PvdA in problemen door gedeukt imago Den Uyl 'Absoluut rijverbod bij alcoholgebruik' Geen hoop meer voor klimmers Brandweer voor rechter ABP-rechtszaak weer uitgesteld tot maart Uw huis verkopen doet u niet iedere dag. Vandaar de NVM-makelaar. D. NVM ZATERDAG 16 NOVEMBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Binnenkort voorstel naar Tweede Kamer ZOETERWOUDE - De hoop is op gegeven dat de Nederlandse berg beklimmers Frank Merjenberg en Walter Roos nog in leven zijn. De twee klimmers worden sinds 15 oktober vermist in het Kanchungt- se-gebergte in Nepal. Verschillen de zoekacties van Ronald Naar, de leider van de klim-expeditie, zijn vriendin en de vader van Frank Merjenberg hebben niets opgele verd. De zoekacties zijn inmiddels ge staakt. Aangenomen wordt nu dat de twee Nederlandse klimmers het slachtoffers zijn geworden van de uitzonderlijk slechte weersomstan digheden in het gebergte. Naar pas nu bekend is geworden, worden in BEETSTERZWAAG (ANP) - Het moet bij de wet verboden worden dat mensen die dit gebied sinds enige tijd ook twee alcohol hebben gebruikt achter het stuur van hun auto gaan zitten. Dat concludeerde mr. Fr.a.nse bergbeklimmers vermist. J.C. Sorber, directeur van de Nationale Commissie tegen Alcoholisme, gistermiddag aan aan eerbekf.mmingvan'de"Kan- het eind van een themadag over verkeer en alcohol in het Friese Beetsterzwaag. chungtse samen met vijf andere Nederlanders en een aantal Nepa- Veilig Verkeer wil eindelijk eens daden UTRECHT (ANP) - Veilig Verkeer Nederland (WN) is boos op het Per jaar vallen^ kabinet Lubbers omdat het tot 1 toe heeft verzuimd om extra maat- Volgens mr. Sorber zal de nota „Al cohol en samenleving" van staats secretaris Van der Reijden van volksgezondheid in die zin moeten worden gewijzigd. De nationale c stellen in die richting binnenkort bij de Tweede Kamer indienen. lezen. De beide mannen besloten op de terugtocht een alternatieve route te nemen. Die route is vol gens Naar niet bijzonder zwaar. Normaal moet deze geen proble men opleveren voor getrainde 'trekkers', laat staan voor bergbe klimmers. En volgens Naar waren Merjenberg en Roos ervaren klim mers die bovendien aan het begin van hun tocht in een goede condi tie staken. In de nacht van 15 op 16 oktober heerste in het gebergte echter bij- het verkeer vijf honderd slachtoffers bij ongeluk ken veroorzaakt door het rijden on- i het alcohol- der invloed. Daarnaast raken nog het verkeer in te dam- vijfduizend mensen gewond WN dringt er al lang op aan d(>or een ongeval waarbij alcohol i het spel was. „Het is een rigou reuze stap, maar voor ons is het langzamerhand duidelijk dat er geen andere keus meer is", aldus mr. Sorber. „Eigenlijk zegt de hui- dige wetgeving dat men onder in- VVN hield eind '84 een groot- vloed een auto mag besturen, scheepse actie onder het motto „al- dat misbruik strenger aan te pak ken en de regering heeft het tot nu toe gelaten bij woorden maar da den zijn uitgebleven. WN heeft de regering over deze kwestie een boze brief geschreven. cohol in het verkeer al gauw misdaad". Tijdens die campagne kwam WN met drie pakkans Steeds weer laait de discussie op over op welke wijze je kunt vast- stellen hoeveel iemand heeft ge- alcoholzondaren dronken. Wij vinden dat een onei- moest worden vergroot, en het nj- genlyke discussie. Het moet ge- woon verboden zijn dat iemand tot de rechter uitspraak had ge daan. Verder zou van mensen die voor de tweede keer worden ver oordeeld voor rijden met een slok op het rijbewijs ongeldig moeten het ook voor de burgers een hele met een borrel op in zijn auto stapt. Als je dat met elkaar afspreekt i zonder zwaar weer. Uit gesprekken met klimmers die gedurende deze tijd aanwezig zijn geweest op de plaats waar Merjenberg en Roos vermoedelijk zijn omgekomen, is gebleken dat tijdens deze nacht an derhalve meter sneeuw is gevallen. Naar. zelf een ervaren klimmer, noemt dit uitzonderlijk veel. Zijn theorie is nu dat de beide klimmers in de nacht van 15 op 16 oktober zodanig