LEIDSCH DAGBLAD Hulp op gang voor Colombia F.XTRA Kerkeraad weert gezin na vechtpartij Cultureel akkoord nabij Schadereparatiesaan alle merken 7// kerij enie Vrees voor nieuwe vulkaanuitbarsting AUTOSCHADEHUIS Reklame- drukwerk van Demmenie opent deuren... VANDAAG IE RONDE SINT NICOLAAS PRIJSVRAAG Van Dam ziet af van overstap naar VARA ZATERDAG 16 NOVEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37861 Burgemeester Rijnsaterwoude verbiedt ochtenddiensten (Van één onzer verslaggevers) RIJNSATERWOUDE - De och tenddiensten in de Rijnsaterwoud- se christelijk gereformeerde kerk aan de Herenweg gaan de eerste vier weken niet door, omdat afge lopen zondag tijdens de dienst een vechtpartij uitbrak waarbij twaalf mensen waren betrokken. Boven dien is een gezin door de kerkeraad de toegang tot de kerk ontzegd. "Als ze niet terugkeren met schuldbelijdenis en berouw, ko men ze de kerk niet meer in", aldus M. van der Zwam, scriba van de kerkeraad en een van de vechters. Een en ander is pas nu bekend geworden omdat de rijkspolitie, burgemeester M.J.J.M. Boelen en de kerkeraad een poging hebben gedaan de vechtpartij geheim te houden. Desgevraagd bevestigt burgemeester Boelen dat hij de ochtenddiensten die worden ge houden zonder predikant, heeft verboden voor de komende vier weken. "Ter handhaving van de openbare orde. Ik onthoud me ver der van enig commentaar", aldus de in juli benoemde burgemeestér van Rijnsaterwoude. Directe aanleiding van de vecht partij afgelopen zondag was het 'niet in de maat en in de verkeerde toonsoort' zingen van psalmen door C. van Braak-Van der Zwam. Toen scriba Van der Zwam, haar broer, vroeg of zij wilde stoppen met zingen ("zodat we het orgel konden horen") begonnen de ver schillende kemphanen over en weer te schelden. Vlak daarna ont stond in de kerk de vechtpartij, waaraan twaalf mensen deelna men. Er vielen rake klappen, maar niemand raakte gewond. Toen de rijkspolitie arriveerde, was het vechten al beeïndigd. Alle vech tersbazen zijn deze week door de rijkspolitie gehoord, waarna pro ces verbaal is opgemaakt. Er zijn diverse aangiften van bedreiging het gezin van zijn zus, die overi gens geen commentaar op de zaak wil geven, al langer. "Een jaar of zo geleden is het ook al eens op vech ten uitgelopen", vertelt hij. "Ze zijn zo agressief dat ze, als je een vriendelijk verzoek doet, al agres sief beginnen te roepen. Het is mijn eigen zus, maar ze heeft af en toe buien". Omdat de problemen al langer spelen, heeft de kerkeraad nu het gezin de toegang tot de kerk ontzegd. Van der Zwam vreest dat als de problemen blijven voortdu ren, andere leden de christelijk ge reformeerde gemeente verlaten. In deze gemeente, waarvan zo'n zestig mensen uit Alphen aan den Ten minste 20.000 Armero zijn gestikt in de woeste modderstroom die hen in de slaap heeft verrast, 1500 anderen wisten zich het vege lijf te redden door bliksemsnel op een dak te klim men of door zich vast te klampen aan boomstammen die in kolkende rivieren voorbij raasden. Ruim 4000 slachtoffers zijn met het oog op een epidemie zonder identifica tie zo snel mogelijk in massagra ven bijgezet. Hoeveel mensen om het leven zijn gekomen in de nabijgelegen Libano, Santa Isabel, Anzoategui, Honda, Ambalema, Fresno en Mar- quito is nog onduidelijk. Radiosta tions meldden dat in de plaats Chinchina ten minste duizend mensen in de modder zijn gestikt. Minister Schoo van ontwikke lingssamenwerking heeft 2 miljoen gulden beschikbaar gesteld, maar ze mag van premier Lubbers nog enkele miljoenen uitgeven als dat nodig is. „Het geld is er, maar het moet wel verantwoord worden uit gegeven", zei Lubbers. De Colombiaanse regering heeft het VN-bureau voor hulp bij ram pen (UNDRO) gevraagd de hulpac ties te coördineren. Het hardst no- ARMERO - Reddingwerkers in de door een vulkaanuitbarsting getroffen plaats Armero in Colom- KAPPERS OP JACHT - Het bid proberen een 14-jarig meisje uit de modder te bevrijden. Zij werd aangetroffen met alleen nog utrechtse automatiseringsbedrijf het hoofd en de armen boven de modderbrij. Een dode tante, die onder de modder werd