V D neemt postorder bedrijf over Winstnemingen temperen de hausse A y Industriebond vreest voor atv M&S: kledingoorlog schaadt vooral C&A Textielwet in VS treft vrouwen in Bangladesh hard V Achtergrond ZATERDAG 16 NOVEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 13 Ter Meulen in handen concurrent DEN HAAG (GPD) - Tussen het warenhuisconcern V D en het Rotterdamse warenhuis- en postorderbedrijf Ter Meulen is gisteren een principe-akkoord gesloten dat de overname inhoudt van het postordergedeelte van Ter Meulen door het Vendex-concern. Vendex is al eigenaar van concurrent Keurkoop. Bij Ter Meulen werken in to taal 1500 mensen. Over het postorderbedrijf is eerder al door een organisatiebureau in een rapport gezegd dat behoefte bestond aan een flinke versterking van het management. De waren huizen in Rotterdam, Spijkenisse en binnenkort in Dordrecht, vallen buiten de overname. Directeur G. Ter Meulen, een van de drie gebroeders die het bedrijf leiden: „Het postorderbedrijf is vooral in moeilijkheden gekomen door de staking onder postambte naren bij de PTT, eind 1983. Ook het warenhuisgedeelte liep toen grote verliezen op. Daar kwam bij dat het jaar daarop de bestedingen terugliepen, met ernstige gevolgen voor onze omzet, zodat ook 1984 met een negatief resultaat moest worden afgesloten". Volgens Ter Meulen heeft het postorderbedrijf een goede moge lijkheid tot herstel in met name een grotere onderneming. „En dat is de reden dat wij met Vendex In ternational tot een intentieverkla ring zijn gekomen om de postor deractiviteiten over te nemen". Ter Meulen verwacht dat de werkgele genheid in stand kan worden ge houden. In het winkelbedrijf van Ter Meulen werken 650 mensen; bij het postorderbedrijf 600. In de on dersteunende diensten werken nog eens 250 mensen. Volgens Unie BLHP-bestuurder Hogeste- ger bestaat met name bij die laatste groep mensen angst over* hun baan. De Dienstenbond FNV is zeer verbolgen over de stap van Vendex en Ter Meulen, omdat de vakbon den niet op de hoogte zijn ge bracht. „Dit is een pure overval", aldus een woordvoerder, die zei dat de bond overweegt een klacht in te dienen bij de SER-fusiecom- missie. Voorzitter Vrieling van de ondernemingsraad van Ter Meulen is echter niet ongelukkig met de overname. De nadelige gevolgen voor de werkgelegenheid van het postordergedeelte zouden zonder deze overname waarschijnlijk gro- Beurskoers van Deli 'verdacht' AMSTERDAM (ANP) - Er zijn vraagtekens ontstaan rond de koersontwikkeling van Deli op de Amsterdamse effectenbeurs. Maandag 11 november ging de koers van het doorgaans kalme fonds een tientje omhoog naar f 117, terwijl de omzetten plotseling fors stegen tot meer 11.000 stuks. Na de bekendmaking van de be sprekingen over een nauwe samen werking met de Amerikaanse Uni versal Leaf ging na een opschor ting van de handel op dinsdag en woensdag de notering met f 48 om hoog naar f 165. De Stichting Rechtsbescher ming Verstrekkers Risicodragend Kapitaal heeft in een brief aan het beursbestuur gevraagd, een onder zoek in te stellen en eventueel de transacties van maandag ongedaan te maken. Voor haar staat het vast, dat er sprake is geweest van voor wetenschap in beperkte kring. De commissaris voor de notering van de beurs stelde gisteren in een reactie dat de koersontwikkeling van Deli „zeker zijn aandacht heeft getrokkeri. ter zijn, meent hij. De postorder-divisie van Vendex bestaat uit een aantal ondernemin gen in vijf Westeuropese landen. In