Argentinië opgespoord Ex-nazi in 1?5 59 Kalkar: boer geeft verzet op Coördinatie moet beter Massaal ontslag in Zuid-Afrika Ulster-akkoord getekend VS en Europa gaan samen wapens maken DIRK VAN DEN BROEK RASVANDERNEDDEN DIGROS en DIRKSON ZATERDAG 16 NOVEMBER 1985 BUITENLAND PAGIN/ BRUSSEL - De Verenigde Staten en de Europese NAVO-bondgeno- ten plus Canada hebben gisteren een eerste stap gezet op de weg naar een nauwere samenwerking bij de ontwikkeling en produktie van wapens voor het bondgenoot schap. De staatssecretarissen van materieelzaken van de zestien NA- VO-landen spraken in Brussel af de komende tijd een aantal geza menlijke projecten te gaan begin nen voor onderzoek en ontwikke ling van nieuwe wapensystemen. Hans de Bruijn ADVERTENTIE vertikaal lamelgordijn en bezorgen U bent gek alsu méér betaalt Daarmee hoopt men enerzijds de conventionele verdediging van de NAVO te verbeteren, en anders- zijds een einde te maken aan het Europese ongenoegen over de overheersende rol die de Verenig de Staten op wapentechnologisch gebied in het bondgenootschap speelt. Tot concrete besluiten kwam het nog niet, maar zowel de Ameri kaanse bewindsman William Taft, als de 'leider' van het Europese NAVO-blok, de Nederlandse staatssecretaris Jan van Houwelin- gen, toonde zich na afloop tevre den over de gemaakte vooruitgang. Het zal echter nog minstens een jaar duren vooraleer enige resulta ten van het overleg merkbaar zul len zijn. De Amerikanen voerden vier projekten op, die geschikt zouden zijn voor gezamenlijk onderzoek. De Europeanen, die donderdag in Den Haag onderling overleg pleeg den in de Onafhankelijke Europe se Programmagroep, kwamen met zes projecten. Slechts een project werd door zowel Europeanen als Amerikanen voorgesteld, dat voor een identificatiesysteem waarmee vijandelijke en bevriende vliegtui gen uit elkaar gehouden kunnen worden. De Amerikanen zijn bereid in 1986 al 200 miljoen dollar beschik baar te stellen voor het onderzoek naar de wapenprojecten. Bemiddelaar Terry Waite duikt onder BEIROET (AP) - Terry Waite, de afgezant van aartsbisschop Runcie van Canterbury die in Libanon probeert te onderhandelen over de vrijlating van vier ontvoerde Ame rikanen, is gisteren op een geheime plek in Beiroet ondergedoken om een codebericht van de ontvoer ders af te wachten. Waite verdween uit het zicht, na dat hij journalisten en cameraploe gen had verzocht hem met rust te laten omdat zijn missie een 'kritie ke en gevaarlijke fase' had bereikt. Wel nam hij contact op met de ambtswoning van aartsbisschop Runcie om hem mee te delen dat hij in Beiroet was ondergedoken. Volgens een bekendmaking van de aartsbisschop wacht Waite op 'ant woorden op bepaalde vragen die hij gesteld heeft en welke hem moeten overtuigen van de authen ticiteit van de mensen met wie hij spreekt'. Zaïre: 104 doden door de mazelen KINSHASA (AP) - In Zaïre woedt een mazelen-epidemie die vorige maand alleen al in de havenstad Matadi aan 104 mensen het leven heeft gekost, aldus het Zaïrese nieuwsagentschap AZAP. Volgens de krant Taifa heerst in het noor den van de provincie Shaba een epidemie van een andere ziekte, waarvan de symptomen lijken op die van cholera, namelijk braken en diarree. Deze epidemie zou al 50 mensenlevens hebben geëist. Commissarissen Belgische gemeentepolitie: BRUSSEL - De van de Bèlgische gemeentepolitie korpsen zijn het volstrekt oneens met de wijze waarop de overheid het terreurprobleem in België denkt aan te pakken. In plaats van meer personeel dient de coördina tie te worden verbeterd. Ook moet er geen speciale anti-terreurpolitie komen, aldus de commissarissen. door Hans de Bruijn De politiechefs .reageerden naar aanleiding van de recente terreur- golf, die vorige week zaterdag een tragisch hoogtepunt bereikte met de overval op een supermarkt in Aalst, waarbij acht mensen in koe len bloede