onder de sneeuw zijn be dolven dat zij zijn gestikt of dat zij door de wind zijn weggeblazen. Nu de twee klimmers al vier we ken zijn vermist, sluit hij uit dat zij zich in het barre klimaat van dit ge bergte in leven hebben kunnen houden. Zoekacties in rond de berg gelegen dorpen hebben niets opgeleverd. En expedities die na de 16de de route hebben gevolgd die Merjenberg en Roos hadden willen afleggen, hebben geen spo ren van de beide mannen gevon den. Verwacht werd aanvankelijk dat Merjenberg en Roos enkele dagen langer over hun terugtocht zouden doen dan de overige leden van de expeditie die de normale route volgden. Naar, die in Nepal was achtergebleven om voor de terug zending van de bagage te zorgen. maakte zich niet direct zorgen toen de beide mannen op de verwachte terugkomst-datum nog niet waren komen opdagen. "Eerst had ik het vermoeden dat ze een paar dagen aan hun tocht hadden vastgeplakt. Later maakte ik me eerder zorgen dat ze waren gearresteerd of iets dergelijk. Het kwam nog niet bij me op dat hen een ernstig ongeval overkomen zou kunnen zijn". Toen Merjenberg en Roos op 2 november nog steeds niet op de af gesproken plaats waren, sloeg Naar alarm. Daarbij ondervond hij echter al snel dat het geen eenvou dige zaak is in Nepal om vermisten te laten opsporen. "Ze hebben daar liever niet dat mensen als vermist worden opgegeven. Dat bezorgt het toerisme een slechte naam, me- De autoriteiten stelden het bij voorbeeld niet op prijs dat we een affiche op hingen met een opspo ringsverzoek. Pas na het geven van de nodige steekpenningen ver klaarden Nepalezen zich bereid om opsporingsberichten via de radio uit te zenden. Naderhand bleek overigens dat die berichten, on danks alles, nooit zijn verzonden. Uiteindelijk is Naar zelf met ge huurde helikopters en vliegtuigen op zoek gegaan naar Merjenberg en Roos. Of de lichamen van de beide klimmers ooit worden terug ge vonden, is volgens Naar maar zeer de vraag. Wel overweegt hij om volgend jaar april, wanneer het 'klimseizoen' in Nepal gunstig is. weer naar het gebied te gaan in de hoop de stoffelijke overschotten te vinden. WIM WEGMAN Geen later ochtendappèl UTRECHT (ANP) - De landmacht krijgt in het kader van de arbeids tijdverkorting geen later ochten dappel op maandag. In plaats daar van krijgen militairen elke maand een vrije dag erby, die op vrijdag moet worden opgenomen. Dit is besloten in het overleg tussen de militaire bonden en de landmacht leiding. De soldatenvakbond WDM, die sterk had gepleit voor een ochten dappel om 10 uur in plaats van om 8 uur op de maandag, vindt het treurig dat de andere bonden hun voorstel niet hebben gesteund. Een later ochtendappe! had voor veel dienstplichtigen een langer weekend kunnen betekenen om dat zij dan niet meer op zondag avond terug naar de kazerne hoe ven, maar pas de volgende och tend. voegde hij worden verklaard. WN consta- duidelijke zaak", teert dat de bewindslieden Kort- aan toe. hals Altes (Justitie) en Scherpen- huizen (Verkeer en Waterstaat) tie in Assen, pleitte voor het toe- destijds dat eisenpakket met stemming hebben ontvangen bij die instemming gebleven. SOMEREN Een enorme ravage en een urenlange blokkade van het wegverkeer deden zich gistermorgen voor op de snelweg Mr. A.B. Vast, officier van justi- Eindhoven-Venlo ter hoogte van Someren. Twee vrachtauto's en een personenauto kwamen met elkaar in botsing waarbij beton blokken en balken over de weg kwamen te liggen. De chauffeur van één van de vrachtauto's liep een dubbele beenbreuk op. De andere chauffeurs kwamen er met een paar schrammen van af. (foto ANP! ADVERTENTIE PvdA nog altijd op forse winst voegen van een extra cursus aan de taar bestaande rij-opleidingen. Door het tot nu toe middel van die cursus moet aan de automobilisten in spe duidelijk worden gemaakt dat het onverant woord is om alcohol te gebruiken als men nog moet rijden. Bij wijze van experiment werden in de periode van januari tot no vember van dit jaar 281 mensen in HILVERSUM (ANP) - De