Nederland maken daarvan deel uit Keurkoop en Lecturama. De post orderverkopen van Keurkoop groeien sterk, de resultaten staan SCHIPHOL - Directeur Wegstapel van Schiphol heeft gisteren de eerste1 echter onder druk. Vendex streeft paal geslagen voor de nieuwe C-pier. De luchthaven investeert fors in naar winstherstel en wil het assor- verbeteringen en uitbreiding van het complex, teneinde een vooraan- timent verbreden en verdiepen. staande positie in het Europese luchtverkeer te behouden (foto anp> Na loonsverhoging bij ambtenaren RENKUM (ANP) - De krantenpa- pierfabriek Parenco gaat een half miljard gulden investeren in een nieuwe papiermachine met een ca paciteit van 220.000 ton per jaar. Hierdoor zal de capaciteit van Pa renco bijna worden verdubbeld tot ruim 400.000 ton. Dit heeft het be drijf gisteren bekendgemaakt. Parenco, de enige krantenpapierfa- brikant in ons land, produceert op het ogenblik 220.000 ton per jaar met twee machines. De ene machi ne die in 1979 is gebouwd heeft een capaciteit van circa 180.000 ton per jaar, de andere (bouwjaar 1957) een capaciteit van 40.000 ton per jaar. Met het in produktie nemen van de nieuw te bouwen machine zal de kleinere machine worden stilge legd. De 115 aldaar werkzame per soneelsleden zullen allen een plaats krijgen bij de twee moderne produktie-eenheden. Daarnaast zullen 90 100 nieuwe werknemers kunnen worden aangetrokken. De bouw van de nieuwe machine zal ongeveer 22 maanden in beslag ne men. Verwacht wordt dat zij in september 1987 in bedrijf kan wor den gesteld. De topcapaciteit zal iets voorbij 1990 vallen. Bij Paren co werken thans 580 i UTRECHT (ANP) - De Industriebond FNV heeft ern stige kritiek op het feit dat er binnen de FNV nog maar weinig eenheid is by het streven naar verdere arbeidstijdverkorting. Volgens cao-coördinator J. Schermer bestaat de kans dat loonsverhogingen zoals die bij de brandweer worden geëist zullen overslaan naar het bedrijfsleven, wat het bereiken van een werk week van gemiddeld 36 uur in 1986 in groot gevaar zou brengen. De FNV vindt de vrees van de industriebond voor alsnog onterecht. „Deze week nog hebben alle bonden zich in FNV-verband over de mogelijke effecten van de brandweereisen gebogen, en de conclusie was dat er geen aanleiding is om een loongolf te vrezen", aldus FNV-woordvoerder J. Maat. De vakcentrale stelt dat het streven naar de 36 uur bij alle bonden nog voorop staat, ondanks de tegen werking die zij in de praktijk van werkgevers en over heid ondervinden. Hij waarschuwt wel de werkge vers, dat afwijzing van arbeidstijdverkorting tot loon eisen kan leiden. Enkele weken geleden kwamen de problemen van de FNV bij het cao-beleid al duidelijk aan het licht bij de onverwachte presentatie van de uitgangspunten voor het arbeidsvoorwaardenbeleid 1986 van 's lands grootste vakcentrale. De grootste FNV-bond, de Ab- vakabo, liet meteen al aantekenen dat de hoofdpunten van het cao-beleid voor volgend jaar - invoering van de 36 uur en een loonsverhoging van 1,5 procent - praktisch onhaalbaar zijn voor de ambtenaren en trendvolgers, gezien de opstelling van de overheids werkgever. Ook binnen andere FNV-bonden wordt niet zo hard meer aan de invoering van verdere arbeidstijdverkor ting getrokken. Werkgevers voelen er over het alge meen weinig tot niets voor en de animo bij veel werk nemers is ook dalende. Deze ontwikkeling wordt door de Industriebond FNV met lede ogen gadegeslagen, omdat deze bond zich -met de grafische