werden vermoord. Er is daarna veel kritiek op politie en. rijkswacht uitgeoefend, die niet in staat lijken de terreur in te dam men. Op een persconferentie in Brus sel verzette voorzitter Keppens van de Koninklijke Federatie van Kommissarissen zich tegen de plannen van minister Jean Gol (justitie) om een soort 'Belgische FBI' in het leven te roepen, die zich moet bezighouden met de bestrij ding van terreur, banditisme en drugshandel. Keppens vindt dat er niet nog een politiekorps moet komen naast de vier reeds bestaande, die elkaar nu al steeds in de wielen rijden. De gemeentepolitie is zeer ontevreden over het feit dat bij de handhaving van orde en veiligheid steeds weer de gemeentepolitie wordt gepas seerd door de nationale (militaire) rijkswacht. Daarenboven is van enige coördinatie tussen beide po- litiesoorten nauwelijks sprake. Als er al sprake is van overleg dan gebeurt dat meestal op basis van de goede wil van de betrokken agenten. Wettelijk is daartoe echter niets geregeld. Ook over de uitrus ting en de omvang van de politie korpsen ligt niets vast. In de be staande interservice anti-terreur- eenheid is de gemeentepolitie ner gens vertegenwoordigd. De commissarissen willen ook niet dat de oplossing alleen wordt gezocht in meer personeel. België heeft met één agent op 310 inwo- ners nu al de grootste 'politiedicht- heid' van Europa. De commissaris sen zijn vooral tegen het voorne men (zoals in Antwerpen) om werklozen te werk te stellen voor administratieve politiediensten om zo agenten vrij te maken voor echt politiewerk. Dat wordt als een lap middel gezien. Gisteren werden in Aalst de eer ste slachtoffers begraven van de overval van vorige week. Het wa ren Gilbert (42), Marie-Therese (38) en Rebecca (14) van der Steen, va der, moeder en dochter uit een ge zin. Zoontje David van der Steen (11) ligt nog altijd zwaar gewond in het ziekenhuis. In de Aalster Sint-Martinuskerk waren ongeveer duizend mensen aanwezig voor de uitvaartmis. De pastoor zei in zijn lijkrede 'sprake loos' te zijn. 'Hoe kunnen mensen mekaar zoiets aandoen. Deze zinlo ze brutale terreur'? vroeg hij zich af. De begrafenis op het kerkhof van Aalst werd slechts bijgewoond door familie en kennissen van het uitgemoorde gezin. Vandaag en maandag worden de overige vijf slachtoffers begraven. Buitenland kort Chili De voorzitter van de Europese Volkspartij, het samenwerkings verband van christendemocrati sche partijen in de EG, de Neder- lander Piet Bukman, heeft vrijdag de Chileense regering opgeroepen onmiddellijk en zonder voorwaar den alle politieke gevangenen vrij te laten. In een verklaring namens de partij zegt Bukman dat de EVP aan de zijde staat van de vrijheid en de democratie, en zich verzet te gen iedere repressie, van links of van rechts. Meer Finland De bijnaam van Finland - het land van de duizend meren - deugt niet. Er zijn er veel meer dan dui zend. Het juiste aantal is ook niet 60.000, zoals tot nog toe werd aan genomen, maar 187.888. Dit meldt het gezaghebbende opinieweek blad Suomen Kuvalehti na een re cente telling. Bij het tellen werd er van uitgegaan dat een meer min stens een oppervlakte van 500 vier kante meter moet hebben om deze naam te mogen dragen. Boek Gorbatsjov De Russische partijleider Mi- chaïl Gorbatsjov heeft een boek ge schreven over zijn leven en zijn op vattingen, zo heeft de Russische ambassadeur Anatoli Dobrinin be kendgemaakt. Het boek met de titel 'Een tijd voor vTede' is verschenen bij de New Yorkse uitgeverij Richardson en Steirman. ADVERTENTIE B'J Hf7 NOVEMBER PRUZEN4NDERIOEK zie Consumentengids november '85 IMTSTE NIEUWS! MARGARINE /NPRNS VERlAAGOf BONA TAFEL- ZEEUWS MEISJE MARGARINE MARGARINE kuip 500 gram pakje 250 gram GEEN JL-93" GEENjBS"^ dus let op de prijs èn haal het bij de goedkoopste! Familieleden van de vermoorde familie Van der Steen leggen bloemen