gevonden, Volmac probeert niet via het ar- bleek zich aan het middel van het meisje te hebben vastgeklemd (foto anp> beidsbureau, maar via kappers aan personeel te komen. Elke kapper die Volmac aan een deskundige op het gebied van automatisering helpt krijgt een premie van 2500 gulden. Kappers die zich bij Volmac mel den krijgen bezoek van een Vol- mac-medewerker, informatiemate riaal en een prent in spiegelschrift over Volmac om achter de spiegel te hangen. Er hebben zich inmid dels honderd 'premiejagende' kap pers gemeld. Russische handballers opgepakt in Noordwijk NOORDWIJK (ANP) - De Noordwijkse politie heeft don derdag een opmerkelijke vangst gedaan. Zes Russen werden opgepakt, omdat ze zonder vergunning wodka, ka viaar en beremutsen huis aan huis probeerden te slijten. Het groepje, dat aanvankelijk voor Pools werd aangezien en geen legitimatiepapieren kon over leggen, bleek te behoren tot de Russische handbalselectie, die deelneemt aan de Haarlemse Handbalweek en in Noordwijk is ondergebracht. De 'straat venters' werden zonder boete te hebben gekregen naar hun hotel teruggestuurd. Rooseveltstraat 61, Leiden 071-764800 Voorspel topontmoeting Reagan-Gorbatsjov GENÈVE (AP) - Kremlin-woord- voerder Leonid Zamjatin heeft gis teren in Genève verklaard dat zijn land en de VS bijna rond zijn over een akkoord betreffende uitbrei ding van de culturele betrekkin gen. Zamjatin zei niet of het akkoord bij de top tussen Reagan en Gor- batsjov zijn beslag vindt. Het cul- joodse demonstrant die naar het tureel verdrag tussen de groot- podium kwam met een antisemiti- machten kwam tot stand onder sche spotprent uit een Oekraïens president Kennedy, maar werd na blad. 'Is uw oproep tot meer begrip de Russische intocht in Afghanis- tussen de volkeren ook van toepas tan in 1979 opgeschort door presi- sing op uw eigen joodse minder- dent Carter. heid?', vroeg demonstrant Joeri De persconferentie van Zamjatin Stein die in 1981 de Sowjet-Unie werd kort onderbroken door Afgelasting ZEIST (ANP) - De afdeling Leiden van de KNVB heeft voor vandaag alle wedstrij den afgelast wegens de slech te gesteldheid van de velden. Zwaarbewolkt Tot middernacht: meest zwaar be wolkt en op slechts enkele plaatsen kans op regen en natte sneeuw. Tempe ratuur van 3 graden in het noordoosten tot 7 graden in Zeeland. Matige wind, windkracht 3, uit zuidoost tot oost. Aan de kust af en toe vrij krachtig, tot windkracht 5. 17 november 1985 Zon op: 08.04 uur, zon onder: 16.47 uur. Maan op: 13.43 uur, maan onder: 21.17 18 november 1985 Zon op: 08.05 uur, zon onder: 16.45 uur. Maan op: 14.10 uur, maan onder: 22.40 Rietschans 68, Leiderdorp Postbus 109, 2300 AC Leiden Telefoon (071)411141" verlaten heeft. Zamjatin verklaar de dat er geen officiële toestem ming was geweest voor de spot prent. Na zijn ontmoeting met de Rus sische leider zal president Reagan donderdag in Brussel bijeenko men met regeringsleiders van de NAVO-bondgenoten, zo hebben bronnen op het NAVO-hoofdkwar- tier gezegd. Reagan zal het hoogste politieke orgaan van de NAVO, de Noordat- lantische raad, toespreken over zijn top met Gorbatsjov. Het zal voor Reagan het eerste bezoek aan het hoofdkwartier van de NAVO zijn. SCHftfE zie elders in deze krant Rijn, Leimuiden, Nieuw Vennep, Ter Aar en Rijnaterwoude lid zijn, wordt behalve een ochtend-, ook elke zondag een middagdienst ge houden. Vorige week predikte ds. G. Bouw uit Scheveningen. Hij is consulent - de adviseur- van de kerk en noemt het voorval "zeer bedroevend". Bouw wil pogen samen met de rijkspolitie en burgemeester Boe len de partijen te verzoenen. "We zullen alles doen om onder de ze gen des Heren dit in goede banen te leiden", aldus de Scheveningse predikant. "Dat is de enige weg die je als dienaar van God kunt bewan delen". Genève-top zal weinig branden blussen BOGOTA (GPD) - Uit vele delen van de wereld stroomt de hulp binnen voor de slachtoffers van de uitbarsting van de vulkaan Nevado del Ruiz, die het Colombiaanse stadje Ar mero aan de voet van de 5400 meter hoge berg, onder een dikke laag modder bedekte. dig zijn dekens, tenten, draagbare