bond- binnen de FNV het sterkst heeft gemaakt voor atv. De Industriebond staat nu, terwijl elders de stryd aan het atv-front stilstaat, in haar eigen sectoren aan de vooravond van zeer moeilijke onderhandelingen met de werkgevers over invoering van de 36 uur. Naar de mogelijkheden daarvan zijn dit najaar door werk gevers en bonden studies verricht, die nu bijna zijn afgerond. LA PAZ (UPI) - De centrale bank van Bolivia laat vanaf vol gende week de brand steken in 20.000 ton bankbiljetten die hun waarde hebben verloren door de gierende inflatie in het land. Het gaat om pakhuizen vol met geld. De overheid heeft grote ovens la ten bouwen om het geld te ver nietigen. Op het ogenblik is '10.000 peso het kleinste bankbiljet van Boli via. In februari 1982 gingen er in een dollar nog 25 peso, nu levert een dollar 1,13 miljoen peso op. Boliviaans bankbiljet: brandstapel Er is maanden op gestudeerd of er geen nuttige bestemming voor kon worden gevonden. „Het pa piergeld is niets meer waard- ....het kan zelfs niet als toiletpa pier worden gebruikt", aldus di recteur Tovar van de centrale bank. De bankbiljetten werden tot voor kort wekelijks in vlieg tuigladingen aangevoerd uit West-Duitsland en Groot-Brit- tannië, waar het geld wordt ge drukt. Papiergeld was na tarwe en machines het grootste import- produkt. Aan transport en druk kosten heeft Bolivia zo'n 25 mil joen dollar per jaar uitgegeven. De centrale bank had 250 men sen in dienst die niets anders de den dan het geld tellen dat in zakken werd binnengebracht. Kort Zakelijk Bijstand Het aantal personen met een rww-uitkering (bijstand) is sinds eind 1983 met 63.800 gestegen tot 369.000 eind 1984. Opvallend hier bij is de ontwikkeling van het aan tal werklozen dat reeds langer dan één jaar een rww-uitkering ont ving. Door een stijging met 75.100 nam dit aantal tot» tot 206.000 eind 1984, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vakantiezegels De Bouw- en Houtbond FNV heeft de colleges van burgemeester en wethouders van alle gemeenten gevraagd verzilverde vakantieze gels die ze sinds april 1983, op aan wijzing van staatssecretaris De Graaf, hebben afgetrokken van wwv-uitkeringen alsnog aan de be trokkenen uit te betalen. De Cen trale Raad van Beroep sprak on langs dat het vakantiegeld niet op de uitkering mag worden gekort. Dure armband Deze armband is meer dan drie miljoen gulden waard. Het sieraad, dat aan een Saoedische prins zou hebben toebehoort, is een compo sitie uit zeven rechthoekige dia manten en werd gisteren op een veiling gekocht door juwelier Resa in Genève voor ruim 2,9 miljoen francs. AMSTERDAM (GPD) - De slag op de kledingmarkt lijkt vooral C&A klanten te kosten. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Centraal Insti tuut voor het Midden- en Kleinbe drijf (CIMK) vorige maand heeft gehouden onder ruim 700 bezoe kers van de nieuwe „kledingsu- pers" Superconfex en Kien. Van hen kocht 46 procent voorheen bij C&A, 12 procent bij V&D en 7 pro cent bij de Hema. Drie procent stamde uit de klantenkring van M&S Mode. Het laatste cijfer stemt drs. R. Th. M. Veldhoven, verkoopdirec teur van M&S, redelijk tevreden. „We hebben minder last van de Su- perconfex-formule dan we vrees den", zegt Veldhoven, die de nog niet gepubliceerde cijfers bekend maakt. „Aan de omzet kunnen wij constateren, dat de kledingslag grotendeels aan ons voorbijgaat. M&S heeft in de eerste helft van dit jaar een plus gerealiseerd en dat kan niet iedereen in de branche