op de grafkisten. (foto AP). JOHANNESBURG (Rtr./AP) - Honderden stakende werknemers van het Baragwanath ziekenhuis in het Zuidafrikaanse Soweto zijn op staande voet ontslagen. De perso neelsleden eisten een betere beta ling voor hun werk en gingen daar op in staking. Zij weigerden de sta king op te geven en weer aan het werk te gaan, aldus dr. Hennie van Wyk, directeur van de gezond heidsdienst in de provincie Trans vaal. De Zuidafrikaanse politie maak te verder bekend het verkoolde hjk te hebben aangetroffen van een zwarte man onder een stapel bran dende banden. Ook meldde de po litie dat bij ongeregeldheden een zwarte werd gedood en twee blan ken gewond raakten. In Kaapstad meldden krantenbe richten dat Trevor Manuel, een be langrijk lid van het Verenigd De mocratisch Front (UDF), een ver bod heeft gekregen om openbare bijeenkomsten bij te wonen. Het verbod duurt vijf jaar. Vijf andere activisten die eerder deze week werden vrijgelaten na te zijn opgepakt zonder enige aan klacht, kregen ook beperkingen opgelegd. Volgens tegenstanders van apartheid begint de regering weer voor het eerst sinds twee jaar met uitvaardigen van 'banning-orders'. Mensen die zo'n order krijgen wor den beperkt in hun reizen en mo gen geen openbare bijeenkomsten meer bezoeken. Ook mogen de me ningen van dergelijke personen niet openbaar worden gemaakt. In Welkom in de Zuidafrikaanse provincie Oranje Vrijstaat heeft zich gisteravond in de buurt van een hotel een explosie voorgedaan. In het hotel verblijft een Austra lisch cricketteam. Het is nog niet duidelijk of de ontploffing, op een ijsbaan op vier honderd meter afstand van het ho tel, is veroorzaakt door een bom. De politie heeft de zaak nog in on derzoek. Ondermeer wordt onder zocht of de ontploffing iets te ma ken heeft met de aanwezigheid van de Australische sportlieden, zo meldde de Zuidafrikaanse persas sociatie (SAPA), die daaraan toe voegde dat er onder hen geen ge wonden zijn. Strijd Iran-Irak BAGDAD (AP) - Iran en Irak heb ben gisteren over en weer lucht aanvallen uitgevoerd, terwijl de Iraanse marine een Westduits vrachtschip opbracht omdat de la ding vermoedelijk was bestemd voor Irak. Irak zei dat zijn luchtmacht een 'gedurfde aanval' had uitgevoerd op het Iraanse olielaadstation op het eiland Kharg in de Perzische Golf. Het was de tweede aanval op Kharg in twee dagen en de 38ste sinds medio augustus. De aanval op Kharg vond plaats om 10.35 uur plaatselijke tijd. Een uur en 40 minuten later vielen Iraanse vliegtuigen de stad al-Sub- aimaniya in het noorden van Irak aan. Daarbij raakten volgens een Iraakse militaire woordvoerder zes mensen gewond. BONN - Boer Josef Maas uit Kal kar, al 15 jaar het symbool van de strijd tegen de snelle kweekreactor in Kalkar heeft de strijd opgege ven. Boer Maas verkoopt zijn boer derij met 30 hectare grond aan zijn aartsvijand, de Kraftwerk Union, door Hans Hoogendijk de bouwer van de snelle kweek reactor. Maas ontkende financieel aan de grond te zitten. „Ik verkoop mijn grond omdat ik de verant woordelijkheid voor mijn gezin heb. Ik kan het mijn gezin niet aan doen dat het naast de snelle kweekreactor moet wonen. Ook voor de produkten die ik aflever kan ik geen verantwoordelijkheid meer dragen". Maas wil elders een nieuwe boer derij kopen en een nieuw leven be ginnen. Hij lijkt zich te hebben neergelegd bij het onvermijdelijke: in zijn visie komt de snelle kweek reactor er. En omdat hij zijn land niet aan een ander kwijt kon, ver koopt hij het aan de bouwer van Kalkar. De Westduitse Groenen hebben maanden met hem onder handeld om zijn bedrijf te redden, het heeft niet mogen baten. Ook een symbolische grondaan koop door de Groenen van 9900 vierkante meter voor 1,5 ton is van de baan. Plannen van tegenstan ders van kernenergie om de grond in enkele duizenden kaveltjes te verkopen, wees Maas' advocaat