigend met Broos en Grün als voorstoppers en Enzo Scifo op het middenveld. In de tweede helft De oefenwedstrijd tegen Jong - met Clijsters voor Grün en Leo België en de daarop volgende pers conferentie bezorgden de verza melde Belgische en Nederlandse pers opnieuw enkele ontbrekende stukjes uit de puzzel van Guy tijdens het duel discreet afgewend. Vanderelst voor Scifo - speelden de Belgen aanvallend met een slor digheid, die dit soort duels typeert. de NOS bleven Thijs. Negen rode duivels zijn i middels zeker van hun plaats: De Belgen gaven de schrijvende pers vrij toegang, maar wilden Jean-Marie Pfaff (en dus niet Mu- geen pottekijkers van de Neder- naron), Eric Gerets, Frankie Van- landse tv. Een represaillemaatregel derelst, Hugo Broos, Michel Ren- quin, René Vandereycken, Jan Ceulemans, Frankie Vercauteren en Filip Desmet staan woensdag in elk geval in de basis. Thijs moet nu nog kiezen uit twee duo's: Grün- Clijsters en Leo Vanderelst-Scifo. „Ik hou er nog steeds rekening mee dat zowel Houtman als Van Loen bij Nederland i Voor het feit dat er zaterdag ook geen Belgische afvaardiging bij de vriendschappelijke wedstrijd van Oranje werd toegelaten. Het wedstrijdje eindigde overi gens in 1-1. Mare Degryse bracht de Beloften voor rust op 1-0, maar in de tweede helft scoorde invaller Danny Veyt (op de plaats van Ceu lemans) 1-1 op aangeven RIJNSBURG - Frenk van de Kleij is voorgoed uit beeld bij Ron Groe newoud. De amateur-bondscoach nam zaterdagmiddag plaats op de tribunes bij de doelpuntloze derby Rijnsburgse Boys-Quick Boys om met name de prestatie van de Kat- wijkse spits aan een kritisch oor deel te onderwerpen. Weliswaar was Van der Kleij (met Noordwijker Klaas Vink) in een eerder stadium buiten de ama teurselectie gevallen, maar vanwe ge blessures waren er weer enige vakatures. "Maar Van der Kleij komt definitief niet meer in aan merking", sprak de KNVB-trainer zaterdagmiddag. "Hij is mij tegen gevallen. Ik zal op zoek moeten naar iemand anders". Klaas Vink hoeft in elk geval niet op een invi tatie te rekenen, hoewel hij de laat ste tijd goed speelt. "Vink is meer een linkerspits. Die heb ik niet no dig", zei Groenewoud. Frenk van der Kleij was er via zijn clubgenoten Marco van der Plas en Floor van Duyn (die ont- spits kunnen spelen. Ook dat wat dat zal Thijs genoegen geschonken weinig waarschijnlijk tij- hebben, clubgenoot Filip Desmet. LEIDEN (GPD) De sponsor oorlog binnen de NTTB lijkt ten einde. Bondsgeldschieter Brüg- genwirth bleek zaterdag tijdens een bijeenkomst namens Stich ting Tafeltennispromotion Ne derland bereid het contract met de Nederlandse Tafeltennisbond aan te passen. Die eis was gesteld door vijf nationale clubsponsors, die niet toestonden dat 'hun' spelers en speelsters in Oranje voor STN re clame zouden maken. Om hun eis kracht bij te zetten schakel den de boze geldschieters advo caat Eric Vilé in. De ex-voorzitter betaald voetbal woonde zaterdag de vergadering bij namens de clubsponsors. Vilé: „In hoofdlijnen zijn we het met Brüggenwirth eens ge worden. Hij is bereid om het con tract te herzien. Gelukkig maar. want als hij dat niet gedaan zou hebben dat hadden we onmoge lijk kunnen onderhandelen. Voor de interland van donderdag aanstaande (Nederland-Honga- rije) moeten de partijen een op lossing hebben gevonden. De mogelijkheid is nu denkbeeldig dat spelers en speelsters in Oran je voor hun clubsponsor reclame gaan maken". brak) op de hoogte van gebracht dat er open plaatsen waren in Oranje, dat begin volgend jaar een trip door China maakt. "Ik heb dan ook alles in het werk gesteld om een goede wedstrijd te spelen", al dus de Haagse Katwijker. Dat lukte dus niet. Uitgerekend met Groenewoud op de tribune speelde Van der Kley een van zijn slechtste wedstrijden van het sei zoen. Nadat hij na een half uur voor open doel had gemist, doolde de spits verloren rond over de gras mat. "Na die misser was het niets meer met me", taxeerde Van der Kley zijn prestatie. Dat hy een kwartier voor het eindsignaal de kleedkamers moest opzoeken, was niet meer dan terecht. Orarye-klant Marco van der Plas deed het minder slecht, maar kon ook niet bogen op een weergaloze prestatie. "Zeker niet", zei Groene woud. "Maar hij blijft er nog wel bij. Wat niet wil zeggen dat hij naar China gaat. Niemand is zeker van een plaats". Van der Plas weet zijn mindere prestatie aan de opdracht van zijn trainer. Theuns droeg de amateur international op zyn tegenstrever Martin Toet zoveel mogelijk te vol gen. "Ik werd er gek van. Daarom kwam ik nauwelijks in mijn spel. Na de rust ging het wat beter". De derde Katwykse kandidaat- international bleef geblesseerd aan de kant. Floor van Duyn heeft de hoop op een uitverkiezing echter niet verloren. "Ik hoop dat ik snel genezen ben van mijn blessure, dan kan ik me weer bewijzen. Veel tijd is er natuurlijk niet meer".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13