zeggen". De klappen vallen vooral in de warenhuissector, stelt hy vast, er aan toevoegend dat C&A nog steeds een warenhuis-image heeft, affdoet het concern zijn best zich als speciaalzaak te profileren. Maar het resultaat is wel, dat C&A niet meer als zo goedkoop wordt erva ren. Door de bank genomen zijn I&S zit volgens Veldhoven aan de onderkant van het midden-gen re. Onder Kreymborg, preciseert hij, maar boven kledingsupers als Superconfex, Kien, Nelemans en Marca. „Ons geheim is dat we het image van een speciaalzaak combi neren met de voordelen van een grootwinkelbedrijf. Met bijna 150 vestigingen beschikken wij over een inkooppotentieel, waarmee wij de strijd met iedereen aankun nen". Bovendien liggen onze winkels altijd op een A-punt, dus middenin de stad", aldus Veldhoven, die meent dat in Nederland de trend terug naar de binnènstad sterker is dan de aantrekkingskracht van de weidewinkels. Hij vindt het moei lijk te voorspellen welke discoun ter de strijd zal opgeven. Per slot van rekening gaat het om organisa ties die allemaal flink wat kapitaal achter zich hebben en bang zijn ge zichtsverlies. Maar dat de strijd zich verscherpt, is volgens hem duidelijk. „De advertentie-uitga- Het kon niet uitblijven na de lan ge beurshausse van de laatste tijd dat winstnemingen de over hand begonnen te krijgen. Na bijna tien beursdagen met steeds nieuwe hoogterecords als nim mer eerder in de geschiedenis bereikt, deed het algemeen beursgemiddelde van Amster dam woensdag een stapje terug. door C. Wagenaar Desondanks lag deze index toen nog altijd twee en een halve punt hoger dan vorige week vrijdag. Donderdag ging er echter wat meer verloren en-de week eindig de aanmerkelijk rustiger dan hij was begonnen. Ook de Newyorkse effecten beurs bond aanmerkelijk in. Het koerspeil zette aanvankelijk hoog in en met een sprong van bijna 28 punten werd maandag een nieuw historisch hoogteni veau ingenomen, dat dinsdag nog eens werd verhoogd. Maar toen kregen ook hier winstne mingen de overhand, hoewel de meeste beurskringen van oor deel waren dat de markt voorlo pig zeer gunstig zal blijven reage ren. Er zou nogal wat geld vrij ter beschikking liggen, dat nog vóór het jaareinde in effecten zou moeten worden omgezet. Aan de andere kant baren de geldproblemen op korte termijn Amerika heel wat kopzorgen. Nog steeds staan regering en Congres lijnrecht tegenover el kaar inzake de bestedingspoli- tiek van de overheid. Het begro tingstekort stijgt voortdurend en de Amerikaanse president heeft een verdere stijging tot in 1988 al moeten toezeggen, tenzij hij in bindt met de defensie-uitgaven. Uit de derde-kwartaalresulta ten van de grote Nederlandse multinationals blijkt, dat de we reldeconomie nog altijd bevredi gend verloopt. De Koninklijke Shell en Unilever hielden welis waar minder over dan vorig jaar, maar dat kwam grotendeels door incidentelel factoren. Akzo ver diende zelfs nog behoorlijk meer en alleen Philips moest een flin ke veer laten. Maar daarin weer spiegelde zich de aarzelende Amerikaanse economie, want in Europa gaat het nu veel beter. Positief voor ons land is ook het optimistische beeld dat top man Ruiten van Economische Zaken dezer dagen over onze economische vooruitzichten schilderde. De groei zal volgend jaar drie procent of meer kunnen worden in plaats van de twee tot twee en een half procent waar van het Centraal Planbureau nog steeds uitgaat. Er zou zelfs spra ke kunnen zijn van enige groei- versnelling. Koren op de