als goedbedoeld, maar praktisch on haalbaar van de hand. Al begin dit jaar hadden de ban ken de geldkraan dichtgedraaid en de 55-jarige boer dwangbevelen ge stuurd. Een gedwongen verkoop konden de Groenen toen nog ver hinderen. Maas ziet nu geen uitweg meer. Vijftien jaar procederen te gen de Krafwtwerk Union hebben Maas handenvol geld gekost. „Geestelijk en lichamelijk heb ik het vol kunnen houden door de steun van velen om my heen, maar nu moet ik de verantwoordelijk heid voor mijn gezin zwaarder la ten wegen". De boerenhoeve met land brengt naar schatting drie mihoen mark op. Aangeslagen Josef Maas, de eenling heeft het afgelegd tegen het miljardenbe drijf. In een eerste reactie maakte hij een aangeslagen indruk. Hij dankte alle tegenstanders van Kal kar voor hun hulp, maar betreurde het uitblijven van steun uit krin gen van de plaatselijke autoritei ten. Maas bewerkte in Kalkar 30 hectare grond. Een paar jaar gele den gaf hij zijn grote passie: het fokken van runderen op om zich toe te leggen op het minder tijdro vende mesten van varkens. Want tijd had hij nodig sinds hij tegen de snelle kweekreactor vocht. Het kostte hem handenvol geld. Welis waar sprongen de Groenen uit Noord-Rijn-Westfalen bij en kreeg hij enige steun van burgerinitiatie ven en Nederlandse tegenstanders van kernenergie, uiteindelijk werd het hem te veel. Behalve financiële problemen had Maas ook moeilijk heden in Kalkar. Buren keken hem niet meer aan en eens brandden zijn schuren af. De politie heeft de daders nooit te pakken gekregen. Tien generaties Maas hebben ge boerd op de hoeve in Kalkar-Hün- nepel. De laatste Maas was echter meer met dossiers in de weer dan met zijn vee. Ruim 12 jaar heeft hij geprocedeerd tegen de snelle kweekreactor. Twee processen verloor hij, in het derde in nog nooit uitspraak gedaan. Een onver stoorbare boer tegen even harde en lijnrechte managers van de KWU. Begin dit jaar toen de banken op een gedwongen verkoop van Maas boerderij aanstuurden, knapte er iets by hem. De held van Kalkar leek murw te zijn gebeukt. „Nu is hij murw, binnenkort boterzacht", klonk het toen al uit de kringen van de bouwers van Kalkar. De fi nanciële offers waren niet meer op te brengen, hoewel Maas dat niet als belangrijkste argument voor zijn besluit wilde aanvoeren. BUENOS AIRES (DPA/AFP) - Nabij de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires is donderdag de Duitse oorlogs misdadiger Walter Kutschmann (71) gearresteerd. Kutsch- mann was één van de hoogste Gestapo-figuren in Polen en heeft zich schuldig gemaakt aan een groot aantal oorlogs misdaden. Hij zou persoonlijk aan executies hebben deel genomen. Kutschmann leeft sinds 1947 onder duurd om hem te vinden en ver- valse naam in Argentinië. De laat- schillende keren is hij ontsnapt ste keer dat hij werd gesignaleerd door van verblijfplaats te" wisse- was in Vicente Lopez, een voorstad len". in het noorden van Buenos Aires. „Olmo" werd op 18 november Bij zijn arrestatie had hij vervalste 1983 ondervraagd door de Argen- papieren bij zich onder de naam tijnse rechter Schlegel en vervol- „Pedro Ricardo Olmo". De aan- gens op vrije voeten gesteld. Dat houding van Kutschmann door de was gedurende de laatste maanden Argentijnse politie gebeurde op van de militaire dictatuur in Ar- verzoek van Interpol. gentinië. Diplomatieke kringen „Vanzelfsprekend ontkent hij verklaarden in die periode dat zij zijn ware identiteit en zegt hij dat er van overtuigd waren dat de ver hij Pedro Ricardo Olmo is", zei dachte in werkelijkheid Kutsch- commissaris Miguel Angel Degui- mann was. Na zijn vrijlating mocht sa. „Hy ontkent, maar hij is „Olmo" gaan en staan waar hij wil- Kutschmann. Het heeft lang ge- de. Twee maanden geleden heeft de Westduitse regering de Argentijn se regering verzocht Kutschmann uit te leveren. Op grond van het Westduitse verzoek heeft