generatoren, lampen en keukenbe- nodigheden. Er zijn ook dringend helikopters nodig om de geïsoleer de gebieden te bereiken. Duizen den mensen wachten in bomen, op daken en hoog gelegen plekken, op redding. De EG-commissie in Brussel heeft 1,25 miljoen gulden ter be schikking gesteld en een medisch team naar Bogota gestuurd. De voozitter van de commissie, Jac ques Delors, verklaarde dat er nog meer Europees geld ter beschik king wordt gesteld voor later uit te voeren hulpacties. De VS hebben twaalf helikop ters, 25.000 dollar en deskundigen ter beschikking gesteld. Ook is hulp toegezegd door Frankrijk, Spanje en West-Duitsland. Armero is alleen nog maar te voet te bereiken. Alle wegen zijn tot ver in de omtrek onbegaanbaar en bruggen zijn van de aardbodem weggevaagd door de woeste mod derstroom. Een journalist die het getroffen stadje in een helikopter wist te bereiken, zag dat de meeste overlevenden vrijwel naakt waren en overdekt met modder.,, Ze tril den en waren in een shocktoe stand. De mensen bleken niet in staat elkaar te helpen. Velen riepen om water, maar dat was er niet", vertelde de journalist. Terwijl reddingsploegen koorts achtig naar overlevenden zoeken, is de vulkaan Nevado Del Ruiz op nieuw begonnen met rommelen. Er wordt gevreesd voor nieuwe uit barstingen. Volgens de Spaanse vulkaanspecialist, Vicente Arana, is het niet uitgesloten dat het hele systeem van vulkanen, waarvan de Nevado del Ruiz deel uitmaakt, van slag is geraakt door de uitbar sting. Arana beschuldigde de Co lombiaanse autoriteiten ervan on voldoende voorzorgsmaatregelen te hebben genomen tegen de ge volgen van mogelijke uitbarstin gen. Zulke maatregelen kosten wel veel, maar worden in andere lan den al toegepast, vooral in Japan, waar men zelfs hele bevolkingsker nen verplaatst. Overigens hebben vele bewoners in het Colombiaanse rampgebied vorige week geweigerd te vertrek ken ondanks de waarschuwingen. Zij zouden de koffieoogst niet in de steek hebben willen laten. HILVERSUM (GPD) - Het Tweede-Kamerlid Marcel van Dam (PvdA) heeft zich gisteravond teruggetrokken als kandidaat voor het voorzitter schap van de VARA. Het is nu zo goed als zeker dat de enige andere kandidaat, de huidige waarnemend voorzitter Herman van Wijk, op 29 november zal worden benoemd als opvolger van de in mei van dit jaar naar de NOS vertrokken Albert van den Heuvel. De Verenigingsraad moet dan wel akkoord gaan met een enkelvoudige voordracht. De Raad van Toezicht (het vroegere hoofdbestuur) van de VARA verga derde gisteravond bijna tien uur als afsluiting van de selectieprocedure voor het voorzitterschap. Van Dam had aan zijn kandidatuur een aantal voorwaarden verbonden. Na afloop van het overleg kwam hij tot de con clusie „dat hij de functie niet optimaal 2ou kunnen vervullen", aldus de VARA in een officieel communiqué. Van Dam zelf was niet voor com mentaar bereikbaar. Ontslag wegens Ulster-akkoord LONDEN (AFP) - De Britse onder minister van financiën Ian Gow heeft uit protest tegen het gisteren ondertekende Brits-Ierse akkoord over Noord-Ierland zijn ontslag in gediend. Gow werd beschouwd als een vertrouweling van premier Margaret Thatcher. In zijn ontslagbrief, die gister avond openbaar werd gemaakt, wijst de 48-jarige Gow „de veran dering van politiek" van de rege ring ten opzichte van Noord-Ier land af. Gow noemt daarbij met na me de „betrokkenheid van een bui tenlandse macht" (de Ierse repu bliek), die „het lyden van Ulster al leen maar zal verlengen, in plaats te verminderen". IS TOTAAL VERNIEUWD!!? Doe-Het-Zelf Demonstratiecentrum W Nationale Poppenshow1 ■fr Hobby/modeibouw- centrum W Woningverbetering ■ft Creatieve vrijetijds- besteding Alles over tuinieren NEEM DAN NU EEN ABONNEMENT! 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I per maand 22.10 per hall |aar 131.40 (alléén mogelijk mei automatische betaling) per jaar 250.90 O per kwartaal 65,70- uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus Naam Straat Postcode/Plaats Telefoon controle bezorging) »t Leldsch/Alphens Dagblad. Antwoordnummer 10050.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1