molen van de beurshausse, die de uitla tingen als een welkome onder steuning aanvaardde. Wel bleef de rentemarkt aarzelend. De obligaties deden weinig en sinds juli is het niveau van de in dex niet veel verder gekomen. Er bestaat nu eenmaal onduidelijk heid over de renteontwikkeling in de Bondsrepubliek. Hoewel de centrale bankpresident van dat land ontkende dat de rente als wapen wordt gebruikt om de dollar onder druk te houden. Maar de aandelenmarkt in ons land heeft alle reden om de vlag uit te steken. Het buitenland kocht de afgelopen twee weken weer ongebreideld en joeg zo alle achterstand die ten opzichte van de Westduitse beurzen was ont staan weg. Vele aandelen kwa-- men op bijna onvoorstelbare hoogten. Zo boekte de beursin dex voor verzekeringsaandelen deze week in drie dagen tijd op het toch al zeer hoge niveau nog eens eën stijging van 25 punten. De aandelenintroductie van Sporthuis Centrum werd onder dergelijke omstandigheden dan ook een compleet feest. Het be stuur van de onderneming maak te er een dolle boel van en een half uur lang kon de beursvloer tijdens de stilgelegde handel ge nieten van een wild dans- en combofestijn. De koers van het aandeel werd erdoor opgezwiept tot 85 gulden bij een introductie prijs van 72 gulden. Het fonds re gistreerde de op vier na grootste dagomzet van de gehele effecten beurs. Ook opgezwiept, maar nu door de algehele beurshausse, werden ook Deli, Meneba, Ahold en Akzo. Flinke reacties deden zich voor bij Borsumij, Wessa- nen en de KNP. BEI JRS W E E K De Europese optiebeurs had wederom een drukke werkperio de. In totaal werden er voor 215.000 contracten omgezet te gen 210.000 in de vorige week. Zeer groot was de vraag naar call-optics Philips, waarvan de omzet woensdag tot meer dan 9000 stuks opliep. Ook Akzo was geliefd en verder trokken Aegon en Hoogovens nog regelmatig flinke belangstelling. Parenco: half miljard voor papiermachine Er is duidelijk behoefte aan uit breiding van de produktiecapaci- teit voor krantenpapier, zo zegt Pa- renco-directeur G. van Reenen. „De markt voor dit papier in West- Europa groeit nog steeds en wel met ongeveer anderhalf procent per jaar, waarbij Nederland niet achterblijft. In de noordeuropese landen is de capaciteitsuitbreiding vrijwel tot stilstand gekomen". Dit geldt vooral voor Finland en Zweden en omdat er bij de nog groeiende markt toch ergens capa citeit moet bijkomen ziet Van Ree nen goede kansen voor-Parenco, die thans tegen vrijwel dezelfde kostprijs kan leveren als bedrijven in de Scandinavische landen. Van koersschommelingen van de dollar heeft Parenco weinig last, omdat het gros van de grondstof fen (oud papier en hout) uit eigen land wordt betrokken. Van Ree nen: „Een deel van het oud papier halen we uit Duitsland via een dochter in Essen, waarin we een meerderheid van 51 procent heb ben". Wel wordt dollargevoelig heid ondervonden wat betreft de energieprijzen door de koppeling van de gastarieven aan de stooko- liepryzen. De energiekosten voor Parenco belopen ongeveer een der de van de totale kosten. Hoewel Parenco op dit gebied de enige producente is dekt zij toch voor slechts 35 procent de Neder landse behoefte. De rest komt uit het buitenland. Anders liggen de cyfers wat betreft de totale Paren- co-produktie. Van Reenen: „Hier van gaat 65 procent naar de Neder landse markt en 35 procent naar Duitsland, Engeland en in mindere mate Frankrijk". De gang van zaken by Parenco verloopt tot dusverre in 1985 goed. Van