eerste het arrondissement Assen ROTTERDAM (ANP) - Het ge meentebestuur van Rotterdam löLC heeft een kort geding aangespan- van Tros/NSS na het deeld wegens rijden onder invloed, nen tegen de Rotterdamse brand- raketten besluit van het kabinet op ZlJ hebben daarbij de verplichting weer De gemeente wil dat de 1 november geeft geen wijziging in °PSe'egd gekregen om een twee- brandweer onmiddel ijk elke vorm het inmiddels vertrouwde beeld in ?aaSa Project „alcohol en verkeer" van ache, met mbegnp van ht. de pnauêtes- fors verlies vnnr He te volgen. „Het merendeel van de lectief weigeren van overwerk, op H oei n om ore non Kof ilooKolito*. coVievf fof 1 nneïl IflOC deelnemers aan het alcoholver- keersproject heeft daarvoor geko- schort tot 1 april 1986, de datum waarop definitief het arbeidscon- Volgens de vandaag gepresenteer- zen omdat het een strafverminde- «iet kan zijn opgelost. Dit heeft de resultaten leveren CDA en WD rmg °Plevert- °P zich is dat een ne- wethouder Ries Jansen van perso- respectievelijk één en 11 zetels in 8atieve motivatie, maar het blijkt neelszaken gisteren meegedeeld, ten opzichte van de kamerverkie- geen nadeli8e invloed op de wijze Het kort geding dient maandag zingen van 1982. Het CDA komt op £a£ude?;lna™e aan de cursus te yoor <*e .President van de recht- 44, de WD duikelt naar 25. De hebben - aldus PvdA handhaaft een forse winst van 12 zetels en zou op 59 uitko- D66 klimt de kleine partijen zouden EVP CP hun ene kamerzetel prijs Uit onderzoek is gebleken dat acht. Van men z*cb inderdaad veel bewuster wordt van alle mogelijke gevaren die zijn verbonden aan het alcohol- v» nun cuc aaiiiciicici uijjö iiiuc- - ----- ten geven. Bij klein links boeken cUfers in West-Duits- - land blykt bovendien dat het 3) winst terwijl de CPN één van de 131 ™ensen ?at voor een tweede huidige 3 zetels verliest. Klein ^aaI »s,gePakt wegens ryden on rechts verliest per saldo. Het GPV der «vloed door het volgen van blijft weliswaar staan op 1 zetel 5en de^el:lke cursus met meer maar zowel SGP als RPF raketn er dan ^en procent is teruggelo- van de huidige 3 en 2 elk één kwijt. pen conflict uitmaakt, maar over de in houd van acties. In Amsterdam wordt vandaag een grote actievergadering gehou den. De hoofdstedelijke brand weerlieden accepteren het bod van actie, met inbegrip van het col- de gemeente van 150 gulden bruto en vijftig gulden per persoon voor arbeidsduurverkorting niet. Voorzitter Regeer van de Abva Kabo in Amsterdam zei gister avond dat zijn persoonlijke stand punt is dat de acties voorlopig moeten worden opgeschort. In Delft, Arnhem, Maastricht, Emmen en Breda bereikte de brandweer overeenstemming met De gemeente wil daarmee dat het gemeentebestuur. In Delft ging een neutrale derde over het con- men vrijdagmiddag (zonder dat er flict oordeelt, nu vastgesteld moet acties waren gevoerd) akkoord met worden dat de betrokken partijen een voorschot van 175 gulden per er niet uitkomen. De AbvaKabo maand meer aan onregelmatig- vindt evenwel dat de gemeente heidstoeslag. Men overlegt verder geen oordeel vraagt over het on- over de gesignaleerde knelpunten derhandelen, wat de kern van het zoals de arbeidsduurverkorting. e NVM-makelaar helpt u deskundig bij het zoeken van een koper. Samen met u over legt hij de redelijkheid van de vraag prijs. Hij brengt uw huis in de centra le computer van de NVM. Zodat alle NVM-makelaars in de regio weten dat uw huis te koop staat. Zonodig plaatst hij advertenties. Zo komen vraag en aanbod bij elkaar. Hij leidt potentiële kopers rond in uw huis. Informeert ze over plaatselijke omstandigheden. En begeleidt u naar een verantwoorde verkoop Want de NVM-makelaar staat aan uw kant. De waardevolle hulp van de NVM-makelaar is niet duur. U ver dient hem dubbel en dwars terug. Let op zijn NVM-vignet, als u uw huis wilt gaan verkopen. NVM-makelaars: deskundig in onroerend goed. Ook voor aankoop, t huur, verzekering, financiering en verhuur MAASTRICHT (ANP) - Na een ruim vier uur durende zitting