Interpol de arrestatie van de SS-officier ge last. Volgens goedingelichte krin gen is de aanhouding van Kutsch mann zonder incidenten gepaard gegaan. De man spartelde alleen tegen door te schermen met de naam Olmo. Volgens Simon Wiesenthal is Kutschmann in de oorlog leider van een Gestapo-afdeling in Polen geweest en is hij persoonlijk ver antwoordelijk voor de dood van 1500 joden. Kutschmann leidde ook de Ge- stapo-eenheid die in juli 1941 in de buurt van Wulencka in Polen 20 joodse hoogleraren van de univer siteit van Lwow heeft gemarteld en vervolgens geëxecuteerd. Hij is in 1944 in Frankrijk ondergedoken, vlak voor de bevrijding van Parijs. Vanuit Frankrijk vluchtte hij naar Spanje en wist vervolgens naar -Zuid-Amerika te ontkomen. De Britse premier Thatcher en haar Ierse collega FitzGerald tekenen de 'historische' overeenkomst over Noord- Ierland. (foto anp) HILLSBOROUGH - De Britse premier Thatcher en haar Ierse col lega FitzGerald hebben gisteren in het kasteel van Hillsborough, in de buurt van Belfast, het historische akkoord getekend dat Ierland voor het eerst een stem geeft in de ma nier waarop Noord-Ierland wordt bestuurd. door Henk Dam Ierland krijgt een raadgevende rol in Noordierse zaken en gaat daarmee optreden als bewaker van de belangen van de katholieke minderheid, die vindt dat de Britse regering onvoldoende oog heeft voor haar gevoeligheden en klach ten. Dat heeft de laatste jaren tot een toenemende radicalisering van de ze minderheid geleid, wat blijkt uit de sterk toegenomen aantrek kingskracht van Sinn Fein, de poli tieke vleugel van het verboden Ier se Republikeinse Leger (IRA), die nu door 30 procent van de katholie ken wordt gesteund. De Ierse en Britse regeringen ho pen dat het verdrag dit proces te rugdraait en dat de katholieken weer met vertrouwen en op consti tutionele wijze aan de Noordierse politiek gaan deelnemen, dat wil zeggen: met verwerping van ge welddadige methoden. Het akkoord voorziet in de vor ming van een raad die zal worden samengesteld uit Ierse en Britse ministers. Deze raad zal zich over alle Noordierse zaken buigen en daarbij gsteund worden door een permanent secretariaat van Britse en Ierse ambtenaren, dat in Belfast zal worden gevestigd. Noord-Ierland, zo stelt het ak koord, blijft Brits zolang de meer derheid van de bevolking daar dat wil. Die meerderheid wil dat op dit moment ook, zo luidt een passage in het rapport dat een belangrijke concessie van Ierland vertegen woordigt. In de Ierse grondwet na melijk wordt uitgegaan van de een heid van heel Ierland. FitzGerald erkent nu feitelijk dat Noord-Ièr- land Brits is. De samenwerking tussen Ierland en Engeland op het gebied van vei ligheid en rechtspraak zal worden uitgebreid. Mevrouw Thatcher sloot gisteren in dit verband niet uit dat het in de toekomst tot de vorming van gemengd Iers-Britse rechterlijke colleges zal komen. De protestantse politici in Noord-Ierland verwierpen gisteren het akkoord, dat zij als een uitver koop aan Ierland zien, in de meest krachtige bewoordingen. Zy eisen van de Britse regering een volks raadpleging over het verdrag en hebben met maatregelen gedreigd als daarvan geen sprake is. Het akkoord werd gisteren ver welkomd door de Amerikaanse president Reagan, die van een „his torische doorbraak" sprak. Ameri kaanse functionarissen hebben de afgelopen maanden herhaaldelijk laten doorschemeren dat de VS be reid zijn het verdrag te steunen door honderden miljoenen gul dens in de Noordierse economie te pompen. Premier Lubbers noemde het ak koord „een unieke vorm van inter gouvernementele samenwerking". „Het kan een goed aanknopings punt bieden voor vermindering van de spanningen. Hierdoor ont staat mogelijk een iets grotere ver trouwensbasis tussen de verschil lende bevolkingsgroepen", aldus Lubbers.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9