Reenen verwacht dat de netto- .winst duidelijk hoger zal uitkomen dan de f8,2 miljoen in 1984. De om zet die toen f 250 miljoen was zal waarschijnlijk dit jaar enkele tien tallen miljoenen guldens hoger uit komen, aldus Van Reenen. ven van de kledingbedrijven stij gen behoorlijk". Ondanks een betrekkelijk gerin ge naambekendheid eist M&S de eer op het snelst groeiende mode concern in de Benelux te zijn. Vooral de laatste tien jaar is er sprake van een stormachtige ex pansie. Er zijn nu 106 vestigingen in Nederland, 35 in Belgie en zes in Duitsland. In ons land is een vrij wel complete 'dekking' bereikt. „We zitten in principe in elk ver zorgingsgebied vanaf 40.000 inwo ners, aldus Veldhoven. Het concern heeft een jaaromzet van rond 250 miljoen gulden en telt 1200 werknemers. Volgens Veld hoven heeft een recent onderzoek van het Instituut voor Psycholo gisch Marktonderzoek (IPM) aan getoond, dat de circa 1100 mede werkers in de winkels van M&S tot het beste verkooppersoneel van Nederland behoren. Zij zijn dan ook uitdrukkelijk geinstrueerd om „wel behulpzaam, maar vooral niet opdringerig te zijn". De Amerikaanse Senaat nam deze week een wetsvoorstel aangenomen dat de import van textiel uit lage-Ionen landen verder moet verminderen. Zuid-Korea en Taiwan zouden hun leveringen aan de VS zelfs met dertig procent moeten ver minderen en Hongkong met veertig procent. Het wetsvoorstel treft alleen grote textielproducenten in de Derde Wereld. Canada en de Europese Gemeenschap zijn van de beperkende maatregelen uitgesloten. Hun duurdere textielprodukten nauwelijks een bedreiging vormen voor de Amerikaanse industrie. Volgens de president van het Instituut van Amerikaanse Textielfabrikanten, Ellison McKissick, getuigt de stemming in de Senaat van „grote nationale bezorgdheid". Hij zei dat de invoer van textiel en kleding de Amerikaanse economie in de afgelopen vier jaar 300.000 banen gekost. De Republikeinse senator Strom Thurmond, één van de meest fervente voorstanders van het wetsvoorstel, deelt die opvatting: „Als er niets wordt gedaan tegen de massale tex- tielimporten houden we geen textielindustrie over. En dan heb ik het over banen, banen voor Amerikanen". Alleen president Reagan kan de textielwet nog tegenhou den en zal dat volgens eigen zeggen ook doen. De stemming in de Senaat leverde met een stemverhouding van 60 tegen 39 stemmen geen tweederde meerderheid, zodat de president zijn belofte kan nakomen. DHAKA (IPS) - Tot voor kort had Saleha Khatum een redelijk inkomen van tegen de 90 gulden per maand. Maar de kledingfa briek waar ze werkte zette haar deze maand op straat. De 26-jari- ge Bengalese, weduwe, woont met haar twee kinderen bij haar ouders. Het gezin is nu aangewe zen op het inkomen van de oude vader, een riksjarijder. Khatum was een van de paar honderd arbeiders die de laan uitvlogen. In heel Bangladesh is 30 procent van de kledingindus trie de afgelopen maanden' geslo ten. Bij de ongeveer 700 bedrij ven raakten 60.000 werknemers werkloos. De belangrijkste reden is de forse importbeperking van Bengalese kleding door de Ver enigde Staten, Groot-Brittanië en Frankrijk. De sociale gevolgen voor het dicht bevolkte land zijn ernstig. De 19-jarige Korimon kan haar huwelijk wel vergeten. Toen zy haar baantje verloor zag haar ver loofde zijn luchtkastelen ver kruimelen. Hij had gehoopt via haar werk te kunnen bemachti gen in de fabriek en samen zou den ze dan genoeg verdienen om een gezin te stichten. Korimon