heeft de Maastrichtse rechtbank-presi dent mr. J. Wortmann gisteren be sloten voor de zesde maal gulden op geheime bankrekenin gen in diverse plaatsen in Europa hebben ontvangen. Het nog steeds voortslepende onderzoek zou heb ben uitgewezen dat de beide de zaak tegen één van de dachten niet alleen op het kanaal hoofdverdachten in de zogenoem- eiland Jersey, in Zwitserland en de ABP-affaire, ir. J. van Zon, aan Duitsland bankrekeningen hadden te houden en wel tot 21 maart 1986. Volgens Wortmann zijn de pleitnota van officier H. Laumen, voldoende ook nog eens in Luxemburg gezien en Liechtenstein, i justi- Op de rekening van Van Zon zou minimaal 1,2 miljoen gulden zijn gumenten aanwezig om de behan- gestort, terwijl Masson zo'n 1,3 mil- deling van de zaak opnieuw uit te joen gulden zou hebben geïncas- stellen. Het verzoek van de verde- seerd. „Als ik dan bekijk dat een diging de zaak onmiddellijk te be- gemiddeld ouderdomspensioen handelen wees de rechtbank dan dat door het ABP betaald wordt ook van de hand. Al in december ongeveer 27.000 gulden per jaar 1983 had met de behandeling ervan bruto bedraagt, dan vind ik dat de- moeten worden gestart. ze zaak een zeer ernstig karakter Volgens officier van justitie Lau- heeft en maatschappelijk dermate men is inmiddels komen vast te belangrijk is dat hij tot op de bo- staan dat zowel Van Z. als de ande- dem moet worden uitgezocht", al- re hoofdverdachte in de ABP-affai- dus Laumen. re, ex-directeur mr. drs. E. Masson Bovendien zouden volgens mr. in de periode tussen 1972 en 1979 Laumen de recente invallen bij di 2,5 miljoen Klopjacht op drietal honden SPAKENBURG (ANP) - Bij uitgebreide klopjacht heeft de poli bouwbedrijven en particulie ren inmiddels weer zoveel belas tend materiaal hebben opgeleverd dat er alle tijd dient te worden ge nomen om ook werkelijk alle fei ten boven water te halen. „Het uit pluizen van allerlei papieren vergt nu eenmaal nogal wat tijd", aldus Laumen. Zo wees hij er onder meer op dat de uit Liechtenstein ontvangen tie van Bunschoten gisteren de stukken weliswaar een duidelijk vermoedelijke daders kunnen den die de laatste tyd in totaal i keerpunt betekenen ten gunste van het Openbaar Ministerie maar UCII UIC uc laaiatc tyu in tuwaï tu n - vijftig schapen hebben doodgebe- daarnaast tevens aanleiding TT mon Ia! oor, Karnioitsirrl rooviie ten m de Bunschoter polder. Het gaat om een drietal honden, waar van er één kon worden gevangen, één werd doodgeschoten en een hond nog voortvluchtig is. In totaal namen 16 politiemen- „Er is inmiddels veel licht in de duisternis gebracht maar toch zijn er nog brandende vragen zoals „waar heeft M. al dan niet samen de actie deel, ondersteund met Van Z. gezeten in de jaren 1979 helikopter van de Rijks- tot en niet 1982". Het kan er bij mij namelijk niet in dat beiden in die jaren het zonder „zoete geldstro men" hebben gesteld." door luchtvaartdienst. De eigenaren de honden wacht een proces-' baal, aldus de politie. DEN HAAG - Wie zegt dat er nu met volle kracht aan zijn stoelpo ten wordt gezaagd, maakt zich schuldig aan overdrijving. Maar binnen de PvdA groeit het aantal prominenten voor wie het geluid van dit timmermanswerktuig fraaier zou klinken dan de mooi ste symphonie. Het moge duide lijk zijn: de onvrede over beoogd lijsttrekker Joop den Uyl neemt toe. De signalen mochten er de af gelopen weken zijn. Tijdens de algemene beschouwingen van vorige maand was het ook de top van de partij opgevallen dat Den Uyl geen partij was voor minis ter-president Lubbers. In de wandelgangen kon het aantal fractieleden dat nog waardering voor het optreden van de socia listische leider wist op te bren gen, op de vingers van één hand worden geteld. door Peter van Nuijsenburg Marcel van Dam wreef met gulle hand in zijn privé-sprekers- hoek voor de VARA-televisie zout in de verse wonden. Dat Den Uyl het moest afleggen te gen de premier was al erg ge noeg, maar dat hij zijn opponent ook nog een pluim op de hoed gaf was een regelrechte blunder. Hij had er aan toe kunnen voe gen: zeker nu de yerkiezingen van volgend jaar een wedstrijd 'kies de minister-president' wordt. De geplaagde leider was maar net bekomen van deze aanval uit onverwachte hoek, of hij moest zich schrap zetten voor een nieu we aanslag. Het partij-orgaan Voorwaarts publiceerde een in terview met de Amsterdamse burgemeester Van Thijn, waarin hij verklaarde dat Den Uyl al veel eerder had moeten opkras- Dat interview dateerde van eind vorig jaar en wordt opgeno men in een bundel vraagge sprekken over Den Uyl, die vol- gende week onder de titel 'Poli tiek als hartstocht' wordt gepu bliceerd. Van Thijn haastte zich te verklaren dat zijn mening door de 'actualiteit was achterhaald' en dat hij er nu weer heel anders over dacht, maar als een waarde volle bijdrage aan de verkie zingscampagne kon het toch moeilijk gezien worden. Het voormalige lid van het par tijbestuur, Bart Tromp, wilde niet achterblijven en constateer de dat 'Den Uyl in de raketten- kwestie geweldig heeft gefaald'. Deze escapade kon nog op reke ning geschreven worden van 's mans neiging de porceleinkast als zijn privé-domein te beschou wen. Maar een politiek leider die vecht voor zijn laatste kans op het premierschap, had zich een De vraag is nu hoe deze ont wikkelingen het hoofd moet worden geboden. Een 'vrijwillig' vertrek van Den Uyl wordt mis- chien in stilte wel overwogen, maar heeft als nadeel dat het zo kort voor de verkiezingen de ge loofwaardigheid van de partij aantast. Een andere mogelijk heid is het delen van het lijsttrek kersschap met opvolger (hoewel, je weet het nooit) Wim Kok. In de huidige campagneplan nen treedt Kok als lid van de 'kopgroep' al op als een soort re servelijsttrekker (een rol die ook voor Van Dam was weggelegd) en het zou dus voor de hand lig- naast dat van Den Uyl af te beel den. Een aanlokkelijke suggestie met maar één bezwaar: Den Uyl voelt er, althans op dit moment, niets voor. In de campagne van 1971 vormde hij met André van der Louw, inderdaad, een ex-kroon- prins, een tandem en Den Uyl heeft dat nooit als een succes er varen. De verkiezingsuitslag, een overwinning voor 'rechts', heeft Op zoek naar een uitweg in dit doolhof van dilemma's wordt in kleine kring aan een, gerust stoutmoedig te noemen, routebe schrijving gedacht. Socialisten met een fijn ontwikkeld gevoel voor strategie slaan de kansen op regeringsdeelname na de verkie zingen van volgend jaar niet hoog aan. Het absolute nee tegen de plaatsing van kruisrakettten sluit samenwerking met het CDA, de enig mogelijke coalatie- partner, zo goed als zeker uit Re- geerbeluste PvdA'ers zijn nog wel bereid de plaatsing als een voldongen feit te accepteren, maar elke opening in die richting wordt door partijvoorzitter Van den Berg spijkerhard dichtge timmerd. Bovendien heeft het CDA geen geheim gemaakt van zijn voor keur om, als het even kan, het huidige beleid met de huidige partner, de WD, voort te zetten. De afstand die premier/lijsttrek ker Lubbers onlangs van dat be leid nam, wordt hoofdzakelijk in gegeven door electorale overwe gingen. Er is geen socialist die zich daarmee rijk rekent. De conclusie dat de PvdA vol gend jaar niet in de regering komt, stoot de strategen niet af. In' tegendeel, de voordelen zou den wel eens groter kunnen zijn dan de nadelen. In de eerste plaats is men dan zo goed als ver zekerd van het afscheid van Den Uyl. In de tweede plaats zijn de raiketten geplaatst en daarmee als obstakel naar het Catshuis af gevoerd. En in de derde plaats is er weer fors bezuinigd, zodat im populaire maatregelen niet meer afstralen op de PvdA. Het scenario zou extra glans krijgen, wanneer het toekomsti ge CDA/WD-kabinet na twee jaar valt. De opgesomde voorde len zyn dan binnen gehaald en Parfijgenoten-concurrenten voor het regeerfluweel opgestapt. „De sterken blijven dan over", grijns de een strateeg onlangs met evenveel voldoening als ironie Want ook oppositievoeren is vooruitzien.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5