heeft geen idee wat ze nu moet doen. Haar familie woont op het platteland. Straatarm De toekomst van de kledingin dustrie in Bangladesh ziet er somber uit. Er werken ongeveer 150.000 mensen, voornamelijk vrouwen. De klap komt des te harder aan omdat het straatarme land net 600 miljoen gulden heeft geinvesteerd in de bedrijfstak, die geheel op de uitvoer is ge richt. De Verenigde Staten zijn de grootste afnemer en kopen 70 procent van de produktie. Van de andere kant bedraagt het Ben galese deel van de Amerikaanse invoer van kant en klare kleren slechts een procent van het to taal. Zuid-Korea, Taiwan, Hong kong en Singapore zijn hun be- langrijkse kledingleveranciers. De kledingindustrie van Bang ladesh werkt met weinig techno logie. Arbeidskracht is in dit land erg goedkoop. Volgens een vertegenwoordiger van de Ben galese Vereniging van Kleding- exporteurs (BGEA) zegt dat on geveer 300 kledingfabrieken en afdelingen op het punt stonden hun poorten te openen toen de importbeperking een ernstige streep door de rekening haalde. „Door de importquotq te be perken hebben de Verenigde Staten het kind in de baarmoe der gesmoord", zegt S. M. Ha- que, eigenaar van Skan Gar ments Ltd. Honderden kleine en grotere ondernemers die lenin gen hadden gesloten bij banken zijn geruineerd, aldus de onder nemer. Bij elkaar gaat het om een schuld van 180 miljoen gul den. schat hij. Een andere ondernemer voel de zich danig in de steek gelaten door zijn Amerikaanse collega's. „Die pronken toch met de princi pes van de vrijhandel", aldus de zakenman. Hij vreest dat de im portbeperking de doodsklap zal zijn voor de kledingindustrie die juist zulke goede vooruitzichten bood. Vrouwen Volgens hem biedt de kleding industrie het enige perspektief voor de duizenden arme, onge schoolde vrouwen. De inkom sten uit de export van kleding zijn tot nu toe omhoog geschoten van 150.000 gulden in 1978 '79 tot 189 miljoen gulden in 1984/ 85. Voor dit jaar hadden de kleding- exporteurs gehoopt meer dan 360 miljoen te verdienen. Een re geringsfunctionaris schat dat met deze groei de verschillende kledingfabrieken meer dan een half miljoen vrouwen aan werk zouden kunnen helpen. Dit kan als de Verenigde Sta ten bereid zijn 3 procent van hun kledingimport uit Bangladesh te betrekken, aldus de zegsman. Maar dit jaar mag het land, met een gemiddeld inkomen van minder dan 390 gulden per jaar per hoofd van de bevolking, slechts een klein miljoen heren jassen, een half miljoen here noverhemden en 750.000 dames blouses naar de VS uitvoeren. Een Bengalese delegatie zal binnenkort proberen om een lans te breken voor de geruïneer de Bengalese textielonderne mers. De Amerikaanse ambassa deur in Bangladesh, Howard Schaffer, heeft er echter een hard hoofd in dat dit iets zal uitrichten „Het lijdt geen twijfel dat de kle- dinguitvoer naar de Verenigde Staten een groot probleem is ge worden. en dat dat voorlopig wel zö zal blijven", zei hij. Lichtpuntje Kazi Zafar Ahmed, de Benga lese minister van handel, pro beert een lichtpuntje te zien in de import beperkingen. Volgens hem dwingt dit Bangladesh om naar andere afzetmarkten om te kijken. Binnenkort vertrekt een promotieteam naar hef Midden oosten en de Noordeuropese landen om te kijken of daar kant en klare kleren te slijten vallen. Ook de socialistische landen, vooral de Sowjet-Unie, kunnen bezoek verwachten van een hoge handelsdelegatie, aldus de mi nister.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13